Premier Eden ontslag nam Prins Bernhard-fonds tien jaar BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST 112e jaargang no. 3 Donderdag 10 januari 1957 r/ in ’t Knagende muis doodde vrouw Een arts op 24 inwoners Kalveren vliegen uit en paar den naar de V.S. Het Sneker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD J. Koopmans won alle prijzen bij ,,’t Filter” Duitse prins trouwt vluchtelinge Erg boos was ie „De Sneeker Pan” nieuwe jaar Amor steeds schotvaardiger op „hoog niveau” Feestavond Studiesport Probleem der Duitse hereniging blijft actueel - F 1 te f Redacteur: L. KIEZEBRINK de het het symbolisch Asyl van Varichljnti MAANDAGS DONDERDAGS Administratie Comb. Drljfhout-Klozobrlnk Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 SNEEKER NIEUWSBLAD Natuurlijk hebben de gebeurtenissen in andere satellietstaten de Oost Duitse volksrepubliek niet onberoerd gelaten, het goederenverkeer met Polen en Hon garije is in de war gelopen en al bleef de Oost Duitse regering Moskou trouw, haar geknechte onderdanen lieten zich niet onbetuigd door lijdelijk verzet te plegen, zodat ook de Oost Duitse pro ductie achteruit liep. De Oost Duitse re gering heeft dus waarschijnlijk econo mische steun nodig en zij heeft die te Moskou gevonden. Zij krijgt een Rus sische lening in dollars voor goe derenaankoop in het Westen. Van Rus sische zijde zal echter de behoefte om met de Oost Duitse politici te spreken vooral zijn voortgekomen uit de wens het onderwerp der hereniging van beide Duitslanden nog eens met hen aan te snijden. Niet zozeer omdat haar deze hereniging zo sterk ter harte gaat, als wel omdat zij in deze hereniging een kans ziet West Duitsland uit het Navo- LONDEN. Volkomen onverwachts heeft premier Eden zich gisteravond naar Buckingham palace begeven om koningin Elizabeth zijn ontslag aan te bieden om redenen van gezondheid. Het ontslag is aanvaard. Vandaag zal er een beslissing worden genomen over de benoeming van een opvolger. Als waarschijnlijkste kandidaat wordt genoemd minister Butler, lord-grootzegelbewaarder. De officiële verklaring van Buckingham palace is zeer kort en zegt niets over de redenen die hebben geleid tot Edens besluit. Maar in een persoonlijke bood schap zegt Eden dat hij zich lichamelijk niet meer tegen de zware last van het premierschap opgewassen voelt. seling in Londen terugkeerde geen an dere reden daarvoor kon bedenken, dan dat zij nieuwe japonnen wilde laten ma ken. (Alg. Dagblad). de conferentie was kennelijk weer tot een internationale band tussen de communistische partijen te komen zoals die bestond voor de Kominform werd opgeheven. Ook in Zuid Slavië neemt men dit aan. Dat land werd vroeger uit die Kominform gestoten en nu het ’t weer bij Moskou verbruid heeft was het niet meet dan natuurlijk dat het ook nu niet werd uitgenodigd deel te nemen aan het overleg. Opvallender was de afwe zigheid van delegaties uit Polen en Oost Duitsland, maar dit houdt mis schien o.a. verband met de Russische plannen waarvoor de Oost Duitse politici zoals wij hierboven meldden naar Rus land waren ontboden. Men vermoedt wel dat ook Nehroe, de profeet <an het neutralisme, bij dr. Adenauer, met wie hij kort geleden een ontmoeting heeft gehad, voor een neu traal Duitsland heeft gepleit. Men is ook uitermate nieuwsgierig naar de re denen waarom deze Indiase premier een paar keer tussen Washington, Lon den en Moskou heen en weer reisde. In „Het zal u daarom niet verwonderen, dat het bestuur van het fonds, èn gelet op zijn statuut èn gelet op zijn historie, in de huidige situatie tijdens zijn 10- jarig jubileum zijn plicht heeft willen verstaan. Het is mij dan ook een bijzonder ge noegen u te mogen mededelen, dat het bestuur heeft besloten een bedrag van f 50.000 ter beschikking te stellen van het „Universitair Asyl Fonds”. Dit fonds het is u ongetwijfeld bekend, heeft zich tot taak gesteld, om voor de aan de tirannie ontvluchte jongeren, die daar toe de geschiktheid hebben, hier te lan de een universitaire opleiding mogelijk te maken. Het bestuur besloot boven dien, zo de noodzakelijkheid mocht blij ken, een verder gaande steun in over weging te nemen. In overleg met het be stuur van het Universitair Asyl Fonds is besloten deze gelden in de eerste plaats te bestemmen voor de reeds eer der aangegane verplichtingen ten aan zien van de voor november laatstge- leden aangekomen vluchtelingen. De gift is de grootste ooit in de afge lopen 10 jaar door het fonds gedaan. Dank zij de geslaagde acties ter gele genheid van het 10-jarig jubileum was deze gift mogelijk. Gezien de grote taak van het fonds is het toch voor ons een echt offer en dit moest het ook zijn, juist nu en voor deze nood”. Het platteland. Mr. Linthorst wees er op, dat Prins Bernhard Fonds en de Anjerfond sen in de afgelopen tien jaren al zeer veel hebben gedaan de cultuur, spe ciaal die ten plattelande, heeft zeer veel steun nodig om een dam te werpen te gen vervlakking en massaficatie. Wil len wij een te sterke ontvolking van het platteland helpen voorkomen, dan zal ook het culturele leven daar nog aan merkelijk meer steun moeten ontvan gen. In de steden èn op het platteland, waar industralisatie en techniek een steeds groter rol gaan spelen, moet een tegenweer worden gevormd tegen de potentieel nadelige gevolgen, die hier aan in geestelijk en cultureel opzicht zijn verbonden. De grote opbrengsten van enkele algemene acties voor het fonds in 1956 scheppen de mogelijkheid om ook het platteland op flinke wijze te steunen in zijn culturele verheffing, al dus mr Linthorst Homan. In zijn slotwoord richtte prof. Wiar- da zich tot de Prins en zeide: „Dat het werk van het fonds verricht kon wor den is voor een groot deel te danken aan uw steun en onder uw naam heb ben wij dit alles mogen doen”. Ten behoeve van het Amerikaanse Heifer Project Ine. heeft de K.L.M. 45 kalveren vervoerd van New York naar de Turkse hoofdstad Ankara. De kalve ren werden in zes boxen, in elk waar- twee naar Op de eerste vergadering welke Amateur-Fotogr.vereniging ,,’t Filter” hield in dit nieuwe jaar sloeg de voor zitter niet alleen een blik in de toe komst, waarvoor hij zijn beste wensen uitsprak, maar zag hij ook even in het verleden terug. Met name de vóór Kerst mis gehouden tentoonstelling werd na der besproken. Deze expositie trok een 600-tal bezoekers, wat de voorzitter niet verbijsterend groot maar toch ook niet teleurstellend laag noemde. Opmerkelijk was het grote aantal zeer jeugdige be zoekers, die er hun dubbeltje graag voor over hadden en vol belangstellende vra gen waren. Uitvoerig werd ook gespro ken over de recensie welke het Sneeker Nieuwsblad gaf over deze tentoonstel ling. Het ongunstige oordeel, dat in deze recensie geveld werd over het kleuren- werk, was voor de leden wat teleurstel lend. Maar, zo werd na enige discussie toegegeven, het was niet onjuist: het kleurenwerk staat (nog?) lang niet op het peil van het zwart-wit. Op het ge bied van kleuren hebben de leden nog alles te leren. Enkele publieksprijzen, beschikbaar gesteld o.a. door Philips, Gevaert en Ko dak, werden uitgereikt. Gebleken was dat de heer J. Koopmans ze alle drie verdiend had, maar deze toonde zich te vreden met alleen de eerste prijs. Deze sportieve geste stelde het bestuur in staat de tweede en derde prijs toe te kennen aan de heren Keikes en ten Berg. De leden kregen ook een opheldering!?) te horen over het uitblijven van de Ge- vaert-stand. De fout schijnt in Amster dam te schuilen. Vervolgens werd de aandacht gevraagd voor een collectie foto’s van A. Dronkert. De technische kwaliteiten werden zeer geroemd. Over de keuze van het motief kon men het niet altijd eens worden. Later bleek dat men hier met een soort reportage over Dordrecht te doen had. Na nog enkele vragen over korrel e.d. behandeld te hebben sloot de voorzitter de vergade ring. Het Duitse vorstenhuis von Schaum burgLippe is in opschudding gebracht doordat is gebleken, dat de 25-jarige prins Konstantin von Schaumburg Lippe enige dagen geleden ir het ge heim is getrouwd met de 27-jarige Oost- duitse vluchtelinge Siegrid Knape, aldus het Alg. Dagblad. De knappe, donkere stenotypiste Sie grid vluchtte geruime tijd geleden uit Hirschberg, dat thans op Pools gebied ligt. Zij trok naar West-Duitsland, waar zij de prins drie jaar geleden ontmoet te, toen hij van haar een lot kocht voor de herbouw van de Berlijnse opera. Prins Konstantin verdween daarop herhaaldelijk uit het ouderlijk paleis van Hagenburg om de avonden bij zijn ge liefde te gaan doorbrengen, die met haar grootmoeder een kleine flat be woont. En enige dagen geleden traden zij in het huwelijk met slechts enkele intieme vrienden als getuige. De kerkelijke huwelijksinzegening is u’i.gesteld tot de prins zijn studie heeft beëindigd en een betrekking zal hebben gevonden. Behalve de kwestie van zijn slechte gezondheid kan men nog drie andere oorzaken aanwijzen voor Edens onver wachte aftreden: De moeilijke economische toestand waarin Groot-Brittannië is geraakt als gevolg van de crisis om het Suezkanaal. De verontwaardiging die men in brede lagen van het Britse volk in de dominK ons, in vele Aziatische landen, in de Verenigde Naties en in Amerika heeft geuit over de inval in de zóne van het Suezkanaal. De oppositie in de gelederen van de eigen conservatieve partij, waar aan de ene kant velen vonden dat de actie tegen Egypte een onbehoorlijke daad was, ter wijl vele anderen juist van mening wa ren dat de actie tot het einde toe had moeten wordeh voortgezet. Koningin Elizabeth is gisteren zeer plotseling van Sandringham naar Lon den gereisd om Edens ontslag te aan vaarden. Zó volkomen onverwacht kwam Edens stap ook voor de hoogstgeplaatste politici, dat men, toen de koningin plot- Tijdens het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in de gemeente Noorddijk (Gron.) is gebleken dat in het dorp Oosterhoöge- brug (gemeente Noorddijk) op een in wonertal van 1008, 42 artsen praktise ren. De gemeente Noorddijk, die grenst aan de gemeente Groningen, heeft zelf geen dokter. Tweeduizend gulden bedroeg de scha de, toen de 24-jarige Hagenaar M. V. hoorde, dat hij niet was uitgenodigd voor een bruiloft, die in een café aan de Goudenregenstraat was gehouden. Uit woede sloeg hij acht spiegelruiten van het café in en vernielde twee stoelen, vi trage en overgordijnen. In de Britse stad Plymouth heeft een muis de dood van een vrouw veroor zaakt door een gasleiding in haar slaap kamer kapot te knagen. Volgens een deskundige nemen muizen bij een der gelijke bezigheid gewoonlijk vanwege de lucht de benen, nadat zij een begin van een gaatje hebben geknaagd. Maar in dit geval was de muis door blijven kna gen tot hij een gat van twee centimeter bij twaalf millimeter voor elkaar had. Zoals U zich wel zult herinneren heeft de Commissie Skütsjesilen Sneek vorig jaar het Skütsje van Van den Akker aangekocht, om zo Sneek een blijvende naam te geven bij deze zeilsport. De aankoop kon niet geheel uit eigen mid delen worden gefinancierd en daarom haakt de commissie gaarne in op ’t voorstel van de fam. Klein uit Amster dam die spontaan f 2.50 zond in de hoop dat meerdere gaven zullen volgen. Dit initiatief 'is geweldig en de Com missie zal dan ook graag iedere week een verantwoording in dit blad plaatsen van de binnengekomen giften. Stortin gen kunnen geschieden op giro 119312 t.n.v. J. D. Martens, Oosterdijk 29, Sneek en bij de overige Commissieleden. Mag de Commissie op Uw medewer king rekenen Het tienjarig bestaan van het Prins Bernhard Fonds is dinsdagmiddag op sobere wijze in verband met de tijds omstandigheden gevierd met een bij zondere vergadering van regent en be stuur met genodigden en vertegenwoor digers van de regionale afdelingen, de Anjerfondsen, in het gebouw van de Nederlandse Handel Mij. te Amsterdam. De heer A. M. Bergers uit Rotter dam, leider van de Nationale Anjeractie 1956, overhandigde aan Prins Bernhard op symbolische wijze de opbrengst, die ruim één miljoen gulden bedraagt. Als voorzitter van het comité uit het Ne derlandse bedrijfsleven bood mr J. Mey- nen, de regent, het voorlopige resultaat van de door het bedrijfsleven gevoerde actie voor het jubileumgeschenk aan, ruim 14 miljoen gulden. Namens de gezamenlijke Anjerfond sen bood de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, Mr H. P. Linthorst Homan, de voorzitter van het Prins Bernhard Fonds, prof. mr. G. J. Wierda, een voorzittershamer aan. Dinsdag is in Lisse de Bloemlust Tentoonstelling geopend, welke tot 12 ja nuari aldaar wordt gehouden. Foto: Het inrichten van de tentoonstelling Hoe snel de K.L.M.-stewardessen ook over de aardbol reizen, Amor achter haalt ze wel. Hij begint zelfs kennelijk steeds meer bedrevenheid te krijgen in het mikken. Niet minder dan 43 lucht gastvrouwen werden namelijk in 1956 door zijn pijlen getroffen en verwissel den het vliegtuig voor de huwelijksboot. Dat betekent 19 procent van het op 1 januari 223 leden tellende corps. Is 1955 bedroeg dit percentage „slechts” 12 pro cent: 28 van de 227 stewardessen. Het verwisselen van het vliegtuig voor de (huwelijks) boot is in sommige gevallen meer dan beeldspraak. Drie stewardessen zochten namelijk hun man bij de Marine of bij de koopvaardij. Eén vond 't straaltijdperk, dat in I960 bij de K.L.M. zijn intrede doet, schijnbaar nog te ver weg en huwde een straaljager- vlieger. Tien trouwden in het buiten land, in plaatsen, variërend tussen Ka rachi, Brazzaville, Lissabon en Kano. De twee, die zich in de Verenigde Staten vestigden, troffen echtgenoten met een wel zeer pittoresk beroep: een houder van een hondenkennel en een houtves ter. De stewardess en de houtvester kwamen elkaar overigens niet op een idyllisch plekje in de Amerikaanse wou den tegen, maarop de trappen van de St. Pieter te Rome. Van de 43 huwde 35 met employés van de K.L.M.: namelijk 15. Zeven bleven de luchtvaart in zoverre trouw, dat zij een K.L.M.-vlieger kozen, vier kozen een boordwerktuigkundige van de K.L.M., één een steward en één een telegrafist. De grote doeltreffendheid van Amor op „hoog niveau” heeft echter niet kun nen verhinderen, dat de 43 stewardessen toch drie jaar in K.L.M. dienst zijn ge weest. Traditiegetrouw zal door de R.H.B.S.- vereniging Studiesport 17 januari a.s. weer de jaarlijkse feestavond worden gehouden. U zult in tegenstelling met voorgaande jaren naar twee kabarets kunnen kijken. Het eerste kabaret „Het rariteiten-kabinet”, is door Dolf Mejjer- man geschreven. Zijn naam is voor U een waarborg dat U weer met iets aparts wordt geconfronteerd. In het afwegen van de humor en de ernst is Dolf een meester gebleken. Herinnert U zich nog ’t kabaret van vorig jaar? Het tweede kabaretprogramma behelst „De geschie- i denis van de Dans”. Vooral in deze tijd 1 van Rock and Roll-idiotisme is het goed eens even stil te staan bij de mooie dan sen van vroeger. Temeer omdat wij te genwoordig zelden of nooit met deze dansen in aanraking komen. Daarna wordt de klucht „Ernst” opgevoerd. On getwijfeld zult U even geglimlacht heb ben, toen U deze, nogal contrasterende aankondiging op de affiches zag staan. „Ernst” blijkt later echter de naam van een Engelse, adellijke jongeling te zijn, wiens financiële positie gelijk is aan die van Studiesport. Het toneelstuk Ernst is dus een parodie op het Engelse adel lijke leven'waarin de humor een woordje meespreekt en óók meespeelt. Een der gelijk gegeven is nu eenmaal onverbid delijk aan de naam van die soms nogal dwaze Oscar Wilde verbonden. AI met al doen de voorbereidingen iets goeds voor de avond beloven. Daar van kunt U zich overtuigen in Amicitia. Prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (An ton van Duinkerken) sprak de feest rede uit. Hierna voerde Prins Bernhard het woord. Aan het slot van zijn rede bood de Prins prof, dr G. C. Heringa, president van het Universitair Fonds symbolisch een bedrag f 50.000 aan met de volgende woorden: Rede Prins Bernhard. verband een nachtmerrie voor Mos kou los te maken. Nu de satelliet staten in militair opzicht minder beteke nis voor de Russen hebben gekregen, wegens de gebleken vijandigheid der be volking, leggen zij opnieuw de nadruk op de mogelijkheid van het scheppen van een neutrale zóne in Midden Europa waartoe met name ook Polen zou be horen. Uit die zóne zouden de Russische zowel als de Westelijke strijdkrachten zich terugtrekken en in die zóne zou een herenigd Duitsland voorlopig mis schien in federatief verband, omdat West Duitsland een democratisch en Oost Duitsland een communistisch staatsbestel zou behouden kunnen ontstaan. Het is heel goed mogelijk dat het feit dat de Oost Duitse en Poolse communistische partijen niet op de com munistische bijeenkomst te Boedapest waren verband houdt met deze Rus sische plannen omdat een eventuele Oost Duitse en Poolse neutraliteit an ders een te verdachte tint zou krijgen. Men hoort echter ook wel de opinie dat de afwezigheid der Poolse partij gevolg is van het feit dat men haar evenmin als de Zuid Slavische vertrouwt en daarom zonder haar bijeenkwam. Hoe dit zij men weet dat de Russische denk beelden over een neutrale strook in Mid den- en Oost Europa enige verwant schap hebben met dergelijke ideeën bijv, in Engeland. De aan het Amerikaanse opperbevel toegeschreven plannen om op de duur de Amerikaanse troepen uit Duitsland terug te trekken en de ver dediging van Europa over te laten aan de strategische luchtmacht schijnen ook in West Duitsland de stromingen nog te hebben versterkt die meer heil zien in een neutrale positie van Duitsland, dan in deelneming aan de Navo. Zelfs bij bonds kanselier Adenauer, pas 81 jaar gewor den en paladijn voor de Duitse samen werking met West Europa, schijnt iets veranderd te zijn. Hij zeide dezer dagen, doelende op Oost Europa, dat de dingen op drift zijn geraakt en er beweging is gekomen in de verstarde fronten. Blijk baar verwachtte hij daarvan ook nieuwe kansen voor de hereniging. Men moet er ook aan denken dat dit jaar, in sep tember, parlementsverkiezingen in W. Ouitsland worden gehouden en Adenau ers concurrenten, de soc. dem., de leuze blijven aanheffen dat het uittreden van W. Duitsland uit de Navo de mogelijkheid van de hereniging zal versterken. Dr. Adenauer heeft met deze socialistische propaganda ter dege rekening te houden en men kan zich daarom voorstellen dat de Russen thans verwachten dat hun plannen in deze richting te Bonn meer belangstelling zullen trekken dan tot voor kort. Het is nog te vroeg om aan dacht te wijden aan alle aspecten van het vraagstuk der Duitse hereniging ondei’ invloed van de gebeurtenissen in Oost Europa, maar een dergelijke her eniging zou van zeer ingrijpende aard zijn wat de samenwerking van het Wes ten met Duitsland betreft op velerlei terrein. Ook op economisch gebied, waar de kwestie der stichting van een ge meenschappelijke markt der landen van de Kolen- en Staalgemeenschap, waar toe ook West Duitsland behoort, thans snelle vorderingen schijnt te maken. Zo snel zelfs, dat de Belgische minister Spaak thans het ogenblik gekomen acht om persoonlijk naar Londen te gaan, om te trachten ook Engeland voor de idee van de gemeenschappelijke markt te winnen. van ongeveer acht kalveren, in dagen tijd per DC-4 van Amerika Turkije overgebracht. Ongeveer tezelfder tijd werden vier paarden van Londen naar New York vervoerd, eveneens in een DC-4. Ver wacht wordt dat binnenkort nog elf paarden van Londen en Shannon per K.L.M. naar de Verenigde Staten zullen worden overgevlogen. Tot nu toe heeft de K.L.M. ruim 400 paarden, waaronder zeer kostbare renpaarden, door de lucht vervoerd. Advertentieprijs 15 ct. per -m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. mende twee jaar 400 miljoen dollar no dig zouden zijn. Nehroe noemde dit plan, dat beoogt het (door de Franse en Engelse onttakeling) ontstane lucht ledig aan politieke invloed op te vullen, het grootst mogelijke gevaar voor de wereldvrede. Enige westelijke commen tatoren zijn zo onvriendelijk te veron derstellen dat Nehroe in het Midden Oosten Amerikaanse invloed wil weren, omdat zijn land er zelf wat wil hebben te zeggen. In ieder geval verleent de Indiase premier door zijn kritiek steun aan die groepen in het Amerikaanse Congres welke door isolationistische neigingen niets van het plan moeten hebben. Er zal nog heel wat over het voorstel in het Congres gedebatteerd worden, voordat de beslissing zal vallen. Men acht het waarschijnlijk dat het voorstel, zij het misschien met enige be perkingen, zal worden aangenomen. Overigens lijkt het wat vroeg om een oordeel over het plan uit te spreken. Van gezaghebbende zijde te Washington wordt gezegd dat Eisenhowers plan bin nen het Handvest der Ver. Naties zal werken; als de Amerikaanse actie steeds van een V.N. besluit afhankelijk gesteld wordt wint het plan niet aan be tekenis, we weten nu zachtjes aan wel waar we met de Ver. Naties aan toe zijn. Bovendien zegt Eisenhower dat Amerika alleen zal optreden in geval van openlijke agressie. Betekent dit dat Amerika niet zal ingrijpen als een niet- communistisch land door ondergrondse actie tot een communistische satelliet dreigt te worden, dan lijkt dat een vrij bedenkelijke kant van het voorstel. Er rijzen ook vragen omtrent de te ver lenen economische hulp. De meeste Ara bische landen hebben verklaard wel be reid te zijn die te aanvaarden, mits er geen politieke voorwaarden aan worden verbonden. Valt onder deze politieke voorwaarden ook een eventuele eis van Washington dat de Arabische landen hun geniepige actie tegen Israël moeten stopzetten en dat Egypte de vrije vaart door het Suezkanaal voor alle naties ook de Israëlische op een bevredigen de wijze moet garanderen Het lijkt ons toe dat dit plan Eisenhower-Dulles, toe gepast in een wereld zo ondoorgronde lijk en van zoveel onzekerheden als het Midden Oosten, zal moeten werken met vele speculatieve onderstellingen. Mis schien hebben de Turken wel gelijk als zij zeggen dat het eenvoudiger was ge weest als Amerika lid was geworden van het Bagdadpact, wat ook een waar schuwing aan Rusland zou zijn geweest en als hoedanig ook Eisenhowers plan is bedoeld. Naar veler mening is het vraagstuk van het Midden Oosten thans het alles overheersende in de internationale poli- tiek. Toch is het de vraag of het dat van het gezichtspunt der Europese lan den uit gezien, wel is. Het is ongetwij feld van grote betekenis, maar zolang er een Duits probleem is, achten we dat toch voor Europa het zwaarwichtigste. En als we ons niet vergissen doen de Russen dat ook. Dezer dagen was premier Grotewohl van Oost Duitsland met een delegatie weer in Moskou op bezoek. Hij is er heus niet alleen naar toe gegaan om door de Russen goedkeurend op de schou der geklopt te worden vanwege zijn on verdachte trouw aan ’t Kremlin, in een periode waarin door het destalinisatie- proces die trouw in bepaalde andere sa tellietstaten in meer of mindere mate aan het wankelen is gebracht. En deze Oost Duitse politici zaten wat hun aar zeling ten opzichte van het destalinisa- tieproces betrof ook nog goed. Want Chroesjtsjow heeft op de nieuwjaars receptie in het Kremlin een heel eind moeten terugkrabbelen. Zijn grove ver guizing van Stalin maakte nu plaats voor de erkenning dat Stalin een voor treffelijk imperialistenbestrijder was ge weest en dat hij als leider van het Rus sisch staats- en partijapparaat wel fou- tep had gemaakt maar dat de huidige Russische leiders zich daarvoor mede verantwoordelijk achtten. Feitelijk er kende Chroesjtsjow hiermede de ge deeltelijke mislukking van zijn politiek van de glimlach jegens binnen- en bui tenland. In landen met een dictatoriaal bewind is „een beetje dictatuur” niet mogelijk, omdat dan de volken alle ban den welke hen knechten trachten te ver breken. Zowel het feit dat in Rusland zelf de studenten op drift geraakten en in Kief omvangrijke relletjes schijnen te zijn voorgekomen, als de gebeurtenissen in Polen en vooral in Hongarije bewijzen dat. Blijkbaar heeft de Molotoff richting in het Kremlin nu weer de overhand ge kregen, maar men moet afwachten in hoeverre zij er in zal slagen de duim schroeven weer aan te draaien. In Rus land zelve zal dat allicht gemakkelijker gaan dan in de op drift geraakte satel lietstaten, waar de vólken de anti- Stalinkoers te Moskou hebben opgevat als het einde van een periode van Rus sische uitbuiting en kneveling. Ook te Moskou zal men wel inzien dat men niet meer terug kan naar die periode en dat men de satellietstaten een zekere mate van vrijheid moet laten. Dat dit de bedoe ling is blijkt trouwens ook wel uit het overleg dat Chroestjtsjow te Boedapest over het nieuwe programma van dé rè- gering-Kadar heeft gepleegd en dat daarna is gepubliceerd. Er worden ze kere z.g. „democratische, hervormingen” ingevoerd, die beogen meer overleg met de arbeiders en niet-communistische kringen te plegen maar de leiding der zaken blijft bij de communisten en hun overwicht wordt verzekerd door strenge handhaving van de z.g. volksrepubli- keinse discipline. De Russische troepen blijven in Hongarije, hun status zal ge regeld worden in overleg tussen Boeda pest en Moskou. Het zal wel juist zijn, wat wordt bericht, nl. dat het Hongaar se volk zich weinig ingenomen gevoelt met het nieuwe Hongaarse regerings programma, dat ver beneden de hoog gestemde verwachtingen door het volk in oktober gekoesterd bleef. Temeer zul len de Hongaren teleurgesteld zijn om dat tegelijkertijd te Boedapest vertegén- woordigers der communistische partijen van de Sovjetunie, Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Tsjecho-Slowakije bijeen kwamen om onderling overleg te plegen. Dat de Westelijke politiek er op deze bijeenkomst slecht afkwam is nauwe lijks het vermelden waard, dat de on rust in verschillende satellietlanden werd toegeschreven aan „imperialis tische machinaties” van het Westen was ook al te verwachten. De bedoeling j van de conferentie was kennelijk weer I t I India zelf ontmoette hg zijn rode Chi nese collega Tsjoe en lai nu in Mos kou op bezoek en aanstonds in Polen om te trachten de Pools-Russische banden weer wat te versterken die in Pa kistan te vergeefs getracht had dat land uit het Bagdad-pact en het bondgenoot schap met de Ver. Staten los te maken. Die Pakistaanse bondgenootschappen zijn ook India een doorn in het oog, maar de Pakistaanse regering voelt er een ruggesteun in voor haai' houding jegens Nieuw Delhi. Het Pakistaanse geschil met India over Kasjmir smeult immers nog altijd voort en is zelfs weer acuut geworden nu India heeft bekend gemaakt eind van deze maand het door haar bezette deel van het betwiste ge bied te zullen inlijven. Daarom heeft Pa kistan een nieuwe behandeling der kwes tie door de Veiligheidsraad geëist. Zo als bekend negeert Nehroe, ondanks al zijn sympathie voor de Ver. Naties, nog altijd een besluit van dat lichaam, waar in een volksstemming in Kasjmir werd voorgeschreven. Een stemming welke ongetwijfeld ten voordele van Pakistan zou uitvallen. Nehroe had ook nauwe lijks een goed woord voor het verzoek van president Eisenhower aan het Ame rikaanse Congres om machtiging tot het gebruik van Amerikaanse strijd krachten tot bescherming van de terri toriale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid van ongeacht welk land in het Midden Oosten dat derge lijke hulp verzoekt om verzet te bieden aan openlijke gewapende agressie van een land dat wordt bestuurd door het internationale communisme. De presi dent stelde tevens een uitgebreid pro gramma van economische hulp aan het Midden Oosten voor, waarvoor in de ko-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1