Wat munten kunnen vertellen naar Friese C.J.M.V.-ers trekken Sneek Bi tv IJLST WYMBRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, van ten Hoeve Heeg nam afscheid „Meester” Een kleine, maar leerrijke verzameling in het Sneker Museum Sneeker Jeugdherberg schakel in keten die de gehele wereld omvat I12e jaargang no. 31 Donderdag 18 april 1957 s DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEURINK De 4 en 5 meiherdenking Paasmaandag Provinciale Bondsdag Groene Draeck later te water ver- DE UITGEVERS. Redaktie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Tentoonstelling hedendaag se kunst in Stadhuis Nieuwe aardappelen Fluitje Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Eierdag van S. en O. leverde 10.000 eieren op In verband met de Paasdagen schijnt ons volgend nummer dinsdag 23 april Advertenties voor dit blad kan men die dag tot uiterlijk 12 uur opgeven aan ons bureau Grootzand 55, Tel. 3005. Aan onze adverteerders &- - „De Waterpoorter” bouwt mee aan Beatrix-oord SNEEKER NIEUWSBLAD i Byzan- L lllillllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII vriend daarbij lltlllllllllllllllllllll^ Wensen. Erelid voor het leven. (Vrije Volk) Het Christelijk Jonge Mannen Verbond. Deze bondsvergadering wordt in de Grote Kerk gehouden. C.J. zeer van de aan de en de Op de veiling in KapelleBiezelinge zijn dinsdag de eerste nieuwe aardappe len aangevoerd. Het was een partijtje van 5% kg. Nog nimmer werden zo vroeg in het jaar in Kapelle aardappelen aan gevoerd. Voor de grote maat werd 1-20 per kg. betaald en voor de drielingen 1,10. De gordijnen open. Na deze hartelijke en prijzende woor den gingen de gordijnen voor het podium open en konden de familie ten Hoeve en alle aanwezigen een blik werpen op de cadeaus welke door de gehele bevolking van alle lichtingen werden aangeboden. Een fraaie boekenkast, een radiotafel en (speciaal voor mevrouw) een mooie kamerlamp. Dokter Bruins hoopte, dat de heer en mevrouw ten Hoeve bij het gebruiken hiervan nog vaak aan de be woners van Heeg zullen terugdenken. „Luistert u eens aan mijn borstkas”, zei een 35-jarige Engelse boer tot zijn dokter, „dan hoort u een fluitend geluid. Weet u hoe dat komt. Op oudejaarsavond heb ik per ongeluk, tijdens het dansen een fluitje ingeslikt. Lange tijd heb ik er niets van gemerkt, maar als ik nu uitadem, hoor ik dat fluitje.” Direct werd besloten een röntgenfoto te maken en inderdaad, het mondstuk van het fluitje zat bij de rechterlong. Er werd operatief ingegrepen en de boer kan weer rustig ademen. De minister- van O. K. en W. heeft in een circulaire aan de directeuren en rectoren van de rijksscholen er opnieuw op gewezen dat hij het van groot belang acht, dat elk jaar bij het onderwijs aan de betekenis van de 4- en 5-mei herden king aandacht wordt geschonken op een wijze, die zich het best aanpast aan de plaatselijke omstandigheden. Voorts heeft de minister besloten dat in de toekomst op de middag van de 5e mei geen lessen zullen worden gegeven. Op 5 mei moet op alle rijksscholen de nationale driekleur worden gehesen en op 4 mei moet tussen 18 en 20 uur half stok worden gevlagd. In een circulaire aan alle gemeente en schoolbesturen heeft de minister in overweging gegeven op overeenkomstige wijze te handelen als is voorgeschreven voor de rijksscholen. Er staan echter nog vele wensen op het verlanglijstje van het Plaatselyk bestuur. O.a. een piano voor het dag verblijf. een douche-installatle met gey ser en een nieuwe en grotere rijwielstal ling. De tegenwoordige is veel en veel te klein. De allerbeste oplossing zou eigenlijk een geheel nieuw gebouw zijn aan het Sneekermeer of omgeving, maar het be stuur vreest, dat dit voorlopig wel een vrome wens zal blijven. Over deze stellig geenszins overdre ven wensen werd nog lang gesproken, waarbij ook de ongeschikte ligging en de weinig fraaie omgeving van de Jeugd herberg ter sprake kwam. Het gebouw is geheel door opslagplaatsen van bouw materialen ingesloten, waardoor een ge- Wy hebben wel eens het gevoel, dat onze Jeugdherberg een vergeten hoofdstuk is geworden. Zelfs hier in Sneek weten velen van haar bestaan niet af, zei de heer B. Jonkmans, voorzitter van het bestuur, dinsdagavond in de jaarverga dering, en by deze verzuchting sloot de secretaris in zijn jaaroverzicht zich aan. Het behoeft echter geen betoog, dat dit voor een plaats met zo'n groot water- sporttourlsme ongewenst is, zo voegde de heer Buma er aan toe. Men mag nl. niet uit bet oog verliezen, dat de trekker van heden de tourist van morgen kan worden. Daarom is het zeer belangrijk het verblijf in onze Jeugdherberg aan genaam te doen zijn. Sneek zal dan later eerder als vakantieplaats worden uit verkoren. De woensdag alhier door de Sneker Pluimvee- en Konijnenfokkersver. S. en O. gehouden eierinzameling ten bate van behoeftige gezinnen en zwakken is een groot succes geworden. Werd het vorige jaar een record van 7407 eieren bereikt, ditmaal werden de 10.000 stuks overschreden. Globaal werden in natura 3750 eieren ontvangen; aan bonnen 3300, de rest was geld waarvoor eieren gekocht kunnen worden. Totaal 10.100 stuks. Moge de stad Sneek, door de Middel zee van het eigenlijke Westergo geschei den, juist aan de rand van het terpen gebied liggen, de bewijzen zijn menig vuldig dat de naaste omgeving bij ’t begin onzer jaartelling reeds een tame lijk dichte bevolking bezat. Deze had zich genesteld op een veengebied, niet of nauwelijks door de steeds verder zuid waarts opdringende Middelzee bespeeld en wist zich door het weiden van vee een bestaan op te bouwen. In de loop van de derde en vierde eeuw drong de Middelzee echter steeds verder landinwaarts, tot ver bezuiden het huidige Sneek. Weliswaar werd niet overal het veen tot op de vaste zand bodem weggeslagen, maar aan de bewo ning kwam, althans voorlopig, een ein de. Verscheidene, door het Middelzeeslik overdekte nederzettingen, voor en na in Wymbritseradeel teruggevonden, leggen beide munten van Marcus Aurelius zijn beide sterk afgesleten, één van de twee is zelfs doorboord bovendien, teneinde als halssieraad te kunnen dienen, het geen er weer op wijst dat deze stuk ken lange tijd in omloop gebleven zjjn. Al deze drie munten kwamen te voor schijn toen de terp, waarop eertijds het Joannieterklooster „Sint Jansberg” ver rees, bij de aanleg van de Algemene Be graafplaats, in het jaar 1827, werd af gegraven. Wanneer wij de Romeinse en Byzan tijnse, Merovingische en Karolingische munten, gevonden bij ’t uitstrooien van terpaarde over landerijen te Jutrijp, Hommerts, Oppenhuizen en Uitwellin- gerga, Woudsend en IJlst buiten be schouwing laten, zo vallen verder nog te vermelden, buiten de klokslag van Sneek weliswaar doch toch binnen een straal van 5 kilometer uit het middel punt van de stad, een grootbrons van keizer Commodus (180193 na Chr.), gevonden in een terp bij Tirns, en drie gouden munten, gevonden in de dorpsterp van Scharnegoutum, geslagen door de keizers Valens (364378), Anastasius (491519) en Mauritius Tiberius (582 602 na Chr.). De laatste drie werden met grote tussenpozen geborgen, doch aangezien zij alle van overeenkomstige draagoortjes voorzien zijn schijnen zij een onderdeel van één halssieraad te hebben gevormd, te vergelijken met het beroemde halssieraad, dat tot de „schat van Wieuwerd” behoorde. De vorm van de draagoortjes is karakteristiek voor de 7de eeuw, zodat de drie munten, al thans die van Valens en Anastasius, bij na twee resp. drie eeuwen na in omloop te zijn gebracht nog steeds geldigheid bezaten, zelfs als kleinood werden ge waardeerd Zoals ons geslacht trou wens zuinig is op de gouden tientjes en gouden vijfjes, welke eveneens wel tot sieraden worden omgevormd. Bevond zich tot voor kort geen enke le van de hierboven vermelde munten in het Museum te Sneek, dank zij de be reidwilligheid van het Fries Museum is hierin verandering gekomen. Het Sne ker Museum mocht van de Leeuwarder zusterinstelling namelijk 9 van de door ons beschreven munten, welke reeds voor meer dan een halve eeuw door het Fries Museum verworven konden wor den, in bruikleen ontvangen, opdat hier door het beeld, door de in het Sneker Museum tentoongestelde bodemvondsten van Sneek’s oudste historie gevormd, nader kon worden verscherpt Aan deze fraaie reeks kon bovendien worden toe gevoegd één der gouden munten, in de dorpsterp van Scharnegoutum gevon den, te weten de munt van keizer Anas, tasius, door de vinder, de heer 1>. Pie- terson, in bruikleen afgestaan. Onder grote hilariteit deelde dokter mede, dat meester een grote onderschei ding ten deel was gevallen. De Bridge club benoemde hem nl. tot erelid voor het leven. Ook zijn hem al vele geschen ken aangeboden, o.a. het boek „FryslAn” en een Bijbel in de Friese taal, welke straks wellicht jtog meer tot hem zul len spreken. Het houden van grote byeen komsten, toogdagen, meetings zit de jeugdorgani saties als het ware in het bloed. De betrekkeRjk kleine afdelingen, verdeeld over stad en platteland, blijken op die ontmoetingsdagen, hetzy landelijk of provinciaal, organisaties te vormen, wier ledental verhoudingsgewijs toch wel aanzienlijk is. Natuurlijk de getallen zyn zeer variabel en ook de verschillende confessies versplinteren nogal wat, maar het duidt tevens er op, welke levens beschouwing, welke principes, welke belijdenis men heeft; in elke groep is er jeugdwerk en heeft men oog voor de belangrijke taak, die goed geleid jeugdwerk heeft. En dat het verblijf in „Oan ’t Wetter” aan de IJlsterkade bij de gasten, die daar komen overnachten of een zeilweek meemaken, steeds uitstekend bevalt, blijkt regelmatig uit de entousiaste brieven welke de jeugdherbergouders later van hun ontvangen. Het echtpaar Lok, - dat pas sinds juni van het vorig jaar met de leiding belast is, heeft zich in die korte periode reeds vele vrienden in binnen- en buitenland gemaakt. legenheid voor veldspelen en volks dansen ontbreekt. De toegangsweg is slecht en de inrichting van het gebouw, hoe goed onderhouden ook, voldoet niet meer aan de eisen welke daar thans aan gesteld mogen worden. Toch doen bestuur en jeugdherberg ouders hun uiterste best het hun gas ten zo prettig mogelyk te maken. De zeilkampen bijv, worden zeer gewaar deerd en getracht zal worden deze nog meer op te voeren. Ook om deze reden zou een gebouw dichter bij het meren gebied (op het Eiland bijv, of aan de Oppenhuizerweg) ideaal zijn. Behalve het water biedt Sneek de trekkers nl. niet zo veel. Eigenlijk alleen de Waterpoort, het Stadhuis en het Scheepvaart Mu seum, welke laatste regelmatig bezocht worden. 2856 overnachtingen. De trekkers vormen een belangrijk aandeel van de touristen, die een bezoek aan onze stad brengen. In totaal werden gedurende het vorig seizoen 2856 over nachtingen ingeboekt, waaronder van 964 buitenlanders van de volgende na tionaliteiten: Belgen 57; Denen 5; Duit sers 544; Engelsen 196; Fransen 34; Ita lianen 7; Oostenrijkers 2; Noren 5; Saarlanders 3; Schotten 5; Zweden 9; Zwitsers 11; Amerikanen 37; Canadezen 3; Zuid-Afrikanen 14; Israëliërs 4; Tur ken 4; Indiërs 3; Pakistanen 4; Austra liërs 8; N. Zeelanders 3; Ceylónezen 1. Dit aantal zou nog heel wat hóger geweest zijn als de Jeugdherberg niet gedurende de gehele maand juni geslo ten was geweest. Het echtpaar v. d. Meij vertrok nl. vrij onverwacht naar De Kaag om daar de leiding van de Jeugd herberg op zich te nemen. Pas vier we ken daarna konden hun opvolgers in functie treden. Bovendien was de heer sende kinderverlamming van invloed op het bezoek. Het aantal overnachtingen daalde daardoor met een kleine honderd. Dat de jonge gasten gezonde eters zijn blijkt wel uit de volgende globale cijfers: Er werden 2195 warme maaltij den verstrekt, waarmee een 2000 pond aardappelen, 1000 pond groente en 750 liter pap gemoeid ging, terwijl het aan tal verstrekte broodmaaltijden 2984 be droeg, hetgeen zo’n 800 broden beteken de. Ruim 10.000 kommen koffie gingen door dorstige kelen. Gedurende de laatste jaren zijn een aantal belangrijke verbeteringen in het gebouw tot stand gekomen. Practisch de gehele inventaris in het dagverblijf werd vernieuwd en de slaapzalen wer den voorzien van nieuwe bedden, ma trassen en dekens. Op uitdrukkelijk verzoek van H.K.H. Prinses Beatrix is de tewaterlating en de overdracht van het jacht „De Groene Draeck”, dat haar ter gelegenheid van haar achttiende verjaardag door het „Comité Varend Nederland” werd aan geboden, een week uitgesteld. De tewaterlating op de werf firma G. de Vries Lentsch Jr. Grasweg in Arnsterdam-Noord daarop volgende doopplechtigheid door H. K. H. Prinses Beatrix is dus niet op 28 mei maar op dinsdag 4 juni a.s. De overdracht van het jacht in de Jachthaven te Muiden van de Konink lijke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging valt nu op 15 juni. Na de overdracht zal de nieuwe aan winst door de Nederlandse jachtvloot in een door de Koninklijke Verbonden Ne derlandse Watersport Verenigingen te houden vlootrevue in en voor de haven van Muiden worden begroet. Verwacht wordt, dat ook de beroepsvaart belang stelling heeft voor deze vlootrevue. heeft veel aan hem te danken, en dat dit ook gewaardeerd werd, is wel heel duidelijk gebleken. De laatste we ken beijverden alle verenigingen zich hem met waarderende woorden en ca deaus uit te luiden en gisteravond nam de dorpsgemeenschap afscheid van hem in Ons Gebouw, waar dokter G. Bruins de dank en waardering van de gehele burgerij vertolkte en tevens in fraaie geschenken uitdrukte. De oude dokter herinnerde er aan hoe hy de heer Ten Hoeve reeds in Oudega als een allround onderwijzer had leren kennen. Hij illustreerde dit met een aar dig voorbeeld en constateerde dat ook de ruim 26 jaren in Heeg zeer eervol zijn geweest. Hij was een onderwijzer en opvoeder in de meest gunstige zin van het woord. De ouders zien hem daarom node vertrekken. Maar ook op andere terreinen heeft hij veel voor Heeg gedaan. Wanneer door allerlei verenigingen een beroep op hem werd gedaan, was dat nooit te vergeefs. De heer ten Hoeve sprak in het Fries een dankwoord. Ik kin eigenliks net oars as stil wêze, sei er. Ik hie noait forwachte dat Heech dit dwaen soe. It is eigenlik to great. Soks ha wy net fortsjinne. Ik wit seis nammentlik goed genóch hoefolle gebreken der oan myn wurk west ha. Ik bin lykwols blij, dat allegearre der oan meiwurke ha dat dit foar üs in ünforjitlike dei wurden is. Wy sille Heech nea forjitte. Wy hawwe it hjir altiten tige nei ’t sin hawn. Dokter Bruins neamde forskillende oarsaken op hwérom ik fuort gean. Mal de wiere net: Wy liede üs eigen libben net. Der is len dy’t dat docht en ik bin der wis fan, dat God ek dit sa wol. Dochs joech master ta, dat hy ek wolris wer fris op nij bigjinne wol, ek al fait it swier de bannen dy’t harren hjir bine to forbrekken. Ta bislüt sei er noch, dat it him en syn frou ek tige goed dien hie, dat dok ter Bruins kommen wie en him tasprek- ke woe en tanke hy allegearre foar de freonskip en it meilibjen. Wy sille de jierren yn Heech trochbrocht nea for jitte, sa eindige hy. Alle aanwezigen maakten daarna nog gebruik van de gelegenheid persoonlijk afscheid van de familie ten Hoeve te nemen. Verschijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: >mb. Drijfhout Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) p Men vraagt zich af, aldus de heer Bruins, waarom U ons nu zo volkomen on verwacht gaat verlaten. Omdat U nu dichter bij de stad komt en bij de kinde ren en de familie? En een mooier huis krijgt? Allen belangrijke redenen, maar naar gezegd wordt hebben ook minder prettige verhoudingen invloed op Uw vertrek gehad. Spr. betreurde dit, maar stelde vast, dat de heer ten Hoeve, wan neer hij (vandaag) van zijn laatste gang naar de school terugkeert hij dat kan doen met opgeheven hoofd omdat hij in elk opzicht zijn plicht gedaan heeft voor de jeugd van Heeg. Thans wachten hem een nieuwe werk kring, een nieuwe school en andere, nu nog onbekende, kinderen. Dokter wenste zijn scheidende vriend daarbij Gods beste zegen toe. Zo zij ’t Verbond bezworen. De prov. Bondsdag is maar geen uit- gaansdagje. De grote betekenis van deze dag is, gesterkt door het weten niet alleen te staan het werk in de afdeling weer aan te vatten. Het oude bondslied drukt treffend uit, wat allen vereent: de broederhand, die reikt over alle grenzen heen. Sneek mag het een aangename taak achten paasmaandag de 2000 C.J.M.V.ers te mogen ontvangen. En wij hopen dat alles mag meewerken om deze dag tot een on verge telijke te doen worden. Ten behoeve van de schakelactie, welke is ingesteld met het doel het bouwfonds voor het sanatorium „Bea- trix-Oord” te versterken, zal, behoudens goedkeuring van de autoriteiten, op za terdagmiddag 27 april a.s. een straat- colportage met collecte worden gehou den. Op verzoek van de afd. Sneek van B.O. waren de heren R. de Jager en diens medewerker Ruardi terstond be reid het orgel voor dit doel welwillend af te staan om het die middag voor het Sneker publiek te laten spelen. Het Be stuur wil dan ook gaarne deze muzikale actie by de ingezetenen in hun warme belangstelling aanbevelen. Let hiervoor tevens op de advertentie in dit blad op Donderdag 25 april a.s. Ontspanning ook belangrijk. Goede ontspanning is een wezenlijk onderdeel geworden van het C.J.M.V.- werk. Ook daaraan wordt veel tijd be steed. Reeds jaren verzorgt de plaatse lijke C.J.M.V. „Timotheus”, in nauw overleg met de Prov. Commissie voor Friesland, het ontspanningsgedeelte van de bondsdag. Deze bijeenkomst wordt gehouden in Ons Gebouw. Opgevoerd wordt door de eigen toneel groep het blijspel „Tot wederdienst be reid”. Het zingen, dat gelukkig de laat ste jaren hoe langer hoe meer terrein wint, zal worden geleid door een gerou tineerd zangleider. Frisse kamp- en trekkerliedjes zullen luide weerklinken! Naar wij vernemen zal in het einde van deze maand in het stadhuis alhier, evenals in het voorjaar van 1956, een tentoonstelling van hedendaagse kunst worden georganiseerd. Het Igt in de bedoeling hier schilde rijen, waskrijtschilderingen, tekeningen etc. te exposeren van de Friese kunste naar Jan Murk de Vries. De morgenuren zullen worden ge reserveerd voor de scholen, terwijl het publiek des middags en des avonds in de gelegenheid zal zijn het werk te be zien. In de rij van jeugdorganisaties neemt het C.J.M.V. nog een goede plaats in. Meer dan honderd jaar weet het de jeugd van meest Hervormde richting op te vangen. Met welk doel? Ja, dat is in geen paar woorden gezegd. Het werd in 1853 opgericht in de dagen van het Reveille en dus ligt het voor de hand, dat men toen geen ander doel had, dan de geestelijke ontwikkeling ook bij de jeugd te doen plaatsvinden. De grond slag was de erkenning van de Bijbel als het Woord van God en Jezus Chris tus als de algenoegzame Zaligmaker. Bijbelstudie stond op de eerste plaats... De tijden veranderden. De methodiek ook. Sport, spel en andere vormen van ontspanning kwamen in de plaats van de geestelijke dingen. Het karakter van het C.J.M.V.-werk is meer veelzijdig geworden, gericht op de driezijdige ont wikkeling van het jeugdleven: geestelijk, maatschappelijk en lichamelijk. Zeker, niet alle afdelingen weten dit in praktijk te brengen; kunnen dat vaak ook niet. Maar dit moet bepalend zijn: het werk vindt zijn grond in de Bijbel en Jezus Christus moet het centrale punt blijven, hoe de taak ook wordt opgevat. Bijna overal ter wereld wordt M.V.-werk gevonden; onderling verschillend. Elk land legt het accent weer anders. Amerika b.v. zegt: ons C.J.M.V.-werk moet daadwerkelyke hulp zijn; dienst aan de naaste en men ziet het meer als een groot bedrijf met ho tels, sportvelden, zwembaden enz. Al dit C.J.M.V.-werk over de gehele aarde wordt samengebundeid door de Wereldbond van C.J.M.V.’s, met als mid delpunt Genève. Hebben wy nog een toekomst? Wanneer paasmaandag Sneek wórdt overstroomd door zo’n tweeduizend jongeren, dan mag men dat zien als een manifestatie van jeugd, die zich verbon den weet met vele anderen. Want op deze dag wordt in elke provincie zo’n bondsdag gehouden met een totaal van 15.000 bezoekers. Naar geaardheid wordt deze dag verschillend van de an dere ingedeeld; behalve het onderwerp, waarover een spreker het woordt voert, dit is wel gelijk, nl. „Hebben wij nog een toekomst?” In Sneek is het de lang zaam aan in heel Nederland bekend ge worden dominee van Gaastmeer, ds. J. W. Bruinsma, die daarover zal spreken. Na hem houdt ds. van der Helde uit Ooster-Nijkerk een friese toespraak: „Hwerom? Dêrom Een dubbelman nenkwartet uit Harlingen met medewer king van een sopraan zorgt voor de af wisseling. De samenzang wordt bege leid door het fraaie kerkorgel, ver sterkt met bazuinen. Internationale ontmoetings plaats. De Sneker Jeugdherberg is een scha kel in de keten van enige duizenden jeugdherbergen over de gehele wereld en is daarom een echte internationale ont moetingsplaats. Soms zitten er wel tien verschillende nationaliteiten aan tafel. Ook komen er vaak grote gezelschappen en van diverse schakeringen. Onlangs bijv. 70 meisjes van een Gereformeerde Jeugdvereniging. Voor deze meisjes was „Oan ’t Wetter” een openbaring. Ze hadden gedacht in een stal te komen en dus niet verwacht, zó goed gehuisvest te zullen worden. En kortgeleden was er ook een gezelschap Duitse boerenzoons, terwjjl volgende week vrijdag 40 jonge Franse boeren verwacht worden, die o.a. landbouwbedrijven, het K.I. station en de Zuivelschool te Bolsward zullen be zoeken. Van januari af zijn er totaal al weer 300 gasten geweest, onder wie ook veel Duitse scholieren, en er worden nog heel veel verwacht. Advert mtieprij» 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Beter staat het met het verzilverde, bronzen muntje, in 1838 gevonden bij het graven van een put aan de Oude Koemarkt, in de binnenstad. Dit fraaie muntje draagt de beeldenaar van kei zer Augustus (30 vóór23 na Chr.), doch eerst na diens dood, in het jaar 29 te Lyon geslagen. Het muntje is nogal afgesleten, zodat dit ongetwijfeld geruime tijd nadien in de grond terecht zal zyn gekomen. Uit een terpje „nabij Sneek” stamt het bronzen muntje met de beeldenaar van keizer Domitianus (8196 na Chr.), Misschien zijn uit ditzelfde terpje ook wel afkomstig de beide zilverlingen of denarii van keizer Gordianus III (238 244 na Chr.). Uit de reeds genoemde Hegewier komt het bronzen muntje van keizer Diocletianus (284305), in het jaar 304 na Chr. geslagen. Zeker is ook de vindplaats van de bei de bronzen munten met de beeldenaar van keizer Marcus Aurelius (161180 getuigenis af van het drama, dat hier na Chr.) en het bronzen muntje van eens heeft plaatsgevonden. I keizer Constantinus IV (668683). De De mens gaf de strijd evenwel niet op en keerde terug! Hij wierp op het thans met vruchtbare klei bedekte, eens prijs gegeven gebied terpjes op en trotseerde de zee opnieuw! Enkele van deze terp jes behielden tot op heden hun karak teristieke naam: Barrewier en Sytsinga- wier, om ons tot het grondgebied van de stad Sneek te bepalen. De naam Hegewier, welke gedragen werd door een terpje, niet ver buiten de bebouwde kom aan de Lemmerweg gelegen, raak te in ’t vergeetboek toen deze hoogte, ongeveer een eeuw geleden, afgegraven werd. De verzameling oudheden, te voor schijn gekomen bjj ’t afgraven van de talrijke terpen en wieren rond Sneek of ’t aansnijden van de overslibde neder- zettingen, is tamelijk groot. Zij belandde deels in het Fries Museum, deels in het Museum te Sneek en bestaat zowel uit aardewerk en benen gebruiksvoorwer pen, als munten. De vondsten wyzen op een bewoning, aanvangende omstreeks het begin der jaartelling, welke, met een onderbreking gedurende de vroege volksverhuizingstyd, doorloopt tot aan de He eeuw, wanneer het aanleggen van dijken de mogelijkheid opent tot een meer intensieve cultuur en de door Sneek beheerste Zuidwesthoek eerst recht het beeld verkrijgt, dat ons nu nog vertrouwd is. Bij de datering der cultuurgeschiede nis van het gebied rondom Sneek spelen de muntvondsten een belangrijke rol. Het zijn er opvallend veel, voor zulk een betrekkelijk klein gebied. Om met de oudste te beginnen: een zilverling van de Gens Minucia. tegen ’t einde der 2de eeuw vóór Christus ge slagen en gevonden bij ’t slechten van het zogenaamde Sterrebos, aan de Lem merweg bij ’t Kaatsland. Dit Sterrebos was in 1809 aangelegd om de Sneker burgerij een plaisante wandelgelegen- heid te verschaffen en aangezien mer hiertoe ter ophoging grond had gestort, van elders aangevoerd, zegt deze vondst op zichzelf natuurlijk weinig. Afgezien hiervan dient men bovendien te beden ken dat de Germanen, mutatis mutandis ook de Friezen, zeer gesteld waren op de oude, Republikeinse Romeinse mun ten, daar deze van beter gehalte waren dan de latere. Zodoende bleven deze munten, evenals trouwens de munten van de eerste Romeinse keizers, eeuwen in omloop. Men zij dus voorzichtig, op grond van één enkele munt alleen een bepaalde cultuur te dateren. In ouderdom volgt een z.g. groot brons, in het jaar 23 na Chr. geslagen door Drusits, de zoon van keizer Tibe rius. Helaas is ook hiervan de vind plaats weinig zeggend, aangezien de munt werd gevonden op de z.g. Steen klip, de plek waar voorheen de Sneker timmerlieden en metselaars hun afval stortten. Hef bericht dat de heer W. ten Hoeve, hoofd van de Herv. School, Heeg ging verlaten, viel de Hegemers als koud water op het l(jf« „Meester” was in de, b(jna 27 jaar die hy in hun midden verkeerde nl. zó met het dorp, de school en het verenigingsleven vergroeid, dat men zich die eigenlijk niet zonder hem kan voorstellen. Zyn onverwachte vertrek naar Hardegaryp wordt dan ook als een groot verlies gevoeld. Voor de school, maar ook en niet minder voor het Groe ne Kruis, de Wijkverpleging, de Oranje Commissie, de Jeugdherberg, de 'Zie kenverpleging en de Gymnastiekvereniging, in welke verenigingen hij een lei dende rol speelde.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1