Nieuw dorp s de Wieringermeer Ir A. W. van der Poel veertig jaar verbonden aan Pijttersen’s Machinehandel N.V. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST BUITENLANDS ^OVERZICHT in Ver. voor een eeuw I K Chr. Schoolonderwijs bestaat dit jaar II 112e jaargang no. 7 Naar de Eenheidsmarkt? Geslaagd f Friesland verloor 572 inwoners Auto tegen boom twee doden ■?.- Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBlAD KLEIN ZAND 7 - Telef. 2872 Spaanse onderscheiding voor prins Bernhard Tweede secretaris Russische ambassade uitgewezen Tijdens brand bevorderd Ontsnapping in onder grondse Donderdag 24 januari 1957 «1 I tj Redacteur: L. KIFZEBRINK w •ié Receptie. 1 r. e Actief op maatschappelijk ge bied. i een heeft functie Redactte-adres I. V.r.chijtrt i MAANDAGS DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klesebrinli Ce. Kantoor GROOT ZAND SS Taloioo» 3005 (K 5150) De heer van der Poel, die ridder in de orde van Oranje Nassau is, hoopt op 5 februari a.s. van 16.0017.30 uur te re cipiëren in „Amicitia” alhier. In inter ne kring zal het jubileum worden her dacht met een feestelijke bijeenkomst voor het personeel op 2 februari a.s. in restaurant Piso alhier. Op 5 februari vindt bovendien nog een feestmaaltijd plaats in hotel Bonnema alhier. pro- 1957 op 1 voor een commissie van vijf personen te benoemen, die plannen voor de herden king zal ontwerpen. Naar aanleiding van deze mededeling werden verschillen de suggesties gedaan, waarmee de com missie rekening zal kunnen houden. By de rondvraag werden enkele vra gen gesteld, waarna de voorzitter de vergadering sloot met een hartelyk woord van dank, nadat de heer M. Deth- mers in dankgebed was voorgegaan. het Algemeen, waar hij onder meer me dewerkte aan de tot standkoming van het zwembad alhier, waarvan hij meer dere jaren bestuurslid is geweest. Sinds 1947 is de heer v. d. Poel regent van de Hans Boelens Fundatie. Meerdere jaren was de a.s. jubilaris secretaris van de Kerkvoogdij van de Nederlands Her vormde Gemeente en lid van de commis sie van toezicht op het M.O. Sinds ja ren is de heer van der Poel voorts lid van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Friesland en voorzitter van de Permanente Commissie voor de Ma kelaardij. Mede-oprichter was hij ook en meerdere jaren voorzitter van de Rotary Club Sneek. Ook was hij mede-oprichter en sinds dien voorzitter van de Bond van Im porteurs en Handelaren in Zuivelberei- dingsmachines te Den Haag. Tot slot zij nog vermeld dat de heep van der Poel lid van de raad van beheer der stichting Vochema is en sinds jaren correspondent van Arti et Amicitae te Amsterdam. Een reservewiel van een vrachtwagen is er indirect oorzaak van geworden, dat twee mensen het leven verloren. Op de rijksweg Den BoschTilburg, onder de gemeente BerkelEnschot vloog een Volkswagen met twee inzittenden tegen een boom, nadat de auto boven op het een meter hoge reservewiel was gere den, dat waarschijnlijk door een vracht wagen verloren moet zijn. De gevolgen van het ongeluk waren verschrikkelijk. De 43-jarige kapitein der Infanterie van E. werden beide be nen afgerukt. De tweede inzittende de 51-jarige weduwe P. J. van R. werd op slag gedood. De kapitein werd naar het Sint Elisa- bethziekenhuis te Tilburg overgebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. Het ongeluk gebeurde op het slecht verlichte weggedeelte tussen Quatre Bras en Enschot. Volgens getuigen zou de auto hard hebben gereden. De politie probeert thans na te gaan wie het reser vewiel heeft verloren. Voor hët zover is zullen echter in de aangesloten landen tal van takken van bedrijf een pijnlijk proces van aanpas sing moeten doormaken. En het is daarom niet zo’n wonder dat nu men het stadium der beslissingen is gena derd, de bezwaren sterk naar voren worden geschoven. Zo is het al bekend dat in het ruimere vryhandelsgebied zo als Engeland zich dat denkt, de Engel- sen voorbehoud maken voor vrije toela ting in hun gebied van landbouwproduc ten om hun eigen boeren en die van het Gemenebest te beschermen. Londen meent daar goede reden voor te heb ben omdat het in twee wereldoorlogen deze eigen boeren en die van het Ge menebest waren, die Engeland van uit hongering hebben gered. Maar Neder land zou zich op deze wijze een van de aantrekkelijke zijden van het plan zien ontgaan, mede omdat Frankrijk ook al een bevoorrechte positie op de gemeen schappelijke markt voor bepaalde van zijn landbouwproducten eist. Tegenstan ders van de gemeenschappelijke markt wijzen er op dat op deze wijze het be ginsel van de arbeidsverdeling, dus dat bepaalde producten daar gemaakt zullen worden, waar dat het voordeligst kan. wel zeer in het gedrang komt. Ook op het gebied van het transportwezen, waarin Nederland van ouds gespeciali seerd is, zouden in de gemeenschappe lijke markt nog belemmeringen worden gehandhaafd welke onze positie zouden schaden. Men wijst er dan ook nog op dat als de sociale gelijkstelling vooralle aangesloten landen zou worden inge voerd op de basis zoals Frankrijk die wil, ook in ons land de 40-urige werk week zou moeten worden ingevoerd met 25 toeslag op het loon voor langer werken, wat de mogelijkheid tot concu- reren buiten het gebied van de gemeen schappelijke markt, waarheen nog altijd 60 van onze uitvoer gaat, zeer zou schaden. Er zijn dus niet weinigen die deelneming aan de gemeenschappelijke markt vooral voor een klein land econo misch een sprong in het duister achten, al geeft men toe dat in het huidige be stel de politieke samenwerking van de Europese landen een noodzakelijkheid is. Een gemeenschappelijke economie moet de W. Europese landen kracht geven voor een gemeenschappelijke politiek, welke Europa weer doet meetellen in de wereld en een gemeenschappelijk mili tair beleid en apparatuur moet het middel zijn waarvan die politiek zich in het uiterste geval bedient. Men zegt wel dat de staatslieden thans zoveel haast met de Europese integratie trachten te maken om W. Duitsland in de Europese gemeenschap te houden. Zoals bekend zijn daar krachten aan het werk, welke beogen de hereniging van Duitsland op basis van neutralisatie van dat rijk te verkrijgen. De militaire leiding van de Navo zou echter de rest van het vaste land van Europa onverdedigbaar ach ten als W. Duitsland niet tot de Weste lijke verdedigingszöne bleef behoren om dat daar vooral de radarposten welke ook van de grond zouden moeten wor den verdedigd zijn gevestigd, welke tjjdig waarschuwingen aan Engeland en de Ver. Staten zouden kunnen door geven als er een luchtaanval op til zou zijn. Het aantal inwoners van onze vincie bedroeg per 1 januari 469.780, dat is 572 minder dan januari 1956. Het A.N.P. ontving van de Russische ambassade de volgende verklaring: „De ambassade der Unie van Sovjet republieken wijst met beslistheid, als niet in overeenstemming met de werke lijkheid, de motieven en redenen af, op grond waarvan men de heer V. D. Dran- kov, tweede secretaris van de ambassade, heeft voorgesteld met zijn gezin Neder land te verlaten. Deze daad van de Ne derlandse autoriteiten met betrekking tot de heer V. D. Drankov kan niet an ders worden beschouwd dan als een nieuwe poging om de vijandige campag ne tegen de Sovjetunie aan te wakke ren, hetgeen ongetwijfeld de ontwikke ling der relaties tussen de Sowjetunie en de Nederlanden moet beïnvloeden. De ambassade betreurt dat de Neder landse autoriteiten het mogelijk hebben geacht deze zo weinig gefundeerde daad met betrekking tot de heer Drankov te ondernemen”. Tijdens het verblijf van Tsjoe En lai in Moskou hebben de Russische en Chi nese staatslieden ook gesproken over de Amerikaanse plannen inzake het Mid den Oosten en natuurlijk werden deze scherp veroordeeld. Het Amerikaanse imperialisme probeert slechts het En gelse en Franse in het Midden Oosten te vervangen om de bewegingen voor nationale onafhankelijkheid te onder drukken, aldus een Russisch-Chinees communiqué over deze zaak. De debat ten over Eisenhowers plannen gaan in tussen voort in het Amerikaanse Con gres en in die debatten spelen ook een rol de belangrijke bedragen welke de economische hulp aan het Midden Oos ten zullen vergen. Van de totale uitga ven op de Amerikaanse begroting 1957- '58 ad bijna 72 milliard dollar is meer dan 60 voor de defensie en econo mische en militaire hulp aan andere lan den bestemd, zodat men zich kan voor stellen dat tal van congresleden bezuini ging willen. Algemeen neemt men dan ook aan dat als het Midden Oosten de voorgestelde hulp krijgt, Washington zuiniger zal worden met de steun aan Europa, o.a. door zijn troepen in West Duitsland in te krimpen. Zoals te ver wachten was hebben in het Midden Oos ten alleen Turkije, Perzië en Irak en voorts de andere Mohammedaanse bond genoot in het Bagdad-pact, Pakistan, volledige instemming betuigd met het Amerikaanse plan voor de bestrijding van de uitbreiding van de communis tische invloed. De staatshoofden van Egypte, Saoedisch Arabië, Jordanië en de premier van Syrië hebben in een con ferentie te Kairo de pogingen van Ei senhower om het „luchtledig” in het Z.K.H. de Prins der Nederlanden is door de Koninklijke Spaanse Academie te Madrid, wegens zijn verdiensten voor bevordering van de studie van de Spaan se taal in Nederland, benoemd tot „Aca- demico Honorario”. De Koninklijke Spaanse Academie neemt in de Spaans sprekende wereld een zelfde plaats in als de Académie Franc-aise in Frankrijk. Ook op maatschappelijk gebied wer den talrijke functies in onze gemeente en daarbuiten vervuld. Jarenlang was de jubilaris secretaris en daarna voor zitter van het departement Sneek v. d. Maatschappij van Nijverheid en Handel Voorts was de heer van der Poel enkele jaren lid van het hoofdbestuur dezei maatschappij. Jarenlang ook fungeerde hij als penningmeester van het departe ment van de Maatschappij tot Nut van Reeds voor zijn indiensttreding maak te de heer van der Poel daarom lang durige studiereizen naar Denemarken en Duitsland. In 1919 werd hij tot adj. directeur van de N.V. Pijttersen’s Ma chinehandel en Fabricage benoemd. Tien jaar later volgde zijn benoeming tot mede-directeur. In 1941, nadat de heer Pijttersen zich geheel uit de zaken had teruggetrokken, trad de heer van der Poel op als eigenaar van de firma Pijt tersen’s Machinehandel, waarin hij tij dens het Duitse bewind om fiscale rede nen de N.V. omzette. In 1952 werd de firma weer omgezet in de huidige Pijttersen’s Machinehan del N.V., waarbij de heer van der Poel zijn zoon, W. A. van der Poel en zijn neef A. van der Poel, tot adj. directeur benoemde. In de loop der jaren werd door de ju bilaris een behoorlijke export van zui- velwerktuigen opgebouwd. Deze kwam tot stand door veelvuldige reizen naar Zuid-Afrika, Canada en Finland. Onder zijn leiding sloot de firma zich aan bij de NEDEM (Netherland Dairy Equip ment Manufacturers). Aan de Rijks Universiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen tweede gedeelte Veeartsenijkunde de heer Hennie P. Kingma van Hoeve „Halfweg” bij Sneek. Het ministerie van buitenlandse za ken deelt mede: Op vrijdag 18 januari werd de Russische ambassadeur te ’s-Gravenhage meegedeeld, dat de Ne derlandse regering zich genoodzaakt heeft gezien de tweede secretaris dei- Russische ambassade, de heer V. D. Drankov tot persona non grata te ver klaren. De heer Drankov heeft, overeen komstig de door de Nederlandse rege ring gestelde eis, binnen 48 uur na deze mededeling aan de Russische ambassa deur, Nederland verlaten. Naar het A.N.P. verneemt is de maat regel tegen de heer Drankov genomen zjjn diplomatieke vreemde mo- getracht een om te kopen met het doel geheime gegevens te be machtigen, daardoor de veiligheid van de Nederlandse staat in gevaar bren gend. De Suez-crisis heeft een belangrijke impuls aan de idee der Europese sa menwerking gegeven. Dat is enerzijds het gevolg van het feit dat deze crisis sterk de aandacht heeft gevestigd op de afhankelijkheid van Europa van de olie uit het Midden Oosten, waarvan ons werelddeel zich misschien in belangrijke mate kan bevrijden door samenwerking op het gebied van de ontwikkeling van de kernenergie. Zoals bekend hebbende zes landen van de Kolen- en Staalge meenschap. waartoe ook de Benelux be hoort, daarvoor de Euratom gesticht. De Engelsen staan daarbuiten, zij heb ben het trouwens op het gebied van het gebruiken van kernenergie voor in dustriële doeleinden veel verder ge bracht dan andere West Europese lan den en naar aangenomen wordt ook dan de Ver. Staten en de Sovjetunie. Lord Citrine de voorzitter van de Britse raad voor de elektriciteit heeft pas de eerste steen gelegd voor een nieuwe elektrische centrale die op „atoom-brandstof” werkt en ditzelfde plan omvat nog 11 van der gelijke centrales. Mede gedreven door het feit dat de Britse kolenlagen gelei delijk uitgeput raken is het kablnet- Macmillan van plan alles te doen om Engelands positie als grote industriële mogendheid te handhaven door de grootst mogelijke ontwikkeling van de nieuwe bron van energie. Het nieuwe ministerie voor Energie onder sir Percy Mills heeft daarvoor bijzondere vol machten gekregen. Maar Engeland en de W. Europese vastelandsmogendheden hebben tijdens de Suezcrisis ook ervaren hoezeer in de Atlantische samenwerking de Ver. Staten overheersen en het is dus geen wonder dat zy overwegen om deze samenwerking meer evenwicht te geven door te zoeken naar een sterker onder ling Europees verband. De economische motieven welke West Duitsland, Frank rijk, Italië en de Benelux reeds brachten tot de vorming van de Kolen- en Staal gemeenschap en tot besprekingen over een eenheidsmarkt hun deskundigen zijn daarvoor weer bijeen te Brussel hebben dus een nieuwe stimulans gekre gen van de politieke verhoudingen en d<* te sterker omdat door deze politieke verhoudingen ook Engeland neiging toont in enigerlei vorm samen te wer ken met de genoemde zes landen. De Engelse minister van buitenlandse za ken, Selwyn Lloyd, heeft daarover dezer dagen te Rome met zijn Italiaanse col lega overlegd, en de Engelse minister van financiën Thorneycroft heeft ver klaard dat de Engelsen bereid zouden zijn door de vorming van een vryhan- delsgebied, dat zoveel mogelijk Europese landen zou moeten omvatten, o.a. ook de Scandinavische landen, met de ge meenschappelijke markt der zes landen samen te werken. Men zou dan een markt van 250 miljoen mensen krijgen, een markt even groot als die van de Sovjetunie en even vrij als die welke in de Ver. Staten ter beschikking van de Amerikaanse producenten staat. Dochteronderneming. Behalve in eigen zaak ontplooide de heer van der Roel nog vele andere ac tiviteiten op zakelijk gebied. In 1927 kwam hij tot de oprichting van een dochteronderneming in Amsterdam, wel ke thans 30 jaar bestaat en waar de bekende „Gedo”-snelwegers worden ver vaardigd. Gedurende al die jaren is de heer v. d. Poel commissaris van de on derneming geweest. In 1930 was hij mede-oprichter van Tadema Pijtter sen’s My tot verkoop van koelinstalla ties N.V. te Amsterdam. Ook hiervan is de heer v. d. Poel sinds de oprichting commissaris. Nog kort geleden werd De 19-jarige G. Koetje van het B- eskadron van het 4de bataljon zware tanks te Amersfoort, is, staande de brand, die vrijdag woedde in een barak van het Boskamp aldaar, bevorderd tot huzaar 1ste klasse. De huzaar had tot opdracht de muur nat te houden van een aan de brand grenzende barak, waarin zich kostbare medische instru menten zoals een doorlichtingsapparaat bevonden. Hij weigerde zich te laten af lossen en met behulp van natte dekens konden zijn kameraden voorkomen, dat de kleren van de huzaar in brand vlo gen. De huzaar Koetje is afkomstig uit Oostwolde, gemeente Midwolda. In de Londense ondergrondse is een zakkenroller, die op heterdaad betrapt werd terwijl hij een beurs var een dame stal, ontsnapt, doordat hij uit de trein sprong en door e?n tunnel onder de Theems dooi- naar het volgende station holde. De stroom werd uitgeschakeld en het verkeer stopgezet toen de dief, na een korte worsteling, waarbij hij de beurs liet vallen, het hazenpad oos. Midden Oosten op te vullen afgewezen. Koning Saoed van Saoedisch Arabië, die op weg is voor een bezoek aan Wash ington zal dit president Eisenhower per soonlijk meedelen. De Amerikanen hech ten grote waarde aan dit bezoek en zul len de vorst, die er met een groot ge volg en grote praal, dank zij zyn in komsten uit de olierijkdom van zijn land, komt, op luisterrijke wijze ontvan gen. President Eisenhower zal waar schijnlijk persoonlijk de problemen van het Midden Oosten met hem bespreken. Van die problemen zijn Israël en het Suezkanaal op dit moment de belang rijkste. Zoals bekend willen de Israëliërs het laatste deel van Egypte dat ze bezet houden, niet verlaten voor ze de garan tie hebben dat Egypte van dit gebied uit geen overvallen meer op Israël zal ple gen en hun vrije vaart in de Golf van Akaba en door het Suezkanaal wordt toegestaan. Ondanks deze billijke ver langens heeft de algemene vergadering der Ver. Naties met overweldigende meerderheid met Israël zelf was al leen Frankrijk tegen geëist dat Israël binnen 5 dagen zijn laatste troepen uit Egypte zal terugtrekken. Van de voob- stemmers deden velen het aarzelend, ook de Nederlandse afgevaardigde. De Amerikanen meenden dat Israël vol doende bescherming had. doordat de V.N.-troepenmacht in het te ontruimen gebied zou worden gelegerd. Maar het staat helemaal niet vast dat dit het ge val zal zijn, want Egypte heeft het recht te eisen dat deze troepen direct zijn ge bied zullen verlaten. De secretaris-gene- raal van de V.N. Hammarskjoeld tracht door overleg met Kairo thans op korte termijn een oplossing te vinden, maar Nasser is halsstarrig, wat trouwens ook blijkt uit het feit dat hij zijn eis hand haaft dat Israël, Frankrijk en Engeland 5 milliard gulden schadeloosstelling aan zyn land zullen betalen. Er is in de V.N. ook een stroming die een buffer staat van het Egyptisch gebied, dat Is raël nu nog bezet houdt, wil maken, in ruil voor een betaling aan Egypte, welke dit land in staat zou stellen de Assoeandam te bouwen. Maar Nasser schijnt thans ook over dit plan niet gunstig te denken. Op korte termijn zal hier echter een beslissing moeten vallen, en komt misschien ook Washington voor de moeilijke vraag te staan of het Israël de terecht door dat land verlang de garanties voor zijn veiligheid zal ver lenen en zich daarmee te scharen tegen over de Arabische staten en hun aan hang. Zoekt men in het Westen naar een heid, niet minder is dat het geval aan de kant der communistische landen. De heer Chroesjtsjow doet dat op zyn manier door Stalin, eenmaal zo door hem gekritiseerd thans een model-com- munist te noemen en met Lenin de fi guur rond welke alle communistische landen zich dienen te scharen. Om alle communistische schaapjes weer in de Sovjetkooi terug te leiden stellen hjj en alle Russische leiders thans de Weste lijke landen, en de Ver. Staten in het bijzonder, als gevaarlijker en meer im perialistisch dan ooit voor. Tsjoe-En-lai, de Chinese premier die in Moskou, War schau en Boedapest op bezoek was, en in wie men wel eens Titoïstische neigin gen heeft verondersteld, aarzelde niet, nu dergelijke neigingen de communis tische landen uiteen dreigen te drijven, mee verzamelen te blazen. Hij pleitte zowel in Hongarije als Polen voor de er kenning van Moskou’s leiderschap en een Chinese parlementaire delegatie schijnt in Zuid Slavië hetzelfde te heb ben gedaan. Daar zal het boter aan de galg gesmeerd geweest zijn. Anders zal het in Hongarije geweest zijn, waar de regering-Kadar volgzaam de leiding van Moskou aanvaardt en gretig ’t beulswerk vervult jegens hen die Moskou de rug toekeren. Wat Polen betreft, zoals be kend staat Gomulka ongeveer op het standpunt van Tito, maar hij moet uiterst voorzichtig manoeuvreren om te vermyden dat de Russische toorn zich over zyn land uitstort. Bovendien kan hij goede betrekkingen met Moskou niet missen omdat zyn land economisch sterk op de Sovjetunie is aangewezen en het ook Russische steun zou kunnen nodig hebben als bij een eventuele hereniging van Duitsland eens de OderNeisse greps ter sprake zou komen. Eén zorg is van Gomulka’s schouders afgenomen doordat bij de zondag gehouden parle mentsverkiezingen het overgrote deel der kiezers niet in de eenheidslijst der kandidaten heeft geschrapt en daardoor de eerste kandidaten van het front van de nationale eenheid, bestaande uit de communistische partij, de nationale boe renpartij en de democratische partij zijn gekozen. De stalinistische communisten zowel als de kringen, die een duidelijke anti-Russische koers wilden varen advi seerden de vooraan staande kandidaten te schrappen of de verkiezingen te boy cotten. Maar de kiezers hebben, mede dank zij de adviezen van het r. k. epis copaat, het hoofd koel gehouden, eieren voor hun geld gekozen en een overgrote meerderheid aan Gomulka gegeven, waardoor weliswaar voorlopig een com munistisch bewind, maar in nationalis tische Zin bestendigd blijft. Op een werkelyk democratisch bewind in Polen is thans geen kans: hadden de kiezers openlyk blijk gegeven alleen een derge lijk bewind te willen, dan was er grote kans geweest dat de Russen tussen bei de waren gekomen en ook in Polen Hongaarse toestanden zouden zijn ont staan. Het zal op 5 februari a.s. juist 40 jaar geleden zijn, dat de directeur van Pijt tersen’s Machinehandel alhier, de heer Ir. A. W. van der Poel, in functie trad bij deze zaak. De heer van der Poel werd op 3 januari 1892 te Utrecht geboren waar hjj de lagere school en H.B.S. doorliep. Vervolgens kwam een studie aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij tydens de eerste wereldoorlog op 26 januari 1917 afstudeerde ais werktuigkundig ingenieur. Reeds tydens zijn studie kwam de heer van der Poel in contact met de heer F. H. Pijttersen te Sneek, die een ingenieur zocht voor zijn handel in zoivelwerk tuigen en koel machines. In verhand met de snel opkomende zuivelindustrie in ons land en de technische ontwikkeling die deze industrie doormaakte, was het gewenst, dat de heer van der Poel zich in het buitenland op de hoogte ging stellen inzake de fa bricage en de toepassing van de modernste werktuigen. hier ter stede samen met de firma Kwant, de N.V. Noord Nederlandse Roestvrijstaal Industrie opgericht. De heer v. d. Poel aanvaardde het direc teurschap. wegens handelingen, die in strijd met de positie van een ambtenaar van gendheid. Hij ambtenaar in 1 Het nieuwe dorp in de Wieringermeer, Kreyteroord, is rraanddg door zijn nieuwe bewoners, 11 gezinnen, betiokken Het huisraad werd met alle moge lijke r „ei middelen het dorp binnenge bracht en, om in stijl te blijven, zelfs met landbouwtractoren. Advertentieprijs 15 ct. per m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs t 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Dinsdagavond vergaderde bovenge noemde vereniging in de bovenzaal van Ons Gebouw onder lèiding van de heer S. Havinga. Na Schriftlezing en gebed heette hy de aanwezigen hartelyk wel kom en bracht daarna hulde aan de af getreden voorzitter, drs. Dyksterhuis, die op eminente wyze de vereniging ge diend heeft. De heer de Vries las daarna de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. De voorzitter deelde bij het punt betreffende de scholenbouw mede, dat er bij B. en W. bezwaren zyn ge rezen betreffende de bouw van een nieu we lagere school aan de Lemmerweg. B. en W. achten de toestand van de Jan v. Nassauschool niet van die aard, dat daarvoor een nieuwe school moet wor den gebouwd. Het argument van de af stand kon het college niet delen, omdat ook voor de openbare scholen, die toch ook in het centrum van de stad gebouwd zyn, hetzelfde bezwaar zou gelden. Het bestuur is er van overtuigd, dat een an dere zienswijze betreffende dit punt ook by Gedep. Staten niet te vinden zal zijn. Het bestuur heeft nu een ander plan, nl. om by de Koningin WHhelminaschool een lokaal bij te bouwen, een nieuwe Schippersschool aan de Lemmerweg te doen verryzen en de thans bestaande Schippersschool om te zetten in een kleuterschool. Het bestuur is van oor deel, dat deze plannen meerdere kans van slagen bieden. Met het Willem Lo- dewykfonds is over dit plan gesproken, dat zyn goedkeuring hieraan heeft ge hecht. Na discussie gaf de vergadering machtiging tot de uitvoering van deze plannen. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature-drs. H. A. Dijksterhuis, wegens vertrek, gekozen de heer S. Ak kerman. en in de periodieke vacature van de heer J. de Groot de heer G. Doe- vendans. De voorz. deelde mede, dat de heer J. de Groot bereid is gevonden als adviserend lid aan het bestuur te wor den verbonden. Daarna kwam aan de orde de begroting voor 1957. Voor de exploitatie van de verschillende scho len is in totaal een bedrag van f 107.702 in ontvang en uitgaaf uitgetrokken. Een geanimeerde discussie ontstond over deze cijferreeksen, doch tenslotte werd de begroting vastgesteld als aangeboden. De voorzitter deelde nog mede, dat dit jaar het 100-jarig bestaan der vereni ging zal worden herdacht. Hij stelde SNEEKER NIEUWSBLAD

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1