1 r Twaalfde Sneker Damdag genoot grote belangstelling Graslanddag buitengewoon geslaagd m IJLST WYM BRITS ERA DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, weggedeelte in rijks-]{jgc|u|j jJsbrechtum en Omstreken” vierde haar 50-jarig bestaan >57 16 112e jaargang no Redakteur: L. KIEZEBRINK DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD P. Bosma morgen jubilaris Contact-avond Maple Leaf Thee wordt goedkoper Geslaagd Benoemd naar I i Redaktie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Maandag 25 februari 1957 Twee-orige terpenpot Sneker Museum Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Winnaar 1956 D. Cremer door H. Krot onttroond Oud-gediende van drukkerij „De Motor” met pensioen Lanbou-jongerein git net stil Nieuw weg Leeuwarden-Meppel Winterraiske. ófd. moeten heeft Tweede klasse In de derde klasse De wedstrijd stond Ir. de Groot uitvoerig stil, waarna hij mededeelde, dat de bemestingskos- ten slechts 6 a 7 van de totale kos ten op een weidebedrijf vormen. Daarop moet men dus nooit bezuinigen. Finaucieringsmogelijkheden In de landbouw. buitengewoon geslaagde hebben medegewerkt en Verschijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: 'omb Drijfhout Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Concluderende betoogde spreker, dat mechanisatie geen hobby is van de boer, maar bittere (economische) nood zaak. Men moet de machines echter goed kunnen gebruiken en in dat op zicht betreurde Ir. Bakker het, dat het technisch onderwas nog niet op dezelfde hoogte staat als het landbouwonderwijs. Het volgen van de mondelinge cursus sen van de R. Landbouwvoorlichtings- dienst beval hij daarom met klem aan. Meer aandacht voor de be mesting. dig Bodemonderzoek te heeft aan het museum te twee-orige terpenpot geschonken, terende van omstreeks het jaar 200 Benoemd tot technisch opzichter le kl. bij de Rijkswaterstaat, met stand plaats Harlingen, onze vroegere stadge noot de heer D. Plat. Woensdagavond hield de Ijsclub IJs- brechtum en omstreken ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een feest avond voor de leden met dames en ge nodigden, onder wie afgevaardigden van verschillende verenigingen, o.a. de ijs club Tirns, die evenals het cabaretgezel schap v. d. Weerd uit Bolsward en het muziekduo Wijtze Hoogeveen uit Wit- marsum in ’t bijzonder door de vooreit- ter, de heer L. Bles, werden verwel komd. Na het zingen van het le couplet van het Frysk Folskliet werd het be stuur door de afgevaardigden van diver se verenigingen gelukgewenst met het gouden jubileum. De heer Terwisga van Scheltinga deed dit namens de ijsclub Tirns, G. Alberda namens de Oudercom- missie, meester de Jong namens de schooljeugd, mevr. BrinkWoudstra namens de Vrijz. Vrouwenvereniging, L. Koopman namens de Ver. v. Volksver maken, die een hoorn aanbood, de heer H. de Boer namens de Kaatvereniging daarbij de wens uitsprekend, dat bij een zeer prettige rusttijd tegemoet gaat. Namens de directie van het Sneeker Nieuwsblad sprak de heer L. de Jong. In de 13 jaar dat deze krant bij „de Motor” gedrukt wordt en spr. dus veel met de heer Ferwerda te maken had, was er nimmer reden tot klachten. Voor die prettige medewerking bracht hij hem hartelijk dank. Verder werd nog het woord gevoerd Op elk landbouwbedrijf, ook al is het nog zo goed gemachaniseerd, blijft ech ter nog veel handwerk te verrichten, nl- 5070 van het totaal. Doch het gereedschap is vaak ondoelmatig: te zwaar of minder geschikt voor het be oogde doel. Goed gereedschap Ir. Bakker noemde als voorbeeld een alumi nium schop is wel iets duurder, maar betaalt zich op den duur zelf. Geen hobby. De theeprijzen zjjn met ingang van heden verlaagd. De prijs van de soort van 98 cent per 100 gram wordt ver minderd tot 94 cent en die van de soort van 80 cent per 100 gram gaat om laag naar 74 cent. De duurdere thee soorten worden met 2 cent per 100 gram verlaagd. Deze prijsdaling vloeit voort uit het wereldmarktprijsniveau. Voor wat de strijd in de hoofdklasse betreft, concentreerde de belangstelling zich vooral op de eregroep, waarin de Rotterdammer Ph. Ham geflankeerd werd door H. Jelsma, Rauwerd; P. Peet- sma, Heerenveen en S. Haven, Mark nesse. De enige winstpartij die in deze groep te noteren viel, was die tussen Haven en Peetsma; een overgelukkige Haven bleef meester van het terrein en sleepte zodoende de groepsmedaille in de wacht D. Cremer, Ferwerd en K. Krot, SDC, die tot taak hadden een vorig jaar ver worven wisselbeker te verdedigen, zijn hierin niet geslaagd. Cremer en H. de Boer, SDC, deelden met 4 pt. de eerste plaats, waarna het lot de Boer als win naar aanwees. Dit onderwerp werd ingeleid door I r. H. de Groot, Rijkslandbouwconsulent voor Weide- en Voederbouw, die betoog de dat in weidebedrijven allereerst gier en stalmest op het land gebracht moeten worden. Daarna pas de kunst mest. Er moet echter verschil worden gemaakt tussen land dat beweid en dat wat gehooid wordt. Aan de hand van een grafiek toonde spr. aan, dat te veel kali kopziekte ver oorzaakt. Een combinatie van te veel kali en te veel stikstof is ook verkeerd. Men houde zich daarom aan de normen welke door het proefstation zijn aange geven. Het grondonderzoek is een zeer goed hulpmiddel bij het bepalen van de basis bemesting. Hierdoor is ook aan te fb- nen dat er vroeger fouten zjjn gemaakt. Bij deze fouten en de oorzaken ervan Dit belangrijke onderwerp werd inge leid door Ir. H. Vonk. Inspecteur voor de landbouw. Deze toonde aan dat de boeren in toenemende mate genoodzaakt zijn voor hun bedrijf geld van buiten aan te trekken, maar sommigen zijn erg bang geld te lenen. Volkomen terecht als dat geld in de huishouding zou be landen, maar voor een juiste aanwen ding in een goed renderend bedrijf be hoeft daartegen geen bezwaar te be staan. De grootte en. de vorm van de lening moet echter zodanig zijn, dat men niet plotseling in grote moeilijk heden kan worden gebracht. Spr. gaf een uiteenzetting van de vele vormen van krediet en stond daarbij in het bijzonder stil bij het Borgstellings- fonds v. d. Landbouw, dat zelf geen geld leent maar als borg optreedt bij lenin gen die op normale wijze bij de boeren leenbank worden gesloten. Daarvoor moet echter vast staan, dat de lening verantwoord is en niet voldoende eigen kapitaal beschikbaar is of voldoende za kelijke zekerheid gesteld kan worden. In ’t algemeen staat het fonds borg voor Tenslotte toonde spr. zich zeer vol daan over de uitstekende wijze, waarop de propaganda commissie onder leiding van de heer B. Couperus ook deze dag wederom heeft voorbereid. Nadat de voorzitter der prop. com. de heer B. Couperus dank had gebracht voor de van vele zijden ondervonden steun voor het in bruikleen afstaan van, het spelmateriaal en aan de Z. H. Bier-' brouwerij voor- het beschikbaar stellen van een wisselbeker voor de jeugdklas- se, werden de wedstrijdklokken in wer king gesteld en kon ’t spel een aanvang nemen. door aan de DAT DE BOEREN ondanks» hun moeilijkheden toch nog de moed en interesse hebben hun technische kennis te vergroten, bleek wel uit de grote belangstel ling voor de Graslanddag welke hier vrjjdag in Ons Gebouw werd gehouden. Deze dag, georganiseerd door de gezamenlijke Verenigingen voor Bedrijfsvoor lichting en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Z.W. Friesland in samen werking met het Landbouwkundig Bureau Noord van de N.V. Nederlandsche Kali-Import Maatschappij, was nl. zó druk door boeren uit een groot deel van onze provincie bezocht, dat de grote zaal meer dan bezet was. Dat betekent dat er dus zeker acht a negen honderd bezoekers en ook bezoeksters aanwezig waren. door de heer B. Brinksma namens het personeel van het Sneeker Nieuwsblad, de heer Joh. de Vries die de vriendelijke gevoelens van de collega’s vertolkte en de 84-jarige oud-collega R. Hofstra, die herinneringen ophaalde, Ferwerda nu weer zijn collega goede adviezen gaf om fit te blijven en hem een gezegende oude dag toewenste. De meeste sprekers drukten hun waardering tevens in geschenken uit, waarbij de bloemen voor mevr. Ferwer da al evenmin ontbraken. Voor al deze hulde en voor de onder vonden vriendschap en medewerking dankte de heer Ferwerda hartelijk. deed Ch. v. d. Zee, Harlingen vrijwillig afstand van de vorig jaar verworven wisselbeker, die nu in handen overging van L. de Jong. Joure, terwijl Hoekstra Oudeschoot zich door P. Nagelhout, Woudsend zag gepasseerd (ieder 6 pt.) na loting) met H. Hoeksma, Hommerts, Rinsma, Marknesse, S. de Vries, Olde- boorn, J. Talsma, Achlum, die eveneens het maximum aantal punten (6) be haalden. Verdere prijswinnaars in deze klasse waren: D .v. d. Meulen, Harlingen, L. Wittermans, Hommerts, R. Hallema, Joure, Tj. Hoekema, Grouw.H. Raads- veld, De Kroonschijf, P. v. Dam, SDC, L. Snijder, Achlum, IJ. Kroes, SDC, T. Mellema, Holwerd, ieder 5 pt., J. P. de Vries, Hommerts 4 pt. In de jeugdklasse gaven W. Couperus, SDC en N. Dijkstra, Koudum geen kan- Er heerste donderdag tijdens de con tact-avond van de buurt- en speeltuin vereniging „Maple Leaf” in de boven zaal van café-restaurant „Onder de Linden” een gezellige drukte. Deze avond, welke speciaal gehouden werd voor de oudere leden mocht zich dan ook in een flinke belangstelling verheu gen. Voorzitter van Gunst sprak in z(jn openingswoord daarover zijn vreugde uit. Hg heette allen harteijk welkom en wel’ in ’t bizonder de heer IJ. Aukema die bereid was gevonden deze avond op te luisteren met het vertonen van enige door hem zelf vervaardigde films. Bij de aanwezigen viel dit zeer in de smaak. Naast een film van de dodenherdenking en bevrijdingsfeesten in 1955 was er een prachtige kleurenfilm van de Sneek week. Maar ook de andere vertoonde rolprenten van Sneker gebeurtenissen mochten gezien worden. De voorzitter dankte de heer Aukema en overhandig de hem een klein aandenken. De avond werd verder gevuld met het kienspel waarvoor ’t bestuur enige hoofdprijzen had beschikbaar gesteld en de leden ook een prijsje hadden meegenomen. Het is in alle opzichten weer een zeer geslaagde avond geworden. Als jongen van 13 jaar deed onze stadgenoot de heer C. Ferweroa zijn intrede in de typografie en vrijdagavond om half zes legde hij de zethaak voor goed neer. Na 52 jaar achter de kast te hebben gestaan, waarvan 44 bij „De Mo tor”,' brak toen voor hem de welver diende rust aan. Ferwerda begon zijn loopbaan bij Riemersma Weissenbach en stapte twee jaar later over naar „de Mo tor”. Van 1910 1913 werkte hg bij de heer Boschma, maar in 1916 keerde hij op de Ged. Pol terug. Zaterdagmor gen nam hij te midden van zijn vrouw en z’n beide kinderen in tegenwoordigheid van het gehele per soneel in de drukkerij afscheid, waai-bij de jonge directeur, de heer F. H. Krom mendijk, als eerste spreker zijn trouwe medewerwerker toesprak. Hij herinner de er aan hoe Ferwerda velen in het be drgf zag komen en gaan en de grote ontwikkeling ervan heeft meegemaakt, maar onder alle omstandigheden steeds dezelfde prima vakman was. Daarvoor bracht spr. hem bg dit afscheid verdiend hulde. Het spijt me dat mijn vader hierbij niet meer aanwezig kon zijn, al dus de heer Krommendijk, maar ik weet in zijn geest te spreken, als ik U dank voor al Uw arbeid binnen deze muren verricht. Ik hoop dat U vele jaren van Uw verdiend pensioen moogt genieten en een goede herinnering zult bewaren aan de jaren die U hier doorbracht. De heer L. Krommendijk uit Nijver- dal, een broer van de overleden direc teur. wiens functie hij na diens over lijden enige tgd heeft waargenomen, dankte Feiwerda eveneens voor zijn prettige omgang en zgn medewerking, De grote zaal van hotel Hanenburg was zaterdagmorgen nagenoeg gevuld, toen de voorzitter der -I.D.C., d heer H. de Boer, de deelnemers hartelijk welkom heette. Dat hij zulks kon doen voor rond 220 dammers een aantal dat nog niet eerder werd bereikt! bewijst dat men op de goede weg is en deze traditionele damdag een goede klank in de Friese damwereld en daar buiten heeft verworven. De Rgksdienst voor het Oudheidkun- Bodemonderzoek te Amersfoort Sneek een da na Chr. De pot is gevonden bij graafwerk, verricht ten behoeve van een gasolie- tank op een terrein tussen Houkesloot en Oppenhuizerweg. Het voorwerp be vond zich op de scheiding van veen en klei, hetgeen klaarblijkelijk een bewijs is, dat hier ’t veengebied bewoond was, toen de Middelzee het landschap over stroomde en deels van het veenpakket ontdeed. Yn ’e mande mei de ófd. „Heeeh” binne de jongelju der fiif dagen letter op üt west. Fan de 32 dielnimmers bi- socht de iene helte it fokbidriuw fan de hear Sj. Brandsma, de oaren giene wylst nei it bidriuw fan de hear B. Beek man, beide to Lekkum. Letter hawwe de groepen wiksele fan bidriuw. Nei de ynwendige minske forsoarge to hawwen gie de reis nei Hans, dêr’t de skipshelling „Welgelegen” mei in bi- syk foroare waerd. De flaggen stiene yn top en nei in bisyk fan 3% üre ka men de dielnimmers foldien tinder üt in coaster. Yn ’e weromreis waerd it planetarium yn Frentsjer noch oandien. Morgen herdenkt de heer P. Bosma de dag, dat hg voor 40 jaar als 3e be diende bij de N.V. Lankhorst Touwfa- brieken alhier in dienst trad. Drie jaar later, op 17-jarige leeftijd werd hij rei ziger voor de zaak, welke functie hij 23 jaar vervulde, waarvan vele jaren als hoofdvertegenwoordiger. In 1940 keerde hg hoofdzakelijk weer op het kantoor terug, waarna hij opklom tot chef van de binnenlandse verkoop en directeur van de dochteronderneming „Boso”. De laatste functie vraagt ech ter zoveel tgd en werkkracht, dat hij onlangs de leiding van de binnenlandse verkoop aan een ander overdragen. De heer Bosma geniet ook buiten het bedrijf grote bekendheid en veler waar dering, vooral ook door zijn activitei ten op het gebied van het amateur toneel. Een kwart eetyv aaneen speelde hij voor de Vrijz. Dem. Toneelclub, waar van hij een der beste krachten was, maar waarvoor hem nu de tgd ont breekt. Na de bevrijding was hij lid van de nood-gemeenteraad. Van de zgde der directie, collega’s en de overige medewerkers zal het de ju bilaris stellig niet aan belangstelling ontbreken. In verband met huiselijke omstandigheden wordt het jubileum echter op zeer bescheiden wijze gevierd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor ’t kandidaatsexamen werktuigkundig ingenieur onze vroegere stadgenoot de heer P. W. F. Otto. Ook D. de Jong, DCL en I. de Jong, Heerenveen, groepswinnaars met 4 pt., konden de prestaties van H. Krot, SDC en M. Wouters, Heerenveen, die 5 pt. scoorden, niet evenaren. Het lot bracht Herman Krot in het bezit van de Zwaga- Zwanenburg beker, terwijl de v. d. Woude beker plus stander voor Winters, Heerenveen was. In de eerste klasse toonden M. J. Muylwijk, Marknesse en Th. Mulder, DCL opnieuw hun kunnen. Zij slaagden er in de vorig jaar veroverde wissel beker te behouden met ieder 6 pt. Ook J. de Vries, Zurich kwam tot een zelfde prestatie, waardoor hij zich definitief in het bezit stelde van een fraaie stander. De andere prijswinnaars waren: P. Jorritsma, SDC 4 pt., P. de Rekker, Lem mer 5 pt., Th. Doevendans, SDC 4 pt., J. de Schiffaert, Langweer 4 pt., K. J. de Vries, SDC 5 pt.. S. Couperus, Woudsend 5 pt.,R. de Jonf, De Kroon schijf 4 pt. sen weg en bleven met 6 pt in de meer derheid. Na loting nam Dijkstra de be ker mee naar huis, terwijl W. Couperus zich in het bezit stelde van een medaille evenals R. Schotanus, Sloten 5 pt, N. de Vries. Sondel 5 pt., J. Oosterbaan, Kou dum 5 pt. De verenigingsprijs, die verdedigd moest worden door de damclub Makkum viel ten deel aan de damclub „Ontspan ning”, Oldeboorn met een gemiddelde van 4.75. De clubs uit Heidenschap en Akkrum behaalden een gemiddelde van 4.50. Na afloop werden de prijzen door de heer Couperus met een toepasselijk woord aan de winnaars uitgereikt, waar mee ook deze alleszins geslaagde dam dag weer tot het verleden behoorde. „Mei Nije Kriich” en de heer de Boer namens de K.N.M., die een nieuwe voor, zittershamer schonk. Bovendien sierden een viertal bloemstukken van diverse verenigingen de bestuurstafel. De secre taris, de heer H. Zondervan, gaf daarna een historisch overzicht op rijm, afge wisseld met zang van een zestal dames en heren onder leiding van meester de Jong. In dit overzicht werd het wel en wee van de ijsclub in de afgelopen 50 jaar naar voren gebracht, waaruit o.a. bleek dat de heer A. Martens 49 keer de presentielgst van de jaarvergaderingen heeft getekend. Een en ander viel bij het publiek wel in de smaak. Het cabaret- programma van de van der Weerds met muziek van het duo Wietze Hoogeveen, bestaande uit zang, muziek en sketches werd, getuige het hartelijk applaus na elk nummer, ook zeer gewaardeerd. Om kwart voor twaalf was het officiële ge deelte van de avond geëindigd, waarna de voorzitter nog mededeelde dat de heer A. Martens door het bestuur tot ere-lid was benoemd. Verder dankte hg de medewerkers voor alles wat ze ge boden hadden op deze avond, die met een dansje werd besloten. De ófd. „Snits e. o.” fan de Lanbou- Jongerein hat okkerdeis in gearkomste halden mei as sprekker de hear P. v. d. Mar. dir. R.L.W.S. to Snits, dy’t spriek oer „Inkele aspekten fan ’e lanbou yn ’e Z.W.hoeke”. In stikmannich problemen hjirüt binne yn diskusje-forban fjirder bihannele. Elts groepke brocht nei in skoftke praten forslach üt, dêr’t de hear v. d. Mark dan in einkonklüsje üt loek. len mei ’t oar wie it in tige sellige en learsume joun. Na het vertonen van de film „Het waardevolle gras” dooi- de Kali Import Maatschappij en een korte pauze tot 1 uur, werd het middagprogramma ge opend met de inleiding van I r. G. J. A. B o u m a, Rijkslandbouwconsulent voor Boerderijbouw, die de mogegkheden tot verbetering van bestaande bedrijfsge bouwen onder de loupe nam, toegelicht door lantaarnplaatjes. Hij besprak eerst het verbeteren van het stalklimaat. Een stal moet fris, licht en schoon zijn. Door een te warme stal wordt de melk- opbrengst gedrukt. Een temperatuur van 12° C wordt het beste geacht, wat te bereiken is door voldoende aan- en afvoer van de lucht. Dure luchtkokers zgn overbodig. Een te grote inhoud geeft een te kou de en vaak natte stal. Voldoende licht bevordert de zindelijkheid en maakt het werken aangenamer. De boer moet de mogelijkheden tot verbetering op zijn bedrgf critisch bezien en er naar streven met zo weinig mogelgk werk zo veel mogelgk arbeid te verrichten. De bestaande werkwijze is soms al aanzien lijk te verbeteren door het gebruik van rgdende meelbakken en voerwagens. Spr. gaf aanwijzingen voor het uit breiden van stalruimte en beval bij nieuwbouw de Hollandse stal aan. Deze is wel duurder dan een Friese, maar geeft een arbeidsbesparing van 20 en ’s winters werkt men er veel prettiger en gemakkelgkei- in. Maar bovenal ad viseerde hij de boeren de kosten vooraf te berekenen en te overwegen en bij in grijpende veranderingen te zien hoe men elders de moeilijkheden heeft opgelost en een deskundige te raadplegen. Advert mtieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. maximum 50 van het benodigde be drag, alleen in uitzonderingsgevallen wordt deze grens ook wel eens over schreden. Borgstelling kan o.a. worden verleend voor bouw of verbouwing van bedrijfsgebouwen of woonhuis, voor drainage, egalisatie en andere verbete ringen van het land, mechanisatie, uit breiding van de veestapel en overname of uitbreiding van het bedrgf. In het algemeen niet voor het financieren van de normale bedrijfsvoering van een be staand bedrijf, en als regel ook niet voor het afdoen van oude schulden. Ir. Vonk drukte zijn gehoor echter ook op het hart zich eerst goed reken schap te geven van wat men doet en eerst z’n licht op te steken bij de Boe renleenbank, de Rijksvoorlichtingsdienst of het Borgstellingsfonds. Na. alle inleidingen werden vele mon delinge en schriftelgke vragen gesteld en uitvoerig door de inleiders beant woord. Ir. C. Wind, Rijkslandbouwcon sulent voor Z.W. Friesland gaf tenslotte een korte samenvatting van het behan delde, aan het einde waarvan hij mede deelde, dat het aantal aanvragen bij het Borgstellingsfonds in zijn rayon de laatste jaren hoog en hoger is geworden. Daarom sprak hij de hoop uit, dat de bedrijfsresultaten spoedig weer zo zul len zijn, dat de boeren hun investerin gen zelf uit het bedrijf kunnen finan cieren. Dank zg de perfecte organisatie kon voorzitter Hettinga de bijeenkomst pre cies op de daarvoor vastgestelde tijd sluiten. Hij bracht dank aan de inlei ders en verder aan allen die aan deze bijeenkomst roemde de frisse geest welke er in dit consulent- schap heerst. Zjjn wens, dat binnen niet al te lange tijd weer een dag als deze kan worden gehouden, werd door luid applaus onderstreept. Na een openingswoord van de heer A. P. Hettinga, voorzitter van de Stich ting tot Bevordering van Landbouwkun dig Onderzoek en Landbouwvoorlichting in Z. W. Friesland, trad als eerste spre ker op de heer Ir. P. W. Bakker Arkema, Rijkslandbouwconsulent voor Landbouwwerktuigen, die de moge lijkheden van de mechanisatie op gras- landbedrijven behandelde. Hij begon met er op te wjjzen, dat het tekort aan arbeidskrachten steeds gro ter wordt waardoor de landbouw ernstig wordt bedreigd, evenals door de voort durende stijging van de lonen en de sociale lasten. Mechanisatie kan hierin verbetering brengen, mits men de goede machines kiest en de uitgespaarde ar beid op andere wijze nuttig kan worden gemaakt. Het weidebedrgf drijft op veevoer, waarvan het gras op drie manieren kan worden geconserveerd: inkuilen, hooien en kunstmatig drogen. Voor alle drie kunnen machines gebruikt worden. Bij het inkuilen verdient de voor- droogmethode de voorkeur. Het hooien kan op verschillende manieren gebeuren. Bij gebruik van ruiters zijn relatief veel arbeidsuren per ton hooi nodig, maar de arbeid wordt gespreid. Schuurdrogen blijkt ook goed mogeljjk. Voor de in stallatie is veel kapitaal nodig, maai de arbeidsbesparing is groot (35 a 45%) ten opzichte van opperen. Gebruik van een opraap-pers geeft eveneens een grote arbeidsbesparing, doch de kwali teit van geperst hooi laat dikwjjls te wensen over. Het onderhoud van greppels en sloten is op een weidebedrijf vaak een pro bleem. Er zijn thans slootreinigings- machines voor diverse typen sloten. De moeilijkheden zijn niet zo zeer van tech nische, dan wel van organisatorische aard. Spr. adviseerde daarom tot z. m. gezamenlijk gebruik van deze machines. Voor de afvoer van mest uit de stal wordt hier en daar een transportinrich ting gebruikt. Het verspreiden van de mest kan het best geschieden door een mestverspreider, waarvan sommige ook als zelflossende wagens te gebruiken zijn. Als trekkracht qp een weidebedrijf kan een trekker voordelen geven, om dat daarmee sneller kan worden ge werkt. Een bezwaar is evenwel de grote kapitaalinvestering en het feit, dat de trekkracht maar op één punt tegelijk kan worden aangewend. Het gebruik van een voorlader of ruiterdrager aan de trekker biedt tal van mogelijk heden. De melkmachine wint steeds meer terrein. Het aantal machines in de Z.W.-, hoek nam van 1952 tot 1956 toe van 17% tot 30% van het aantal bedrijven. In de tweede klasse moesten J. Smid, Koudum en Torringa, Marknesse de wis- seibeker afstaan aan J. Berkhof, Ens en J. G. Verbeek, Lemmer na loting met A. Haitema, Koudum, W. Wink, Heiden schap, S. Geuse, De Kroonschijf.H. v. d. Woude, De Kroonschijf, H. Bootsma, IJlst, H. de Jong, Oldeboorn, W. Hee- ringa, DCL, die eveneens 6 pt scoorden. De andere groepswinnaars waren: P. Buma en C. Buma, Heidenschap, 5 pt., J. Faber, Gez. Sam. 4 pt., W. G. de Boer, Akkrum 5 pt., H. de Jong, Sloten 5 pt., M. de Weerd, Lemmer 5 pt., J. de Vos, Oldeboorn 5 pt. Verheugend noemde spr. het dat ook de jeugd bij dit evenement vertegenwoordigd is en hij sprak daarbij de wens uit, dat ze mettertijd de ambitie en de vasthoudendheid zullen kunnen opbrengen, deze damdag in ere te houden. De A.N.W.B. bericht, dat binnenkort een nieuw deel van de rijksweg Leeu wardenZwolle, nl. van Goutum tot de aftakking naar Wirdum (de Werpster- weg), voor het verkeer zal worden open gesteld. De rijksweg zal immers Friesland geheel evenwijdig spoorlijn worden aangelegd. Nabij de Werpsterweg zijn de rij banen van de nieuwe rijksweg uit elkaar gebracht. Teneinde op de.oude rijksweg te komen, moet het verkeer de spoorlijn LeeuwardenZwolle kruisen. Deze spoorwegovergang zal worden beveiligd met halve bomen en knipperlichten, zo als bij Akkrum. De A.N.W.B. is reeds bezig zijn weg- wgzersysteem aan deze nieuwe situatie aan te passen. Hiermede zullen o.m. enige voorrichtings- en richtingborden gemoeid zijn, waarvan de opschriften in reflecterend materiaal zullen worden uitgevoerd. Deze borden zullen dus ook bij duisternis reeds van ver in het licht der koplampen leesbaar zgn. zodat de weggebruiker op tgd de te volgen route kan bepalen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1