Uitbreiding Algemene Begraafplaats Egypte houdt opruiming in Suez-kanaal tegen W YMBRITS ER A DEEL IJLST van en Ned. Reis vereniging afd. Sneek Naar Wezen- een De Lichtboei speelde „Rembrandt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Weduwen- en verzekering H Donderdag 14 febr. 1957 112e jaargang no. 13 >57 Redakteur: L. KIEZEBRINK DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bioscoopnieuws r 1956 goed jaar voor Het Groene Kruis te Oosthem Redaktie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Minister Mansholt zal spre ken voor de Friesche Mij Indonesië koopt 4000 Russische jeeps Wat de raad te behandelen krijgt Kerknieuws Zeventig miljoen uit Land* bouwegalisatiefonds Geslaagd Benoemd Inbreker bij het bed Tafelbergraadsel opgelost De heer G. v. d. Pijpekamp 25 jaar bestuurslid. De dea fan in hannels* reiziger SNEEKER NIEUWSBLAD Het trottoir. i. 2. 3. 4. 5. Bezoldiging gemeentepersoneel De gevangene van Alandorra. l. ken r Aanleg Groen van Prinsterer- straat. Onderhandse verpachting recht, inning bruggelden Verkoop strookje grond bij Leeuwarderweg jaar. En de moeder behoudt de uitkering van 1800 gulden zo lang een der kinde ren recht heeft op wezenuitkering. Weduwe van 40 jaar met drie kinde ren van reap. 7, 5 en 4 jaar: bondgenoot- Maar door schuld Met ingang van 1 november 1956 is de adsp. schrijver E. Brouwer te Koudum benoemd tot tijd, schrijver aan de in spectie der belastingen te Sneek. n r B Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Verschijnt: MAANDAG' en DONDERDAGS n r i. e geheel uit de weg is geruimd. Die taak is toebedeeld aan de Nederlandse ber- gingsvaartuigen Zeehond en Walrus. Deze schepen liggen gereed om op het eerste teken van Wheeler met het werk te beginnen. Uit deze samenvatting blijkt wel, dat de S.E.R. meteen wil komen tot een di- finitieve regeling van- deze materie, die geheel aansluit bij de Algemene Ouder- doms Verzekering en op dezelfde wijze gefinancierd wordt. Ook hier geldt bet een basisvoorziening, waarnaast ruimte is voor aanvullende regelingen. Het Vrije Volk geeft enkele voorbeel den wat de uitkering betreft. Weduwe zonder kinderen, leeftijd 36 jaar Rekeningen bedrijven. B. en W. stellen voor de rekening van het gasbedrijf over 1955 vast te stellen met een nadelig saldo van f9924.29 en die van het waterleidingbedrijf met een voordelig saldo van f 12.910,46. Een uitkering van 1200 gulden per jaar totdat zy 65 jaar is geworden. Dan heeft zij recht op het algemene ouder domspensioen. Weduwe zonder kinderen, leeftijd 51 jaar: Weduwe van 30 jaar met een kind van 6 en een kind van 4 jaar: gen aan het hoofdbestuur voor de ver leende onderscheiding. Verder vertelde hij nog enige bizonderheden uit z’n 25- jarige loopbaan. Hierna gaf de secreta ris het jaarverslag, waaruit bleek dat de afdeling op 1 jan. ’56 354 leden telde en op 1 jan. '57 392. De aftredende be stuursleden de heren v. d. Pijpekamp en van 't Hoff, die herkiesbaar waren, wer den bij acclamatie herkozen. Uit het verslag van de penningm.esse, mej. Tjal- lema, bleek dat de financiële toestand goed is. Het streven van het bestuur is de gelden zo goed mogelijk in het belang der N.R.V. te besteden. In het afgelopen jaar waren er verschillende filmavon den en lezingen gehouden, die zich in een goed bezoek mochten verheugen, beter dan de autotochten, die door het slechte weer van de vorige zomer niet allemaal door konden gaan. Diverse tochten voor 1957 werden besproken en in plan gezet om door het bestuur ver der te worden uitgewerkt. Verder werd besloten om te proberen ook in Sneek een jeugdafdeling op te richten met een eigen bestuur, met al leen een lid van het dagelijks bestuur als contactpersoon. We hopen dat de Sneker jeugd er aan mee wil werken om deze plannen te doen slagen. Hier voor kan men zich opgeven bij de be kende adressen. De Indoneische luchtmacht heeft be kendgemaakt, dat 500 Russische jeeps, welke door de Indonesische regering in de Sowjet-Unie waren besteld, binnen kort in Djakarta zullen arriveren. Deze jeeps zullen in dienst worden gesteld op de verschillende bases van de lucht macht in geheel Indonesië. Volgens berichten uit betrouwbare bron zal deze zending van 500 jeeps ge volgd worden door nog 3500 Russische jeeps. Gezegd werd, dat de Indonesische regering in principe overeenstemming heeft bereikt met de Sowjet-Unie over de aankoop van totaal 4000 Russische jeeps ten behoeve van de Indonesische strijdkrachten. Hieraan werd evenwel toegevoegd, dat de uitvoering van deze overeenkomst stagneert als gevolg van moeilijkheden met betrekking tot de be taling. Op de van Franse zijde bekende open hartige wijze behandelt deze film het probleem van elke wereldstad: het jonge meisje dat in verkeerde handen is ge vallen. In dit geval het weesmeisje Christine die door de dochter van een rijke industrieel, Heiène Dupré, in het huis barer ouders wordt opgenomen. Maar Heiène’s broer ziet in dit meisje een gemakkelijke prooi en het resultaat is dat zij door de moeder van Heiène, zonder haar medeweten, op straat gezet wordt. Christine valt dan in handen van een gewetenloos sujet doch Heiène slaagt er in haar door de politie te doen bevrijden. Nu wordt Christine assistente by Helène’s verloofde, dr. Monod. Doch het noodlot wil dat zij liefde opvat voor deze dokter, welke ook door hem wordt beantwoord, zodat een breuk tussen Monod en Heiène even onvermijdelijk is als een vervreemding tussen de laatste en Christine. Hoe deze knoop ontward wordt vertelt, na een spannende climax, het slot van deze boeiende film, waarin Anne Vernon en Danik Patisson hoofd rollen vervullen. In de volgende vergadering van de raad der gemeente Sneek komen o.m. de volgende voorstellen van B. en W. aan de orde: Net Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en steld om het Licht als zijn oog en hand om het licht in zijn oeuvre en Planten tracht de toeschouwer dat te doen voe len door onmiddellijk naast het mense lijk leed dat Rembrandt treft de werken te stellen, welke hij in die periode schept, men denke bijv, aan de scène waar de schilder bezig is met de Staalmeesters. Het stuk is niet speelbaar als men geen acteur ter beschikking heeft, die de zware rol van Rembrandt aan kan. De Lichtboei is zo gelukkig Hein Wijnia nog onder haar leden te tellen, die al enige malen in een hoofdrol optrad en nu zichzelf overtrof in de uitbeelding van de Rembrandt-figuur. Het was bui tengewoon knap met een climax in de stervensscène van Hendrickje, waar mej. B. Boeyenga in deze rol een uitstekende tegenspeelster bleek. De andere speel sters en spelers waren: de dames D. Teule, G. de Haan, A. Deenik en de h.h. A. de Jong, W. ten Cate, J. Broekhui zen, M. v. d. Veen, J. Bouwer, S. van Brug, IJ. Kooistra. H. Schram, B. Hol- trop en Chr. Kuipers, en zij allen hebben de hoofdrollen zo behoorlijk bijgestaan, dat het een opvoering werd welke met een wel zeer verdiend en daverend ap plaus door het publiek werd beloond. Voorzitter L. Boeyenga, die bij de ope ning na gebed en gemeenschappelijke zang van ps. 150 1, 2 en 3 een woord van welkom had gesproken, zeer in het bijzonder ook tot de oud-directeur der school drs. Dijksterhuis, richtte aan het slot een dankwoord tot allen die hadden meegewerkt aan het welslagen van de avond. In het bijzonder gold dat dank woord echter de heer R. Teule, dirigent van het koor, de heer M. Baaijens, regis seur van „Rembrandt”, de heer S. de Vries die voor het heel knappe décor en de copieën van enige wei-ken van Rem brandt had gezorgd, en natuurlijk Hein Wijnia, die waarschynlyk voor het laatst was opgetreden, omdat hij vermoedelijk dit jaar afstudeert, en nu in de dank en ook in de boekenbons deelde. H. Schram had voor pianomuziek tussen de bedrijven gezorgd, H. v. d. Meer voor muzikale medewerking in de foyer ty- dens de pauze; het kapwerk was van K. Wolthuizen. Na gemeenschappelijke zajig van Gez. 1491, 2 en 3 ging de directeur der school, de heer H. Akkerman, voor in dankgebed. Geref Kerken: Aangenomen naar Jut- rijpHommerts J. Winter, kand. te Am sterdam, die bedankte voor Sellinggn. De melkgarantieprijs voor het melk- jaar 1955/1956, vastgesteld op f 23 per kg melk met 3,7 vet, is niet gehaald. De gemiddelde opbrengst van de melk is daar ongeveer 45 ct. per 100 kg be neden gebleven. Gerekend naar een melkplas van vyf miljard betekent dit, dat ongeveer f 22,5 miljoen uit het Land bouw Egalisatiefonds extra zal moeten komen, teneinde de boeren de gegaran deerde prijs van f 23 per 100 kg te kun nen geven. Voor de zandgebieden en enkele veengebieden gold in genoemd melkjaar bovendien nog een toeslag op de garantieprijs van fl.70 per 100 kg. Aangezien uit de zandgebieden ongeveer 60 pct. van de melkplas komt, betekent het niet halen van de garantieprijs bo vendien nog een extra uitgave van plm. f 50 miljoen. In totaal zal dus voor het melkjaar 1955/1956 op een extra bydra ge uit het Landbouw Egalisatiefonds van ongeveer f 70 miljoen moeten wor den gerekend. De ministei' van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mans holt, zal donderdag 28 februari in „de Harmonie” te Leeuwarden in de te hou den algemene vergadering van de Friese Maatschappij van Landbouw spreken over: „Waar staat de landbouw en waarheen moet hij”. Voorts staat op het programma van de vergadering, die ’s morgens te 9 uur begint, de vaststel ling van het urgentieprogramma van de Friese Maatschappij van Landbouw. Voor het te Leeuwarden gehouden avondexamen Praktijk diploma Boek houden (Ass.) slaagden. S. Gerlofs en S, Rienstra te Sneek; Th. de Jong te St. Nicolaasga, J. Wijnja te Workum en H. Draaisma te Bolsward, allen opgeleid door de heer L. M. Vlerstra alhier. Een 47-jarige weduwe, die aan de Dreef te Rotterdam woont, heeft maan dagnacht de schrik van haar leven ge kregen, toen zij wakker geworden van gestommel een inbreker zag staan, die zijn pet diep in de ogen had getrokken. De vrouw begon te gillen, waarop de indringer tenminste even hard geschrokken de benen nam. Door de overhaaste vlucht moest hij in de huiskamer een houten knuppel ach terlaten. Tevoren had hij echter f 80. gestolen. De Sociaal Economische Raad heeft thans het advies inzake de herziening van de weduwen- en wezenvoorziening aan de regering uitgebracht. Het doet daar in de volgende voorstellen: Weduwen zonder kinderen beneden 50 jaar ontvangen een tijdelijke uitkering van f 1200 per jaar. De uitkeringsperiode duurt maximaal 2 jaar. Wedu wen ouder dan 50 jaar ontvangen deze uitkering tot het bereiken van het 65ste jaar. Daarna krijgen zij de uitkering volgens de Ouderdomswet. Weduwen mèt kinderen ontvangen een uitkering van f1800 per jaar. De politie is erin geslaagd de identi teit vast te stellen van het stoffelijk overschot dat 25 januari werd gevonden bij de Tafelberg te Blaricum. Het blijkt de 32-jarige H. S. uit Amsterdam te zijn, die in mei van het vorige jaar spoorloos verdween uit het St. Wille- brordusgesticht te Heilo. S., die daarna enige tijd onder valse naam in een Amsterdams hotel blijkt te hebben gewoond, is voor de hoofdstede lijke recherche geen onbekende. Men vermoedt dat de man, die naar is geble ken over enige duizenden guldens be schikte, door andere figuren uit de Am sterdamse onderwereld is vermoord en daarna op de heide by Blaricum is be graven. ISMALIA (Reuter). Generaal Wheeler, de leider van het bergingswerk in het Suezkanaal, heeft bekendgemaakt dat hij waarschijnlijk meer tijd nodig zal hebben voor het bevaarbaar maken van het Suezkanaal dan hij oorspronkelijk had gedacht. Egypte houdt namelijk het opruimen van de laatste versperringen opzettelijk tegen. Voor de eerste twee kinderen wezen- uitkeringen van resp. 175 en 197 gul den per jaar. Voor het derde kind kin derbijslag krachtens de (komende) Al gemene Kinderbijslagverzekering a 197 gulden. De moeder krijgt een uitkering van 1800 gulden per jaar. Als het jongste kind 16 jaar is ge worden, is de. moeder 52 jaar. Omdat zij op het tijdstip, waarop geen der kin deren meer aanspraak heeft op een uit kering, ouder is dan vijftig jaar, krijgt zij een weduwenuitkering van 1200 gul den per jaar totdat zij 65 is geworden. Op 10 maart zou het kanaal zo ver schoongemaakt moeten zyn dat schepen van maximaal 10.000 ton -zonder gevaar zouden kunnen passeren. Die datum zal overschreden worden wanneer de ber- gingsvloot van de Verenigde Naties niet onmiddellyk toestemming van de Egyp tische autoriteiten krijgt om aan het werk te gaan op de gezonken sleepboot Edgar Bonnet. Dit wrak ligt bij kilo- meterpaal 69 en verspert het kanaal volledig. De Egyptische autoriteiten weigeren machtiging te geven tot oprui men van de wrakken omdat er zich aan boord springstoffen zouden bevinden. In de ingang van het Suezkanaal in het zuiden bij Suez, ligt het tot zinken gebrachte Egyptische fregat Aboukir. Ook dat zou mynen en munitie aan boord hebben en mag daarom evenmin aangeraakt worden. „Zolang deze twee wrakken niet uit de weg zijn gesleept, kan de scheep vaart niet hervat worden”, zei generaal Wheeler gisteren. Zelfs wanneer er nog vandaag toe stemming wordt gegeven om het wrak van de Edgar Bonnet te bergen, dan zal het drie weken duren voor de sleepboot In de zondagmatinee deze film, wel ke speelt in de tijd van Napoleon, wiens handlangers in Mandorra opereren om prins Ramon op de troon te brengen in plaats van Lorenzo die anti-Frans is en daarom door een huwelyk met prinses Teresa van Caruna, een schap met dat land zoekt. een wond, hem door de schuld van Ramon toegebracht, is koning Lorenzo tijdelyk buiten gevecht gesteld en om dat Prinses Teresa al op weg is voor de verloving laat men kapitein Carlos De- largo, die voor niets staat, voor de ko ning spelen. En dan ontstaat een mach tig duel om een troon en een prinses. Anthony Dexter vervult op voortreffe lijke wijze de hoofdrol in dit spel van hofintriges, waaghalzerij en verboden liefde. Voor de kinderen een wezenuitkering ter grootte van de kinderbijslagen, d.w.z. voor het eerste kind 175 gulden per jaar en voor het tweede kind 197 gulden. Voor de weduwe bedraagt de uitkering 1800 gulden per jaar. In to taal dus 2172 gulden. De kinderen krijgen de wezenuitkering totdat zij 16 jaar zijn geworden. Als het jongste kind deze leeftijd heeft bereikt, wordt de weduwe-uitkering van 1800 gulden teruggebracht tot 1200 gulden. De weduwe is dan 42 jaar. Zij krijgt de uitkering van 1200 gul den gedurende minimaal zes maanden. Voor elk jaar dat zij ouder is dan 26 jaar wordt de uitkering met een maand verlengd. In dit geval dus 64-16=22 maanden uitkering. Na deze „aanpassingsperiode” moet de weduwe zelf in haar onderhoud voor zien. Volgen de kinderen na hun 16de jaai onderwijs of zijn zij invalide, dan behou den zij de wezenuitkering tot hun 27ste In de volgende vergadering van de raad der gemeente Sneek komt een vooi stel van B. en W. aan de orde be treffende uitbreiding van de Algemene begraafplaats. B. en W. adviseren daar omtrent: Bij het raadsbesluit van 12 no vember 1956 werd besloten tot uitbrei ding van de algemene begraafplaats al hier. Hoewel dit werk een urgent ka rakter draagt, kon de uitvoering daar van tengevolge van verschillende om standigheden in 1956 niet meer ter hand worden genomen. In verband hiermede zullen de kosten van deze uitbreiding thans ten laste van de kapitaaldienst der ge-ieentebegroting voor 1957 gefi nancierd moeten worden. Tegelijk met de behandeling van de gemeentebegro ting voor genoemd jaar zullen wij de hiertoe strekkende begrotingswijziging bij u ter tafel brengen. Wij stellen u thans voor een besluit te nemen, waarbij het benodigde kre diet, dat i het bovenaangehaalde voor stel op 97.415.werd becijferd op nieuw voor 1957 beschikbaar wordt ge steld. In afwachting van de begrotingsbe handeling zullen wij aan gedeputeerde staten dezer provincie verzoeken, het „bericht van geen bezwaar”, dat voor het doen van de hiervoor vermelde in vestering vereist is, af te geven. Hiervóór hebben wij reeds op de ur gentie van de uitbreiding der algemene begraafplaats gewezen. Ter illustratie van het spoedeisend karakter daarvan kan worden medegedeeld, dat in de eerstkomende tijd slechts in de behoefte Een tijdelijke uitkering van 1200 gul den per jaar. De minimumduur is zes maanden. Voor elk jaar, dat zij ouder is dan 26 jaar, komt daar een maand by. In dit geval dus 10 maanden (36 26). De uitkering wordt dus gegeven gedurende 64-10=16 maanden. (De tij delijke uitkering duurt maximaal 2 jaar.) Maandagavond vergaderde bovenge noemde afdeling in Hotel „De Wijn berg” onder voorzitterschap van de heer A. G. de Groot. Behalve het voltallige bestuur was ook aanwezig de heer J. Schröder uit Groningen, als vertegen woordiger van het hoofdbestuur, want dit jaar is het 25 jaar geleden dat de heer G. v. d. Pijpekamp als bestuurslid van de afd. werd gekozen en een jaar later als voorzitter tot 1954. Na de toe spraak van de voorzitter richtte de heer Schröder het woord tot de jubilaris en reikte hem namens het hoofdbestuur de legpenning uit, welke verleend wordt aan personen, die minstens 25 jaar be langrijk werk voor de N.R.V. hebben verricht. De heer v. d. Pijpekamp nam hierna het woord en vroeg de heer Schröder zijn dank te willen overbren- kï Zaterdag werden in Israel grote betogin gen gehouden tegen de „worgingspoli- tiek” van de Verenigde Naties, waarbij o.m. het aftreden van Harnmerskjöld en de terugkeer van Egyptenaren in de Gazastrook werd geëist. Foto: Overzicht van de demonstratie in de hoofdstraat van Tel-Aviv Zo dra bet recht op een wezenuitkering een einde neemt wordt de uitkering verminderd tot f 1200 per jaar. De nieuwe weduwen- en wezenverzekering moet een volksverzekering zyn en zal dus hetzelfde karakter moeten dragen als de algemene ouderdoms- verzekering. De kosten van deze voorziening worden geraamd op f 100 a f 125 miljoen per jaar. De premie zal ca. 1 bedragen van het premieplichtig inkomen. De SER adviseert de weduwen- en wezenverzekering in te voeren vóór de algemene kinderbijslagverzekering. De financiering van de ouderdoms-, de weduwen- en wezen- en de algemene kinderbijslagvoorziening zal nl. in to taal een premie van 10 vergen en de betaling daarvan zou vooral bij de kleine zelfstandigen op grote moeilijkheden stuiten. aan grafruimte zal kunnen worden voor zien door het weder in gebruik nemen van een aantal geruimde en nog te rui men oude graven. Het aan de begraaf plaats toe te voegen nieuwe gedeelte zal dan ook in ieder geval uiterlijk medio 1958 beschikbaar moeten zijn. Daar met de volledige uitvoering van het werk zeker drie a vier maanden gemoeid zul len zijn en de grond daarna oir voldoen de in te kunnen klinken minstens één winterseizoen braak zal moeten liggen, voordat daarvan gebruik zal kunnen worden gemaakt, zal thans hoegenaamd geen uitstel ten aanzien van het werk meer mogelijk zijn, In verband daarmede hebben wij aan een drietal daarvoor in aanmerking ko mende firma's prijsopgaaf gevraagd voor de uitvoering van de te verrichten grondwerken. De laagste inschrijving is ontvangen van het aannemings- en han delsbedrijf Kramer en Dunnewold te Bergum. Deze firma is bereid bedoelde grond werken overeenkomstig de bij de stuk- overgelegde technische omschrij ving, met bijbehorende staat van aan- wijs en twee tekeningen, uit te voeren voor een bedrag van 34.160.Deze inschrijvingssom komt ons billijk voor. Bij openbare aanbesteding zou, naar mag worden aangenomen, geen lagere aannemingssom kunnen worden verkre gen. Dit in aanmerking nemende en op grond van de reeds met deze firma op gedane ervaring, stellen wij v dan ook voor, het onderhavige werk aan de he ren Kramer en Dunnewold op te dragen. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De N.V. Bouwkas Nederlandse Ge meenten is voornemens het door haar in de omgeving van de Dr Kuyperlaan gebouwde woningcomplex uit te breiden met nog negen woningen. Voor deze woningbouw is de aanleg van een ge deelte van de Groen van Prinsterer- straat noodzakelijk, terwijl het daar aanwezige bouwterrein zal moeten wor den opgehoogd. De kosten, welke met de ophoging en de aanleg van riolering, bestrating en beplanting, met inbegrip van de te bezigen materialen, gemoeid zullen zijn, worden door de directeur der gemeentewerken geraamd op f 19.500,—. B. en W. stellen de raad voor dit kre diet beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor de voor het rijkspersoneel met ingang van 1 jan. 1957 getroffen regeling der bezoldiging ook van toepassing te verklaren voor het gemeentepersoneel (de 6 verhoging) It mei dan al o sa’n foarlike febre- warismoanne wêze, der sille noch net folie minsken wêze dy’t har tinzen üt- gean litte nei in bisyk oan iniepen- lofttheater. Yn Beetstersweach lykwols wurdt nou al wer drok arbeide oan de tarieding fan de opfieringen fan „De dea fan in hannelsreiziger”, Arthur Mil lers forneamd stik, yn Fryske oersetting fan drs. G. A. Gezelle Meerburg (Mar ten Sikkema). De oersetter is al hast mei syn wurk klear kommen en hwat mear seit, de data fan de opfieringen binne ek al fèststeld. De première sil wêze op sneon 1 juny (op de joun fan de Opsterlanske Mienskipsdei), tiisdei 4 juny, freed 7 juny, moandei 10 juny (twade pinksterei) en tongersdei 13 juny. It is fansels net ütsletten dat der jit mear opfieringen folgje, mocht der bi- langstelling foar bistean. Spylplak sil lykas bikend ek nou wer it Sweachster iepenlofttheater wêze; de regisseur is drs. J. F. D. Sprock. OOSTHEM. De vereniging „Het Groene Kruis” alhier heeft maandag avond op vlotte wijze de agenda voor de jaarvergadering afgehandeld om daarna te luisteren naar Mevr. Koopmans van Leeuwarden, die een praatje hield over „onze voeding”. De heer de Groot vertoonde hierbij een drietal filmpjes en wel over de visbereiding, de haringvangst op de Noordzee en enige volksdansen op klompen. Voorzitter Waltje opende deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze.’ Uit het jaarverslag van de secretaris bleek 1956 een goed jaar voor de ver eniging te zijn geweest. Het magazijn was in goede staat en er werden 57 ar tikelen uitgeleend. De wijkzuster kreeg een woord van lof voor haar werk. De penningmeester had ditmaal een batig saldo van 249.93. De ontvangsten be droegen nl. 1174.80 en de uitgaven 924.87. Het aftredend bestuurslid de heer M. Canrinus werd bij acclamatie herkozen. Daar de rondvraag niets op leverde werd daarna aan Mevr. Koop mans gelegenheid gegeven haar causerie te houden. Op interessante wijze ver telde de spreekster een en ander over de verschillende soorten levensmiddelen, welke een mens op bepaalde leeftijden nodig heeft. Een en ander werd met plaatjes toegelicht. Ook de films vielen bijzonder in de smaak. Nadat Mevr. Koopmans ook nog een aantal vragen had beantwoord, dankte de voorzitter allen voor de medewer king en riep hij Mevr. Koopmans en de heer de Groot een tot weerziens toe. Na het dankgebed werd deze leerzame avond, die mede door het slechte weer zeer matig bezocht was, gesloten. B. en W. stellen voor op zijn verzoek aan de heer J. A. Flach alhier een strookje grond groot plm. 45 m2 bij het erf van de hem toebehorende woning aan de Leeuwarderweg 72 te verkopen tegen 7 per m2. B. en W. stellen voor dit recht bij de brug „De Laatste Stuiver” weer te ver pachten aan Y. Nieuwenhuis onder toe kenning van een vergoeding van 39.25 per week met inbegrip van het Techt tot bewoning van het bij de brug gelegen huis; bij de Oosterpoortsbrug aan H. Akkerman voor een hem te betalen vergoeding van 61.75 per week; bij de Woudvaartsbrug aan J. Tichelaar voor een idem van 37.75 per wee’ en bij de Lemmerbrug en Wonderbrug aan L. Zijlstra voor een idem van 52 per week. Deze bedragen zijn die van het vorig jaar verhoogd met de 6 ver hoging toegekend aan het gemeenteper soneel. De bijslag ter compensatie van het werknemersaandeel in de premie van de wachtgeld- en werkloosheids verzekering en die ter compensatie van de premie algemene ouderdomswet komt bovendien ten laste van de gemeente, terwijl voorts op 1 juni 1957 een vergoe ding ineens ten bedrage van 4 van de vergoeding per jaar als vakantietoe slag zal worden uitgekeerd. Als „de Lichtboei”, de schoolclub van de Chr. Kweekschool alhier, haar jaar lijkse feestavond aankondigt, zijn wy altijd wat nieuwsgierig naar het pro gramma. Omdat immers deze club er zo’n eigen stijl op na houdt voor deze avonden, die voor schoolclubs op een be nijdenswaard cultureel peil staan. Dat was ook j.l. dinsdag weer het geval toen een cantate van Buxtehude en een levensschets van Rembrandt de aan dacht vroegen en ook geboeid hielden van een publiek, dat de Amicitiazaal ge heel vulde. De cantate „Alles was ihr tut” werd dan ook heel knap gezongen door het schoolkoor onder leiding van de heer R. Teule, zodat dit koor, de solist H. van Bruggen, de pianist H. Schram en de organist H. v. d. Meer een ovationeel applaus ten deel viel. En toen „Rem brandt” van mr. H. M. Planten. We hebben hier van deze schrijver dit sei zoen al meer werk op de planken gehad, maar niet van een zo diep ernstig ka rakter als deze schets in drie bedrijven van de latere levensjaren van onze gro te schilder. De jaren dus dat hij diep in de financiële zorgen zat, waaruit Hen drickje Stoffels en zijn zoon Titus hem ten slotte wel min of meer zouden red den, maar die hem dan spoedig door de dood zouden ontvallen. Het was de tijd ook dat hij in botsing raakte met de kerk wegens zijn verhouding met Hen drickje Stoffels, welke Rembrandt niet kon regelen omdat Saskia’s testament hem wel het vruchtgebruik van haar bezit naliet maar met de bepaling dat dit bij een eventueel tweede huwelijk van Rembrandt integraal aan Titus zou moeten worden overgedragen. En daar de meester dit kapitaal al had aange tast en dit bij de openbare overdracht aan het licht zou komen kon hij Hen drickje niet huwen, zonder in moeilijk heden te geraken. Ook deze verhouding echter vervreemdt Rembrandt van kerk, vrienden en klantenkring. Fel schil dert mr. Planten soms deze botsing en men ontkomt niet aan de indruk dat hij bijv, de figuur van de afgezant van de kerkeraad, die de schilder en Hendrick je om hun verhouding komt vermanen, al te veel heeft gechargeerd. Maar zo vereenzaamt Rembrandt langzamer hand, doch door alle droeve ervaringen heen verheft hij zich, zoals een zijner biografen het eens heeft geschreven, boven alle smart tot een menselijke grootheid, waarvan veel van zijn werk dan een afstraling wordt. Rembrandts geest heeft eigenlijk even lang gewor-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1