kriegel maar 65 jaar getrouwd I Oud, Openbare lessen in de Lagere Technische School w Probleem van IJselmeer- visserij 25 jaar na ontstaan nog actueel IJLST WYMBRITSERADEEL van I en a Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, .Maandag 13 mei 1957 112e Jaargang no. 38 10 Willem Penaat overleden i Excelsior voor de microfoon Zomerpostzegels 1957 Opbrengst kollekte Aardig beroep Geslaagd Een gezellige S.J.A. markt •n DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD- Uitverkopenwet in werking getreden Meisjes die naar het buiten land gaan Afsluitdijk was begin van het eind voor de vissers Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT ||gP iIIBm SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK gebreid onderzoek naar het reilen J I (Alg. Handelsblad) Een Duik in het verleden. de tuin ver- Maar één vrouw... I Redaktie-adres: Kleinzand 7 - Telefoon 2872 In het begin van de vorige week is de bekende binnenhuisarchitect Willem Pe naat, 81 jaar oud, overleden. Wij vermel den dit hier omdat hij destijds de restau ratie van de raadzaal verzorgde; ook die van Amsterdam was één van zijn vele, zeer kunstzinnige, werken. OUDEGA (W.) De Emmabloemcollec- te heeft hier opgebracht f139. doet nóg haar eigen was en ze wil deze zomer „ok es fut en niet altied in die keuken zitten”. Ze hopen dan hun zoon in Den Helder weer eens op te zoeken. Van heden 13 mei zijn de zomerzegels 1957 met de daarbij behorende prent briefkaarten weer verkrijgbaar bij de postkantoren en bij ongeveer 400 plaat selijke comité’s en ruim 5000 vrijwillige medewerksters en medewerkers. De zomerzegels van dit jaar zijn, zoals bekend is, gewijd aan de scheepvaart. De opbrengst, in 1956 ruim twintigdui zend gulden meer dan in 1955, zal ook dit jaar weer ten goede komen aan in stellingen van volksgezondheid en maat schappelijke en culturele zorg. „en IJs- zeilen van de visstand in het Ijsselmeer nodig, en het mag slechts verbazing wekken, dat een dergelijk onderzoek nog niet werd ingesteld. Frank Gonzales zal niet langer zijn „beroep” van bedelaar in Newark in de staat New Jersey in de Ver. Staten mo gen uitoefenen. Hij „verdiende” er te veel mee nl. zo'n paar honderd gulden per dag! Hij had een secretaris die zijn bijeengebedeld vermogen beheerde. Geslaagd te Deventer voor het ee«ste gedeelte acte N XIX (landbouwhuis- houdlerares) de dames A. Atsma te Op- penhuizen.J. H. Klaassen te Bozum. P. hadden ze vier kinderen, en de Hann v. d. Meer te Heeg. A. Tolsma te Sneek. Men wil met de opbrengst van deze marktmiddag wat zon brengen in het leven van de Hongaarse kinderen, die meer de verschrikking van een donkere nacht, dan het licht van de zon hebben gekend. Aan de IJlsterkade, de weg naar „het houtstek” en de jeugdherberg, staan twee schilderachtige huisjes met rood verweerd pannendak. Er zijn bleekjes voor, hekje er om heen, de twee ramen zfln in kleine ruitjes verdeeld het zijn juweeltjes van huisjes zoals onze stad er niet veel meer heeft. De groen geverfde voordeur van het rechtse huisje gaat open en daar staan Tante Dirkje en Omke Jelie zoals ze in de omgeving genoemd worden. Misschien kent U ze ook als het echtpaar de HaanSteigenga, dat 23 mei a-s. zijn 60-jarig huwe lijksfeest hoopt te vieren. Het was zaterdagmiddag een gezellige drukte op het Groot zand, waar de leden van de Sneker Jeugd Actie probeerden de mensen geld uit de beurs te kloppen. Dat lukte hun wonderlijk goed. Alle voorbijgangers bleven staan kijken hij hun kraampjes die er aantrekkelijk ge noeg uitzagen met opschriften, uitge stalde snoep en prjjsjes. En als ze maar eenmaal waren bljjven staan, deed de overredingskracht van jonge enthousias te stemmen de rest wel. een uitkering voor studie mogelijk. Maar wie maakt van vrije vissers, die het vak van hun voorvaderen leerden, die het vrije water en de óndiepten kennen als hun broekzak, wie maakt van hen land rotten? Zeker, 'de wet heeft zekere re sultaten gehad, maar niet voldoende. Het leek aanvankelijk namelijk helemaal niet zo slecht met de visserij. De snoek baars ontwikkelde zich gunstig en de paling bleef komen. Edoch, het Ijssel meer werd kleiner en het aantal vissers was te groot, temeer, omdat ettelijken van hen in het oude vak waren terugge keerd, toen het in de dertiger jaren goed ging. Pas na de oorlog kwam de omme keer en tekende zich de catastrofe goed af. verdiende f 7.50 per week. Zijn vrouw nam toen wassen in huis en later ging ze uit bakeren. Het dochtertje van 14 jaar deed toen de huishouding. „Hard gewerkt”, knikt ze, „maar ik Ze Algemene vorming. Bij het onderwijs in tekenen en schil deren speelt de algemene vorming een belangrijke rol. Een nieuw element daarin is het creatief tekenen, waarmee we in deze school voor het eerst kennis maakten. Uitgangspunt van dit tekenen is dat de jongens zichzelf uiten, ver telde de heer Veenstra ons. Alle teke ningen welke U hier ziet zjjn dus door hen zelf ontworpen, naar een onderwerp dat hun vooraf is opgegeven. Er waren mooie bij, waaronder zeer moderne en ook abstracte. Tekenen is nl. in de eerste plaats een expressievak, aldus de heer Veenstra, die zijn pupillen ook on derricht geeft in de schilderkunst en daarvoor met hen ook de tentoonstelling van de heer de Vries in het stadhuis be zocht heeft. Tot besluit van ons bezoek, waarbij we uiteraard slechts hier en door een greep konden doen, wierpen we nog een korte blik in het gymnastieklokaal, waarin we ook al weer nieuwigheden ontdekten. O.a. nieuwe toestellen en een lange mat, zodat de school ook bij de lichamelijke opvoeding met haar tijd meegaat. gen en waarin zij dagelijks aan boord paling bakten naar eigen recept: de mootjes schoongemaakte paling in de koekenpan in eigen vet gaai' laten smo ren, en geen geknoei met schijfjes ci troen en margarine enz., het waren de dagen waarin men van vader op zoon het oude vak beoefende. Naar wij vernemen zal de Chr. gem. zangvereniging „Excelsior” alhier op woensdag 22 mei een koorzang-pro- gramma verzorgen over Hilversum L De uitzending vangt aan 6 uur ’s avonds en zal 20 minuten in. beslag ne men. Een en ander geschiedt op uitno diging van de N.C.R.V. Staatsblad 155 bevat een besluit, waarbij is bepaald dat de uitverkopen wet 1956 (staatsblad 347) in werking zal treden met ingang van 15 mei. In dit verband is ook een uitverkopenbe sluit 1957 (staatsblad 154) verschenen. Ongeveer 4000 Nederlandse meisjes gaan jaarlijks in het buitenland, en dan voornamelijk in Engeland en Frankrijk, werken. Aan dit buitenlands verblijf zijn bezwaren en moeilijkheden verbonden. De Maatschappelijke Advies- en Inlich tingenbureaus in de grote steden geven de nodige voorlichting en winnen in formaties in naar werkgevers in het buitenland via hun relaties daar, even als de R.K. meisjes Bescherming voor r.k. meisjes dit doet. Voorts beschikken deze bureaus over adressen van werk gevers waar meisjes kunnen gaan wer ken. Daarbij komt dan nog dat alle meisjes, die komen informeren bij deze bureaus een vertrouwd adres in de om geving van hun verblijfplaats meekrij gen waarheen zij in geval van moeilijk heden kunnen gaan. De M.A.I.-bureaus bereiken ongeveer 1000 meisjes per jaar. Het werken van jonge meisjes in het buitenland is nog onlangs onderwerp geweest van een in Zwitserland gehou den conferentie, van de Fédération In ternationale des Amies de la Jeune Fille en de Young Women Christian Associa tion. Op deze conferentie kwam o.m. het belang naar voren van betere sa menwerking tussen de verschillende lan den, uitwisseling van gegevens en uit breiding van informatiebureaus en in ternationale clubs. den in het land en vlak naast van mijnheer Houwink”. „Toen wij ondertrouwd waren”, telt tante Dirkje, „zijn mijn ouders met het schip naar Staveren gevaren, maar mijn vader was zïekelijk en wou niet in de trein”. „En toch wuu ik trouwe”... valt de Haan in, „en toen zei mijnheer ter Horst dat wij met ons beiden het schip maar naar Sneek moesten halen. We gingen met de trein naar Staveren. Eerst lieten wij het schip slepen door de Warnser boot, na Heeg konden we zeilen, maar ’t zwaard sloeg er af, ’t schip was altied lek. Toen gingen wij met z’n beiden inne liene... in de Geeuw konden we weer zeilen. We meerden het schip voor de Hoogendster Piep, maakten het schoon, legden de kleden er overheen en zo kon vader zondags met naar het stadhuus. Op een bankje op het Oud Kerkhof moest hij even rus ten”. „Ik droeg een mooie zwarte jurk met een pellerine met kant”, zegt de bruid van 81 jaar trots. „En een haar-hoedsje met keelbanden. Ik heb nog vier van de zee kinderen jn die jurk laten dopen”. Bruidegom Jellle, 83 is hij nu, droeg een zwart pak en een hoge hoed, die hij van zijn vader „rechter op de kop” moest zetten. Toen ze vijf jaar getrouwd waren, Nieuwe heren, nieuwe wetten. Dat gold ook voor de lagere technische school. De nieuwe directeur, de heer A. Mak, gaf nl. een uitbreiding aan de openbare lessen in rijn school door er een ouderavond aan vooraf te laten gaan. Deze werd vrijdag gehouden en bleek zo’n succes te zijn, dat overwogen wordt bet volgend jaar twee zulke bijeenkomsten te beleggen. Van de gelegenheid welke de ouders hier werd geboden rustig dus niet meer tijdens de lessen met de directeur en leraren over hun jongens te spreken werd nl. zo druk gebruik gemaakt, dat pas om half een de laatste bezoekers de school verlieten. Verschijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: 2omb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Dalende vangsten, stijgende nood. In 1952 bijvoorbeeld werd er op het gehele Ijsselmeer 15,5 miljoen kilo vis gevangen, maar een jaar later was dat rond 13,8 miljoen. De opbrengst daalde van tien tot rond acht miljoen gulden. In de plaatsen langs de Friese IJssel- meerkust was het beeld ongunstiger dan aan de andere kant van het meer. In Makkum bijv, daalde de opbrengst van f985.847,41 in 1952 tot f590.072,34 in 1953. Een aantal Makkumers schakel de om op de garnalenvangst in de Wad denzee, maar in Hindelopen en Staveren en Lemmer liep de vloot achteruit, ’s Winters moesten de vissers ondersteu ning vragen en velen van hen werkten in D.U.W. en andere aanvullende wer ken. Het is bepaald tragisch om Urker vissers, die vanouds het meest verknocht waren aan de zee, in de ontginnings werken de spade te zien hanteren, en Deze foto van de vroeger alledaagse bedrijvigheid in de haven van Lemmer, is nu zo langzamerhand zeldzaam geworden. De afsluiting van het Ijsselmeer kostte méér dan tientallen miljoenen, namelijk ook het bestaan van het groot ste deel van de IJsselmeervissers. Deze maand jubileert de Afsluitdijk, voor zover een dijk tenminste jubileren kan. De Afsluitdijk is 25 jaar oud en daarmee is tegelijk het vraagstuk van de ondergang der IJsselmeervisserij een kwart eeuw actueel. Met de voltooiing van de dijk, met de dichting van het laatste stroomgat van de Vlleter op 28 mei 1932 begon de aftakeling, die zich voor de vissers in sneller tempo vol trekt naarmate de nieuwe polders in het Ijsselmeer sneller groeien. Het Ijssel meer, de zee waaruit nu nog de bemanningen van ruim achthonderd schepen een bestaan moeten halen, is zoet geworden en er is nieuw land in gewonnen. Het algemeen belang van ons volk heeft dat allemaal noodzakelijk gemaakt. Maar de nieuwe polders liggen op de beste palinggronden en de nieuwe pol ders zullen eerlang van het gehele Ijs selmeer nog maar een plas met een op pervlakte van 125.000 hectare overlaten voor de vissers. Er zijn in de loop der jaren honderden IJsselmeervissers ge weest, die het voorvaderlijk bedrijf vaar wel hebben gezegd, die genoodzaakt wa ren om met de handen, die gewend wa ren netten binnen te halen en het helm bout te omklemmen, iets anders te gaan, doen, voor zover ze niet te oud waren. En straks zal er, zo heeft men uitge maakt nog maar ruimte zijn voor een goede vierhonderd schepen. Dat betekent, dat nog meer dan de helft van de vis sers van vandaag de dag naar een an dere broodwinning zal moeten omzien. Is het een wonder, dat de vissers wel de noodzaak van de afsluiting begrijpen, maar dat er met het ontstaan van de nieuwe polders een vete is gegroeid tus sen hen en het nieuwe land, dat hen het bestaan ontnam? Want het gaat de vis sers slecht, en hun probleem wordt tra gisch wanneer het dat al niet is. Het wordt een erezaak om hier afdoende maatregelen te treffen. den van hun vee naar de veemarkt en was tevens lykjer bij het Waterschap „De Sneeker Oudvaart”. Ook is hij vijf jaar koster van de Ned. Herv. kerk in Gauw geweest. Beppe, die als melkster mee hielp verdienen, maakte zich ook verdienstelijk in de Chr. Vrouwenvereni ging te Gauw, welke afdeling zij mee oprichtte en waarvan zij later erelid werd. Uit hun huwelijk zijn acht kinde ren geboren, van wie echter drie in het eerste levensjaar stierven. Omstreeks 1940 vestigden ze zich in onze stad, waar ze aan de Bothniakade gingen wonen. Ze vierden daar ook hun 60-jarig huwelijksfeest, maar zijn na dien naar Heeg (p/a W. Jongsma, bü de Wymerts 394) verhuisd. Daar staan ze, kwiek en fleurig, en U ziet het ze niet aan dat ze de vorige avond heel laat thuis zijn gekomen van een familiefeest, waar tante Dirkje nog voorgedragen heeft. Mooie Friese voor drachten, en alles uit het hoofd. Ze weet zelf niet hoe ze deze dingen ooit heeft kunnen leren, want ze is In haar kin derjaren zo maar eens te hooi en te gras naar school geweest omdat ze een schip persdochter is en dus geen gelegenheid had naar school te gaan. Maar het is dit vrouwtje. pittig stappend op haar zwarte schoentjes, gekleed in een mooie zwarte jurk en koket getooid met tin gelende oorbelletjes aan te zien dat ze altijd een vast willetje heeft gehad. Ze heeft lezen en schrijven willen leren en dus kan ze het nu ook „En ik laat me ook niet besjaggere met de centen”, zegt ze beslist. „Wij kwamen van Gaasterland en voeren met turf voor de diaconie, maar ik moest mien vaders naam sette”. „Se is nóg fuul oppe centen”, zegt haar man, die de glimmende kleine oog jes heeft van de echte humorist. Wij zijn ondertussen het huis binnengegaan en zitten gezellig in de huiskamer bij een bakje koffie en een eierkoek. Na tuurlijk bereddert tante Dirkje het theeblad, maar omke Jelle zit in zijn beste zwarte jas te duimen draaien in z\jn leunstoel. Goede tijd is voorbij. Niemand kan beweren, dat de IJssel meervissers, of: het volk van Flevo, zo als de Amsterdamse journalist Ered. Thomas hen blijft noemen, vroeger de gebraden duiven in de mond vlogen, maar er was vis genoeg en in zoverre was het begin van deze eeuw een goede tijd. Dat was in de dagen, dat er in Wor- kum een paar dozijn schepen waren. Hindelopen had nog 67 schepen en Sta veren 60, waarvan ettelijke van de be faamde Staverse jollen, die men nu be halve in het scheepvaartmuseum te Enkhuizen vergeefs zoekt. Gaasterland had nog rond dertig schepen, H.O.N. zelfs 84, evenals Lemsterland. Zoals gezegd, het werd de vissers niet thuisgebracht, maar er was vis en er was werk. Dat waren de dagen waarin de vissers haring en ansjovis en bot vin- dat is wellicht de beste demonstratie van de nood van de IJsselmeervissers. Niet alleen de verkleining van het IJs- selmeer, maar ook de kuilvisserij, die veel jonge vis doodt, hebben de visserij schade gedaan. Men wil het nu zoeken in afvloeiing van de vissers, een pensi oen voor de oudsten, een steun voor om scholing voor de jongsten en vergunnin gen voor het vissen voor de anderen. Het is tijd, dat de keerzijde van de me daille, die Nederland zich met de bouw van de Afsluitdijk en de inpolderingen verwierf, wordt opgepoetst, met andere woorden: dat nu de IJsselmeervissers royaal tegemoet wordt gekomen. De ereschuld die Nederland jegens de vis sers op zich nam toen de Afsluitdijk een feit werd, is nu een kwart eeuw oud en moet worden afgelost. Er is in de afge lopen jaren veel over gesproken, maar het tempo was te laag. Wil men voor de overblijvende vissers zo goed mogelijke kansen scheppen, dan is verder een uit en „Ja 48 jaar op het houtstek ge werkt, altijd hier gewoond. De eerste tien jaar in een huisje hier aan de ach terkant, nu 50 jaar in dit huis. Vroeger stond het water hier vaak tot de drem pel, toen was Tacozijl er nog niet. Maai we hadden wel ’n mooi uitzicht zo mid- heb er de kracht veor gekregen”. De opschriften op de kraampjes spraken van dit doel en daarom heeft menigeen lolly’s omhooggetrokken aan een touwtje, flesjes chocomel staande voor een kraampje leeggedronken, por ties nassi-goreng verorberd en toverbal- len gekocht. Weet U dat die toverballen een geschiedenis op zichzelf zijn? Ze zijn met z’n vieren verpakt in een doos je, de Ned. Jeugd Gemeenschap is er een grootscheepse actie mee begonnen en op 27 mei kunt U de ontknoping er van horen door de radio. Alles voor die Hongaarse vluchtelingetjes waar ook de Sneker jeugd zich voor ingespannen heeft. Goed zo, jongelui I Advert mtieprij» 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprij» f 3.- per half jaar. Franco per post f 3-75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad- Het was daardoor zaterdagmiddag tij dens de openbare lessen niet zo druk als de voorafgaande jaren. Maar toch was er weer flink belangstelling en kon men de jongens beter aan het werk zien dan voorheen, toen de lokalen vaak overbe volkt waren met ouders en andere be langstellenden en men als ’t ware door de bomen het bos niet kon zien. Bij onze rondgang door de vele loka len en werkplaatsen hebben wij ons er opnieuw van kunnen overtuigen, dat Sneek en haar wijde omgeving in deze school een opleidingsinstituut voor de toekomstige vaklieden bezit, dat uitstekend voor dit doel is ingericht en het ondeiwijs volledig aan de eisen van de tegenwoordige tijd is aangepast. Het eerste voorbeeld dat we daarvan tegenkwamen was de afdeling waar de automonteurs worden opgeleid. Hier za gen we nl. biet alleen benzinemotoren, maar ook twee knotsen van Diesels die geheel door de leerlingen van de dag- en avondschool zijn hersteld en vernieuwd en prachtig lesmateriaal vormen. De opleiding voor electriciens bepaalt zich ook niet meer alleen tot electrische installaties. Aan de telefonie wordt even eens ruime aandacht besteed. We zagen o.a. huistelefoons en oproepinstallaties met meerdere lampen. Maar eveneens instrumenten en werktuigen voor elec- trotechnische metingen. Zelfs toonde de leraar ons ankers welke in de school ge wikkeld zijn. In de afdeling timmeren trokken vooral een bordestrap met kuipstuk, vervaardigd in de avondschool, en een tuimelraam volgens een vereenvoudigde constructie, onze aandacht. Daarnaast maakten de beide leraren ons nog attent op de kozijnen voor een gebouwtje, waarvan we binnenkort wat meer hopen te kunnen vertellen. De jongens van. 1B timmeren waren inmiddels ijverig bezig met vaktekenen aan de hand van blauw- drukjes en dc projectie van een raam kozijn welke de heer Nauta ter verdui delijking met het aangrenzende muur werk op het bord getekend had. Grote bedrijvigheid heerste er ook in de afdeling hand- en machinebankwer- kerij, waar de leerlingen van 2B achter j hun vernuftige machines, 'echt in hun element waren en natuurlijk veel be kijks hadden. De op een tafel uitgestal de uitgebreide sortering gereedschap pen, door de jongens van de 16 en 2e klas zelf gemaakt, trok ook veel be langstelling. Hij duikt meteen in het verleden en vertelt van de schutterij, waar hij een waardig lid van was. Onder Geert Ple- muur moesten ze op „grote maneuvels” naar IJsbrechtufn en dat duurde daar nogal wat... „Ik had met de kienders al boater- ham-eten”, vertelt zijn vrouw hoorde de muziek vanzeis al in brechtum. Daar komme ze al an, dacht ik maar toen ze vlak bij waren, hoorde ik een schotO heden, dacht ik, nou vechte ze en ik draafde tweemaal de zoutkeet rond, van schrik. Maar née, het was een afscheidsschot uut plezier”. „Eenmaal kreeg ik boete bij de schut terij”, vertelt de Haan. „Dou staast oppe bon, Jelle”, zei luitenant Koen Houwink. „Dou bist niet bij de braan weest”. De Haan was anders dik bevriend met zijn luitenant. Ze hebben samen Tjitte Bouma nog door een bijt in de sloot aan de Lemmerweg laten zakken maar ze hadden het slachtoffer bij de handen vast en gevaar was er niet bij. „Ja dat was een tied”, lacht zijn vrouw. „Maar hij kan er nóg weze, Bij het zelf de tuun omspitten en niet eens pien inne rug”. „Altijd op het houtstek geweest?” vraag ik zakelijk, want er moet toch iemand zijn die wat orde in de grappen makerij schept en de Haan laat ons maar doorlopend lachen. Drie en twintig kleinkinderen en zeven achterkleinkinderen heeft het paar maar de Haan heeft nooit een zoen van zijn volwassen kleindochters willen heb ben. „Die Hollanders tuute altied”, zegt hij, „maar voor mij is er altied maar één vrouw weest Toen zijn we maar weggegaan, al zou ik U nog graag willen vertellen van de Haan’s werkzaamheden voor het Chr. Werkmansverbond, Hulp in Nood, de Geheelonthouding enz., maar dat is in een grote kring al bekend genoeg. Evenals het feit dat zijn vrouw het oud ste lid is van de vrouwenvereniging. Laten we deze stoere Stanfriezen daarom nu maar het allerbeste toe wensen voor hun komende feestdag. Vijf jaar geleden prijkten op onze v- jrpagina de foto’s van twee echt paren die toen beide 60 jaar getrouwd waren en waarvan de bruidegoms toe vallig ook beide de Vries heetten. Het ene is sindsdien overleden, maar Cornells de Vries en Akke Punter zijn gespaard gebleven en hopen nu dinsdag 21 mei a.s. de dag te gedenken, dat ze voor 65 jaar hun levens aan elkaar ver bonden. Ze waren, toen elk 24 jaar, zo dat ze thans de zeer gezegende leeftijd van 89 jaar hebben bereikt. Het grootste dee! van hun lange en arbeidzame leven brachten ze in Gauw en Goënga door. „Lytse Knilles”, zoals hij daar genoemd werd, was boere- erbeider, hielp de boeren bij het verzen. Wie maakt van vissers land rotten Toen kwam de Afsluitdijk en men re kende op een teruggang van de visserij. Er mocht aan het werk geen smet kle ven, zo werd betoogd en er kwam een Zuiderzeesteunwet, waardoor de vissers, die zouden moeten afvloeien, tegemoet gekomen konden worden. Ettelijke vis sers kregen op grond hiervan een uit kering. Het waren de oudsten van de vrije vissers, maar de uitkering was te laag en vormde een beschamende vorm van armenzorg. Men kon echter ook steun krijgen voor het omschakelen van het bedrijf en voor de jongeren was „Mevrouw, ik pas wel even op uw kinderen, terwijl U met deze bal op de bussen gooit”. „Maakt U met dit stokje een wande, ling over de plattegrond van Sneek het kost U maar 15 cent. Als U met uw vrouw een Oosterdiekje maakt, is het duurder”. „Toverballen toverballen huis voor een gulden De Sneker jeugdbewegers zijn goede standwerkers en ze hadden dan ook steeds drommen publiek om hun kramen. Natuurlijk liet de moeder haar kinderwagen lachend aan. de zorg van de jongeman over en natuurlijk werden er wandelingen over de plattegrond gemaakt tot een elec- trisch lichtje begon te gloeien als teken dat men de draad aangeraakt had en de prijs dus niet gewonnen was. Wat deed het er toe men had een pleziertje gehad en een paar dubbeltjes geofferd voor de Hongaarse vluchtelingetjes. Want dat was het doel van de Sneker Jeugd Actie. till

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1