In Polen waarschijnlijk grote meerderheid Gomulka voor 1 ‘I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 Muziekcorpsen Federatie-festival Studiesport gaf geslaagde feestavond I h 112e jaargang no. 6 Maandag 21 januari 1957 Frysk Orkest te Hommerts Kentekenbewijzen Geslaagd Kerknieuws Baby levenloos gevonden De verjaardag van prinses Margriet Inbrekers maakten 20.000 buit Van fiets onder auto gevallen Nederlander omgekomen in Australië Prinses Beatrix ontwricht enkel Untjowingskursus Lanbou Jongerein Mienskip --Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Atd, Sneek Ambtenaren bond Kostbare bruiloft Zeven arbeiders wegens poli tieke gezindheid ontslagen Postzegelverzameling Verkeersongevallen te Sneek Priisfraech Rely Jorritsma Founs Honderdzesjarige te Dordrecht Nachtverblijf vreemdelingen Deltawerk nr. 1 gegund De Groninger Kustvaart Bevorderd Zeepost Waarderende woorden aan het graf van de heer W. T. Stam 32000 Nederlanders emigreerden in 1956 Een ton voor het kind SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur L. KIFZEBRINK J.N. kwam en dit Aen de Nederl. Opticienschool te Lei den slaagde voor het diploma opticien de heer G. Wierdsma alhier. Aan het eerste concert, dat het Frysk Orkest op donderdag 24 jannuari a.s. in de Ned. Hervormde Kerk te Hommerts zal geven, wordt solistische medewer king verleend door de bekende Neder landse violist Willem Noske. Een of meer inbrekers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag ingebro ken in de kantoren van een aannemings bedrijf aan de Velperweg te Arnhem. Zij drongen aan de achterzijde naar binnen na een deel uit een ruit te hebben ge sneden. Met behulp van gereedschap, dat zij in het bedrijf vonden, wisten zij de brandkast te forceren en daaruit f 20.000 mee te nemen; het was het bedrag dat de volgende dag aan salarissen zou wor den uitbetaald. gr hc stijl aangaat. IJlst is, gehoord de beschaafde zuiverheid Woudsend De Franse bladen hebben uitgerekend, dat de Graaf van Par;is ruim honderd duizend gulden uitgegeven heeft voor het huwelijksfeest van zijn dochter prinses Helëne met de Belgirche graaf Evrard de Limbourg-Stirom. Z'j herinnerden er aan, dat de F 'r-tondent nog tien huv, b t. Redactie-adres KLE1NZAND 7 - Telef. 2872 De 48-jarige Nederlandse emigrant B. W. Aalders is op 15 januari te Morwell bij Melbourne bij het graven van een sleuf voor een kabel om het leven geko men. De zijkanten van de drie-en-een- halve meter diepe greppel stortten in en bedolven hem onder de aarde. Aalders was ongeveer een maand ge leden in Australië aangekomen met zijn vrouw en negen kinderen, van wie de jongste drie jaar is. In Nederland, waai de heer Aalders met zijn gezin aan de Zwiepsestraat te Lochem woonde, was hij kok. Zeven leden van het personeel der Ar- llerie-Inrichtingen te Zaandam is van daag ontslag aangezegd wegens hun po litieke gezindheid. Voor deze ontslagenen heeft de minister van sociale zaken ont heffing verleend van het bepaalde in art. 6. eerste Kd van het bijzonder besluit ar beidsverhoudingen waarin is bepaald, dat voor de verlening van ontslag de goed keuring is vereist van de directeur van het Gewestelijk Arbeidbureau. In Rome wordt de beroemde postze gelverzameling van de overleden Alfred H. Gaspary verkocht. De verzameling is ongeveer tien miljoen gulden waard. De verkoping is begonnen bij de ope ning van het twaalfde nationale filate listische congres in Rome. Verzamelaars uit de hele wereld waren daar bijeen. Gedurende 1956 zyn door de gemeen tepolitie te Sneek in totaal 117 ver keersongevallen geregistreerd. (In 1955 bedroeg dit aantal 115). Prinses Margriet vierde zaterdag haar veertiende verjaardag. Tal van geluk wensen zijn op het paleis Soestdijk bin nen gekomen. Het eerste geschenk heeft de jarige Prinses dit jaar ontvangen van het Prinses-Margrietfonds. Een delegatie van dit fonds kwam vrijdagmiddag onder leiding van C. J. baron van Asbeck ten paleize om het petekind van de Neder landse koopvaardij een grammofoonplaat aan te bieden. De huiselijke viering van de verjaar dag in de kring van de koninklijke fa milie, is in verband met het feit, dat za terdag zowel de Koningin als de Prins naar het buitenland vertrokken, uitge steld tot 31 januari, de dag waarop ook Prinses Beatrix jarig zal zijn. Zaterdag is Prinses Margriet gewoon naar school gegaan en bleef de viering beperkt tot een kinderpartijtje op het paleis in de middaguren, waarvoor de Prinses haar vriendinnen had uigenodigd. I Verschijnt MAANDAGS «n DONDERDAGS Administratie Comb Drjjfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOT ZAND 55 TeleToor. 3005 (K 5150) I Deze afdeling hield een contactavond in zaal Hanenburg. De heer B. Heins, die veertig jaar een trouw bondslid is ge weest werd door de voorzitter, de heer J. Steffens, het gouden insigne van de bond uitgereikt. Het ledental van de af deling heeft de tweehonderd overschre den. De Amsterdamse voordrachtkunste naar Lauxsterman droeg „De man op de schimmel” voor en maakte deze bijeen komst tot een zeer bijzondere avond. Onze vroegere plaatsgenoot de heer H. de Jong, Onderbrandmeester Ge meentelijke Beroepsbrandweer te Rot terdam werd met ingang van 1 januari j.I. bevorderd tot brandmeester-instruc- teur. Bij K.B. zijn de kentekenbewijzen en hun uiterlijk voor motorvoertuigen op nieuw geregeld. Zoals reeds werd aan- gekondigd, zal het kentekenbewijs voort, aan uit twee gedeelten bestaan. Het ene met de kenmerken van het voertuig zal doorlopend bij het motorvoertuig beho ren (kosten 25), terwijl het andere bij wijziging van de te naam stelling (over dracht) op de belastingkantoren zal kun nen worden ingewisseld (kosten 3). Lang wachten op een kentekenbewijs zal dus in de toekomst kunnen worden voorkomen, omdat een geïmporteerd of gefabriceerd motorvoertuig dadelijk een kentekenbewijs zal kunnen krijgen, waarna bij levering het tweede deel met de te naam stelling zal kunnen worden afgehaald bij de dienst, die ook wegen- belastingkaarten verstrekt. Vrijdagavond is de vijtienjarige Arie Kool uit Kootwijkerbroek, op de Wessel- seweg, bij Barneveld, van zijn fiets ge vallen en onder een uit de tegenoverge stelde richting komende motor gekomen. De jongen is kort daarna in het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht aan zijn verwondingen overleden. De heer A. Hummel alhie, volgde te Krommenie met gunstig gevolg, zodat hij het diploma verwierf, de cursus: leggen van linoleum, colovinyl en colorit-tegels en het verstrekken van adviezen over deze vloerbedekking. Op de Priisfraech 1956 fan it Rely Jorritsma Founs binne trettjin fersen en sawntjin forhalen ynkommen. De karkommisje Dr G. Dykstra, Ljou- wert, Prof. Dr K. Fokkema, Amstel veen en Ds. H. Brouwer, de Wylp kin fiif fersen en flif forhalen in priis jaen. Naar Reuter uit Innsbrück meldt, heeft H.K.H. Prinses Beatrix enige da gen geleden bij het skiën in de omgeving .van Zuers een val gemaakt, waardoor haar linkerenkel werd ontwricht en een pees werd gescheurd. De prinses kon een half uur na het ongeval naar haar hotel terugkeren, on dersteund door haar ski-leraar, Hel mut Prister en een gendarme, die per ski op patrouille was. De arts, die de prinses behandelt, dr Sepp Murr, deelde mee, dat de verwon ding niet ernstig was en dat de enkel niet in het gips behoefde. Vrydag was de prinses voor het eerst weer op. Het lopen gaat echter nog moeilijk. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Aangent J.en naar Sneek kandidaat H. de Vries van Hattem. Mevr. Neeltje van Velzen te Dord recht viert heden, maandag 21 januari, haar honderdzesde verjaardag. Gezien haar zeldzaam hoge leeftijd is haar ge zondheidstoestand nog heel bevredigend te noemen. Poolse volk begrijpt dat, zolang Polen geheel afhankelijk is van de Russen zowel in economisch opzicht als wat be treft de verdediging van zijn grenzen met Duitsland alleen een communis tische regering kan waarborgen dat het Kremlin zich buiten Poolse binnenland se aangelegenheden houdt. En men heeft alles liever dan een terugkeer van de Russische generaaals en hoge ambte naren. met goede klankgeving gespeelde „Cia- conne Antiqua” van Boedijn, blikbaar de doorgestane crisis weer te boven, doch de dirigent zal ei' goed aan doen extra aandacht te besteden aan de zui verheid. De „Engelse suite” van Boedijn eist een ragfijne uitvoering. Dat zijn diri gent en leden van Gauw zich ook wel bewust. Toch slaagde dit corps hierin nog niet ten volle. Het samenspel was nl. niet altijd egaal. Ook is meer nuance mogelijk en gewenst. Niettemin een lof felijke weergave met frisse klank. Wat ons bij IJlst was opgevallen was ook merkbaar aan Oppenhuizen. Dit ensemble is met sprongen vooruitge gaan. De „Symphonie-Concertante” van Boedijn werd mooi genuanceerd vertolkt. Ook de klank (nieuwe instrumenten!) was prima. Ons plaatselijk corps „Harmonie” be sloot met een keurige en mooi-uitge- balanceerde verklanking van de ouver ture „Alceste” van C. W. Gluck. WARSCHAU. (Reuter). De nacht merrie van partijleider Gomulka dat de 17 miljoen kiesgerechtigde Polen de verkiezingen van zondag zouden boycot ten is een boze droom gebleven. Met een zeer grote meerderheid heeft Polen gekozen voor de weg naar het commu nistische doel die Gomulka in oktober heeft uitgestippeld. Weliswaar zal men de uitslag van de verkiezingen niet voor woensdag ver nemen, maar het aantal kiezers dat zijn biljet zonder het zelfs in te zien in de bus deed was vele malen groter dan dat van hen die ermee in een stemhokje verdwenen om de namen van bepaalde kandidaten door te strepen. Dat doorstrepen duidde aan dat de kiezer de voorkeur gaf aan de kandida ten van de twee andere partijen die aan de verkiezingen mochten deelnemen: de boerenpartij en de democratische party. Ook kon men zo stemmen op de paar onafhankelijke kandidaten. Zouden de verkiezingen geboycot zijn of zou men in meerderheid hebben ge stemd op de kandidaten van de niet- communistische partijen, dan zou het Kremlin daarin ongetwijfeld aanleiding hebben gevonden om zich opnieuw te gaan bemoeien met de gang van zaken in Polen, Het grootste deel van het Op een braak stukje land van de Sportparklaan te Heemstede hebben be woners vrijdagmiddag het stoffelijk overschot gevonden van een pasgeboren meisje. Aangenomen wordt, dat de baby daar donderdagavond te vondeling i legd. Bij sectie is gebleken, dat kindje na de geboorte heeft geleefd. Omstreeks vijf uur donderdag Idag heeft ter plaatse een vrij oud model zwarte pesonenauto stil gestaan. In de auto waren twee mannen gezeten. Het vermoeden bestaat, dat het kind met deze auto is vervoerd. De politie te Heemstede vraagt om in lichtingen; tel. K 2500-38850. Nadat vrijdagmorgen de kist met het stoffelijk overschot in een grafkelder op de algemene begraafplaats alhier was neergelaten, voerde als eerste spreker de heer H. J. Haytink het woord. Deze sprak namens het bestuur van de Vereniging tot het bouwen van wonin gen en de Hans Boelens Fondatie, waarvan de overledene het oudste be stuurslid was, zowel in leeftijd als in dienstjaren. Een lange tijd heeft hij beide verenigingen als penningmeester gediend, aldus spr., en haar financiën op de hem eigen wijze, dus correct, be heerd. Nu is hy van ons heengegaan, maar de herinnering blijft. Daarna sprak de heer Haytink nog een persoonlijk woord, waarin hij ge tuigde van veertig jaren trouwe vriend schap tussen hem en de heer 'Stam, die hij schetste als een edel mens, een braaf man, een vriend zoals men maar zelden treft. Een vriend in de ware zin van het woord. Namens het bestuur van de Kon. Zeil vereniging „Sneek”, waarvoor op het kerkhof ook aanwezig waren de heren R. A. v.d. Sluis, erelid, J. B. G. de Vries, seer., J. v. d. Horst en N. Joustra, leden van het Wedstrijdcomité, sprak de wnd. voorzitter Mr K. H. Mulder, die er aan herinnerde hoe voorheen de heer Stam by de wedstryden van zijn vereni ging seconde na seconde, minuut na mi nuut en uur na uur onafgebroken bezig was de wedstrijden te regelen. Wy heb ben er daarom tegen op gezien, dat hij ons ging verlaten, zo bekende spr. Ge lukkig is dat pas op het laatste moment geschied en heeft de techniek ons gehol pen iemand te vervangen die niet te ver vangen was. De electrische startinstal- latie, waar hij eerst wantrouwend tegen over stond, verwierf echter ook zyn ver trouwen en bewondering. Maar behalve van zijn nauwgezetheid en accuratesse hebben wij ook mogen genieten van zijn vriendschap, zo ging mr Mulder voort. Hij was geen man van veel woorden, maar zijn opmerkingen nu en dan waren zó hartelijk en vriend- schappeiyk, dat we veel aan hem heb ben verloren. Wij zullen daarom steeds een prettige herinnering aan hem be houden. De jongste zoon van de overledene, de heer H. C. Stam, dankte namens de familie voor de belangstelling, het mede leven en de waarderende woorden aan zyn vader gewijd. In de aula van de be graafplaats, waar ook de condoleance registers ter tekening lagen, was daarna nog gelegenheid de familie Stam per soonlijk te condoleren. In 1956 werd te Sneek in hotels en bij particulieren nachtverblijf verleend aan 2349 vreemdelingen. (In 1935 was dit aantal 1471). Dit aantal was als volgt samengesteld: 183 Amerikanen; 17 Afrikaners; 1 Arabier; 23 Australiërs; 244 Belgen; 4 Brazilianen; 34 Canadezen; 1 Ceylonees; 3 Chinezen; 44 Denen; 1009 Duitsers; 1 Egyptenaar; 333 Engelsen; 1 Ethio piër; 1 Fin; 195 Fransen; 2 Indiërs; 6 Indonesiërs; 2 Iranen; 3 Israëliërs; 12 Italanen; 11 Joegoslaven; 59 Luxembur gers; 2 Nieuw-Zeelanders; 44 Noren; 19 Oostenrijkers; 1 Pakistaner; 2 Polen; 3 Portugezen; 3 Saarlanders; 4 Spanjaar den; 2 Staatlozen; 1 Syriër; 2 Venezo- lanen; 8 Zweden; 69 Zwitsers. diesport lukte en het stuk bij het pu bliek insloeg was o.i. zonder anderen te kort te doen, vooral aan twee spe lers te danken. Jan Okkinga deed het nl. voortreffelijk als Jack Worthing, die tenslotte Ernst blijkt te heten en daar door waardig geacht de hand van Gwen dolen (Pietie Kuiken) te vragen. Met Okkinga droeg de onmisbare Simon v. d. Schoot het stuk. Hij was als Algie Mon crief f, die tenslotte Cecily Cardew (Wiek Mulder) verovert, ook best op dreef. Tineke Krikke speelde lady Bracknell, Berty Sikkes miss Prism de gouver nante, Nanne v. d. Zijpp mr Chasuble de ambtenaar van de burgeriyke stand, Auke Kroes en Reinier Zweep de be dienden. De heer C. F. de Vries was re gisseur en bem, de h.h. Greydanus, Ge- zinus Schrik, J. Kan, Dolf Meyerman, mej. Brouwers, mej. J. Zandstra, Dory Ek, Coen Huese en nog vele anderen ontvingen de dank van praeses v. d. Schoot voor hun bydrage in een of an dere vorm aan het programma. Het was Jan Okkinga die op zyn beurt Si mon v. d. Schoot huldigde, die zowel op deze avond als daarvoor zoveel had gedaan om dit feest van Studiesport weer tot zo’n sukses hetgeen ook uit de gulle waardering van het publiek bleek te maken. De gr.mieur bij Wilde’s toneelstuk was de heer J. de Boer, de toneelaan- kleding van H.B.Z. en het ensemble Joh. Bok verzorgde het muzikale gedeelte ook bij het zeer drukke bal. Symfonie”, de mooiste in weten te waarderen. Een programma dus, dat geen „zwa re” muziek brengt, maar door iedere toehoorder ongetwijfeld met genoegen zal kunnen worden beluisterd Aan de Amsterdamse universiteit slaagde voor het eerste gedeelte docto raal examen geneeskunde onze vroegere stadgenoot de heer G. v. d. Pijpekamp. Voor deze feestavond, donderdag in een zeer goed bezette Amicitiazaal ge geven, had Studiesport, de schoolclub van de R.H.B.S., een wel zeer grote schaar van haar leden gemobiliseerd. Eén groep trad op in de cabaret-uitvoe- ring „Het Rariteitenkabinet”, een andere in „De geschiedenis van de Dans” en dan was er nog een klucht in drie bedrijven. En waar bovendien Coen Huese nog de (knappe) decorbouw voor het Rariteitenkabinet en Dory Ek de leiding van de even geslaagde costu mering van de dansen op zich hadden genomen mag men wel haast spreken van een algemene mobilisatie van Stu diesport en dan onder aanvoering van Simon van der Schoot, die als praeses een zeer vlot woord van welkom spiak, als zeeman een lied zong in het Raritei tenkabinet, als conférencier over de ge schiedenis van de dans sprak, als Alger non Moncrieff een der hoofdrollen in „Ernst” van Oscar Wilde speelde en ten slotte, kennelijk nog worstelend met de overgang van the u n-lmportance of being earnest naar het decorum dat een praeses past, een dankwoord sprak tot allen die tot het slagen van de avond hadden bijgedragen. Aan dat sla gen had nog een oud-lid van Studiesport ook een belangrijk aandeel, want het was Dolf Meijerman, die het Rariteiten kabinet had ontworpen en geschreven en daarmee heel knap werk had gedaan, met zeer gevarieerde nummers, aardige scènetjes en liedjes en een knap gedicht (Teleurgesteld droomkoninkje). Hij kwam er zelf warempel ook nog aan te pas met een politiek-satirisch verhaaltje over drie beren. Over het geheel brach ten de vele medewerksters en mede werkers het goed over het voetlicht, al had hier en daar de voordracht en zang iets krachtiger kunnen zijn, niet alles was even verstaanbaar. Mocht er hier dus wel eens een tikje aan het vereiste relief hebben ontbroken, dat kan aller minst gezegd worden van de muzikale omlijsting, welke opvallend knap was en verzorgd door de heer Greydanus, die ook de regie had. Van de in vogelvlucht gegeven geschiedenis van de dans was mej. F. Brouwers de regisseuse. Ach tereenvolgens kregen we menuet, qua drille, ijspolka, wals en tango te zien en geëindigd werd met een daverende Rock ’n roll-parodie, die even daverend door het publiek werd ontvangen. Ook dit nummer werd dus een groot sukses. En tenslotte dan „Ernst”, in het En gels: „The importance of being earnest” van Oscar Wilde. We herinneren ons nog dat we hetzelfde stuk eens in de oude Amicitia-zaal zagen van het en semble van Eduard Verkade, toen dat Engelse societystukken speelde. Toen werd het deftig „satiriek blijspel” en nu simpel „klucht” genoemd. Hetgeen be wijst dat de waardering van dit in 1895 uitgekomen stuk een andere geworden is en de tand des tijds er toch wel wat aan heeft geknabbeld. De intrige is on betekenend maar het woordenspel biyft interessant en is onnavolgbaar knap. Maar omdat het zozeer op dat woorden spel aankomt is het voor een schoolclub uiterst moeilijk te spelen. Dat het Stu- Het maken van de bouwput vooi- het uitwateringssluizencomplex in de toe komstige afdamming van het Haringvliet nabij Hellevoetsluis, onderdeel van de Deltawerken, waarvan de aanbesteding geschiedde op 18 december j.I., is ge gund aan een combinatie van de volgen de aannemingsbedrijven: firma Ooster- wijk N.V. te Rotterdam, firma R. Boltje en Zoon N.V. te Zwolle, firma P. C. Za- nen N.V. te Heemstede en de N.V. Rees’ Aannemings- en Handelmaatschappij te Oldenzaal voor 17.674.000,Deze com binatie zal voor de uitvoering van dit werk een naamloze vennootschap stich ten onder de naam N.V. „Haringvliet”. De openbare lagere scholen, de gemeentelijke kweekschool, de gemeentelijke vormschool en de kleuterscholen te Amsterdam zijn nu gedurende 10 jaar bezig het tekenonderwijs te moderniseren. Het resultaat hiervan is te zien op de ten toonstelling in Arti et Amicitiae te Amsterdam, genaamd „Kind en Kleuter”. Foto: Fen serie koppen, die door de leerlingen van de 5e klas lagere school ge maakt zijn. Jongemannen, die interesse hebben voor de kustvaart, maar ook andere be langstellenden, maken wy hier gaarne attent op de lezing over de Groninger kustvaart door Kapitein J. D. J. Post- ma, welke morgenavond in Restaurant Piso wordt gehouden en om half acht aanvangt. De heer Postma zal in zyn lezing be halve over de schepen ook spreken over de opleiding van ’t personeel voor de kustvaart, de promotiekansen, sociale voorzieningen, de beloning enz. Iedere lichtmatroos, ook die met niet meer dan lagere schoolopleiding, kan na verloop van jaren opklimmen tot 1ste machinist of kapitein. Tongersdeitojoun haldde de L. J. M. har tredde lezing yn ’e rige fan in ünt- jowingskursus. Fuortdaliks nei it iepe- ningswurd fan foarsitter Zondervan krige Drs. de Groot it wurd, dy’t in lezing haldde oer „De problemen van de plattelandssamenlevlng”. Sprekker bigoun mei to sizzen, dat de tmtfolking fan it plattelan har oarsaek hat yn in to koart oan goede wenten foar de wurknimmers, foaral op ’e klaei. De alderein nimt in aid wente foar f 2.50 yn ’e wike wol foar leaf, mar de jongerein wol soks net mear oan. Ek it sneon en sneins melken op ’e greidebidriuwen is foar party feinten oanlieding to bisykjen wurk yn in oar bidriuw to krijen. It bettere fakünder- wiis fan de léste jierren wurket dit noch yn ’e hén. Dér tsjinoer stiet dat de wurkjowers, yn haedsaek boeren, net sterkernóch organisearre binne. Hja sille har der op birlede moatte sa moog- lik mear ienriedich nei foaren to kom men om better it heft yn hannen to krijen. Oerliz sil in earste needsaek wêze om it safier to krijen. Spr. woe der op oan ek de arbeider op it mêd fan ’e lê.nbou-easken to stellen. Hjirtroch soe it minderweardichheitsgefoel for- dwine en sa it nou stiet, sil yn ’e ta- komst mear fan de harsens frege wurde as fan de spieren. Foar de ófset fan de produkten kin der faek noch hiel hwat forpakking litte sjen, dat it etiketsje mooglikheit bean wurdt mear jild yn it laedtsje to krijen. Nije fynsten by de forpakking litte sjen, dat it etiketsje soms dübbel en dwers bitelle wurdt. Al- tomets soe in kleurstof troch de molke of in smaekje der oan ta foege de kon- sumpje omheech fiere kinne. Nei it skoft biandere de hear de Groot noch inkelde fragen dy’t djipgeand bi- sprutsen waerden. Mei in wurd fan tank oan de oanwê- zigen sleat de foarsitter dizze tige slag- ge gearkomste, dy’t spitigernóch troch in to lyts tal minsken bisocht waerd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Paraguay Star (22 jan.); s.s. Alcantara (24 jan.); Austra lië: via Engeland (26 jan.); Brazilië: m.s. Paraguay Star (22 jan.); s.s. Al cantara (24 jan.); Canada: m.s. Wester- dam (24 jan.); Chili: via New York (24 jan.); Indonesië: s.s. Limburg (24 jan.); Ned. Antillen: m.s. Adonis (21 jan.); Ned. Nw. Guinea: s.s. Limburg (24 jan.); Nieuw Zeeland: via Engeland (26 jan.); Suriname: m.s. Mentor (23 jan.); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Winchester Castle (26 jan.) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Naar aanleiding van de uitwisselings- concerten is, enige jaren terug, de fede ratie van muziekverenigingen uit Wym- britseradeel, Bolsward, IJlst en Sneek opgericht, waarbij momenteel vijftien corpsen zijn aangesloten. Begonnen werd met elk jaar een zo merfestival te organiseren. Later werd dit uitgebreid met een zaal-festival in het winterseizoen en thans waren twee avonden vastgesteld om alle aangeslo ten corpsen in de gelegenheid te stellen zich te laten horen. De eerste byeenkomst werd maandag 14 dezer te Bolsward gehouden, waarby de corpsen uit Oosthem, Blauwhuis, Sneek (Stedelyk Muziekcorps), Schar- negoutum. Bolsward (Oranje) en Heeg waren ingedeeld. Aan het festival alhier, dat donder dagavond in „Ons Gebouw” plaats vond, werd deelgenomen door de muziekver enigingen uit Woudsend, Nijland, Op penhuizen, IJlst, Sneek (Harmonie), Gauw en Gaastmeer. De belangstelling voor de verrichtin gen van de blaasorkesten was maar ma tig te noemen. Zal de federatie ook in de toekomst met sukses kunnen door gaan met het organiseren van deze fes tivals? Een intensieve reclamecampag ne, teneinde meer publiek aan te trek ken, zal dan stellig niet achterwege mo gen blyven. Hoe het zy, de liefhebbers van fan faremuziek hebben zeker genoten van het gebodene, al stond, hoe kan het ook anders, niet alles op even hoog niveau. Vast staat echter dat, door de vele goe de oorspronkelijke composities en ar rangementen die de laatste jaren zijn verschenen, de „hoem-pa”-muziek tot de verleden tijd behoort. De voorzitter, de heer M. Westra van Gaastmeer, opende met een woord van welkom, waarna „Excelsior" van Nijland de ry opende. De bekende variaties van S. Ochs (arr. van S. Tiemersma) op het Duitse volksliedje „Kommt ein Vogel geflogen” waren, dit bleek al in bet be gin, voor dit ensemble een te zware op gave. Het geheel was te onbeheerst en te onverzorgd om van sukses te kunnen spreken. De vertolking van hetzelfde stuk door Gaastmeer, onder leiding van de be werker, de heer Tiemersma, stond op veel hoger peil. Alles was nog niet even gaaf en fyn afgewerkt, doch de weer gave was, ook wat stijl, klank en muzi kaliteit betreft, overigens zeer verzorgd. Dit dankbare nummer, waarin achter eenvolgens de componisten Bach. Haydn, Mozart. Joh. Strauss, Verdi, Gounod, Wagner, Beethoven, Mendelssohn, Schu mann. Brahms, Meyerbeer en Suppé uit nemend worden getypeerd, is door Tie mersma, met behoud van het karakte ristieke element, op voortreffelijke wijze geïnstrumenteerd. Met goed verzorgde zuiverheid en mooie klank bracht Woudsend een „Handel-suite” ten gehore. Hoewel de inleiding wat stug verliep en het sa menspel later even in de knel door een te vroege inzet, overigens een goed geslaagde uitvoering, ook wat de Noske werd geboren in Middelburg en reeds by zyn eerste optreden als so list hij was toen 12 jaar bleek zyn uitzonderiyke muzikaliteit. Al spoe dig volgden hierna de uitnodigingen om in de programma’s der grote binnen- en buitenlandse symfonie-orkesten op te treden en zo zien wy o.a. concerten van hem in Parys. Londen, Tsjecho-Slowa- kije, Duitsland en Oostenryk. En naast dit optreden in Europa zijn grote tour nees door Australië, Indonesië en de Verenigde Staten. Met het Frysk Orkest zal Willem Noske twee vioolconcerten spelen, nl. het 4e van Johan Roman, de „Vader der Zweedse muziek” en het le van de grote componist Joseph Haydn. Deze melodieuze en zeer goed in het gehoor liggende muziek wordt gevolgd door de bekende Egmont-ouverture van Beetho ven. Met de speelse en levenslustige Simple Symfony van de Engelse compo nist Britten, een jeugdcompositie die eenvoudig van opzet is, wordt het con cert. geopend, terwijl tot slot wordt uit gevoerd Mozarts Symfonie nr. 41. Wie weet, dat Mozart merendeels opgewekte en licht aansprekende muziek heeft ge schreven, zal stellig deze zgn. „Jupiter- Symfonie”, de mooiste in dit genre. Volgens de voorlopige cijfers van de emigratie in 1956, emigreerden in dat jaar ongeveer 32000 Nederlanders. Een vermeerdering van 3000 in vergelijking met 1955, in welk jaar ruim 29000 Ne. derlanders emigreerden. In 1956 werden in totaal 54000 aanmel dingen voor emigratie ontvangen, tegen ruim 48000 in 1955. Naar Canada vertrokken in 1956 onge veer 7600 Nederlanders <6500 in 1955). Naar Australië vertrokken ongeveer 11000 Nederlanders, tegen ruim 13000 in 1955. Naar Nieuw Zeeland gingen ruim 1300 Nederlanders in 1956, tegen ruim 1200 in 1955. Voor de overige landen zijn de cijfers: De Ver. Staten 9500 in 1956 (4000 in 1955) Zuid Afrika 1800 in 1956 (2800); Brazilië ongeveer 300 (440); Rhodesia 350 (440); overige landen 150 (in 1955 geen). De rebuswedstrijd Voor het Kind 1956 heeft ongeveer f 100.000 opgebracht, welk bedrag ten goede komt aan het Nederlands comité voor Kinderpost zegels. Advertentieprijs 15 ct. per in. Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs 1 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. J y'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1