Kalm begin van de serie- wedstrijden der K.Z.V.S. Het Onderling Ziekenfonds kreeg een eigen kantoorgebouw 60 jaar 65 JAAR samen aan één tafel IJLST en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Bil® 8 112e jaargang no. 40 Maandag 20 mei 1957 1 r In Zuivelland 1 Actie Toverbal Granaten in vuilnisbakken Zuivelvoorlichtingsavond PHILIA. Kynologenclub Sneek en Omstreken Nederlands elftal tegen Oostenrijk Instructieve reis openbare lagere scholen Regenbogen zorgden in nog voor enige spanning Boerderijbranden maart 1957 Onfortuinlijk chauffeur Het Sneeker Nieuwsblad is een Jeugd verkeersexamen 1957 Meisje vermoord gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ’t laatst Noordelijk Scheidsrechtere- teani kampioen van Nederland - SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK en gelukkige oude dag In hun gezellige te maken is hier wel op zijn plaats. Broodventer. oor- Redaktie-adres Kleinzand 7 - Telefoon 2872 club de Het echtpaar C. de Vries-Punter viert morgen een zeer bijzon dere feestdag. Een wel uitzonderlijk bericht Vernamen w’uit de krant; Twee oudjes vijf en zestig jaar (Figuurlijk) hand in hand. Dat is een grote zeldzaamheid, Wat je sporadisch ziet, Vooral wanneer die oudjes-twee Van ’t leven nog geniet. Nog menig jaartje zij u graag En hart’lijk toegedacht, Die wens wordt aan de vooravond U „in de krant” gebracht. Geluk en voorspoed, „Grote Twee”, Zolang u samen leeft, We hopen maar, dat Heeg u steeds Een zonneschijntje geeft. Nog menig jaartje in ’t gezin, Waar u in liefde woont En waar u weet, dat God den Heer U rijkelijk beloont! De vertegenwoordiger L. de V. liet zaterdagmiddag zjjn auto onder toezicht door een naast hem zittende passagier besturen. Per abuis trapte de aspirant chauffeur, toen deze wilde stoppen op het gaspedaal, inplaats van op de rem. De auto schoot daarbij over het trottoir, en versplinterde een spiegelruit van de winkel van de heer Dijkstra in de Gys- bert Japiksstraat. Een fiets, die tegen de winkel stond, werd vernield. De auto zelf liep ook enige schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. (Ons Noorden) IJLST, 16 mei. Het Ned. Zuivelbureau gaf een voorlichtingsavond in „Ons Ge bouw” welke door een groot aantal da mes werd bij gewoond. De causerie werd verduidelijkt door middel van een flanel- bord en aandachtig beluisterd. Een twee tal films werd vertoond. De eerste gaf een beeld van ons agrarisch ingestelde vaderland en de plaats welke het in de wereld inneemt, de tweede was een prachtige kleurenfilm over het zuivel bedrijf. De bezoeksters werden getrak teerd en mochten een prijsvraag beant woorden; 27 goede oplossingen waren het resultaat. Na loting wonnen prij zen: mevr. Bijlsmade Boer, mevr. KooistraSpyksma en mevr. Fijlstra Procee. Een zeer leerzame en genoeg lijke avond. Het aantal deelnemers had ook beter gekund. Alleen de 16 m2 klasse, de Vrij- heidsklasse en de Regenboogklasse zijn goed bezet, maar in de Pampusklasse is de deelname tot vier teruggelopen, en voor der strijd in de Valken hebben zich ook maar vijf laten inschrijven, van wie deze eerste maal een absent bleef. Onder de vier deelnemers waren twee uit Grouw, zodat de Snekers, het harde woord moet er maar uit, de Koninklijke lelijk in haar hemd laten staan. Hier ligt een taak voor de Valkenclub Wat het weer betreft was De Bilt niet erg hoopvol, maar het viel geweldig mee. De wind liep echter steeds meer naai- het westen, wat het wedstrijdco- mité parten speelde, zoals we al ver meldden. Voor de tweede start werd de baan veranderd. De boei voor de Hee- renzijl verviel, zodat inplaats van de driehoeksbaan na de boei in Gossepalen direct koers gezet moest worden naar die bjj de provinciale betonning en van daar terug naar de start. Maar nadat de Schouwen en de Pluisjes al gestart waren, werd de wind nog westelijker en moest van Gossepalen naar de Hee- renzijl en vandaar naar de finish wor den gevaren, welk laatste rak pal in de wind lag. Toen pas kwam er wat strijd waaraan het sterk afnemen van de wind echter weer afbreuk deed. De wedstrijden. De Schouwenklasse telde drie deelne- In de maand maart 1957 zijn 12 boer derijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar beschadigd werd. Eén van deze branden kwam voor in Groningen, twee in Dren the, twee in Overijssel, vier in Gelder land, één in Noordholland en twee in Noord-Brabant. De direkte schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 585.000. Eén van deze branden werd veroor zaakt door ontsteking van tractor; één door steekvlam bij starten van trekker; één door ontploffing van melkmachine; één door het spelen met vuur; twee door kortsluiting; één door schoorsteen, ter wijl in vijf gevallen de oorzaak onbekend bleef. By deze branden zijn één koe en één varken omgekomen. Leden van de vuilnisophaaldienst te Venlo hebben de laatste tijd drie gra naten, die nog geheel intact waren, op gevist uit vuilnisbakken, aldus meldt de N. R. Crt. Het gemeentebestuur heeft een beroep op de bevolking gedaan om dergelijke gevaarlijke voorwerpen niet meer met de vuilnisdienst mee te geven, maar de ze te laten halen door de dienst Be scherming Bevolking Het Nederlands Zuivelbureau, dat in binnen- en buitenland propaganda voert voor en voorlichting geeft over de Ne derlandse melk en zuivelprodukten zal zijn tentoonstelling „In Zuivelland” van 4 tot en met 12 juni houden op het Mar- tiniplein. Loco-burgemeester J. Blok zal deze expositie op 4 juni ’s morgens 10.30 officieel in de Raadzaal openen. De Kon. Zeilver. Sneek maakte zaterdagmiddag een begin met haar serie- wedstrjjden en daarmee voor onze stad tevens weer met het nieuwe seizoen. Veel aantrekkelijks boden de wedstrijden echter nog niet. Doordat de baan tij dens de eerste ontmoeting vrijwel geheel bezeild was, ontbrak elke spanning. Pas nadat voor de tweede de route opnieuw veranderd was, waardoor een lang kruisrak vanaf de Heerenzjji naar de finish gecreëeerd werd, kwam er wat actie. Het waren echter alleen de Regenbogen die werkelijk voor enige spanning in de eindstrijd zorgden, en daarmee de (weinige) toeschouwers de voldoening schonken dat ze toch niet geheel onvoldaan naar huls behoefden te rug te keren. Heden hebben plm. 700 schoolkinde ren uit Sneek, Wymbritseradeel en IJlst deelgenomen aan de jeugdveraeersexa- mens 1957 welke hier werden gehouden in de Noorderhoek. Men had dit traject gekozen omdat het verkeer door de stad gevaarlijk is. In de route was opgeno men een wegvak. waarin ue kinderen moesten voorsorteren; ook was voor een geval gezorgd, waar een rijverbod al leen op een bepaalde dag geldt, en dus speciaal op het onderbord moest worden gelet en voorts was er een voetpad ge combineerd met stopverbod. Om 8 uur vanmorgen vingen de examens aan en men verwachtte om 5 uur gereed te zijn. Volgend jaar worden deze examens in een ander gedeelte van de stad ge houden. Aan dit examen verleenden hun medewerking de heer Insp. Korpschef van de Gem. Politie en de Direkteur en opzichters van Gem. Werken alhier. Hun leven was als dat van zovelen van hun generatie. Beide vroeg van school en toen direct aan ’t werk. Boersma, die in Heeg geboren is, was 12 jaar toen de schooldeuren voor goed achter hem dicht gingen. Hij had eerst allerlei baan tjes en kwam met 17 jaar bij Attema. Eerst drie jaar los, daarna als vaste ar beider. Daar ontmoette hij Antje, die in Oudega-W het levenslicht zag en als zijn bruid de boerderij verliet. De eerste tien jaar woonden ze in Osingahuizen. Boersma bleef boereknecht en zijn vrouw werkte als melkster hard mee. Vooral toen het gezin zich regelmatig uitbreidde, want de Ionen waren laag. In de winter vijf, ’s zomers zeven gulden in de week, ’s Morgens om 3 uur ging ze naar de boer om te melken (9 koeien voor 15 cent met en 25 cent zonder kost) en was ze pas om 8 uur weer thuis bij de kinderen. Later ging ze ook uit bakeren en ze was zo „kloek”, dat ze er het huisje in Lytshuizen van heeft overgehouden, waar ze tot oktobei 1955 in woonden. Xe. Nederlandse jeugd helpt Hongaarse jeugd. Talloze jeugd- en sportgroepen, als mede scholen en particulieren zijn reeds enige weken bezig met de grote actie „Toverbal”, een hulpactie van de Ne derlandse jeugd voor jonge Hongaarse vluchtelingen die nog in Oostenrijkse kampen verblijven. In verband met het feit, dat het actie comité nog dagelijks met tientallen te lefoontjes en brieven wordt benaderd om inlichtingen waar toverballen verkrijg baar zijn, verzoekt men ons mede te de len, dat doosjes toverballen alhier ver krijgbaar zijn bij T. Ament, Prins Hen drikkade 5. Degenen, die rechtstreeks loten (doos jes toverballen) a 1.bestellen wil len, worden attent gemaakt op Giro 1711 t.n.v. „Actie Toverbal”, Amstel 1, Amsterdam. fleurige oude baas, die smakelijk kan vertellen. „Ik haw it noch bést nei ’t sin en soe wol graech tsien jier jonger wêze wolle” zei h(j opgewekt, onder de be drijven door ijverig aardappelschillend voor de vrouw, die ook nog flink is en de gevolgen van een operatie aan de knie haast al helemaal weer te boven. Feest. Woensdag hopen ze hun 60-jarig hu welijksfeest te vieren en houden ze re ceptie in Ons Gebouw. Ze wilden ’t eerst niet omdat het zo duur is (ze leven van „Drees” en zijn daar o zo dankbaar voor) maar de kinderen hebben ’t doorgezet. Die reizen er voor uit Bermebroek, Drachten, Oudega-Sm., Rijpskerk, IJmui- den, IJlst en Hilversum om deze blijde dag mee te maken. Eén dochter zal er echter alleen in gedachten bij zijn. Die woont nl. in het verre Australië. Maar zij krijgt de foto van Heit en Mem zo als onze fotograaf ze nam. Samen aan hun eigen tafel, in goede gezondheid en nog altijd gelukkig met elkaar. Te Bergen op Zoom heeft de 23-jarige P. v. d. B. naar het Alg. Dagblad meldt de 17-jarige leerlingverpleegster M. Koopman, die de verloving had verbro ken, met een beitel de keel doorstoken, zodat ze ter plaatse overleed. Omdat Boersma last van rheumatiek krgeg. werd hij boerearbeider af en ging hij met klompen venten. Ook bracht hij wel vee naar de markten. Allemaal lo pen natuurlijk en over grote afstanden. Het gebeurde wel dat hij ’s morgens eerst met een keppel kalveren naar Bolsw^rd liep en dan weer, na gauw wat te heb ben gegeten, met hokkelingen van Lyts huizen naar Leeuwarden. Maar, zo ver telde hij, er was ook wel eens wat handel bij „en dér haw ik wol goed mei for- tsjinne”. De laatste 24 jaar, vóór hij tijdens de oorlogsjaren het bijltje er bij neerlag, was hij broodventer en trok hij er met de hondekar op uit. Z’n klanten woon den nl. niet alleen in Heeg, maar ook in de wijde omgeving. Dat was ook geen herenbaan. Vooral ’s winters niet met sneeuw en ijs. Maar toch heeft Boersma er vele prettige herinneringen aan en als hij daar van vertelt, lacht hij nog om de avonturen die hij beleefde. Zelfs over die keren dat hij met de hele zaak in ’t water reed. Maar ik verkocht goed zei hij. Wel tweemaal zo veel als ze nu doen. „Ja, se woene altiten graech fan him keapje” vulde zijn vrouw aan. „Hy koe goed mei de froulju oerwei”. En dat geloofden we graag, want Boersma is nu nog een De vlag wapperde zaterdagmiddag langs de stijlvolle strakke gevel van het nieuwe kantoorgebouw van het Onderling Ziekenfonds Sneek en omstreken aan de Singel. Vele genodigden zijn het gebouw binnen gestapt en hebben het interieur bezichtigd, dat werkelijk aan alle eisen voldoet. Doe’t Pake jit feint wie en Beppe jit faem... werkten ze beide op de boerderij van Auke Attema te Osingahuizen. IJnzen Boersma als boereknecht, Antje Heins als boeremeid. En de geschiedenis herhaalde zich. Een paar jaar later, op 22 mei 1897, werden ze man en vrouw. Hij 28 jaar, zij 20. En nu zijn ze samen oud geworden en genieten ze, na een zeer werkzaam leven waarin ze acht kin deren groot brachten (drie stierven jong) en hun 17 kleinkinderen'en 6 achter kleinkinderen geschonken werden, van een gelukkige oude dag in hun gezellige huisje te Heeg. eens te zullen gaan tussen Alberda en Zijlstra, maar na het randen van de boei bij de Heerenzijl werd Zijlstra, zoals later zou blijken, vrijwel uitgeschakeld. Hij hield n.l. de wal, terwijl zijn concur renten naar de overzijde koersten wat voordeliger bleek. Gabs kon niet verhin deren dat Postma, Alberda, Zwart en Vrolijk hem allen voorbijgingen en ein digde als vijfde met alleen Priester ach ter zich. Postma ontfutselde in een ver rassende en spannende eindstrijd Alber da nog op de laatste meters de eerste plaats, maar toch behield Alberda met 10 punten de leiding. Zijlstra en Postma volgen beide met 8.1, Zwart heeft 8, Vrolijk 6 en Priester 2 punten. De instruktieve schoolreis van de hoogste klasse der vier openbare lage scholen is weer achter de rug. Ze is ge heel volgens programma verlopen, al werden de kinderen dan niet, zoals an ders gebruikelijk is, vrijdagavond half zeven bij hun terugkeer met muziek ontvangen omdat het korps verhinderd was. Maar het was toch een blijde ont moeting tussen ouders en hun kinderen, die een vijftal dagen zo genoeglijk uit waren geweest en nu in blakende wel stand weer thuis waren. In ons vorig nummer hebben we al iets verteld van hun belevenissen. Woendag waren ze in Rotterdam en Den Haag donderdag eerst in Aalsmeer voor een bezoek aan de bloemenveiling, vervolgens op Schip hol waar de leerlingen zich bijna de ogen uitzagen. In Amsterdam werd eerst het Olympisch Stadion bekeken, in Artis gold de belangstelling speciaal het tropisch aquarium en dank zij de goede zorgen van de heer J. Miedema direkteur van ons Amicitia Theater, ge noten de kinderen ook weer van een bioscoopvoorstelling. Vrijdag, de dag dat men weer naar huis keerde, vond men toch nog gelegenheid voor een be zoek aan het Koloniaal Museum te Am sterdam, terwijl ook Volendam werd aangedaan. Een woord van dank aan de leiders, die hun vermoeiende taak zo uitstekend vervulden en aan allen die hebben medegewerkt deze reis mogelijk Venchijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Admin>strat*e: lomb Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Het Nederlands elftal dat zondag a.s. te Wenen voor de voorronde van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal 1958 tegen Oostenrijk zal uitko men, is ais volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland (Ajax). Achter: Wiersma (PSV), Van der Hart (Fortuna ’54) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna ’54) Klaassens (VVV). Voor: Van der Kuil (Ajax), Van Wis sen (MW), Van Melis (Rapid JC), Wil kes (VVV) en Carlier (Fortuna ’54). Reserves: De Munck (Fortuna '54), Walhout (NOAD), Van Geen (SHS). maar in de tweede sloot hij de rij, en hij neemt nu met 7.1 punten de tweede plaats in. Zandstra (tweede en derde) is derde met 7, Halbertsma (vierde en derde) vierde met 5. De eerste ontmoeting van de Regen bogen eindigde met een fraaie overwin ning voor Gabs Zijlstra, stuurman in de Hermanna van H. S. Groenhout, ge volgd door Alberda, Zwart, Vrolijk Post ma (met de Jan van Gent van Dr. v. d. Züpp) en Vrolijk. Na de tweede start scheen het even- Bezoek van het Koninklijk Paar aan de Philipsfabrieken in Eindhoven. In de Philips Nijverheidsschool werd door de leerling Hans Jonkergouw een door de leerlingen vervaardigde passer voor Prinses Marijke aan H. M. geoffreerd. Als opschrift is op de passer aangebracht „Prinses Marijke Eindhoven 1957". mers, van wie v. d. Veen beide keren won, Atsma tweemaal 2de en Hoekstra twee maal laatste was. Ze kregen daar door resp. 6.2, 4 en 2 pnt. Van de drie deelnemers in de Jeugd- klasse was alleen Wietze Stam tijdig voor de eerste start aanwezig. Jan van der Wejj en Rienk Alberda waren veel te laat, zodat Wietze gemakkelijk won, gevolgd door Jan en Rienk, die er toch weer aardig bijgekomen waren. De tweede wedstrijd was voor Rienk en nu was Wietze tweede en Jan derde. Wiet ze nam hierdoor met 5.1 punten de lei ding. Rienk is tweede met 4.1, Jan derde met 3 punten. De Pampusklasse leverde twee over winningen op voor de Koufurd, gestuurd door Klaas Jissink. Hennie die Jong die beide malen het laagst startte en de eerste maal de boei in Gossepalen nog maar net kon aanleggen, was eerst der de, later tweede. Zijn broer Piet boekte het tegenovergestelde resultaat, zodat ze elk met 5 punten de tweede plaats delen. Van Foeken sluit de rij met twee. In de Vrijheidsklasse bracht de Jager uit Lemmer met zijn nieuwe Good Luck II het veni vidi vici in toepassing. Hij won zowel de eerste als de tweede race. Cnossen en Visser bezetten om oeurten de tweede en derde plaats, zodat zij beide negen punten behaalden. V. d. Zijpp (vijfde en vierde) heeft 5 praten. Veen- stra (vierde en zesde) 4 en de nieuwe ling Wim v. d. Heuvell 3. Met twee eerste plaatsen nam in de 16 m2 klasse Piet Amsterdam met 16.2 punten de leiding. Beide malen liet hij de nieuwe jachtjes van Bakker en Jan Burema in deze volgorde achter zich. Bonnema was in de eerste race vierde, daarna laatste, v. d. Laan resp. vijfde en vierde, Brenninkmeijer beide malen zesde, Radsma resp. zevende en vijfde, Eringa achtste en zevende. De stand is hier dus: Piet Amsterdam 16.2, Bakker 14, Burema 12, v. d. Laan 9, Radsma, Bonnema en Brenninkmeijer elk 6. Eringa 3 punten. De dagprijs in de Valken was voor de Vries, Grouw met een tweede en een eerste plaats, waardoor hij tevens met 9.1 punten koploper werd. Zijn dorpsge noot Nobbe won de eerste ontmoeting stra namens het bestuur Stichting Sa menwerking Ziekenfondsen. Vervolgens sprak de heer S. van der Wal namens de ledenraad. Hij roemde de prettige sfeer in de vergaderingen en de activi teit van het bestuur, en bood als blijk van waardering namens de leden een mooie ets van het Sneeker Meer aan. De heer Balk sprak namens het. be stuur van het Leeuwarder ziekenhuis, de heer H. de Jong, die asbakjes aanbood, ais oud-medewerker. De heer W .van Winden, administrateur, vertolkte daar na de gevoelens van vreugde van het personeel en overhandigde uit aller nnam een tinnen vaas, waarna de heer J. A. ten Wolde als architect nog dank bracht voor de prettige samenwerking met be stuur en uitvoerders. Tenslotte sprak de heer van Lienden, die als voorzitter van de landelijke raad met mevrouw over gekomen was uit Eindhoven, er zijn vol doening over uit dat nu ook het zieken fonds Sneek een eigen gebouw gekregen heeft. Betere werkruimte voor het per soneel is in het belang van de leden, en zal zeker vruchten dragen. Bovendien heeft men nu een centrum geschapen waar direct contact tussen verzekerde en personeel mogelijk is. Met de wens dat de wetgever regelen mag treffen tot ordening van het ziekenfondswezen, bood de heer van Lienden namens de centrale bond zijn gelukwensen en een grote ge kleurde ets van Parijs aan. De heer Tinholt dankte alle sprekers die vooral de prettige samenwerking tussen alle fondsen naaf voren wilden brengen. Juist door deze samenwerking heeft men belangrijke bedragen kunnen besparen op o.a. medische controle en ziekenvervoer. Men bleef nog een poosje met de zeer talrijke genodigden bijeen, waarna het nieuwe gebouw bezichtigd werd. Advert 'ntieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 85C748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Woensdag hield bovengenoemde haar jaarvergadering in „Onder LindgnVoor een behoorlijk bezet zaal tje opende dr Otto deze gezellige bijeen komst. Medegedeeld werd dat de secre taresse mevr. Ottov. d. Hamme de K. C. Sneek vertegenwoordigde op de contact-vergadering uitgeschreven door de Raad van Beheer te Utrecht. Een door K. C. Sneek en andere clubs inge diend verzoek, n.l. om de a.s. tentoon stellingen niet altijd op zondag te hou den, zal door de R. v. B. in overweging worden genomen. Een door de R. v. B. naar voren gebracht voorstel, om op de clubmatches geen kwalificaties toe te kennen, stuitte nogal, en zeer begrijpe lijk, op verzet. Een volgend punt op de agenda was ’t plan om hier in Sneek eventueel een demonstratie te houden met politiehonden of met door militairen opgeleide honden. Een en ander gaat echter nogal met vrij hoge kosten ge paard. Met dezelfde bezwaren, doch die naar men hoopt niet onoverkomelijk zullen blijken, zou gepasuri gaan een eventueel te houden clubmatch op 26 december. De voorzitter beval nog de a.s. tentoonstelling op 30 juni a.s. te Gronin gen bij de leden aan. Bij de bestuurs verkiezing werden de aftredende leden mevr. KeyAlta te Oudemirdum en de heer Meyer herkozen. Aan ’t slot ver telde eerst dr Otto iets over de aller eerste honden en waar ze vermoedelijk van afstammen. De geleerden zijn het op een kardinaal punt wel eens n.l. dat de Jakhals een hoofdfiguur vormt in het ontstaan van de hond. Daarna besprak dr Otto diverse op het doek vertoonde hondenrassen. Als prachtig slot ver toonde de heer v. d. Wal een buitenge woon mooie film van de Keukenhof. Met een dankwoord aan de heer v. d. Wal en de aanwezige leden, sloot de voorzit ter de vergadering. Voor de scheidsrechters in het Noor delijke district was het zaterdag een be langrijke en vreugdevolle dag. Hun team werd nl. in Utrecht met een voorsprong van 9J4 punt Nederlands kampioen in spelregelkennis. De heer G. van ‘t Hul te Enschede be. haalde met miniem verschil het per soonlijk kampioenschap. Het kampioensteam bestond uit de he ren G. Bootsma, Sneek; ,G. de Vries Heerenveen; J. Kiemel, centraal Drente en D. Hilberdink te Groningen. De jury werd gevormd door de heren Mr. R. W. Piek, voorzitter; mr. A. Mur- man en mr. G. W. Kernkamp, ongetwij feld de besten dus, die er momenteel te vinden zijn. Onze stadgenoot G. Bootsma ontving van het organiserend comité drie konden: voor ’t groepskampioenschap van de scheidsrechtersver. .Sneek e.-o. kampioen van Friesland en kampioen van het district Groningen, Friesland en Drente. De laatste ging vergezeld van een fraaie zilveren beker. Alle vier Noordelijke nu landskampioenen ont vingen van de heer Ir. A. v. Emmenes het boek „Beter Voetbal” voorzien van de handtekening van de schrijver en van de jury alsmede van de vragenstel ler de heer J. J. v .d. Kaa, voorzitter der C.O.V.S. De districtsbestuurder der C.O.V.S. de heer J. Peters uit Drente was als enig Noordelijk Hoofdbestuurder totaal verrast door het behaalde resul taat van zijn pupillen. Gezien dit fraaie succes van de Noor delijke fluitisten zal er wel een feeste lijke stemming heersen in de ledenver gadering van de scheidsrechtersvereniging Sneek e.o. die hedenavond gehouden wordt. Van de hall en gang, die nog niet he lemaal afgewerkt zijn, maar waar twee loketten en een brede bank de bezoe kers afwachten, komt men in een grote kantooruimte, die een lichte, gezzellige indruk maakt. Men heeft deze ruimte terecht niet willen verbrokkelen in een privékantoortje, bestuurskamertje en kantoor. Bij de hoge ramen aan de straatkant heeft men nu een zitje ge maakt waar bezoekers ontvangen kun nen worden door de administrateur, de heer W. van Winden, die hier ook zijn bureau heeft staan. Een schoorsteen mantel, waarvoor een grote gashaard geplaatst is, geeft aan dit hoekje een mooie afsluiting. Tegenover de zwarte balie met de loketten, waaronder prak tische gele kastjes zijn, staan vier grote stalen bureau’s die volop daglicht krij gen door een speciale lichtkap in het plafond en de grote tuindeuren, waar door men in een gezellig tuintje vol kleurige violen komt. Muren en plafond zijn met een nieuw procédé geluiddem pend gemaakt, er is neon verlichting en de moderne tegel vloerbedekking is grijs met zwart en kleurt smaakvol bij het geheel. In de wand tegenover de bu reau’s zijn bovenelkaar vijf grote kasten aangebracht, een praktische en mooie oplossing van het opberg-probleem. Ook in dit gedeelte van het kantoor is een laag schoorsteenmanteltje waarvoor de tweede gashaard geplaatst is. Boven het kantoor is de gerieflijke conciërgewoning en daarboven de zolder met zeer over zichtelijke archiefstellingen waarvoor in het oude kantoortje aan de Oude Koe markt geen plaats was. Er uit gegroeid „Ik wil geen woord kwaad zeggen over dat oude kantoortje, waar we in 1946 introkken, maar we zijn er uit gegroeid”, zei de voorzitter de heer J. Tinholt, tij dens de bijeenomst in hotel Hanenburg die aan de bezichtiging vooraf ging. Het verlangen naar een eigen gebouw deed zich voelen en toen we konden putten uit het reservefonds van de aanvullende verzekering, was de aankoop van dit ge bouw ten volle verantwoord en kregen we de instemming van de leden, die nu immers ook aandeel hebben in dit ge bouw, Men maakte echter één voor waarde: het gebouw moest de toets der kritiek kunnen doorstaan. En hierin zijn we zeker wel geslaagd, aldus de heer Tinholt, die dank bracht aan de archi- teot J. A. ten Wolde, de aannemersfirma Wiersma van IJlst, het schildersbedrijf de Vries, IJlst, de firma Bakker. IJlst, dié verwarming, sanitair en verlichting aanbracht, en ’t Interieur in Sneek die de vloerbedekking, vitrages en moderne zon werende store’s leverde. Gelukwensen Sneek is dan nu, als laatste in de rij van Friese ziekenfondsen, de trotse be zitter geworden van een eigen gebouw, en met dit feit werden voorzitter en be stuur gelukgewenst door vele sprekers. De heer J. Tonkens deed dit als oud- bestuurslid, de heer A. P. Mensink, die een sigarendoos aanbood, als administra teur van het Alg. Prov. Fries ziekenfonds, de heer de Vries namens het Alg. Ned. Onderlinge Ziekenfonds, de heer Hoek- f ,-r-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1