Wat de raad te behandelen krijgt Jaarlijkse uitvoering Chr. Gymn.ver. Advendo BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST is weer 1956 was een goed jaar Friese paard Wy m b r i tseradee I voltallig Gemeenteraad van voor het 112e jaargang no. 5 Donderdag 17 januari 1957 W. T. Stam overleden Nodig verklaring Chr. Landbouw- huishoudschool llll III ii H. L Mis volgens Byzantijns- Slavische Ritus Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSB1 AD - KLEINZAND 7 Telef. 2872 Opbrengst kollekte Geslaagd Samenwerking tussen Amerika en Engeland op de proef gesteld Entreegeld voor „1 Geslaagd Benoemd Werken gegund Groninger avond It Fryske Hynder” afgeschaf t f 'J JE Redactie-adres Redacteur: L. KIEZEBRINK 7 Wethouderssalarissen. •x- de parochiekerk van Sneek werd Winnaar van het veulen Jaarverslagen Entreegeld In de a.s. vergadering van de raad der gemeente Sneek komen o.a. nog de vol gende voorstellen van B. en W. aan de orde. Onbewoonbaarverklaring. Voorgesteld wordt de woningen Kloos terstraat 2 en Zuidend 50 onbewoonbaar te verklaren. over, wat ook wel bleek bij de stemming. Van de 44 op dat moment aanwezige le den <de 45e had de zaal even verlaten) waren nl. 23 voor en 21 tegen afschaffing. Het voorstel werd dus met de kleinst mogelijke meerderheid aangenomen. De meerderheid van tiet bestuur stelde voor het entreegeld A f 10.voor nieuwe leden af te schaffen. Volgens haar belem merde deze bepaling het werven van nieuwe leden. De secretaris verdedigde het pro, de penningmeester het contra. De leden dachten er ook verschillend de de te- SNEEKER NIEUWSBLAD Men schrijft ons: De kollekte die j.I. dinsdag en woens dag is gehouden voor de „Zonnehuizen” heeft feet prachtig' resultaat opgeleverd van 986.63. Namens de chronisch zieken aan alle gevers en geefsters hartelijk dank'. Te Amsterdam slaagde voor het prak- tijkexamen boekhouden (ass.) onze vroe gere stadgenoot de heer H. Altenburg. V«r>chqnt> MAANDAGS w. DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klaxabrmk Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De burgemeester deelt, naar aanlei ding van een schrijven van Ged. Staten de raad mee dat z.t de bezoldiging der wethouders (thans f 2500.met in gang van 1 januari 1957 behoort te wor den vastgesteld op f3000.per jaar. Hij stelt voor dit Ged. Staten te berich ten ---/v. De openbare vergadering werd hierna gesloten. zijn vader op als lid van het Wedsfcrijd- comité der Zeilvereniging Sneek, welke functie hg bijna een halve eeuw met grote ijver en nauwgezetheid vervulde, Pas in 1953 trok hij zich in verband met zijn hoge leeftijd terug, en beloonde de K.Z.V.S. hem met het zo zeer verdiende erelidmaatschap. Zjjn oudste zoon was toen inndddels al in zijn voetsporen ge treden en ook lid van het wedstrjjdcomi- té geworden, zodat de familietraditie is voortgezet. Daarvoor evenwel, bij het eeuwfeest van de Koninklijke in 1951, had de Ko ningin hem reeds onderscheiden door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Ook aan de Vereniging Selfhelp, de Hans Boelens Stichting en de Spaar- bankvereniging heeft de heer Stam vele jaren zijn beste krachten gegeven, zodat met. dit overlijden een welbesteed leven is afgesloten. Zjjn stoffelijk overschot zal morgen om kwart over elf op de algemene be graafplaats alhier ter aarde worden be steld. dergeljjke keuze stellen. Enige weken al beschuldigen de Arabische staat Jemen en Engeland elkaar van agressie op eikaars gebied in de omgeving van Aden. Er is eigenlijk geen twijfel mogelijk dat deze agressie van Jemenitische zijde komt op de enige tientallen sjeikdom- men die aan Aden grenzen en Engelse protectie hebben aanvaard. Het schijnt dat vermoede olierijkdommen in deze agressie een rol speelt, evenals het ge daalde respect voor Engelands macht sedert het Egyptische fiasco. En nu En geland zjjn rechten rond Aden gewapen derhand verdedigt, wordt in de Ara bische landen al weer moord en brand geschreeuwd, Jemen wil een beroep op de Ver. Naties en op Amerika doen als het overleg dat tussen Engelse en Jeme nitische onderhandelaars is begonnen geen vruchten draagt voor zijn corrupte regeerders, die zich misschien in een avontuur willen storten om de aandacht van hun eigen wanbeheer af te leiden. Tegen dat wanbeheer zijn herhaaldelgk revolutionnaire bewegingen van jonge hervormers ontstaan, welke echter bloe dig werden onderdrukt, waarvan echter het gevolg weer is dat ook in Jemen de ontevredenen dreigen beïnvloed te worden door het communisme. De Rus sen zjjn dan ook druk bezig er te intri geren. De secretaris de heer G. L. Geerlings te Jutrijp vermeldde in zijn jaarverslag dat 1956 een goed jaar was voor de ver eniging. Er zijn enige leden bij gekomen en het aantal dekkingen in Friesland nam met 17 toe. Ook hij achtte de fokdag in Blauwhuis geslaagd. De plaats voldeed ook goed en de organisatie viel te roemen. Hij besloot zijn verslag met de opwek king op dezelfde voet voort te gaan. Er ligt nog een belangrijke taak voor de fokkers van het Friese ras. De rekening van de penningmeester de heer D. P. Groenveld te Jutrijp sloot met een batig saldo van 321.98. Zijn ontvangsten met. inbegrip van het over schot over 1955 bedroegen nl. 1708.04, de uitgaven 1386.06. In de laatste was ook begrepen, de aankoopprijs voor het veulen, dat volgens traditie in deze ver gadering verloot werd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer D. P. Groenveld herkozen, wat eveneens het geval was met de aftredende leden der contactcommissie, de heren A. L. Kampen te Heidenschap en Joh. Reitsma te Tjerk werd. Later, bij de rondvraag, werd nog besloten deze commissie met een lid voor Gaasterland nit te breiden, waarvoor gekozen werd de heer J. Smits te SondeL Maandag is alhier op bjjna 80-jarige leeftjjd overleden de heer W, T. Stam. Met hem is een bekend stadgenoot heen gegaan, die nog op hoge leeftjjd werk zaam was in zijn inmiddels opgeheven bedrijf in glas, porcelein en aardewerk, maar zich ook op velerlei andere terrei nen voor zjjn geboortestad verdienstelijk heeft gemaakt. De grootste bekendheid evenwel kreeg hjj door zijn werkzaamheden voor de zeilsport. Stammend uit een echte zei- lersfamilie beoefende hij deze sport reeds als jongen in de schepen van zijn vader, een van de oprichters der S.Z.C. Zelf is hij daarna ook wel in wedstrijden uitgekomen, maar zijn grootste ver dienste lag in het organiseren en leiden van de wedstrijden. In 1906 volgde hij Sluitingstijd beweegbare bruggen. Voorgesteld wordt aan de sluitingstijd van de beweegbare bruggen in deze ge meente enij^s uitbreiding te geven. Tot nog toe waren die sluitingstijden op werkdagen: ’s voorm. 8.30—9 uur behal ve dinsdags; ’s middags 1212.15 uur, 'snam. 1.452 uur. B. en W. stellen voor deze sluitingstijden nu als volgt te bepalen: ’s voorm. 8.159 uur, ’s middags 1212.30, ’s nam. 1.151.45 en 5.156 uur. Ged. Staten hebben wat de bruggen over provinciale vaarwaters in deze gemeente betreft geen bezwa ren tegen deze nieuwe sluitingstijden. Chr. Landbouwhuishoudschool. De voorzitter de heer F. M. Jansma uit IJlst heette in deze goed bezochte ver gadering, waarin ook een aantal dames hun belangstelling voor het werk van de vereniging toonden, in het bizonder wel kom de voorzitter en de secretaris van het Fries Paarden Stamboek, en wierp daarna een korte terugblik op de Fok dag in Blauwhuis, die het slecht trof met het weer de gehele dag regen maar overigens toch goed slaagde. De aangifte voor de kursussen in samenwer king met het Bovenlands Ras was zo danig, dat kursussen worden gehouden in Blapwhuis en Balk. In Sneek was de belangstelling te gering. De Friesche Chr. Boeren- en Tuinders- bond heeft verzocht te verklaren dat de oprichting en instandhouding van een chr. landbouwhuishoudschool in deze ge meente door de raad nodig wordt geoor deeld. B. en W. wijzen er in hun advies op dat de raad der gem. Wymbrltsera- deel reeds in 1952 op een verzoek van deze bond een dergeljjke verklaring af gaf, doch de voor het verkrijgen van rjjkssubsidie benodigde goedkeuring van de Kroon kon tot op heden niet worden verkregen. Wel is thans bekend dat op de rjjksbegroting voor 1957 gelden zijn uitgetrokken voor de subsidiëring van een dergeljjke school in Wymbritsera- deel. In het vorzoek aan de raad van Sneek deelt de bovengenoemde bond echter mede dat bjj nadere overweging naar zjjn mening de gemeente Sneek vanwege haar centrale ligging de aan gewezen plaats is voor deze school. Het bestuur verwacht 78 leerlingen van wie 22 uit Sneek en 56 uit Wymbritseradeel en Wist. De stichtingskosten worden op f 600.000.geraamd, de nette-kosten op f113.600. Zo deze raming juist is zal de gemeente Sneek een jaarlijks sub sidie van 30 van f 113.600 of f 34.000 moeten verlenen. Hiervan gaan af de bijdragen van andere gemeenten, welke geraamd worden op f 16.275, zodat ten laste dezer gemeente f 17.725 zou blij ven. In hoeverre door de stichting van een tweede huishoudschool in Sneek het ieerlingental van de Sneeker Huishoud school en daarmede het subsidie van de gemeente zal dalen, valt thans niet te zeggen. Met de bond zjjn B. en W. van oordeel dat nu de oprichting van de be doelde school waarschijnlijk is, als plaats van vestiging Sneek te verkiezen is bo ven een dorp in de omgeving, waarom zjj voorstellen de nodig-verklaring af te geven. In zondagmorgen een H. Mis opgedragen volgens de Byzantjjns-Slavische ritus door Mgr. Jacq. Perridon. vicaris-gene- raal van de Oekrainische emigranten in Nederland. België en de Skandinavische landen. Diaken was paler drs. E. van Montfoort van de orde der Assumptio- nisten. Het Utrechts Byzantijns koor onder leiding van dr. Miroslaus Antono- witsj voerde op schitterende wijze de gezangen uit. (Ons Noorden). ning te bouwen. B. en W. stelden voor dit in te willigen en de prijs te bepalen op f 7.50 per m2, waarmee de Raad Z.Ü.S. accoord ging. Benoeming concierge-bode. Met 8 van de 15 stemmen werd be noemd de heer P. Hofstra, veehouder, Groenedjjk te Sneek, no. 2 van de aan beveling. Op no. 1, j. Feenstra, veehou der te Uitwellingerga, werden 5 stem men uitgebracht: op no. 3, R. Boomsma, 2 Parjjse arrondissementen. De kandidaat van Mendes-France, die een veel libera ler politiek jegens Algerije wil dan de regering, verloor vergeleken bij de ver kiezingen begin 1956, een derde van het stemmenaantal, de conservatieven, die in Algerije niet willen toegeven wonnen zeer sterk, de socialisten regerings partij iets. Opmerkelijk was het zwa re verlies der communisten, die 20 van hun vroegere stemmenaantal verlo ren. Dat is stellig het gevolg van de gebeurtenissen in Hongarije. Daar, in Hongarije, tracht de regering-Kadar, kennelijk in overleg met Moskou, het volk met de meest barbaarse dwang maatregelen weer onder het juk van een volkomen communistisch staatsbestel te brengen. En ook in Polen krijgt men de indruk dat het regime van Gomulka een stap terug wil doen op het pad naar een iets vrijer systeem, dat het eerst had ingeslagen. Ook in de Sovjetunie zelf heten veranderingen op til te zijn, wel ke Malenkof weer meer naar de voor grond zouden brengen. Zowel deze ont wikkeling in Oost Europa, als de toe stand in het Midden Oosten en het ge brek aan eenheid tussen de leidende mo gendheden van het Westen dragen bij tot het handhaven van een zeer onbe haaglijke sfeer in de wereld. Een sfeer, waarin we nauwelijks veel practisch nut mogen verwachten van de vérstrekken de ontwapeningsvoorstellen, welke Ame rika bij de politieke commissie van de V.N. vergadering heeft ingediend en vol gens welke alle kernwapens zouden die nen te worden afgeschaft. Nieuwe ont wikkelingen op het gebied der geleide projectielen in de Amerikaanse wapen industrie, waaronder een dat aan de kop een waterstofbom zou kunnen vervoe ren, schijnen Washington tot deze sen sationele voorstellen te hebben gebracht. In de gisteravond gehouden vergade ring van de Raad der gemeente Wym- britseradeel, welke door alle leden werd bjjgewoond, is de heer J. Abma te Fols- gare. benoemd in de vacature-Okma, beëdigd en geïnstalleerd, zodat de Raad thans weer voltallig is. De heer Abma legde de vereiste eden in het Fries af, waarna de voorzitter, burgemeester F. Tjaherings, hem gelukwenste met zjjn benoeming en zich de plaats die hjj waardig zal tonen en veel genoegen van zjjn raadslidmaatschap zal beleven. Ingekomen stukken. Aan de heer D. Wijnja te IJsbrechtum werd eervol ontslag verleend uit zijn functie van chauffeur-monteur bij de gem.reinigingsdienst wegens benoeming elders. Het ontslag gaat in op een door B. en W. te bepalen datum. In de gemeenschappelijke regeling tot vorming van het Recreatieschap „de Marrekrite” werd op verzoek van Ged. Staten een ondergeschikte wijziging van redactionele aard aangebracht. Aan Ged. Staten zal worden bericht, dat de Raad er geen bezwaar tegen heeft de toekenning van 6 en 5.6 salarisverhoging ook van toepassing te verklaren voor de secretaris en de ont vanger. Ged. Staten hebben de beslissing op de ingezonden begroting voor ’t dienst jaar 1957 verdaagd. Tegen de toeken ning van een uitkering ineens over het 2e halfjaar 1956 aan het gemeenteper- soneel hebben zij geen bezwaar. Deze beide stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Een viertal an dere ter inzage gelegd voor de leden. Nagekomen was een verzoek van de heren IJ. Koopman en R. Portiek te Heeg hun resp. 300 en 410 m2 bouw terrein te verkopen aan de Schatting al daar teneinde daarop voor elk een wa de hoop uitsprak, dat hij ging innemen,i controleur zuivelfabriek te Weidum, stemmen. Geldlening. Op voorstel van B. en W. werd z.h.s. besloten met de N.V. Verzekeringsbank Moira” te Utrecht een geldlening aan te gaan van tenminste 100.000 gulden. Koers 100 looptijd 30 jaren, ingaan de 1 februari 1957, rente 4%% per jaar. De eerste 10 jaren geen aflossing, daar na in 20 gelijke jaarlijkse termijnen. Ex tra aflossing is tijdens de eerste 10 ja ren niet toegestaan, daarna op aflós- singsdatum en wel bet 11e t/m het 15e jaar a 101%%, daarna 101%. Het is nogal begrijpelijk dat de Rus sen deze Amerikaanse politiek afwijzen; ze beweren zelfs dat ze gevaren voor een derde wereldoorlog oproept. Ze heb ben dat destijds ook gezegd van het EngelsFranse optreden in Egypte en het is niet te ontkennen dat die gevaren er zijn, maar daaraan is niet te ont komen. Nu de Russen hun invloed in het Midden Oosten willen vestigen en die van het Westen verdrijven, moet daar tegenover stelling worden genomen. Het Westen en speciaal het Europese deel daarvan heeft de olie van het Midden Oosten nodig voor zijn bestaan en zal er voor moeten vechten als het ze niet op andere wijze behouden kan. Eisenhower heeft dit in zijn jaarlijkse boodschap aan het Congres over de toestand van de Unie nog eens duidelijk laten uitko men toen hg inzake zijn voorstellen om in het Midden Oosten agressie te voor komen, verklaarde dat deze kv tie van vitaal en onmiddellrjk belang was voor de veiligheid en vrede van de vrije we reld. Maar de vraag blijft wel of Ame rika er inderdaad in zal slagen zgn eco nomische hulp daar te brengen waar ze meeste worden dat In een goed bezette zaal gat' Advendo dinsdagavond in Amicitia met een grootse show van het tamboer- en pgperkorps en verschillende goede gymnas- tieknummers een uitvoering, welke, gezien ook de reacties van het publiek, een groot sukses werd. Voor het praktijk diploma Boekhou den (Ass.) slaagden W. Bosma, S. Ger lofs, S. Rienstra te Sneek; Th. de Jong, St. Nicolaasga en H. Diaaisma, Bols- ward. Allen opgeleid door de heer L. M. Vierstra, le Oosterkade te Sneek, Benoemd tot tjjdelijk hoofd van de Ned. Herv. school te Oudega (W.j de heer Brandsma van Sneek. Door de N.V. Grontmij de Bilt is na- mens het polderdistrict „Rijk van Nij- megen en Maas en Waal” het graven van een verbindingswetering lang 1320 m. met bijkomende werken in het Ewijk- se Broek nabij Bergharen voor de som van f79.800 gegund aan fa. P. M. Grebe en Zn, Sneek. Aan dezelfde firma is gegund door de Prov. Waterstaat van Gelderland het aanleggen van de aardebaan met bijkomende werken van een gedeelte van weg no. 34 in de ge meente Heerewaarden voor f379.665. In hotel Hanenburg hield maandag avond de Groninger Vereniging haar tweede bijeenkomst van dit seizoen. De sfeer in de dichtbezette zaal was direct weer prima. Na het openingswoord van de voorzitter trad het dameskoortje op met een viertal, buitengewoon in de smaak vallende, liedjes, waarvan vooral „Boer” en „Liesters” ’t goed deden. Ver volgens bracht de eigen toneelgroep een dolle klucht, „Vroulu zit kopp’len in bloud”, op de planken. Een stuk, waarvan het publiek, mede door de goede type ring van de spelers, van het begin tot het einde heeft genoten. De lachsalvo’s wa ren „iet van de lucht, soms zelfs zodanig dat de zaal als het ware dreunde. Koste lijke figuren werden op een zeer humo ristische wijze ten tonele gevoerd en iedere rol groot of klein werd bi zonder goed uitgebeeld. De kolder waar aan dit stuk zo rijk is, werd niet over dreven en was daardoor juist zo aan trekkelijk. Het vrij moeilijk te spelen stuk dat bij een minder goede bezetting gemakkelijk in- een flauwiteit had kun nen ontaarden, werd nu door een homo gene ploeg zodanig over het voetlicht gebracht, dat het publiek, zoals gezegd, doorlopend spontaan en enthousiast rea geerde. Met deze voorstelling heeft de Gron. Ver. aan haar leden weer een zeer prettige avond bezorgd en om mid dernacht ging ieder dan ook voldaan huiswaarts. Te ruim 8 uur werd deze uitvoering, na een opmars van het tamboer- en pijperkorps en het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus, door de ere-voorzit- ter, de heer T. K. Klaibeda, met het uit spreken van een gebed geopend. Na een kort woord tot de vei-schillende geno digden te hebben gesproken, richtte de heer Klaibeda zich nog even tot de voorzitter de heer J. v. Loon, die wegens ziekte het vele voorbereidende werk dat een gymnastiekuitvoering nu eenmaal vraagt, niet had kunnen meemaken, maar dank zjj een spoedig herstel op de uitvoering weer aanwezig kon zijn. Spr. dankte de heer v. Loon voor het vele werk dat hij het afgelopen jaar voor Advendo had gedaan en sprak de hoop uit dat hjj weer spoedig z’n functie als voorzitter zou kunnen waarnemen. Verder maakte spreker gewag van de moeiijjkheden waarin het bestuur de laatste maanden verkeert, in verband met het bedanken van de heer Canrinus als direkteur van de vereniging. Geluk- lig, zo zeide spreker, hebben we een re geling kunnen treffen wat zgn opvolging betreft; de heer Sternsdorff van Leeu warden zal met assistentie van mej. Ei lings, eveneens uit Leeuwarden, nu deze taak op zich nemen. Omdat deze beiden echter niet het vereiste aantal uren vrij kunnen maken wordt voorlopig nog me dewerking door de heer Canrinus ver leend. Spr. wekte dan ook alle leden op om in deze omstandigheden actief en Advendo trouw te bljjven. Spr. droeg nu de leiding over aan de directeur en in een vlot tempo werd met het 22 num mers tellende programma gestart. Naast enige aangeklede gymnastieknummers dat volgens de bepalingen in het rayon moet blijven en op de keuringen moet uitkomen, werd de heer H. Cuperus te Hartwerd. De vier andere prijzen kwa men terecht bij de heren H. de Hoop, Winsum. K. Semplonius, Molkwerum, J. Faber, Tzum en mevr. M. Postma, Sneek. Voor de dit jaar te houden fokdag wa ren aanvragen binnengekomen van Balk, Rijs, Koudum, Workum en Blauwhuis. Na enige besprekingen werd het bestuur vrij mandaat verleend, waarbij de ver gadering er mee accoord ging, dat deze dag zo mogelijk weer in samenwerking met het Bovenlands ras wordt georga niseerd. Als voorlaatste punt vermeldde de agenda het uitreiken van de prijzen, ge wonnen op de fokdag te Blauwhuis, wat door de voorzitter geschiedde. De alge mene kampioensprjjs, aangeboden door het Fries Paarden Stamboek was gewon nen door de heer Tj. v. d. Werf te Wol- sum; daarnaast was er nog een groot aan tal fraaie prijzen, waarondei- bekers en lauwerkransen. De grote windwijzer, eerste prijs voor de boerenwagens, zal voortaan prijken op de boerderij van de heer Faber te Tzum. De als altijd gezellige vergadering werd besloten met het vertonen van enige mooie films, waaronder van de fok- dagen, door de secretaris van het Stam boek, die ze tevens toelichtte. Hij had een aandachtig publiek. vereniging „It Fryske Hynder” in de jaarlijkse algemene welke gistermiddag in de grote zaal van Hotel Hanenburg werd gehouden. en een paar shownummers van de beide korpsen werden de verschillende oefe ningen en toestelnummers op een wjjze uitgevoerd die getuigde van het prima gehalte van de prestaties van deze gym nastiekvereniging. Door het aanschaffen van een lange mat heeft Advendo op het terrein van de grondgymnastiek weer veel mogelijkheden gekregen, wat dan ook ondanks het nog maar kort verworven bezit reeds in bet springen tot uiting kwam. Wegens de hoge aan schaffingsprijs van dergeljjke matten werden in de pauze het publiek doosjes lucifers aangeboden om een deel der kosten te bestrijden; de opbrengst be droeg f 107.39. Na de pauze werd o.m. door het pij perkorps nog een aangekleed nummer gebracht „het Elfen Ballet”, dat mede door de keurige costumes en verdere aankleding een warm applaus oo’gstte. Na afloop werd bjj monde van de heer P. Kooi als lid van de jury de adsp. damesgroep met de partneroefening uit geroepen als no. 1 in de wedstrjjd om het best uitgevoerde geheel, zodat deze dames met de wisselbeker naar huis konden gaan. In z’n sluitingswoord bracht de heer Klaibeda namens het bestuur o.m. de dank over aan de directeur de heer Can rinus, de beide leiders van de korpsen de heren v. d. Werf en de Vries en de pinanist de heer Schuil, welke woorden hjj vergezeld liet gaan van stoffelijke bljjken van waardering. Met een gemeenschappelijke avond zang en dankgebed werd deze goed ge slaagde uitvoering besloten. De tragiek van Eden is ook de tra giek van Engeland. Het verdwijnen van deze Britse premier waarvan zijn poli tiek ten opzichte van het Midden Oos ten en in het bijzonder jegens Egypte, de diepere oorzaak is, tekent immers •tevens de aftakeling van Engeland als grote mogendheid. Het land, dat nog geen twintig jaar geleden, dank zjj mede de onverzetteljjke wil van zijn staatslie den, tot wie naast Churchill ook Eden behoorde, de wereld redde van het Nazi dom, bleek thans niet meer in staat zonder medewerking van Amerika een militaire operatie van betrekkelijk ge ringe omvang tot een sukses te maken. Het is nog te vroeg om een oordeel over Eden’s politiek als zodanig te vellen. Dat oordeel zal rechtvaardiger kunnen worden uitgesproken als we eerst ook gezien hebben welke resultaten de poli tiek der Amerikanen, die vooral met geld willen trachten te bereiken wat de Engelsen en Fransen met de wapenen niet konden, nl. het keren van de Rus sische invloed in het Midden Oosten, zal opleveren. De Engelsen en Fransen had den gehoopt Nasser, die zjj als een mo- geljjke pion van Moskou beschouwden, te verwgderen, het Suezkanaal veilig te stellen en en passant Israëls positie te verzekeren als Westelijke voorpost in het Midden Oosten. De Amerikaanse re gering is van den beginne af tegen dit plan geweest. Dulles heeft nog pas ver klaard dat het huidige Egyptische be wind niet zo slecht is als het wel wordt voorgesteld hjj bedoelde door Londen en Parijs en meent dat als zeer snel economische hulp aan de Arabische sta ten wordt verleend de Westelijke invloed in het Midden Oosten kan worden ge red. Over het einddoel van Londen, Pa rijs en Washington heerst dus geen verschil van mening, men wil het Mid den Oosten met zjjn olierijkdommen voor het Westen behouden. Maar de Amerikanen menen dat dit niet met ge weld kan geschieden. Zij willen geweld slechts als uiterste middel, nl. in geval een Arabisch land door directe commu nistische agressie of het gebruik van vrijwilligers van die zijde, een vazal van Moskou dreigt te worden. Zij willlen dus geen militaire maatregelen om in be paalde Arabische landen, o.a. in Egypte, regeringen aan het bewind te brengen, welke uitgesproken pro-Westers zijn. Washington verwacht van snelle econo mische hulp, welke in de laag ontwik kelde Arabische landen de volken wel vaart moet brengen, de ontwikkeling van vriendschappelijke betrekkingen tussen deze Arabische volken en het Westen en het meent dan deze volken onvatbaaar te kunnen maken voor het communisme. hoort. Het is bekend dat de Arabische landen zo geregeerd dat er gerechte vrees bestaat Amerikaanse hulp alleen maar in zakken van de hogere klassen zal recht komen, zoals ook in China het ge val was toen dat nog door Tsjang Kai sjek geregeerd werd. De massa van het Chinese volk kon naar de verleende Amerikaanse hulp fluiten en het was de ellende van deze massa die haar rjjp maakte voor het communisme. Als de Amerikanen in de geholpen Arabische staten doeltreffende contróle op het be steden van het door hen verstrekte ka pitaal willen oefenen, zullen ze vermoe- delijk wel weer stuiten op de overge voeligheid van deze en alle gekleurde volken voor alles wat op overheersing of kolonialisme lijkt. Een andere vraag welke opdoemt is hoe Amerika de vriendschap der Arabische volken wil winnen of behouden als het ook Israël recht wil doen, welks bestaan voortdu rend door deze volken bedreigd wordt. We denken maar aan de nog steeds voortdurende aanvallen van Arabische commando's op de Joodse staat, en aan de kwestie van de vrije doorvaart door het Suezkanaal ook voor Israël. Men kan zich voorstellen dat de Israëlische regering niet bereid is de rest van het nog bezette Egyptisch gebied prijs te geven vóór het verzekerd is dat de Egyptische blokkade zal worden opge heven. Egypte brengt nu de ontrui- mingskwestie weer voor de V.N. en Amerika zal dan waarschijnlijk partjj moeten kiezen, en het zal een uiterst precaire keuze zijn. Misschien zal ook een andere kwestie Amerika voor een Tot deze conclusie kwamen zowel de voorzitter als de secretaris van de Fok- algemene ledenvergadering, aantal dekkingen bewoog zich in stijgende lijn, wat eveneens het geval was met de prijzen, vooral van de veulens. De belangstelling voor het Friese paard neemt dus nog steeds toe. Advertentieprijs 15 ct. per in. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per half jaar. Franco per post f J.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Het is een van die kwesties, samen hangend met de gehele politiek van het Westen in het Midden Oosten welke dringend in een conferentie van de Westeljjke Grote Drie zouden moeten worden besproken. Op zo’n conferentie was echter wegens het geschokte ver trouwen geen kans zolang Eden te Londen als premier zetelde. Of het de nieuwe Britse premier Macmillan zal gelukken de breuk met Amerika geheel te herstellen? Het blgft volgens de meeste commentatoren een vraag, om dat Macmillan de minister van buiten landse zaken uit het kabinet-Eden, Sel- wyn Lloyd, die mede verantwoordeljjk was voor de Engelse Suezpolitiek, hand haafde. Volgens sommige commentato ren zou Macmillan Selwyn Lloyd op zijn plaats willen houden, zolang Eisenhower Dulles hahdhaaft, die te Londen en Pa rijs geen genade meer vindt. Ook wordt de nieuwe Engelse premier wel het plan toegeschreven de band met Amerika wat losser en die met het vasteland van Europa wat steviger te willen maken om de Europese positie tegenover Washington te versterken. Macmillan heeft nl. enige voorstanders van meer Engelse samenwerking met het Euro pese vasteland zeer belangrijke posten in zjjn kabinet gegeven. Hoe dit ook zjj, de Labourpartjj die nieuwe verkiezingen na Eden’s aftreden eiste heeft haar zin niet gekregen. In Frankrijk heeft de mislukking van de Engels-Franse poli tiek jegens Egypte veel minder schok ken veroorzaakt dan in Engeland. Het overgrote deel der Fransen stond achter deze politiek, zoals het ook achter die van Mollet schjjnt te staan Inzake Alge- rjje. De Franse premier heeft nog eens verklaard dat zijn regering geen bakzeil zal halen voor de Algerijnse opstande lingen en elke tussenkomst van de Ver. Naties afgewezen. Deze Franse houding opent weinig perpectief, maar dat ze steun vindt bjj de Franse kiezers schjjnt te mogen worden afgeleid uit de uitslag van een tussentijdse verkiezing in zes

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1