:e ren! zee- Feestweek Tweede sloep R.K. verkenners Begroting 1957 gemeente Sneek in Vereniging van Sneker Zaken lieden koos een nieuwe voorzitter IJLST 45 53 55 ct. G i ffe11 van en 7^^ Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL O f r 112e jaargang no. 41 Donderdag 23 mei 1957 6 Redakteur: L. KIEZEBRINK t Jbert Restauratie van gevels e.d. EEK I. Pseudo Vogelpest Bevestiging en intrede te Hommerls Afd. Sneek Ver. voor facultatieve lijkverbranding Sneker jeugd brengt vluch telingen vreugd esp. rorgd Bouw van 400 systeemwoningen prijsverhoging Redaktie-adres Kleinzand 7 - Telefoon 2872 9 ij ft v Tekort meer dan vier ton Gemeentelijke werkzaamheden door kapitaalgebrek beknot Nu reeds 10 miljoen gulden nodig Vaste overkluizing inplaats van beweegbare Oosterpoortsbrug in overweging - Gedeel telijke overkapping veemarkt Recreatie Gas- Exploitatie Sportpark Leeuwarderweg Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJ FHOUTS NIEUWSBLAD Volgend jaar naar de Wereld tentoonstelling in Brussel Bij de berm neer SNEEKER NIEUWSBLAD verbeteren zijn Recreatie a.i.) Saneringsplannen een Gasprijsverhoging Woningbouw eit m ll mogelijkheden helaas gelukkige wijze zijn Onderwijs I Openbare werken Bestuursverkiezing VAN H. M. DE KONINGIN EN Z K. H. PRINS BERNHARD AAN PHILIA De onlangs dooi- de Sneker Jeugd Actie georganiseerde markt heeft netto f 246.— opgebracht. Jammer dat een flinke plens, bui een ontijdig einde aan de gezellige drukte maakte, waardoor uiteraard ook de opbrengst nadelig werd beinvloed. Bij de opbrengst is niet meegerekend de verkoop van de Aktie Toverbal, die bovendien nog niet afgewerkt is. De naam van de pop bleek Tineke te zijn. Na loting werd Mattie Alberda eige naresse. BEZOEK ZWEDEN VAN 21 T/M 23 MEI Foto: Aankomst van het Koninklijk Paar in Karlskrona gedeeltelijke overkapping van de veemarkt In het jaarverslag van de secretaris gemeentelijke‘ wijdde deze enige waarderende woorden gymnastieklokalen te ontworpen. De ledenvergadering van de Ver. Rest. Piso gehouden, koos met op Het voorstel van het bestuur volgend jaar een reis te organiseren naar de We reldtentoonstelling in Brussel kreeg de instemming van alle aanwezigen. Daar de exploitatie van het gasbedrijf thans een tekort oplevert, is een voorstel tot herziening der tarieven in voorberei ding. van woningen kan worden verkregen. Op dit ogenblik zijn onderhandelingen gaande over het sluiten van een over eenkomst voor de continubouw van 400 systeemwoningen. Het daarvoor beno digde bouwvolume, verdeeld over 4 ja ren, is bereids door de minister beschik baar gesteld. Het overleg over de voor waarden van de te sluiten overeenkomst is echter nog niet beëindigd. Op de gemeentebegroting is f 1000 uit getrokken voor bijdragen in de kosten van restauratie van gevels e.d. met his torische waarde. B. en W. achten deze uitgave verantwoord in verband met het belang van het aanzien der gemeente. Voor een tocht van drie dagen twee voor de reis en een voor de tentoonstel ling, worden de kosten, bij minstens 25 deelnemers voorlopig geraamd op f 75 per persoon. Wil men er vier dagen van maken, dan komt er plm. 20 bij. groep werd bijgewoond, uitten de ver kenners hun blijdschap daarover in een enthousiast uitgeroepen b-r-a-v-o, bravo! Daarna werd op de goede afloop ge dronken en geklonken. B t Indien gewenst, zal een spaarregeling worden ingevoerd. Het bestuur werd opgedragen e.e.a. verder uit te werken en zo spoedig mogelijk met vast omlijnde plannen te komen. Nadat bij de rondvraag nog uitvoerig was gesproken over de productiekeuring en de opening van het zeilseizoen .sloot de heer Jansen de geanimeerde vergade ring met een opwekking a.s. zaterdag al len de vlaggen uit te steken teneinde de stad daardoor nog gezelliger te maken. mee over de naaste vragen. In de plaats van de heer D. Potma en de heren P. Bijlsma en F. Obbema welke laatsten zich niet herkiesbaar stelden, werden in ’t bestuur gekozen de heren Th. v. d. Meulen, D. Monsma en A. D. v. Zutphen. Daarna volgde de benoeming van de heer Berkhout tot voorzitter, die beloofde zijn beste krachten aan de verdere groei van de hem zeer sympathieke vereniging, enig in haar soort in ons land, te zullen geven. Op het pluimveebedrijf van de heef J. de Boer te Houtigehage is, naar het Fr. Dagblad meldt, de gevreesde pseudo vo gelpest geconstateerd. 200 dieren zijn er aan gestorven terwijl de rest van de stapel, ongeveer 700 stuks, is afgemaakt. Hoe feestelijk raakt Sneek op streek, Een week op streek komt Sneek, Op Snéék geraakt het oog die week, ’t Is Sneek voor stad en streek Door stad en wijde omtrek gaat Een lustrum-feestgeluid Laat dagelijkse zorgen thuis, Trek deze week er uit Gevarieerd is het program, Historisch het begin Begroeting bij de Waterpoort Van Sneek’s Zeilkoningin. Tal van attracties wachten weer In deze blijde week Belangstelling wordt er gericht Door stad en streek op Sneek! Verleden jaar is getracht meer aanleg plaatsen in de stad te krijgen voor fou- ragerende jachten, daar dit punt veel te wensen overlaat. Het heeft nog geen succes opgeleverd, maar voor dit seizoen zullen de poginen worden herhaald. Daarbij zal dan tevens aandacht worden geschonken aan parkeerruimte op de Jousterkade, waarop een der leden de aandacht vestigde. Ook zal geprobeerd worden een einde te maken aan de overlast van de zgn portiekridders en na de verplaatsing van het postkantoor een bijkantoortje in het centrum te krijgen voor het kopen van postzegels e.d. zeker element van 50000 zou bedragen. „IK DOOP JE „DIOSKUREN” EN WENS JE EEN BEHOUDEN VAART” zei de l?-jarige Leo Poiesz, de kleinste zeeverkenner van de Titus Brandsma- groep alhier woensdagavond terwijl hij de vlag die de naam bedekte wegtrok en een fles „champagne” stuk sloeg te gen de boeg van de tweede sloep welke de groep rijk is geworden. De uitgaven ter zake van het Sportpark a. d. Leeuwarderweg zijn op de begroting 1957 geraamd op f 15301, d.w.z. f 2300 meer dan vorig jaar. Onder de inkoms ten is f 5000 geraamd voor vergoedingen voor het gebruik van gem. sportterreinen. te ontwerpen. Nu de kans bestaat dat de Z.W.hoek van Friesland als expulsie- gebied” bij uitnemendheid de bijzondere belangstelling van de regering zal ge nieten zal deze gemeente grote aandacht moeten schenken aan voor verdere industriële ontwikkeling. Nu is de plaatselijke situatie van dien aard, dat het bouwrijp maken van industrieterreinen aan grootscheeps- vaarwater alleen mogelijk is indien be- langrijke en kostbare openbare werken worden uitgevoerd. Naar de aanvanke lijke mening van B. en W. zal de oplos sing moeten worden gezocht in een ver legging van het laatste gedeelte van de weg naar Oppenhuizen en het graven van een haven, welke in verbinding staat met de Houkesloot. Dit plan, uit de uit voering waarvan zware financiële lasten voor de gemeente zullen voortvloeien, wordt thans nader bestudeerd en uitge werkt. Voor en na hebben wij, aldus B. en W., jegens uw raad uiting gegeven aan ons standpunt dat naar verbetering van de recreatiegelegenheden moet worden ge streefd, enerzijds om het vreemdelingen- bezoek aan het Sneeker Meer te stimu leren en anderzijds in het belang van de eigen bevolking. Dit denkbeeld heeft bij u weerklank gevonden, getuige uw in stemming met ons voorstel tot het reser veren van bepaalde bedragen, teneinde daaruit de kosten, uit de verbetering van de recreatiegelegenheden voortspruiten de, t.z.t. gedeeltelijk te bekostigen. Op het gebied van de recreatie vragen naar onze mening twee punten de aandacht. In de eerste plaats uiteraard een verbe tering van de recreatiegelegenheid aan het Sneeker Meer. Het is op dit ogenblik onzerzijds niet mogelijk te dezen aan zien nadere plannen uit te werken. Deze plar len zullen slechts ter hand kunnen worden genomen indien de gemeente Wymbritseradeel de bestemming van de terreinen aan het Sneeker Meer in het uitbreidingsplan heeft geregeld. Deze aangelegenheid is thans in bewerking en wij hopen dat er binnen afzienbare tijd een basis aanwezig is om ons nader over deze aangelegenheid te beraden. Binnen de gemeentegrenzen zal, nu de verbindingsweg langs het bejaardencen trum tot stand is gekomen, in de toe komst aandacht moeten worden geschon ken aan het nabij de Oudvaart gelegen gebied, dat bestemd is voor uitbreiding van de jachthaven en voor een daarbij geprojecteerd behoorlijk geoutilleerd kampeerterrein. Naar de voorzitter de heer A Jansen mededeelde, werden er verleden jaar al enige veranderingen in het bestuur aan gebracht. In de plaats van de heer D. Potma, die naar Amsterdam vertrok, werd tot secretaris benoemd de heer Berkhout; de heer P. Postma, tot dusver 2e voorzitter, nam van de heer J. G. de Vries de functie van penningmeester over en spr. zelf werd 2e voorzitter en tijdelijk met de leiding belast. Goed geboerd Ze kreeg hem cadeau van een Rotter damse Scheepvaartmaatschappij en de jongens hebben hem zelf op het gras veldje voor de houtloods van de fa. v. d. Werf aan de Geeuw keurig opgeknapt en geverfd. Wit met een brede blauwe rand. Het is een mooie 8 riems sloep van plm. 7.50 m. lengte, groter dus dan de andere. Ze zullen hem voorlopig ech ter alleen kunnen roeien want zeilen staan er nog niet op. Dat liet de kas niet toe. Maat wie weetEr zijn velen in onze stad die deze kranige ma troosjes een goed hart toedragen. Voor de doop werd de nieuwe „Dios- kuren” (wat „zonen van Zeus” bete kent) door kapelaan D. J. Galama, aal moezenier bij de Zeeverkenners, ingeze gend. Na de vlotte tewaterlating, waar voor veel belangstelling bestond, en die ook door de schipper en de stuurman van de bevriende neutrale „Greate Pier” Behalve de Oosterpoortsbrug,, kunnen ook Laatste Stuiversbrug, Koninginne- brug, Lemmerbrug en Woudvaartsbrug hun functie niet meer behoorlijk ver vullen. De brug over het Kleinzand be gint zodanige gebreken te vertonen dat vervanging er van in overweging moest worden genomen. Het overleg met Rijkswaterstaat over de vernieuwing van de Oosterpoortsbrug heeft na de mislukte aanbesteding van de bouw van een basculebrug, nog geen definitief resultaat opgeleverd. Met het oog op de voortdurend in betekenis af nemende scheepvaart ter plaatse en de steeds hogere eisen, welke het wegver keer stelt, is thans, mede in verband met de aanzienlijke kostenbesparing, welke daardoor kan worden verkregen, in overweging de vraag of het maken van een vaste overkluizing niet veel meer in aanmerking komt dan een be weegbare brug. Een dergelijke oplossing biedt ongetwijfeld in tal van opzichten Het ledental daalde van 247 tot 238. maar in de loop van dit jaar zijn er al weer tien nieuwe leden ingeschreven. Op voorstel van de kascommissie, be staande uit de heren Th. v. d. Meulen en U. Faber, werd de rekening goedge keurd en de penningmeester decharge verleend. De bescheiden over het jaar 1957—1958 zullen worden gecontroleerd door de heren U. Faber en J. Klasema. Werk voor het bestuur Venchijnts MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: lomb Drijfhout-Kiezebrink &Co. Kantoor: GROOTZAND S5 Telefoon J005 (K 5150) De sanering van de Steenklipstraten vordert. Het laat zich aanzien, dat bin nenkort weer een geheel ontruimd ge deelte van deze wijk kan worden ge- amoveerd en dat met de bouw van een complex van 7 nieuwe woningen kan worden begonnen. De administratieve voorbereiding van de saneringsplannen voor de Bosstraten en het Zomerrak worden opnieuw ter hand genomen. Wat de woningverbete ring betreft een plan voor het complex van 66 woningen aan de W. de Zwijger- straat zal zeer binnenkort de raad be reiken. Zolang de gemeente echter niet met sukses een beroep op de kapitaal markt kan doen zal de uitvoering van dergelijke plannen vertraging ondervin den. Met de verbetering van de wonin gen in de van der Heybuurt wordt, we gens de opgedane ervaringen niet ver der voortgegaan. Onderzocht wordt in hoeverre een saneringsplan met rijkssteun mogelijk is. Wat het onderwijs betreft schrijven B. en W. dat de voorgenomen stichting van een christelijke ambachtsschool, een christelijke huishoudschool en een nieuw gebouw voor de reeds bestaande am bachtsschool, de lasten der gemeente, zo lang de huidige wettelijke regeling be staat, zeker zullen doen stijgen. Hetzelfde zal het gevolg zijn van de stichting van een nieuwe kleuterschool door de ver eniging voor christelijk schoolonderwijs en van een nieuw gebouw voor de Ko ningin Emmaschool. Wat het gebrek aan gymnastiekloka len aangaat hebben B. en W. opnieuw pogingen aangewend de bouw te be spoedigen van het bij het nieuwe gym nasium geprojecteerde gymnastieklokaal. Plannen bestaande IJLST, 20 mei. Op de smalle bochtige weg SneekIJlst had een aanrijding plaats welke gelukkig nog vrij goed af liep. De bestuurder van een uit de rich ting Sneek komende auto hield te veel links in de scherpe bocht bij Oppedijk. zodat de heer Walsweer, van IJlst ko mende, een aanrijding niet kon vermij den, daar hier praktisch geen berm is. Hij stortte met zijn auto bij de steile helling neer, boven op de ijzeren schuif. De materiële schade is zeer aanzienlijk, maar behoudens enkele kneuzingen en een nat pak kwam de bestuurder er wonderlijk goed af. Onder presidium van de heer W. Mein. dersma hield bovengenoemde afdeling gisteravond haar jaarvergadering in Fre- dehiem. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de hoop uit dat er spoedig een eind moge komen aan de achterstel ling van voorstanders van crematie, die zoals bekend thans bij codicil moeten bepalen dat hun stoffelijk overschot moet worden verast; ontbreekt dit dan kan geen crematie plaats hebben. Bij ontstentenis van de secretaris-penning- meester de heer U. Siedsma las de heer R. Tjallema notulen en jaarverslag, welke beide werden goedgekeurd. Het ledental der afdeling is in de loop van 1956 van 175 tot 233 gestegen, het batig saldo bedraagt f 279.15. Het ontwerp al gemeen reglement werd goedgekeurd. Tot leden der kascommissie werden be noemd de h.h. J. Veltman en L. Kieze- brink. Het woningtekort is nog steeds ont stellend groot en er zal een ruim aantal jaren mee gemoeid zijn dit geheel in te lopen. Behalve het bejaardencentrum is reeds door de raad besloten tot bouw (gedeeltelijk in uitvoering) van 187 wo ningen. Sedert 1 januari zijn voorts ter reinen voor de bouw van 102 woningen in de particuliere sector in eigendom overgedragen of gereserveerd. Voorts zal de raad spoedig een voorstel bereiken voor de bouw van nog 120 woningen in de Noorderhoek, terwijl aan een archi tect opdracht is gegeven een complex van ongeveer 100 woningen te ontwerpen aan de oostzijde van de Lemmerweg. Reeds geruime tijd is bij B. en W. in onderzoek de vraag of door toepassing van systeembouw een hogere produktie aan zijn voorganger de heer D. Potma. die zeven jaar bestuurslid is geweest en drie tentoonstellingen mee organiseerde, waarvan het slagen voor een groot deel aan hem te danken was. De heer Berkhout nam ook de econo mische positie van Sneek onder de loupe en eindigde met de verzekering, dat de vereniging het nieuwe jaar met vertrou wen tegemoet gaat. De penningmeester de heer P. Postma boerde goed. Het banksaldo, aan het be gin van het jaar f 802.14, bedroeg aan het einde daarvan f 912.92. De uitgaven wa ren totaal f 2681.93. De Mayfair leverde een voordelig sal do op van f 67.19. Door allerlei oorzaken is de indiening van de begroting voor het dienstjaar 1957 van de gemeente Sneek vertraagd. Ze is echter thans, nu er reeds een vijftal maanden van dat jaar zijn verstreken, verschenen en geeft zoals B. en W. in een nota ten geleide opmerken een vrij verontrustend beeld van de financiële toestand der gemeente. Moest voor het sluitend maken van de begroting 1956 tenslotte tot een bedrag van f 123500 geput worden uit de reserve gekweekt uit overschotten van vorige dienstjaren, de begroting 1957 laat een tekort zien dat f 341000 groter is, dus eigenlijk f 470000 bedraagt, al zou dat bedrag om een juist beeld te geven van de toestand ongeveer 50000 lager kunnen worden gesteld omdat in de gevolgde wijze van verantwoording van de kasten van het bouwrijp maken van gronden en van de opbrengst van verkochte terreinen kapitaalvorming schuilt, dat dan in deze begroting plm. Tevens deden drie nieuwe leden hun intrede in het bestuur, zodat dit thans weer volledig is. In de nota wordt vervolgens dit ho gere tekort verklaard. Het hoofdstuk „Openbare werken” heeft een nadelig saldo dat rond 150000 hoger is dan vo rig jaar, Maatschappelijke Steun en Voorzorg 87000 meer, Volkshuisves- f 47000, M.O. en Nijverh.onderw. 84000 Algemeen beheer 26000, Bijzonder on derwijs 24000 en Bijzonder gewoon la ger onderwijs 20000 hoger tekort. Al leen het hoofdstuk Belastingen en rijks- uitkeringen heeft een voordeliger saldo dan het vorig jaar nl. ruim 100000. Hoófdzakelijk zijn de nadelige verschil len veroorzaakt door hogere personeels kosten nl. 164000, hogere kosten van investering 82000, hogere kosten van verpleging van krankzinnigen ad 40000 meer uitgaven voor maatschappelijke steun 32000, meer onderhoudskosten 30000 en diverse onderwijskosten 88000. Totaal maakt dit 436000, trekt men hier af het bedrag dat meer ge raamd wordt aan rijksuitkeringen en be lastingen ad 100000 dan komt men on geveer tot het bedrag van 340000 waarmee het tekort van de begroting 1957 dat van 1956 overschrijdt. In ver band met het feit dat een nieuwe rege ling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten in ieder geval niet eerder dan op 1 januari 1959 zal kun nen worden ingevoerd, heeft het, aldus B. en W„ weinig zin bespiegelingen te houden over de vraag of een eventuele nieuwe regeling meer mogelijkheid voor ontplooiing van de gemeentelijke werk zaamheid zal bieden. Gemeentelijke werk zaamheid beknot Over dit nauwkeurige Advertentieprijs 15ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco per post f J.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Deze werkzaamheid is op het ogenblik wel zeer sterk beknot, omdat ze niet al leen door het begrotingstekort geremd wordt maar ook door de bestedingsbe perking, welke voor deze gemeente op 75000 per jaar kan worden becijferd waardoor vele investeringsobjecten ach terwege moeten worden gelaten. Prac- tisch kunnen ook in verband met de fei telijke onmogelijkheid langlopende le ningen te sluiten, geen andere kapitaals- werken ter hand worden genomen dan de woningwetbouw, welke voorlopig gefinancierd mag uit kasgeld. Van de objecten die hierdoor tot nog toe worden getroffen en dus tot later moeten wor den uitgesteld noemen B. en W.: de bad inrichting a. d. Almastraat, chr. kleu terschool Bloemstr., rijkslandbouwwin- terschool, gebouw landbouwconsulent- schap, elektrificatie pompstation, uitbrei- dig buizennetten i.v.m. stadsuitbreiding, verbetering woningen Prior- en Kloos terstraat, verbouwing kantoor gemeente bedrijven. Totaal zou dit een investering van ruim 1 millioen gulden hebben be tekend. Intussen is de behoefte aan langlopende leningen veel groter dan dit bedrag, want tot de kapitaalswerken waartoe door de raad ook reeds is be sloten maar waarvoor nog geen defini tieve financieringsmiddelen konden wor den aangetrokken behoren cok nog de woningbouw in enge zin( met inbegrip Van het bejaardencentrum) waarvoor 6.238.500 is geraamd, het bouwrijp ma ken van bouwterreinen 1.402.480. uit breiding algemene begraafplaats 97415, bouw nieuwe Oosterpoortsbrug netto 108000, stichting gemeentelijk gymna sium 372000 enz. enz. Totaal maakt een en ander een kapitaalbehoefte uit van 9.869.632, terwijl nog verschillende plannen in voorbereiding zijn. B. en W. delen dan het een en ander enkele problemen welke in toekomst om een oplossing van Sneker Zakenlieden, maandagavond in t een na algemene stemmen de heer C. J. Berkhout tot voorzitter van de vereniging. Vertrouwd wordt, dat daarmee de juiste man op de juiste plaats is gekomen en de moeilijkheden rondom de leiding waarmee men de laatste jaren te kampen had, nu op een opgelost. Na een vakature van 2 jaar mocht de Geref. kerk van JutrijpHommerts zon dag weer een eigen herder en leraar ont vangen in kand. J. Winter van Amster dam aldus meldt het Friesch Dagblad. In de morgendienst werd de beroepen predikant bevestigd door ds. J. C. Gil huis van Amsterdam. Tekst van deze bevestiging was 2 Cor. 3 4 en 5. In een volle kerk hield ds. J. Winter des middags zijn intrede. De tekst van zijn preelPwas 1 Cor. 3 7. Na afloop der dienst sprak namens Kerkeraad en gemeente ouderling A. Hofman. Hij liet toezingen Ps. 121 1. Namens de classis Sneek en als consu lent sprak ds. Spier; nemens de Ned. Herv. kerk alhier ouderling H. Sj. Hui- tema en tot slot nog zijn bevestiger ds. Gilhuis. Voor de gemeente Wymbritse radeel was wethouder Jouwsma tegen woordig. Ds. Winter bedankte alle spre kers hartelijk, in het bijzonder zijn be vestiger ds. Gilhuis. belangrijke perspectieven, vraagstuk, dat uiteraard bestudering eist, zijn inmiddels belang rijke adviezen van enkele instanties in gewonnen. Van het overleg, dat reeds geruime tijd over deze aangelegenheid gaande is, mag thans binnen afzienbare tijd resultaat worden verwacht. Behalve de bruggen zullen ook de wallen en kaden belangrijke verbeterin gen vergen, terwijl nieuwe bouwterrei nen zullen moeten worden ontsloten. Voor de verdere stadsuitbreiding aan de Lemmerweg zal aan het bouwrijp ma ken van gronden de aankoop of onteige ning van een groot aantal percelen voor af moeten gaan. Aan de dienst van ge meentewerken is opdracht gegeven een plan voor een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1