het Amicitia Theater melk- Naar nieuwe en pachtprijzen Enny Mols-de Leeuwe als moeder de Wit Vreugdevolle dag voor het G ereformeerd Verpleeghuis „Mambo in van Het eerste kievitsei Sipke Feenstra hjoed 85 jier Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJ 1ST 8 Maandag 11 maart 1957 112e jaargang no. 20 Redakteur: L. KIEZEBRINK ii Kintsje Klazes. w Redaktie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Voor f 1.8 millioen kinder postzegels Geef ons maar die film I Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Vrouwenwereldgebedsdag Receptie Diamanten echtpaar Heijmans Den Doolaard voor v. d. Meulen’s Boekenspaarclub SNEEKER NIEUWSBLAD I In de knel. •X- ze Intermezzo. L v’ wensen in vervulling zullen gaan sloot daarop met het Onze Vader. spr. een zeer kortzichtige politiek is geweest, in strijd met het belang van boer en arbeider. De tweehonderd mil joen gulden ter correctie zijn daarom niet onbillijk. Vragen. Een viertal aanwezigen stelde de heer Swierstra vragen, o.a. of de regering film, die geladen is met het opzwepend ritme van een wilde dans. In deze film treden ook Katherine Dunham en haar ballet op. Administratie: "ïomb. Drijfhout Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Verschijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS De postzegelactie „Door het kind voor het kind” 1956, de dertigste sedert 1924, heeft dank zij de medewerking van ruim een half miljoen schoolkinde ren van ruim 17.000 scholen, een netto bedrag opgebracht van f 1.800.000. Dit is 400.000 gulden méér dan in 1955 en 800.000 gulden meer dan in 1953. .Alweer nieuwe plannen. Tot besluit deelde spr. nog mede, dat het bestuur nog verdere uitbreidings plannen heeft, waarvoor al weer een be lendend perceel is aangekocht. Aan een inrichting als deze bestaat in onze om geving nl. grote behoefte. w Aan de inleiding was een kort huis houdelijk gedeelte voorafgegaan, waarin de penningmeester, de heer G. Miedema, verslag uitbracht en de heer H. Wind, die periodiek aftrad, bij acclamatie als bestuurslid werd herkozen, Voorzitter was de heer P. Kramer. Vermeld zij nog, dat de nieuwbouw en uitbreidingen werden uitgevoerd door de Aannemingsmij. Friso alhier. De electrische installatie is aangelegd door de heer M. Troelstra, de centrale ver warming door de firma Swart te Leeu warden. Firma Lucas de Vos verrichtte het schilderwerk, de heer E. Metz de stoffering. De hear Sipke Feenstra to Snits, ber- ne de 11e maert 1872 to Kouduin, bitinkt hjoed yn alle stilte yïi ’t formidden fan neiste famylje syn 85e jierdei. Bikend man is hy by de alderein yn ’e Südwest- hoeke, populair folksman to Snits, dêr’t er nou amperoan sechtlch jier tahalden hat. Feenstra makke him altyd tige fortsjinstellk om syn aktiviteit, hy is immen mei in helder forstan en hie in sterke opmerkingsjefte en in tük ünt- hald. De -heer Naber, direkteur van de Federatie van Verpleeginrichtingen voor langdurige ziekten, las, alvorens hij zijn gelukwensen aanbood, een gedeelte voor uit een artikel in de Legerkoerier, waar in herinnerd wordt aan de nacht welke tijdens de oorlogsjaren tien gijzelaars in het Verpleeghuis doorbrachten. Spreker bood dit nummer aan het bestuur aan. Dokter K. v. d. H e u v e 11 sprak als voorzitter van de Vereniging van Sne- ker huisartsen, die het prettig vinden in dit huis, waar ze door ervaren ver pleegsters worden bijgestaan te kunnen werken. Ds. D. v. d. Werf bracht de geluk wensen over van de Ned. Herv. Kerk, waarvan de leden blij zijn dat de Gere formeerde gemeente hier dit tehuis op deze wijze kon openen. Hij vestigde er de aandacht op, dat het niet alleen voor Gereformeerden bedoeld is en sprak de ho’p uit, dat velen hier het licht van Jezus Christus op hun oude dag en in moeilijke en vaak ook blijde omstandig heden zullen zien. De oud-voorz., initiatiefnemer en mede oprichter (met de heren P. Flach, J. Blok en M.Dethmers)Lt.kolonel Ds. H. St e e n- h u i s, herinnerde aan de begintijd. Di rect toen hij hier als predikant in Sneek kwam, verwonderde hij zich er al over dat in dit overwegend protestantse deel van Friesland alleen maar een R.K. zie kenhuis was. Het uitgangspunt bij de oprichting is daarom geweest dat daar aan iets gedaan moest worden en spre ker noemde het een groot voorrecht, Daar stond ze dan donderdagavond op het podium van de grote zaal Hanen burg. In het dagelijks leven heet Enny Molsde Leeuwe, maar voor de leden van Baarda’s boekenclub, die de zaal tot de laatste stoel bezetten, was ze mevrouw de Wit. Met haar waren mee gekomen de schrijver van hoorspel en boek Jan de Vries, en de heer Dubois, die de geluiden bij het hoorspel verzorgt. Als eerste trad de schrijver, de heer de Vries, naar voren, die vond dat hij hier op historische grond stond omdat een voorvader van hem in 1796 in Sneek ge storven is. Natuurlijk werkt zo’n feit in spirerend en de schrijver vertelde dan ook boeiend over zijn hoorspel, waarmee hij in een tijd van ziekte begonnen is. Zelf lid van een groot gezin wilde hij een beeld geven van een Prot. christe lijk gezin en hij heeft er steeds naar gestreefd de jeugd van dit gezin zo le vensecht mogelijk te maken. Dat hem dit wel gelukt is blijkt wel uit de stapels fan-mail die hij geregeld krijgt. Luiste raars feliciteren de familie de Wit met het 25-jarig huwelijksfeest. En als de zoon Gerrit ziek blijkt te zijn, komt er een hartelijke brief van een groep pa tiënten uit een sanatorium, die hem schrijven dat er op de herenzaal nog Wat de regering wil blokkering van 50 miljoen der vergoedingen voor de lasten van eigenaren van de bedrijfsgebouwen iri de landbouw leidt tot een geweldige administratieve rompslomp. Ais ze ’t volle bedrag niet direct in han den krijgen, zal in de toekomst voor verbetering van de gebouwen het dub bele bedrag nodig zjjn. De eenvoudigste methode de moeilijkheden in de landbouw op te heffen is ver hoging van de pachtprijs en een vrijere economie. Warber man meij’ wy him neame, Man, dy’t folie goeds fuortbrocht Man, dy’t trou de mienskip tsjinne, Dy’t syn krêft yn d’ ienfald socht Gjin kabael fan boppe mjitte, „Sljucht en Rjucht” en dêrmei wei Dy prinsipes stribbe Feenstra Yn syn libben altyd nei 1 Fiif-en-tachtich wurdt hy hjoed dan, Rint noch o, sa fluch en kwyk, Regelt noch syn boekhaldsaken As in jonge man gelyk 1 Feenstra heart by sterke, sterken, Nettsjinsteande wol-is-wier Op sa’n leeftiid weage einlings Wöl de léste leadsjes sWier Hulde by dit jubileum I Feenstra, bliuw noch lang hwat soun Toevjen mank jins neisten, freonen, Op üs Aide, Snitser groun I Het is vandaag voor onze vereniging een ver gekomen, dat wij het nieuwe gedeelte van ons huis officieel kunnen openen. En wjj willlen graag, dat anderen in onze vreugde delen. Want zoals gedeelde De 10-jarige Sipke Buma te West- hem en de '11-jarige Broer Adema te Oudega (W.), leerlingen van de Herv. School te Oudega (W.), hebben heden morgen terwijl ze op weg naar school waren het eerste kievitsei gevonden. Het lag een klein eindje vanaf de weg. Burgemeester Tjaberings is vanmor gen nog met de jongens naar Soestdjjk vertrokken om het ei aan de Koningin aan te bieden. zich geheel in haar rol ingeleefd zij is inderdaad moeder de Wit zoals hij haar voor zich heeft gezien toen.hij het ontwerp voor het hoorspel maakte. „Be halve dan haar lichamelijke omvang”, zegt mevrouw Molsde Leeuwe guitig die een klein tenger figuurtje heeft, dat niet doet denken aan de ronde dik ke moeder de Wit die ze voor moet stel len. Maar de stem en het warme moe derlijke hart heeft ze wel en ze laat ze beidén voelen in het stuk dat ze uit het eerste boek van „de jeugd vliegt uit” voorleest. Een mooi fragment uit het zeer aantrekkelijk uitgegeven boek dat door boekhandel Wielenga (W. G. Baarda) samen met andere boeken, op twee tafels uitgestald was en veel be langstelling had van de leden van de boekenclub. Na de pauze las mevrouw Enny Mols de Leeuwe nog een gedeelte voor uit het tweede deel van het boek, dat de toehoorders diep ontroerde. Binnenkort verschijnt van dit aardige, vlot geschre ven boek een derde deel, terwijl een boek over het meisje Maartje in voorbe reiding is. Jonge lezers van 1418 jaar zullen er zeker plezier aan beleven. Het gezelschap begaf zich hierop naar het Verpleeghuis, waar een erehaag van verpleegsters stond opgesteld en de burgemeester door het ontsluiten van de hoofddeur het gebouw officieel opende. Na de bezichtiging kwam men weer in de nieuwe zaal van Hanenburg bijeen, waar nog tal van sprekers het woord voerden. Burgemeester Rasterhoff zei, dat allen onder de indruk waren gekomen van de verbeteringen en veranderingen welke zij bij de bezichtiging hadden aan getroffen. Namens het gemeentebestuur complimenteerde hij het bestuur met dit succes, waarna hij een uitvoerige be schouwing wijdde aan de bejaardenzorg en de zorg voor chronische patiënten. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat hierin thans in Sneek op zulk een voor beeldige wijze wordt voorzien en het is wel een plaatsje vrij is. Deze brieven zo serieus gemeend zijn voor de schrijver een heerlijk bewijs van mee leven, maar laden ook een zekere ver antwoordelijkheid op hem. Natuurlijk is het succes van een stuk voor een groot deel afhankelijk van spelers en regisseur en de heer de Vries is dan ook alle spelers dankbaar voor de wijze waarop zij zijn stuk brengen. Vooral mevrouw Molsde Leeuwe heeft Een alleraardigst intermezzo van deze avond was zeker de „demonstratie” van de heer Dubois. Hij onthulde iets van de geheimen uit de „geluidskeuken” van een studio en toonde aan hoe men, dooi1 over een binnenband te wrijven, voetstappen in de sneeuw kan imiteren. Mocht U een oude boender bezitten ga er dan eens met een broodzaag over en U imiteert prachtig de broodsnijden- Deze opgewekte woorden sprak Ds. E. N. van L o o, voorzitter van de Gere formeerde Vereniging tot verzorging van zieken en verplegingsbehoevenden alhier vrijdagmiddag in de korte bijeen komst welke voorafging aan de officiële openstelling van de nieuw gebouwde Kraamkliniek en de uitbreiding der af deling voor Chronische patiënten van het Gereformeerd Verpleeghuis. Hij ver welkomde daarna de vele genodigden en belangstellenden, onder wie zich ook burgemeester en mevrouw Rasterhoff bevonden, wethouder Blok en de ge meentesecretaris, beide eveneens verge zeld van hun dames, vele doktoren en de directrice met haar staf en een aan tal verpleegden. Na gebed en het lezen der gelijkenis van de barmhartige Samaritaan uit Lucas 10 sprak ds. van Loo nog een kort woord. Wij hebben allen naar deze officiële opening uitgezien, maar ze is later dan we aanvankelijk gedacht had den. Wij hadden gaarne al in het najaar van 1956 in ons huis willen beginnen, zo begon hij. Toen was het ook juist twintig jaar geleden, dat het werk in het Verpleeghuis een aanvang nam, waarbij het altijd de bedoeling is ge weest iets te laten zien van barmhar tigheid en christelijke liefde. De eerste periode was niet gemakkelijk. Het toen malige bestuur heeft met talloze moei lijkheden te kampen gehad. De moeilijke oorlogsjaren en die daarna werden ook meegemaakt maar in de laatste tijd werd een periode van ongekende bloei beleefd. Niet ’t minst nadat zuster Boersma de interne leiding op zich ge nomen had. Enige jaren geleden, aldus spr., wa ren wij genoodzaakt tot een grote uit breiding over te gaan. Toen werd in de tuin achter het huis de afdeling voor 20 chronische patiënten gebouwd, en het belendende perceel aangekocht en tot zusterhuis ingericht, aar het hoofdge bouw, hoe ook door deskundigen ge roemd, voldeed niet aan de eisen welke aan een dergelijke inrichting gesteld kunnen worden. Na lang wikken en wegen zijn we er daarom toe gekomen, het hoofdgebouw aan de Wijde en de Nauy/e Noorderhorne geheel omver te werpen. De hoofdgevel moest echter be staan blijven, omdat die prijkte op de lijst van monumentenzorg. Wel een eer voor ons, maar niet buitengewoon voor delig. We konden daardoor niet doen wat we graag wilden. De Kraamkliniek heeft in het nieuwe gedeelte weer een bijzondere plaats gekregen. De vorige was niet in overeenstemming met onze bedoeling en bood ook maar plaats aan acht vrouwen. De nieuwe aan veertien. De gehele inrichting bevat thans 70 bedden. Na te hebben stilgestaan bij de niet gemakkelijke taak van de directrice en haar personeel tijdens de verbouwing toen het zusterhuis tijdelijk tot kraam kliniek moest worden ingericht, maar er juist vele geboorten waren, sprak ds. van Loo zijn erkentelijkheid uit jegens de bouwers, maar ook jegens zuster Boersma en haar medewerksters en zuster Weijma die haar werk eveneens tot grote tevredenheid van het bestuur en haar patiënten verricht. dat geheel het oude bestuur dit nog mocht beleven en zien. Ook voor de ver dere plannen wenste hij het bestuur Gods zegen toe. Verder spraken nog de heren L. J. H. R o g h a i r namens de specialisten, en de oud-bestuursleden P. Flach en mr. A. W. Haan, de laatste mede als voorzitter der Vereniging van Stichtin gen voor Ouden van Dagen waarvan de Talma-rusthuizen, uitgaan, waarna Ds. van Loo, die alle sprekers direct al ge antwoord had, nogmaals dankte voor de felicitaties en waarderende woorden, evenals voor de geschenken welke van talloze kanten waren aangeboden. Hij hoopte dat met Gods hulp alle goede en vriend Mario Deze Rossi, ge- door Gassman, zijn vriendin met graaf Enrico Marisoni in het huwelijk laten treden, omdat hij weet dat deze ongeneeslijk ziek is, en na zijn dood hij en Giovanna een weelderig leventje zul len kunnen leiden van het geld van de graaf. Giovanna’s verlangen gaat er echter naar uit danseres te worden, een verlangen aangemoedigd door Tony Sa lerno (Shelley Winters) leidster van het ballet van Katherine Dunham, die in haar een danstalent meent te hebben ontdekt. Hoe Giovanna haar roeping na vele opwindende maar ook droeve erva ringen, die samen een duistere achter grond vormen, toch volgt vertelt deze een gelukkige gedachte, aldus spr., dat het bestuur nog meer plannen heeft en de revalidatie daarbij ook zijn aandacht heeft. Misschien kunnen we dat bij een volgende uitbreiding zien. De burgemeester bood hierna het reeds eerder toegezegde televisietoestel en de gelukwensen van het gemeente bestuur aan, waarna zijn echtgenote, die driemaal in de kraamkliniek ver pleegd werd, uitdrukking gaf aan haar prettige herinneringen aan die tijd. 'Zij bood daarvoor bloemen aan en sprak de hoop uit, dat de huiselijke sfeer, die er steeds heerste, altijd be waard zal blijven. sake it byltsje der by del to lizzen, lichamelik en geastlik wie hy doe noch to flink (lyk as nou ek noch) om stil ,to sitten en tomear, hy hie perspektiven yn oerfloed, hie administraésje en boekhalden by de han fan forskillende dingen, joech him op it paed as taksa- teur mei huzeforkeap en boppe dat al les wie hy doe al in bütenwenstige krêft mei yn it bistjür fan de pleatselike for- iening „Hulp in Nood”. A.1 sünt amper oan 25 jier nimt Feenstra de bistjürs- funksje as sadanich nou noch waer. Lit üs bislute mei it folgjende oan him wijde ferske In de Doopsgezinde Kerk werd vrij dagavond de jaarlijkse samenkomst van vrouwen gehouden om in gemeenschap pelijk gebed en zang de nood der we reld te gedenken. Over heel de wereld worden deze samenkomsten gehouden, en elk jaar is het aantal landen, dat aan deze gebedsure deelneemt, weer groter, zodat ditmaal het aantal met 20 is toegenomen, en thans reeds 134 telt. Het thema dat nu aan de orde was, was ontleend aan de brief van Paulus aan de Romeinen, hoofdstuk 8 35 „Wie zal ons scheiden...” De liturgie werd ge sproken door mevr. Wiegers en mevr. Lindeman, welke afgewisseld werd door het zingen van enkele psalm- en gezang verzen. In grote stilte luisterden de aan wezigen naar het gesproken woord, zo dat er een gewijde aandacht merkbaar was. Aan het einde werd een collecte voor de zending gehouden. feestelijke dag. Eindelijk is het zo ons huis officieel kunnen openen. smart halve smart is, is gedeelde vreugde dubbele vreugde. Met de grondrente zitten de regering en het parlement sterk in de knel. De minister wil haar op een minimum be drag vaststellen (wat neerkomt op de halve waarde van het land) en de boe renstand .minimumprijzen garanderen maar volgens de heer Swierstra wordt daarmee erkend, dat bij meer welvaart het volle bedrag moet worden berekend. De Sociaal Economische Raad is van een ander principe, de opbrengst van de minst waardevolle grond, uitgegaan. Dat is zo zuiver mogelijk gesteld, maar de regering wilde er niet aan om dat het haar te duur wordt. Het is merkwaardig hoe ontzettend ingewikkeld men a'ies houdt in Den Haag. Het Pachtbesluit gaat uit van een redelijke winst voor de pachter, maar moet daarvoor nu zo’n ingewikkelde administratie worden opgezet als de re gering wil en 50 miljoen geblokkeerd worden? Op die manier krijgt de pach ter straks twee eigenaren: de verpach ter en de staat. Maar het parlement wil dat ook niet, gezien de vele moties wel ke in de Kamer zijn ingediend. Dat de regering de bedrijfsgebouwen nu nog niet wil verbeteren in verband met de hoge bouwprijzen is onbillijk. Ze zijn dringend aan verbetering toe. Maar bovendien zien we nu reeds dat door de bestedingsbeperking de prijzen voor grote bouwwerken dalen. Als nu ook de woningbouw eens tijdelijk wat kon wor den beperkt, zouden misschien ook de kosten voor verbetering van de boeren bedrijven lager worden. Spr. conclusie was tenslotte, dat aan de boeren te veel geld voor de verbete ring van hun bedrijven is onthouden, terwijl men dat voor de industrie wel gegeven heeft. Wie kent in Nederland vader en moeder de Wit met hun spruiten niet? De radio-uitzending „de jeugd vliegt uit” is zeer populair, het boek van dezelfde naam is, met een goed Nederlands woord, een best-seller geworden. Ieder een spreekt over die levensechte familie de Wit, van welke de moeder zeker wel de meest dominerende figuur is. Dat zeiden vijf soldaten van het leger kamp Schaarsbergen bij Arnhem, die liever naar de bioscoop gingen dan de uitrusting poetsen. Zij zijn wegens on gehoorzaamheid door de krijgsraad te velde Oost te Arnhem ieder veroordeeld tot een maand militaire detentie plus uitlezing van het vonnis voor het front van de troep. De soldaten waren op weg naar de i cantine, waar een spannende film zou draaien, toen zij door een sergeant wer den teruggeroepen, omdat er gepoetst moest worden. Zij stoorden zich niet aan het bevel en liepen gewoon door. In de filmzaal werd hen nog eens op het ver keerde van hun houding gewezen, maar ook dit hielp niet. Gina Lollobrigida bleek een sterkere aantrekkingskracht te hebben dan de sergeant. uitspraak deed de secretaris Deze uitspraak deed de heer H. Swierstra, secretaris van Het Friesch Grondbezit, zaterdagmorgen in de ledenvergadering van de afdeling Sneek/Wymbritseradeel, toen hij sprak over de nieuwe melk- en pachtprijzen. Hij stond eerst uitvoerig stil bij de achtergrond van de moeilijkheden waar mee de Landbouw momenteel te kam pen heeft. Het kardinale punt daarbij is, dat de lonen en de sociale lasten te hoog zijn geworden. Vooral na het in voeren van de vrijere loonvorming zijn de moeilijkheden sterk toegenomen. Door de overeenkomst tussen het L.E.I, en de Stichting voor de Land bouw wordt de kostprijs niet berekend naar de eigen-, maar naar de pachtbe drijven. Daarom zijn de melkprijzen en de huren te laag gebleven, wat volgens Advert ntieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. de moeder de Wit. Wie een kinder tafeltje ronddraait in een kartonnen doosje, maakt het geluid van een wek ker die energiek opgewonden wordt, zweepslagen zijn eigenlijk maar ach, Iaat ik u alle illusies niet ontnemen, het leven is al nuchter genoeg. Nuchter en fantasieloos kan men de heer Dubois niet bepaald noemen. Hij is de man die autoportieren laat dicht- kleppen, voetstappen op de trap laat klinken en voor het straatrumoer bij verkeersongelukken zorgt. Hoe dat al les in de studio gemixd wordt tot een boeiend hoorspel, werd tot slot van de avond nog gedemonstreerd. De heer Baarda overhandigde bloe men en drabbelkoeken aan mevrouw Molsde Leeuwe, en de heren de Vries en Dubois. Hij animeerde de enthousias te toehoorders lid te worden van de boekenclub en kondigde aan dat Mary Pos op 27 maart voor de club komt spreken. De heer en mevrouw Heymansvan Dam hebben gisteren in restaurant Piso vele handen gedrukt en talrijke geluk wensen met hun zestigjarig huwelijks feest in ontvangst genomen. Burgemeester Rasterhoff, die in gezel schap was van de gemeentesecretaris de heer Koster, kwam het bruidspaar en de familie feliciteren, terwijl verder veel vooraanstaande ingezetenen van Sneek en Leeuwarden aanwezig waren. De burgemeester huldigde de heer en mevrouw Heymans in een hartelijke toe spraak als mensen die een eigen plaats innemen in het Sneker gemeenschaps leven. Zij zijn de vertegenwoordigers van een groep die eigen aard, karakter en geloof bewaard hebben en toch voelen zij zich verbonden met de gehele bur gerij. Burgemeester en bevolking ver heugden zich dat het bruidspaar deze dag heeft mogen beleven, al hebben ook zij de zeer moeilijke periode moeten doorworstelen waar wij allen met ’n ge voel van beschaming aan moeten terug denken. Het gemeentebestuur had zijn belangstelling en medeleven al tot uit drukking gebracht door het zenden van een bloemenmand, waaraan de burge meester nog graag het geschiedenisboek over Sneek „Drie kronen met ere” wilde toevoegen Hij zou dan voor deze gele genheid de titel willen veranderen in „Zes kruisjes met ere Verder werd het bruidspaar nog toe gesproken door de heer H. Beem, na mens de joodse permanente commissie, en de oud-leerling H. de Jong, namens de oud-leerlingen en de joodse gemeen te in Leeuwarden. „Het joodse kerkbe stuur”, aldus de heer de Jong, „heeft ter Uwer ere een boom in Israël laten planten. Deze boom is een symbool van uw eigen vruchtbaar leven en wij wen sen dat hij veel vruchten zal afiwerpen. Moge uw boom groeien in een gezegend vrij land”. Ten slotte sprak de heer A. Kuyt, voorganger van de Joodse gemeente in Leeuwarden, een persoonlijk, zeer in drukwekkend woord naar aanleiding van het derde Thoraboek, waar staat: God riep Mozes. Woorden die ook op de heer Heymans toepasselijk zijn. „U heeft uw vooraanstaande positie in het joodse leven altijd met bescheiden heid vervuld en juist daardoor hebt U zich zo bemind gemaakt”, zei de heer Kuyt, die de heer Heymans dankte voor de wijze waarop hij de joodse jeugd met de waarde van het geloof vertrouwd heeft gemaakt. Mevrouw Heymans was hem daarin een trouwe hulp. De heer Kuyt gaf het bruidspaar de priester zegen. Zeer velen drukten daarna nog de handen van de heer en mevrouw Hey mans, die onvermoeibaar leken en voor allen een dankwoord hadden. Op maandagen 18 en 25 maart zal voor van der Meulens boekenspaarclub in de foyer van Amicitia optreden de bekende spreker en auteur' A. den Doolaard, ook uit de oorlogstijd nog welbekend van Radio Oranje. Zijn lezing zal nu gewijd zijn aan Joegoslavië, dat eigenlijk zijn tweede vaderland is geworden, hij ook van alle kanten heeft doorkruist en door en door kent. Hij vertelt zowel van de oude volkscultuur als van de partisanen- strijd en licht de lezing toe met licht beelden, veelal in kleur, en grammo foonplaten van de volksmuziek en par- tisanenliederen. Silvana Mangano, de ster uit „Anna” en „Bittere Rijst” en Vittorio Gass man spelen de hoofdrol len in deze nieuwe en heftige Paramountfilm, geregisseerd door Robert Rossen. Silvana Manga no is in Mambo het knappe Venetiaanse meisje Giovanna Maset- ti, een verkoopstertje in een winkel, met een si nistere Rossi. speeld wil Dit léste docht wol bliken as men sa foar en nei syn mannige bydragen folge yn it Snitser Nijsblêd en de Balkster krante mei it bikende opskrift: „Kou- dum yn myn bernejierren”, biskriu- wingen, sa byldryk werjoun üt syn jeugdtiid, dy’t mei graeohte en nocht al tyd lézen véaerden. Yn’t forline wie Feenstra timmerman, earst as jongmaetsje to Koudum en kontreijen en doe yn Grinslan en Hollan. Dérnei waerd hy op likernóch 28-jierrige leeftiid bineamd as timmerman oan it süvelbidriuw „Normandia” to Snits en troude meiiens ek yn dy dagen. Doe’t Feenstra neijerhan 65 jier did waerd, naem fansels syn taek bij „Normandia” in ein en yntusken wie syn hüsgesin dan ek al ütgroeid ta greate bern. Al wie de man om syn leeftiid doe need- niet te laat heeft ingezien dat haar landbouwpolitiek na de oorlog fout is geweest. Op dit laatste durfde de heer Swierstra echter niet volmondig met ja of nee te antwoorden. Wij mogen dank baar zijn, dat wij Mansholt als minister van landbouw hebben gehad, zei hij. Die had het ook heel moeilijk. Een pluspunt in zijn beleid is, dat hij de landbouw op hoger peil heeft gebracht, maar misschien heeft hij daarvoor te weinig uit de staatskas gevraagd en de boeren te veel afgenomen. De grote schuld ligt echter mee bij de boerenorganisaties, die het pachtprijsbeleid hebben gesteund. De pachtprijspolitiek had de excessen moeten uitroeien. Nu is ze gebruikt om de kosten van de producten laag te hou den waardoor de stadsbevolking ver wend is. De melkprys moet met tien cent om hoog. Dat komt de boer toe. Overigens ben ik niet zo bevreesd voor de pacht prijzen en de grondrente. De minister heeft al toegezegd daarover nog wel eens te willen spreken, zo besloot de heer Swierstra.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1