die te veel wist Het Actie Comité in actie Maart Bevolkingsadministratie wordt gemechaniseerd man, IJLST WYM BRITS ERA DEEL 0 De bouwplannen van Beatrixoord Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, van en het Amicitia Theater De Ned. Herv. Kerk in nieuwe het Sperkhem 1 7 Donderdag 28 febr. 1957 112e jaargang no. 17j I DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 99 in II Toeslag bij slachting lichte varkens Bond van Plattelandsvrou wen afd. Snits en Omkriten is Zwavelzuur vernielt schip - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Vijf koeien door stroom gedood Leger des Heils Kostbare armband Voor het zwakke kind Chr. PI. Vrouwenbond, afd. Abbega De heer P. Bosma veertig jaar bij Lankhorst Voorzitter Bovag tijdens ver gadering overleden SNEEKER NIEUWSBLA Redakteur: L. KIEZEBRINK «A dat Voordelen. V Kosten. Rebellen van de Prairie. 9 Schakel-actie. De inrichting. zo’n ■a; Cliche Fr. Dagblad naam straat FHILIA. maken, worden Bonnen in te leveren bij onderstaande adressen D. v. d. Werf, Wijde Burgstraat; J. D. Martens, Oosterdijk 29. Deze matinee een der September niet, november niet, Maar maart krijgt uitroepteken. Het hoort erbij, alléén bij maart, En ’t moet boekdelen spreken. Maart ligt ons vooraan in de mond, De Lente kan beginnen We trekken maart met streep en stip, Met uitroepteken, binnen. Maart» is de maand, die kansen biedt, De maand van goed vertrouwen, Waarin hoogstens de schoonmaak- drift 10 10 10 10 js 10 Verschijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administrate: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redaktie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Een thriller van Alfred Hitchcock le vert altijd een maximum aan spanning. „De man, die te veel wist”, het hoofd nummer in het Amicitia Theater in vistavision en technicolor is dan ook weer een van de „ouderwetse” soort: geladen sfeer, sterke actie en een cli- Als gevolg van de havenstaking in de New Yorkse haven dreigt het vracht schip Marine Courier weggevreten te worden door zwavelzuur. Met een lading ruwe zwavel aan boord werd het 6625 ton metende schip op het strand gezet na een aanvaring, Sleep- boothulp was niet te krijgen vanwege de staking van sleepbootbemanningen. Door de gaten in de romp van het schip komt er nu zeewater binnen, dat in aan raking komt met de lading zwavel. Er ontstaat dan zwavelzuur dat langzaam maar zeker de huid van het schip weg vreet. In het Koor van de Grote Kerk staat sinds enige tijd een verkleind model van het bouwwerk, dat de heer H. van Brug te Dokkum vervaardigde naar de ont werptekeningen van de architect Ir. J. J. M. Vegter te Leeuwarden. Deze maquette, waarvan U hier de foto ziet, geeft een duidelijk beeld van het nieuwe kerkgebouw, dat een sieraad voor het Sperkhem belooft te worden. Niet alleen van het uiterlijk, maar ook van het interieur. De daken kunnen nl. verwijderd worden en van binnen is het model electrisch verlicht. Op de platte grond waarop het geplaatst is, zyn te vens de omringende straten aangegeven. Het front met de ingang ligt aan de Jan van Nassaustraat, de rechter zij gevel, die twee uitgangen bevat, aan de Anna Paulownastraat. naderen nu hun verwezenlijking. Als de en het nog benodigde kapitaal wat vlot bouw te kunnen beginnen. Het kerkgebouw zal 450 zitplaatsen bevatten. Aan het einde ervan, tegen over de ingang, werden volgens de li turgische opstelling de preekstoel, de Avondmaalstafel en het Doopvont ge plaatst. De banken voor de Kerkeraad zijn rechts van de preekstoel tegen de zijmuur geprojecteerd. Recht tegenover dit liturgisch centrum, direct achter de ingang, komt een kleine galerij, waarop ook het orgel een plaats zal vin den. max, welke de bezoekers lang zal bij blijven. Het verhaal vertellen we hier niet, dat zou het genoegen en de span ning als men naar deze film kijkt maar afbreuk doen. We volstaan met te ver melden dat het in Marrakesh in Frans Marokko begint met een moord, en dat de ontknoping in Londen ligt, waar Scotland Yard te hulp geroepen wordt. Daartussen ligt dan een tijd van zeer grote spanning voor de Amerikaanse fa milie Mc Kenna, die een vacantiereis maakt, maar niet minder voor de velen die Hitchcock’s werk kennende, ook deze film zullen willen zien. In de hoofdrol len James Stewart, Doris Day en Daniël Gelin. brow de omgeving van Prairie Dog on veilig maken. Maar waar ook de jonge dokter Sam Martin evengoed met pisto len als met pillen weet om te gaan en zijn verloofde Hannah Brockway romantische bevlieging voor een Denbrows krijgt, doch daarvan genezen wordt ook. Spannende, seilsationele film in technicolor met Svelyn Keyes, William Parker en Larry Parks in de hoofdrol len. Men schrijft ons: Uit het jaarverslag bleek dat deze af deling nu 106 leden telt. Mevr. Bootsma- Jonkman, de vice-presidente, was dit jaar aftredend, doch werd met algemene stemmen herkozen. Er werd een voor stel aangenomen het bestuur uit te brei den met 2 leden. De inkomsten van de penningm.esse waren 1268.30 en de uit gaven 1011.66, zodat er een saldo van 256.64. Mevr, de Vries-Borman bracht hierna verslag uit van de gehouden cur sus in kinderopvoeding en verzorging, welke met veel animo door de deel neemsters gevolgd werd. Op het pro gramma van deze middag stond de be handeling van de vraagpunten „De ont volking van het platteland en wat is hier tegen te doen”. Er werden discussie groepjes gevormd, waarna een zeer drukke en geanimeerde bespreking van dit punt volgde. Op 30 januari werd er in samenwer king met de Jongerein afd. Heeg en de Jongerein afd. Sneek een Jongerenafd. voor de meisjes opgericht. Aan het be stuur werd hartelijk dank gebracht voor het vele werk dat ei- sedert de oprich ting van de afd. gedaan werd en aan de leden voor hun medewerking en trouwe opkomst woonplaats wenst donateur te worden van het Actie Comité Sneek, voor een bedrag van (min. ƒ1.per jaar. Handtekening. WOUDSEND, 26 febr. De veehouder G. Laagland te IJpecolsga draaide van morgen het licht in de veestalling op. dat daarna vrijwel onmiddellijk uit sloeg; enige koeien vielen op de stal. Bij het indraaien van een nieuwe stop sloeg het licht weer uit. Men begreep toen direct dat er een defect aan de lei ding moest zijn. De koeien die op de stal lagen werden onmiddellijk door de boer en zijn arbeider los gesneden; allen leefden toen nog, toch stierven nog vijf der dieren. Men begrijpt dat dit voor Laagland een grote schadepost is. Uit een nader onderzoek is gebleken, dat de oor zaak van dit ongeval een defect aan de aardleiding was. niet-ainbtelyke instanties, zoals Kerk genootschappen, verenigingen, bedrijven enz. Een blijde en opgewekte zang verwel komde woensdagavond de bezoekers van de buitengewone samenkomst van het Leger des Heils in het gebouw op het Kleinzand. De zaal liep ten slotte geheel vol en telkens moesten banken worden aangedragen om de gasten een plaats te kunnen geven. Kapitein Zuidema heette de aanwezigen, in het bijzonder kapitein Ranselaar en diens vrouw uit Amster dam, hartelijk welkom. Na gebed droeg hij deze de leiding over en nadat weer een aantal liederen was gezongen ver telde de leider dat hij gaarne aan de uit nodiging om hier te komen gehoor had gegeven. Sneek heeft een bijzondere plaats in zijn leven ingenomen, want hier was het dat hij zijn vrouw mocht ontvangen en zijn leven verrijkt werd door haar medewerking voor de bood schap van het Leger. Ook op andere wij ze heeft hij Gods rijke zegen mogen er varen en hij hoopte dat de luisteraars ditzelfde mogen kunnen zeggen. Doch het gaat niet om wat wij zijn geweest, doch om wat God voor ons is geweest. Wy mogen ons verheugen, dat ons leven in Christus is geborgen en niet alleen de zekerheid dat wij straks met Hem verenigd zullen zijn, doch dat wij hier in dit leven reeds zijn heerlijke gemeen schap mogen smaken, doet ons blijmoe dig voortgaan in Zyn weg. Spr. kon niet anders dan allen opwekken zich achter Jezus te stellen om ook die blijdschap deelachtig te worden. Een tweetal ge tuigenissen werden gegeven, een paar onderdelen lieten hun liederen horen, de muziek ondersteunde de zang en zo werd de boodschap: „Komt tot Jezus” blijmoedig doorgegeven, waarbij de ern stige ondergrond van het leven telkens naar voren werd gebracht. In een ern stig gebed droeg de spreker de nood der zielen aan God op, waarna hy met het uitspreken van de zegen eindigde. Dat heeft U de laatste jaren nogal eens in Sneek meegemaakt. Wij denken aan de diverse intochten van de Na tionale Zeilkoningin en aan het jaar lijks gebeuren op de Wip. Uit vele ge sprekken hebben wij mogen opmaken, dat de inwoners van Sneek onze activi teiten waarderen. Zo nu en dan zorgt het Actie Comité voor goede ontspanning, met ’t gevolg, dat het wonen in Sneek gezellig is, een gezellige woonstad voor U en Uw gasten. Bovendien komt deze zomer-activiteit onze stad ten goede en als inwoner van onze mooie Waterpoortstad zal de bloei van Sneek U zeker ter harte gaan. Indien ook U prijs stelt op voortzet ting en eventuele uitbreiding van onze activiteiten zult U ook zeker hieraan mede willen werken. Vandaar dat het Actie Comité, naast het lidmaatschap de mogelijkheid wil openen voor het opnemen van donateurs. Voor een minimumbedrag van f 1. per jaar kunt U donateur worden. Als de bevolking van Sneek medewer king wil verlenen aan de activiteiten van het Actie Comité, zal die medewer king ons in staat stellen de naam Sneek groot te maken. Wij hopen dan ook eens iets voor Uw kinderen te kunnen doen. As wij op U mogen rekenen, kunt U op ons reke nen Tot heil van onze stad. Vul nu meteen onderstaande bon in Met de bestaande persoonskaarten (die ook intact blyven) kostte dat altijd veel tijd, en soms was het niet mogelijk. Nu kan de burgerij tegen een redelijke vergoeding dus ook van deze nieuwig heid profiteren, wat aan de andere kant weer aan de gemeentekas ten goede komt. Een 15-jarig meisje uit Hoogerheide bij Bergen op Zoom vond daar al enige t(jd geleden op straat een armband, al dus meldt het Alg. Dagblad. Daar zij dacht dat het ding waardeloos was, gaf zij het niet aan, en toen zij dezer dagen op familiebezoek te Rotterdam ging pronkte ze met de vondst om de arm. Maar haar tante had oog voor de kost baarheid van het sieraad en liet het schatten, f 5000.Onmiddellijk werd nu van de vondst bjj de Rotterdamse poitie aangifte gedaan. De afzétmoeilijkheden voor bacon op de Engelse markt hebben het Produkt- schap voor Vee en Vlees doen besluiten wederom een toeslag uit het Vleesfonds te betalen bij slachting van lichte var kens, voorzover deze niet voor de be reiding van bacon zijn bestemd. Om technische redenen treedt deze re geling voor de slachtingen die plaats vinden op bedrijven waar de varkens naar kwaliteit worden uitbetaald In werking op maandag 25 februari a.s.; voor de overige bedrijven op maandag 4 maart 1947. Tot nader order zal voor bedoelde varkens met een koud geslacht koster-concierge, maar dit blijft voor- gewicht van 63 t/m 70 kg een toeslag van f 0.15 per kg worden betaald. Een beetje kan benauwen Maar verder ziet een mens in maart De kans op zonlicht groeien (De jonge mens voelt bovendien ’t Verliefde hartje gloeien Maart wijzigt haast bij toverslag Ons handelen en denken: De wintertijd heeft afgedaan, De Lente staat te wenken Al kan en zal vrij zeker ook Maart nog het staartje roeren. De maand zal met vertrouwde hand Het Lente-plan volvoeren. Al hebben we geen ijs gehad, Toch weet maart „ijs te breken” We gaan de goeie kant weer uit, Vandaar dat uitroepteken I De bouwplannen in Haren en Ap pelscha zullen tien tot elf miljoen gul den kosten. De Vereniging beschikt over twee miljoen eigen middelen en zal voorts geldleningen onder garantie van de drie noordelijke provincies sluiten. Maar een belangrijk bedrag zal moeten komen uit giften, subsidies, legaten enz. De kollekte tijdens de toneel-avonden van het Snitser Frysk Toaniel op 20 en 21 febr. heeft in totaal opgebracht f 187,98. Rechts van de kerk worden in een afzonderlijk gebouw drie verenigingslo kalen ingericht, voornamelijk te gebrui ken voor het jeugdwerk. Deze lokalen zijn door harmonicadeuren van elkaar gescheiden, zodat er ook één grote ruim te van gemaakt kan worden, 24 meter lang, 8 meter breed en plaats biedend aan plm. 250 personen. Tussen dit-gebouw en de kerk zullen in een, gedeeltelijk met glas, overdekte ruimte ook de kamer voor de Kerkeraad, de toiletten en een keukentje worden ondergebracht. Deze ruimte, welke door deuren met de kerk in verbinding staat, kan daar zonodig ook aan worden toe gevoegd. De toren welke de voorgevel zal sie ren, wordt ongeveer 25 meter hoog. In de grote voortuin is ook ruimte gereserveerd voor een woning voor de j—-- lopig nog toekomstmuziek. Om het bedrag van de lening zo laag mogelijk te houden, heeft het bestuur van de stichting Beatrixoord, in samen werking met de oud-patiëntenvereniging „De Kraanvogels”, een actie voorbereid onder het motto: „Akkoord, een miljoen voor Beatrixoord”. Hiervoor is een ac tiecomité benoemd, bestaande uit de be sturen van beide organen, dat reeds en kele plannen heeft ontwikkeld en meer dere plannen bestudeert. Er is ook een erecomité gevormd. Momenteel is reeds een schakelactie gaande, waarbij het de bedoeling is, dat de gehele noordelijke bevolking, het be drijfsleven, de middenstand en de ver enigingen inhaken. De afdelingen heb ben thans reeds 100.000 schakels, uit gevoerd als transfer, afgenomen voor de verkoop aan gezinnen. Deze plaatjes, die men als bewijs, dat men reeds heeft in gehaakt, op een raam van huis of auto kan plakken, hebben als attractie een blauw strookje, dat opgeplakt vol gens de gebruiksaanwijzing soms te lezen geeft: „U heeft een prijs gewon nen”. De prijzen variëren van een brom fiets tot een rolletje beschuit. Bedrijven en verenigingen krijgen bij storting van tien gulden of meer een schakel in de vorm van een oorkonde. Andere acties zijn natuurlijk welkom. Om, tenslotte, de Ver. meer vaste in komsten te verschaffen, ook nodig voor betaling; van rente en aflossing der lening, is vergroting van het aantal af delingen en leden, thans resp. 160 en 65000, zeer gewenst. De plannen voor het bouwen van een Hervormde (Wijk)kerk in het Sperkjiem vereiste vergunningen tijdig afkomen bijeenkomt, hoopt men spoedig met de hoofdfilm van de zondag- speelt in het Verre Westen, waar de bandieten uit de familie Den- Advert mtieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. ABBEGA. Maandagavond hield onze afd. van de Chr. RL Vr. Bond haar maandelijkse vergadering in het lokaal. Na een welkomstwoord en opening met gebed door de presidente mevr. Dam- straPosthuma kwamen eerst aan de orde de gewone werkzaamheden, notu len en bijbelinleiding. Na een kopje thee kreeg de heer Algra van Leeuwarden het woord, die uitgenodigd was te spre ken over de oude geschiedenis van Fries land en onze naaste omgeving. Op boeiende wijze vertelde de heer Algra van de strijd onzer voorouders op staat kundig, maar vooral ook op kerkelijk en schoolgebied. Door enkelen werden naar aanleiding van het gesprokene nog en kele vragen gesteld. Het was een leer zame gezellige avond. Rest nog te ver melden dat op deze avond ook de heren waren uitgenodigd die, hoewel in de minderheid, toch inderdaad aanwezig wa ren. Dinsdag j.l. is door de directie van N.V. Lankhorst Touwfabrieken in be sloten kring het feit herdacht dat de heer P. Bosma 40 jaar geleden in dienst v^,n de vennootschap trad. Hiertoe vond *s morgens om 11 uur een samenkomst plaats in het café-restaurant Piso, waar door de directie met hunne dames in aanwezigheid van het voltallige kan toorpersoneel en afgevaardigden van het BOSO-personeel en de personeelsvereni ging. de heer Bosma met zyn echtgenote en kinderen werden ontvangen. Door de heer van der Sluis, ais eerste spreker, werden namens de directie woorden van veel waardering gesproken tot de heer Bosma, voor de waarden van hoofd en hart welke hij in de loop van deze 40 jaren heeft bewezen te be zitten. In zyn rede gaf de heer van der Sluis een overzicht van de loopbaan van de heer Bosma bij Lankhorst, waarin verschillende markante episoden werden aangehaald, die de mens en medewerker Bosma in zijn speciale kwaliteiten deden uitkomen. Nadat door de heer v. d. Sluis namens de directie aan de jubilaris een geschenk was overhandigd, werd nog het woord gevoerd, door de heer E. Toonstra, als oudste collega, door de heer M. Ringma als vertegenwoordiger van de personeelsvereniging, door de dames J. Boersma en F. Andriol als vertegenwoordigsters van de handelson- derneming BOSO en door de heer W. Blom als vertegenwoordiger van het kantoorpersoneel van N.V. Lankhorst Touwfabrieken. Al deze sprekers en spreeksters brachten vaak op zeer gees tige wijze speciale gebeurtenissen uit het zakelyke leven van de heer Bosma naar voren en deden hun goede wensen voor de toekomst vergezeld gaan van een stoffelyk blijk van waardering voor de prettige samenwerking die men steeds van de heer Bosma had mogen ondervinden. Het dankwoord door de heer Bosma gesproken tot directie en medewerkers voor de harteltfke en waarderende woor den tot hem gericht werd tenslotte ge volgd door een gezellig samenzijn waar in nog vele herinneringen werden opge haald. Door de gezondheidstoestand van de echtgenote van de heer Bosma moest de viering van dit jubileum tot deze be sloten bijeenkomst beperkt blyven en werd afgezien van het houden van een grootscheepse receptie. In een der vertrekken van het Gerechtsgebouw zitten twee dames voor een ge heimzinnige machine. Zoals een chauffeur met zyn stuurrad, manipuleren zjj met. een ronde schyf, die in verbinding staat met een verticale, eveneens cir kelvormige, plaat, waarop langs de kant letters en cyfers staan. Bij elke bewe ging met het stuurwiel, zoals we het maar zullen noemen, schiet een staafje naar beneden en hoort men een korte tik op een metalen plaatje, waarin men vliegensvlug de naam, het adres en nog meerdere gegevens over een stadgenoot ziet verschenen. Dit zyn de ponsplaatjes voor het gemechaniseerde bevolkingsregister, eerstdaags in onze gemeente wordt ingevoerd. Op 66-jarige leeftijd is te Amersfoort plotseling overleden de heer J. J. Mole naar, directeur van Molenaars Auto mobielbedrijven (Morris) te Amersfoort en voorzitter van de Bovag «Bond van Automobielhandelaren en Garagehou ders). De heer Molenaar leidde een verga dering te Amersfoort en werd tijdens de discussies onwel. Hij overleed weinige ogenblikken later. De heer Molenaar was in de kringen van de automobiel industrie een zeer geziene figuur. Hij leidde het Morris-assemblagebedrijf te Amersfoort. Dit Zweedse systeem biedt vele en velerlei voordelen. Momenteel bevindt zich in de kaartenkasten op de secreta rie van iedere inwoner een persoons kaart, bijna 20.000 in totaal dus, waar op alle personalia (naam, voornaam, ge boortedatum, adres, gehuwd of onge huwd, godsdienst enz.) staan vermeld. Dit persoonskaarten-register wordt voor allerlei doeleinden gebruikt. Voor de ver kiezingen bijv, worden alle stemgerech tigden er uitgelicht. Ook de oproepin gen voor doorlichting en de inschrijving voor de dienstplicht om nog enkele voor beelden te noemen, geschieden aan de hand van dit register. Het spreekt van zelf, dat dit veel tijd kost. Aile kaarten moeten stuk voor stuk worden nage gaan. Vandaar ook, dat bij massale op roepingen zoals voor verkiezingen, we ken aaneen moest worden overgewerkt. Voortaan behoort dat tot het verleden. Deze werkzaamheden worden bij het nieuwe systeem over ’t gehele jaar ver deeld, daar de geponste plaatjes regel matig worden bijgehouden en aange vuld. Moeten nu voor een bepaald doel plaatjes uit het register worden gelicht, dan geschiedt dat eenvoudig en vlug met behulp van de selecterende adresseer- machine, de zgn. Citograf. Ruiters en nokken. Elk plaatje is nl. aan de bovenzijde voorzien van ruiters, die op bepaalde on derdelen van de personalia correspon deren en verder worden in de zijkant(en) van het plaatje diverse nokken geponst, waarmede de andere gegevens, zoals ge boortejaar, geslacht, godsdienst enz., worden aangeduid. Met behulp van deze ruiters en nokken haalt de machine op ingenieuze wijze de verlangde plaatjes er feilloos uit en worden de benodigde gegevens ook direkt op papier afge drukt. Het aanschaffen van zo’n machine vraagt een groot bedrag. Te groot voor Sneek om haar rendabel te Daarom zal met Leeuwarden samengewerkt. Sneek mag straks tegen vergoeding in de hoofdstedelijke machine selecteren als dat voor massale op roepingen of andere doeleinden nodig is. Een eigen ponsmachine hebben we hier natuurlijk wel, omdat die vrijwel door lopend gebruikt moet worden. Iedere dag doen zich wijzigingen in het bevol kingsregister voor. Ook voor de burgerij. Behalve voor de gemeentelijke dien sten kunnen door deze methode, die reeds in ruim 80 Nederlandse gemeenten zo wel grote als kleinere wordt ‘toege past, waardoor reeds van twee miljoen Nederlanders een ponsplaatje aanwezig is, ook gegevens worden verstrekt aan In een persconferentie heeft het be stuur van Beatrixoord mededelingen ge daan over zijn bouwplannen. In Haren, dat 260 bedden krijgt, komt de inrichting voor patiënten, die een uit gebreid onderzoek en dito behandeling nodig hebben, in Appelscha met 101 bedden komen de patiënten voor een langdurige rustkuur. Voor de bouw te Haren is nog de definitieve goedkeuring van Den Haag nodig, maar nu architect G. A. Heldodrn te Leeuwarden zijn oor spronkelijk plan met 280 bedden tot 260 heeft teruggebracht hoopt men die spoe dig te krijgen, als tenminste de beste dingsbeperking geen spaak in het wiel steekt. Maar wat Beatrixoord te Appelscha betreft, daar heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid van een noodtoestand gesproken. Eerst echter als het sanatorium te Haren klaar is, kan men te Appelscha beginnen. Haren krijgt 252 patiënten bedden en acht iso- leerkamers voor tijdelijke verpleging bij ernstige ziekte. Het nieuwe sanatorium te Haren is za ontworpen, dat wanneer zich een sterke daling der tuberculose mocht voordoen, dit over 2530 jaar volledig als zieken huis voor andere patiënten geschikt is. Beatrixoord Appelscha zal in de toe komst geschikt blijven als inrichting voor de dan kleine overblijvende groep van t.b.c,-patiënten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1