Het Suez-kanaal Jte WY M BRITS ERA DEEL IJLST Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, van en Installatie hoofd chr. school Nijland voor de van Ir. v. d. Poel Overweldigende belangstellin receptie 112e jaargang no. 11 Redakteur: L. KIEZEBRINK DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Reizen duurder Feestavond de Lichtboei Vernielzucht V erkeerscursus Bioscoopnieuws Naar bed, naar bed Boerin redde boerderij Roode Kruis filmavonden Stedelijk Muziekcorps Sneek voor de R.O.N. Redaktie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Zondagsrijverbod voorlopig buiten werking Donderdag 7 februari 1957 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 40 jaar bij Lankhorst Stamboekjachten naar Hoorn Abe Brouwer weer schrijver-straatmaker en ta- vereniging Ja, ja, die Lie.be in Tirol. die bij De furie van de Mississippi. Dienst. thuis F. D. de de heeft gewonnen. Enige boeken over het bedrijfsleven, waarin naar de heer Koop- mans hoopte, de heer v. d. Poel veel van zijn eigen leven en ervaringen zal terug vinden, bezegelden deze woorden. Verschijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink 8c Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Minister Zijlstra heeft thans voorlo pig het zondagsrijverbod buiten werking gesteld. Indien de ontwikkeling van de voorraad-situatie van brandstof daar voor aanleiding geeft zal het echter weer worden ingesteld. In maart wordt de toestand nader be zien. Vorige maandagavond zijn er door de R.O.N. opnamen gemaakt van Het Ste delijk Muziekcorps Sneek en de „Snitser Ungetiders”. De uitzending van de op namen van het Stedelijk Muziekcorps heeft heden donderdagavond plaats in de rubriek „Noordelijke koren en korpsen”; die van de Snitser Ungeti ders op donderdagavond 14 februari. Gouden medaille. Aan de heer Th. W. Zandstra, op volger van de heer v. d. Poel als voor zitter van het Departement Sneek der Maatschappij voor Nijverheid en Handel, was, zoals hij het uitdrukte, de grote eer te beurt gevallen zijn voorganger eerst namens het Hoofdbestuur te mo gen complimenteren en hem daarbij de gouden penning van de Maatschappij te kunnen uitreiken. Deze mededeling werd met luid applaus ontvangen, want, zoals de heer Zandstra vertelde, de gouden penning is de hoogste onderscheiding welke de Maatschappij kent. Ze wordt slechts bij hoge uitzondering toegekend aan personen die hun 50-jarig jubileum vieren, of, zoals hier, 40 jaar een voor aanstaande positie in een bedrijf hebben ingenomen. Hij speldde de jubilaris het ereteken SNEEKER NIEUWSBLAD Op 4 febr. draaide de film „Bright Victory” in Oudega, 5 febr. in Oosthem en gisteravond in Oppenhuizen. Ook deze avonden werden een buitengewoon succes. In genoemde dorpen meldden zich resp. 23. 19 en 30 nieuwe leden aan. Het propagandawoord werd gesproken door de heer H. Stuurop uit Sneek, die ook in de pauzes het publiek op vlotte wijze bezighield en de loten op listige wijze wist te plaatsen. K.L.M stewardessen tonen 67 typische hoeden uit 67 verschillende landen, die bij het luchtnet van de K.L.M. zijn aangesloten. Deze hoeden zullen in verschil lende landen worden tentoongesteld. Het eerst gaan de hoeden naar New York, waar zij worden getoond in het grote warenhuis van Franklin Sumain. Daarna gaan zij naar Canada. Foto: Enige stewardessen tonen een gedeelte van de fraaie collectie crisis, die het grootste deel van de aan- dactt van de algemene vergadering in beslag neemt. De Britse woordvoerder heeft ver klaard, dat Engeland geen enkele reden ziet waarom de Suezkwestie niet in be handeling genomen zou worden. Hij zei, dat hoe eerder dit geschiedt des te beter. Hem werd gevraagd of Engeland be reid is rechtsreeks met Egypte te onder handelen. Hij antwoordde dat Engeland deze bereidheid reeds te kennen gegeven heeft. Egypte heeft echter verklaard, dat het niet rechtstreeks met Engeland en Frankrijk onderhandelen wil en Ham marskjöld hoopt op te treden als bemid delaar in dit vraagstuk. De Britse en Franse gedelegeerden bij de Ver. Naties zullen een beroep doen op Dag Hammerskjold, om aan te drin gen op een spoedige hervatting van de besprekingen inzake een oplossing van de Suezkwestie. Zij zijn van mening, dat de toestand urgent begint te worden. Dixon heeft met Hammarskjöld ge sproken over de algemene toestand in het Midden-Oosten. Naar verklaard werd was het een gedachtenwisseling met betrekking tot de Israëlisch-Egyp- tische kwestie. Vernomen werd dat vermoedelijk ge sproken zal worden over het tempo van de ruiming van het kanaal en over een interim oplossing van de kwestie. Bij zonderheden over de voorgestelde be spreking werden niet bekend gemaakt. Engeland en Frankrijk worden steeds ongeduldiger met betrekking tot de Suezwestie. Zij beschouwen deze niet als een deel van de Israëlisch-Egyptische dit zeer bijzondere jubileum, hem tevens dankend voor het vele dat hij geduren de zijn lange bestuurslidmaatschap (’t volgend jaar al 20 jaar) voor de Kamer en daardoor voor het gehele Friese be drijfsleven is geweest. U voelt in ’t al gemeen zeer veel voor de bevordering van de welvaart en het bedrijfsleven in ’t algemeen, aldus de heer Koopmans, en dat U in tal van commissies gekozen bent, o.a; in die voor de makelaardij, ty peert Uw bijzonder grote algemene ont wikkeling en Uw tact om de moeilijke problemen welke zich bij de makelaardij vaak voordoen, op de juiste wijze op te lossen. Spr. herinnerde er aan hoe de jubilaris ook bij het bezoek van buiten landse gasten door zijn grote talenken nis steeds zeer op zijn plaats is geweest, én gaf daarna uiting aan de dankbaar heid welke er in de kringen van de Ka mer van Koophandel leeft voor zijn werkzaamheid en zijn prettige wijze van discussiëren, waardoor hij aller sympathie Het propagandakastje van het Centr. Drankweercomité aan de Jousterkade schijnt de laatste tijd weer in de belang stelling te staan van personen die be hept zijn met een vernielzucht, waarvan het kastje nu al enige malen kort ach terelkaar het slachtoffer is geworden. Eerst werd het glas kapot geslagen. Daarna, toen het hersteld en opnieuw geverfd was, is het deurtje open gebro ken en de plaat die er in hing, vernield. Om herhaling van dit laatste te voor komen is er daarna ook nog een hang- slotje op bevestigd, zodat het toen so lide gesloten scheen. Maar maandag kwam een der bestuursleden tot de ont dekking, dat dit slotje er afgebroken was en men ook de stopverf rondom het glas beschadigd had. Omdat de politie natuurlijk niet doorlopend op de Jouster kade kan zijn doet het C.D.C. langs deze weg een beroep op de goedwillende stad genoten er z. m. aan te willen medewer ken, dat aan deze vernielingen een ein de komt. op de borst, onder de ridderorde welke deze reeds sierde, en sprak hem daarna toe als voorzitter van het Departement Sneek om hem namens alle leden nog maals dank te brengen voor zijn grote verdiensten jegens het Departement. Hij liet dit vergezeld gaan van het vererend getuigschrift van de Maatschappij, waar van hij de symbolische betekenis uiteen zette zoals de heer v. d. Poel zelf ook vele malen gedaan heeft als hij zulk een getuigschrift uitreikte. De heer Zandstra constateerde voorts nog tot zijn genoegen, dat Ir. v. d. Poel met deze receptie geheel gehandeld heeft in de geest van zijn voorganger, wijlen de heer Pijttersen, Hij liet deze nl. om 4 uur aanvangen omdat de dinsdag voor Sneek een belangrijke dag is. Dan zit de koopman op zijn kantoor en krijgt hij pas na 4 uur gelegenheid op de dag terug te zien. Hij hoopte dat de opvol gers van de jubilaris in dezelfde geest zullen voortwerken. Dokter N. Lofvers trad als voor zitter van de Rotary-club naar voren en volgens hem kan het leven van de jubi laris in deze 40 jaren niet beter gety peerd worden dan dat het bepaald werd door het verlenen van dienst. Het was gebaseerd bp de drie principes van de Club en de zaak van de firma Pijttersen heeft er ruimschoots van geprofiteerd, dat haar directeur het dienst-ideaal heeft verstaan. Het was sprekers wens dat de heer v. d. Poel in elk menselijk opzicht nog lang kan profiteren van wat de komende tijd zal bieden en hij schonk hem daarna een nieuw verschenen boek werk over Afrika. Het personeel, de vertegenwoordigers en alle andere medewerkers, ook van de Gedo-fabrieken te Amsterdam, bood bij monde van de heer W. Vaarberg zijn gelukwensen aan. Deze sprak even eens zeer waarderend over hun patroon en drukte dit tevens uit in het gezamen lijk geschenk: een fraaie radio-piekup combinatie. Nadat het applaus dat op dit vorste lijk cadeau volgde, verstomd was, spra ken nog de heren J. B. J. Bollemans, scheepsagent te Rotterdam; E. J. An- nema namens de Aankoop-commissie en de Technische Dienst van de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken; A. Jellesma, di recteur van Machinefabriek Hubert Co N.V. (die in een geestige speech twee geschenken, waaronder een auto radio aanbood)Spanjer voor de Ver. van Zuiveldirecteuren; Ir. G.J.A. Kwant, directuer van Machinefabr. Gebr. Kwant, (naast de jubilaris) mede-directeur van de nieuwe Noord Nederl. Roestvrijstaal- Industrie en secretaris der afd. Fries land van de Metaalbond, en als laatste in de rij, de heer van Altena, oudste vertegenwoordiger van de fa. Pijttersen. Deze film, die het matlnée-programma van zondag vult, is een spannend ver haal uit de wilde jaren aan de lage oevers van de Mississippi. Toen kon het gebeuren dat een Lili Scarlet, dochter van een ryk geworden zeerover, met een zekere Hugo Marnat een showboat an nex speelbank exploiteerde en zij de deftige André Tulane, wiens vader diep bij haar in de speelbankschuld zit, kon dwingen haar slaaf te worden. Maar als Lili werkelijk op André verliefd wordt en Marat jaloers, ontstaat er natuurlijk een situatie welke uitgevochten moet worden, niet alleen tussen de direct be trokkenen maar ook tussen de planters en de bende van Marat. Boeiende film in technicolor met Lex Barker, Patricia Medina en Warren Stevens in de hoofd rollen. Dinsdag is het feest voor de heer Sj. Schrichte in de Napjusstraat. Dan her denkt hij nl. de dag, dat hij 40 jaar ge leden bij de N.V. Lankhorst Touwfa- brieken in dienst trad. van ook komen kijken, roemde terecht het kordate optreden van Burgemeester Raste rhoff be schreef de jubilaris als een nuchter, za kelijk en punctueel man, die weet wat hij wil en z’n zaak volgens een bepaald plan opzette en uitbreidde. Volgens myn persoonlijke overtuiging, aldus spr., is een belangrijk deel van het succes der firma Pijttersen te danken aan Uw ei genschappen, aan de wijze waarop U zaken doet: nauwgezet, punctueel in het nakomen van afspraken en vooruitzien. Uit het westen gekomen in een klein stadje dat nog steeds op zijn 20.000ste inwoner wacht, bestond het bezwaar, dat U het overzicht over het geheel iets zou kunnen verliezen. Wij weten echter, dat dat niet het geval is. Uw gezins leven is U daarbij van grote waarde ge weest, maar ook buiten de grenzen heeft U gezocht naar expansiemogelijkheden om Uw geest vaardig te houden. Voor een belangrijk deel heeft Uw zaak daarvan de vruchten geplukt, maar ook de plaatselijke gemeenschap heeft ervan geprofiteerd. Namens het ge meentebestuur bracht de burgemeester de heer v. d. Poel hiervoor hartelijk dank. Ik hoop dat U in de toekomst op dit gebied nog veel zult künnen doen, voegde hij er aan toe, en U zich ook nog veel aan Uw zaak zult kunnen wij den. Die ligt U na aan het hart. Veer tig jaar heeft U er meer dan Uw beste krachten aan gegeven. Ik eindig daarom met U toe te wensen, dat U de volle overtuiging heeft, dat zij die in de toe komst de zaak zullen voortzetten, dat zullen doen in Uw geest, met de inzet van al hun krachten, zoals U het hebt gedaan en met als richtsnoer de princi pes welke gij in deze veertig jaren hebt gevolgd. Maar ook hoop ik, dat deze op volgers belangstelling zullen hebben voor onze plaatselijke gemeenschap en dat zy ook daarvoor hun beste krachten zullen willen inzetten. Namens de Kamer van Koophandel in Friesland sprak haar voorzitter, de heer J. W. Koopmans, die zei, dat aan de lunch, welke aan deze receptie vooraf ging, ook reeds vele buitenlandse gas ten gesproken hadden, waaruit bleek, dat de jubilaris ook over de grenzen veel waardering geniet. Spr. sloot zich daarbij gaarne aan en wenste de heer v. d. Poel namens alle leden geluk met Dank werd gebracht aan meester Haak, die tijdens de vacature als hoofd der school fungeerde en ook aan mevr. Prins, die gedurende deze tijd de functie van tijdelijk onderwijzeres waarnam. Spr. eindigde met de wens dat er veel zegen, ook voor de jeugd, moge rusten op de arbeid van het nieuwe hoofd. Namens het schoolpersoneel sprak meester Haak, die wees op de zware taak die het nieuwe hoofd wachtte, nu hij het werk van meester ten Have, die meer dan 25 jaar hier het onderwys diende, moet voortzetten. Maar, zo zeide spr., het kind dat overal ongelijk is, is spontaan. Met de hoop op een vrucht bare samenwerking en belofte tot steun, eindigde de heer Haak z’n betoog. Na de pauze sprak eerst de insp. van het Chr. onderwijs, die het schoolbestuur dank bracht voor de uitnodiging en ge luk wenste met de benoeming vaar het nieuwe hoofd der school. Ook feliciteer de spr. de heer en mevr. Reinbergen en sprak de hoop uit dat de heer R. hier met blijdschap mag werken en liefde zal hebben voor zijn werk en het kind, dat onderwezen moet worden niet alleen in de gewone leervakken maar ook in de bijbelse geschiedenis. Mag uw arbeid al hier vruchtbaar zijn, aldus spr. In een humoristische speech dankte vervolgens de voorz. van het Anjumer schoolbestuur voor de uitnodiging om de installatie bij te wonen en maakte een vergelijking tussen Anjum en Nijland. Hoewel hij de heer Reinbergen van har te gelukwenste met zijn benoeming als hoofd, zei hij dat men deze gewaardeer de kracht slechts node zag heengaan. Hij wenste de heer Reinbergen Gods zegen toe op zijn verdere arbeid. Ook het hoofd van de Chr. Nat. school te Anjum gewaagde van de goede om gang van het personeel van zijn school. Verder besprak hij de taak van het hoofd der school en eindigde met de wens, dat God de heer Reinbergen tot rijke zegen mag stellen. Het hoofd der school van Folsgare, de heer v. d. Bent, heette ook namens zijn vrouw de familie Reinbergen van harte welkom. Namens de ouders uit Wolsum, wier kinderen de school te Nijland be zoeken, sprak ds. J. Kuipers en felici teerde het bestuur van de school met het feit dat het personeel weer volledig was; hij heette de heer en mevr. Rein- bergen hartelijk welkom, Daana was het woord aan de heer Reinbergen, die hartelijk dank bracht voor de vele goede woorden hier gespro ken. Dank bracht hij aan h.h. kerkvoog den voor zijn benoeming en hij beloofde het in hem gestelde vertrouwen niet te zullen beschamen. Hij hoopte op een prettige samenwerking met z’n collega’s en wees op de mooie taak die hem wachtte. Ook hoopte hij prettig te kun nen samenwerken met koster de Boer en vrouw en hij vroeg de ouders ver trouwen in hem te stellen en de school niet te vergeten In het gebed. Vervol gens richtte hij zich nog met woorden van dank tot de Anjumer vrienden. Nadat er een paar voordrachten ten beste waren gegeven sprak ds. L, J. Prins een slotwoord, waarin hij zich richtte tot de heer en mevr. Reinbergen en de hoop uitsprak, dat zij zich hier spoedig thuis zouden gevoelen, zowel wat het dorp als de kerk betreft, Spr. hoopte dat God wijsheid en liefde mag geven tot het verrichten van de taak, die hier wordt opgelegd. Met samenzang en gebed werd geëin digd, waarna gelegenheid werd gegeven de heer en mevr. Reinbergén de hand te drukken. Van Vrijdag af luiden in de Noorse stad Bergen elke avond om zeven uur de kerkklokken om de kinderen, buiten spelen, er aan te herinneren, dat het bedtijd is, zo meldt Aftenposten. In de zomer zal er om acht uur geluid wor den. Een oudercommissie, de schoolarts, schoolinspecteur en de politie hebben tot deze maatregel besloten. Zoals de schoolinspecteur zei. wordt er algemeen over geklaagd, dat de kinderen door ge brek aan slaap ’s morgens al te moe op school komen. Tussen beide wereldoorlogen is al een dergelijke poging gewaagd, maar de post voor het luiden is toen uit bezuini- gingsoverwegingen van de begroting ge schrapt. De vereniging voor Veilig Verkeer Sneek en omgeving heeft na veelvuldig daartoe ontvangen verzoeken voor per sonen boven de leeftijd van 18 jaar de gelegenheid opengesteld tot het volgen van een verkeerscursus. Deze cursus, welke bestaat uit 10 wekelijkse lessen, is dinsdagavond aangevangen en wordt gehouden in een der lokalen van de Bol- werkschool. Ongeveer 40 deelnemers dames en heren hadden zich opge geven. Aan ’t einde van de cursus wordt een examen afgenomen en aan de ge slaagden een diploma uitgereikt, aldus deelde de voorzitter, de heer S. G. Wa- linga, in zijn welkomstwoord dinsdag avond de aanwezigen mede. Hij prees zich gelukkig dat 't bestuur geslaagd was deze cursus te kunnen organiseren. Spr. hoopte dat de deelnemers van het volgen van deze cursus veel nut mogen genieten. De docent die de lessen zal geven, kreeg daarna ’t woord en gaf in een heel gezellig babbeltje een toe lichting op diverse verkeersregels en verkeerstekenen, waarmee helaas nog vele wegggebruikers onbekend zijn. De hoofdwet van het verkeer, aldus de do cent en dit geldt voor iedere wegge bruiker is, „dat het verboden is, zich op een weg zodanig te gedragen, dat de vrijheid van het verkeer zonder nood zaak wordt belemmerd of de veiligheid op de weg in gevaar wordt gebracht of redelijkerwijs is aan te nemen dat de veiligheid op de weg in gevaar kan wor den gebracht”. Verschillende regels, zo als o.a. die van voorrang, werden daar na door de cursusleider duidelijk toege licht en de diverse vragen die door de cursisten aan ’t slot van deze eerste avond werden gesteld werden tot aller tevredenheid door hem beantwoord. „Dankbaarheid”. De heer v. d. Poel zelf sprak een uitvoerig dankwoord, waarin hij alle sprekers persoonlijk zijn erkentelijkheid betuigde voor hun goede woorden, bloe men en geschenken en tot besluit zijn gevoelens over aller aanwezigheid en belangstelling bij zijn jubileum samen vatte in één woord: „dankbaarheid”. De Stichting „Stamboek ronde- en platbodemjachten” organiseert dit jaar van 5 juli tot en met 7 juli een reünie te Hoorn. Op de avond van de 5e juli wil men „De slag op de Zuiderzee” demonstre ren. ’s Zondags zullen er zeilwedstrijden in de ochtend plaatsvinden en des mid dags motorboot-races en waterski- demonstraties. Deze reünie beoogt een water-stertocht naar Hoorn. Honderden handen hebben de heer en mevrouw v. <1. Poel, hun kinderen en familieleden dinsdagmiddag moeten drukken tijdens de receptie in de foyer van Amicitia ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van Ir. A. W. v. d. Poel als directeur van Pijttersen’s Machinehandel N.V. alhier. Overweldigend was nl. het aantal personen, dat deze gelegenheid benutte om de in brede kring zo hoog gewaardeerde jubilaris zyn gelukwensen aan te bie den met dit jubileum, dat niet alleen prominente vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven, maar ook vele buitenlandse relaties van de jubilaris de reis naar Sneek deed ondernemen. Alle „captains of industry” en zakenlieden uit onze eigen stad waren eveneens op deze receptie aanwezig, terwijl daarnaast ook Burgemeester en Wethouders, de corpschef van politie, vertegenwoordigers van diverse verenigingen en cor poraties, alle leden van het personeel met hun dames (die zaterdagavond met de familie v. d. Poel ook al een klinkend feest gevierd hadden) en verder vele vrienden en kennissen van hun belangstelling blijk gaven. Maar temidden van al die feestelijk uitgedoste dames en heren en de bloemen weelde in de ryk gestoffeerde zaal, dartelde in het begin ook een heel kleine, lieve gast rond: het kleinzoontje en naamgenoot van de jubilaris. Zich nog niet bewust van het gewicht van deze voor zyn opa zo belangrijke dag, maar door velen blij begroet en geknuffeld als de hoop der toekomst voor de familie v. <1. Poel en het bedrijf. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De schoolclub van onze Chr. Kweek school „De Lichtboei” houdt haar jaar lijkse feestavond op dinsdag 12 februari in Amicitia. Op het programma komt o.m. voor koorzang onder leiding var de heer R. Teule en als hoofdschotel het historisch toneelstuk „Rembrandt”, een schets van zijn latere levensjaren, in drie bedrijven en tussenspelen door mr. H. M. Planten. De regie voert de heer M. Baaijens. Men zie voorts de adver tentie in dit nummer. NIJLAND. Maandagavond kwamen de inwoners uit Nijland, alsmede geno digden uit Anjum enz. bijeen om getuige te zijn van de installatie van het nieuwe hoofd der school, de heer Reinbergen. De leiding van deze avond berustte bij de ere-voorz. van het schoolbestuur, ds. L. J. Prins, die na het laten zingen van Ps. 105 1, Psalm 121 las en daarna voorging in gebed. In zijn openings woord sprak hij een woord van welkom tot de aanwezigen, inzonderheid tot de heer Faber, insp. van het Chr. onder wijs, gasten en bestuur van de chr. school van Anjum. Spr. deelde verder mede, dat de heer G. Gerbrandij, lid van het schoolbestuur, verhinderd was deze avond aanwezig te zijn. Na een bespre king van de positie van de Chr. school van voorheen en thans en Groen van Prinsterer te hebben genoemd als d e voorvechter voor chr. onderwijs, gaf spr. het woord aan de heer C. H. Hofstra, die als voorz. van het schoolbestuur de installatierede uitsprak. Namens het schoolbestuur werden de heer en mevr. Reinbergen welkom geheten en werd gewezen op het voorrecht voor de heer Reinbergen dadelijk hoofd te mogen worden van een viermansschool met een wel zeex- gunstige ligging. Het hoofd van de school, aldus spr., neemt in het dorpsleven een belangrijke plaats in. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur ontstond brand in de boerderij van de heer G. Kooistra, staande te Siegers- woude onder Garijp. Hoewel de brand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, kon door het zeer kordate optreden van Kooistra’s echtgenote erger worden voor komen. Mevr. Kooistra was alleen thuis op ’t moment dat de brand ontstond en in de huiskamer bezig. Plotseling hoorde zij in de schuur een hevige knal. Toen ze op onderzoek uitging, bleek dat het in de schuur staande flessengasstel geheel in vlammen stond. Het rieten dak was reeds door het vuur aangetast. Met em mers water nam mevr. Kooistra het blussingswerk ter hand. Bovendien zag ze nog kans de tractor uit de schuur te rijden. Zij slaagde er in de brand (al leen) te blussen, zodat de spoedig aan wezige brandweer uit Bergum niet eens meer dienst behoefde te doen. Burgemeester W. M. Oppedijk Veen van Tietjerksteradeel, die was buitengewoon mevr. Kooistra Schrichte was toen een jon geman van 23 jaar, maar had toch al 13 jaar in een fa briek doorge bracht. In zijn geboorte plaats Joure werkte hij al van z’n tiende tot z’n twaalf de jaar in een metaalwa- renfabriek daarna elf jaar als. baksbewerker bij Douwe Egberts. Bij Lankhorst kwam hij eerst achter de spinbank, daarna werkte hij jaren in de werkplaats en nu vervult hij al 15 jaar de verantwoordelijke functie, van magazijnmeester in dit grote, nog steeds groeiende bedrijf, waarin heel 'vat ver anderd is in de 40 jaren dat ook de jubi laris er zijn beste krachten aan heeft ge geven, waarvoor hem dinsdag de waar dering stellig niet zal worden onthouden. In zyn nieuwe programma brengt het Amicitia Theater nu de eerste grote Duitse cinemascope film in kleuren. Dat zegt misschien nog niet zoveel, want veel films hebben bijzondere kwaliteiten voor één bepaalde groep bezoekers zon der dat ze aantrekkelijk zijn voor allen. Maar „Ja, ja, die Liebe in Tirol” doet toch wel een goede gooi naar de be langstelling van allen. Zij heeft nl. vele attracties; ze is opgenomen in een land streek waar ieder jaar duizenden Ne derlanders het natuurschoon gaan ge nieten; ze biedt frisse, vlotte vermake lijke ontspanning in een lach-verhaal. Hans Moser, Gerhard Riedmann, Doris Kirchner en Carla Hagen hebben de hoofdrollen: Anton Karas speelt er in op zijn cither, het Don Kozakkenkoor treedt er in op, het Rias Dansorkest, het Sun shine kwartet, het Cornel trio, het Rias koor enz. enz. Het verhaal? Het speelt zich af rond de barpianist Peter Lenz en zijn rijke vriend Hans Bondy die als ze met vacantie naar Tirol gaan beide verliefd raken op Gretel, de dochter van de hotelier Mussbauer, maar die niet mag trouwen voor haar oudere zus Lie sel aan de man is gebracht. Meer ver tellen wy er hier niet van. Regisseur Geza von Bolvary maakte er een suc cesfilm van; het blijkt ook uit het be zoek dat haar in enige onzer grote steden ten deel viel. De tarieven van enkele reis en retour voor het reizigersvervoer van de Ne derlandse Spoorwegen zullen 9 pet. om hoog gaan. De nieuwe tarieven gaan in op 1 april a.s. Niet verhoogd worden de prijzen voor algemene maandabonne menten, vastrechtkaarten, maand- en weektrajectkaarten? jeugdkaarten en weekkaarten. De Nederlandse Spoorwegen hebben toestemming gekregen tot verhoging van een aantal tarieven in verband met de financiële situatie van het bedrijf. Ook voordrdger In zijn jongere jaren was de heer Schrichte ook een bekend voordrager. Omstreeks 1921 vormde hij met zijn vrouw het duo Schrichte. dat acht jaar lang veelvuldig en met veel sukses met Friese en Hollandse voordrachten op trad voor allerlei verenigingen en zaken in onze stad, maar voornamelijk en het liefst bruiloften en jubileumfeesten op luisterde. Zij werkten samen met pianist Frederik v. d. Werf, die oudere Snekers zich ook nog wel zullen herinneren, maar toen deze acht jaar na het begin van hun optreden jong over leed, zijn ze er mee opgehouden en droe gen ze zo nu en dan alleen nog maar samen of afzonderlijk op intieme eenkomsten voor. Naar de bladen melden is Abe Brou wer door de raad van Diever benoemd tot gemeente-straatmaker. Hij keert dus tot zyn oude loopbaan, welke een ge combineerde van schrijver-straatmaker was, terug.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1