voor de van Programma Boekenweek Negentig jaar maar nog altijd modiste Spoorwegstaking in Engeland waarschijnlijk Vergadering Actie Comité sloeg spijkers met koppen In 49 IJLST van en 35 55 09 55 G Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 39 De „Sneeker Gymnastiekvereniging^ viert zestigjarig bestaan I Zeldzaam jubileum in Woudsend 112e jaargang no. 23 Redakteur: L. KIEZEBRINK Uitbetaling melkprijstoeslag EEK Bestuur krijgt Eigen parfum Bouw 8 woningen Anna Paulownastraat Studiefonds Provincie Friesland Brutale inbreker veroordeeld lesge- zorgd r Redaktie-adres KLEINZAND 7 Telef. 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Donderdag 21 maart 1957 Win keldie vegge Jonge insluipers - Zeevaart eert admiraal De Ruyter Misbruik van de woning nood Chr. Oratoriumver. onder nieuwe leiding meer geld voor acties w maart.) I bij 3 millioen man betrokken zijn. „beledi- oorlam vakbond taal telt en el 1 i Meer eisen. gaat Al i 1 Q 0 Q 0 r te een alsof i e t b t SNEEKER NIEUWSBLAD Zoals bekend zijn reeds 200.000 arbei ders in de scheepsbouwindustrie in sta king. De ongeveer drie miljoen arbei ders in de metaalindustrie zijn van plan geleidelijk in staking te gaan. Na de vergadering van de K. Boot, Ned. Kampioen en sportman no. 1 van 1957 in een afscheidssprong uit de ringen B. en W. stellen de raad voor de bouw van acht woningen aan de Anna Paulownastraat, architect de heer Arts v. d. Berg te Leeuwarden, ondershands te gunnen aan de aannemer J. R. de Dood alhier voor de som van f 116.640,84, gen. In deze commissie namen zitting de heren F. Roosenstein, H. Pettinga en de Jong. De leden, die deze vergadering niet bijwoonden, zullen per circulaire van de genomen besluiten in kennis worden ge steld. Ook zal nog een rondschrijven worden gezonden betreffende de toneel avonden met Johan Kaart, voor welke actie zich reeds een groot aantal winke liers heeft opgegeven. De verhoging der contributie reeds deze maand in. Aan het slot van de druk bezochte bijeenkomst dankte de wnd. voorzitter, de heer F. Ris, voldaan over de bereikte resultaten, alle aanwezigen voor de me dewerking die ze spontaan en gul ver leenden. En daarnaast B. en W. voor dc gelukkig» oplossing van de moeilijk heden. 94-jarige heer Wierstra hadden, bleek dat ondanks het in wezen grote verschil van de gymnastiek van toen en nu, één ding gebleven is, nl. het onderling con tact en de stevige vriendschapsband welke ook thans nog de S.V.G. kenmer ken. Vroeger, aldus de heer Wierstra, wisselde men op de uitvoering de gym- nastieknummers af met nummers van een voordrager en tot in de vroege och tenduren bleef men nog onder leiding van de directeur dansen, en dan werd zo’n avond een evenement in het vereni gingsleven. Ondanks de gewijzigde structuur van onze tijd, is het bestuur overtuigd, dat ook deze gymnastiekvereniging een taak heeft te volbrengen in de lichamelijke opvoeding van de jeugd en het besloot mede daarom het 60-jarig bestaan niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Daar om is een grote jubileumuitvoering ge organiseerd. daar een dames- en herenverenigings- keurkorps samenstellen. Het zijn nu deze beide keurkorpsen die op de uit voering van S.G.V. aan verschillende toestellen een gymnastiekdemonstratie komen geven. Namen als die van gebr. Boot, Lammers, Volkers, Ruder en de Broeder, alsmede verschillende dames die bij de Ned. kampioenschappen op de ranglijst stonden geklasseerd, kunnen tot de gymnasten van topklasse gerekend worden en hun aanwezigheid geeft de garantie dat het turnpeil op de jubi leumuitvoering tot de hoogste graad gaat behoren. Als eigenlijke jubileumviering wordt voorts op zaterdag 6 april voor de jeug dige leden een feestmiddag georgani seerd, terwijl de overige leden ’s avonds een bonte balavond wordt aangeboden. Moge de „Sneeker Gymnastiek Ver- eeniging” nog vele jaren groeien en bloeien tot heil van haar leden en tot nut van de lichamelijke opvoeding. Een terrazzowerker brak in oktober in de Amerikaanse ambassade te Den Haag. Hij reed met zijn buit weg in een slee van *n wagen van de ambassadeur. Maar in de buurt van Rotterdam miste hij zijn portefeuille. Hij reed terug en vond wat hij miste in de garage van de ambassadeur. Weer ging het naar Rot terdam. Maar onderweg miste hij weer wat: zijn tas met inbrekers werktuigen. Hij keerde zijn wagen en haalde de tas uit de gang van de ambassadeurswo- ning. Toen hij nogmaals'naar huis reed kreeg hij een ongeluk en werd hg ge snapt. Dinsdag is hij veroordeeld: negen maanden. van arbeiders in de scheepsbouw en me taalbewerkers werd bekend gemaakt dat het eerste stakingsparool voor tien gebieden met zware industrie en vlieg tuigbouw zal gelden. De staking zal za terdag op het middaguur ingaan. De eerste stakingsgolf op zaterdag zou een miljoen arbeiders omvatten. De stakers van de scheepswerven hebben vandaag het vertrek van de Queen Mary naar New York voor 24 uur weten te vertragen. (Ons Noorden). Optreden „de Halter”. Teneinde van deze uitvoering ook werkelijk iets bijzonders te maken, nam het bestuur contact op met de zuster vereniging G.V. „de Halter” van Alk maar. Daar deze vereniging verschillen de turnsters en turners van uitzonder lijke klasse tot haar leden telt, kon men Een Rotterdamse mevrouw werd in een groot magazijn in het centrum van de stad door de politie aangehouden, toen zij in de winkel een wollen dames- vest had gestolen, schrijft het Alg. Dag blad. De vrouw had thuis een hele voor raad gestolen goederen. Aanvankelijk trok zij alleen op pad, maar de laatste vier weken nam zij geregeld haar veer tienjarige dochter mee, die de kunst van winkeldiefstallen ook al aardig onder de knie had gekregen. Gedeputeerde Staten zijn voornemens binnenkort over te gaan tot het ver lenen van bijdragen uit het Studiefonds der provincie Friesland voor het studie jaar 1957/1958. De bijdragen worden verleend aan onbemiddelde jonge men sen van goede aanleg, die in de provin cie Friesland woonachtig zijn en gedu rende de twee voorafgaande jaren ge weest zijn. Hoewel bijdragen voor an dere studie-richtingen geenszins zijn uit gesloten, worden zij in de eerste plaats verleend voor een vakopleiding in de verschillende takken van landbouw en nijverheid. Zij die menen voor een bij drage in aanmerking te komen, moeten zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 15 april a.s., een daartoe strek kend verzoek bij gedeputeerde staten (Tweebaksmarkt 52, Leeuwarden) in dienen. Aanvraagformulieren zijn ten provinciehuize (bodenkamer) verkrijg baar. Ook zij. die voor het studiejaar 1956/1957 in het genot van een bijdrage zijn gesteld, moeten, indien zij voor het komende studiejaar opnieuw in aanmer king wensen te komen, een verzoek in dienen. Aanvragen, die na 15 april wor den ingezonden, blijven buiten behande ling. nen. De commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek acht het een verheugende omstandig heid, dat onder de inzendingen ook reeds een novelle kon worden aangewezen, die het volgend jaar als boekenweekge schenk zal kunnen worden uitgegeven, aldus de N. Rott. Crt. Voor de jeugd zal een gedichtenbundel getiteld „De muze en het meisje” wor den uitgegeven, samengesteld door Ad den Besten en Beht Voeten. Hoeveel succes deze reeks heeft, moge blijken uit de omstandigheid, dat de oplage sinds 1949 meer dan verdubbeld is en thans 45.000 exemplaren zal bedragen. Lay out en omslagontwerp zijn van Jan van Keulen. De traditionele boekengids is nog uit- gebreider dan die van het vorige jaar. Er zullen 305.000 exemplaren in omloop worden gebracht. Verder zal een fol der .waarin de aandacht op de boeken gids wordt gevestigd, worden verspreid. De boekenweekaffiche is dit jaar ver vaardigd naar een ontwerp van Henk Broer. Zij stelt een lezende man voor. In het gehele land zal in de Boeken week veel propaganda voor het boek worden gemaakt. In ongeveer driehon derd plaatsen worden speciale avonden gehouden. Viei’ jongens, twee van dertien en twee van veertien jaar, zouden van de cember af te Rotterdam meer dan hon derd insluipingen hebben gepleegd. Twee hunner zijn ten slotte betrapt in een pastorie. Na schooltijd en op vrije mid dagen zouden zij offerblokken in kerken hebben gelicht, collectebussen hebben geopend en in kantoren geld uit dames tassen hebben gestolen. Eenmaal, nadat zy hun euveldaden hadden gebiecht, zou den zij nog voor het verlaten van de kerk een offerblok hebben gelicht. Voort zouden zij rusthuizen, woningen en winkels zijn binnengeslopen, aldus de N. R. Crt. Het geld werd gebruikt voor snoepgoed en bioscoopbezoek. By elkaar zouden de jongens meer dan duizend gulden hebben ontvreemd. Koning Elizabeth van Engeland krijgt bij haar bezoek aan Frankrijk van de Franse parfumfabrikanten een speciaal voor haar samengesteld reukwater, mel den de Engelse bladen. Het nieuwe par fum zal nooit aan de markt komen. Al leen wanneer de koningin een nieuwe fles bestelt, zal het opnieuw worden gemaakt. Verschijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) LONDEN, 20 maart. Een staking van spoorwegpersoneel in geheel Engeland werd vandaag zo goed als zeker, terwyl regeringsautoriteiten alles In het werk stellen om twee andere stakingen tot staan te brengen of te vermyden, waar- Het betrekkelijk kleine aantal leden was verklaarbaar; men bedenke, dat toen de spdrt in ’t algemeen nog lang Op maandag 25 maart zal aan boord van Hr. Ms. schepen van oorlog en in de walinrichtingen der Koninklijke Marine waar ook ter wereld, op plechtige wijze het feit worden herdacht dat luitenant- admiraal M. A. de Ruyter 350 jaren ge leden te Vlissingen werd geboren. Zo zal de betrokken commandant des ochtends in aansluiting op de vlaggen- parade tijdens een „alle hens voor de boeg” een herdenkingsrede uitspreken. In de daarvoor in aanmerking komen de plaatsen zal een grote parade aan de wal worden gehouden. Na afloop van deze parade, of indien de omstandigheden geen parade toeia- ten, na afloop van de herdenkingsrede, zal cte dienst worden gehouden als op zondag. Ook aan boord der koopvaardijschepen zal bet feit worden herdacht dat het op 24 maart a.s. 350 jaar geleden is dat Michie! Adriaansz. de Ruyter te Vlissin gen werd geboren. De bij de Kon. Ned. Redersvereniging aangesloten rederyen hebben de gezag voerders van hun schepen verzocht op die datum de bemanning voor de boeg byeen te roepen en in een toespraak de grote strijder voor de vrijheid ter zee te gedenken. Na afloop wordt een extra uitgereikt. De rechtbank te Amsterdam heeft de 29-jarige lorrenkoopman Th. M. wegens oplichting van een woningzoekende voor t 500.overeenkomstig de eis’ veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, meldt de N. R. Crt. De lorren koopman was het opgevallen, dat de huurder van ’n woning aan de Ziezenis- kade bijna nooit thuis was. Op een keer vond hij een bos sleutels voor het huis waarvan er een op de woning paste. In een advertentie bood hy de etage huur aan en deed het tegenover adspirant gegadigde voorkomen hij ging verhuizen. Zij kon de etage hu ren mits zij de inboedel overnam voor f 1500.De dame betaalde f 500.als voorschot, die zij natuurlijk kwijt was. Tot directeur van de Chr. Oratorium- vereniging alhier is benoemd de heer R. Teule te Heerénveen. De directie van de „British Overseas Airways Corporation” (BOAC) en ver tegenwoordigers van 2000 personeels leden op Londen Airport zullen vandaag een eis tot een loonsverhoging van tien procent bespreken. Vakbondsleiders van 120.000 arbeiders in de elektriciteitsbedrijven komen ook vandaag bijeen om een looneis te be spreken. Aan de Clyde heerst door de staking in de Engelse scheepsbouw thans volkomen rust. Behalve bij de haven toegangen ziet men ner gens een levend, wezen. was en er dus heel wat overredings kracht nodig geweest zal zijn de jonge mensen van die dagen tot sport te be wegen. Ook een artikel in het regle ment, dat bepaAlde dat het maximum aantal leden der vereniging niet meer dan 21 zou mogen bedragen zal trou wens het zijne daartoe hebben bijge dragen. Toen dan ook in 1903 een dames- afdeling aan de vereniging kon worden toegevoegd besloot men met algemene stemmen het betrokken artikel te laten vervallen. Na vele ups en downs en na de leiding van verschillende directeuren zal de vereniging dan binnenkort haar 60-jarig bestaan vieren, en al is zij dan niet de grootste vereniging hier in Sneek. toch heeft zij haar bestaans recht bewezen en ei’ zullen ongewijfeld vele Snekers en oud-Snekers zijn, die met genoegen aan de tijd terugdenken toen zij in deze vereniging de gym- nastieksport beoefenden. ze vroeger een model hadden uitgezocht lieten ze de afwerking aan haar over. „Jo rédde jo der wol mei. Jo hawwe der mear forstan fan as ik”, zeiden de klanten dan. Nu passen ze de hele voor raad en vragen dan nog of er ook nog andere zijn. Maar slagen doen ze haast altijd, want mej. Reitsma gaat met haar tijd mee. Ze houdt geregeld de mode bladen en de kranten bij. Zelfs klanten die al lang in Leeuwarden en Sneek wo nen, komen daarom nog bij haar. „Warbere” mensen als U, kunnen we moeilijk in de maatschappij missen, zei de burgemeester. Hoeveel duizenden mensen zou U in de loop der jaren wel niet hebben geholpen? En dat V dit mocht doen, bewijst dat er behoefte aan was in Woudsend en uw werk gewaar deerd werd. Niet alleen in Woudsend en in de gehele gemeente, maar ook door de Koningin. De heer Tjaberings gaf haar daarom de raad door te zetten, omdat ze nog kwiek en vaardig is en deed daarna de verheugende mededeling van de grote eer welke haar te beurt was gevallen. Hij speldde haar het blinkende ereteken op en wenste, dat ze dit nog lang in goede gezondheid mag dragen, „Ik voelde er eerst niet zoveel voor, maar nu ben ik er toch blïj mee en trots op”, antwoordde’de jubilaresse, ’n beetje bevend van ontroering, „Wilt U de Ko ningin er vriéndelijk voor bedanken, mijnheer de burgemeester?” Duizenden hoeden heeft mej. Reitsma gemaakt. Ook veel oorijzerhoedjes. Maar dat is voorbij. Ze heeft nu nog maai- één klant die een Friese kap draagt. Maar de dames stelden vroeger niet zo veel eisen als tegenwoordig, vertelde ze. Als In de Staatscourant van dinsdag is een beschikking van de minister van L., V. en V. gepubliceerd, waarbij de uitbe taling van de melkprijstoeslag 1955/’56 wordt geregeld. De volledige toeslag is vastgesteld op fl.70 per 100 kg melk. Dit komt overeen met f 45.94 per 100 kg melkvet, met f 1.70 per 100 liter in consumptie gebrachte volle melk (in Zeeland en op Goeree-Overflakkee), met f23.66 per 100 kg Leidse kaas en met f 15.16 per 100 kg Goudse kaas. De ge deeltelijke toeslag is vastgesteld op f 0.85 per 100 kg melk, hetgeen overeen komt met de helft van de hierboven bij de volledige toeslag genoemde bedragen. De eerste betalingen van de toeslagen kunnen in het begin van april 1957 wor den verwacht. De betalingsmandaten worden door de provinciale voedselcom- missarissen verzonden. Hiermede is ver moedelijk een termijn van ongeveer zes weken gemoeid, daar niet alle mandaten het gaat om ongeveer 165.000 betalin gen tegelijk kunnen worden verzon den. De betaling van het verschil tussen algemene garantieprijs en netto-op- brengst van de melk zal waarschijnlijk eveneens in de loop van april 1957 ge schieden door verrekening via de melk en zuivelfabrieken dan wel rechtstreeks door het produktschap voor Zuivel aan de zelfkazers en veehouders in Zeeland en op Goeree-Overflakkee. Op 7 maart was het 60 jaar geleden dat een zeventiental Sneker jongemannen besloot over te gaan tot de oprichting van een gymnastiekvereniging. In het archief vinden we dat er over de naamgeving nogal heftig gediscussieerd werd, maar de partyen uiteindelyk tot overeenstemming kwamen, waarna op 1 april de eerste les in de gymnastiekzaal van het Nutsgebouw in de Wynkanstraat (thans garage Fritsma) onder leiding van direkteur Wierstra werd gegeven. „Ik doe het altyd nog met evenveel plezier als toen ik er mee begon. Het is myn lust en mijn leven”, verzekerde mejuffrouw G. AlinghReitsma ons gis termorgen in haar gezellige woning aan de Nieuwe Aanleg te Woudsend. Met dat „het” bedoelde ze het maken van dameshoeden. Mej. Reitsma is nl. mo diste en doet, dit werk al 72 jaar. De eerste twee jaar als leerlinge bij mevr. KroonGaastra in de Wyde Noorderhorne te Sneek, daarna zelfstandig in Woudsend. Twintig jaar was ze toen ze op 20 maart 1885 haar eigen hoeden zaak begon dat was gisteren dus 70 jaar geleden en ondanks haar 90 jaren dryft ze de zaak nu nog altyd zelf. Energiek, opgewekt en in goede ge zondheid. Stil zitten kan ze niet. Ter gelegenheid van dit zeldzame jubileum kende de Koningin haar de ere medaille in zilver, behorende bij de Orde van Oranje Nassau, toe en burgemees ter Tjaberings kwam persoonlijk op bezoek om haar deze hoge onderscheiding op de borst te spelden. Hoewel ze in al die ja ren Woudsendster met de Woudsenders is ge worden en hun spreekt, kan men toch wel horen, dat ze „Grönniger” is. Advert mtieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Praatje met de heer M. Wierstra. In het praatje dat wij onlangs met de geen gemeengoed bij de grote massa eerste directeur der vereniging, de thans De officiële openingsavond van de 22ste Boekenweek op vrijdag 29 maart a.s. in de Amsterdamse Stadsschouw burg, zal worden bijgewoond door prin ses Beatrix. Nel Oosterhout draagt die avond verhalen voor van Louis Coupe rus en van Harry Mulisch en na de pauze zal het Nederlands Ballet o.l.v. Sonia Gaskell de première brengen van Graduation Ball op muziek van Johann Straus met choreografie van David Lichine. De begeleiding is in handen van het Kunstmaandorkest o.l.v. Anton Kersjes. Verder danst het ballet Dessins pour les six. Na afloop volgt dan het traditionele schrijversbal. Wim Bijmoer zal de schouwburg versieren. Het geschenk zal dit keer, voor het eerst sinds 1952, weer uit een novelle bestaan. Een jury, die bestond uit o.a. Antoon Coolen, Clare Lennart, H. A. Gomperts en G. Kamphuis, heeft de vijf tig inzendingen beoordeeld en de novelle „De nacht der Girondijnen” met alge mene stemmen bekroond. Het publiek zal m de gelegenheid worden gesteld, naar de naam van de schrijver te raden. Het bekroonde boek beschrijft het dra ma van Westerbork, doorgangskamp voor de transporten naar de Duitse ver nietigingskampen. Het zal in een oplage van ruim 150,000 exemplaren verschy- een Haar wieg stond nl. in Tolbert, waar ze op 20 oktober 1866 geboren werd. Haar ouders hadden een boer derij, maar vader Reit sma was een kasteleins zoon en omdat dat vak ook hem aantrok, kocht hij in 1885 het café met stalhouderij in Wouds end, thans Hotel-Café „De Watersport”. Zo werd GrietiendusWouds- endster, maar omdat ze niet zo sterk was, zo meenden haar ouders, besloten die dat ze maar „hoedemaakster” moest worden. Eén hoededoos en f 3.85. Na de leerjaren in Sneek, begon ze met één hoede- doos en een „bedrijfska pitaal’" van f 3.85 in het huis naast de zaak van haai- ouders, in welk pand nu de kapperszaak van de heer Reekers ge vestigd is. Vader huur de het voor haar en om haar wat op dreef te hel pen behoefde ze voor eerst ook geen kostgelc te betalen. Maar de zaal floreerde goed. Het pam werd te klein en tie, jaar later verhuisde se naar de voormalige Doopsgezinde pastorie in de Buren waar ze meer ruimte kreeg. En weer tien jaar daarna, 50 jaar geleden dus, be trok ze haar tegenwoordige winkelhuis dat ze zelf had laten bouwen. Vele jaren had ze naast de hoeden zaak ook een atelier voor dameskleding. Daarin hield ze naaimeisjes, maar aan de hoeden kwam niemand anders dan zij zelf. „En ze werkte bij dag en bij nacht”, zei haar trouwe huishoudster mej. Boukje Bergsma, die ook als naai meisje bij haar kwam, maar nu al bijna 39 jaar de huishouding doet. Volgend jaar 12 mei hoopt ze zelf weer te jubi leren. De staatsspoorwegen hebben de eis van de spoorwegarbeiders voor een loonsverhoging van tien procent afge wezen. Een tegenvoorstel voor een loonsver hoging van drie procent werd door de desbetreffende vakbond een „beledi ging” genoemd. Nadat in de vorige vergadering beslo ten was dat de Zeilkoningin dit jaar weer even glorieus zal worden ingehaald als de laatste jaren het geval was, heeft het er dezer dagen even op geleken, dat er een kink in de kabel zou komen. Het was nl. niet zeker dat het Lunapark door zou gaan. En omdat deze vermakelijk heden een van de kurken vormen waar op de Koningin moet drijven, hing ook haar leven even aan een zijden draad. Het bestuur sprak al van een „nood toestand” en schreef een „nood-verga- dering” uit (die dinsdagavond in rest. Piso gehouden werd) maar gelukkig kwam alles nog op z’n pootjes terecht. Het Lunapark komt er. De vergadering liet dit psychologisch moment echter niet onbenut voorbij gaan. Ze besloot nl. met grote meerder heid de contributie te verdubbelen, waar door het bestuur vrijwat meer geld om handen krijgt en voor de acties niet meer zo behoeft te „bedelen”. Al zal hulp van buiten nog altijd dankbaar worden aanvaard, want actie kost geld. Veel geld. Er zijn echter nog altijd te veel win keliers in onze stad, die wel van deze acties profiteren, maar geen lid van het Comité zyn en dus ook niet bijdragen in de kosten. Getracht zal worden hier aan een einde te maken. Er werd nl. een werkcommissie in het leven geroe pen, die de niet-leden zal bezoeken om te trachten hen tot meedoen te bewe-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1