IJLST BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL van en in K.K. Toneelgroep Sneek speelde De Surprise” Friesche Mij besprak reorganisatie keuringswezen en de ontvolking van het platteland „Marcellino, brood en wijn” het Amicitia Theater Donderdag 21 febr. 1957 112e jaargang no. 15 Redakteur: L. KIEZEBRINK r/ Na Sjepilow Gromiko week Hoofdakte examens 1957 naar Redaktie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Hei Sneeker Nieuwsblad is een Kip met gouden tientjes Prins Bernhard een naar Mexico Produktiekeurintj naar Leeuwarden? Jaarvergadering Chr. Hist. Kiesver. Sneek N.C.V.B. Oppenhuizen Sigaretten duurder gecombineerde uHgmre oen NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Heen en terug Mars Prinses Beatrix afstamme linge van Velasquez K.N.V B. stelt voetbalpool weer buiten werking SNEEKER NIEUWSBLAD nog OP De schat der vuuraanbidders Vraagpunten 1 De Minister van O., K. en W. brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat zij, die zich in het jaar 1957 wensen te onderwerpen aan het hoofdakte-examen zich vóór 15 maart 1957 onder vermel ding van hun naam. voornamen, geboor tedatum, adres en het gedeelte, waar voor zij examen wensen af te leggen, per briefkaart dienen aan te melden bij de hoofdinspecteur van het lager- onder wijs in de hoofdinspectie, waaronder zij ressorteren. mensen, maar ook in de natuur, want men aanschouwt de hevige eruptie van een vulkaan. Met Weismuller treden ook Angela Stevens en Kimba de aap op in deze sensationele film. Verschijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie! Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Volgens de gangbare normen was de februari vergadering van de afd. Sneek der Friesche Maatschappij van Landbouw die maandagmorgen werd gehouden, uit stekend bezocht. In z’n openingswoord memoreerde voorzitter I. e Boer dat na vele vergaderingen „een trek aan de bel” en een stijlvol congres in Utrecht, waar o.a. bleek, dat de georganiseerde boeren volkomen achter hun besturen stonden, de agrariërs nu toch eindelijk in de pu blieke belangstelling staan, en de rege ring na rijp beraad van zins is in te grijpen. Hij wekte de leden evenwel op vol te houden en hun bedrijven goed te laten functioneren. De aandacht werd gevestigd op de graslanddag op 22 febr.. de vóórvergadering der Fr. M. v. L. te Sneek op 26 febr., de filmavond van de Werktuigencommissie op 25 febr. en de alg. vergadering op 28 febr. te Leeuwar den. Het urgëntieprogram van de Fr. Mij v. L. werd goedgekeurd. Maandag is in Nederland de comman dant van de Nat o Strij ’.krachten in Europa, Gen. Norstad, aangekomen. In de Wittebrug te Den Haa werd na zijn aankomst een persconferentie gehouden. Foto: Gen. Norstad tijdens de perscon ferentie. ze wist wel raad met deze zware rol. De fabrikant Henry de Ridder werd ge speeld door de heer Joh. Potma en na tuurlek was het in orde by deze beproef de speler, die goed gesecondeerd werd door mevr. A. RingnaldaHammersma als zyn echtgenote; een uitstekende ver tolking van de schilder-afperser Jacobs kregen we van de heer H. Meijer te zien. Moeilijk was de rol van freule Sabina van Waveren, maar mevr. A. Louwmans Bult wist de lachers wel op haar hand te krijgen. Mej; Cl. Draisma speel de de vermeende Jenny de Ridder vlot; opmerkelijk goed was mej. E. Bonte in het overigens kleine rolletje van Ella, mej. Sj. Potma schoot als Ans de vrien din van mevr, de Ridder niet te kort en last but not least de h.h. Joh. Hottinga, zeer acceptabel als de zoon student, en P. de Jong als de pleegzoon deden het hunne om ook deze opvoering van de R.K.T.S, tot een sukses te maken. Moe ten we nog zeggen dat de regie door de heer H. A. Siemonsma, de toneel- aankleding door H.B.Z. en het kapwerk door de heer- D. Hamersma goed ver zorgd waren? Het ensemble Schuil musiceerde, de heer G. Schuil léidde het bal. Als men zich afvraagt waar Sjepilow dan faalde, dan zijn er twee punten waarop de aandacht valt. In de eerste plaats de Russische verhouding tot Zuid Slavië. Molotoff, een uitgesproken te genstander van Tito, verdween als mi nister van buitenlandse zaken toen het Kremlin het wenselijk achtte weer ban den van vriendschap met Tito te slui ten. Dat is Sjepilow niet gelukt; hij had Een huisvrouw in de Westduitse stad Hamm heeft bij het slachten van een kip uit Nederland ingevoerd in de in gewanden van het dier twee gouden tientjes ontdekt, die de kip op een Nederlandse boerderij moet hebben op gepikt. van Waveren, naar het ons voorkwam zwaar verwant aan enkele bekende fi guren van de radio. Maar in ’t derde be drijf komt de blijheid als Zwaantje in werkelijkheid de zeer pientere dochter van de naar Amerika uitgeweken, daar rijk geworden en overleden broer blijkt te zjjn, die aan alle narigheid rond haar oom een eind maakt en zjjn afperser laat arresteren. Het wordt nu al vreug de in den huize-de Ridder want het Amerikaanse nichtje blijkt het heel goed te kunnen vinden met de pleegzoon en de eigen zoon, van zijn goklust al be keerd door de royale bekentenis van zijn vader, verkeert al op even goede voet met het Amerikaantje dat aanvankelijk voor het nichtje doorging. Een blij einde dus, dat zelfs een kluchtig wordt als de schrijvers nog even freule Sabina in alleenspraak op het toneel laten in ge zelschap van een „broeder”, geen vlese lijke, maar die melige kost welke men ook boffert pleegt te noemen. Dat der de bedrijf is stellig het beste van het stuk, het werd ook met vaart gespeeld en was de oorzaak van een enthousiaste waardering door het publiek. In hoge mate hangt het sukses van het stuk af van de speelster die Zwaantje, later het échte nichtje Jenny moet uitbeelden. De keus viel hier op mevr. G. Bootsma. Bonte en die bleek een voortreffelijke; Prins Bernhard zal heden van Wash ington vertrekken naar Mexico-City voor een week vakantie, aldus verneemt het Alg. Handelsblad. Gemeld wordt, dat men verwacht dat prins Bernhard korte tijd in de stad Mexico door zal brengen en daarna naar- Acapulco zal gaan, waar hjj een dag zal bljjven. Vervolgens zal Z.K.H. aan boord gaan van een vissersboot om langs de kust tot aan San Diego in Ca- lifornië te gaan vissen. De Prins zal op 28 februari in San Diego aankomen om zijn tocht door de Ver. Staten voort te zetten. een en, over Het verrassende bericht dat einde vorige week uit Moskou kwam, nl. dat de minister van buitenlandse zaken Sjepilow uit deze functie was ontheven en opgevolgd door Gromiko, heeft na tuurlijk aanleiding gegeven tot allerlei commentaar in het Westen. Geen won der ook want Sjepilow had nog pas in een grote rede de Russische buitenland se politiek uiteengezet en men mocht aannemen dat deze rede in de hoogste Sovjetleiding van te voren was bespro ken en dat dus in een dag of wat niet zo’n groot verschil van mening tussen Sjepilow en deze leiding kon zijn ont staan dat deze minister moest heen gaan. Er zijn Westelijke commentatoren die vermoeden dat over de inhoud van Sjepilows rede niet overlegd was in de hoogste Kremlinleiding en dat toen in deze rede de Russische buitenlandse politiek concreet werd samengevat de thans meest invloedrijke groep in het Kremlin daarin aanleiding heeft gevon den Sjepilow aan de kant te zetten. Wanneer deze onderstelling juist zou zijn behoeft men er ook niet aan te twij felen wie thans deze sterkste groep in het Kremlin leidt, dat kan nauwelijks iemand anders zijn dan Molotoff, wiens getrouwe schildknaap Gromiko was toen hij nog aan buitenlandse zaken de leiding had en de Russische politiek een zo scherp anti-Westelijke geest ademde. Toen Molotoff van zijn functie werd ont heven, kwam in de Russische politiek sterker dan vroeger de wens naar voren naar een vreedzaam samenleven tussen de communistische en de democratische landen, kennelijk omdat toen ook Chroesjtsjow zijn stempel op de Rus sische buitenlandse politiek drukte. Het heengaan van Sjepilow zou men dan ook kunnen beschouwen als een verminde ring van de invloed van de partijsecre taris. Er zijn echter andere commenta toren in het Westen, die helemaal niet geloven dat er door het ontslag van Sjepilow iets veranderen zal in de Rus sische buitenlandse politiek, en dat deze zich nu weer zou gaan kenmerken door een sterke anti-Westelijke tendenz. Zij geloven ook niet aan een versterkte in vloed van Molotoff, die zij overigens als persoonlijkheid niet zo hoog aanslaan, maar menen dat Sjepilow eenvoudig heenging omdat onder zijn bewind aan buitenlandse zaken de door de hoogste leiding in het Kremlin vastgestelde poli tiek, geen succes is geworden en nu wordt gehoopt dat een bekwamer diplo maat als Gromiko zou zijn daarin mis schien wel zal slagen. Het zou dus al leen maar om een persoonsverwisseling aan buitenlandse zaken gaan en niet om een wijziging van, de politieke koers. Uit Moskou is trouwens de laatste dagen ook herhaaldelijk verzekerd, dat de Rus sische buitenlandse politiek niet is ge wijzigd. het amusante er ingebracht worden door enkele bijfiguren, het schijnbaar wat on nozele, gaarne vreemde woorden verhas pelende dienstmeisje Zwaantje Jong bloed en de drukdoende freule Sabina OPPENHUIZEN. Dc afd. Oppenhui zen van de N.C.V.B. hield onder leiding van haar presidente, mevr. R. 'de Boer Osinga haar jaarvergadering. Uit het verslag van de secr.esse bleek dat de afd. thans 104 leden telt. De penning- meesteresse was ook tevreden; zij had nog een batig saldo in kas, hoewel niet zo groot als verleden jaar. De periodiek aftredende penningm.esse, mevr. A. FolkertsmaLootsma, werd herkozen. Na de pauze werd de avond gevuld met voordracht, samenspraak, een spraak waterval enz. Tot slot werd nog een kleine verloting voor dekking der kos ten gehouden en alles met elkaar vorm de een gezellige avond. Naar wij vernemen worden de siga retten per 1 maart een dubbeltje per pakje van 20 stuks duurder. Oude voor raden mogen voor de oude prijs worden uitverkocht, zodat daarop de prijsver hoging niet zal vallen. Deze stijging van de verkoopprijs is na overleg tussen de minister van Eco nomische zaken, sigarettenfabrikanten en sigarettenimporteurs tot stand ge komen. De verhoging geldt in alle prijs klassen. De prijsverhoging bleek een noodza kelijk gevolg van het voortdurend op lopen van prijzen van ruwe tabak op de wereldmarkt, met name ook gedurende de laatste maanden. Opgemerkt zjj, dat de prijzen van sigaretten sedert 1951 gelijk zijn gebleven. De R.K. Toneelgroep „Sneek” trad dinsdagavond voor een zo goed als ge heel bezette Amicitia-zaal op met een blijspel, „zoals dat in carnavalstijd ge woonte is”, aldus constateerde kape laan Galama in zijn welkomstwoord. Dat blijspel was „De surprise”, van Stien de Bruyn en Ben Heuer. Voor een blijspel zit er rijkelijk veel ernst in dit wat rommelig aandoend stuk: vader de Ridder, die in het begin van zijn huwe lijk door zijn goklust moest toelaten dat een technisch voorman uit de familie- fabriek tekeningen van een belangrijke uitvinding naar het buitenland verkocht en dat zijn broer voor de dief werd aan gezien en naar Amerika moest uitwij ken. Een zoon-student die aan dezelfde goklust, waarvan de vader wel genezen is maar op wie de gevolgen van zijn daden zwaar drukken, doordat hij aan afpersing bloot staat, dreigt ten onder te gaan. Een fabriek welke financieel aan de grond zit en alleen maar gered kan worden door een fusie met een an dere zaak. Er is niet veel vrolijks aan dit alles, en in het eerste, moeilijk op gang komende, en tweede bedrijf moet De huishoudelijke aangelegenheden gingen vlot ondei' de hamer door. Het vraagpunt betreffende de reorganisatie van het keuringswezen stelde weinig of geen reorganisatie voor t.a.v. de afd. Sneek. Het behoud van de productie- keuring werd op prijs gesteld, alhoewel t.z.t. wanneer Leeuwarden een nieuwe veemarkt heeft, de hoofdstad er voor in In vierhonderd dagen kan men, met behulp van een ionenraket, Mars berei ken; de terugreis zou ongeveer 320 da gen duren. Dit heeft de uit Duitsland afkomstige dr. Ernst Stuhlinger op een symposion over de ruimtevaart in San Diego verklaard. Men heeft ook al gedacht aan een nog sneller ruimtevaartuig, namelijk een met behulp van het licht voortbewogen fo tonraket, maar dit denkbeeld is nog niet te verwezenlijken. Volgens de geleerde kan men met een ionenraket van 600 ton met een nuttige last van 150 ton een tocht naar Mars maken en terugkomen. Het zou honderd dagen duren, voordat de raket genoeg snelheid heeft om in een ellipsvormige baan van de aarde naar Mars te vliegen. Bij de terugreis zou men de energiebron moeten gebrui ken om de snelheid af te remmen. slaagd het Midden Oosten in beroering te brengen en er de Engels-Franse in vloed zo goed als te doen verdwijnen, maar het lijkt er op, dat deze invloed er vervangen wordt door de Amerikaanse en dat is van Russisch standpunt be keken nog erger. We zullen moeten af wachten wat Gromiko daar aan zal kun nen veranderen. -A* Er zijn nl. zeker nog wel mogelijk heden voor Rusland in het Midden Oos ten en aangrenzende gebieden. Deze lig gen o.a. in de Israëlische kwestie. Is raël blijft terwijl wij dit schrijven wei geren het laatste Egyptische gebied te ontruimen, voordat het van de Ver. Na ties of de Ver. Staten afdoende garan ties ontvangt voor zijn veiligheid en voor de vrije vaart in de Golf van Aka- ba. Het is niet tevreden met bepaalde beloften van Washington ten deze en hier wreekt zich de aarzelende houding welke de Amerikanen in het verleden aannamen, toen zij, terwijl Israël voort durend aan overvallen van Arabische zijde blootstond en Egypte geen Israë lisch vervoer in de Golf van Akaba en het. Suezkanaal duldde, niets deden om de Joodse staat in bescherming te ne men. De Arabische staten eisen thans dat de Ver. Naties sancties op Israël zullen toepassen en Washington staat voor de moeilijke beslissing of het aan zo'n actie zal meewerken, tegen de wil ook van een belangrijk deel van het Congres in. Zelfs als de Ver. Staten voor sancties Advert mtieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. In de zondagmatinee deze film van een jungle avontuur met een reeks sen saties. Johnny Weismuller is de onmis bare gids van een professor en zijn doch ter Nora die in het land der Kirundis naar een verdwenen vriend zoeken. Een bende onder leiding van zekere Com stock is ook naar dat land onderweg om een schat te zoeken. En de poppen ko men aan het dansen als een inboorling Weismullers hulp inroept om zijn bruid Sarabna. die aan een gevreesde vuurgod geofferd zal worden, te redden. Dan barst de strijd los, niet alleen onder de Uit een publikatie van de heer A. R. Kleyn in „Gens Nostra”, het maand blad van de Nederlandse Genealogische Vereniging, blykt, dat Prinses Beatrix haar artistieke aanleg niet slechts heeft van moederszyde (Prinses Wilhelmina, de grootmoeder en Prinses Wilhelmina van Pruisen, de eerste gemalin van Ko- ning Willem I). Het blad heeft nl. in zyn aflevering een stamboom opgeno men van de Spaanse schilder Velasquez. Deze stamboom eindigt bij de ouders van Prins Bernhard, zodat Prinses Bea trix dus van vaderskant van de beroem de Spaanse meester afstamt. De agenda van de volgende alg. ver gadering gaf geen reden tot bespreking. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer B. de Jong te Nijland, tot plaatsvervan ger de heer R. A. Schaap. Bij de rondvraag werd geïnformeerd, of de komende huurverhoging ook geldt voor boerenhuizingen en wel in 't bij zonder voor boerenwoningen met los land. Er zal verschil zijn en misschien aanleiding tot onbillijkheden, gezien de. tegenstelling in de situatie: sate en lan den - huis met los land. De klacht werd geuit, dat onder de gewijzigde omstandigheden op ongelegen tijden geen slagers disponibel zijn op het abattoir. Men was van mening dat bij voorbaat de plaatselijke slager moest worden ingeschakeld. Het bestuur zal een onderzoek instellen. zouden zijn, is het nog de vraag of in de algemene vergadering der VJï. daar voor de vereiste twee derde meerderheid zou zijn te vinden; de Westelijke landen van Europa zullen zeker niet meedoen en de Zuid-Amerikaanse landen, veront waardigd dat de V.N. niets positiefs doet in de Hongaarse kwestie, aarzelen. Doen de Ver. Staten echter niet mee, dan verspelen zy weer sympathie in de Arabische landen, waarvan Rusland weer zal trachten te profiteren. Partij kiezen tegen Israël door Washington zou echter ook kunnen leiden tot een verdere verwijdering tussen de Ver. Sta ten en Engeland en Frankrijk, ook al weer ten profijte van Rusland. Het Kremlin volgt ook met argusogen de ontwikkeling van de FransAlgerijnse kwestie. De algemene vergadering der Ver. Naties heeft in een zeer gematigde resolutie beide partijen aangemaand het onderling eens te worden. De Fransen leiden daaruit af dat de Ver. Naties er kend hebben dat deze kwestie een bin nenlandse aangelegenheid van hen is, en schjjnen bereid tot een zeer liberale poli tiek jegens Algerije, maar de vraag is of de opstandige Algerijnen op een an dere basis willen onderhandelen dan op die van volkomen onafhankelijkheid van het moederland, ze willen de status wel ke ook Tunesië en Marokko verwierven. Men zegt dat de Amerikaanse regering, die eerstdaags Mollet op bezoek krijgt, bij de Franse premier zal aandringen op zo groot mogelijke toegevendheid, maar het is de vraag of deze zich dat tegen over het Franse parlement, waar de op positie tegen zijn beleid groeit, kan veroorloven. Ook hier zal ten slotte Washington wel voor een dier beslissin gen komen te staan welke het zo lang mogelijk heeft trachten te ontgaan, nl. een oude bondgenoot voor het hoofd te stoten of een mogelijke nieuwe kopschuw maken. Inzake de eigenlijke Suez- kanaalkwestie gaat men nu ook span nende dagen tegemoet. Amerika, Enge land, Frankrijk en Noorwegen zijn het eens geworden over een voorlopige re geling van het gebruik van het kanaal en de betaling der loodsgelden, welke aan de Ver. Naties is aangebqden. Deze moet nu eerst Egypte horen, dat bij deze regeling de beschikking zou krij gen over de helft der kanaalgelden, hangende het overleg over een definitief verdrag. De ministers van Klein Europa (Frankrijk. W. Duitsland, de Benelux en Italië) hebben nu in mondeling overleg overeenstemming over de gemeenschap pelijke markt, welke 160 millioen men sen zal omvatten, bereikt. Deze kiesvereniging vergaderde dins dagavond in Ons Gebouw onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer J. Haanstra. die met gebed en Schrift lezing opende. De heer IJ. Plat las no tulen en jaarverslag welke werden goed gekeurd. De aftredende bestuursleden de h.h. P. Falkena, J. Haanstra en IJ. Plat werden herkozen. Medegedeeld werd dat voor de kadercursus veel belangstel ling bestaat, deze zal worden voortgezet en medewerkers voor deze cursus zullen worden aangezocht. Op dinsdag 19 maart zal een gezjps- avond worden gehouden. Tot afgevaar digden naar de algemene vergadering der C.H.U. werden aangewezen de h.h. W. Nauta en J. Zeilstra. De heer W. Nauta hield een causerie over het onder werp „Politieke bezinning”. In zijn con clusie zei hij o.m.: Wij mogen niet ver geten dat de vrede ons doel moet zijn, en dat de Vredesboodschap slechts wer kelijkheid wordt in Christus. We moeten bijdragen aan militaire afweer, maar we dienen ons in de eerste plaats bewust te zijn van onze taak om mee te werken aan het Koninkrijk van vrede, waarheid liefde en onvergankelijkheid. De heer Nauta belichtte ook de taak van allen in de wereldpolitiek, in de po litiek van Europa en in die van Neder land. „Wij moeten in ons land een Chris telijke partij blijven vormen”, zo zei hij. „Christelijk belijden in de kerk en ver eniging is niet voldoende. Gok op poli tiek terrein moeten wij een positief, krachtig getuigenis laten horen.” Op deze causerie volgde een prettige discussie, waarna de heer Nauta deze flink bezochte bijeenkomst met dankge bed sloot. de omstandigheden ook tegen, want de Poolse en Hongaarse crisis, die in de herfst van vorig jaar losbarstte, ver scherpte de verhouding tussen de na tionaal communistische stromingen en het Kremlin en vervreemde Tito nog meer van de Sovjetleiders. Nu er - lij delijk? wat rust in Oost Europa is gekomen is het niet onwaarschijnlijlk dat de Russen opnieuw toenadering tot Zuid Slavië willen zoeken, omdat zij via Tito hopen in de satellietstaten, waar de brand nog altijd smeult, tot een norma lisering van de betrekkingen met Mos kou te komen. Het Kremlin schijnt Gro miko, hoewel belast met zyn vroegere samenwerking met Molotoff, een ge schikter man te achten om Tito te be naderen dan Sjepilow. En ten tweede is daar de toestand in het Midden Oosten. Voordat Sjepilow aftrad heeft hij in zijn rede waarin hy de Russische buitenland se politiek uiteenzette, het voorstel ge daan dat de Grote Vier zouden besluiten tot een politiek van niet-inmenging in het Midden Oosten, dat er geen wapens meer zouden worden geleverd aan de landen daar en dat de economische hulp zou worden verleend zonder politieke voorwaarden. Een voorstel dat Moskou per nota ook al aan Washington. Lon den en Parys had gedaan. Tot voor kort deden de Russen alles behalve aan niet- inmenging in het Midden Oosten. Zy en hun satellieten waren het die Egypte van een zodanige hoeveelheid wapenen en instructeurs voorzagen dat het even wicht in het Midden Oosten er door dreigde te worden verbroken. Toen Is raël daarop met een militaire actie tegen Egypte reageerde en ook Enge land en Frankrijk ingrepen ontstond er een crisis in het Midden Oosten welke Eisenhower en Dulles eindelijk noopte hun aarzelende houding op te geven en een nieuwe anti-communistische politiek voor het Midden Oosten op te stellen. Die politiek blijkt aanvankelijk niet zon der succes te zijn. Zy schijnt indruk op koning Saoed van Saoedi Arabic te heb ben gemaakt. Er wordt nu van gespro ken dat Saoed een Mohammedaans blok zal trachten te vormen dat Marokko. Tunesië, Libye, de Libanon, Saoedi Ara- bië, Perzië, Irak, Pakistan en Jordanië zou omvatten, anti-communistisch zou zijn én dat Egypte en Syrië zou dwin gen wat in te binden met hun flirt met Moskou. Dit lijkt wat al te mooi, maar hoe het zij, de Russen zijn er wel in ge- Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten de voor zijn leden ingestelde voetbalpool maandag a.s. buiten wer king te stellen. Komende zondag draait deze pool, gelijk bekend, voor de eerste maal. Men heeft deze beslissing genomen op grond van het feit, dat een belangrijk aantal voetbalverenigingen zich niet houdt aan het besluit van de bondsver gadering van 26 januari en de activiteit op het gebied van de clubpools onver minderd heeft voortgezet, terwijl tevens andere instellingen zich met het orga niseren van voetbalpools bezig houden. aanmerking komt. Om 't andere jaar een provinciale keuring van vrouwelijk fok- vee, georganiseerd door het F.R.S. werd wenselijk geacht. Na een uitvoerige dis cussie waarbij o.a. gewezer werd op de over 't algemeen onvoldoende keurings- terreinen in Friesland (uitgezonderd Sneek) werd besloten het antwoord on veranderd goed te keuren en op te zen den. (De commissie voor dit vraagpunt bestónd uit de heren T. v. d. Wier Al- berda, J. Landman en' A .Steensma.) Het vraagpunt over de ontvolking van het platteland (commissie H. J. Boot sma. P. Santema, R. Heeringa, S. Eisma) werd bij monde van de heer Heeringa op uitnemende wijze naar voren gebracht. Dit actuele probleem, waarover men in elk dag- of weekblad kan lezen, is vol gens de commissie op z’n minst een na tionaal verschijnsel en ni-t gemakkelijk op te lossen. Het agrarisch en tevens grootste deel der bevolking op het plat teland, heeft tot taak steeds te wijzen op zijn achterstelling in het grote geheel, zowel sociaal-economisch als kultureel, wat echter inhoudt dat de landbouw eveneens aanhoudend de hand in eigen boezem moet steken. In ’t algemeen is samenwerking tussen landbouw en over heid niet alleen gewenst maar eis. In 't bijzonder ten opzichte van de onren dabele gebieden. Het in de Friese taal gestelde rapport werd met applaus beloond en na enige discussie goedgekeurd om onveranderd te worden opgezonden. Het verslag van de afgevaardigde naar de algemene vergadering gaf geen aan leiding tot aanmerkingen. Wel werd de opmerking gemaakt, dat deze vergade ring zich kenmerkte door een minder rustige houding tijdens de lezing van een der afgevaardigden. De roem is deze film met het verhaal van het vondelingetje dat opgroeit in een klein Spaans klooster, al vooruitge gaan. Ze werd gemaakt naar het boek van José M. Sanchez Silva, dat in de meeste landen verschenen is, en werd onderscheiden op de festivals in Cannes en Berlijn. De kleine vijfjarige Pablito Calvo die de hoofdrol speelt kreeg van de jury te Cannes een speciale vermel ding; de KRO heeft een hoorspelbewer- king van de film uitgezonden met o.a. Johan Fiolet en Wam Heskes en Albert van Dalsum, de laatste als broeder Pap, de kloosterkok. Marcelino is er heel trots op dat hij twaalf vaders heeft de kloosterbroeders maar de overvloed aan vaderlijk gezag en liefde kan het ene ontbrekende niet aanvullen: een moeder; de broeders trachten hem te troosten, ook hij heeft een moeder ge had, maar zij is nu in de hemel. Maal ais hij eens een moeder ontmoet, die om haar kind zoekt, verandert er wat in het gedrag van Marcelino, die overigens lang geen zoet manneke is, en bijv, door een appel weg te pakken zelfs een heel dorp op stelten zet. En die verandering krijgt nog meer accent als hij een enorm kruisbeeld te zien krijgt en, over de eerste schrik heen, een praatje met het beeld, dat één nadrukkelijke uit beelding van smart is, begint en vraagt: „Hebt u honger, wacht ik zal wat voor u halen”. En dan begint daar in dat kleine klooster een serie geheimzinnige diefstalletjes van brood en wijn. Maar er geschiedt ook een wonder. Hoe dat in zijn werk gaat vertellen we hier niet, men ga dat zien in deze voortreffelijke film, waarin geen sentimentaliteit maar een aandoenlijke gevoeligheid zich aangrijpend eenvoudige wijze uit.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1