Zeeuwse Mosselvloot kruist de Waddenzee op De jacht op een vette schatkist Prachfg zeilweer en veel strijd bij de tweede seriewedstrijd Negende Waterpoortmars met record aantal deelnemers I IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan I de gemeenten SNEEK, L ft 1 yf „Als de zeegaten afgesloten zijn, is de mosselteelt kapot” Hl 112e jaargang no. 44 10 Maandag 3 juni 1957 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Weinig verandering in de ranglijsten 16 m2 zeilers willen ook een club Interkerkelijk Openlucht- evangelisatiewerk Grote Zuiveloptocht Bondspartuur Het Sneeker Nieuwsblad is een Nutscursus boetseren en pot tenbakken voor meisjes Raadsvergadering Sneek gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Eindexamen Stede lijk Gymnasium Sneek 1 SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Geref. imposant schouwspel,. Op volle kracht HET SODAPROJECT IN DELFZIJL Redaktie-adres Kleinzand 7 - Telefoon 2872 Zaterdagavond kwam in hotel Bonne- ma alhier een aantal Friese zeilers in de 16 m2 klasse bijeen om te spreken over de mogelijkheid ook een club van 16 m2 zeilers op te richten. In principe waren allen daar voor, zo dat een commissie benoemd werd om de plannen nader uit te werken. In deze commissie namen zitting de heren S. v. d. Steeg' te Leeuwarden, M. Veenstra te Joure, S. Visser te Workum en P. Am sterdam te Sneek. Als doel van de club werd genoemd het verstevigen van het onderling con tact tussen de leden, het stimuleren van de deelname aan de wedstrijden, vooral die van de kleine verenigingen, het or ganiseren van lezingen om de kennis van het wedstrjjd-reglement, de zeiltechniek en -tactiek uit te breiden en voorts het z.m. ieder jaar houden van een reünie. Voor de eerste maal zal deze reünie worden gehouden op 14 juli te Joure ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum der Zeilvereniging aldaar. School 2e prijs WATS, De 60-jarige J. v. d. Laan van Mak- kum, die op klompen liep, volbracht de 25 km. tocht in precies 5 uur. De jongste deelnemers aan de 10 km. tocht waren de vijfjarigen Tjitte de Vries en Bauke de Jong. Te laat om het nog onder de predik beurten in het vorig nr. op te nemen ontvingen we het bericht dat op 6 juni ’s avonds 8 uur weer een bijeenkomst op het Waagplein zal worden gehouden. de tentoon- - dinsdag 4 na te denken. Hun schepen varen puf fend over het Wad, de Bruinisse 68 en de Yerseke 78, schepen van Tholen, Sint Dokkumer Nieuwezijlen. Sluiswachter Wijma kan ze al van verre zien aan komen. En dan, dan raakt hij de post kwijt, die hij onder zijn hoede heeft De eerste faze van de Lustrumviering van het Sneker Actie-Comité eindigde zaterdag met de jacht op de Sneker schatkist, de tweede faze vangt 13 juli aan, met het Wip-podium amusement, dat dan tot 15 augustus zal voortduren. Het was zaterdag een geslaagd einde van de eerste reeks van feestelijkheden, deze speurtocht naar de Sneker schatkist. Ie prijs Hervormde school IJlst 43l/e pnt.; 2e prijs Julianaschool, Sneek 402/e pnt.; 3e prijs Wandelvcr. Noorderhoek Sneek 40% pnt.; 4e prijs R. K. school Woudsend 38% pnt.; 5e prijs Wilhelmi- naschool Sneek 38 pnt. De puntenindeling was 2630 pnt. voldoende; 31—35 pnt. ruim voldoende; 3640 goed; 4145 zeer goed; 4650 uitmuntend. Het partuur dat Pinkstermaandag de Kaatsver. Sneek op de Bondswedstrijd te Franeker zal vertegenwoordigen be staat uit het navolgende drietal: Jopie Rienstra, Ijsbrand Rienstra en H. Kam- stra. Sluiswachter G. Wijma van Dokkumer Nieuwezijlen heeft er in deze weken, evenals zijn collega’s, een baantje bij en hoewel het onbezoldigd is, doet hij het met liefde. Sluiswachter Wijma is in het sluiskantoor van Dokkumer Nieuwezij len ook een beetje postkantoorhouder. Bij hem wordt namelijk post gedepo neerd, de post voor de Zeeuwse mosselvissers, die soms dag en nacht werken, die in deze dagen met hun schepen de Waddenzee doorkruisen van noord naar zuid, van oost naar west en omgekeerd, In de jaarlijkse grote jacht op mossel zaad. Bijna de hele Zeeuwse mosselvloot vaart nu in het noorden en bijna alle Zeeuwse mosselvissers vissen, dertig uur varen van huis en haard, het mos selzaad uit de Waddenzee. Dat doen ze niet voor hun plezier. De mosselpara- siet en het tekort aan mosselzaad in de Zeeuwse wateren hebben hen naar het noorden gedreven, waar zij nog tot zeven juni mogen vissen. Op die datum is het afgelopen met de zaadvisserij, dan moeten de vissers voldoende zaad heb ben gevist. Daarom is in deze dagen tijd meer dan ooit geld en daarom komt het voor, dat sluiswachter Wijma van Dokkumer Nieuwezijlen de brieven voor de mosselvissers soms wel enkele dagen moet bewaren voor ze worden afge haald. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming worden aangenomen de voorstel len van B. en W.: tot voorlopige vast stelling van de rekeningen van het wo ningbedrijf over de boekjaren 6 nov. ’53 t.m. 5 nov. 1954 en 6 nov. 1954 t/m 5 nov. 1955; tot voorlopige van de rekening van fonds over 1955; tot van het maximum van van De drie Schouwen lieten direct al meer zien dan de vorige keer toen het maar een eenzijdige vertoning was. Nu won nen Hoekstra en v. d. Veen om beurten. Alleen Atsma was weer op de tweede plaats geabonneerd. De dagprijs was voor Hoekstra, maar v. d. Veen hield met 10.3 punten de leiding. Atsma is tweede met 8, Hoekstra derde met 6.1 pnt. De vier bootjes in de Jeugdklasse hadden allen een andere bemanning, van wie Margreet Krook beide malen won. De eerste keer zelfs met groot verschil. Zij legde dus overtuigend beslag op de Eigenlijk was het niet eens nodig ge weest dat ze ’s middags in een optocht, begeleid door het Chr. muziekkorps Harmonie nog eens door de stad werd gevoerd, om belangstelling te wekken. Die mocht ’s avonds toch wel verwacht worden, want de hele week hadden de activiteiten van het Actie-comité die ge noten en zaterdag werd ze nog extra aangewakkerd toen bekend werd ge- vijftal wat magerder schatkistjes waren maakt dat er met het vette, nog een verstopt. Toen was het daar in de om geving van het Schapenplein direct al een enorme drukte bij de jacht, die ten slotte leidde naar het Martiniplein, waar ongeveer half negen de heer G. Bouma, wonende Kleine Kerkstraat en bewaar der van bet doel van L.S.C., ook be waarder of liever vinder van de grote schatkist werd, en haar naar het Actie comité bracht. Toen de inhoud werd De trajecten waren de volgende Route 25 km.: Sneek, IJsbrechtum, Nyland, Klieuw, Hijdaard, Oosterend, Itens, Rien, Scharnegoutum, Sneek. Route 15 km.: Sneek, Offingawier, Gauw, Goënga, Leeuwarderweg, Schar negoutum, Eeuwige Laan, IJsbrechtum, Sneek. Route 10 km.: Sneek, Scharnegoutum, Eeuwige Laan, IJsbrechtum, Sneek. De Rode Kruis-colonne had deze mid dag geen zware taak daar er zich slechts enkelen kwamen melden in ver band met blaren. We laten hier de uit slagen volgen Edoch, meen nu niet, dat het levens lot van de Zeeuwen nu volkomen zon der zorgen is. Zij zien een nieuwe drei ging, de dreiging namelijk van het Del taplan, hetgeen op zich merkwaardig aandoet, omdat het Deltaplan vooral be doeld is om een dreiging af te wenden. Maar de mosselvissers zien in de uit voering van het Deltaplan de doodsteek voor de mosselvisserjj. Als de zeegaten worden afgesloten is ons bedrijf kapot, zeggen ze. Ook in dit verband slaan vele Zeeuwen de blik naar het noorden. En kele mosselvissers hebben geen risico willen nemen en zijn naar Harlingen verhuisd, waar hun schepen onder Har- linger naam varen en waar zij het hele jaar door dagelijks uitvaren met hun Harlinger collega’s alsof het altijd zo geweest is. Daar heb je Jan van Es, De Sneker Waterpoortmars, georganiseerd door de Sneker Politiesportver., werd zaterdagmiddag gehouden bij prachtig wandelweer. Plm. 1100 tippe laars verschenen aan de start, onder wie 24 groepen, hetgeen een record be tekende. Voor de groepen was een keurcollectie prijzen, bestaande uit bekers, lauwertakken enz. beschikbaar. De organisatie was ook perfect, zodat alles ook meewerkte om de tocht tot een groot sukses te maken. Militaire groepen» 25 km. tocht: le prijs 423e Batterij B Comp., Steenwijk 48 pnt.; 2e prijs Gemeentepolitie Leeuwarden 47 pnt.; 3e prijs 935e afd. Lichte Lua, Vliegbasis Leeuwarden 44% pnt.; 4e prijs 42e AVA Staf Batterij, Assen 43% pnt.; 5e prijs A Batterij 42e A.V.A. Assen, 41% pnt. Burgergroepen. 25 km. tocht. le L.W.V., Leeuwarden 48% pnt.; 2e WATS, Bantega 48 pnt.; 3e Kana ries, Bolsward 46% pnt.; 4e B.B. Hee- renveen 46% pnt.; 5e Geref. school Scharnegoutum 46% pnt.; 6e Kracht en Vriendschap, Ferwerd 46 pnt. Leider en kinderen van de school te Scharnegoutum verwierven grote lof van de jury voor de door hen geleverde prestatie in de 25 km tocht. 15 km tocht. Expositie van werkstukken Al enige jaren hebben een aantal jon gens, leerlingen van verschillende scho len hier ter stede, hun handvaardigheid kunnen oefenen op de Nutscursus voor eenvoudig timmeren, dank zjj de gastvrij- heid van de Ambachtsschool en de me dewerking van het personeel van die in richting. Er wordt daar door de jongens met zoveel enthousiasme gewerkt, dat het aanstekelijk werkte op de meisjes, die ook wel eens aan de slag wilden. Het bestuur van het dept. Sneek van het Nut heeft vorig jaar getracht aan dat verlan- gen tegemoet te komen door een boet seer- en pottenbakcursus voor meisjes te organiseren. Na de onvermijdelijke moeilijkheden welke het op poten zetten van iets nieuws meebrengt hebben echter 18 meisjes onder wie ook kinderen van niet-leden van het Nut onder de even toegewijde als charmante leiding van mej. Waalewljn, lerares handenar beid aan de Huishoudschool alhier, die op deskundige wijze bijgestaan werd door de heer T. Steenstra, thans deze cursus beëindigd. Ze willen nu ook wel eens laten zien wat ze daar in het atelier op een zolder van een oude werkplaats van Friso a. d. Badhuisgracht waar drie draaischijven staan, met zoveel liefde en ijver hebben geproduceerd. Daarom is er een kleine expositie van hun werk van morgen, dinsdag af en verder de ge hele week in de kunsthandel van de heer A. Jansen aan de Peperstraat. Men ga er eens kijken ze is vrij te bezich tigen. Niet alleen zal men constateren dat er onder bekwame leiding aardig werk op dit gebied door meisjes kan worden gemaakt, maar misschien ook' de ervaring opdoen dat het de moeite waard is eigen kinderen aan te moedigen aan zo’n cursus deel te nemen. Want die komt er dit najaar weer en naar wij hopen ook weer onder leiding van me juffrouw Waalewijn. dagprijs. Pluisje 95, gestuurd door An kie Niermejjer, was resp. 2e en 3e, de 92 (st. Atie Hendriksma) 3e en 2e en de 93 (Gerda v. Bruggen) 3e en 4e. In de Panipusklasse was Jissink met Koufurd beide keren het beste weg, maar alleen in de tweede wedstrijd leid de dit tot winst. De eerste was voor Piet de Jong vóór Jissink. Hennie de Jong en van Foeken. Later op de mid dag echter liet Jissink zich niet weer verdringen, maar speelde er zich wel een spannende eindstrijd af tussen de gebr. de Jong, waarin Hennie zijn twee de plaats met gering verschil behield. Van Foeken was voor de vierde maal hekkesluiter. De dagprijs was opnieuw voor Jissink. De stand in deze klasse is nu: 1. K. Jissink 15.3 pnt.; 2. P. de Jong 11.1; 3. H. de Jong 10; 4. J. van Foeken 4 pnt. De Vrijheidklasse bood ook een af wisselend beeld. In de eerste «tart ging de Jager aan de kop, doch dat duurde maar even. Hij werd door drie concur renten gepasseerd van wie Visser zijn Skal als eerste over de eindstreep voer, gevolgd door Cnossen, Veenstra, de Ja ger, v. d. Zijpp en v. d. Heuvell. In de tweede wedstrijd evenwel was de Jager onbetwist de snelste en moest Cnossen tegen de spiegel van zijn Good Luck II aan zien. Veenstra was weer derde, Vis ser nu vierde, v. d. Zijpp vijfde en v. d. Heuvell zesde. Door deze uitslag was de dagprijs voor Cnossen, maar handhaafde de Ja ger zich met 21.3 pnt. aan de kop; Cnossen plaatste zich tevens met 19 pnt: op de tweede plaats die hij de vorige keer met Visser deelde. Deze is thans derde met 18.1 pnt. Dit drietal is ver uitgelopen, want Veenstra, die als vierde geklasseerd is, heeft maar 12 pnt.: v. d. Zijpp 9 en v. d. Heuvell 5. Het trio Piet Amsterdam, Ulbe Bak ker en Jan Burema gaf ook nu weer de toon aan in de 16 m2 klasse, waarin Radsma en Bonnema absent bleven en v. d. Laan de tweede wedstrijd niet mee voer. Graatsma, veertien dagen geleden afwezig, was nu wel van de partij, hoe wel steeds in de achterste gelederen. kelijk goed zeilende Vrolijk besteden en hem in het halfwindse rak van de Roe koe naar de finish herhaaldelijk afdek ken om zijn tweede plaats veilig te stel len. Voor de toeschouwers in de boten langs het Kolmeersland een fraai schouwspel, daar dit duel zich dicht on der de wal af speelde. Tom Zwart was met gering verschil vierde in deze kopgroep. De tweede start was even fraai en weer was Zijlstra nummer één in Gossepalen, maar nu zorgde Vrolijk vaar een ver rassing. Met half wind naar de Sijbe- sloot nam hij de kop over die hij ook aan het einde van de eerste route nog bezet hield, gevolgd door Zwart, Alber- da, Zglstra, Priester en Postma. Het verdere verloop van de strijd werd op het startterrein met nog groter aandacht gevolgd. En zo konden de toe schouwers zien, dat Gabs in de tweede omloop toch weer naar voren kwam en de leidersplaats heroverde. Alberda schoof naar de tweede plaats op, zodat Vrolijk nog als derde eindigde, Zwart vierde, Priester vijfde en Postma zesde. Door dit succes kwam Gabs Zijlstra in ’t bezit van de dagprijs, en werd hij met 20.3 pnt. tevens koploper, ten koste van Alberda die met 19 pnt. naar de tweede plaats afzakte. Tussen deze twee zal (op 15 juni) de beslissing ook wel vallen, want Vrolijk, nummer drie op de ranglijst, heeft 15 pnt., Zwart 13, Ane Postma 12.1 en Priester 5. Ver»cbijnt: MAANDAG* en DONDERDAGS Administratie: lomb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Vergadering van de raad der gemeen te Sneek op vrijdag 31 mei 1957, 's avonds 9.15 uur. Voorzitter burge meester L. Rasterhoff; secretaris de heer K. Koster. Aanwezig: 15 le den; afwezig de h.h. Meijer en Terpstra (m.k.) Nadat de notulen van de vergadering van 14 mei onveranderd zijn goedge keurd worden enige ingekomen stukken, o.a. van de afd. Sneek van de Ned. Vrouwenbeweging betreffende het ver strekken van melk aan schoolkinderen, voor kennisgeving aangenomen. Kamerstukken. Philipsland eri nit Zierikzee, schepen uit Harlingen en uit Wieringen. De schip pers staan aan het roer en bedienen de lieren, waarmee de korren, zakvormige netten, uit het water getrokken worden. Elk schip heeft vier van die kor-netten, die aan stalen kabels over de bodem van het Wad worden gesleept en zo het mosselzaad bijeenschrapen, De mossel vissers beleven nu zo ongeveer de druk ste dagen van het jaar. Ook voor Har lingen en voor Dokkumer Nieuwezijlen betekent echter de jacht op mosselzaad wat meer leven in de (mossel)brouwerij. Als de zaadvangst begint, ligt de hele vloot van omstreeks tweehonderd sche pen in de Harlinger havens en wanneer die vloot na de uitreiking van de vis vergunningen uitvaart, biedt dat een im posant schouwspel, zoiets als op vlag getjesdag in Scheveningen, maar dan zonder vlaggen. Voor Harlingen schuilt hierin mis schien de kans om een soort mosseldag te organiseren. Ook Dokkumer Nieuwezijlen beleeft drukte aan de mosselvisserjj. Want, daar varen de schepen door op weg naar huis en daar wachten de vissers soms dagenlang op beter weer. Als de wind oostelijk is, dan is het mis voor de mos- selaars. dan komt er dikwijls geen water genoeg op het Wad en dan gaan ze naar zand, bij Tessel, Vlieland en Terschel ling de mossels weer op te vissen. Die toewijzing van mosselpercelen was niet alleen het belang van de mosselvissers, maar vormde ook een landsbelang. De mossels worden namelijk geëxporteerd. Als de mosselvissers het van de Neder landse markt moesten hebben, was er reeds lang geen mosselvisser en geen mosselvloot meer geweest. Nu vissen zij eerst drie weken op het Friese Wad naar zaad, dat zij ook weer op het Friese Wad uitzaaien en daarna nog drie weken op het Groninger Wad. Een groot deel van het zaad, dat hier ge vist wordt, varen de Zeeuwen naar Zee land, om het daar uit te zaaien. Zo komt het, dat de Zeeuwen op het Wad varen, en dat zij daar hun brood uit het water halen, samen met de mosselvissers van Harlingen en Wieringen. Kansen voor Harlingen Op de openingsdag van stelling „In Zuivelland” juni zal ’s avonds om 7 uur een grote zuiveloptocht gehouden worden. Aan deze optocht, waaraan alle geledingen op het terrein van de zuivel medewer ken. nemen een 50 tal wagens deel (10 grote en 40 kleinere). Verder zullen medewerking verlenen het Stedelijk Muziekcorps, de Chr. Mu ziekvereniging „Harmonie”, het Tam boer- en Pijpercorps van „Advendo”, de Landelijke Ruiters ,.De Waterpoorters” en alle Sneker melktappers. De opstelling van deze stoet heeft plaats op de Veemarkt en daar is ook om 7 uur de afmars. De route is de vol gende: Veemarkt, Stationsstraat, Marti niplein, Oude Koemarkt, Hoogend, Kleine Palen, Harinxmakade, Johan Willem Frisostraat, Willem Lodewijkstraat. Hen drik Casimirstraat, Maria Louisestraat, De Bourbonstraat, Anna Paulownastraat, Graaf Adolfstraat, Nassau Dillenburg straat, Johan Willem Frisostraat, Ha- rinxmabrug. Harinxmakade, Hooiblok- straat, Singel. Ged. Poortezijlen, Ge dempte Pol, Koninginnebrug, Looxma- gracht. Schoolstraat, Looxmastraat, Kloosterstraat, Kloosterdwarsstraat, Ka pelstraat, Parallelweg, Bloemstraat, Looxmagracht, Koninginnebrug, Ge dempte Pol, Wijde Burgstraat, Nauwe Burgstraat, Schaapmarktplein, Leeuwen burg, Marktstraat (parade afgenomen door het college van B. en W.), Oud Kerkhof, Martiniplein waar de ontbin ding van de stoet plaats heeft. bekend gemaakt moeten velen toch wel wat jaloers op de gelukkige vinder en handige speurder zijn geweest: er zat f 100.aan waardebonnen in 1 De klei nere kistjes met waardebonnen werden gevonden door mej. Dijkstra, wonende Oud Kerkhof 2; Dicky Feenstra, Ro zenstraat; Hidde Baanstra, Joh. W. Fri sostraat 1; Anton de Boer, Willem Fred.straat 19 en Nico Joustra, Zwarie- weg. De sofkist, waarin drie lege dozen zaten, werd gevonden door Dick Wey- ma, Kloosterhof, wie als beloning toch een waardebon van f 5.werd toegezegd. Door voorzitter Kraakman werd nog een kort slotwoord gesproken, waarin hij een bizonder woord van dank richtte tot de heer Joop Doevendans voor het geen hij in deze week in *t belang van de feestelijkheden had gedaan. De eerste winst ging weer naar Am sterdam, met Bakker en Burema als trouwe achtervolgers en Brenninkmejjer als vierde, maar in de tweede ontmoe ting moest Amsterdam na een ener verende strijd de eer aan Bakker laten. Die nam reeds in de eerste route de kop en sloeg alle aanvallen van zijn sterkste rivaal af. Burema volgde trouw als der de en Graatsma als vierde. Door deze zege kwam Bakker meteen in het be zit van de dagprijs, maar Amsterdam hield met 35.3 de kop. Bakker is twee de met 33.1; Burema derde met 28. De andere zes, van wie Eringa met 16 pnt. de vierde plaats inneemt, hebben prac tised geen kans meer. De Valkenklasse telde één deelnemer meer: J. J. v. d. Veen, die met twee tweede plaaten, beide malen achter de Vries uit Grouw, goed voor de dag kwam, maar toch een te grote achter stand heeft om een serieuze kans op de titel te maken. De Grouwster finishte in beide wedstrijden als nummer één, en gaat met 19.3 pnt. stevig aan de kop. Zijn dorpsgenoot Nobbe voer al leen de laatste wedstrijd waarin hij ach ter v. d. Veen finishte en vóór Zand- stra en Halbertsma, die in de eerste race resp. derde en vierde waren. Tweede op de lijst is nu Zandstra met 12 pnt.; derde Nobbe met 10.1. Hal bertsma en v. d. Veen delen elk met 8 pnt. de vierde plaats. Na een scherpe start ging Zijlstra bij de Regenbogen als eerste om de boei bij Gossepalen. Hij gaf de anderen ook daarna geen kans hem te passeren, hoe wel Alberda dat hardnekkig probeerde. Deze moest in ’t laatst echter nog alle aandacht aan de deze middag opmer- vaststelling de rekening van het lening- over 1955; tot verhoging het maximum van de bij wijze rekening courant en door middel van kasgeldleningen in 1957 op te ne men gelden; tot het aangaan van een 4%% geldlening groot f 1.236.700 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te ’s-Gravenhage; tot wijziging van het raadsbesluit inzake het aangaan van een overeenkomst met de Stichting Volks- erediet te Leeuwarden; tot het verlenen van het recht van opstal aan de heer H. Schraa op een stuk grond aan de Anna Paulowastraat; tot het toeken nen van premies ingevolge de Premie regeling woningverbetering en -splitsing 1953 en de gem. regeling betreffende het vervangen van faecaliën-tonnen door closets; tot onderhandse aanbeste ding van de bouw van 84 woningen in de z.g.n. Noorderhoek; tot onderhandse aanbesteding van de electrische licht en krachtinstallatie, de zusteroproep- installatie, de noodverlichtingsinstalla- tie en de radioinstallatie van het be jaardencentrum aan de heer J. de Rap per alhier. De meeste dezer voorstellen namen wij reeds op in vorige nummers. Geslaagd voor B de heren F. Dijk stra, Workum; J. J. Jorna. Gaast; H. B. Kramer, Joure; P. B. Kwant, Sneek en J. D. IJntema. Joure. Met een A- candidaat wordt het examen voortgezet. De werkzaamheden aan het fabriekscomplex in Delfzijl voor het sodaproject vorderen reeds duidelijk. In dit project wordt ruim een kwart miljard gulden geïnvesteerd. De producten zullen grotendeels voor export bestemd zijn en wor den vervaardigd in de zout-, chloor- en soda-installaties. Advert mtiepriji 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Het leek er zaterdagmiddag op, dat de tweede seriewedstrijd van de Kon. Zeil vereniging Sneek de zomer heeft ingeluid. Het weer was stukken beter dan tydens de eerste. Een mooie noordwestelyke bries die al gauw noordelijk werd en een zonnetje dat zeer behagelijk aan deed. Bovendien werd er in vrijwel alle klassen flink strijd geleverd, zodat deze tweede wedstrijd in alle opzichten slaagde. De parallelvormige baan bevatte een lang kruisrak van de Sijbesloot naar de Roekoe, dat in de tweede omloop zelfs tweemaal opgekruist moest worden. De baan werd nl. in zo’n snel tempo af gelegd, dat voor de tweede ontmoeting in plaats van één twee routes werden gevaren. Op dit rak werd fraai en met wisselend succes gestreden, maar toch kwam er aan de kop van de ranglijsten weinig verandering. Alleen bij de Regenbogen moest Alberda de leiding aan Zijl stra afstaan. le prijs Openbare Lagere Makkum 44% pnt.; P' r~“~ Bantega 44 pnt.; 3e prijs Lyts Rodo, Echtenerbrug 43% pnt.; 4e prijs Vlug en Lenig, Sneek 40 pnt.; 5e prijs L.T.S., Bolsward 39% pnt.; 6e prgs Flamingo’s, Lemmer 39% pnt.; 7e prijs Hervormde school te Oudega (W.) 39 pnt.; 8e prijs Vrije Jeugd Beweging, Sneek 38% pnt. 10 km tocht. Hard bedrijf. r Voor de oorlog reilde en zeilde alles I z’n dagelijks gangetje in de mosselvisse- rij. De Zeeuwen visten mosselzaad in de Zeeuwse stromen en ze zaaiden het weer uit. Zij visten in het najaar de volgroei- I de mossels weer op en verkochten ze. Zo hadden hun voorvaderen dat al ge- daan sinds omstreeks 1800 en er was j eigenlijk niets dat op grote veranderin gen voor de toekomst wees. Nou ja, soms was er te weinig zaad, maar wie lust bad haalde dat uit het noorden. Hij voer met een zeilscheepje naar de Wad denzee en als hij het geluk, dat wil zeg- gen: vooral de wind, mee had, kwam hij na een dag of wat vanzelf weer met een lading mosselzaad terug. Maar het was eigenlijk maar de enkeling, die naar het noorden ging. Toen kwam de oorlog en daarmee is de ellende voor de Zeeuwse mosselvissers begonnen. De mosselvelden vervuilden en na de oorlog, net toen alles -weer een beetje op gang kwam, kwam de sterfte onder de mossels door het optreden van de mosselparasiet. Toen bracht het noorden uitkomst. In de Waddenzee kregen vele Zeeuwse mossel vissers een perceel toegewezen waarop zij in het voorjaar mosselzaad konden uitzaaien en in het najaar kwamen zij jje uitvarende mosselvloot biedt een i terug om van die zaaivelden bij Bree- kruisen de schepen het Wad op, de kor- netten langszij Hein Schikker, Stoffel Schikker en nog een paar anderen. Momenteel wordt ook reeds door een commissie onderzocht of er voor Harlin gen mogelijkheden zijn om mosselstad te worden. Het is echter de vraag of het Wad groot genoeg is voor alle Zeeuwse mosselaars. Er is tenslotte ook ruimte nodig voor de garnalenvisserij. Bovendien kent het Wad geen geschikte verwaterplaatsen, waar de mossels voor ze ongeveer voor consumptie gereed zijn, worden schoongespoeld. In deze da gen hebben de mosselvissers trouwens niet veel tijd om over al deze problemen F KT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1