Verleden jaar Ds. Bruinsma als koekver- Amsterdam koper Tentoonstelling werkstuk ken Thee-Tournooi 85.000 vreemde' ngen in Sneek Beslissingswedstrijd nodig tussen WAVV en Borne Achilles in veiligheid IJLST WYMBRITSERADEEL van en in Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, r Handenarbeid Viool- en Piano-avond Kunst aan Allen 12 Maandag 15 april 1957 112e jaargang no. 30 >uw I m. n het Actie- Eindexamen I Veertienjarig meisje vermoord En toch blijft het ledental van V.V.V. veel te laag DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telef. 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en de Vrijdag wordt geen huisvuil opgehaald Veelzijdigheidsproef 28 Massakoorzang op eerste Paasdag Bloemenhulde voor Koningin Juliana Johan Kaart en 1 Comité De kat stapte vrolijk rond op zijn laarzen Opbrengst kollekte SNEEKER NIEUWSBLAD <kie) Redakteur: L. KIEZEBRINK dental (346) op te voeren. In de kleine raadseaai En i ■s De financiën f ZATERDAGVOETBAL. Promotie Ie klas. De commissie. Friese kampioen VVT volgen plaats en hoe ze van crêpe papier poppenkast- Federatie V.V.V.’s in het meren gebied. 20 32 19 27 21 25 18 24 19 22 19 21 19 16 18 15 20 15 20 14 20 12 21 11 22 19 20 18 21 17 21 16 22 16 20 14 Lw. Zwak Blauw Wit Hark. Boys Drenthina 16 25 16 22 16 21 16 19 2 2 2 0 0 0 4 2 0 0 1 2 Be Quick WVC Quick ’20 Hengelo Zw.w.einde WW Hunsingo Rood Geel LSC Frisia Haren Nicator 22 32 21 31 22 27 21 22 22 22 22 22 ONS ACV Heeg Poolster 8—2 3—6 2—5 2 1 0 9 7 In de bossen van de gemeente Rave- stein is in de nacht van donderdag op vrijdag het stoffelijk overscho' gevonden van het veertienjarig meisje M. Wolfs, wonende te Herpen, gemeente Ravestein. Zij is waarschijnlijk donderdagavond tussen acht en negen uur vermoord. De Rijkspolitie van de post Ravestein staat nog voor een raadsel wat de identiteit van de dader betreft. Aangenomen moet worden dat het meisje donderdagavond toen zij te ongeveer acht uur van een boodschap naar huis terugkeerde, niets vermoedend met haar moordenaar is meegegaan. Tegen half tien werd bij de Rijkspolitie aangifte gedaan van haar vermissing. Te circa half twee in de nacht werd het ernstig verwonde stof felijk overschot gevonden midden in de bossen, op enkele minuten van haar ouderlijke woning verwijderd. Vrijdag morgen is het naar ziekenhuis in Oss overgebracht. Zaterdag is te Herpen de 17-jarige H. M. gearresteerd. Deze buur jongen van het slachtoffer heeft bekend de moord te hebben gepleegd. Het vreemdelingenbezoek aan onze stad beweegt zich nog steeds in een stijgen de lijn- Het. kan over 1956 op ongeveer 85.000 geschat worden met een gemid delde verblijfduur van 3 a 4 dagen. Een deel werd ondergebracht in de hotels, de pensions en de jeugdherberg, maar een groot aantal vertoefde in schepen, tenten en de kampeerboerderijen. Plm. 15000 van de gasten kunnen gerekend worden onder de „dagjesmensen”. Verdeeld over de nationaliteit was ongeveer 63% van het totale aantal Neder lander, Belgen 15%, Duitsers 9%, Amerikanen 6%, Engelsen 2l/z%, diverse na tionaliteiten ll/z2%- Door het z.g. trekken van een groot aantal dezer bezoekers wordt de behoef te aan betere kampeerterreinen een steeds dringender eis. 15 10 16 10 15 16 Handenarbeid: het woord heeft in de poppen kunnen maken. Laten de lief- laatste jaren wel een heel andere be tekenis dan het vroeger had, toen fi guurzagen zowat de enige vorm er van was. Kunt U zich de krantenhangers dog herinneren met een uitgezaagd mo lentje of scheepje? Misschien een nut tig voorwerp, maar het gaf weinig ar tistieke bevrediging aan de maker die er niet iets van zichzelf, van zjjn eigen gevoelens in kon uitdrukken. Klazienaveen voor de thans prachtig voor. Oranje Nassau Klazienaveen VVT hebbers zich opgeven bij de Vereniging voor Handenarbeid en als de cursus dan t.z.t. kan starten, zult U of uw kind de volle vreugde beleven van echte verant woorde handenarbeid. Men zal U veel, nuttige aanwijzingen kunnen geven, maar in de eerste plaats zal men uw fantasie en vindingrijkheid ontwikkelen, zodat U zelf in staat bent in een gevonden boomtak een hondje te zien, dat alleen nog wacht op een kop die U hem moet gevenEr wachten U grote vreugden. Redaktie-adres Steenw. B. GAVC wzs Olyphia Black Boys Stanfries dat hierdoor moet laten. Robur Sneek Achilles WAVV I Borne Het bovenstaande ontleenden we aan zijn. Ook is er een actie gaande het le- het jaarverslag van de secretaris van V.V.V., vrijdagavond in de algemene le denvergadering in „Onder de Linden”, en bij de uitvoerige besprekingen over het ledental van de vereniging, haar wensen en haar plannen, kwam dat gro te aantal vreemdelingen natuurlijk al lereerst naar voren. Als 85000 vreemdelingen hier 3 a 4 dagen doorbrengen maakt dat totaal 255000 dagen. En als elke gast nu eens gemiddeld een tientje per dag in onze stad uitgeeft, en dat is stellig niet te hoog geschat, maakt dat een totaal be drag van 2% miljoen gulden. Deze mil- joentjes komen terecht bij de zakenmen sen en hoe is ’t mogelijk, zo vroeg de secretaris Zich af toch zijn die lang niet allemaal lid van V.V.V. Zelfs zijn er winkeliers die ’s zomers voort durend vreemdelingen in hun zaak krij gen en toch V.V.V. niet door hun lid maatschap steunen. Inlichtingen en reclame. Op Goede Vrijdag 19 april wordt geen huisvuil opgehaald. De vuilnisvaten welke normaal op vrijdag geledigd wor den, moeten nu een dag eerder, dus op donderdag 18 apiil, worden uitgezet. Nadat de heren F. Ris en P. Vlas- kamp als bestuurslid waren herkozen, deelde de voorzitter de heer A. H. Vis mede, dat zeer binnenkort een Federatie van V.V.V.’s in het Friese merengebied zal worden opgericht. Met volkomen be houd van eigen zelfstandigheid zullen hierin samenwerken Akkrum, Bolsward, Eernewoude, Grouw, Joure, Langweer, Sloten en Sneek. Vermoedelijk komt ook Terhorne er nog bij, terwijl met Lemmer contact wordt gezocht. Bij de rondvraag werd nogmaals na- drukkeljjk de noodzaak van een goed in gericht kampeerterrein bij onze stad be pleit. Als de internationale wegen over enige jaren gereed zijn, moet Sneek de trekkende vreemdelingen goed kunnen ontvangen. Hier dient dus spoed te wor den betracht. De bootverbinding met het Paviljoen werd eveneens besproken, zulks naar aanleiding van de berichten, dat de J’a- viljoenboot niet meer zal varen, maar voortaan alleen voor rondvaarten e. d. zal worden gebruikt. 'Het belang van Sneek eist echter een geregelde boot- dienst met het Paviljoen. Vandaar dat met de vorige exploitant, en zo nodig met andere ondernemers, contact zal worden opgenomen. Jammer, dat mnziekminnend Sneek vrijdagavond 12 april niet in groter ge tale naar Zaal Hanenburg was getogen om het duo Stanley Weiner—Jean Anto- nietti te beluisteren. Beslist ontmoedi gend was het bezoek ook weer niet en de jeugd was uitstekend vertegenwoor digd, deze laatste kamermuziekavond van K.A.A. Eigenlijke kamermuziek gaf het programma overigens alleen voor de pauze, de rest was overwegend het vir tuoze genre. Toch zou het onbillijk zijn, daarom de „begeleider”, de Nederlandse pianist Jean Antonietti, te veronachtza men. Hij had een groot aandeel in het succes, ideaal begeleider als hij is, als men dit woord niet liever wil ver vangen door: partner, deelgenoot in het muzikaal gebeuren, en dat na slechts één voorbereidende repetitie Het leek of de violist in het eerste nummer, Bachs sonate in E, niet goed van de grond kon komen. Een zekere krampachtigheid in de linkerhandtech- niek, een nerveus en kortademig vibra to, gaf zijn Bach-interpretatie iets on zekers, iets weifelends. Gebruikte hij de goede oude Bach om zich wat in te spelen? Of is hij inderdaad geen Bach- speler? Laat hij zich leiden door een al te grote, maar m.i. misplaatste beschei denheid tegenover het genie? Nu dient gezegd te worden, dat deze duo-sonates èn technisch èn muzikaal niet kunnen halen bij Bach’s solosonates voor viool. Bijzonder zwak van vinding is b.v. het hoofdthema van het eerste Allegro van deze E-dur In Brahms’ 3de en laatste sonate, op. 108 in d, was Weiner plotseling een an- Hoe anders is dat tegenwoordig. Men geeft U een stuk hout en een mes in handen en U mag vrij aan het snijden gaan. Misschien worden het beestjes voor een boerderij of een boom waar een aap in klimt het hangt er van af wat U in dat stukje hout ziet en wat U er uit wilt halen. Voelt U niets voor zo’n mes in uw hand, dan kunt U altijd nog gaan vormen met touw, met raffia, met klei. Op deze tentoonstelling waren prach tige beeldjes, zuiver van vorm en uit drukking, en pulletjes die een vreugde voor de maakster moeten zijn. Veel meer was er op deze tentoonstelling te zien. Spatwerk, stempelwerk, hondjes ge maakt van pansponsen, kralen van pa- pierrepen omwikkeld met raffia zo veel aantrekkelijke dingen dat kinderen twee, driemaal terugkwamen om al dat moois nog eens te bekijken. Ze kunnen het leren maken. Er zijn leiders die de verschillende technieken beheersen, die grote en kleine leerlingen kunnen ver- Aan de door de Kon. Federatie van Landelijke Rijverenigingen georgani seerde cursussen voor rijvaardigheid enz. namen ook tien leden van de lande lijke rijvereniging „De Waterpoorters” alhier deel. Na gehouden examen slaagden de da mes Cr. Lycklama a Nijeholt, Hichtum met 8 pnt. en N. Wijbrandij te Hidaard, 7.30 p. alsmede de heren J. Wiarda, Njjland, 8.34 p.; S. Wiarda, Nijland, 8.11 p.; H. P. Andela, Nijland, 8 p.; W, Bak ker, Sneek, 7.81 p.; P. Schwering, Fols- gare, 7.20 p. en I. H. Boersma, Hart- werd 7 p. Er is.MM Wij zouden V nog veel meer kunnen vertellen van alles waarvan U kunt ge nieten in het stadhuis, maar kunnen U beter de raad geven zelf eens te gaan kijken. Verschijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Poolster degradeert. Bij het zaterdagvoetbal viel de laatste beslissing. Poolster ging in Heeg met niet minder dan 40 voor de bijl, zodat de Spijksters het volgende seizoen hun geluk in de vierde klas moeten beproe ven, Een teleurstellend slot voor deze Groningers, die er eerst behoorlijk voor stonden. O.N.S., niet wetende wat Heeg van plan was, nam in Meppel het zekere voor het onzekere en klopte M.J.V. met 2—L Leeuw. Zwaluwen besloot de competi tie met een magere 32 zege op ACV. We hadden een grotere overwinning voor de kampioenen verwacht. Het is al haast een traditie dat onze Chr. koren in samenwerking met de Chr. muziekvereniging „Harmonie” deze massakoorzang op Kerst- en Paasdagen organiseren. Tot onze blijdschap mag deze massa - zang zich in een toenemende belangstel ling verheugen.Toch willen we ieder die zingen kan opwekken ook mee te doen. Onze patiënten in ziekenhuizen en rusthuizen, die vooral deze dagen zo veel missen, stellen deze zang op hoge prijs en om ons lied zoveel mogelijk te laten doordringen is een zeer groot aantal zangers en zangeressen nodig. Een programma wordt ter plaatse uit gereikt. We vangen aan om .7 uur bij het St. Ant. Ziekenhuis en gaan vervolgens naar Rusthuis „Thabor”, Geref.Verpleeg huis, Cruycebroedershof en het Ned. Herv. Ziekenhuisje a. d. Maria Louise- straat. Door samenwerking van de oranje verenigingen van Baa'rn en Soest zal de traditionele bloemenhulde op de verjaar dag van Koningin Juliana dit jaar een landelijk karakter krijgen. Uit iedere gemeente van ons land zul len delegaties van twee personen naar Soestdijk worden afgevaardigd. Het defilié, dat één uur zal duren, vangt precies elf uur aan. Zij, die niet aan het défilé kunnen deelnemen, wor den eveneens in de gelegenheid gesteld bloemen neer te leggen. De koninklijke familie zal zich name lijk te voet begeven naar de Konings- laan, waar duizenden een plaats zullen kunnen vinden. Hier kunnen de bloemen in ontvangst genomen worden. Zij, die de delegaties vormen, zullen op het gazon vóór het koninklijk paleis een levende landkaart vormen. Na af loop van het défilé zullen de provinciale afgevaardigden aan H. M. de Koningin worden voorgesteld. Het A.C.S. heeft gemeend ter gele genheid van zijn eerste lustrum een actie te moeten organiseren, en wel door het opvoeren van het bekende stuk „Potas en Perlemoer met vacantie”, door het gezelschap Johan Kaart. Hier voor krijgt men bij verschillende win keliers bonnen welke men later kan om wisselen voor een toegangsbewijs. Daar deze avond in het eind van mei gehou den zal worden is er voor ieder ruim schoots gelegenheid het benodigde aan tal bonnen te sparen. Er zal bovendien nog een ruilavond gehouden worden waar gelegenheid zal bestaan de bonnen aan te vullen. Let op onze advertentie in het volgend nummer en op de raam biljetten. In ons bericht in ons vorig nummer betreffende de eindexamens aan de Sneker scholen was wat het gemeentelijk gymnasium aangaat uitgevallen de naam .van de eerste gecommitteerde nl. prof, dr. F. J. M. de Waele, Nijmegen. Ds. J. W. Bruirlsma, Ned. Herv. predikant te Gaastmeer die, zoals bekend, in samenwerking met de bakker in zijn dorp Friese kruidkoeken bakt en ver koopt voor de restauratie van zijn kerk, breidde zijn campagne uit tot Amster dam. Zaterdag had hij in letterlijke zin zijn tenten opgeslagen voor het Konink lijk Paleis op de Dam, waar hij met hulp van dames in Fries kostuum en de Snitser Ungetiders plm. dertienduizend koeken aan de man (en de vrouw) bracht. van de Vereniging gaan steeds meer zorg baren. Dat bleek ook uit het ver slag van de penningmeester, de heer P. Henstra. Het kassaldo liep nl. terug van f 720.13 tot f 487.69, daar 1956 een na delig saldo van f232.44 opleverde. (Ont vangsten f 1874.83, uitgaven f2107.27). En de onkosten worden steeds hoger. De porto voor drukwerk is o.a. verdubbeld en toch mag ook dit onderdeel van de propaganda allerminst verwaarloosd worden. De vereniging heeft beslist meer inkomsten nodig en daarom zal o.a. ook geijverd worden voor een hoge re subsidie van de gemeente die nu maar f 500.— bedraagt, terwijl het mi nimum bedrag dat de meeste gemeenten voor dit doel uittrekken 10 cent per in woner is. Dat zou voor Sneek dus f 2000 Prachtig werk van Black Boys. Een eresaluut aan Black Boys, dat zowaar ook zijn laatste wedstrijd tegen Stanfries in Appelscha met 20 won en nu een redelijke kans heeft voor de 3e klasse behouden te blijven. Stanfries immers zal zeer waarschijnlijk zijn thuiswedstrijd tegen Harlingen ver liezen, zodat de Appelsga’sters dan hun laatste ontmoeting tegen GAVC in Grouw moeten winnen om met Black Boys gelijk te eindigen. Voorts is Oly phia er nog, dat gisteren RES in Bols ward met 20 versloeg en nu ook op zestien punten staat. De verwachting is evenwel gewettigd dat deze club zich in haai’ laatste thuiswedstrijd tegen WZS wel in veiligheid zal weten te brengen. Vooral nu de zebra’s gisteren met niet minder dan 101 in Harlingen verloren. Jubbega Harlingen DOG RES Bergum Steenwijk toumooi ten toon te mogen stellen. U kunt de tentoonstelling tot en met van 22 22 22 21 22 18 22 17 22 17 Arnh. Boys 22 13 Friesland weer een stap dichter bij kampioenschap. Friesland is er bijna. De Bornianen wonnen met 52 van plaatsgenoot Fri sia en als zij volgende zondag op eigen veld ook over Appingedam zegevieren, gaat de vlag in top. Het had ook deze zondag kunnen zijn, maar Gruno en FVC blijven hun kleine kansje hardnek kig verdedigen. Beide wonnen met 21: de Groningers van Haren en de Hulzu- mers in Appingedam. Onderaan is het pleit nog steeds niet beslist. Opnieuw stelde Nicator de executie uit door met 21 van Rood Geel te winnen. Zouden de groenwitten de dans nog ontsprin gen? LSC werkte zich definitief uit de gevaarlijke zóne door een 21 zege op GRC. Onze stadgenoten wisselden daar bij voor de zoveelste maal van met Frisia. Friesland Gruno Appinged. FVC GRC Neptunia Oranje Nassau staat al met één been in de derde klas. De Groningers lieten op de fraaie overwinning op Klaziena veen een even mooie 31 zege op de Friese kampioen VVT volgen en met vier punten uit twee wedstrijden en de thuiswedstrijd tegen de grootste rivaal boeg staan zü er Misschien neemt U een groepje kin deren mee om het werk van andere kin deren te bewonderen en er ideeën te krijgen voor zelfwerkzaamheid. Sneek is gelukkig dat het boven an dere plaatsen gekozen is de werkstuk ken van de eerste ronde in dit grote TT- i 1-mogen stellen. TT rln X x _x donderdag in het stadhuis bezoeken, 9—12 uur, 2—4.30, 19—21 uur. De toe gang is vrij. DEZE WEDSTRIJD was uitgeschre ven voor jongelui van 621 jaar, ver deeld in drie groepen, en het is juist zeer bekoorlijk dat de inzendingen zo uiteen lopen. Een oudere jongen of meis je met talent heeft zich in dit werk kunnen uitdrukken en kan nu beloond worden met een studiebeurs of een mooi reisje, maar ook jonge kinderen hebben hun vreugde gekend aan deze opgave: schrijf of teken eens iets over thee. Wie deze tentoonstelling goed bekijkt, ziet de verschillende kinderen voor zich zoals ze ieder voor zich deze opgave hebben verwerkt. Er zijn jongensteke- ningen van prachtige thee-schepen, er is een tekening van een meisje dat haar ouders een kopje thee in bed brengt... Er is borduurwerk en een heel grote „kiekkast” vol bootjes die bewegen op de golven als U zacht tegen het tafeltje stoot. Er zijn ook grappige kleine op stelletjes en een groot getypt verhaal van een schrijver in de dop. Advert -ntieprijs 15 ct per mm Bi) contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 85C748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Maar het jaarverslag vermeldde nog meer. Het aantal inlichtingen door het secretariaat (Kleinzand 2) verstrekt, bedroeg ruim 10.000: meer dan 2000 schriftelijk, de rest telefonisch of mon deling. Voorts werden er ruim 12.000 folders in de Nederlandse, Duitse, Franse en Engelse taal verspreid en bovendien nog ongev. 1800 van andere V.V.V.’s. verder verzond of reikte de heer v. d. Pijpekamp nog zo’n 2000 Gidsen van Sneek en Bolsward uit, terwijl in enkele buitenlandse gidsen advertenties wer den geplaatst om de aandacht op onze stad en haar merengebied te vestigen. Ook werd weer aan verschillende ge beurtenissen medewerking verleend. De voorbereidingen voor de elfmeren- tocht per schaats werden wel getroffen, maar Koning Winter liet verstek gaan. Met de Provinciale V.V.V. en de zus terverenigingen in de andere zeilgebie- den werd regelmatig samengewerkt. Vermoedelijk is de tijd niet ver meer dat een overkoepelend orgaan zal ont staan dat de belanghebbende V.V.V.’s in één lichaam onderbrengt. Over de recreatiegebieden in Fries land en de ontsluiting van het meren gebied wordt nog geregeld onderhan deld. Ook werden vele pogingen in het werk gesteld een E-weg van Groningen naaj- de Afsluitdijk en zo naar Holland te verkrijgen. De hoop bestaat dat dit op den duur verwezenlijkt zal worden. Een E-weg van Duitsland via Schoone- beek, Heerenveen, Sneek, Afsluitdijk heeft eveneens de volle aandacht. ligt op de tafel een serie grote gekleur de tekeningen in witte passepartouts die U eens stuk voor stuk moet bekij ken. Er zijn juweeltjes van kleur en Ijjn onder. De tovenaars met de fascineren de koppen en slanke handen met lange spitse nagels waarmee ze de koppen geurige thee hanteren... Aan de muur weer enkele opvallend goede affiche’s, bijv, de geestig uitge voerde plaat ,JBij thee is zelfs de sigaar de sigaar”. Hier is een pentekening te zien waar’ men lang naar staat te kijken, maar ook plakwerk van de allerklein sten waar men een vertederde glimlach voor heeft. De degradatiestrijd in 1B leverde het verrassend resultaat op dat WAW en Borne nog een beslissingswedstrijd moe ten spelen om uit te maken wie met Arnh. Boys naar de 2e klas degradeert. WAVV verloor nl. op eigen terrein met 20 van Quick ’20, terwijl Borne acht doelpunten met WW deelde en zodoen de hetzelfde puntentotaal bereikte als de Wageningers. Achilles sprong er net uit door een knappe 10 zege op Robur et Veiocitas, dat hierdoor de zesde plaats aan WW 1 22 31 22 30 22 26 22 24 22 23 22 22 der mens: een andere techniek, een brui- sender vibrato stempelde de Amerikaan se violist tot een voortreffelijk vertol ker van het melodieuze pathos, dat deze 3de sonate zoveel beter voor de concert zaal geschikt maakt dan de beide an dere. Na de pauze gaf de violist met Proko- fieffs solosonate op. 115 een stuk gees tig, effectvol, maar nu en dan gevaar lijk op de grens van het banale zwe vend vuurwerk ten beste. Oppervlak kige muziek, anti-diepzinnig zo men wil (met name in het eerste, marsachtige deel), maar als vermaaksmuziek geniet baar- en dankbaar door zijn violistische grilligheden. Een temperamentvolle ver tolking volgde van het op Joodse mo tieven gebouwde concertstuk „Nigun" van Weiners land- en volksgenoot Er nest Bloch, hem a.h.w. op het lijf ge schreven. Het officiële slotnummer. Ra vels „Tzigane”, het moge dan folkloris tisch bekeken „nep” zijn, volgens de Hongaarse violist Szigeti, die altijd ge weigerd heeft het te spelen, is van alle violistische paradepaardjes een der meest muzikale, maar ook een der meest veeleisende. Halsbrekende toeren, gril lige flageolet-passages, pizzicati voor de linkerhand, met ergens arco tegelij kertijd voor de rechter, maken deze naar ik meen voor Menuhin geschreven zigeunerfantasie tot een altijd weer met spanning beleefd brillant stuk virtuo- zenmuziek. Weiner en Antonietti brach ten het er schitterend af. De ovatie was van dien aard, dat er twee toegiften volgden. Een korte, maar in zijn moeilijke tertsenpassages feilloos gespeelde „sonate” van Paganini en, heel ander genre, Ravels „Pièce en for me d’Habanéra”. Dat laatste een sym pathiek besluit van deze voortreffelijke avond: wilde de violist er mee te kennen geven, dat hij zich toch niet geheel be vredigd voelt door het louter-virtuoze A.W. In ons stadhuis is hedenmorgen deze tentoonstelling geopend. Over die ope ning vindt men elders in dit blad nog wel iets. Hier een en ander over het tentoongestelde. Wat een plezier in zaal Hanenburg zaterdagavond. Ruim honderd Jonge Bouwers, de jongste leden van de Vrije Jeugd Beweging, waren daar met hun ouders samen om feest te vieren. Er was zo veel belangstelling dat er stoe len bij gezet moesten worden 1 Dotters op de tafeltjes, vrolijke kin deren op het toneel, zenuwachtige lei ders achter de coulissen, lachende trotse ouders in de zaal zo was de sfeer van deze avond, die natuurlijk een hoog tepunt was in vele kinderleventjes. Ongeduldig zaten ze te wachten tot de leidster, Aukje Giliams, de avond opende met een woord van welkom, speciaal gericht tot het Hoofdbestuurs lid Corry Vrijhof en de Gewest, voor zitster Corrie Molenberg. De V.J.B. viert dit jaar het tienjarig bestaan en daarom heeft men aan deze propaganda- avond een bijzonder tintje willen geven. Deze avond krijgen alleen de Jonge Bouwers het woord, in de herfst komen dan de V.J.B.’ers aan de beurt. Hè gelukkig maakte de spreekster het kort, de feestvreugde van de kinde ren kon nu maar uitbarsten in een paar vrolijke spelletjes. Wat een hilariteit als vaders jasje uit de zaal gehaald moest worden en naar het toneel gebracht. Wie het vlugst alle voorwerpen gehaald had, kreeg de prijs. Natuurlijk hebben de meisjes gewonnen. Daarna gingen ze aan het volksdansen; ook al zo plezierig. Wat geeft het of een jongen al eens ver keerd omdraait, het bijdehande meisje geeft hem wel een por en alles is weer in orde. De hoofdschotel van de avond be stond uit het toneelstuk „De slimme kat die geen laarzen had”. De meeste men sen kennen hem beter als de gelaarsde kat en hij is werkelijk uiterst slim en in de opvoering van deze avond ook erg beweeglijk en rolvast. De andere róllen schaarden zich prachtig om de slimme kat heen. Daar was de mole naarszoon, die later de schatrijke mar kies van Carabas met een echt kasteel was, de lieve prinses Anita, de kopje- duikelende hofnar, de tovenaar, de ko ning, boeren en boerinnen. Ze waren al len volkomen in hun rol, hoewel er wel pens schuine oogjes in de zaal geworpen werden in de richting waar moeder zat. Tot slot van het festijn kreeg Prinses Anita een echte handkus van de markies van Carabas en de hofnar vertelde dat ze nog lang en gelukkig leefden. Kan men een mooier slot bedenken? Zo was dit voor de kinderen en vele volwassenen een vreugdevolle avond, die ook een feestelijke pauze had met limonade en een grote verloting Het keurige kapwerk werd verzorgd door D. Hamersma. Twee jonge bou wers boden de leidsters bloemen aan. oDe buskollekte van de Chr. Nat. tellen hoe ze het mes moeten hanteren Werkmansbond heeft hier opgebracht f 200.79. In de hall en de kleine raadzaal is deze unieke expositie ingericht, die al direct een al leraardigste indruk maakt met de kleu rige tekeningen aan de muren, het boet seerwerk in de vensterbanken en de „Waroeng teh Special” op de tafel in de hall. Alleen deze Waroeng is al een gang naar het stadhuis waard Mis schien loopt U dan ook eerst systeem loos rond te dwalen omdat U niet weet wat U meer moet bewonderen; de pre tentieloze, maar verrukkelijk naïeve kin dertekeningen, ingezonden door een der Sneker scholen, of de theeplukstertjes in de vensterbank die werkelijk kunstig geboetseerd zijn. Let eens op de van ijzerdraad en groene stof gemaakte thee- planten Tot in de details is dit kin derwerk soms verzorgd. Er moeten uren arbeid zitten in zo’n boek dat vol geschreven is met verhaaltjes en ge dichtjes over thee en alleraardigst ge ïllustreerd is met tekeningen en uitge knipte plaatjes. Dan ziet U aan de wand een getekende affiche welke het talent van de maker doet vermoeden, een ge- styleerde theeplant gemaakt van be hangselpapier... en een gekleurde teke ning van een kamer met theedrinkende dames. Op zichzelf al een juweeltje, maar als U in die kamer dan ook nog het heel kleine, prachtig uitgevoerde schilderijtje ontdekt, zult U in verruk king zijn. Zo is dit kinderwerk gemaakt met een rust, een geduld, een aan dacht met talent dikwijls.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1