Feest der Koninginnen bracht heel Sneek op de been IJLST WYMBRITSERADEEL Het Congres danst I De Koninginnen door vrouwen= ogen bekeken Belangrijke Mededeling Aan onze Corresponden’en en van Sneek en zeilen zijn één Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, i 112e jaargang no. 42 Maandag 27 mei 1957 12 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Elfenballet Notaris Zijlstra overleden Clubboekje S.Z.C. a Kerknieuws De heer J. W. Koopmans overleden Redaktie-adres: Kleinzand 7 - Telefoon 2872 Wijziging Reinigingsdienst In verband met Hemelvaarts dag verschijnt ons volgend nummer VRIJDAG 31 MEI a.s. Met het oog op Hemel vaartsdag dienen de berich ten voor het vrijdagnummer uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit te zijn Administratie SNEEKER NIEUWSBLAD Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Geslaagd Inzending van advertenties voor dit blad kan geschieden tot uiterlijk woensdagmiddag 3 uur Vendelzwaaien cn De l/endelswaaiers in Het defile' Ontwikkelingscursus Friesche Mij. SL1»* ie.lléonmgin en IJsKonmfm met noidames if SNEEKER NIEUWSBLAD Agent der Apachen om Onze Waterpoort aan de Kolk, waarvan het water donker lijkt nu de wind er over strijkt, een strak-blauwe hemel en het zonlicht op de omringende huizen zó is het decor als de zeilkoningin in onze stad haar intrede doet. Koninginnen op het bordes en de stoep voor het Stadhuis, wat met het Fries Volkslied besloten werd, volgde de Donderdag (Hemelvaartsdag) wordt er geen huisvuil opgehaald. De donder- dag-wijk wordt daarom een dag vroeger dus woensdag 29 mei bediend. Vrrxhijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: tomb Drijfhout Kiezebrink Co. Kantoor: GROOT7AND 55 Telefoon J005 (K 5150) DE GLORIEDAGEN VAN SNEEK staan altijd in het teken van de zeilsport. Voorheen hadden wjj er maar één, de Hardzeildag, daarna kwam de Sneek week er bjj en vier jaar geleden voegde het Actie Comité van Sneker Winke liers er de intocht van de Zeilkoningin aan toe. En nu hebben we zaterdag middag voor de vjjfde maal kunnen zien met hoeveel belangstelling en enthousi asme de burgerij ook deze koningin ontvangt. Heel Sneek was uitgelopen en naar de kaden gestroomd om haar bjj haar intocht te begroeten. De rijtoer door de stad werd eveneens een triomftocht, omkransd door de mil de stralen van de zon die de gure noord-oostelijke wind meer meer terug drong en zo van het geheel een glanzend festijn maakte. man, zijn gekleed in witte uniformen met rode baretten. De vendels, kleurig, soms bedrukt, waaien breeduit in de straffe wind een boeiend en ongewoon schouwspel in de straten van onze stad. Na hen komt het IJskoninginnetje, onze Martha Wieringa, tenger en vrien delijk, in een wolk van witte tule. Haar hofdames zijn in blauwe tule gehuld. Achter haar auto marcheert het T.G.P. trommelcorps, waarna de kersenkoningin met haai- prins volgt. Zij in witte zijde met blauw fluwelen mantel, hij in het zwart met een elegante zwarte cape. Hun drie hofdames zijn in geel, blauw en rose nylon gekleed, ze dragen een bosje kersen aan de hals en hebben zwarte stola’s om de schouders geslagen. Het chr. muziekcorps Harmonie sluit de stoet die in de stad een enorme belang stelling trekt. „Wat is ze leuk hè”, zeggen de meisjes van Advendo tegen elkaar als de zeil koningin voor het stadhuis uit haar auto stapt. De burgemeester begroet haar op de trap, zoals hij het ook de andere ko ninginnen zal doen, die allen een plaatsje krijgen op het bordes en de treden van de trap. Een ondeugende windvlaag laat zien dat de hofdames van de zeilkonin gin beeldige petticoats onder haar wijde zwarte rokken dragen! Nauwe schoentjes OPPENHUIZEN. Ds. D. O. C. Stap, Ned. Herv. predikant alhier, heeft het beroep naar Nieuw Weerdinge aange nomen. ding verdienen. Na de optocht en het défilé voor de komen. Zij hoopte daarom ook, dat de heel anders dan u ooit gezien hebt, in. teressant, spannend en waar gebeurd! En daar is de Heamielkeninginne. Een leuk, fris famke gekleed in de kleur van het hooi: geel, met een beeldige veld- bouquet in de hand en te nauwe schoentjes aan de voeten! Natuurlijk heeft ze die even uitgeschopt in de auto, maar nu ze er voor het stadhuis vlug weer in glipt, geholpen door een galante Advendo’er, heeft een fotograaf haar al geknipt ,Haar hofdames in blauw nieuw Fries costuum, glunderen om het geval, maar ze neemt het zelf ook heel sportief. Met het spelen van het Fries volkslied werd het bekoorlijke tafereel voor het stadhuis besloten. Het vendelzwaaien van de „Schutterij Drusia Gilde” uit Doesburg zaterdag avond in het Sportpark ontbrak het we gens het koude weer aan de overgrote belangstelling welke men anders voor dit voor- Sneek nieuwe evenement had mogen verwachten. Die er echter waren hebben zeer genoten van de demonstra tie der Doesburgers in hun kleurige uni formen, die zich na een défilé voor de tribune opstelden. De toeschouwers be- loonden na afloop de groep met een da verend applaus voor haar werkelijk in drukwekkende prestaties. Na een vaan- delgroet marcheerden de Drusia schut ters af. him stond nog de lange reis naar huis te wachten. Maar in het Sportpark kon het publiek daarna nog genieten van het Elfenballet dat door leden van het Tamboer- en Pijpercorps van Advendo werd opgevoerd. De groep bestond uit een elfenkoningin, edelman, twee pages, vier herauten, zes kabouters, een cere moniemeester en veertien elfen. Nadat de edelman de komst van de koningin had aangekondigd verscheen deze, bege leid door de kabouters. Na plaats geno men te hebben op de troon, las ze de troonrede, waarna het spel van de elfen een aanvang nam,begeleid door muziek en een hoepeloefening. Ook voor dit fraaie schouwspel gold de koude als een bezwaar, executanten zowel als kijkers hadden daarmee te kampen. Vermelden we nog dat de costumes waren geleverd door de fa. Gerlach. Leeuwarden, ’t kap en grimewerk was verzorgd door kapper Hamersma alhier, en dat Advendo dit ballet Hemelvaartsdag ook denkt op te voeren te Delft. Op Majorca is plotseling overleden de heer J. W. Koopmans, directeur van Koopmans’ Meelfabrieken te Leeuwar den. De heer Koopmans, die 69 jaar werd, was een zeer bekende figuur in onze provincie, hij was o.a. voorzitter' van de Kamer van Koophandel en be kleedde tal van andere functies. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau. Aan de Rijkskweekschool te Leeuwar den slaagde voor onderwijzeres mej. J. de Jong van IJsbrechtum. Te Groningen slaagde voor de hoofd akte kleuteronderwijzeres mej. I. van Netten van Heeg. plannen voor recreatie hier spoedig in daden zullen worden omgezet opdat steeds meer van dit mooie watersport- gebied zullen kunnen genieten. Verder wenste zjj de beide zeilvereni gingen veel deelnemers en sportieve I wedstrijden toe, waarna ze haar „troon rede” besloot met de wens dat Sneek steeds d e zeilstad van Nederland zal blijven. Verder spraken toen nog de heer C. <1. Berkhout, voorzitter van de Ver. v. Sne ker Zakenlieden, namens welke hjj de Zeilkoningin en haar hofdames elk een flesje parfum vereerde en de heer A. Kraakman, voorzitter van het Actie Co mité dat, zoals hij zei, de Zeilkoningin niet alleen als een reclamestunt be schouwt. Het werkelijke doel is de zeil sport op hoger peil te brengen, wat uit eindelijk ten goede moge komen aan de groei en de bloei van onze mooie stad. woens- de Algemene Be en zal vanuit de Doopsgezinde Kerk geschieden. gaven van het verstand moeten gebrui ken, aldus de burgemeester, maar ik hoop dat U in het huwelijk ook die van het hart zult aanwenden. Met de wens dat ze aan haar periode van Zeilkonin gin een prettige herinnering moge be waren, overhandigde hij haar de gedenk penning van het gemeentebestuur. Vervolgens sprak de burgemeester ook de andere koninginnen toe, waarbij hij uitvoerig stilstond bij de symboliek van haar titels om daarna alles samen - vattend te betogen, dat niet alleen het samentreffen met haar personen vreug de brengt. Het is ook een vreugde om dat gij ons door Uw titels in aanraking brengt met al het mooie en schone, dat er in de wereld is. Het herinnert, ons er aan, dat we dit mooie moeten be houden en het in vrede weer moeten overdagen. Als wij het zo zien, geloof ik dat ook deze ontvangst weer zijn waar de heeft gehad, zo besloot de burge meester, die daarna nog aan alle an dere koninginnen en haar gevolg een herinneringsmedaille uitreikte. Namens de Kon. 'Zeilver. Sneek prak haar voorzitter mr. K. H. Mulder die uit het feit dat deze dag nu al voor .e vijfde maal gehouden werd conclu deerde, dat hij in een behoefte voorziet n zeker van grote betekenis is voor meek. Door het inhalen van de Zeilkoningin vordt naar voren gebracht, dat Sneek n zeilen één zjjn. Daar moeten we tel lens weer de aandacht op vestigen. Maar we moeten ook waakzaam zijn. Onze wedstrijden op peil houden en tel kens weer rond zien naar nieuwe vonds ten op zeilgebied. O.a. zal er meer ac- comodatie voor de zeilers moeten ko men. Het stemde spr. tot voldoening, dat het gemeentebestuur daar ook oog voor blijkt te hebben. Mr. Mulder reikte hierna de wissel- prijs aan de Zeilkoningin uit waarbij hij haar en de andere dames nog een pret tige dag toewenste en de hoop uitsprak dat de komende wedstrijd voor de da mes even sportief zal zijn als de vorigen. Geen rock and roll. De voorzitter der S.Z.C., de heer H. S. Groenhout, wenste de Koningin even eens geluk met haar succes van verleden jaar en waar ze nu zowel over wed- strijdzeilers als over toerzellers zal re geren, gaf hij haar gekscherend de raad op te treden „als ze hier en daar wat ziet”. Alle zeilers moeten bijv, het Bin- nenaanvarings-Reglement aan boord hebben en er rekening mee houden dat de beroepsvaart zich niets van hen aan trekt. Gelukkig behoeven de wedstrijd- zeilers niet meer op de sportiviteit ge attendeerd te worden, maai- de jeugd dient de zeilsport in zoverre rein te hou den. dat we er geen rock and roll bij krijgen, aldus de heer Groenhout. De watersport is er uitsluitend om de men sen rust te geven. Tot besluit gaf hij de Zeilkoningin een aantal clubboekjes van de S.Z.C. deze aan haar gasten uit te delen. Troonrede. Nadat de thee was rondgediend, dank te de Zeikoningin, mede namens haar gasten, voor de hartelijke intocht hun bereid. Zij sprak de hoop uit dat zon en wind in de komende zomer tot de ge regelde gasten van Friesland zullen be horen en juichte het toe dat er steeds meer beoefenaars van de watersport Voor Rudolf Prack, Hannerl Matz, Hans Moser. Oskar Sima en Hannelore Bollmann zijn de grote rollen wegge legd in de nieuwe versie van „Het Con gres danst”, welke nu in cinemascope en kleuren is uitgebracht, maar waarin men toch ook weer genieten kan van de beroemde melodieën „Das gibt’s nur einmal” en „Das muss ein Stuck vom Himmel sein”. Opnieuw ook zal men geboeid worden door de idylle tussen Tsaar Alexander, als laatste der vele staatslieden in Wenen gearriveerd om na Napoleons val de nieuwe grenzen der Europese landen vast te stellen, en de jonge modiste Christi Weinzinger. En niet minder door de intriges van prins Metternich en gravin Ballansky om te verhinderen dat de Tsaar de zit tingen van het Congres bijwoont, die echter, dank zij de aanwezigheid van een dubbelganger, toch een efiorme po litieke activiteit weet te ontwikkelen, zonder Christi geheel te verwaarlozen. Totdat de tijding dat Napoleon weer in Frankrijk geland is, het congres als door een bom uiteen doet spatten ke gezelschap door het bestuur van het Actie Comité in Hotel Bonnema ontvan gen, vanwaar na de lunch naar de Jacht haven werd gereden. Daar scheepten de charmante gasten zich in op de gereed liggende luxe motorboten, waarbij zich ook de nieuwe rondvaartboot „Toerist” van de heer M. v. d. Werf voegde, waar op een deel van de vele journalisten en fotografen de tocht naar het Kruiswater op geriefelijke wijze meemaakte. Omdat het te hard woei voor een rondvaart over het meer, meerde de vloot bij de in gang van de Potten, waar onder de hoge wal een rustig en genoeglijk halfuurtje werd doorgebracht. Daarna werd in kiellinie de terugtocht aanvaard. Aan de Pampuskade namen de koninginnen met gevolg haar plaatsen in op het voordek van de motorboten en begaf de Chr. Muziekver. „Harmonie” zich aan boord van de Toerist om de intocht met haar vrolijke klanken op te luisteren. Voor afgegaan door de beide roeisloepen van de Zeeverkenners, de Pluisjes van de K.Z.V.S. en de R.P. 43 van de Politie te Water, begon toen de tocht door de gracht, waarover vooral de gasten uit het zuiden, die al zo van de trip naar het meer genoten hadden, opgetogen waren. ontvangst door het Gemeente bestuur in de Raadzaal, waar burgemeester Ras- terhoff zijn gasten met vreugde begroet te omdat haar komst hier het nieuwe seizoen inluidt waarin Sneek een ander karakter krijgt en het stadsbeeld ge zelliger wordt. Hij feliciteerde daarop de Zeilkoningin met het behalen van haar titel in een sportieve strijd met sterke rivalen, daarbij de hoop uitsprekend dat dit Koninginneschap haar niet zwaar zal vallen. Tussen haar succes in de wedstrijd en deze inhuldiging heeft ze er nl. een nieuwe taak bij gekregen. Die van huisvrouw. Het was spr. wens dat ze haar gaven ook bjj het vervullen van deze taak zal benutten. Van een gunsti ge wind'profiteren, bij tegenwind op de juiste wijze manoeuvreren. In de strijd op het Sneekermeer hebt U vooral Uw Voor de versierde aanlegsteiger speelt het tamboer- en pijpercorps van Ad vendo fleurige deuntjes; pluisjes zwen ken licht en sierlijk over de kolk, ge volgd door zwaardere sloepen die be mand zijn met kranige zeeverkenners. Persfotografen en filmmensen zijn ver rukt over deze uniek mooie achtergrond voor de grote motorboten die nu, met de koninginnen aan boord, langs de Water poort varen om een rondje te maken door de kolk. De zeeverkenners zijn aan wal gegaan en presenteren de riemen, het pijpercorps wordt even overstemd door het muziekcorps dat op de motor boot de Toerist de tocht over het meer meegemaakt heeft. De zeilkoningin staat nu met haar hofdames op de voorplecht van haar boot —het is een warreling van kleuren op het water; lila, geel, zwart, daarachter een boot met veel wit, meisjes in rose, gele en blauwe japonnen een rood fluwelen koninginnemantel -r het is een feest van kleuren, jeugd en vrolijkheid. Dan meren de boten aan de aanlegstei ger. De zeilkoningin stapt uit: koninklijk en lief in een lila japon met een zilveren streepje, een loshangend grijs bont jasje en lange grijze handschoenen. Ze vormt een alleraardigst groepje met haar twee hofdames die smaakvol en origineel ge kleed zijn in nauwsluitende gele bloesjes met zwarte stola en wijde rokken met een zonnig motief van grote zonnehoe den. De trommels roffelen, de trompetten worden gestoken, er wordt gefilmd en gefotografeerd en gebogen door offi ciële heren het Stedelijk muziekcorps komt aanmarcheren, een mooie open Mercedes rijdt voor: het vriendelijke majesteitje met haar hofdames stijgen in. Het tamboer- en pijpercorps van Ad vendo volgt haar en dan treedt de licht- koningin aan, die over haar witte kanten japon een rood fluwelen sprookjes-ko- ninginne cape draagt. Haar kroon be staat uit lange brandende kaarsjes. Ze wordt gevolgd door zes hofdames, allen gekleed in witte zijde japonnen met witte teddy jasjes. Aan de Heamiel keninginne zal ik straks voor het stadhuis de nodige aan dacht moeten besteden, want daar komt het Drusia gilde uit Doesburg aan! Een prachtig gezicht dit corps dat vooraf ge gaan wordt door een martiale tamboer maitre in fel rode uniform. Zijn tam- I boers, trompetters en vendelzwaaiers, 80 IJLST. De Friesdie Mij. van Landbouw houdt elk jaar voor de deelnemers aan de van haar uitgaande ontwikkelings cursussen een examen te Leeuwarden. Van de cursus-Sneek slaagden hiervoor de dames: R. Berger Bantega, R. Bon- sma Itens en A. de Hoop Wommelg en de heren: A. Bakker Nijland, A. Giete- ma Exmorra, P. de Haan Bantega, J. Hofman Hommerts en B. Lanting WarnsMolkwar aan wie op een sa menkomst te Sneek het diploma werd uitgereikt. Verder slaagden van de z.g. schrifte lijke cursisten, d.w.z. van hen die niet in de gelegenheid waren de mondelinge lessen te volgen, mevr. B. Oosterwoud Harmsma te Hemrik en de heten A. van Stralen te Rohel, J. Westerhof Haule, M. v. d. Wielen Haarlem en A. Hiemstra Foudgum. Een goede oude bekende voor de zei lers en voor onze redactie is weer ver schenen: het clubboekje van de Sneeker Zellclub. Als altijd is de inhoud zeer ge varieerd en nuttig voor de leden en besteedde de uitgeefster de fa. Kooy en Visser veel zorg aan de uitvoering die dan ook geroemd mag worden. De wedstrijdzeilers vinden er de data van de clubwedstrijden in, alsmede de volledige programma's van de NNWB en de KVNWV, terwijl ook de data van het skütsjesilen zijn vermeld. Verder be vat het o.a. een verslagje van de toer tochten voor zeiljachten in het vorige seizoen, de traditionele gegevens over rijks- en provinciale bruggen, een over zicht met afbeeldingen en toelichting van de Nederlandse betonning, voor schriften voor het voeren van vlaggen op jachten enz. Ook geeft het aanwijzin gen voor het voorspellen van het weer, wat voor watersporters wel van heel veel belang is. De foto’s waarmee de inhoud wordt afgewisseld, zjjn grotendeels nieuw, waardoor het boekje nog aantrekkelij ker is geworden. Gistermorgen is na een korte ziekte plotseling aan een hartaanval overleden de heer J. Zijlstra, sinds mei 1944 no taris alhier. De overledene, die op 25 juni 1898 te Lirtkewierum geboren werd en dus de leaftijd van 58 jaar bereikte, werd na het voltooien van zijn studie candidaat- notaris te Amsterdam en in mei 1941 al hier benoemd in de vacature van wijlen notaris Elema. Hoewel het notarisambt veel van zijn tijd en werkkracht opeiste, bekleedde de heer Zijlstra toch ook nog vele functies in het maatschappelijk leven. Hij was o.a. secretaris van Het Groene Kruis alhier, secretaris van Hulp in Nood, lid van het dagelijks bestuur van het Fries Scheepvaart Museum, bestuurs lid van de Hulpbank, de Hans Boelens Stichting en de Ver. tot het bouwen van woningen, medebeheerder van het Bu- ma-leen en oud-regent van het Old Bur ger Weeshuis. Zijn heengaan is voor onze stad dan ook een groot verlies. De begrafenis is bepaald op dagmiddag a.s. op graafplaats alhiei' Deze film in cinemascope en techni color heeft een ware geschiedenis tot ondergrond. Nl. die van John Philip Clum, een jongeman die voor dominee niet genoeg redenaarstalent had en in 1874 werd benoemd tot agent van het Indiaanse reservaat San Carlos, waar de apachen bijeengebracht waren. Ofschoon hij vóór zijn benoeming nog nooit een indiaan gezien had, had hij heel gezonde ideëen omtrent de pacificering van deze roodhuiden, heel andere dan de militai ren en aanvankelijk ook de gouverneur en zelfs de jonge echtgenote van Clum. Maar de indianen droegen hem op de handen, behalve de ongunstig- elementen onder hen. Zo stond deze man bij de aanvang van zijn werk bijna alleen te gen geweld en wantrouwen, in een wil dernis van haat, die hij echter zonder wapens overwon. Een indianenfilm, maar Advert ntitprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs t J. per half jaar Franco per post f 5-75 per half jaar. Giro 8*'!‘’48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De ontscheping bjj de Water poort met de Pluisjes zeilende in de Kolk, de erewacht van Zeeverkenners en het ter begroeting opgestelde Tamboer- en Pij percorps van Advendo, bood ook weer een aantrekkelijk schouwspel, waarvan zeer velen hebben genoten. Als eerste legde de Elly aan voor het met bloemen versierde plankier en zet ten de Zeilkoningin, mevr. A. v. d. Steegv. d. Meer uit Leeuwarden en haar hofdames Ada Kabel en Treesje Selva weer voet aan wal. Daarna volg den de Devrita met de Kersenkoningin Mia v. d. Voort uit Mierlo, vergezeld van de Kersenprins Piet v. d. Vorst; de Bruiser welke de Lichtkoningin Riet Bogman uit Beek (L.) en haar gevolg aan boord had, de Gonnie, waarop de Ijskoningin Martha Wieringa en haar hofdames Tine v. d. Wejjde Vries en Tine Huber de tocht hadden gemaakt en tot slot de Darih Kota, waarop de Heamielkoningin Tinie Fijnia uit Bols- ward en haar hofdames zaten. Het formeren van de optocht had ook een vlot verloop. Eén voor één reden de auto’s voor, allen voorafgegaan doe jeugdige gymnasten die de naambordje van de Koninginnen droegen en gevolg door de muziekkorpsen, de tamboers, pf pers en trommelaars, waarvan de prach tig uitgedoste Drusia band en zijn Ven delzwaaiers wel een bijzondere vermei-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1