Ontdekkingen in een oud Sneker huis IJLST WYMBRITSERADEEL en van BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 112e jaargang no. 39 Donderdag 16 mei 1957 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD- Decentralisatie van de Russische industrie EEN MEEVALLERTJE VOOR ABE BROUWER. Finale verkoping Geslaagd Verkeersexamen Ijlst Bonnen Johan Kaart I Honderd achterkleinkinderen Benoemd Vier duizendjes in de collecte Merriekeuring fries Baarden Stamboek Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Rode^Kruis 90 jaar Herdenkingsvlucht San Diego - Parijs AardsateJliet wordt niet in het geheim afgevuurd 800 gulden voor „Goed Zo” SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK hi t tuurlijkj w het door- de de men H. H. Redaktie-adres Kleinzand 7 - Telefoon 2872 Notaris P. Feddema verkocht gister avond finaal het burgerhuis Kerkhof- laan 16, vrij te aanvaarden. Koper werd de heer Jac. P. Reen, koopman en vee houder te Sneek voor 9798. Het woonhuis Swartsbuurt 6, in huur bij J. Reiken, waarop was geboden ƒ720 werd ingehouden. Te ’s Gravenhagc slaagde voor het di ploma koordirigent de heer G. Abma te Oosthem, opgeleid door de heer IJ. S. Rusticus te Sneek. IJLST. Tot onderwijzeres aan de kleu terschool alhier is benoemd mej. J. Rom- kema van Oosterend (Fr.) Verschijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: >mb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Het aardigste hoekje van de Sneker binnenstad is ontegenzeglijk het Hoogend. Hoewel ook hier de tyd onverbiddelijk het mes gezet heeft in de gewrochten van geslachten, kunstzinniger dan het onze, is er van het oude nog juist zo veel gespaard gebleven dat men zich althans een indruk kan vormen hoe schil derachtig onze stad tot voor een eeuw, ja tot voor een halve eeuw zelfs ge weest moet zijn. Des te meer zou men wensen dat de enkele geveltjes, welke, met de achtergevel van de Waterpoort, het decor rond het grachtje juist zijn bekoring verlenen, een restauratie mogen ondergaan, waardoor hun voortbe staan niet langer bedreigd zou zijn voor de komende eeuw, en de verminkingen, waaraan zij werden blootgesteld, ongedaan gemaakt. Nu er in onze stad verscheidene res- daarachter bevindende gebouw ettelijke tauraties, vooral aan het Kleinzand, óf reeds voltooid werden óf zeer binnen kort zulen worden aangevangen, lijkt ons de kans niet al te gering dat ook de drie trapgeveltjes aan het Hoogend de laatsten der Mohikanen! over en kele jaren aan de beurt zullen komen. Dergelijke monumenten zijn immers on misbaar voor iedere stad, welke beweert prijs te stellen op een druk vreemde- lingenbezoek! Na eerst geslaagd te zijn voor het theoretisch gedeelte slaagde onze stad genoot de heer A. Schurer Sr. dezer da gen in de Rijksvakschool (Christiaan Huygensschool) te Rotterdam ook voor het praktisch gedeelte vakbekwaamheid horlogemaker (vestigingsdiploma) gende atoomwapenen, een niet getroffen aantal dezer fabrieken standig’ zal kunnen doorwerken. ken, zowel politieke, militaire als eco nomische. De Engelsman schynt te Bonn wel de indruk gewekt te hebben dat zijn politiek er inderdaad wel op gericht is inniger met het Europese vasteland sa men te werken dan die van vorige En gelse regeringen, maar men behield te Bonn toch ook wel de overtuiging dat Engeland nog altijd de illusie heeft een zelfstandige grote mogendheidspolitiek te kunnen voeren, zonder dus al te inni ge bindingen aan het vasteland en met een zekere vrijheid van beweging ten -X- Het is gezien deze situatie geen won der dat de kwestie der ontwapening thans binnen de sfeer van de practische politiek is gekomen en dat men daar naast dan extra aandacht schenkt aan die zaken, welke zozeer een strijdpunt in de wereldpolitiek vormen, dat ze eerst uit de weg moeten worden geruimd, voordat een basis gevormd kan worden waarop het ontwapeningsvraagstuk kan worden benaderd. Zo’n strijdpunt is wat Europa betreft de hereniging van Duits land. In W. Duitsland nu sluimerde al jarenlang de vrees dat de twee wereld machten, de Ver. Staten en de Sovjet unie, tenslotte wel eens tot een accoord zouden kunnen komen over de ontwape ning, na een verdeling van de wereld in wederzijdse invloedsferen, waarin wat Europa betreft Duitsland verdeeld zou blijven. Dr. Adenauer koesterde zelf enigszins een dergelijk wantrouwen omtrent de Engelse politiek, dat ver sterkt werd door het besluit van Lon den om zijn defensie geheel te baseren op het systeem der afschrikking, zodat het er wel wat op geleek dat de Engel- sen hun handen van het vasteland van Europa aftrokken. Over dat nieuwe En gelse defensie-systeem zijn ook harde noten gekraakt in het parlement der West Europese Unie, doch we laten dit thans ter zijde. Nu is de Engelse pre mier Macmillan vorige week in Bonn bij dr. Adenauer op bezoek geweest en de dgenHjke "leiders der grot7‘7abrieken“ heren hebben allerlei kwesties bespro- met een „kapitalistische” term ge noemd de managers, die zoals uit de Russische pers blijkt, gehoopt hadden dat de decentralisatie niet zou hebben geleid tot een verplaatsing van het amb tenarenapparaat van Moskou naar de streken waar de industrieën gevestigd zijn, maar dat het voor een belangrijk deel zou zjjn opgeheven zodat de ambte naar de manager niet meer in zijn beleid zou beknotten. Er zijn dan ook com mentatoren die verwachten dat Chroesj- tsjows reorganisatie niet afdoend zal zijn doch slechts een overgangstoestand zal inluiden naar een periode waarin de managers in Rusland de toon zullen aangeven. er een grote oorlog zou ontstaan welke gevoerd zou worden met alles vernieti- direct zelf- Men mag zich afvragen of de .grote Azia tische staten als India en Japan wel bijster ingenomen zijn met deze Rus sische plannen, welke de betekenis van Siberië als wapenarsenaal verhogen en een eventuele oorlog met atoomwape nen ook maar weer dichter bij hun deur brengt. En daarmee zitten we dan ei genlijk al weer midden in de kwestie van het gebruik dezer wapenen, waar over ook de vorige week de discussie, ook in het Westen, druk werd voortge zet. Misschien sloeg de commentator die betoogde dat het gesprek echter niet over conventionele of atoomwapenen dient te gaan, maar over wapenen of geen wapenen, de spijker wel op de kop. Vooral nu de Amerikaanse generaal Griinther, voormalig opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, verklaarde dat in de toekomst elk locaal conflict waarschijnlijk tot een wereld oorlog zal uitgroeien en zijn opvolger generaal Norstad kort en bondig mee deelde dat als er een oorlog uitbreekt, de Navo desnoods de eerste zal zijn om atoomwapenen te gebruiken. Als volken door agressie van een tegenstander in hun bestaan worden bedreigd grijpen zij naar de wapenen waarmee zij de agres sor het meest effectief te lijf kunnen gaan en nu de atoomwapenen er zijn is er geen terug meer op die weg. Alleen de afschaffing van alle wapenen, dus totale ontwapening binnen een water dicht controlesysteem, kan een eind ma ken aan een bewapeningswedloop, die de laatste jaren ook wat de kosten aan gaat een verbijsterende omvang heeft aangenomen. Dezer dagen is in Den Haag Robbie Alkemade geboren. Hij maakte het hon derdtal achterkleinkinderen vol van de weduwe C. van der Knaap, geboren Koenen, die in het R.K, bejaardencen trum te Kwintsheul verblijft. Zij werd op 28 januari j.l. 97 jaar. Zij heeft nog acht kinderen en 69 kleinkinderen in leve». (Friesch Dagblad). De Russen gaan hun bedrijfsleven de centraliseren. Chroesjtsjow heeft in de Opperste Sovjet in een langademige rede de plannen voor deze decentralisatie en reorganisatie uiteengezet. Was in de aanvang van de industrialisatie in de Sovjetunie het productie-apparaat voor al geconcentreerd in gebieden welke be- trekkelijk dicht onder het bereik van Moskou lagen zodat de centrale leiding dat apparaat vast in de hand had, men wil de industrie nu sterk spreiden, een proces dat trouwens allang aan de gang was, maar dat thans op reusachtige schaal ter hand zal worden genomen. Inplaats van een twintigtal ministeries welke het Russische industriële appa raat thans vanuit Moskou leiden, komen er naast de Gosplan, dat de algemene leiding van de economie krijgt, 92 na tionale economische raden, d.w.z. regio nale raden in de verschillende republie ken der Sovjetunie. Iedere raad zal toe zicht houden op een bepaalde tak van industrie. Chroesjtsjow meent dat deze nieuwe indeling de opvoering der pro ductie ten goede zal komen, omdat er thans te veel ambtenaren er zjjn er totaal 850.000 in de Sovjetunie zijn, die toezien op het werk van andere Russen. Het is intussen de vraag of deze bureaucratie, welke volgens de Russen verhindert dat het heetbegeerde doel, nl. het voorbijstreven van de Ame rikaanse industriële productie, snel wordt bereikt, door de voorgestelde maatregelen ter zijde gesteld zal wor den, In de nationale economische raden zaf immers ook weer de neiging ont staan om zoveel mogelijk ambtenaren aan te trekken opdat alles toch vooral in de perfectie zal geschieden. Bovendien wordt niet alle centraal-departementale bemoeienis met de industrie afgeschaft, de schatting is dat deze slechts met een derde wordt ingekrompen. Overigens heeft de kritiek op Chroesjtsjows plan nen, die al geruime tijd geleden waren aangekondigd, zich op voor Rusland merkwaardig openhartige wijze kunnen uiten in de pers. Ook daarin kwam de vrees tot uitdrukking dat deze plannen niet de juiste waren om tegen de steeds verder om zich hcengrjjpende bureau cratie een dam op te werpen; men vreesde voor een verdere groei van het ambtenaren-apparaat en toonde zich be zorgd over mogelijke moeilijkheden bij de verzorging van de ene industrie met de producten van de andere, nu zelfstandiger van elkaar worden. Dit jaar, nl. op 20 juli, zal het Ne- derlandsche Rode Kruis 90 jaar bestaan. Dit feit zal worden gevierd met een bij zondere bijeenkomst in het Seinpost- theater te Scheveningen, nationale wed strijden voor de Rode Kruiskorpsen en een défilé, aan het slot waarvan de in strumenten voor de drumband zullen worden aangeboden, aldus meldt Algemeen Handelsblad. Ter gelegenheid van dit jubileum 'zal door de P.T.T. een serie van vijf Rode Kruispostzegels worden uitgegeven in of omstreeks augustus. Nadere mededelin gen hierover konden door de directeur' van het Ned. Rode Kruis, de heer A. van Emden, nog niet worden verstrekt. Wel werd medegedeeld, dat het hoofdbestuur hoopt, dat de jaarlijkse campagne van het Ned. Rode Kruis dit jaar 1.5 mil joen zal opbrengen. Het vorige jaar werd door het Nederlandse volk een bedrag van 1.3 miljoen voor het Rode Kruis gestort. De K.L.M.-persdienst meldt dat Zwarte Zee, het vierde van een serie van tien toestellen van het type DC-7C, welke de K.L.M. bij Douglas heeft be steld, op 22 mei des morgens 6 uur (lo kale tijd) van San Diego vertrekken zal voor een non-stopvlucht naar Parijs. De tocht is bedoeld als een presta- tievlucht en valt samen met de herden king van Lindberghs vlucht over oceaan van dertig jaar geleden. Dr. Joseph Kaplan, hoofd van de Ame rikaanse commissie voor het internatio nale geofysische jaar, heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten niet in het ge heim een aardsatelliet zullen afvuren en dat Amerika verwacht, dat Rusland „even openlijk” te werk zal gaan, aldus meldt de N. R. Crt. Donderdag 23 mei a.s. kunt U de ge spaarde bonnen van het Actie-Comité inleveren tegen, kaarten voor de .avond van het gezelschap „Johan Kaart”. De inlevering is bij Hotel Pettinga ’s avonds om 8 uur. Zie verdere mededelingen in de advertentie in dit nummer. De nationale raden zullen over geheel de Sovjetunie verspreid zijn en zich ook bezig houden met de verplaatsing van millioenen arbeiders van Europees Rus land naar Siberië, want de decentrali satie zal tot de Chinese grens reiken, om de Sovjetproductie in deze gebieden in overeenstemming te brengen met die van de Aziatische communistische lan den. Dat is de Russische toelichting tenminste, maar Westelijke commenta toren menen dat de Russen hun pro ductie-apparaat in het Verre Oosten wel moeten reorganiseren omdat zij thans lang niet kunnen voldoen aan de ver plichtingen welke zij jegens rood China voor de industriële opbouw van dat land op zich hebben genomen. Op een ander aspect van de decentralisatie hebben de Russen zelf niet de aandacht gevestigd, nl. het militaire. Stellig spreekt dit echter een duchtig woordje mee bij de spreiding der Russische industrie. Zo worden er wel een aantal ministeries in Moskou opgeheven, maar daar is geen enkel bij, dat sterk bij de bewapening betrokken is. Die ministeries blijven bestaan maar aan deze wordt onttrok ken de directe leiding van de bedrijven, zjj zullen zich vooral met het ontwer pen van de plannen enz. bezig houden; dit betekent dat de wapenbedrjjven welke steeds meer verspreid over de ge hele uitgestrektheid der Sovjetunie ko men te liggen, een van Moskou onaf hankelijke technische leiding krijgen. Men acht dat blijkbaar nodig omdat als opzichte van het vraagstuk der Duitse i eenheid. De ongerustheid over deze zaak, steeg in het begin dezer week in W. Duitsland ten top toen Duitse bladen I berichten brachten dat de Ver. Staten 1 bereid zouden zijn een ontwapenings- accoord met de Sovjetunie te sluiten zonder dat daaraan de hereniging van Duitsland zou zijn verbonden. Van Ame rikaanse zijde is dit later wel tegenge sproken, inzonderheid door minister Dulles, die verklaarde dat de Ameri kaanse. regering er niet aan denkt een ontwapeningsaccoord te baseren op de blijvende verdeling van Duitsland. Maar toch ,s men in W. Duitsland niet hele maal gerust. Dezer dagen heeft iemand in de col lectebus, bestemd voor het „vastengeld” in de St. Georgiuskerk te Almelo vier biljetten van duizend gulden gedepo neerd, aldus meldt het Fr. Dagblad. En nu wachten deken G. L. Veeger en zijn kapelaans van de Georgiusparochie in spanning op bericht van de onbekende gever, want wanneer dit geld bedoeld is voor de bestemming van de bus, dan moet de deken het doorzenden naar de bisschop. Het is evenwel niet onmoge lijk, dat men het geld bedoeld heeft te schenken voor de zo dringend nodige restauratie van de Georgiuskerk, jn welk geval het niet geringe bedrag in Almelo mag blijven. Onze vroegere stadgenoot Abe Brouwer, die onlangs naar Diever ver trokken is, waar hij zijn oude handwerk weer heeft opgenomen (wat hem heel goed voldoetwas gisteren even in onze stad terug. En de reden daarvan was voor hem een heel prettige. Hij kwam nl. om de 198 pieter mannen terug te ontvangen die hij voor het Philips radiotoestel had neergeteld dat hij een dag voor zijn vertrek even bij Minkema kocht. Hij kon toen ook nog net meedoen aan de 1001 prijsvraag van Philips en voltooide een van de op het formulier voorkomende limmericks (na- zo vakkundig, dat hij bij de duizend-en-een gelukkigen was, die hun geld terugkregen. Gistermiddag telde de heer J. D. Meyes, verkoopleider bij Philips, in de nieuwe winkel van de heer Minkema de centjes voor hem uit en wenste hij hem namens zijn directie geluk met dit succes. Gistermorgen werden te Bolsward en Sneek de voorjaars-merriekeuringen, uit gaande van het „Fries Paarden Stam boek” gehouden. Te Bolsward werden goedgekeurd voor stamboek en tevens stermerrie: Njieltsje, eig. J. N. Galema, Greonterp en Nico lette, eig. wed. S. Joh. Huitema, Tjerk- werd. Voor het stamboek werden aldaar goedgekeurd: Nine, eig. Landbouwhoge school Wageningen; Otsje, eig. Joh. Yde- ma, Greonterp; Pauwliena. eig. S. J. Zoodsma, Wommels; Peaskefaem, eig. P. Labordus en Zn., Hieslum; Moora, eig. L. S. v. d. Velde, Waaxens; Puck, eig. P. Labordus en Zn., Hieslum; Nirene, eig, H. B. Stremler, Hieslum; Pee, eig. B. v. d. Lageweg, Workum; Koendertje, eig. S. Brandsma, Oudega (W.); Fanny, eig. B. Bouma, Hartwerd. Te Sneek werd alleen Nolette, eig. M. S. Jansma, Sijbrandaburen, goedge keurd voor stamboek en stermerrie. Al daar werden eveneens goedgekeurd voor stamboek: Noenja, eig. KI. G. Miedema, Heeg; Ogonda, eig. Ane Osinga, Jutrijp; Nabela, eig. wed. Y. L. Cnossen, Hom- merts; Otske, eig. E. J. Bouma, Heeg en Nize, eig. A. Wiersma, Folsgare. De verleden week tussen het perso- nneel van Lankhorst en Tonnema ge houden voetbal- en handbalwedstrijden ten bate van de „Goed zo”-actie hebben aan entrée’s f 260.50 opgebracht. De onder het personeel gehouden collecte leverde f 139.50 op. De beide directies voegden hieraan elk f 200 toe, zodat to taal f 800.aan de heer Joh. Bodegra ven kon worden afgedragen. Een woord van hulde aan de organisatoren is hier zeker op zjjn plaats. De bebouwing, omsloten door Hoogend. Kleine Palen en Stadsgracht droeg in 1511 de naam van de „Nieuwstad over 't water”. Deze benaming herinnerde nog aan de tijd dat de Singel en haar verlengde Potterzijlen en Polle, de stads gracht uitmaakten aan de zuidelijke en oostelijke zijde van de stad. Merkwaar digerwijze blijkt de naam „Nieuwstad” reeds in de tweede helft van de 16de eeuw in onbruik te geraken. Vermoede lijk staat zulks in verband met het feit, dat het te Sneek zetelende Gelderse be wind, ten tijde van Greate Pier, een blokhuis bouwde om daarmede de Sne ker burgerij in toom te houden. Dit blokhuis werd aangelegd juist in de vierhoek tussen Hoogend, Kleine Palen en Stadsgracht, en men schijnt daartoe de ganse bebouwing radicaal te hebben weggebroken, de Waag incluis, welke daar voorheen, aan de Kleine Palen, stond. Zodra de Geldersen, in het jaar 1523, uit Sneek verjaagd waren, hebben de Snekers het blokhuis met de grond gelijk gemaakt. Na de slechting lag de grond daar enigszins hoger dan elders, en aan deze omstandigheid dankt de buurt Hoogend denkelijk zijn naam. Een van de huizen aan het Hoogend, het pand no 14, heeft dezer dagen van eigenaar gewisseld. In verband hiermede wordt het huis thans aan een ingrijpende, in wendige verbouwing onderworpen. De opdrachtgeefster, de Fa. Hettinga, stelde ons in de gelegenheid een kijkje te ne men aangezien er voor oudheidkundigen wel het een en ander op te merken zou zijn! Inderdaad was zulks het geval. Bij nader onderzoek bleek ons, dat de hui dige voorgevel van het pand van om streeks 1840 dateerde doch dat het zich elementen bevatte uit ouder eeuwen. Het bestaat eigenlijk uit twee afzonder lijke gedeelten, een vóórhuis en een achterhuis, gescheiden door een bin nenplaatsje. In het 'vóórhuis bevindt zich nog een 17de eeuwse, eiken spiltrap. waarvan het onderste uiteinde naderhand schijnt te zijn afgezaagd. Oorspronkelijk bevond zich over de halve diepte van het vóórhuis namelijk een z.g. onderhuis of sous-terrain. tot op de betegelde vloer waarvan de spiltrap oudtijds gereikt zal hebben. Het achterste gedeelte van dit onderhuis is nog in wezen, althans de zware balklaag daarboven want de vloer is aan het oog onttrokken door een zandpakket, waarmede naderhand het onderhuis werd opgevuld om een hoger niveau, overeenkomstig het straatpeil te bekomen. Naar het schijnt is de Sneker indus trieel G. J. Gorter degene geweest, die ruim een eeuw geleden het pand zo in grijpend wijzigde. Hij richtte in het huis een zeepziederij in, en zo valt het te be grijpen dat vanachter de dikke lagen behang, in de loop van de laatste eeuw over de wanden van een „zwevend” kantoorvertrekje, achter in het vóórhuis geplakt, tientallen met de hand geschre ven, doch vrijwel gelijkluidende briefjes te voorschijn kwamen. Deze briefjes da teren uit de jaren 1844 en volgende en vermelden steeds weer „de juiste hoe veelheid van Twee Duizend drie Hon derd drie en dertig (de hoeveelheid va rieert uiteraard iedere keer) zachte zeep”, welke ieder „ziedsel” had opge leverd. Blijkbaar moest dit van elk „ziedsel” steeds worden opgegeven bij de Ontvanger te Sneek, die van iedere opgave aan de heer Gorter een onder tekend bewijsje uitreikte. De behangsoorten, in schier ontelbare lagen over elkaar heen geplakt, geven op zichzelf al reeds een grappig staal van oud-Sneker behangselpapieren sinds het midden van de vorige eeuw. Het is de bedoeling, een reeks specimina in een stalenboekje te verenigen en in het Sne ker Museum te deponeren. Overigens heeft de heer Gorter destijds maar weinig, van het 17de eeuwse pand in toonbare staat gelaten. Zelf woonde IJLST,14 mei. We hadden niet ver- verwacht een zo gezellige en veel om. vattende vergadering te zullen bijwonen, teen we naar de O. L. school gingen om de uitslag van het verkeersexamen op te nemen. Een zeventiental Ulster inge zetenen, overtuigd van de noodzakelijk heid, had de heer Speerstra, h.d.s., ver zocht een cursus in verkeersonderricht te geven. Deze voldeed gaarne aan dit verzoek en schakelde meteen de „Bond voor Veilig Verkeer” afd. Sneek in, waardoor het geheel een meer officieel karakter kreeg. Vanwege deze Bond werd dan nu een examen afgenomen. Een 62 tal schriftelijke vragen werd be antwoord en met succes, want aan alle deelnemers kon het fraaie diploma der vereniging worden uitgereikt door bur gemeester J. Oppedijk, die voor ieder een toepasselijk woord had. Het aantal gemaakte fouten varieerde van drie tot vijftien. Een niet groot aantal, gezien de vele en moeilijke vragen. De burgemees ter speldde de deelnemer, die het beste examen had afgelegd, de heer M. Schil- stra, onder applaus het speldje van de vereniging nog op de revers en hield een korte toespraak, waarin hjj er. op wees, hoe nuttig vooral voor de inwoners van IJlst, waar gelukkig tot nu toe nooit een ernstig verkeersongeluk gebeurde, dit onderricht is, daar we plaatselijk niet met vele verkeerssituaties in aanraking komen en er dus in het grote verkeer vreemd tegenover staan. De voorzitter van de afd. Sneek, de heer S. G. Walinga, hield een korte pro pagandaspeech voor „de Bond”. Zijn woorden sloegen in, want een twintigtal aanwezigen werd lid, De twee Sneker politiemannen, de heren Keet en v. d. Meer, die, met de heer Walinga, dit exa men hadden geregeld, zorgden nu verder voor de afwerking van het programma. Eerst besprak de heer Keet de gemaakte fouten, waar nodig met toelichting op het bord. Dit werkte zeer verhelderend en werd dan ook door de foutenmakers zeer op prijs gesteld. Vervolgens draai den de heren een tweetal films, de eerste meer betrekking hebbende op onze ma teriële en technische verbondenheid met Amerika en de ons omringende landen, de tweede een aanschouwelijke toepassing van alle mogelijke verkeersregels in de vorm van een fietstocht door Nederland, waarbij we tevens ons mooie land kon den bewonderen, aldus het nuttige met het aangename verenigend. De lange avond werd ons gekort met koffie en koek. Aan de volgende personen werd het diploma uitgereikt: M. Schilstra, J. v. d. Zee, H. Sijbesma, A. Hiemstra, Sj. Stallinga, T. Post, G. Groenveld, L. IJs- selstein. G. DijkstraHofstra, J. v. d. Kooi, D. Groenveld, G. Kloostra, J. Rooks, A. Schilstrade Jong, A. v. d. KooiWester, A. Schilstra en J. Hoo- mans. Aan het slot dankten de heren Walinga en Hoomans meester Speerstra voor de goede en prettige lessen. De laatste voegde hieraan, namens de cursisten, nog een klein bewijs van waardering toe. De heer Speerstra dankte de spre kers en feliciteerde alle bezitters van het diploma. Hij hoopte dat ze de ont vangen lessen in toepassing mogen bren gen, tot heil van henzelf en hun mede weggebruikers. Het was al bij twealven toen allen voldaan huiswaarts keerden. ze Het nieuwe lichaam, dat de centrale lei ding zal hebben, de Gosplan, komt on der een tot nog toe vrij onbekende fi guur, nl. Koezlin, wiens ster op mira culeuze wjjze is omhoog geschoten en die nu meteen te midden van de eerste rangs sovjetautoriteiten opduikt als eerste plaatsvervangend premier. In de Russische pers is ook de vrees geuit dat het tussen de Gosplan en al die regiona le raden wel eens tot heftige wrijving kan komen, omdat deze raden nationale zijn en iedere sovjetrepubliek zal trach ten zo’n raad een zo zelfstandig moge lijke houding tegenover het centrale gezag te doen aannemen. Inderdaad lijkt de positie van Koezlin niet te benij den. Want hjj zal niet alleen met deze overvloed aan regionale raden te doen krijgen, maar waarschijnlijk ook met een zekere mate van oppositie van de Advert mtieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Intussen kan de Duitsers ten troost zijn dat de hereniging niet de enige kwestie is welke tot oplossing zal moe- ten worden gebracht voor aan een ont- wapeningsaccoord kan worden gedacht. Daar is ook nog zoiets als het Midden Oosten, welke kwestie de Sovjetunie misschien zelfs eerder naar voren zal brengen dan Amerika, dat het daar im mers met zijn nieuwe politiek de laatste tijd nogal naar de vleze is gegaan. De poging van Nasser om zich in het Mid den Oosten de hegemonie te verschaf fen is ditmaal niet gelukt, de Russische pionnen Egypte en Syrië zijn in het, de fensief gedrongen. Als een pleister op de wonde kan Nasser zijn over-winning in de Suezkanaal-kwestie beschouwen. Na de Ver. Staten heeft ook Engeland gecapituleerd; ook de Engelse koop vaarders gaan nu weer via het Suez- kanaal varen, en de meeste andere zee varende landen zullen dat voorbeeld om ccncurrentie-overwegingen wel volgen. De capitulatie voor Nasser heeft de En gelse conservatieve partij intussen 8 parlementsleden gekost. Zij rebelleerden tegen Macmillans besluit en zullen in het vervolg als onafhankelijke leden stemmen. Misschien zal alleen Frankrijk nog niet toegeven, het wacht op het door Mollet beloofde vervolg van de Suez- kwestie. En dat kan dezer dagen komen, want de Israëliërs hebben nog eens be kend gemaakt dat ze spoedig een hun ner schepen door het kanaal zullen zen den en Nasser dus zullen uitdagen; de Fransen schijnen Israël hun steun te hebben toegezegd. Het overleg van de secretaris-generaal van de V.N., Ham- marskjoeld in Israël vorige week ge voerd schijnt dus geen bevredigend re sultaat te hebben opgeleverd. Ham- marskjoeld kon Israel tegenover even tuele beloften van dit land om de scheep, vaartkwestie niet op de spits te drijven, blijkbaar geen concessie van Egypte in zake opheffing van de oorlogstoestand aanbieden. Minister Dulles heeft nog eens erkend dat Israël recht had op de doorvaart, maar verklaarde zich tegen gebruik van geweld. Bedoelde hij daar mee alleen het Israëlisch geweld om de doorvaart desnoods te forceren of ook het Egyptisch om de Israëlische vaart eventueel te voorkomen? hij blijkbaar in het achterhuis, waar zo wel gelijkvloers als op de eerste verdie ping vertrekken voorkomen, omstreeks het midden van de vorige eeuw van fraai gestucte zolderfhgen voorzien. Jammer, deze kennelijk eens zo rijk ge stoffeerde en zo gezellige kamers tot zulk een verval te zien verkeerd en tot magazijnen te zien benut. In het voor huis, op de eerste verdieping aan de straat, bevindt zich trouwens ook een vertrek, dat kennelijk door de heer Gor ter met zorg was betimmerd. Misschien is het echter nog mogelijk, de oude spiltrap in eer te herstellen, als een waardevol bestanddeel van het nieuwe winkelpand? Ook zou dan te overwegen zijn, het tussenvertrekje aan het binnenplaatsje, tussen vóór- en ach terhuis. in de oude toestand te laten. Dit is namelijk een laag, maar knus, ge heel betegeld vertrekje, waarvan de zol dering nog gevormd wordt door de in drukwekkende balken van het 17de eeuwse onderhuis en waar het licht invalt door sierlijke roedenvenstertjes. Tegen een der muren bevindt zich een eveneens met tegels beklede schouw. Natuurlijk stelt iedere zaak er een eer in, wanneer toch verbouwd moet wor den, zo goed mogelijk voor de dag te komen en alles ingericht te hebben naar de nieuwste smaak en inzichten. Moge daarbij, ook in Sneek, echter niet vergeten dat het bezit van antieke be timmeringen en dergelijke een steeds zeldzamer wordend voorrecht begint te worden en dat men goed doet, zich daar van bewust te zijn! Juist de grootste za ken in steden als Amsterdam en Leiden beijveren zich immers fraaie patriciërs huizen aan te kopen, teneinde de vaak zo voorname zich daarin bevindende ver trekken ,die men zich wel wacht uit te breken, tb bestemmen tot representa tieve ruimten. Men bedenke zich dus wel, iets te doen verdwijnen dat achter af zaak of bedrijf meer eaehet had kun nen geven dan de modernste idee van het oge.nblik.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1