i IJLST W YMBRITSER A DEEL en van BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en s f Op het Eiland groeit een Om het gezag der Ver. Naties „Kempenaar” 112e jaargang no. 9 >57 Thee fluurder De T.B.C. sterfte ...MH» Benoemd Dikke fooien Chocolade paashaas voor prinses Beatrix Prinses Beatrix is heden negentien jaar geworden Koningin Juliana zaterda thuis Op het nippertje DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telef. 2872 De heer T. van der Kooy overleden Bevestiging en intrede ds. D. v. d. Werf Klaes Westra mei eigen selskipke Autobus rijdt in op wachtende fietsers Plm. 400 inschrijvingen voor de Kampioenstentoon- stelling van konijnen Donderdag 31 januari 1957 P.T.T.’er met pensioen Redakteur: L. KIEZEBRINK I 't •X- w TT -A- zjjn dagelijkse tochten beleefd. Als een meccanodoos. Geheel gelast. Het bijzondere van dit schip is, dat Foto M. C. Meijboom achter schip, voor de gehuwde knecht worden de woonverblijven in het voorschip in gericht. IJLST. Bij de gemeentelijke brand weer alhier is per 1 febr. benoemd tot brandmeester de heer G. de Vries. De minister van Economische Zaken heeft toegestemd in een verhoging van de theeprijzen. De dure en de goedkope soorten zullen zes cent in prijs stijgen, de middensoorten met vier cent. De prijsverhoging is noodzakelijk geworden door stijging van de theeprijzen op de wereldmarkt door het conflict rondom het Suez-kanaal. De heer A. Nugteren, die voorheen met twee broers een werf in Amsterdam had, heeft er zich nl. kort geleden ook gevestigd, en hoewel zijn bedrijf nog maar gedeeltelijk is opgebouwd, is er in november ook al een schip op stapel gezet. Het is een zgn. Kempenaar van 535 ton en stellig het grootste schip dat ooit op een Sneker werf is gebouwd. De lengte van deze Rijnaak zal 50 meter bedragen, de breedte 6.60 m en de diep te 2.40 m en de motor wordt er een van 300 pk. Bemanningsleden van de Constitution, het schip dat de koning van Saoedie Arabie naar de V.S. bracht, hebben ver klaard dat koning Saoed naar hun schatting voor 80.000 gulden onder de bemanning heeft uitgedeeld. De fooien liepen uiteen van f 350 tot f 1600. De gezagvoerder kreeg een gouden horloge, waarin in plaats van het cijfer twaalf een portret van Saoed was aangebracht. De zes sergeants van de mariniers, die Saoed als lijfwacht waren toegewezen, kregen ook ieder een gouden horloge. daarvoor is in de allereerste plaats haar veel vraag is. Mocht dat later af- ---- --nemen, dan kan eventueel ook op repa- de werkplaatsen eerst nog verder moe- i raties worden overgeschakeld. Daar zit --L.-t.------.r J--1 I er rechtstandig op de Houkesloot een haven gegraven moeten worden om de schepen op het droge te kunnen trek ken. De ruimte daarvoor is evenwel aan wezig. Van bevoegde zijde wordt het volgen de medegedeeld: Toen dinsdagavond Z.K.H. prins Bernhard in de door zijn chauffeur bestuurde auto uit de richting Apeldoorn kwam, reed bij Voorthuizen een tankauto zonder sein te geven uit een benzinestation de verkeersweg op, waardoor deze weg geheel geblokkeerd werd. De chauffeur van de auto van de Prins kon alleen een aanrijding voorko men door tussen het benzinestation en de tankauto uit te wijken. De tankauto, die door was gereden, werd door de auto van de Prins ingehaald en, zij het niet dan na enige moeite, tot stilstand gebracht. Desgevraagd heeft daarop de chauffeur van de tankauto zijn rijbewijs afgegeven waarna dit aan de politie ter hand is gesteld. Een paar jaar geleden was een auto van de Prins bij een verkeersongeval betrokken doordat een voorrijdende vrachtwagen zonder reden plotseling naar de linkerkant van de weg reed, terwijl de auto van de Prins passeerde. De bestuurder van die vrachtwagen is, hoewel hij het ongeval ongetwijfeld ge merkt heeft, zonder meer doorgereden en kon niet meer opgespoord worden. Door de ervaring geleerd, is nu on middellijk nagegaan wie de berijder van de tankauto was, zo besluit de mede deling van bevoegde zijde. Redaktie-adres Prins Bernhard zal vrijdag per vlieg tuig naar Arosa vertrekken en tezamen met koningin Juliana zaterdag naar Ne derland terugkeren. Dezelfde avond zullen op paleis Soestdijk in familie kring de verjaardagen van de prinsessen Beatrix en Margriet worden gevierd. Het schip wordt in gedeelten gebouwd en als een soort meccanodoos in elkaar gezet. Ook de roef wordt in de werk plaats geheel pasklaar gemaakt. Naast deze werkplaats, die zich achter het kantoor bevindt, worden in een, nu nog voorlopige, ruimte onder een afdak op de zgn. spantenvloer alle onderdelen op ware grootte uitgeslagen. De kraan op de wal dient om ze later op hun plaats van bestemming te brengen. Dat door deze werkmethode snel kan worden gewerkt, blijkt wel hieruit, dat deze kempenaar, waarvan de kiel gelegd werd op 16 november, reeds begin au gustus te water wordt gelaten. Vertegenwoordigers van het in mei 'an het vorig jaar in Amsterdam opge- ichte Algemene Nederlandse Invaliden- wagenfonds (Nanif) hebben woensdag middag aan het paleis Noordeinde te ’s-Gravenhage een voor Prinses Beatrix bestemde chocolade paashaas ter hoogte van ongeveer een halve meter aangebo den. Dit wordt door het fonds als ’t be gin beschouwd van een actie, die het in de komende weken wil voeren om in ieder gezin van Nederland een kleinere, niet in eetbaar materiaal uitgevoerde paashaas te doen belanden (die men tegen de prijs van f0.85 van het fonds kan kopen). De opbrengst van deze paashazenactie zal worden bestemd voor de aankoop van invalidenwagens. „Iede re invalide een eigen wagen”, is de leus van de stichting, die beoogt het zonder vergoeding in bruikleen or in eigendom verstrekken van invalidenwagens of het geven van financiële bijdragen daarvoor. Er zullen 5000 wagens, waarvan de kos ten op ongeveer twee miljoen gulden worden geraamd, nodig zijn om dit doel te kunnen verwezenlijken. Tot nu toe is slechts een gering deel daarvan bij eengebracht. ’"R1»N|IIIM<llllf Nadat de Sovjetunie en Hongarije be sluiten van de V.N. inzake de situatie in laatstgenoemd land aan hun laars had den gelapt, doet India het nu en men vraagt zich af waarom Israël, als de groten zich van V.N.-beslissingen niets aantrekken, het wel zou doen. Zoals be kend heeft het geweigerd zijn laatste troepen uit Egyptisch gebied terug te trekken zolang het geen behoorlijke ga ranties heeft voor de vrije vaart in de Golf van Akaba en dat vanuit Egyptisch gebied geen overvallen meer op Israë lisch territoir zullen worden gepleegd. Israël had daarom niet voldaan aan de eis van de Ver. Naties om het bedoelde Egyptisch gebied de streek van Gaza is trouwens geen eigenlijk Egyptisch territoir doch in 1948 door Egyptische troepen bezet te ontruimen. Secreta- ris-generaal Hammarskjoeld constateer de dit dan ook in zijn rapport over de uitvoering van de V.N.-resolutie en meende dat de Israëliërs toch het laat ste Egyptisch gebied zullen moeten prijs geven en dat de V.N.-vergadering zou moeten besluiten een nieuwe opdracht aan de V.N.-politiemacht te verstrekken nl. om zich te legeren langs de hele be standslijn in 1949 tussen Israël en Egyp te vastgesteld, en zowel aan Israëlische als Egyptische zijde Daarna zouden de bepalingen van de wapenstilstand van 1949 weer moeten gelden. Maar, zo heeft de secretaris-generaal in zijn rap port laten doorschemeren, dan zouden deze bepalingen ook werkelijk moeten worden toegepast. Zoals bekend is dat nimmer het geval geweest, de Arabische staten hebben altijd overvallen op Isra ëlisch gebied kunnen plegen, zonder dat de V.N. of de grote Westelijke mogend heden tussenbeide kwamen en dit leidde tot tegenactie van Israël en tenslotte tot de klap welke de Joodse staat Nas ser toebracht toen deze, na in overvloed Russische wapens te hebben ontvangen, zich gereed maakte Israël de nek af te snijden. Nu verwijst Hammarskjoeld Is- Een apart hoofdstuk in de interna tionale politiek is de Europese integra tie. De ministers van buitenlandse zaken van de landen van de Kolen- en Staal gemeenschap zijn te Brussel bijeen ge weest om te spreken over de gemeen schappelijke markt en de Euratom. Wat dit laatste betreft zijn er bij dit overleg aanzienlijker vorderingen gemaakt dan wat de „markt” aangaat. Vooral de Ne derlanders hebben hier de puntjes op de i willen zetten en om der wille van de politieke gewenstheid van de integratie, de economische schaduwzijden niet uit het oog verloren. Wel duidelijk kwam aan het licht dat de grote broers in de gemeenschap er sterk op uit waren hun eigen belangen te dienen en die van de kleineren daarbij uit het oog verloren. Zo eisten de Fransen grote investerin gen van hun deelgenoten in hun Afri kaanse gebieden, zonder daartegenover concessies van betekenis te stellen. Ook bij de bescherming van hun landbouw bleken de Fransen weinig oog voor de Nederlandse belangen te hebben en van Nederlandse kant was er ook bezwaar tegen de tarievenschaal welke de ge meenschap zou toepassen jegens de bui tenwereld. Dat er besloten is een ge meenschappelijk parlement van de zes landen in te stellen klinkt aardig, maar mag ons niet verblinden voor de wer kelijkheid, dat er op economisch gebied nog harde noten te kraken blijven. 4 februari gaan de ministers dat weer proberen. Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor zeven is, doordat de remmen weiger den, een autobus op ’t kruispunt Plein- wegWolphaertsbocht te Rotterdam in gereden op een daar voor een stoplicht wachtende groep wielrijders, tengevolge waarvan twee der wachtenden werden gedood, twee zwaar en twee licht wer den gewond. Voor het stoplicht stonden auto’s te wachten en rechts daarvan wielrijders. Een autobus die bouwvakarbeiders uit Noordbrabant naar Rotterdam vervoer de, naderde het kruispunt en de chauf feur wilde de bus achter de auto’s doen stoppen. Hij bemerkte dat de remmen weigerden, zag rechts van de auto’s voor hem nog ruimte om uit te wijken en stuurde de autobus die kant op. Daar stond echter een groepje wielrijders dat hij niet kon ontwijken. Er ontstond door het ongeluk een grote verkeersstagnatie. Vier fietsen werden vernield, vele andere beschadigd. ten worden uitgebreid. Alles is nu ei- j echter^heel wat aan^ vast, want dan zal genlijk nog in het begin-stadium. Voorlopig legt deze jonge scheeps bouwer, die zijn bedrijf „Sneker Scheeps- bouwonderneming’’ genoemd heeft, zich Verschijnt MAANDAGS «e DONDERDAGS Administratie Comb Drijfhout-Kiezebrink Q© Kantoor GROO1ZAND 55 T.lafoor 3005 (K S15Q) Premier Nehroe van India heeft het reeds zwaar gehavende prestige van de Ver. Naties een nieuwe slag toegebracht. Ondanks het feit dat de Veiligheidsraad nog 48 uur te voren had verklaard dat de status van Kasjmir ongewijzigd dien de te blijven zolang deze kwestie nog bij de V.N. in behandeling was, heeft Nehroe de nieuwe grondwet van Kasj mir doen doorvoeren, zodat de inlijving van Kasjmir bij India op papier een feit is. Op papier, want in werkelijkheid is de zaak nog niet uit, een kwart van Kasjmir is nog bezet door Pakistaanse troepen, waarom in het nieuwe parle ment van Kasjmir dan ook 25 zetels voor dit deel van het land open blijven. Er is geen denken aan dat Pakistan zijn troepen uit dat gebied zal terugtrek ken, noch dat het zijn eis dat in geheel Kasjmir een volksstemming zal worden gehouden zal laten vallen. Het vindt im mers voor zijn houding steun in het feit dat de Ver.Naties al jaren geleden deze volksstemming hebben voorgeschreven, welk besluit echtei' steeds door India is gesaboteerd. De oorsprong van de kwestie zit in het feit dat Kasjmir een Mohammedaanse bevolking heeft, welke de voorkeur geeft aan aansluiting bij Pakistan, maar dat het land een vorst heeft die als Hindoe aansluiting bij het Hindoe-rijk India prefereerde. India heeft van deze situatie gebruik ge maakt het land practisch te annexeren, een vleugje imperialisme of kolonialis me dat ook het gezag van India dat zo graag als arbiter in de internationale politiek optreedt, geen goed zal doen en de verhouding tussen Pakistan en India zal blijven verstoren. Misschien nog er ger is dat India’s houding een minach ting voor de beslissingen van de Ver. Naties toont, welke opnieuw een harde klap voor het gezag van dat lichaam is, te meer daar het besluit van de Veilig heidsraad bijna éénstemmig alleen de Sovjetunie onthield zich, dus stemde ook niet tegen werd genomen. De heer Nugteren kan op zijn werf, die een oppervlakte heeft van bijna 10.006 m2, nog wel veel groter schepen bouwen. Langs de waterkant is zijn ter rein nl. 120 meter lang en de rails waarop de Kempenaar wordt gebouwd, is maar 50 meten Coasterbouw is daar- i om in de toekomst ook zeker mog«*!jjk, alleen maat toe op^nieuwbouw, waar- rnaar een zwaardere kraan nodig, terwjjl o;: de wapenstilstandsovereenkomst, maar welke zekerheid heeft het dat die bepa lingen nu wel toegepast en Israëls gren zen nu gerespecteerd zullen worden. Ook al beweert Egypte nu dat het mis schien wel bereid zou zijn over een con solidatie der verhouding met Israël te spreken als laatstgenoemd land al zijn troepen heeft teruggetrokken. Het ver wondert niet dat de Israëlische regering nu degelijke garanties verlangt, te meer nu, zoals uit de praktijk blijkt, enkele grote mogendheden V.N.-besluiten ook eenvoudig maar naast zich neerleggen. Terecht heeft Israël dan ook de Ver. Staten gevraagd steun te verlenen aan zijn eis dat het werkelijk waterdichte garanties worden verleend. Daar is overigens weinig kans op. Terwijl wij dit schrijven is de V.N.-assemblee bij een om over deze kwestie een beslissing te nemen. De Afrikaans—Aziatische groep en de communistische landen wil len Israël veroordelen omdat het niet alle Egyptisch gebied heeft ontruimd en de V.N.-vergadering doen besluiten eco nomische en misschien zelfs militaire maatregelen tegen de Joodse staat te nemen. Een dergelijke beslissing heeft echter een twee-derde meerderheid nodig. En deze kan niet verkregen worden zon der medewerking van een aantal Wes telijke staten. Het is bekend dat tal van deze staten die medewerking niet zul len verlenen. Omtrent de houding van de Ver. Staten bestaat terwijl wij dit schrijven enige twijfel. Washington staat er wel op dat de Israëliërs het Egyptisch gebied geheel zullen ontrui men en dat, overeenkomstig het rap- port-Hammarskjoeld dan de V.N.politie- troepen in dat gebied zullen worden ge legerd, maar of het aan sancties zou willen meedoen is nog de vraag. Waar schijnlijk zal het Amerikaanse stand punt ook wel in een resolutie worden belichaamd, maar ook deze zal dan wel geen voldoend aantal stemmen in de V.N.-vergadering verwerven. En dat zou betekenen dat de toestand aan de Isra ëlischEgyptische grens even explo sief blijft als hjj was. En ook een nieuw bewijs zijn voor de machteloosheid der Ver. Naties. j het geheel electrisch wordt gelast. Er komt geen klinknagel aan te pas. Deze constructie wordt voor de binnenvaart nog maar weinig toegepast. Wel voor de bovenbouw, maar niet voor de romp. De schippers gaan over ’t algemeen niet zo gemakkelijk tot iets nieuws over, vertelde de heer Nugteren ons, hoewel bij de huidige techniek een gelast schip veel sterker is. Daarom kunnen er te genwoordig ook zulke enorme tank schepen gebouwd worden. Zoals de foto laat zien, is de Kempe naar een platbodem-schip met rechtop gaande zijkanten. De opbouw in het midden wordt de „bergschuur” voor de schipper. De luiken komen horizontaal De tramboycot in Barcelona duurt nog steeds voort. De trams en bussen rijder. liggen met de nok van het dek, zo- leeg door de stad, terwijl de politie met karabijnen en stenguns gewapend door at men zich nu al enigszins kan voor de gehele stad patrouilleert. Op de trams wordt meegereden door een po- stellen hoe hoog de opbouw wordt. De litieagent ter voorkoming van ongeregeldheden. De politie rijdt ook in jeeps grote salonroef komt op het door de stad om de orde te bewaren. Ongetwijfeld is het Industrle-eiland momenteel de plaats in onze stad waar de grootste bedrijvigheid heerst. Niet alleen wordt er ijverig gewerkt aan de be strijding van de woningnood, ook in de industriële sector is het er een en al actie. Naast de bedrijven welke er al gevestigd waren, heeft onlangs ook de scheepsbouw zijn intrede in dit industrie-centrum gedaan. V.N.-assemblee mocht toespreken aan Washington hierin verandering zal bren gen is een vraag. Een lichtpuntje is dat thans schijnt afgesproken te zijn dat president Eisenhower en de Engelse en Franse premiers elkaar dit voorjaar zul len ontmoeten op de Bermuda-eilanden; dan, zo heet het, zal bijzondere aan dacht worden geschonken aan de nieuwe Amerikaanse politiek in het Midden Oosten. Advertentieprijs 15 ct per tnm. Bij contract (hav ’-Isadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Gird 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. OPPENHUIZEN. Te ’s Gravenhage is ruim 81 jaar oud de heer T. v. d. Kooij overleden, rustend hoofd van de dr. Kuyperschool te Vlaardingen. De heer v, d. Kooy, Hindelooper van geboorte, begon zijn onderwijzersloopbaan in 1894 alhier. Na verschillende andere stand- I plaatsen kwam hij in 1914 als hoofd naar Vlaardingen. De overledene was in onderwijskringen een zeer bekende i figuur: hij heeft talloze bestuursfunkties vervuld en veel over het onderwijs ge schreven, evenals over de taal van zijn geboortestadje. Voor de kampioenstentoonstelling Ko nijnen van de Nederlandse Bpnd van Konijnenfokkersverenigingen in Neder land, welke nog nooit eerder in het Noorden werd gehouden en op 8 en 9 februari a.s. onder air oiciën van de Pluimvee- en Konijnen «r :ersver. S. en O. alhier in de grote zaal van „Ons Gebouw” aan de Westcrsingel alhier zal worden gehouden, is een record aanta’ inschrijvingen binnengekomen, nl. plm. 400 stuks. Behalve uit de provincie Zee land zijn alle provinciën vertegenwoor digd. Het zal dus weer een gezellige drukte worden in „Ons Gebouw” en een bezoek zal zeker de moeite waard zijn, mede door de collectie zang- en sier- vogels welke ter opluistering wordt ingezonden door de Volièrevereniging Sneek. Vóór verdere bizonderheden zie men de advertentie in dit blad op 7 fe bruari a.s. We herinneren er nog even aan dat a.s. zondag voorm. 10 uur de nieuwe predikant bij de Ned. Herv. Gem. al hier, ds D. v. d. Werf, door dr K. H. Siccama en ds C. G. Wiegers zal worden bevestigd. ’s Namiddags 5 uur volgt de intrede. Nederland heeft het laagste T.B.C.- sterftecijfer en met Denemarken heeft ons land ook het kleinste aantal T.B.C.- patiënten. Deze mededeling is gedaan op de veertiende internationale tubercu- loseconferentie die dezer dagen in Nieuw Delhi is gehouden. SNEEKER NIEUWSBLAD De léste jierren hat Klaes Westra fan Stiens mei syn dochter Tine diel üt makke fan it selskip Tetman en Jarich. Dy bannen wurde nou yn alle freonskip ein april wer forbrutsen. Klaes Westra bigjint nammentlik mei syn dochter wer in eigen selskipke. De heer 'H, W. j Goïnga, bestel ler le klas bij de P.T.T. alhier, zal morgen na een dienstver- band van ruim 38 jaar het P.T.T.-bedrijf met vervroegd pensioen eervol verlaten. De scheidende besteller trad hier op 6 sep tember 1918 als hulpbesteller in dienst en ont ving 1 decem ber 1920 zijn vaste aanstelling. Enige jaren daarna volgde zijn bevordering tot besteller le klas. Gedurende zijn loopbaan, welke zich geheel in onze stad en omgeving af speelde, heeft de heer Goïnga eens een ernstig ongeval in de sneeuw ge had, dat boven verwachting nog goed afliep. Op de late avond van de 23e december 1938 moest hij de post bezor gen in Tirns. Het ijs in de sloten was sterk en daarom liep Goïnga om zijn route te bekorten dwars door de wei landen. Hij is toen echter uitgegleden en gevallen, waarbij hij zijn heup ont wrichtte. Hij kon nog ongeveer een kilo meter verder kruipen, maar werd pas, na enige uren luidkeels om hulp te heb ben geroepen, door en door koud en uit geput door een boerenmeisje gevonden, dat hulp haalde op een nabijgelegen boerderij, vanwaar hij naar het zieken huis alhier werd overgebracht. Hij heeft van dit hachelijke avontuur geen na delige gevolgen ondervonden en nadien gelukkig ook nooit weer zoiets angstigs OP De enige werkelijke garanties zou Is raël kunnen krijgen als de al jaren be staande overeenkomst tussen de Ver. Staten, Frankrijk en Engeland dat ze Israël zullen beschermen tegen agressie effectieve betekenis wordt gegeven. Maar sedert de EngelsFranse expedi tie tegen Egypte meent men te Washing ton dat die overeenkomst niet meer be staat; de Amerikanen, tenminste de hui dige Amerikaanse regering, is doods bang, terwille van de Arabische sympa thieën, nog in het gezelschap van Frank rijk en Engeland te worden gezien. Dul les heeft dat dezer dagen kras gezegd toen hij in de senaatscommissie voor buitenlandse zaken verklaarde dat naar zijn mening een Amerikaanse soldaat, die geroepen zou zijn in het Midden oosten te vechten, zich heel wat veiliger zou voelen Indien hij geen Britse of Franse troepen naast zich zou hebben. Die uitdrukking heeft natuurlijk kwaad bloed in Engeland en Frankrijk gezet en het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft later min of meer bakzeil moeten halen en Dulles heeft daartoe het zijne bijgedragen door de Engelse minister van defensie Duncan Sandys heel vriendelijk te zijnen huize te Washington te ontvangen. Maar het blijft toch maar een feit dat de Ver. Staten de samenwerking met Londen en Parijs in het Midden Oosten schuwen. Terwijl zij zelf eigenlijk thans slechts een min of meer negatieve politiek ten opzichte van dat Midden Oosten hebben. Zij willen zich wel inspannen om er de Russische invloed te keren maar hebben geen positieve politiek om de verhou ding tussen de Arabische staten onder ling en die van hen jegens Israël te rege len. Of het bezoek van de koning van Saoedi Arabië in wiens land nog de raël weer naar dezelfde bepalingen van slavenhandel heerst maar die toch de internationale die dagen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1