Nederland - België Vijfentwintig jaar Afsluitdijk S.Z.C. stelde i zomerprogramma vast en koos nieuwe sekretaris J en IJLST van Officieel Orgaan 25.000 toeristen per jaar over 30 km. lange „be zien» waar dighe id” de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Redaktie-adres i 112e jaargang no. 33 Donderdag 25 april 1957 Groeit maar door 1 Ook druk in Gaasterland Kasteel Staverden was met chronische zieken in Sneek Op 100ste verjaardag overleden Minister en burgemeester bestolen Een voorbeschouwing van de oud- voorzitter van de Keuze-commissie H. W. H. Herberts Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telef. 2872 .-TM»" A WWSi SNEEKER NIEUWSBLAD antieke ii duizenden een voldoening en Nieuwe secretaris. vastgesteld De enorme sluizen van Kornwerderzand, het dorp van iets meer dan een dozijn huizen en een handjevol mensen, dat dag in, dag uit zijn plicht doet, nu al -5 jaar lang Op Goede Vrijdag waren de Alkmaarse kaasdragers voor het eerst weer in hun witte pakken en kleurrijke hoeden gestoken. Het was dit keer bijzonder druk door de enorme stroom toeristen, die dit aardige schouwspel bijwoonden. 30 mei (Hemelvaartsdag) opening van het seizoen. 30 .juni Zomerwedstrijden, 's morgens en ’s middags. 6 juli (zaterdagmiddag) zomerwedstrijd voor Schouwen, Pampus- en z.n. an dere klassen. 27 juli Dameswedstrjjden voor de ver kiezing van de zeilkoningin 1958, te organiseren in samenwerking met de K.Z.V.S. 17 t.e.m. 22 augustus: Sneek-Week, in samenwerking met de K.Z.V.S. 15 september sluiting van het seizoen. Vijfentwintig duizend buitenlanders gaan per jaar over de Afsluitdijk, de unieke Nederlandse weg door zee, die dit jaar, om precies te zijn op 28 mei, een kwart eeuw oud is, En u en wij hebben de neiging om dat allemaal heel gewoon te vinden, dat van die toeristen en dat van die dijk. We vinden het ook heel gewoon dat er per etmaal zo’n drieduizend voertuigen over die dfjk ronken en dat er ieder jaar ongeveer een miljoen buspassagiers over worden vervoerd. Al dat verkeer vormt eigenlijk het enige vermaak voor de 53 bewoners van de vijf- tien huizen van Kornwerderzand, het merkwaardigste dorp in het noorden, het. dorp, dat verder eenzaam sluimert tussen Waddenzee en Ijsselmeer, maar waarvan de bewoners het zouden toe juichen, wanneer er dit jaar in hun meest zuidelijke Friese dorp een feest aangericht zou worden omdat het een kwart eeuw geleden is, dat Nederland een overwinning op de zee behaalde, waar heel de wereld over sprak. De toertochten zullen worden gehou den op Pinkstermaandag 10 juni en zon dag 7 juli. Het is echter mogeljjk, dat de routes (resp. naar de Zuidwesthoek en GrouwEernewoude) worden veran derd, daar tegen de voorgestelde bezwa ren werden aangevoerd. Men achtte ze te lang voor één dag, en voelde meer Deze week heeft een telegram van de Engelse koningin aan een van haar on derdanen ongeopend liggen, naast een enorme taart met honderd kaarsen, die nog niet waren aangestoken. Die geluk wens was voor een boer, die, op de dag dat hij honderd jaar zou worden, vredig in bed overleed. (Vrije Volk). RIJS, apriL Voor zover de herinne ring der mensen teruggaat- is het nog nooit zo druk tijdens de Paasdagen in Gaasterland geweest als dit jaar, met Rijs als centrum. Liep het zondag al ge weldig, maandag was het enorm. Aan de stroom van auto’s, motoren, brom- en andere fietsen kwam schier geen einde en dit stelde de verkeerspolitie voor moeilijke opgaven, maar ze slaagde ze op te lossen. In totaal bezochten stel lig 5000 mensen onze omgeving. Des avonds was er door bemiddeling van de Commissie „Riis Foarüt” zowel bij ho tel Jans als bij hotel Rijsterbos iets te doen, doch lang niet alle bezoekers kon den worden bevredigd, hoeveel moeite daarvoor exploitanten er Riis Foarüt ook hadden gedaan. Het aantal bezoe kers was daarvoor te omvangrijk. De Sneeker Zeilclub hield dinsdagavond haar jaarvergadering in de bovenzaal van „Onder de Linden”. Dat was voor de 55e maal, want de club bestaat dit jaar 55 jaar, zo deelde voorzitter H. S. Groenhout mede. Dit jubileum wordt echter niet gevierd. Wel is het de bedoeling aan de jaarlijkse feestavond in no vember -iets meer luister bjj te zetten. Jaarverslagen. Volgens het uitvoerige jaarverslag van de secretaris de heer J. Tuil ging het ledental met 23 achteruit, voorna melijk buitenleden. Op 1 april j.I. be droeg het nog 628, t.w. 458 stadsleden, 119 buitenleden, 47 donateurs en 4 jeugdleden. De rekening van de penningmeester de heer J. Stoffelsma wees een tekort aan van f 122.89. De ontvangsten waren nl. f 7258.35, de uitgaven f 7381.24. Voor haar aandeel in de Sneek-Week gaf de S.Z.C. f 2170.73 uit, en daar in verband met het slechte weer f 270.minder aan terreinkaarten werd ontvangen dan in 1955 en aan prijzen iets meer werd In zijn openingswoord, waarin hij een behoorlijk aantal leden het welkom kon toeroepen, had de beer Groenhout al dank gebracht aan de heren J. Spoelstra en J. Wuring voor de uitstekende wijze waarop zjj ook dit jaar de contact- avonden organiseerden. Deze avonden waren weer zeer druk bezocht en geani meerd. President K. E. Woroshilov, President van de Sovjet Unie, brengt een bezoek aan Peking. Foto: Woroshilov en Mao Tse-Tung rijden in een open auto van het vliegveld naar de ontvangstzaal voor een gezellige dag in het eigen merengebied. De toercommissie zal e.e.a. nader overwegen. langrijke voordelen boekte en naar bui ten' z n naam als land van meesterlijke waterknoeiers opnieuw vestigde. Op 29 juni 1920 werd de eerste bak voor de djjk door het Amsteldiep, tussen Noord- Hoi'and en Wieringen gestort, op 31 juli 1924 werd die dijk gesloten, en Wierin gen was geen eiland meer. In januari 1927 begonnen honderden arbeiders met de werkzaamheden voor de dijk tussen Wieringen en Friesland. Nadat bij Bree- zanddijk twee werkhavens waren opge spoten en nadat zowel bij Kornwerder zand als bij Den Oever twee werkputten van dertig hectare waren ingedijkt, waarin de sluizen werden gebouwd, werd het werk van vier kanten tegelijk aan gepakt. Op Kornwerderzand was een dorpje van werkketen gegroeid en vjjf jaar later zegevierden keileem en zink- stukken. bazalt, werkkraesht en kennis over de elementen. Op zaterdag 28 mei 1932 nadat de laatste spannende ogenblikken bjj de sluiting van het tot 28 meter diepte uitgeslepen gat bjj de Vlieter, waardoor het water met een enorme kracht in en uit de vroegere Zuiderzee zoog, waren overwonnen werden om twee minuten over één de laatste bakken gestort, die de djjk slo ten, de djjk, waarover een jaar later de weg gereed was en geopend werd, zij het dan voor beperkt verkeer en tegen betaling van tol voor het crisiscomité en waarop toen eveneens het monument werd overgedragen. De Afsluitdijk heeft niet alleen water staatkundig zjjn grote betekenis, maar ook economisch. Het noorden kwam dichter bij Amsterdam te liggen. Fries land dankt aan die dijk een nauwer contact met het westen, een snellere vervoersmogelijkheid en ettelijke indus trieën, voor welke de afstand nu plotse ling niet te groot was. De dijk heeft z’n betekenis voor de industrie, voor de bevoorrading (groenten- en melkver- voer) en ook voor het toerisme. Immers: er komen 25.000 toeristen per jaar over de Afsluitdijk. Verder gaan er meer dan een miljoen buspassagiers overheen en dan nog die rond drieduizend voertui gen per etmaal. Alle nuchtere feiten uit dit artikel, feiten, die nauwelijks 25 jaar na het ge reedkomen van de dijk voor velen onbe kend zijn, doen zonder meer de beteke nis voelen van de spreuk die op het mo nument is aangebracht, een spreuk, die tepas en te onpas is gebruikt, doch die ook nu nog actueel is: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst”...... Cseslaw Smutniak, een 29-jarige Pool, se boer, kan maar niet ophouden n et groeien. Hij is nu bijna twee metei en negentien centimeter lang en is ten ein de raad naar een ziekenhuis geg air. Hij is te lang voor een gewoon bed en heeft moeite kleren en schoenen te krij gen, die hem passen. (Alg. Dagbl.) VerKh*in,! MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: >mb Drijfhout Kiezebrink Co. Kantoor: GROOIZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Zoals wij reeds in ons vorige nummer meldden is de „Kasteel Staverden” weer met chronische zieken en invaliden op reis. Ditmaal een groep uit Noordhol- land welke maandag te IJmuiden werd jscheept. Dinsdag werd van Volen- i uit het IJsselmeer overgestoken en die avond ongeveer 6 uur meerde men aan de Pampuskade alhier. De 72 patiënten genoten zichtbaar van de reis en waren vol lof over de verzorging. Het Stedeljjk Muziekcorps kwam een serenade brengen en de afd. Sneek van het Rode Kruis zorgde voor een mandje met fruit voor alle patiënten. Woens dagmorgen werd de tocht vervolgd naar Groningen. Andere banen Nadat de heer Ruiter had aangedron gen op het winnen van meer leden, waarbij hij aanvoerde dat lang niet alle zakenlieden lid van een of van beide verenigingen zijn, terwijl ze toch zoveel belang hebben bij hun voortbestaan, pleitten verschillende leden voor andere banen in de Sneek-Week, daar de tegen woordige bijna altijd voor het grootste gedeelte bezeild zijn. Naar hun mening biedt het ruime Sneekermeer veel bete re mogelijkheden» Namens het bestuur voerde de heer P. Oljj tal van bezwaren aan tegen wij ziging In verband met het groot aantal deelnemers tijdens de Zeilweek, maar de voorzitter zegde tenslotte toe. dat beide besturen deze aangelegenheid ernstig zullen overwegen. De heren H. S. Groenhout en J. Tuil waren aan de beurt van aftreden. Eerst genoemde stelde zich herkiesbaar en werd met op één na algemene stemmen herkozen. De heer Tuil wenste niet voor een herbenoeming in aanmerking te ko men. Hjj is reeds druk bezet met het secretariaat van de N.N.W.B. In zijn plaats werd als secretaris gekozen de heer J. Pop, terwijl hij zelf lid wordt van het wedstrijd-comité. De voorzitter dankte hem voor het vele werk dat hij op zo ambitieuze wijze voor de Club heeft gedaan, bij welke dank de heer Mr. K. H. Mulder zich, na eerst de heer Groenhout te hebben ge lukgewenst met zijn herbenoeming, na mens de Koninkl. Zeilvereniging Sneek aansloot. Hij verheugde zich er in, dat de band tussen de heer Tuil en de S.Z.C. bestendigd blijft, maar noemde diens aftreden als secretaris voor de S.Z.C. een groot verlies. Spr. heeft altijd grote bewondering gehad voor de zorgvuldige wijze waarop de heer Tuil zijn functie vervulde en hoopte daarom, dat hij met tertijd ook weer kan worden ingescha- bij de organisatie van de Sneek- j Voor deze derby van de lage landen, die a.s. zondag in Amsterdam zal worden gespeeld, bestaat weer de gebruikelijke enorme belangstelling. Bondsbureau, verenigingen en officials worden over stelpt met aanvragen voor kaarten; eens te meer is de animo om deze wedstrijd van nabij te aanschouwen tot in het haast abnormale gegroeid, nu de televi sie ditmaal niet zal uitzenden. We wa ren met die televisie al verwend, ze bracht ons NederlandLuxemburg en NederlandDuitsland in de huiskamer, en al was het dan maar surrogaat, aan menigeen heeft deze moderne vinding toch een paar genoeglijke uren geschon ken. NederlandBelgië is en blijft een klassieke wedstrijd, waarvan de beteke nis noch door de tijd, noch door de om standigheden wordt aangetast. We doen de waarheid zeker geen geweld aan wanneer we zeggen, dat de waarde van ons gehele voetbalseizoen zo’n beetje getekend wordt door al of niet succes tegen onze Zuiderburen. Dat wijst reeds op zekere spanning en meestal is óók de kwaliteit van het vertoonde spel daarvan een afspiegeling, want noch de Rode Duivels, noch het elftal van Oran je speelde in deze lange reeks van wed strijden zijn beste spel. Meestal werd het een zenuwachtige en verbeten strijd om het winnende doelpunt. Aan beide kanten heeft de samenstelling van het betreffende elftal in meer dan één op zicht opzien gebaard. De Belgische Keu- ze-Commissie had beslist geen goede pers na de veelbesproken thuiswedstrijd tegen Spanje. Maar andermaal zijn in het Belgisch elftal de veel bekritiseerde Union-spelers opgenomen en wederom missen we in de Belgische ploeg cracks als een Van Kerckhoven, een Willems, een Mermans en anderen, die de kracht uitmaken van leidende ploegen als An- derlecht, Antwerp, Berchem of Beer schot. Dat Mees uit Antwerp F.C. ge handhaafd werd, is voor iedereen wel aanvaardbaar. Maar dat men de onbe rekenbare Coppens andermaal de mid- denvoorplaats heeft toevertrouwd, zal in België wel geen algehele instemming vinden. Het duel Coppens-Van der Hart kan overigens a.s. zondag een pikant tintje aan de wedstrijd geven. Is de samenstelling van het Belgische elftal dus een verrassing door de zelf bewustheid, waarmede de Belgische Keuze-Commissie de romp van de ploeg gehandhaafd heeft, de Nederlandse Keu- ze-Commissie zorgde eveneens voor een paar surprises: Pieters Graafland in het doel als vervanger van De Munck, en Van Wissen op de vleugelhalfplaats als remplagant voor de helaas ziek zijn de Notermans, zijn debutanten, van wie men goede verwachtingen heeft. De jonge Ajax-doelman heeft snelle vorde ringen gemaakt en voor een groot deel is de leidende positie van de populaire Amsterdamse club aan zijn kwaliteiten te danken. De vervanging van De Munck kwam m.i. niet helemaal onverwacht. De Munck en spil v. d. Hart tezamen spelen 'doorgaans met zoveel bravour en ge vaarlijk zelfvertrouwen, dat het eigen lijk een wonder mag heten, dat dit pas op solide wijze afgestraft werd in de wedstrijd tegen Duitsland. Coach Her berger had de spelers van de Duitse voorhoede tevoren stellig geïnstrueerd op de mogelijkheden, die het showspel van de beide Fortuna-spelers bevatte en één van zijn discipelen heeft er dank baar gebruik van gemaakt, al heeft hij op dat moment vast niet geweten dat zijn attenties de eindoverwinning voor het Duitse elftal zouden inluiden. Be halve Notermans is ook Wilkes niet fit, en daar Appel voor een plaats in het Nederlands elftal tevoren reeds had be dankt, moest opnieuw een nieuwe voor hoede worden gecreëerd. De Nederland se aanvalslinie is, wat namen betreft, zeker niet van de allergrootste allure, maar langzamerhand zal men er toch aan moeten wennen, dat vertrouwde na men als Lenstra, Wilkes, Appel enz., naar de achtergrond verdwijnen. Dat is nu eenmaal het lot van een Nederlands* elftalspeler. Ook de allerbeste onder hen bezit niet de eeuwige jeugd. In ons aan- valsquintet schijnen we overigens nog niet aan de consolidatie toe te zijn. In achterhoede en mlddenlinie hebben we dit in zekere zin wel bereikt. Men kan het betreuren, dat we nog steeds niet een sterke kern van onze aanval be zitten, een K.C. moet daarmede ook een beetje geluk hebben. Zo herinner ik mjj uit het verleden een zelfde wedstrijd te gen België op 11 maart 1934 in Am sterdam. In de statistiek is dit een van de grote wedstrijden geworden, die wij tegen de Belgen gespeeld hebben, want we wonnen met niet minder dan 93. Het was een merkwaardige wedstrijd, die onder leiding stond van de tegen woordige voorzitter van de Duitse voet balbond, Dr. P. J. Bauwens. Dti was de eerste wedstrijd, waarin de toenma lige Keuze-Commissie de later zeer be kende wing MeindersKick Smit onver wacht in het veld bracht. Een vleugel, waarvan de opstelling toen door het grootste deel van de Nederlandse pers met zeer kritische blik in de voorbe schouwing van de wedstrijd werd be keken. Het kwam anders uit want na dat De Kleijn, de middenvoor van de Belgen, zijn ploeg de leiding had ge- geven, kwam onze nieuwbakken voor hoede, met Bakhuijs als centervoor, Vente en Wels op de rechtervleugel, pas goed los en werden de Belgen volkomen overspeeld. Zo kan men inderdaad met welbewuste proefnemingen ook succes hebben. Een herhaling van een dergelijke grote score ligt voor zondag niet in de lijn der verwachtingen, doch enige hoop op een Oranje-overwinning durven we wel koesteren. Tenzij de Belgen naar het Olympisch Stadion in Amsterdam ko' men om zich te revancheren, van hun nederlagen uit de laatste tijd. Dan kan er wel eens iets van de oude geestdrift over de Rode Duivels komen en is span ning en opwinding in deze wedstrijd stellig verzekerd. Wij houden het echter liever op goed en opbouwend spel en met ons zal het ongetwijfeld honderd- vreugde zijn als zondag a.s. door beide elftallen een sportieve wedstrijd wordt gespeeld, waaruit het Nederlands elftal door goed spel een verdiende overwinning weet te behalen. Die kans zit er ook ditmaal stellig wel in Dat. feest zal er wel niet konten, want er is zoiets als een bestedingsbeperking, maar niettemin zal men op 28 mei van dit jaar alle reden hebben om even de klok terug te zetten. Terug tot zaterdag 28 mei 1932 toen ’s middags om twee minuten over één bij de Vlieter, waar een goed jaar later het monument ge reed kwam, de laatste bakken kléi wer den gestort die een einde maakten aan ’t vrjje spel van de Noordzee tot Harder wijk,. Lemmer en Marken. Er loeiden si renes van alle schepen, die bij de af sluiting betrokken waren geweest en een groot aantal autoriteiten was met enkele honderden arbeiders getuige van de sluiting van de dertig kilometer lan ge Afsluitdijk, die zozeer de gemoederen had beziggehouden, vooral, toen de stromingen bij dit laatste sluitgat zo hevig waren geworden, dat een geul van achtentwintig meter diep was uit gespoeld. Eerste plannen eeuwenoud. Men kan de klok ook nog verder ach teruit draaien, bijvoorbeeld tot het tijd stip waarop de eerste plannen voor af sluiting van het IJsselmeer aan de orde kwamen. Maar dat wordt dan een heel karwei, want het was een zoon van Si mon Stevin, namelijk Hendrik Stevin, die in 1667, dus ongeveer een eeuw na de successen van Leeghwater. met een plan kwam om de zeegaten tussen de Waddeneilanden te sluiten, teneinde de verzilting tegen te gaan. Menigeen zal gedacht en misschien gezegd hebben, dat het deze Stevin in zijn bovenkamer geslagen was, maar in feite was dit het eerste plan om paal en perk te stellen aan de invloed van de zee. Die invloed was bijzonder groot. In een wel zeer grijs verleden moet namelijk het IJssel meer hebben bestaan uit een hele ver zameling meren, waarvan het meer Flevo wel het grootste was en waarin tal van ondiepten en eilandjes lagen, die vrijwel altijd droog lagen. De zee schuur de echter steeds meer van die eilandjes en ondiepten weg, totdat tenslotte het IJsselmeer overbleef met de eilanden Marken, Pampus. Urk. Schokland en Wieringen. Bovendien kwamen er her haaldelijk overstromingen voor door stormvloeden, onder meer in 1674, dus enkele jaren na het plan van Stevin. Van Stevin tot Lely. In 1848 wilden Kloppenburg en Fad- degon een dijk aanleggen tussen Stave ren en Enkhuizen. Doch, de geleerden waren het er kennelijk niet over eens, wat nu wel het beste zou zjjn, want een jaar later kwam Van Diggelen met een plan om de Waddenzee in te dijken tot een aantal kleine polders. Stieltjes en Leemans kwamen, hoewel niet op het zelfde tijdstip met een plan om het IJs selmeer gedeeltelijk in te dijken en om een Afsluitdijk te leggen van de mon ding van de Gelderse IJssel tot Enkhui- zeit Kortom, er waren vele plannen, onder meer ook van Beijerinck, Wenmae- kers, Kooy, Opperdoes. Alewijn en Huet. Niet alleen de geleerden, maar ook de publieke opinie was over deze zaak nog al verdeeld. Vooral toen tegen het eind van de vorige eeuw en in het begin van deze eeuw meer studie van de mogelijk heden werd gemaakt. De zaak kwam uitvoerig in discussie rond 1918 toen dr. ir. C. Lely minister van Verkeer en Waterstaat was en de wet tot afslui ting en droogmaking van de Zuiderzee werd aangenomen. Er verschenen tien tallen brochures, waarin pro, maar voor al contra uitvoerig werd belicht. Wijlen de heer E. den Herder te Harderwijk was een verwoed tegenstander en ook anderen voorspelden een ramp tenge volge van dé afsluiting van de Zuider- Advert -ntieprip 15 et per mm Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850’48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Juwelen en vreemde valuta ter waar de van tweeduizend gulden zijn gesto len uit de koffer van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, die in het Ambassador Hotel te New York logeert. Vermist worden een paar manchetknopen, een ring, een paar scha- kelmanchetknopen, 100 gulden en 22 Engelse ponden. Dieven hebben de reisbagage gestolen van baron W. Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht, toen deze een bezoek bracht aan een museum te Florence. Baron Van Kessenich, die met zijn auto een vakantiereis door Italië maakt, nad zijn bagage in zijn onbewaakte wa gen achtergelaten toen hij het museum bezocht, aldus de N. R. Crt. keld Week. Verder wenste hij de heer Pop geluk met zijn benoeming. Moge de samenwei - I king met hem even prettig zijn als met I de heer Tuil steeds het geval was. De heer Tuil dankte beide sprekers voor hun waarderende woorden. Nadat de heer F. Ruiter verslag had uitgebracht over de vergaderingen van de N.N.W.B. en de K.V.N.W.V., naar aanleiding waarvan nog enige discussie ontstond over het gebiuik van nylon- en dacrontuigen, werden de volgende wedstrijddata uitgegeven, kostte de Sneek-Week de club plm. 1400 gulden. De begroting voor 1957 werd vastge steld op een totaalbedrag van f 5000. waaronder f 2100.voor wedstrjjdprij- zen. zee. De zaak werd zejfs vergeleken met de bouw van de toren van Babel. Edoch, het ging allemaal door, en die Afsluit dijk was geen gevolg van een zekere koppigheid van Lely. Integendeel, men had voor en tegen zorgvuldig tegen elkaar afgewogen. De overstromingen die in de nacht van dertien op veertien januari 1916 met name Spakenburg en Marken in nood brachten en het gebrek aan voed sel tijdens de eerste wereldoorlog wa ren twee argumenten, die meehielpen de Zuiderzeewet erdoor te krijgen. Het is en was ook toen al duidelijk, dat de Afsluitdijk, waarbij het de vraag was, of die van Wieringen naar Piaam, dan wel naar Zurich moest lopen, zou het hele gebied rond de oude Zuiderzee aan merkelijk meer veiligheid geven. Boven dien konden belangrijke bedragen aan dijksonderhoud worden bespaard, want het is nu eenmaal goedkoper een dijk van dertig, dan dijken tot bijna driehonderd kilometer te onderhouden. Daarnaast zouden de IJsselmeerpoIders een ver ruiming van de voedselvoorraad beteke nen. Er waren echter meer en belang- rijker voordelen. In de eerste plaats werd een belangrijke verbetering van de waterhuishouding voor de randgebieden van de Zuiderzee bereikt, uit een oog punt van bestrijding van de verzilting werden belangrijke voordelen verkregen en ook als zoetwaterboezem kreeg het IJsselmeer met name voor Friesland, voor doorstroming van vaarwateren en voor de landbouwgronden een zeer gro te betekenis. Alles met alles voldoende factoren om het grote karwei te rechtvaardigen, het gigantische stuk werk, waarop de og.n van de hele wereld gericht waren en waarmee Nederland naai' binnen be- Redakteur: L. KIEZEBRINK

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1