Sneek krijgt een Jongensstad I Slechte zomer had geen nadelige invloed op het bezoek aan de Jachthaven In de eerstkomende tijd Nederlandse speelfilms en van Van Kleitablet tot Wereld boek The Eddy Duchin Story in het Amicitia Theater IJLST WYMBRITSERADEEL AGENDA Zaterdag heeft Sneek weer een draaiorgel De heer J. Lassche tot voor zitter benoemd Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, BMW Donderdag 4 april 1957 8 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Sitfiavi N.C.V.B. Ijlst Koninklijke onderscheiding voor controleur Salverda Negentig jaar Openbare Leeszaal en Bibliotheek Voorzitter Bioscoopbond kritiseert hoge vermakelijkheidsbelasting Geslaagd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 112e jaargang no. 27 Opbrengst kollekte Record aangiite voor de Paasvee Tentoonstelling Veilig Verkeer Ui B 'f' SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK I Bestuursverkiezing. Dit deelde dinsdagavond de heer H. Fijlstra, voorzitter van Menno, Afscheid van de Voorzitter. De baten. AMICITIA THEATER. Uitloting obligaties. Z omerav ond- voetbal. zich met Twee Sneker predikanten J. Dethmers. H. Joh. Achter de brede Missouri. Hoewel deze vergadering iets beter was bezocht dan verleden jaar, stelde het bezoek de voorzitter toch teleur. Hij hoopte dan ook dat de belangstelling de volgende maal groter zal zijn. ’s Avonds deuren sluiten 1 vriend van Duchin was, speelt de hoofd rol, Kim Novak is zijn tegenspeelster. De film is in technicolor. de die FOLSGARE. Onze oude plaatsgenoot D. Kamstra, thans te Leeuwarden hoopt zondag zijn negentigste verjaardag te vieren. uit er In de afgelopen maand maart telde de Leeszaal 1993 bezoekers, onder wie 210 vrouwen, en bedroeg het aantal uitge leende banden 9104. Redaktie-adres KLEINZAND7 - Telef.2872 Van de lening 1938 de nummers 34 en 49. De havenmeester vestigde er in een brief de aandacht op, dat het ’s zomers vaak voorkomt, dat de buitendeuren van de schiphuizen 's avonds na tien uur nog open staan. De opvarenden komen soms wel, maar soms ook niet terug, zo dat hij dan niet weet of de deuren al dan niet gesloten moeten worden. Daarom verzocht hij de aandeelhouders hem er van in kermis te willen stellen als men van plan is ’s avonds niet terug te ko men. Gedurende het seizoen behoren de deuren ’s nachts gesloten te zijn. stappen te doen tot het in het leven roepen van een stichting bedrijfspen sioenfonds voor het film- en bioscoop bedrijf en verder alle maatregelen te ne men, welke voor het in werking stellen van genoemd pensioenfonds en alles wat daarmede verband houdt noodzakelijk is. Men mag inderdaad dus reeds spreken van het Boek der 1000 talen. Het spreekt dat de tentoonstelling ook heel wat laat zien van de boekdrukkunst in verband met de bijbel, deze kunst is immers zo belangrijk geweest voor de bijbelver spreiding en een grote stand is aan dit feit gewijd, men ziet oude bijbeluitga ven enz. Ook krijgt men iets te zien van de tot standkoming van de Staten- en Nieuwe Vertaling en van het werkterrein van het Ned. Bijbelgenootschap' in In donesië en Belgisch Kongo. Bijzonder interessant is de stand over Indonesië, waar men maar op een knopje heeft te drukken om door een lichtje te leren in welk gedeelte van dat uitgestrekte ge bied de bijbel geheel in de eigen taal vertaald is, of waar slechts gedeeltelijk. En als men weet dat er daar in Indo nesië zo'n 150 talen gesproken worden weet men meteen welk een ontzaglijke taak het Bijbelgenootschap deze vertalingen op de hals haalde. Op 29 maart j.l. werd door „De Unie” een examen afgenomen in Stenografie (Groote) en machineschrijven. Hiervooi' slaagden de volgende candidaten, allen opgeleid door Instituut „Groote”, Groot- zand 70, alhier. Blindtypen: dames J. Reyenga, Heeg; R. Dykstra, H. Schotanus, E. Bosma, J. Postma, Balk; M. Niermeijer, I. v. d. Meer, M. v. d. Weerd, R. v. d. Meer, M. Stokker, Tr. van der Heide, T. Ob- bema, R. Schuil, S. Dijkstra, T. Keu rling, H. Zijlstra, R. Winkler, J. Visser, A. Haak, J. Boomsma en KI. de Haan, allen te Sneek. Heren: L. Muurling te Delfstrahuizen; A. v. d. Sluis, W. Koop- mans en H. Martens te Koudum; Wempe'en J. v. d. Goot te Sneek. Betreffende het zomeravond-voetbal deelde de heer Fylstra mede dat dit voor ’t komende seizoen goed is voorbereid. In totaal zullen hieraan 14 elftallen deelnemen, ondergebracht in twee af delingen, ieder van zeven clubs. Klasse A zal bestaan uit de elftallen van Ton- nema, Flach, Gemeente, Hubert, PTT, Lankhorst en Kwant. De B-klas wordt gevormd uit die van Landustrie, G. J. In de plaats van de heer H. A. Tromp, die wegens a.s. vertrek niet herkiesbaar was, werd tot voorzitter benoemd de heer J. Lassche, die het, naar hij zeide, zeer waardeerde dat hij voor deze post was aangezocht. Hij had zich gaarne be schikbaar gesteld en beloofde te trach ten in de geest van zyn voorganger voort te gaan teneinde de Jachthaven z.m. nog bloeiender te maken dan ze reeds is. De heren K. Sevensma en H. S. Groen hout werden als lid van de Raad van Beheer herkozen. Bovendien houdt iedere avond 8 uur een der plaatselijke predikanten een causerie van plm. 10 minuten en is er om 9 utir ’s avonds een vertoning van een filmstrook: „Nederland en de Bij bel”. De tentoonstelling wijkt af van vroe gere bij belten toonstellingen in zoverre dat ze, om haar zoveel mogelijk instruc tief te maken, ook wat de achtergrond van de bijbel, het vertaalwerk enz. be treft, visueel is ingesteld, dus is rond leiding in groepen beslist nodig om een beeld te krijgen van alles wat er om en met de bijbel in de wereld gebeurt. De expositie vangt aan met het aller oudste begin, met de taal en de tijd dat men nog op kleitabletten schreef tot het heden nu de bijbel een wereldboek is geworden. Men ziet op het openings paneel van stand 1 bijv, een kleitablet uit Nineve van 650 v. Chr., waarop het Babylonisch zondvloedverhaal staat, als de aanvang van de stand „de bijbel in handschrift”. En de tentoonstelling laat ons dan verder zien hoe die oude bijbel tot ons kwam en nu wereldwijd wordt verspreid; in zijn geheel vertaald in 400 van de 1500 talen welke op de wereld worden gesproken terwijl nog in 700 andere talen gedeelten zijn overgebracht. IJLST, Verleden donderdag kwam de afd. IJlst van de N.C.V.B. byeen in „Ons Gebouw”. Mevr, de Vries kon een flink aantal dames welkom heten. Spre ker was Ds Dekker met het onderwerp „Herkomst der ziel”. Er gaf zich één nieuw lid op. De bewogen levensgeschiedenis van Eddy Duchin, de populaire Amerikaan se pianist, die in 1951 stierf, is het on derwerp van deze muzikale cinemascope film in het Amicitia Theater. We ver tellen de wederwaardigheden van een jong gezin waaraan zowel triomfen als rampspoeden ten deel vallen, en van de man, op wiens muziek bijna een ge heel werelddeel danste toen hij stierf, hier maar niet, al is het misschien be kend genoeg, omdat de Avro er al eens een hoorspel aan wijdde. Maar het is zeker een pakkend verhaal dat op de voorgrond van' deze ontroerende film doorregen met prettige muziek staat. Tyrone Power, die de persoonlijke IJLST. De Simavi-collecte, gehouden op 25 en 26 maart, heeft in deze ge meente ruim f 104opgebracht. Dat de Paasveetentoonstelling, die hier a.s. dinsdag voor de zesde maal op de veemarkt wordt gehouden al een goede naam en grote bekendheid heeft gekre gen, blijkt wel uit het feit, dat het aan tal aangevoerde slachtdieren elk jaar groter wordt. Deze maal belooft de aanvoer wel bijzonder groot te worden. Er zijn nu al een zestig koeien aangegeven, welk aantal nog niet eerder bereikt werd. Hieronder bevindt zich ook een een cellige tweeling. Deze koeien zijn pre cies eender getekend, zodat men ze niet van elkaar kan onderscheiden. Een grote bijzonderheid in de koeienwereld. Het is jammer dat we met een aanbeveling om deze bijbeltentoonstelling van het Ned. Bijbelgenootschap toch vooral te bezoeken, wat laat komen. Ze is immers al van j.l. dinsdag aan de gang en morgen vrijdag is het de laatste dag; dan kan men er in de Ned. Herv. Kerk nog voor terecht van 9 tot 12, 14 tot 17.30 en 19.30 tot 22 uur. En natuurlijk ook hedenavond nog van 19.30 tot 22 uur. Maar dat zijn dan ook de laatste kansen voor hen, die er nop niet waren, een buitengewoon interessante expositie, première voor Friesland, onder geleide te bezichtigen. hebben zich met bijbelvertalingen bezig gehouden. Bogerman met de Statenver taling, dr. Wumkes met de Friese ver taling. Er is een stand gewijd aan Fries land en de bijbel, en daar blijkt dat er reeds vroeg sporen van bijbelgedeelten in het Fries zijn aangetroffen (o.a. een handschrift uit de 13e eeuw van dc tien geboden.) Uiteraard wordt veel aandacht aan het werk van dr. Wumkes geschon ken. Voorts aan de Friese psalmberij ming van Fedde Schurer enz. Zeer be langrijk is ook al het getoonde over de Nieuwe Vertaling van de Bijbel in het Nederlands, welke eind 1951 gereed kwam.„Afrika op het kruispunt der we gen” is ook al een zeer interessante stand, omdat dit werelddeel op deze ten toonstelling fungeert als een voorbeeld van hoe het in vele streken van de we reld gesteld is. In allerlei opzichten staat men hier voor een keus, en Chris tus’ Kerk staat voor een enorme taak om overal de weg te wijzen naar Jezus Christus ,het Licht der wereld. Men krijgt heel wat te zien van de contrasten in dit werelddeel. Van Rembrandt en de Bijbel vertellen reproducties van heel wat van zijn werken, terwijl de slot stand: „de Bijbel, wereldzaak, wereld- taak” de aandacht vestigt op het zeer belangrijke werk van het Bijbelgenoot schap waarvan men lid kan worden voor een minimum contributie van 2.50 per jaar. Vermeld moge nog wor den dat alle panelen ontworpen en in elkaar gezet zijn in het Bijbelhuis van het Genootschap in Amsterdam. Op de tentoonstelling elders is gebleken dat zij zowel jong als oud zeer boeit, het bezoek was enorm en dat we hier met een stuk practisch kerkewerk ook te doen hebben bleek uit het feit dat de predikanten van verschillende richtingen graag meewerk ten. Wanneer het om het „Ene Boek” gaat kan men elkaar nog altijd wel vin den. De officiële opening der tentonn- t idling alhier geschiedde dinsdagavond n de Ned. Herv. predikant dr. K. H. „Het filmbedrijf zal aldus spreker trachten de betrokken gemeentebesturen langs de weg van overleg en wederzijds begrip te overtuigen van de onjuistheid van een uitsluitende toepassing van dit uitzonderingstarief op de film. Zou echter vast komen te staan, dat de normale middelen falen, dan zal het filmbedrijf daarin niet kunnen berusten, inzonderheid nu dit bedrijf meer en meer gewikkeld wordt in een concurrentie strijd met andere ontspanningsmedia. welke lager werden belast of te welker gunste gelden van de burgerij worden geïnvesteerd, terwijl het filmbqdifif door alerlei bepalingen en belemmeringen in zijn ontwikkeling wordt gestuit.” Er is een belangrijke samenwerking ontstaan tussen de overheid en de be drijfsorganisaties bij de totstandkoming -1 het zomeravond- voetbal o.a. mede in de persconferentie in hotel Hanenburg. 'Ze komt hier in het tydvak van 29 juli tot 10 augustus. Men heeft zich daarbij de volle mede werking van het gemeentebestuur e.a. reeds verzekerd. Blanke pelsjagers in verbitterde strijd met Zwartvoet indanen, de liefdesge schiedenis van een Indiaanse schone en haar blanke minnaar, snorrende pijlen en suizende tomahawks, welke dood en verderf zaaien...... ziedaar enkele ge gevens van deze film voor de zondag- matinée. Clark Gable en Ricardo Mont- alban vervullen de hoofdrollen, en we zien warempel Adlophe Menjou ook nog eens. Vrjjdag 5 t/m maandag 8 april ieder» avond te 8 uur en zondag tevens te 5 uur film: „The Eddy Duchin Story”. Zondagmiddag 7 april te 2.30 uur filmi Achter de Brede Missouri. Verschijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink 8c Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Burgemeester Tjaberings van Wym- britseradeei reikte dinsdagmorgen de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uit aan heer K. Salverda te Oppenhuizen, deze dag 40 jaar als le melkcontroleur In dienst was van de Cobp. Zuivelfabriek „De Westerbrugsloot” te Ultwellingerga. Jaarverslagen. De secretaris deelde in zyn jaarver slag ook nog mede, dat met ingang van 1 januari j.l. het werkplaatsje aan de nieuwe kolk weer in handen van de Jachthaven is en door aandeelhouders gebruikt mag worden voor het verrich ten van kleine reparaties e.d. Ook zal het ingericht worden voor het drogen van zeilen. De penningmeester de heer J. v. d. Horst .gaf een uitvoerige toelichting op de balans en de verlies- en winst rekening. De balans per 31 december 1956 wees een saldowinst aan van f 131.11. Over 1955 was er nog een verlies van f 33.74, waardoor het totale verliessaldo over vorige jaren gestegen is tot f 21921.38. De gebouwen, terrein en water zijn sa men gewaardeerd voor f6875 aanschaf - fingskosten plm. f85000). De vernieu wingen komen voor f 4100 op de balans voor. Verleden jaar was dit f 3500, maar in het afgelopen jaar zijn weer belang rijke onderhoudswerken uitgevoerd, die eveneens geactiveerd zijn. In totaal wyst de balans een bedrag aan van f 33 969.52, w.o. een aandelenkapitaal van f 20.000 en een agio op aandelen van f2125.—. Volgens de Verlies- en Winstrekening Ter gelegenheid van dit jubileum kwamen het volledige bestuur van de fabriek en een deputatie van het perso neel >’s morgens in het kantoor bijeen, waar de voorzitter de heer J. Wind en de directeur de heer J. de Jong de ju bilaris in hartelijke bewoordingen geluk wensten en dankten voor zijn trouw en *de wijze waarop hij zijn functie in al deze veertig jaren heeft verricht. Na mens het bestuur bood de directeur hem daarvoor tevens een enveloppe met in houd aan. waarna hij hem ook nog de zilveren F.N.Z. personeelmedaille met bijbehorende oorkonde uitreikte. De heer Salverda dankte voor deze hulde, waarbij hij herinneringen uit zijn loopbaan ophaalde. De Burgemeester, die om kwart voor elf arriveerde, zag in de aanwezigheid van het gehele bestuur een bewijs van diens medeleven met en waardering voor de heer Salverda, en trok uit dit jubileum de conclusie, dat hier over en weer altijd een goede samenwerking is geweest. Hij noemde de positie van de jubilaris van hoge waarde voor het be drijf en wenste hem van harte geluk met de hoge onderscheiding, welke de Koningin hem heeft toegekend. Daarna speldde hij hem onder applaus de me daille op de borst. Moge het de Almach tige behagen, dat U deze onderscheiding nog lange jaren in gezondheid kunt dra gen, aldus de burgemeester, die ook het bestuur feliciteerde dat een van zijn per soneelsleden deze eer te beurt is geval len. Na het dankwoord van de heer Sal verda wenste ook de heer Wind hem namens het bestuur geluk, en bood de heer J. Jansen hem als geschenk van het personeel een foto van de fabriek aan. de Vries, Tjallema, Rypkema, Hoogeveen en Ga-ru-za. Deze wedstrijden nemen 15 mei een aanvang en er zal maandags-, dinsdags-, woensdags- en vrijdagsavonds worden gespeeld in het Zuidersportpark. Donder dags wordt er niet gespeeld, omdat de Kaatsver. Sneek die avond haar compe titiewedstrijden houdt. De kampioen van de A-klas zal met diverse elubs uit om liggende plaatsen om het kampioenschap mogen spelen. De twee laagst geplaat sten uit beide afdelingen degraderen automatisch naar de B-klas waarvan de twee hoogst geplaatsten automatisch naar A promoveren. Zaterdagmiddag om half vijf zal de heer Rinnert de Jager het draaiorgel dat hij aankocht en geheel liet res taureren om er op fleurige wijze lief dadige én andere nuttige doeleinden in onze stad mee te dienen, voor het stadhuis aan de burgerij voorstellen. De burgemeester onthult daar door het verwijderen van een vlag de naam, waarna het orgel zijn lang ver beide debuut gaat maken. Daarna rijdt men er mee naar Ho tel Hanenburg om daar het bestuur van het jubilerende O.N.S. een mu zikale hulde te brengen. Na afloop daarvan krijgt het een plaatsje op het Schaapmarktplein, waar het „hooggeëerde publiek” anderhalf uur lang de gelegenheid krijgt met de fraaie klank van het instrument ken nis te maken. Bij de rondvraag, waarin eerst aller lei onderwerpen, variërende van de pet van de havenmeester tot de toestand van de oudste jachthuizen, aan de orde kwamen, richtte de heer v. d. Horst namens de Raad van Beheer, en naar hij vertrouwde ook namens alle aandeel houders, woorden van afscheid tot de scheidende voorzitter, die tien jaar lang de belangen van de Jachthaven naar zijn beste weten heeft gediend. Hij heeft roerige vergaderingen meegemaakt, maar de laatste jaren ook, dat de Jachthaven weer voor het grootste deel gezond is geworden. De achterstand na de bevrijding is voor een goed deel in gehaald. Voor zijn aandeel daarin dank te spr. de heer Tromp hartelyk. Tevens bood hij hem een langspeelplaat aan, waarvan hij nog vele jaren in gezond heid moge genieten. De heer H. V r o 1 y k vond het jam mer, dat de heer Tromp nu uit de Sne ker watersportfamilie en van het meer verdwijnt. De heer Tromp was zeer erkentelijk voor al deze hulde en dankbaar voor de prettige samenwerking in het bestuur en voor het cadeau. Ik heb ook altijd veel steun van de aandeelhouders gehad, zei hij. Ik vraag U die steun ook voor taan niet aan de Raad van Beheer te onthouden. Dinsdagavond slaagden hier voor het diploma Veilig Verkeer de dames D. Hendriks, T. DijkstraDijkstra, H. v. d. WerfHiemstra, T. Dijkstra, T. de VriesBakker, IJ. ReitsmaCnossen, G. Cnossen, T. Giliam, en de heren T. de Jager, P. Kingma, C. de Wagt, H. Mouwe J. Jousma, J. de Jong, B. v. d. Werf, R. de Jong, W. Stoffelsma, J. Rosier, J. Cnossen, J. de Groot, P. Wijnja, H. Sei nen, J. Pereboom, H. Abma, K. v. d. Meulen, H. Postma, Ir. C. Wind, W. Hoekstra, A .Hoekstra, J. de Vries, J. A. Hoekstra, G. de Valk, H. Brekeveld, J. Veldhuis, Ir. A. Boswijk, G. Ligthart. De heren Ir. A. .Boswijk en G. Ligt hart slaagden zonder één fout te maken dus met lof. De examen-commissie werd gevormd door de heren S. G. Walinga, A. Keet, D. v. d. Meer, S. v. d. Zee en W. Bos- graaf. De collecte hier ter plaatse had een schitterend resultaat: f 981,67. Allen, die hier aan meegewerkt hebben, hetzij door - gaven hetzij door collecteren, namens Simavi hartelijk dank. De eventuele baten zullen dit jaar ten goede komen aan liefdadige instellingen t.w.: kankerbestrijding 50 t.b.c.- hestrijding en klnderultzending ieder 25 Het bestuur wil proberen ook „Sport en Liefdadigheid” weer nieuw leven in te blazen. Hiervoor wordt nog druk met de tegenwoordige commissie onderhan deld. HET GASTENBOEK telde in 1956 nl. het record-aantal van 500 handtekenin gen van vreemdelingen, onder wie vele buitenlanders, zo vermeldde de secre taris de heer H. S. Groenhout in zyn jaarverslag, dat gisteravond in de 56e aandeelhoudersvergadering in de bovenzaal van „Onder de Linden” werd uit gebracht. Ook het havengeld was hoger, maar dat was kennelijk een gevolg van het slechte weer. De zeilers liggen dan liever in een beschutte haven dan buiten. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs i 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Donderdag 4 april. Algemene Ledenver gadering Fries Scheepvaart Muse um in Café Rest. Piso. Aanvang ’s avonds 7.30 uur1. Zaterdag 6 apriL Ingelandenvergadering Waterschap de Scherwolder en Mor- rahemmen voorm. 9.30 uur in Hotel Hanenburg te Sneek. Zaterdag 6 april. Elfde President Roose- velt Mars. 'Zondag 7 april. Dancing Boermans te Bolsward. Muziek de Sambrinco’s. Maandag 8 april 's middags 3 uur Mo deshow Venekamp en diverse ande re zaken in de Foyer van Amicitia. Dinsdag 9 april ’s morgens 8.30 uur 6e Paasveetentoonstelling op de Vee markt te Sneek. Dinsdag 9 apriL Voorl.byeenkomst Gewest. Arbeidsbureau over Cana da in Café Rest. Piso. Aanv. 8 uur. Woensdag 10 april. Buitengewone Al gemene vergadering van Aandeel houders Ver. tot het Bouwen van Woningen te Sneek, in rest. Piso. Aanvang 8 uur. Donderdag 11 april 's middags 24 uur Brqukbandendemonstratie in Dro gisterij de Jong, Galigastraat. Vrydag 12 april. Kunst aan Allen, Vioolrecital. Zaterdag 13 apriL Alg. Ledenvergade ring Boerenleenbank Roodhuis e.o. in café Altenburg te Roodhuis, Maandag 15 april. Van der Meulens Boekenspaarclub. Foyer Amicitia ’s avonds 8 uur Dr C. van Rysinge over ..De wereld waarin wij leven”. Maandag 15 april ’s avonds 7.30 uur In gelandenvergadering Waterschap Abbega in het lokaal vétn de Herv, Kerk te Abbega. Woensdag 17 april. Alg. Ledenvergade ring Coöp. Boerenleenbank Hom- merts in het Gebouw v. Chr. Belan gen te Hommerts, ’s avonds 7.30 uur. Donderdag 18 april ’s avonds 7.30 uur uitvoering van de „Matthaus Pas sion" in de Martinikerk te Bolsward. Vrydag 19 april (Goede Vrijdag) *s na middags 2 uur Uitvoering van de „Matthaus Passion” in de Grote Kerk te Sneek. Behalve de gebruikelijke 7 obligaties op de lening 1934, zullen nog 18 obliga ties extra worden afgelost. Uitgeloot werden de nummers: 9, 17, 21, 22, 28, 50, 81, 85, 115, 125, 127, 141, 145, 152, 195, 208, 219, 221-, 226, 232, 239, 252, 259, 260 en 271. De voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond, de heer Joh. Miedema Sneek, heeft in zijn openingsrede op de ledenvergadering in Krasnapolsky onder meer op gewezen, dat, afgezien van het feit, dat de heffing der verma kelijkheidsbelasting over het algemeen nog altijd op discriminerende wijze wordt toegepast ten aanzien van de film welker functie te midden van de overige ontspanningsmedia daardoor wordt miskend er ook nog een aantal gemeenten is, dat het tarief van 35 procent handhaaft. van het produktiefonds voor Nederlandse films, dat ondei- stringente conditiën fi nanciële bijdragen verleent ten behoeve van vakkundig opgezette produktieplan- nen, die een redelijke kans van slagen bieden. Gezien de voorbereidingen, welke ge troffen worden, mag worden verwacht, dat in de eerstkomende tijd een aantal Nederlandse speelfilms in de bioscopen zal verschijnen. De jaarstukken werden zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Tot le den van het hoofdbestuur werden her kozen de heren M- Desmet te Eindhoven, J. Weening te Amsterdam en A. F. Wolff te Utrecht. De vergadering machtigde het hoofd bestuur om bij de minister van sociale zaken en volksgezondheid de nodige De jongensstad zal verrijzen op het terrein van de Ijsbaan aan de Leeuwar- derweg, waar voor dit doel een tenten kamp zal worden ingericht. Er worden pl.m. 300 jongens verwacht in de leef tijd van tien t/m dertien jaar, die zelf een burgemeester zullen kiezen die met de leden van de te vormen gemeente raad, waarin van elke lagere school één jongen zitting zal hebben, de belangen van de jongensstad zal behartigen. Enkele oudere leerlingen van de mid-' delbare scholen zullen zich belasten met het toezicht op een en ander, maar krij- geen geen stem in Het kapittel. Naast een stadhuis zal de jongensstad ook een eigen politie en brandweer krij gen en zal de bewoners de verkeers regels worden bygebracht. De jongens stad zal geopend zijn van des morgens 9 tot des avonds 5 uur, gedurende wel ke tijd alle bewoners aanwezig moeten zijn. Zondags is zy gesloten. Goedkope vacantle. Het doel van de commissie is de jongens een mooie vacantie te geven. Er zullen o.a, viswedstrijden, knobbeltoch- ten, excursies naai’ diverse plaatselijke bedrijven enz. worden georganiseerd en men hoopt als slot de jongens een één- daags autotochtje aan te kunnen bieden. Voor dekking van de onkosten be hoeft iedere jongen voor alles wat hem In deze 14 dagen geboden wordt maar drie gulden te betalen. Maandag 29 juli zal burgemeester Rasterhoff de jongensstad aan zyn jeug dige collega overdragen, waarna doof het hysen van een vlag de stad voor geopend wordt verklaard. Op een en ander hopen we binnenkort nog nader terug te komen. is op de gebouwen, terrein en water to taal f 2968.afgeschreven. De onder houdskosten bedroegen f5167.06 (v. jr. f4680.22), intrest obligatieleningen f660.(f850.algemene onkosten f 1625.94 (f 1695.96). Aan huren werd ontvangen f 12653.63 (f 12589.87), aan havengeld f 1020.10 (f 1016.95), aan diverse baten f528.76 (f 179.73). De rekening, vermeldende een saldo winst van f 131.11, sloot in debet en cre dit met een bedrag van f 14773.85. Nadat de heer v. d. Horst nog enige nadere toelichting op bepaalde posten had gegeven, werden zijn rekeningen op voorstel van de controlecommissie goed gekeurd met dank Voor het accurate en deskundige beheer. HÉis

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1