Terreur in Hongarije en onderscheiden Twee jubilarissen bij fa Johs Tromp met gouden- en eremedaille IJLST van en van Kampioenslentoonstelling Ned Bond konijnenfokkers Koperen jubileum frater Winfridus Brouwer Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 4 HIM 57 112e jaargang no. 12 Redakteur: L. KIEZEBRINK Zang Schakel-actie Bealrix-oord Redaktie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 1 Het Sneaker Nieuwsblad is een en film in Cruyce- broedershoi Maandag 11 februari 1957 gecombineerde uitgave »n NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIIFHOUTS NIEUWSBLAD Gunning werk „De zee en de overkant” Auto in de Franekervaart gereden Eerste Hongaars gezin betrok zijn woning Openbare Leeszaal et Bibliotheek w W dat Koopmanschap. De opening. JE. de officiële opening. over De keurmeesters stelden hoge eisen Burgemeester Rasterhoff een Andere sprekers. In de afgelopen maand januari telde de Leeszaal 1946 bezoekers, onder wie 118 vrouwen, en bedroeg het aantal uit geleende banden 9602. het van nu de V.l.n.r.: De heer v. d. Wal, mevr. v. d. Wal, mevr. Wiersma, de heer Wiersma en de heer Anema de Ned. Vrijdagavond hebben de Arb. Zangver. „Morgenrood” en haar jeugdkoor een aantal liederen gezongen voor de bewo ners van Cruycebroedershof en ter afwis seling vertoonde de heer G. Vrolijk enige mooie films, o.a. van de Elfstedentocht in 1955. Het was voor onze oude stadgenoten een mooie avond, waarvan ze veel heb ben genoten. De heer J. F. May, voorzitter van de afd. Sneek van de Ver. tot bescher ming van dieren complimenteerde be stuur en leden met de voor de dieren uitstekende inrichting van de expositie ruimte en prees de Ver. S. en O. voor Gouden medaille van Maat schappij voor Nijverheid en Handel. SNEEKER NIEUWSBLAD In Miskolc zijn veertien vrijheidsstrij ders gearresteerd, die tijdens de opstand een aanval hebben gedaan op het plaat selijke hoofdkwartier van de geheime politie. Daarb.„ werden twaalf geheime agenten, onder wie de plaatselijke com mandant. gedood. Aangezien de regering Kadar tot nu toe de kwestie Nagy met veel omzich tigheid heeft behandeld, zou men kun nen concluderen dat zij meent de situa tie geheel meester te zijn. Er zijn ook andere tekenen, die daarop wijzen. Bij het Russische oorlogsmonument in Boedapest zijn de rode vlaggen weer gehesen. Op een gebouw vlak tegenover de Amerikaanse legatie eveneens. In Miskolc worden de arbeiders gedwongen de rode sterren weer op de fabrieksge bouwen aan te brengen en de vernielde Russische monumenten te herstellen. Soortgelijke dwangmaatregelen worden in bijna alle andere Hongaarse steden opgelegd, aldus het Alg. Dagblad. Ook de gehate arbeidsnormen komen terug. Radio Boedapest meldde dat de Hongaarse regering heeft bepaald dat de fabrieken de produktiekosten moe ten drukken. Daarom moet het loon weer volgens stukwerk worden bere kend ..opdat het voortbrengingsvermo- gen van de arbeiders wordt verhoogd”. In het communistische orgaan Nepsza- badsag werd gisteren een aanval gedaan op de kerken, omdat zij aanvallen op kinderen, die weigeren godsdienstonder richt te volgen, tot dusverre niet hebben veroordeeld. De afgelopen dagen hebben in enkele bladen berichten gestaan dat schoolkinderen hun vriendjes, die gods dienstonderricht weigeren, molesteren. Enkele van die kinderen zouden aan hun wollen dassen aan kapstokken zijn op gehangen eri anderen zouden in kasten zijn opgesloten. zou worden wat er van te maken was. Ongetwijfeld zijn aan de organisatie van deze tentoonstelling nog moeilijkheden verbonden welke eerst latei? en intern aan het licht zullen komen. Spr. heeft het oog op de financiële kant, maar hij twijfelt niet dat ook deze zullen worden overwonnen. Spr. wenst het bestuur en de leden der Ver. dan ook geluk met deze tentoonstelling. Moge zij in alle op zichten slagen. Nadat spr. er nog op had gewezen dat ook de gemeente pluim vee en andere dieren houdt en ook daar- door een band tussen haar en de Ver. bestaat, welke steeds hecht moge blij ven, bood hij het bestuur als een der kampioensprijzen een plaquette aan. Voorzitter Doevendans bracht de burgemeester dank, achtte het denk beeld van het gemeenschappelijk houden van dieren bestudering waard en ver klaarde de toekomst met vertrouwen te gemoet te gaan omdat het gemeentebe stuur zoveel voelt voor deze sport. wijst, na de jubilarissen, hun echtgeno ten en de firma Tromp gelukgewenst te hebben, op de geweldige vooruitgang op alle gebied sedert deze jubilarissen bij de firma in dienst traden, vooruit gang ook op sociaal terrein; men kan alleen maar hopen dat de jeugd deze sociale vooruitgang op dezelfde waarde zal schatten als zij het doen die er voor streden; men heeft wel eens het gevoel dat deze jeugd deze verworvenheden als niet meer dan natuurlijk accepteert. Deze jubilarissen hebben in hun loop baan geweldige dingen in het wereldge beuren meegemaakt, zo geweldig dat zij zich misschien zullen afvragen of er nog iets kan gebeuren wat hun nog meer zou verbazen. Veel belangrijks hebben zij dus aanschouwd, maar het allerbe langrijkste is toch voor hen geweest hun eigen leven; zo tussen 20 en 60 jaar im mers speelt zich het allerbelangrijkste in het menselijk leven af, het eigen ge zin wordt gevormd, het leven der kin deren ontwikkelt zich en zo passeert men dan na 40 jaar een zeer belangrijke (Zie voor de uitslag pagina 2). mijlpaal in het eigen leven. Een enigs» Verschijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) WOUDSEND. Dezer dagen werd door de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeen ten de bouw van een woning te Wouds- end gegund aan de aannemer P. Rijn ja alhier, ten behoeve van de spaarder J. F. Viser alhier. Gisteravond omstreeks kwart over 10 is de heer Ja C. Laats, techn. ambtenaar bij de Gemeente Ferwerderadeel, met zjjn Morris Minor naast de garage van de heer Ozinga in de Franekervaart ge reden. Gelukkig echter kon hij tijdig z’n auto verlaten, zodat dit ongeval voor hem goed is afgelopen. Dankwoord. Met bewogen dankwoorden van de gehuldigden tot allen voor de goede woorden, de onderscheidingen en de ge schenken eindigde deze bijeenkomst, wel ke nqg gevolgd werd door een feest avond, zoals de firma die elk jaar met het personeel houdt. Koningin Wilhelmina of Hendrik Willem van Loon tot vele scherp geziene bemanningsleden waaronder bouw- I vooral Evert van Dijk en Parmentier geven er bijzondere kleur aan. In de eerste raadsvergadering na de gebeurtenissen in Hongarije deelde de burgemeester mede, dat de Gemeente enige woningen voor Hongaarse vluchte lingen beschikbaar zou stellen. Deze be lofte is inmiddels ingelost en donder dagmiddag kon het eerste Hongaarse ge zin, de familie Balogh uit Budapest, een woning in de Henr. Catharinestr. alhier betrekken. Zonder veel uiterlijk vertoon overhandigde burgemeester Rasterhoff de heer Balogh de met de Hongaarse kleuren versierde sleutel van zijn nieu we woning, waarbij hij de wens uit sprak, dat deze en zijn vrouw zich hierin gelukkig zullen gevoelen. Daar onze nieuwe stadgenoten hier, evenals alle andere vluchtelingen, geheel berooid aankwamen, is hun woning ge heel ingericht door de plaatselijk. Com- misrie voor de Vluchtelingenactie, waar bij vele zakenlieden en de Vrouwelijke Hulp Verlening spontaan hun medewer king verleenden. De heer Rasterhoff bracht hun daarvoor hartelijk dank. Ook de buren en de verschillende leveran ciers toonden zich zeer hulpvaardig. De heer Balogh, die bijgestaan werd door een tolk, was door dit alles zeer getroffen en dankbaar. Hij beloofde zijn best te zullen doen hier een nieuw be staan te vinden en deelde mede reeds werk te hebben gekregen bij Lankhorst Touwfabrieken. Hedenmorgen is hij zijn werkzaamheden daar begonnen. De verkoop van gezinsschakels begint aardig op gang te komen. Van verschil lende zijden bereiken het bestuur van de afd. Sneek van Beatrixoord aanvra gen om toezending van schakels. In Sneek zijn zelfs al diverse prijzen gevallen. Het bijzondere van deze actie is n.l. dat mén na aankoop van een schakel, uit d.e iphoud van de enveloppe terstond kan opmaken of men al dan niet tot de gelukkigen behoort. Zoals men weet is de prijs van schakel 1.en komt de opbrengst ten goede aan het Nieuwbouwfonds van ons Noordelijk Sanatorium. „Schakel in en bouw mee aan Beatrix-oord.” Die wil meewerken aan de verkoop, melde zich aan het secretariaat: Winsemiusstraat 3. De heer A. Anema, met de heer J. Nooitgedagt het bestuur van het dept. Sneek van de Mij voor Nijverheid en Handel vertegenwoordigend, constateert dat het voor de jubilarissen nu een heuglijke dag mag zijn, voor de fa. Johs. Tromp was het de heuglijkste dag toen zij veertig jaar geleden bij haar in dienst traden, al wist zij dat toen nog niet. Deze jubilarissen hebben al die tijd gewerkt voor hun gezin en door hun werk bijgedragen tot de groei en bloei van de fa. Johs. Tromp, maar dat niet alleen, zij hebben door hun beste krach ten aan hun werk te geven ook meege werkt aan de welvaart van Nederland, en de Nederlandsche Mij v. Nijverheid en Handel wenst haar waardering daar voor uit te drukken, door de jubilarissen haar hoogste beloning uit te reiken, welke alleen verleend wordt bij minstens veertigjarige onafgebroken werkzaam heid bij dezelfde werkgever: de gouden medaillle. Spr. wenste de h.h. v. d. Wal en Wiersma gluk met deze uitzonderlij ke onderscheiding en speldde hun ver volgens de medailles op de borst. Voorzitter Schaedtler aan het woord. Gevaarlijk punt. Dit is nu al de derde keer, dat auto mobilisten zich op dit punt in de weg vergissen, wat nog in de hand gewerkt wordt door de lantaarn aan de overzijde van de vaart op de Parallelweg, welke lantaarn in het verlengde van de dr. Boumaweg staat en bij avond de indruk kan vestigen dat het hier een door lopende weg betreft. Vooral nu de boom die er eerst stond, gerooid is. Het komt ons voor, dat hier een dui delijk zichtbaar waarschuwingsbord ge plaatst moet worden. BOEDAPEST. In Boedapest houdt men rekening met de mogelijkheid dat Imre Nagy naar Hongarije teruggebracht zal worden om terecht te staan voor een Boedapester rechtbank. Dit wordt afgeleid uit een interview dat het blad Rude Pravo heeft gehad met de secretaris-generaal van de nieuwe Hongaarse communistische partij, Karoly Kiss. Kiss verklaarde onder andere: „Meer en meer mensen in Honga rije eisen dat Imre Nagy terecht zal staan". Het is in communistische landen nu eenmaal ongebruikelijk, dat vooraan staande politici „zo maar” iets verklaren en men ziet in Kiss' opmerking dan ook op zijn minst een proefbalon, zo niet Feestelijk was de bijeenkomst, welke zaterdagmiddag de firmanten van de fa. Johs. Tromp alhier in café restaurant Plso hielden met hun grote personeel. Feestelijk omdat er van dat personeel een tweetal was nl. magazijnchef S. van der Wal en inpakker J. Wiersma die veertig jaar bij de firma in dienst waren geweest. Zij werden dus gehuldigd en niet alleen door hun werkgevers, maar ook door burgemeester Rasterhoff, die hun de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst speldde naast de gouden medaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, welke daar nog maar pas prijkte. een reële voorbode voor een proces. Over bovengenoemd onderwerp, dat herinneringen omvat aan zijn 25-jarige werkzaamheid als verkeersvlieger spreekt de bekende auteur A. Viruly maandag 18 en maandag 25 februari voor van der Meulens Öoekenspaarclub. De heer Viruly vertelt zowel van zijn aller eerste ervaringen als vlieger tussen Wal cheren en België in 1930, als over ver rassende episodes uit de meidagen van 1940, over vliegen in Zweden, ontsnap pen naar Engeland en over hel eerste wat baldadige oceaanverkeer met zijn vele hachelijke momenten. Met veel hu mor schetst hij de onbekend gebleven kanten van de periode, waarin Neder landers gedurende de oorlog 's nachts over de Golf van Biscaye vlogen en geeft tenslotte een levend beeld van het oceaanvliegen van vandaag. Verrassende ontmoetingen met uiteenlopende perso nen van I' «raai—e—a De Voorzitter van de Ned. Bond van Konijnenfokkers, de heer F. C. Schaedt ler, die ook als een der keurmeesters op deze tentoonstelling fungeerde, zei- de dat. toen zijn bestuur besloot in deze mooie oude veste de eerste lustrum- expositie te houden, de verwachtingen hoog waren gespannen. Die verwachtin gen zijn echter ver overtroffen, zowel wat de ontvangst van mensen en dier hier betreft als wat de organisatie der tentoonstelling aangaat die uitermate doeltreffend en beter dan spr. ooit zag. is. Spr. is zeer getroffen door het feit, dat de burgemeester „alert” is ten op zichte van een vraagstuk dat bij de opening van een andere tentoonstelling een wethouder van den Haag ook ter sprake bracht, nl. dat het in de toe komst in de grote steden, om de door het stedelijk tempo opgejaagde mens nog enigszins in aanraking te houden met de natuur, waar de rust heerst, het wel eens nodig zou kunnen zijn om naast de volkstuintjes ook tuinen te stichten waar gemeenschappelijk dieren kunnen worden gehouden. Spr. wenst de Ver. S. en O. geluk met de voortreffelijke organisatie van de tentoonstelling en geheel Sneek met zo’n burgervader. In de voorbovenzaai heette voorzitter H. Doevendans de genodigden en in het bjjzonder burgemeester Raster hoff en korpschef der gem.politie, de heer Kooistra, welkom bij deze voor S. en O. zo belangrijke gebeurtenis. Want het bestuur van S. en O. beschouwt het als een hoge onderscheiding dat door de N.B.K.V. de organisatie deze tentoonstelling is opgedragen, waar de topdieren uit Nederland pre sent zijn. Dit vertrouwen in S. en O. stellen wij op hoge prijs. Nadat spr. de tentoonstellingssecretaris de heer Brouwer, die met de bestuursleden H. Haagsma, J. de Jager, F. Verf, R. v. d. Werf en een kern uit de leden der Ver. weer zo ontzaglijk veel werk heeft ver zet, had bdankt, evenals de Volièrever. en de gem. plantsoendienst verleende hij het woord aan burgemeester Raster hoff voor het opvoedend werk, dat zij verricht en dat, zoals spr. herhaaldelijk heeft kun nen constateren, onder de jeugd inslaat. Nadat een der bestuursleden, nl. de heer Haagsma, voorzitter Doeven dans nog had bedankt voor de uitsteken de leiding der Ver. en de prettige sa menwerking in het bestuur, een fokker uit Workum onderdak voor de zeven Workumer fokkers die door de ophef fing der Ver. aldaar gedupeerd waren, bij de Ver. S. en O. had verzocht, en een vertegenwoordiger van de zusterver. te Balk de goede samenwerking met Sneek had geprezen, sloot de Voorzitter met de beantwoording van deze spiekers de bijeenkomst. Vervolgens werd een rondgang langs de tentoongestelde konijnen gemaakt, een collectie zo fraai, dat het de jury moeite zal hebben gekost de kampioe nen dezer kampioenen aan te wijzen. Deze jury bestond uit de h.h. K. Steen huis, Stadskanaal; L. List, Steenwijk; R. Kooistra, Surhuisterveen; J. v. Swae- men, Eindhoven; W. F. T. baron van Pallandt, Roosendaal (Gld.); F. C. Schaedtler en A. v. d. Broek, Rotter dam; G. J. Martens, Eindhoven en onze stadgenoot de heer D. Volkers, erelid der Ver. S. en O., van wie de voorzitter ter bijeenkomst had getuigd dat als de fokkers verenigd in S. en O. tegenwoor dige zulke goede resultaten op tentoon stellingen behalen, dat voor een niet ge ring deel aan zijn werk is te danken. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Aan de Pluimvee- en Konqjnenfokkersvereniging Sneek en Omstreken was vererende opdracht verleend de vjjfde kampioenstentoonstelling van de Bond van konijnenfokkers en konjjnenfokverenigingen te. organiseren en, zo heb ben wij bjj de officiële opening vrijdagavond in Ons Gebouw mogen vaststel len, van de zjjde der konjjnen ontbrak het zeker niet aan belangstelling. 387 exemplaren uit de hoge adel van Oryctolagus dat deftige woord voor konijn lijkt hier gepast vulden de kooien. Op het podium van de grote expo sitiezaal van Ons Gebouw had de Sneker Volièrevereniging en de gem. plantsoen dienst ter opluistering voor een volière met allerlei vogelsoorten gezorgd. Deze constateerde dat hij al zo dik wijls een tentoonstelling van S. en O. officieel heeft geopend dat hij in de loop van de jaren hier eigenlijk al alle facet ten van het werk der Ver. heeft belicht. Hoe zij er toe meewerkt dat de stads mens een band met de natuur behoudt en hoe nuttig deze vrije tijdsbesteding kan zijn en liefde tot het dier kweekt. Overigens stelt de voortgaande ver stedelijking van Sneek. nu men meer en meer tot 3-hoog gaat bouwen ons en de Ver. voor nieuwe problemen wat het houden van huisdieren betreft en men zou zich kunnen afvragen of het geen tijd wordt, dat er gemeenschappelijke hokken en volières worden ingericht op dat zij die van dieren houden, zo niet meer individueel dap toch gezamenlijk hun hobby kunnen volgen. Een vraag stuk dat spr. het bestuur der Ver. ter bestudering aanbeveelt. Spr. brengt gaarne hulde aan hen, die de organisa tie van deze tentoonstelling op hun schouders namen. Vererend is het stel lig voor S. en O. dat een provincie stadje in het Noorden van ons land dit maal deze tentoonstelling mocht organi seren. Maar deze opdracht was ook een verstandige daad van het bestuur van de N.B.K.V. omdat het op deze wijze zekerheid kreeg dat er van gemaakt De auto is hedenmorgen met een kraanwagen van de fa. Ozinga opgeta keld, een tijdrovend karweitje, daar de auto tot over het midden van de vaart terecht was gekomen en geheel onder water zat. Het ongeval ontstond door onbekend heid met de weg. De heer Laats, die van de dr Boumaweg kwam, meende dat hij op de Pr. Hendrikkade reed en naar de Oosterpoortsbrug moest opdraaien. Toen hij z’n vergissing inzag, kon hij nog net het portier openen en uit de auto springen, die daarna over het muurtje op de walkant huppelde en in de vaart dook. Gezien docent bij zijn jongens en bkende persoonlijkheid. Frater Winfridus Brouwer, oud-stad- genOot en leraar aan de Sint Ludgerus- kweekschool te Hilversum gedenkt woensdag 13 februari het feit, dat hij 12% jaar geleden zijn intrede deed in de kloostergemeenschap van de Fraters van Utrecht. Het is nu 8 jaar geleden dat deze progressief ingestelde leraar zijn taak aan dit instituut begon als do cent in de kerkgeschiedenis. Na de aan vaarding van de nieuwe kweewschool- wet werd h\j aangesteld als leraar in de cultuur- en maatschappijleer, welke gelegenheid hij op onvergelijkbaar hu moristische wijze te baat neemt om zijn op modern filosofische leest geschoei de stellingen aan de studerende onder- wijzersgeneratie over te dragen. Ook buiten de formele lesuren toont hij zich zeer actief wat betreft de cultu rele vorming. Hiervan getuigen veelvul dige bijeenkomtsen waar door bekende deskundigen de moderne problemen op politiek, religieus en esthetisch terrein behandeld worden. Maar Frater Winfri dus Brouwer maakt zich niet alleen ver dienstelijk op cultureel gebied. Als ge boren en getogen Fries doceert hij hier voor een aantal Friezen zijn moeder taal. Met recht kan hier gesproken wor den van doceren: Frater Winfridus Brouwer behoort tot de zeer beperkte groep die in het bezit is van de akte Fries. Van zijn hand verschijnen regel matig in bekende periodieken artikelen over o.a. de Friese kwestie en over culturele en maatschappelijke onderwer pen. Vermeldenswaard is nog dat in een kamerdebat minister Cals verschil lende citaten aanhaalde uit een door de jubilaris geschreven artikel over de Friese kwestie. Behalve de Friese taal trok ook de Duitse taal zijn aandacht, die hjj gron dig bestudeerde, waarvan zijn grote kijk op de Duitse letterkunde getuigt. Daar Frater Winfridus ook als historicus be kend staat is het niet te verwonderen dat hij ondanks zijn drukke programma, ook nog tijd vond om de akte Geschie denis M.O. in januari j.l. te behalen. Frater Winfridus werd op 24 decem ber 1925 geboren. Na de kweekschool doorlopen te hebben trad hij op 12 au gustus 1944 bij de Fraters van Utrecht in, waar hij als onderwijzer aan de la gere school werd verbonden. Daarna volgde zijn benoeming tot onderwijzer aan de lagere school te Amersfoort en in 1948 werd hij als leerkracht aan de Ulo te Hilversum benoemd. Reeds in 1949 volgde zijn benoeming als leraar aan de Sint Ludgerus-kweekschool. Zijn eeuwige gelofte legde hij af op 18 au gustus 1950. Wij hopen dat het Frater Winfridus op 13 februari a.s. niet aan belangstel ling zal ontbreken en dat menig a.s. onderwijzer nog van zijn vruchtbare en humoristische lessen zal kunnen genie ten. J.S. zins tragisch element bij dat passeren is het besef dat alles wat we deden on herroepelijk is, direct historie werd. Dat besef legt ons de verplichting op het leven bedachtzaam en bezinnend te le ven, opdat we een behoorlijk harmonisch levenspatroon weven. Tragisch is ook dat we dat nooit helemaal goed doen, maar ook dat is inhaerent aan het men senleven. Het gaat daarom alleen om de vraag: zijn wij in ons leven beneden de maat gebleven? Dat nu kunnen we niet zelf beoordelen, het oordeel daarover is aan de mensen die met ons in contact kwamen. En nu weet spr. dat degenen die met de jubilarissen samenwerken de overtuiging hebben dat deze niet be neden de maat gebleven zijn, ze hebben hun taak met plichtsbesef, nauwgezet heid en blijmoedigheid vervuld en het Is spr. daarom een voorrecht hun te kun nen meedelen dat het H. M. de Koningin heeft behaagd hun beide de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nas sau te verlenen welke spr. hun resp. in opdracht van de minister van landbouw en voedselvoorziening en van de minis ter van sociale zaken en volksgezond heid mag uitreiken. Spr. zou zich kun nen voorstellen dat de jubilarissen niet zo’n grote waarde hechten aan deze on derscheiding omdat zij hun verleend wordt vanuit den Haag, waar men hen niet kent. En wat heb je aan een onder scheiding van een instantie, die niets uit zichzelf van je weet. Maar zo moet men deze onderscheiding toch niet zien. Men moet het zo zien dat er hier mensen zijn die de verantwoordelijkheid durfden aanvaarden voor een initiatief om u we gens uwe, hun bekende verdiensten, deze onderscheiding deelachtig te doen worden. Nadat spr. ook nog de echtge noten van de jubilarissen in zijn huldi- gingswoord had betrokken, die immers allerlei offers moesten brengen om hun mannen tot hun zo gewaardeerd werk in staat te stellen, speldde hij de h.h. v. d. Wal en Wiersma het onderschei dingsteken op de borst, waarna hij ook de fa. Tromp gelukwenste, in wier zaak deze jubilarissen een hun bevredigende taak hebben gevonden; mogen zij nog lang deze taak daar in de beste verstand houding met hun werkgevers vervullen. De heer F'rans Tromp aan het woord. De heer Frans Tromp, thans oud ste firmant in de firma, staat een ogen blik stil bij de gestadige en toch enorme ontwikkeling van het bedrijf der firma in de 56 jaar van haar bestaan en de 40 dat de jubilarissen er werkzaam waren, een ontwikkeling waarin ook zij hun bijdrage hebben geleverd door hun plichtsbetrachting, onkreukbaarheid en trouw. Maar toch niet alleen daarom zou spr. deze medewerkers willen hul digen, maar in de eerste plaats wel als mens tot mens. Want aller leven be hoort dienst te zijn, en deze jubilarissen hebben dat niet alleen verstaan maar ook in praktijk gebracht. Daarvoor brengt spr. hun dank; hij bic ït elk een envelop met inhbud aan en hun echtge noten een ruiker bloemen. Gelukwens namens „koopman Hylke”. De heer Theo Tromp heeft de prettige opdracht de jubilarissen en hun echtgenoten hartelijk geluk te wensen na mens de mede-oprichter en grondlegger der fa., nu oud-firmant en oud-patroon „koopman Hylke”, die hoopt dat zij hem spoedig met hun vrouwen zullen komen bezoeken opdat hij hen ook per soonlijk kan complimenteren. Namens het personeel sprak de heer A. Flapper een gees tig, op rijm gesteld woord en bood de heer v. d. Wal een horloge en de heer Wiersma een fraaie lamp aan, hun da mes kregen bloemen. Het was de heer Albert Tromp, die namens de fa. Johs. Tromp allen welkom heette, in het bijzonder natuur lijk de jubilarissen en hun echtgenoten, burgemeester Rasterhoff en de be stuursleden van het dept. Sneek van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del. Deze bijeenkomst van firmanten der fa. Johs. Tromp met het personeel heeft een wel zeer bijzonder karakter, aldus spr., omdat voor het eerst in de geschiedenis der firma hier enige em ployes zullen worden gehuldigd, die veertig jaar van de zes-en-vijftig jaar dat de firma Johs. Tromp bestaat, bij haar werkzaam zijn geweest. Spr. zou echter van deze gelegenheid even ge bruik willen maken om het begrip koopmanschap en groothandelschap nog eens toe te lichten. Koopmanschap is allerminst zo eenvoudig als sommigen het zo simpelweg omschrijven, nl. het inkopen van goederen die men dan maai’ weer duurder verkoopt. De facetten van het huidige groothandelschap kunnen misschien het best in de volgende zes punten worden omschreven: 1. het kie zen en combineren der te verkopen goe deren; 2. deskundig inkopen; 3. het aan bieden en pousseren der goederen met medewerking van een daarvoor getrain de staf; 4. de credietverlening; 5. expe ditie en aflevering; 6. een aspect dat eerst na de laatste oorlog naar voren trad: het steunen van de wederkopers bij de verkoop. Koopmanschap in deze tijd is dus allerminst een eenvoudige zaak en het is duidelijk dat de onder nemer dient bijgestaan door een deskun dige maar ook toegewijde staf; dat twee der leden van de staf der fa. Johs. Tromp thans hun veertigjarig jubileum mogen vieren is’ zowel een bewijs van hun kundigheid ais toegewijdheid.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1