m Twee hoge onderschei dingen in Sneek Jongereindag dit jaar Rauwerd IJLST WYMBRITSERADEEL en van nam afscheid van haar oudste directeur H. A. tromp De dodenherdenking Woudsend” Een afscheid bij de Gemeentebedrijven «Bk SÊr 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 112e Jaargang no. 34 Maandag 29 april 1957 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD H. M. Koningin Juliana wordt morgen, dinsdag, 48 jaar Opbrengst kollekle Wijziging Huisvuilophaal- dienst Vliegveltl bij de Noordpool Zangver. De Lofstem Oude* ga (W.) opnieuw opgericht Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Zeepost 104-jarige overleden Onze burgemeester officier in de Orde van Oranje Nassau, de heer Hylke Tromp, Kidder MHm Collecte voor de gezamen lijke militaire fondsen Eerste steenlegging Dorpshuis Oosthem Veel waardering en geschenken Groepsreizen Passagebureau W. Zeijl en Zn. 10 SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK 2 De directeur 7.15 Het programma. twee Bagley 11. 12. (Foto M. C. Meyboom) Verzoek wat betreft vlaggen en stilte. In dit blad is al herhaaldeijjk melding gemaakt van de verdiensten van de heer Hylke Tromp, een selfmade man, die op 1 juli 1882 geboren, oprichter en grond legger van de thans alom bekende groot handel onder de fa. Johs. Tromp alhier werd. Zijn activiteit buiten het zakelijke leven was eveneens omvangrijk, tot een Rossini Rossini telandsvrouwen in de Kleuterschool ee« koffietafel aangericht voor de besturen en de genodigden. Redaktie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 8. 9. 10. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Zaterdagmorgen werd in het kantoor van de directie der Gemeentebedrijven in tegenwoordigheid van de burgemees ter, de gemeente-secretaris en het bjjns voltallige personeel, afscheid genomen van de heer E. Bruinlng, Techn. opzich ter, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De opbrengst van de kollekte ten be hoeve van ’t Bouwfonds van Beatrix- oord bedroeg hier f 237.86. 93 schakels werden er nog verkocht. Het Comité verzoekt de ingezetenen van Sneek op 4 mei van ’s avonds 6 uur af de vlag halfstok uit te hangen en van klokslag 8 uur tot 2 minuten over acht door de gehele stad waar men zich ook bevindt een volkomen stilte in acht te nemen. Het Comité rekent op de volle medewerking van het Sneker publiek opdat ook deze Dodenherdenking op een stjjlvolle wijze zal verlopen. Concert op 6 mei. Het Comité vertrouwt dat op 6 mei zoveel mogelijk vlaggen zullen wappe- Vaderlandse liederen National Emblem, mars Militairen van de Amerikaanse lucht- machtgroep zijn begonnen op het eiland Fletcher, dat op slechts 160 kilometer van de noordpool ligt, een startbaan van 1500 meter lengte aan te leggen meldt Reuter aan de N. R. Crt. Met behulp van warme lucht wordt het ijs geëffend. Het eiland zal door wetenschappelijke waar nemers worden gebruikt. OUDEGA (W.) De gemengde Zang ver. „De Lofstem”, welke wegens le dengebrek kort geleden was opgeheven, is opnieuw opgericht. Er meldden zich ruim 20 leden aan, zodat de eerste re petities reeds weer konden worden ge houden onder leiding van de vroegere directeur de heer S. Hoekstra van Woudsend, die zo bereidwillig was zich weer als zodanig beschikbaar te stellen. We wensen de Lofstem nieuwe bloei. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Nadat de directeur, de heer C. H. C. Ek, de heer en mevr. Bruining en fami lie welkom had geheten, sprak de bur gemeester de heer Bruining toe. Van het begin van mijn werkzaamheden hier in Sneek ben ik steeds de naam Bruining tegengekomen, aldus de heer Rasterhoff. Hij is een figuur die moeilijk bij de bedrijven weg te denken is. Begonnen als fitter heeft hij het in zijn veertig jarige en eervolle diensttijd tot techn. opzichter gebracht, de gehele ontwikke ling van het bedrijf meegemaakt en daaraan zijn beste krachten gegeven. Spr. schetste vervolgens de verande ringen welke zich tijdens de dienstperio- de van de heer Bruining in de bedrijven hebben voorgedaan en dankte hem voor wat hij voor de bedrijven heeft ge daan, waaraan hij de wens verbond dat hij met zijn echtgenote en kinderen nog lang van het pensioen mag genieten en met genoegen aan zijn werkzaamheden zal terugdenken. Khachaturian A. E. Kelly Strike up the Band, mars Gershwin Robin Hood, suite Fr. Curzen Espana, wals Waldteufel Orphee aux Enfers, ouverture J. Offenbach verder al het andere kantoorpersoneel, en de inspecteurs dankte voor het vele door hen in het belang van de maat schappij gedaan. Hij hoopte tot heel veel te kunnen zeggen „tot wederziens”. Een felevisie-toestel was het afscheidsgeschenk dat de agen ten bij monde van de heer De Roos te Ureterp aanbood. Deze spreker me moreerde enkele punten uit de geschie denis van de maatschappij, waarbij hij tot de conclusie kwam dat „de jonge mijnheer Tromp”, zoals hij indertijd ge noemd werd, het goed heeft gedaan. Mevrouw kreeg bloemen, terwijl er nog een album met de handtekeningen van alle agenten zal volgen. De heer de Roos sprak ook nog de wens en het vertrouwen uit, dat de jonge directie de maatschappij op de zelfde w|jze en met dezelfde toewijding en werklust als hun voorgangers, zal dienen. Verder spraken nog de heren V1 o t- m an uit Alkmaar, die hulde bracht aan de mens Tromp, Th. W. Zandstra namens het Departement Sneek van de Maatschappij van Nijverheid en Handel en J. de J on gh, chef organisatie van Met deze groei ging een even grote uitbreiding van het kantoorgebouw in Woudsend en het personeel van de bin nen- en buitendienst gepaard, terwijl ook het corps agenten aanzienlijk gro ter werd. Een afspiegeling daarvan bood zaterdagmiddag de foyer van Amicitia tijdens de afscheidsreceptie van de heer Tromp. Aan de rij van medewerkers en medewerksters die hem, mevrouw en de drie jonge directeuren met hun echtge notes de hand kwamen drukken, kwam bijna geen einde. De zaal was daarna dan ook geheel gevuld, waardoor er een gezellige sfeer heerste. Namens de directie voerde de heer P. K. van Andringa als eerste spreker het woord. Deze wees op de vele veranderingen welke de maatschappij in de loop der jaren heeft ondergaan, alsmede op de interne reor ganisatie en de mechanisering van de administratie welke tijdens de directie van zijn oudste collega tot stand kwa men. Toch was het niet allemaal roze- geur en maneschijn. Er zijn ook zeer zware jaren geweest, o.a. de crisis in de dertiger jaren, maar na de oorlog, toen de zaak ook vrijwel stil stond, is de grote opbloei begonnen. Spr. schetste de heer Tromp vervol gens als de man die door zijn sympahie- ke persoonlijkheid de gemoedelijke Woudsend-geest heeft gemaakt die nu nog altijd bestaat en de jeugdige, spon tane en vaak radicale activiteit van zijn jongere collega’s steeds in de goede Woudsend-banen wist te leiden. Daarom kan hij, nu het ogenblik van scheider. is gekomen, de leiding met een gerust hart aan de jongeren overdragen. Spr. gaf de verzekering, dat zij hun uiterste best zullen doen dat vertrouwen niet t< beschamen en Woudsend in zijn geest verder te leiden. Tot besluit dankte hi nog persoonlijk voor de steun en de vriendschap van de heer Tromp onder vonden. In verband met Koninginnedag wordt dinsdag a.s. geen huisvuil opgehaald. De bewoners van de betreffende wijk moeten hun vuilnisvaten nu een dag la ter, dus op woensdag 1 mei uitzetten. In de ouderdom van ruim 104 jaar is te Bellingwolde overleden de weduwe Grietje SnaterSmeents. Zij heeft haar gehele leven te Bellingwolde gewoond. We zullen hier zijn zijn verdiensten als hoofd onzer gemeente thans niet breed uitmeten, ze zijn trouwens bekend genoeg. De heer Rasterhoff werd op 7 april 1905 geboren, werd opgeleid voor de gemeente-administratie en kwam in 1929 als adjunct-commies ter secretarie naar Sneek. In 1939 werd hij als opvolger van de heer P. Sikkes, gemeentesecreta ris. Na de bevrijding zijn werk tij dens de bezetting in het verzet, dat hem bijna het leven kostte, ligt nog betrek kelijk vers in de herinnering volgde in 1945 zijn benoeming tot burgemeester van onze gemeente. Zijn energie vond ook een ruim arbeidsveld buiten zijn ei genlijke bestuurstaak. Hij is of was be stuurslid van talrijke corporaties en verenigingen hier ter stede, o.a. regent van het O.B.W. en bestuurslid van V.V.V. Zeer na aan het hart ligt hem de opleiding voor de gemeente-admini stratie. Hij is directeur van de cursus voor die opleiding in Leeuwarden en heeft geregeld zitting in de examen commissie. Voorts is hij o.a. lid van de staatscommissie welke de regering van advies zal dienen over de wettelijke re geling van het landbouwonderwijs. Hij is voorzitter van de Ver. voor aardgas voorziening van N.O. Nederland, be stuurslid van de Ver. v. exploitanten van gasbedrijven, en lid van de Rijkscom- missie voor de gasvoorziening van Ne derland. We zijn volledig noch nauw keurig met deze opsomming geweest, maar het is toch wel voldoende om te bewijzen dat deze hoge onderscheiding een welverdiende is. ongeneeslijke ziekte hem aan zijn kamer in het St. Bonifaciushuis alhier kluister de. Hij was vele jaren raadslid, voorts volmacht in het Waterschap Westergo’s IJsselmeerdijken, voorzitter van de Wo- ningvereniging Selfhelp, president, thans erepresident, van de Sint Vincentius- vereniging, als hoedanig hij thans be noemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Tromp is ook enige tijd kerkmeester van de R.K. parochie ge weest en was de initiatiefnemer tot op richting van het Priesterfonds. Ook bij deze opsomming zijn we niet volledig geweest, maar we wensen onze burge meester zowel als de heer Tromp, wie reeds eerder het goud van een pauselijke onderscheiding ten deel viel, ook van deze plaats van harte geluk. Burgemeester Rasterhoff heeft heden morgen persoonlijk de onderscheiding aan de heer Tromp uitgereikt. Van de aan anderen verleende onder scheidingen noemen we: de heer R. Schaap, lid van de fa. Schaap te Deer- sum, thans wonende te Leeuwarden, ridder in de orde van Oranje Nassau; onze oud-stadgenoot mr F. G. G. Boer- rigter, kantonrechter te Alkmaar en oud-voorzitter van de raad v. beroep voor de directe belastingen aldaar, rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw. dankte de heer Dijkema de scheiden de collega, met wie hij 33 jaar hééft gewerkt, voor de prettige samenwer king, waarna hij hem namens de direc teur en het personeel een enveloppe met inhoud aanbood en mevr. Bruining bloe men overhandigde. Tot besluit vertolkte de heer Ringnalda de gevoelens van het administratief personeel, waarna de heer Bruining alle sprekers bedankte voor hun vriendelijke woorden en de ge schenken. Verschijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: 'omb Drijfhout Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Voor de eerste maal in haar nu 30-jarig bestaan is de afd. Rauwerd van de Bond van Verenigingen van Landbouwjongeren in Friesland „De Jongerein” de eer te beurt get allen als gastvrouwe te mogen optreden voor de jaarlijkse Jongereindag. Deze dag, welke door de Bond In samenwerking met de Bond van Plattelandsvrouwen wordt georganiseerd en op dinsdag 7 mei wordt gehou den, belooft voor Rauwerd een grote gebeurtenis te worden. Het bestuur van de afdeling is zich dat ook terdege bewust en stelt alles in het werk haar zo goed mogelyk te doen slagen. Een domper. In zijn antwoord zei de heer Tromp dat in 1929 tot zijn grote genoegen de vader van de heer van Andringa tot de directie toetrad, met wie hij daarna steeds op de meest prettige manier heeft samengewerkt. Daarom doet het mij zo ontzettend veel leed, wat een domper op dit afscheid legt, dat hij deze dag niet mocht beleven, aldus de heer Tromp. We hadden nl. afgesproken dat we sa men af zouden gaan. Hjj verheugde er zicht echter in dat zij beiden een goede opvolger hadden, aan gevuld met de heer v. d. Burgt, in wien hij ook het volste vertrouwen heeft. Spr. hoopte, dat als zij een jubileum gaan vieren, zij ook op een periode van grote bloei kunnen terugzien. Woordvoerder van het personeel zowel van de buiten- als van de binnen dienst en van de gepensioneerden was de heer K. Steenbeek, chef van het kantoor te Woudsend, die de loopbaan van de heer Tromp de revue liet pas seren en betoogde dat al moge dit afscheid enigszins weemoedig stemmen, er toch veel reden tot dankbaarheid is. Hij o wenste de heer en mevr. Tromp nog vele I de buitendienst. Argentinië: m.s. Uruguay (29 apr.); Australië: m.s. Zuiderkruis (29 apr.) Brazilië: m.s. Uruguay (29 apr.); Cana da: m.s. Luksefjell (29 apr.)m.s. Noor- dam (2 mei)s.s. Statefldam (4 mei) Chili: via New York (2 mei); Nieuw Zeeland: via Engeland (4 mei); Surina me: m.s. Bonaire (2 mei); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Oranjefon- tein (29 apr.); m.s. Carnarvon Castle (4 mei)Brits Oost Afrika: via Frank rijk (4 mei). Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin zijn weer tal van onderscheidingen aan verdienstelijke landgenoten verleend. In Sneek viel de wel zeer hoge onderscheiding van offi cier in de orde van Oranje Nassau ten deel aan onze burgemeester, de heer Ludolf Rasterhoff. Ook dit jaar weer, op donderdag mei a.s., wordt de collecte voor de ge zamenlijke Militaire Fondsen gehouden in Sneek. Deze fondsen Fonds 1815, Stamil, Karei Doormanfonds, Ereschuld en Dankbaarheid, Prins Bernhard Stich ting stellen zich ten doel, invalide militairen van Land- en Zeemacht en nagelaten betrekkingen vah gesneuvel de militairen geldelijke bijdragen voor noodzakelijk levensonderhoud en eventu eel voor studie van de kinderen te ver lenen. Het is inderdaad een „Ereschuld” van het Nederlandsche Volk, te zorgen, dat de Fondsen voldoende middelen verschaft worden, teneinde het gestelde doel te kunnen bereiken. Ook uit „Dankbaar heid” aan hen, die alles gegeven hebben, opdat wjj als volk zelfstandig kunnen zijn! Burgers van Sneek, gedenk op a.s. doncerdag de nagelaten betrekkingen van hen, voor wie op zaterdag 4 mei de „Dodenherdenking” gehouden zal wor den, door een ruime gift in de collecte bus te doen. U lost dan een klein ge deelte van de „Ereschuld” in. Burgers van Sneek, toon dat het U ernst is met de herdenking op 4 mei I Comité Sneek G.M.F., Dr P. Greep, Voorzitter. W. Trenning, Secretaris. O. Schreuder, Penningmeester. Er komt schot in de plannen voor het Dorpshuis te Oosthem. Het is nu al zo ver dat woensdag 8 mei des middags om 2 uur Tineke van Heessen, dochtertje van de Geref. predikant en het zoontje Paulus van diens Herv. collega G. Kaas- tra de eerste steen van het nieuwe ge bouw zullen leggen. Voor deze plechtigheid zijn ook de burgemeester en vele andere autoritei ten, raadsleden en bestuursleden van verenigingen enz. in het dorp uitgeno digd. Tevens zal dan de naam van het dorpshuis bekend worden gemaakt, wel ke gekozen is uit vele namen welke wer den ingezonden. wees er op, dat de taak van de heer Bruining na dé omschakeling op aard gas in belangrijkheid was toegenomen, maar het moge hem voldoening schen ken, dat hij aan deze omschakeling vol ledig heeft kunnen medewerken. De verkoop is gedurende zijn dienst- periode gestegen van 1% miljoen een heden in 1920 tot 3 miljoen thans; het aantal meters van 2800 tot 5200, het waterverbruik van 250.000 m3 tot 670.000 m3 per jaar. Uit deze cijfers blijkt ook weer, aldus spr., dat er be hoefte is geweest aan de belangrijke uit breiding van het distributienet, werk zaamheden waarop U als vakman met genoegen kunt terugzien. Spr. prees het ook in de heer Bruining dat hjj zich steeds bij de temperamenten van de ver. schillende directeuren heeft aangepast en dankte hem voor zijn werkzaamheden en de samenwerking, waarbij hjj even eens de wens uitsprak, dat hij en zijn vrouw (aan wie eveneens dank werd ge bracht voor haar medewerking) nog vele jaren in gezondheid van het pensioen mogen genieten. Het programma voor de Dodenher denking welke ook dit jaar weer gehou den zal worden op zaterdag 4 mei op de Marktstraat t.o. café-restaurant „On der de Linden” luidt als volgt: 7.10—7.15 Muziek van het Stedelijk Muziekkorps. Opening door de Voorzit ter van het 5 Mei Comité. Als sprekers treden op burgemeester L. Rasterhoff, prof. dr. G. Stuiveling en de heer A. Algra uit Leeuwarden. Klokslag 8 uur de gebruikelijke 2 mi nuten stilte, daarna kranslegging en bloemenhulde bij het Monument en het gedenkteken aan de Kerk, voor de in de omgeving van Sneek gevallen Cana dezen: de stoet wordt voorafgegaan door de drumband van het Stedelijk Mu ziekkorps. Na de kranslegging gaat de stoet naar de Marktstraat waar na het spelen van het Wilhelmus de plechtig heid wordt besloten. Familieleden van de oorlogsslachtof fers en zij die bloemen wensen neer te leggen verzamelen zich vóór 7.10 uur, in „Onder de Linden” (benedenzaal), Marktstraat en kunnen zich bij de ge formeerde stoet aansluiten. ren. Op 6 mei ’s avonds wordt een con cert aangeboden, aanvang 8 uur, op de Marktstraat hetwelk verzorgd zal wor den door het Stedelijk Muziekkorps, di rigent Bram Feenstra. Het programma van dit concert luidt als volgt: Wilhelmus The Tin Redline, ouvert. La Gazza Ladra, ouvert. Vaderlandse liederen Sabeldans Arromanches, mars Advert 'ntieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Drie jaar geleden kwam het Passa gebureau W. Zeijl en Zn. alhier met de primeur voor het Noorden van ons land voor de groepsreizen voor familie bezoek naar overzeese landen. Sedert dien zijn er heel wat van dergelijke rei zen tot tevredenheid der cliëntèle uit gevoerd en vrijdagochtend waren we ge tuige van het vertrek van de eerste groepsreis in 1957. Om ongeveer 7 uur vertrok de auto bus met een aantal adspirant reizigers van het kantoor der firma aan de Oude Koemarkt. Ze kwamen uit alle delen van Friesland deze ouders, die geëmi greerde kinderen in Canada en de Ver. Staten gingen bezoeken. Ze waren al geen vreemden meer voor elkaar ook, want ze hadden ook gezamenlijk per autobus hun visa gehaald. Ze gingen nu, onder geleide van de heer S. E. Ypma, chef van de passage-afdeling van de fa. Zeijl en Zn., die de gehele reis had voor bereid naar Rotterdam waar ze zich die middag te 4 uur inscheepten op het s.s. Maasdam, dat hen naar New York ver voert. Daar wordt de groep gesplitst, een deel blijft in de Ver. Staten voor familiebezoek, een ander deel reist naar Canada met het zelfde doel. Sommigen van het gezelschap blijven een paai’ maanden weg, er waren er echter ook bij die van plan waren er een extra gro te vacantie van te maken. Die blijven een vol jaar weg, maar ook voor hen is de terugreis al uitgestippeld door het passagebureau W. Zeijl en Zn. Op 26 juni vertrekt er van deze zijde weer een groep. Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Na de Verzekeringsmaatschappij „Woudsend” 41 jaar op eminente wijze mee te hebben bestuurd, trekt de heer H. A. Tromp zich woensdag uit de dagelijkse leiding terug. Op 1 mei 1916 nam hjj als jonge man van 23 jaar naast zijn vader in de directie plaats en sinds die tjjd heeft de maatschappij een enorme uit breiding ondergaan, wat voor een groot deel zijn werk is geweest. Hij sloeg nieuwe wegen in, ook wat de inwendige organisatie betreft, wat er toe heeft ge leid, dat „Woudsend”, in 1916 alleen nog maar in het Noorden bekend, haar werkzaamheden over het gehele land en zelfs daar bulten heeft uitgebreid. jaren in goede gezondheid toe en bood daarna een fraaie pick-up installatie aan, met daaraan verbonden de dank van allen voor de zeer hartelijke ver houding met het personeel. De heer Tromp beantwoordde ook deze spreker direct, waarbij hij er aan herinnerde hoe op 1 mei 1916 Steenbeek een van de mannen was die toen reeds bij de maatschappij in diénst was. Na die tijd zijn er veel nieuwe gezichten bijgekomen, maar de verhouding tussen ons was wel een zeer bijzondere, aldus spr., die de gebroeders Steenbeek en Op het beschut gelegen sportterrein tegenover het Raerder bos zal een grote tent verrijzen welke plaats biedt aan duizend personen, en verwacht wordt dat deze grote ruimte ook nodig zal zijn om de vele deelnemers en deelneemsters die verwacht worden te kunnen ontvan gen. In de pauze, tijdens welke de hoofd- en afdelingsbesturen en genodig den door het gemeentebestuur op het ge meentehuis zullen worden ontvangen, biedt het bos met zijn zeldzame flora een mooie gelegenheid tot verpozing en voorts vormen de bloeiende weiden en het grazende vee rondom het sport terrein een toepasselijke en aantrekke lijke entourage. De dag, die om half twee begint, wordt na een welkomstwoord van de voorzitter der ontvangende afdeling, de heer G. v. d. Velde, geopend door Mej. S. Wijngaarden, vertegenwoordigster voor de Jongerenafdelingen van de Bond van Plattelandsvrouwen in Friesland (welke afdelingen binnenkort verenigd zullen worden in een Bond van Platte- landsmeisjes)waarna de heer J. D. Oosterbaan, voorzitter van de Jongerein de Spreekster mevr. C. NiekerkKruid hof te Leeuwarden en de spreker, ds. H. J. Kater te Amsterdam zal inleiden. Mevr. Niekerk spreekt over „De Ver enigde Naties” en na haar Ds. Kater over „De Vrijheid in het geding”, afge wisseld door zang van het zangkoor te Rauwerd onder leiding van de heer Poortman te Leeuwarden. Na de middag-bijeenkomst die om half vijf eindigt, volgt dan ’s avonds de opvoering van de revue „Minsken en bylden üt Fryslê.n”, door het nieuwe ge zelschap Klaes Westra te Stiens, voor afgegaan door het zangkoor, dat ook aan dit programma meerdere luister zal bij zetten. Tijdens de pauze met de reeds genoem de ontvangst op het gemeentehuis, waar voor ook uitgenodigd zijn de erevoorzit ter van de afdeling de heer W. E. Pas ma te Oudeschouw en de leden van verdienste de heren W. Zwart en H. A. Boersma, wordt door de Bond van Plat-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1