i Dr. H. HOFSTRA De gemeenschappelijke markt WYMBRITSERADEEL IJLST van en Bevestiging en intrede Ds.*D. v. d. Werf Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, -- Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 40 J44R VEE 1RTS Maandag 4 februari 1957 112e jaargang no. 10 De redders langs onze kusten De Laatste Eer Woudsend Feestavond Kaatsver. Sneek «mm Afd. Ijlst N.C.V.B. Blauwe N.V. V.J.B. Kindertoneel op de ouder avond van de Bolwerkschool Nutsbijeenkomsl gaat niet door Amerikaanse piloten willen staken Zijn vrouw vergiftigd Willem Noske solist bij Frysk Orkest Geen televisie-toren bij Appelscha E.H.B,O.-examen Heeg Bioscoopnieuws 95000 slachtoffers van ongelukken SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. K1EZEBRINK ge- Bestuur K.V. Sneek. het verplaatsbare aan- veel buigzaamheid en het is niet juist het zo te stellen dat Frankrijk halsstar rig vasthoudt aan al zijn standpunten. „Er bestaat nu eenmaal voor Frankrijk een bepaalde situatie”, aldus minister Luns. (Ons Noorden). Vrijdag herdacht onze bekende en alom gewaardeerde stadgenoot Dr H. Hof- stra de dag, dat hij voor veertig jaar het diploma van veearts behaalde. Ter gelegenheid hiervan hield hij een receptie in de aula van het Chr. Lyceum, die zeer druk bezocht was en waar van vele zijden gelukwensen werden aange beden, waarbij ook de bloemen en geschenken niet ontbraken. Redaktie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 een- door V»r»eh^frt; MAANDAGS mi DONDERDAGS Administratis Comb. Drijfbout-Kluabrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Tslafoon 3005 (K 51 SO) De 43-jarige Ambonees J. L. M. uit het woonoord Schattenberg te Wester- bork heeft .bekend zijn vrouw te heb ben vergiftigd. Volgens zijn bekentenis heeft hij haar een tablet sublimaat ge geven, omdat zij met griep te bed lag. De vrouw weigerde aanvankelijk, maar nam het tablet op aandringen van de man in. Er zou een andere vrouw in het spel zijn. Traditiegetrouw houdt de Kaatsver. „Sneek” ieder jaar een feestavond in de grote zaal van hotel Hanenburg voor leden en belangstellenden. Ook deze keer wordt deze avond weer verzorgd door de toneelver, van de Kaatsclub onder lei ding van mevr. FortuinZelle. Gezien het grote succes van verleden jaar ver wacht het bestuur ook thans weer op zaterdag 16 februari a.s. een volle zaal, want het belooft weer een gezellige avond te worden. Zie nadere advertentie in dit blad. Op een te Leeuwarden gehouden pers conferentie heeft de directeur-generaal van de PTT, ir. Van den Toorn, mede gedeeld, dat de televisietoren te Ap pelscha niet zal worden gebouwd, maar dat ongeveer 5 km oostelijker, nl. in zuidwest-Drenthe een televisietoren van 300 meter hoogte zal verrijzen. Deze toren, die de hoogste wordt van de tele visietorens van ons land, krijgt dus de zelfde hoogte als de Eiffeltoren. De bouw van de toren in Appelscha kan om verschillende redenen niet door gaan en ook de plannen voor het restau rant dat aanvankelijk-op de toren werd gedacht in navolging van het voorbeeld van Stuttgart, zullen geen doorgang vinden. Dit is voor het vreemdelingen verkeer in Friesland een tegenvaller. De Drentse toren zal waarschijnlijk in de gemeente Smilde of Beilen worden ge bouwd. Dat de bouw in Appelscha niet kon doorgaan is een gevolg van het feit, dat het steeds duidelijker werd, dat met de keuze van deze plaats de televisievoor- ziening van Friesland en Groningen niet volledig bevredigend zou kunnen wor den. Met name Noordoost Groningen zou niet goed gediend zijn met een antenne van 200 m hoogte. In Appelscha kan de toren echter onmogelijk hoger worden gebouwd. Men komt dan in con flict met de luchtvaart, nl. doordat de aanvliegroute van Schiphol over dit punt gaat. Bovendien moet men een ho gere toren hebben in verband met de mogelijkheden van kleurentelevisie, tele fonie van straalzenders, mobilofoons, re portages voor televisie enz. in de toe komst. Binnenkort zal alhier een exploitatie- film met lezing worden vertoond over het werk der Koninkl ke.Noord en 2uid Hollandse Reddingmaacschappij <de N.Z H.R.M.) en wel op donderdag 14 februari a.s. Velen zullen stellig wel eens willen meebeleven wat voor opof feringen de redders langs onze kusten zich vaak moeten getroosten, doch ook willen zien wat voor materiaal hun ten dienste staat. Reserveer daarom deze avond en zie t.z.t. de advertentie in dit blad! Wij noemen hier b.v. het zeer goed in het gehoor liggende le Vioolconcert van Joseph Haydn. Hiermee heeft Noske in januari reeds groot succes geboekt en dit werk beschouwde men, naar het ap plaus te oordelen, wel als het mooiste van de avond. Daarnaast staat de be kende Egmont-Ouverture, waarin Beet hoven de strijd schildert, die de onder drukte Nederlanders tegen de Spaanse tyrannic hadden te voeren. Zeer bevat telijk is ook de Simple Symfony van de Engelse componist Britten. In deze com positie speelt het ritme een zeer belang rijke rol, terwijl Britten er tevens ver schillende Engelse volksmelodieën in heeft verwerkt. Mozarts Symfonie nr. 41 werd geschreven in 1788, toen de componist onder uiterst moeilijke finan ciële omstandigheden leefde Zijn grote zorgen komen vooral tot uiting in zijn Symfonie nr. 40, die hg kort voor de 41ste componeerde. Uit laatstgenoemd werk, dat donderdagavond wordt uitge voerd, straalt ons echter Mozarts opge wekt karakter en zijn onaangetast op timisme tegemoet. Vandaar ook, dat deze zgn. „Jupiter-Symfonie’ algemeen als één der mooiste van deze geniale meester wordt beschouwd. Zoals wij reeds eerder mededeelden, is Willem Noske niet alleen in vele Euro pese landen opgetreden, maar maakte hij ook grote tournees door Australië, Indonesië en de Verenigde Staten. Hij debuteerde reeds op 12-jarige leeftijd als vioolsolist en is één der beste Neder landse violisten geworden. Noske heeft zich steeds zeer- beijverd onbekende mu ziekwerken die van muzikale waarde zijn, „op te sporen” en deze op zijn re pertoire te plaatsen. Hieraan danken w(j ook het Vioolconcert van de Zweed Jo han Roman, dat Willem Noske op het komende concert met het Frysk Orkest ten gehore zal brengen. Het concert op donderdag 7 februari in „Amicitia” brengt dus voor zowel de vaste, ais voor de niet-geregelde concertbezoekers een interessant programma en een uitste kend solist ouders een viertal koeien langzaam uit teerde als gevolg van een ongeneeslijke klauwaandoening greep dat lijden hem zó aan, dat hij besloot veearts te willen worden. Het beeld van die vier koeien is hem ook zijn hele leven bijgebleven, wat er toe leidde, dat ook later in de praktijk de bestrijding van het mond- en klauw zeer zijn bijzondere belangstelling had. Zo gaf hij in 1922 een behandelings methode aan voor het daarmede dikwijls gepaard gaande klauwlgden, welke methode, bestaande uit speciale, met zalf gevulde zakjes, weldra door de col lega’s in het gehele land en daarbuiten gevolgd werd. In die tijd werden de zieke dieren ook met bloed van herstel de lotgenoten ingeënt, Deze methode paste dr. Hofstra in zijn praktijk ook zeer uitgebreid toe. Belangrijker was evenwel, dat op z\jn initiatief in 1942 voor het eerst in Ne derland het door het Staats Veeartsenij- kundig Onderzoekingsinstltuut te Am sterdam bereide vaccin bij het vee van een 30-tal boeren in IJsbrechtum, Njj- land en Folsgare werd toegepast. De re sultaten waren zo gunstig, dat, waar de Friese boeren hun fokvee aan deze proef hadden „gewaagd”, hun Hollandse col lega’s, die daartoe aanvankelijk niet te bewegen waren, het nu ook aandurfden en de zegenrijke enting sindsdien ovej' het gehele land toepassing vond. Veel voldoening. De uitoefening van de praktijk heeft DEN HAAG, 3 febr- Minister Spaak heeft goede hoop, dat op de conferentie van ministers van buitenlandse zaken over de gemeenschappelijke markt die in Brussel gehouden wordt, de meeste moeilijkheden die de vestiging van deze markt in de weg staan opgelost zullen worden. Dit was een van de weinig concrete mededelingen, die de ministers Luns en Spaak na hun besprekingen in Den Haag gedaan hebben. Beiden legden zeer de nadruk op het goede verloop van de gehouden besprekingen. Speciaal op landbouwgebied is een grote stap voorwaarts gedaan. HEEG. Voor het examen E.H.B.O. slaagden de volgende heren: J. Buma en J. Visserman en de dames N. Arema, S. v. Berkum, C. Leentjes, H. Poepjes, G. Jongstra, A. Jelsma en R. Cnossen. Vier van de 13 kandidaten werden afgewe zen. Het examen werd afgenomen door dr. de Graaf van Heerenveen en de cur sisten werden opgeleid door dokter J. v. d. Werf, alhier. De cursisten boden dokter v. d. Werf een langspeelplaat aan. van het Old Burger Weeshuis. Het spreekt van zelf, dat men ook voor het onderwijs een beroep op de medewerking van de jubilaris gedaan heeft. Zo werd hij direct bij de oprich ting van het Chr. Lyceum al leraar in de biologie aan deze school, welke func tie hij nog steeds met grote toewijding vervult. Al het geluk op aarde. Deze Zweedse film, naar de roman van Margit Söderholm is indrukwek kend door haar menselijkheid en voud en meeslepend en boeiend haar romantiek. Zij geeft het verhaal van Lisbet, de dochter van een rijke boer, die haar vader dreigt teleur te stellen omdat zij een eenvoudige boeren arbeider, Erik, wenst te trouwen en de familie wil dat zij de rijke Mats huwt. Als Erik echter de grote stap niet aan durft, daar hij voor zijn achterlijke broer wil blijven zorgen en zijn vrouw niet elke dag in de omgeving van deze man wil hebben, doet Lisbet de zin van haar familie, ook al omdat zij beseft dat dan haar vaders boerderij voor het na geslacht behouden blijft. Het gaat goed met dit huwelijk, vooral als er een kind geboren wordt, maar als het dorp eens Lisbet met Erik ziet praten, begint het roddelen en ontstaat er een verwijdering tussen Lisbet en Mats, die door de ja loezie van de laatste tot hevige span ning en zelfs een explosie leidt als Mats het op het leven van Erik blijkt te heb ben gemunt. Hoe dat afloopt ga men zelf zien in deze film, waarin men be halve van de zeer fraaie folklore ook genieten kan van fantastisch mooie na tuuropnamen maar bovenal van het spel van de lieftallige Ulla Jacobsson als Lisbet, een spel dat deze film tot een grote hoogte opvoert. Zij was ons trou wens al als een voortreffelijke actrice bekend uit „Zij danste maar één zomer”. tegenwoordigheid van afgevaardigden van andere kerken stelt spr. op hoge prijs. Het wijst op de mogelijkheid tot samenwerking. Spr. kent nog niet alle personen met wie hij in aanraking kan komen in zijn werk, maar hij wil gaarne hun hulp en medewerking inroepen. Dit doet hij ook bij de collega’s uit de ring en de classis. Spr. eindigt met de steun in te roepen voor het jeugdwerk, ge meente en jeugdwerk hebben elkaar no dig. Hierna ging hij voor in dankgebed. Donderdag j.l. hield de afd. Sneek der Blauwe N.V. samen met de V.J.B. een bijeenkomst in gebouw „Fredehiem”. Voor deze avond had de heer S. Velle- man zich bereid verklaard een causerie te houden over z’n reis naar Israël. Het huishoudelijk gedeelte werd vlug afge handeld, zodat de spreker spoedig van wal kon steken. Hij vertelde op een vlotte en vaak humoristische wijze over hetgeen hg al zo gezien en beleefd had; over de taal, het reizen en de gewoon ten der Israëli’s. Aan alles kon men merken dat de heer Velleman z’n ogen goed de kost had gegeven en de tijd die hij in Israël heeft doorgebracht goed had benut om iets van land en volk te leren kennen. Te gauw naar de zin der aanwezigen was de avond om, en nadat er nog enige vragen waren gesteld en beantwoord sloot voorzitter Wiersma deze leerzame en prettige avond. De Amerikaanse pilotenvereniging heeft bekend gemaakt dat 1.536 vliegers van de PPA bij het ingaan van vrijdag a.s. in staking zullen gaan. De piloten eisen betere arbeidsvoorwaarden. De jubilaris die in 1891 te Oldeboorn werd geboren, bezocht de lagere school in zijn geboortedorp en genoot middel baar onderwijs in Leeuwarden. Daarna studeerde hij in Utrecht, waar hij op 1 februari 1917 het diploma van veearts behaalde. Bijna een kwart eeuw later leverde hij het bewijs, dat zijn drukke praktijk zijn studiezin niet had gedoofd. In 1941 nl. promoveerde hij op 50-jarige leeftijd aan de Veeartsenijkundige faculteit te Utrecht tot doctor in de Veeartsenij kunde op een proefschrift over „Dé chemische verhoudingen in de geboorte- weg van het rund in verband met puer- perale infectie(baarmoederontsteking) Dit onderwerp werd ontleend aan de praktijk in verband met een in 1930 door dr. Hofstra aangegeven behande ling van deze infectie, welke blijkens een gehouden enquête daarna algemene toepassing vond. Hij had toen al 24 Vrijdagavond a.s. zou vooi- het dept. Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen in de foyer van Amicitia optreden de heer Joh. Miedema alhier, directeur Ned. Bioscoopbond met een causerie over „de ontwikkeling van de cinematologie”. Deze bijeenkomst gaat echter wegens familieomstandigheden van de spreker niet door. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. WOUDSEND, 1 februari. De begra fenisvereniging „De laatste Eer” hield haar algemene ledenvergadering in ho tel café Kuipers onder voorzitterschap van de heer D. op de Hoek, die een woord van welkom sprak en meedeelde dat het voor de vereniging geen gunstig jaar was geweest en dat in 2 gevallen diensten waren verleend bij noodlottige ongevallen. Uit het verslag van de secretaris bleek dat bg 12 gevallen diensten waren verleend nl. bij 9 volwas senen en 3 jongeren. Het gemiddelde aantal gevallen sinds 1938 was 8, Het ledental bedraagt 314. De penningmees ter had, met het batig saldo van het vorige jaar, een ontvangst van f 1927,06 en een utgaaf van f 1053,76, batig saldo f 873,30. Het reservefonds bedraagt f 941.59. De heer G. Cannegieter is als bestuurslid herkozen. De firma L. de Jong en Zoon alhier had een rouwka mer ter bezichtiging gesteld. Het bestuur deelde na de bezichtiging mede dat het gebruik van een rouwkamer f 7kost te en dat het bestuur voor degenen die zulks mochten wensen voorstelde, dat de helft der kosten door de vereniging zou den worden vergoed, welk voorstel werd aangenomen evenals een billijke contributieverhoging. Bij de rondvraag kwam een voorstel aan de orde nm te trachten het onderhoud der grafstenen enz. (voor degenen die zulks wensen) voor een bepaald bedrag bij de gemeen te af te kopen evenals zulks het geval is bij de gemeente Sneek. Het bestuur zal zulks trachten te bereiken. Bij de vereniging is gebrek aan dragers; ook moet er een vaste bode worden benoemd, omdat de tegenwoordige bode, Glashou wer, heeft bedankt. De voorzitter sprak woorden van dank tot de heer Glashou wer voor het vele, dat hij in het belang der vereniging en tot tevredenheid der betrokken gezinnen had verricht. Het bestuur zal te gelegener tijd een blij vend aandenken aan de oud-bode aan bieden. De heer Glashouwer richtte daar na woorden van dank tot het bestuur en de dragers voor de aangename sa menwerking. Hierna werd deze vrucht bare en gezellige bijeenkomst gesloten. De receptie. Onder de velen die dr. Hofstra geluk wensen aanboden, bevonden zich o.a. de burgemeester van IJlst, mr. J. Oppe- dijk en de secretaris de heer Goelema. de predikanten Dr. K. H. Siccama en C. G. Wiegers, H.H. Kerkvoogden, rec tor en leraren van het Chr. Lyceum, het bestuur van de Schoolclub „Utile Dulci”, de collega’s uit Sneek en wijde omge ving, vertegenwoordigers van onder scheidene organisaties, alsmede vele veehouders, vrienden en kennissen. De collega’s waren allen zichtbaar verheugd, dat ze hier weer eens zo ge zellig bij elkaar konden komen, wat zich ook qitte in het geestdriftig gezongen corpslied en het aanheffen van andere liederen uit hun studententijd, waarbij de traditionele toast op de jubilerende collega niet werd overgeslagen. Het „lo Vivat” werd door alle wezigen staande aangehoord. Van de geschenken, welke de jubilaris werden aangeboden noemen we hier o.a. een luxe sigarendoos met inscriptie van de K.I. Vereniging, een gedreven kope ren sigarettendoos, vervaardigd door de bekende Ulster koperslager Buikstra. van de Ulster slagers, een boek van de Schoolclub, een Makkumer wandbord, een prachtig uitgevoerd boek over die ren. rookartikelen enz. enz. De heer Schuil luisterde de receptie met pianomuziek op. In de Martinikerk alhier is zondag morgen als predikant bij de Herv. Ge meente bevestigd ds. D. v. d. Werf, ge komen uit ’s Heer Abtskerke, in de va cature ontstaan door het vertrek van ds. H. Sondorp. Ds. C. G. Wiegers sprak de predikatie uit naar aanleiding van 1 Cor. 4 1 en wees er op, dat het ambt van predikant er een is van dienen. Hem zijn de goddelijke geheimenissen toever trouwd en die moet hij gebruiken om de boodschap van het evangelie te onder steunen. Zo goed als Jezus Christus in de wereld gekomen is om te dienen, zo moet ook Zijn dienaar niet zwijgen over Gods geheimenissen, God is getrouw en Hij geve u met blijdschap Zijn werk hier te doen. Dr. H. K. Siccama verrichtte daarop de bevestiging, waarna de gemeente de nieuwe herder en leraar toezong Gez. 263 1 en 5. ’s Avonds vijf was de kerk stampvol en onder de aanwezigen mochten we o.a. opmerken burgemeester Rasterhoff en wethouder Blok, een zestal predikan ten uit de omgeving, die in toga waren gekleed, vertegenwoordigingen van de Geref.. de Doopsgezinde en de Baptisten kerk. Ds. v. d. Werf had tot tekst geko zen Ps. 84 12 en merkte in de aanvang op, dat een betere vertaling in dit woord spreekt van schutsmuur in plaats van zon, wat een vreemd begrip was voor de Joden. Het woord waarover het hier gaat is er een, dat aanspoort tot het ver kondigen van Gods vrede. Voor mij ligt de ongelooflijk zware opdracht om het evangelie te verkondigen, doch God gaat mee. De gezondene behoeft niet bang te zijn voor muren en grenzen. Als we onze opdracht niet vervullen, dan vormen we slechts een vroom gezel schap zonder uitstraling van goddelijke kracht. Ouderling de Groot sprak daarop na mens het Class, bestuur en nodigde de nieuwe dienaar tot de arbeid onder de jeugd; dr. Siccama merkte op, dat er tussen hem en ds. v. d. Werf alvast twee punten van overeenkomst waren, nl. dat ze beide in Zeeland gewerkt hebben en ook beide naar het heitelan zijn terug gekeerd. Spr. beval de samenkomsten van de ring aan. Ds. Wiegers sprak over de samenwerking met de kerkeraad en de gemeente. Ds. v. d. Werf dankte de sprekers voor hun goede woorden en vroeg een weinig tijd om zich eerst iet wat te kunnen oriënteren, t Verheugde hem voorts dat het D. B. van de bur gerlijke gemeente vertegenwoordigd was. Hij heeft dezer dagen een boekje gelezen, uitgegeven ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van Sneek en dat geeft hem goede moed dat het met de samenwerking tussen het D. B. en de herv. gemeente ten opzichte van het werk onder de jeugd best in orde zal komen. De kerkvoogden brengt spr. har telijk dank voor de uitnemende zorg voor de pastorie, spr. zou geneigd zijn te zeggen: ik verhuis nooit weer- De Velen uit onze stad zullen de ver maarde violist Willem Noske kennen van de keren, dat hjj in Sneek is opge treden en dit zal ongetwijfeld een pret tige herinnering zijn. Donderdag a.s. zal Noske in „Amicitia” echter optreden als solist bij het Frysk Orkest. Dit concert verdient hij de Sneker muziekliefhebbers wel een bijzondere aankondiging, ten eerste om het uitzonderlijk begaafde spel van de solist, doch bovendien omdat een programma van zeer aantrekkelijke werken zal worden uit gevoerd. In de toneelzaal „Hanenburg” orga niseerde de oudercommissie van de Bol werkschool een ouderavond, welke bui tengewoon goed bezocht was. De grote zaal was geheel gevuld met ouders, die met grote belangstelling de verrichtin gen van een groep van 50 kinderen volg den, die met hun zang, toneelspel en dansjes de avond vulden. De bijeen komst werd geopend door de heer J. Noorman, h. d. sch„ die een welkomst woord sprak en zijn blijdschap uitte over de opkomst. De hoogste klasse zong vlot en zuiver een zevental liederen en daarna trad ’n groepje kleinen voor het voetlicht, die een alleraardigst stukje: „Tien poar klompkes”, onder leiding van hun onderwijzer de heer J. Bijl ten beste gaven. Wat deden de kleinen hun best! De veldwachter in het stukje was een barse kerel, maar het happy-end bleef niet uit. De kleine jongen, die men ver loren waande, kwam met zijn klompjes aan uit bed. Nu telde men tien paar klompkes. Een 20-tal grotere kinderen van klas 5 en 6 kwam daarna op de planken met de kinderoperette: „De kleermaker en de kabouters” van J. Buma, onder lei ding van de heer S. Muizelaar. Jonge, jonge wat gaven de kinderen hem van katoen. De beide jeugdige hoofdrolspe lers waren aan elkaar gewaagd. Zonder schroom, frank en vrij stonden Hans Pik en zijn nieuwsgierige vrouw Griet op de planken en de andere jeugdige al tis ten, de deftige lakei, de buurvrouw en de schare elfjes en kabouters sloten zich daar met spel en dans'prachtig bij aan. Een daverend applaus was hun beloning. De begeleiding was in deugdelijke han den bij de heer B. Brouwer, leraar aan de openbare ulo-school en de charmante dansjes waren ontworpen en ingestu deerd door de heer C. Kan. Deze beide heren werden met ’n bloemetje door de voorzitter gehuldigd. Het zakelijke deel van het programma bestond uit een be stuursverkiezing. De afgetreden leden der O.C., mevr. Sikma, mevr. v. d. Meer en de heer Zwanenburg werden door de heer J. Noorman hartelijk bedankt voor hun werkzaamheden, in het bijzonder mevr. Sikma, die jarenlang penning- meesteresse der oudercommissie is ge weest en wie een sierbakje met planten werd geoffreerd. In hun plaatsen wer den gekozen mevr. Schaap, mevr. S. Faber en de heer Eldering. Een verlo ting met vele gratis beschikbaar stelde prijzen, waarvoor de commissie buitengewoon dankbaar was, droeg er toe bg, dat deze avond voor de nieuwe penningmeester geen financiële perike len zal geven. Met een hartelijk gestemd sluitingswoord werd deze feestavond be ëindigd. mij veel voldoening gegeven, aldus de jubilaris, en in het algemeen ook beant woord aan de uiteraard idealistische verwachtingen, welke ik daarvan had gekoesterd. Bovendien heb ik van de boeren veel vertrouwen, medewerking en vriendschap ondervonden, factoren die voor het slagen in de praktijk van grote betekenis zijn. Naast zjjn uitgebreide en veeleisende praktijk, werd dr. Hofstra ook nog plaatsvervangend Inspecteur van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht, terwgl hij van 1918 af belast is met het markt- toezicht in onze stad en sinds 1922 ook met de keuring van vee en vlees in IJlst. Bovendien is hij voorzitter der Keuringscommissie Fokmerrie-reglement Provincie Friesland 1946. Al deze veelomvattende werkzaam heden beletten hem echter niet, ook nog een belangrijke rol te spelen in het ker kelijk en maatschappelijk leven. De boeren-jongerein had wel zeer in ’t bijzonder zijn belangstelling. Hij gaf voor hen tal van cursussen en lezingen, maar ook voor de afdelingen van de boeren-organisaties. De belangstelling daarvoor was altijd zeer groot, want dr. Hofstra. is niet alleen een kundig, maar bovenal tevens een geestig spreker, waarbij hg ook niet schroomt waar no dig heilige huisjes aan te tasten en de puntjes stevig op de i te zetten. De jongerein heeft dan ook heel veel aan hem te danken. In samenwer king met de afd. Sneek en de Fa. Phi lips van Houten nam hg eveneens het initiatief tot het nemen van opfok- proeven met jonge kalveren en in sa menwerking met de Algemene, Chr. en R.K. Jongerein-verenigingen tot de op richting van de eerste Kalver-Fokclub, welke later door vele anderen is ge volgd. Ook werden op zijn voorstel door de Jongerein de eerste proeven in Fries land genomen met electrische stek. Als waardering voor zijn vele en gro te verdiensten voor de Jongerein be noemde de afd. Sneek hem tot lid van verdienste. Bekend zijn ook de bemoeiingen van de jubilaris met de K.I. welke hjj met al zijn kunnen heeft bevorderd. Hij is dan ook adviseur van de K.I. Vereni ging ,,’t Heale Bislach” welke in 1951 mede op zijn initiatief werd opgericht en toen indertijd het K. I. station aan de Bolswarderweg werd gebouwd, legde hij de eerste steen. Behalve al deze functies is dr. Hofstra ook nog voorzitter der Commissie van toezicht op het onderwijs aan de Lagere Landbouwschool, Bondspaardenarts en Ruiterconsul van de A.N.W.B., Presi- dent-Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk, ere-voorzitter van de Chr. Hist. Kies vereniging „Groen van Prinsterer” en van de Chr. Gymn. Vereniging „Adven- do”. en was hij ruim 30 jaar bestuurs lid, waarvan de laatste jaren voorzitter van het Roode Kruis alhier, en regent Deze moeilijkheden zijn, zoals bekend, de landbouw, de tarieven, de export en euratom. Minister Spaak liet dóórsche meren dat de kwestie van de overzeese gebieden de grootste kluif zou zijn en hij twijfelde er aan of daarvoor in de ko mende besprekingen een oplossing zou gevonden worden. „Er staan ons nog een berg van moei lijkheden te wachten”, zo schetste mi nister Spaak de situatie, „maar we zul len er ongetwijfeld in slagen die weg te graven”. Minister Luns zette zijnerzijds nog eens uiteen dat de vestiging van een gemeenschappelijke markt een kwes tie van compromissen is en dat het geen overwinning van een bepaald systeem zou worden. Frankrijk toont op dit punt jaar- praktisch werk achter de rug. In 1917 werd hij nl. assistent van wijlen de heer W. van Staa alhier, van wie hij op 1 januari 1918 de praktijk overnam. Hij oefende deze uit tot 1 augustus 1955, waarna ze werd voortgezet door zijn collega D. R. Vink, met wie hij in de laatste jaren reeds had samengewerkt. Roeping. Als jongen van zes jaar reeds voelde dr. Hofstra zich geroepen veearts te worden. Toen op de boerderij van zijn De Amerikaanse raad voor de natio nale veiligheid deelt mede, dat in 1956 95.000 Amerikanen bij ongelukken zijn omgekc nen en 9.400.000 gewond. Er zijn 40.200 mensen aan het verkeer ten offer gevallen; 6.800 zijn levend verbrand; 5.900 zijn verdronken en 2.150 zijn ge storven door ongelukken met vuur wapens. IJLST, 31 jan. ’57. In de welwillend door dé firma Nooitgedagt beschikbaar gestelde cantine der fabriek hield de afd. IJlst van de N.C.V.B. woensdag haar eerste ledenvergadering in 1957 onder leiding van mevr. Nooitgedagt— Keulen. In haar openingswoord riep de presidente de talrijke aanwezigen het welkom toe, in het bijzonder de spreker van deze avond, Ds. Twillert van Drach ten. Na lezing der notulen door de secre taresse, mevr. KerstmaWalstra, kreeg de spreker het woord over het wel zeer actuële en boeiende onderwerp „Geloof en genezing”. Was het onderwerp uiter aard reeds belangwekkend, de manier waarop ds. T. de vele problemen van dit gegeven behandelde, de vele voorbeel den die hij uit persoonlijke ervaring en uit authentieke bronnen naar voren bracht en bovenal het van hart tot hart gesproken woord lieten niet na diepe in druk te maken op dè met volle aan dacht luisterende aanwezigen. Spr. druk te zijn gehoor op het hart, dat, hoewel wg nooit moeten vergeten dat God vrij machtig is, wij toch wel alle middelen die Hij ons schenkt, moeten gebruiken en er dankbaar voor zijn. Het belang rijkste is dat we Gods genade zien als het grootste wonder. De voorzitster dankte aan het slot de spreker voor de leerzame en genotvalle lezing en het pu bliek voor de stille en grote aandacht. Drie nieuwe leden gaven zich op. Een schitterend gslaagde avond

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1