De Regenboogklasse veertig Sneek’s eerste burgeres opende de deuren van voor Ongewoon schouwspel Sneek jaar „Zuivelland” IJLST en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL mens Zeldzaam jubileum Populair-wetenschappelijke voorlichting. Melk onont beerlijk voor de 112e jaargang no. 45 Donderdag 6 juni 1957 I Redakteur: L. KIEZEBRINK I Melk straks 6 cent duurder eet Benoemd Openbare Leeszaal Bibliotheek Eindexamen Gein. Gym nasium Sneek Redaktie-adres Klelnzand 7 - Telefoon 2872 f i «i n 11 ff «I M II' - Het Sneeker Nieuwsblad is een Grote activiteit van het Ver bond voor Veilig Verkeer Negen typhusgevallen te Harlingen gecmbinnrde uilgm un NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Hoger ouderdomspensioen Skutsje van Bouke de Vries aangekocht Stichting Herv. Jeugd- en V ormingscentrum „De Oorsprong” Auto-ongeluk SNEEKER NIEUWSBLAD Films. om De eerste -n wijlen de heer Hylke v. d. Zee, Met al deze jonge krachten schijnt de EEN MELKTOAST heer Dorlas klinken op het slagen van Niet duur. Kijkspel. (Ons Noorden). De heer J. Nauta, directeur K.N.M. en voorzitter van het werkcomité, vroeg zich af hoe het mogelijk is dat het pu bliek soms klaagt over de hoge melk prijs. Geen enkel voedingsmiddel schenkt ons voor 30 cent zo veel waardevols als melk. De dank die hem gebracht werd wilde spreker graag doorgeven aan zijn medewerkers. Verder wenste hij dat de tentoonstelling moge beantwoorden aan het doel: verhoging van de zuivelver- koop, wat de gezondheidstoestand van de bevolking ten goede zal komen. Een eer voor Sneek. Het gezelschap wandelde daarna naar he Martiniplein, waar mevrouw Raster- hoif met het doorknippen van een lint de deuren van Zuivelland voor de be zoekers opende. In het gebouw was al direct een fees telijk prettige stemming, die zeker tot stand is gekomen door de ruime, frisse opstelling van de stands. Met groot ge noegen wandelt men hier eerst wat rond om een indruk te krijgen van het ge heel, voordat men tot de details over gaat. Wat men dan zoal ziet? In de eerste plaats zijn natuurlijk de producten waar het hier om gaat, melk, wijze van Naast de grote hal is de zuivel-bio, waar wij een zeer geestig filmpje van Joop Geesink zagen, waarin het beken- Na voortgezet examen geslaagd voor A: de heer P. H. Hilaiides te Bozum. en na verwachting dan ook gewettigd, dat de jubilerende klasse ook hier in Friesland nog lang een van de grootste attracties in de wedstrijden zal blijven dan be- Maar ook het amusante en interes sante kijkspel is niet vergeten. Vlak bij de ingang is al het heel grote bewegen de circusdiorama, waar heus niet alleen kinderen met plezier naar zullen kijken. De roomboter-stand animeert U de plaatjes voor het mooie album te sparen. De melodieuze, werkelijk vrouwelijke stem van de beroemde sprekende koe Van de oudere Sneker Regenboogzei. Iers hebben nu Sijbren Kuipers, Dirk Oppenhuizen, Jelle Zwart en Marten Hendriks hun wedstrijdloopbaan allen afgesloten. Maar gelukkig zijn er in de loop der jaren ook nieuwe en jonge krachten opgekomen, die thans de tra ditie voortzetten. Zowel op de Friese wedstrijdbanen als in Holland. Alberda. de bekendste onder de jon geren, volgde zelfs tweemaal het voor beeld van de nestor Klaas Vrolijk door nationaal kampioen te worden, waarmee hij zich onder de sterren van zijn klasse geplaatst heeft. Maar ook Johan de Wil de, Tom Zwart, Feitze en Appie Oppen huizen hebben al meermalen laten zien dat ze uit het goede hout gesneden zijn. Daarom is het voor deze klasse en voor Sneek zo jammer, dat de gebr. Oppen huizen thans niet meer in de gelegen heid zijn de lege plaats welke hun vader achterliet in te nemen. Daartegenover' echter hebben we de laatste weken met voldoening de succesvólle entree van Gabs Zijlstra in de als nieuw geworden Regenboog van de voorzitter der S.Z.C. kunnen constateren, zodat tegen het jongste verlies van Oppenhuizen, Hen driks en (laten we hopen tjjdeljjk) van dr. v. d. Zijpp ook al weer winst staat. dende huisjes en de twee kaasdraggrs, die deze keurige groep completeerden. De auto’s van Normandia en de K.N.M. waren omringd door zuivelarbeiders in hun bekende witte pakken, wat het ge heel nog kleuriger en aantrekkelijker maakte. De plaatselijke muziekkorpsen en de beide Tamboer, en Pijpercorpsen van Advendo verleenden weer hun onmisbare medewerking aan deze geslaagde op tocht, die besloten werd met een défilé voor het stadhuis. Omdat, de Burgemeester en de loco- burgemeester beide uitstedig waren, opende wethouder Boonstra daarna, na mens het gemeentebestuur, de tentoon stelling met een korte toespraak. Het gemeentebestuur is zeer ingeno men met de organisatie van deze ten toonstelling in onze stad, die door haar bijzondere ligging een verzorgingscen trum is van een wijde omgeving. Men zou Sneek zelf een zuivelland kunnen noemen en de naam van de tentoonstel ling is dan ook zeer toepasselijk voor de stad Vooruitlopende op de rondgang over de tentoonsteling, wilde de heer Boon stra graag zeggen dat h(j een grote be wondering heeft voor de sfeer die er heerst: men geeft hier op een populair wetenschappelijke wijze voorlichting en alle bezoekers zullen hier zeker belang stelling voor hebben. Het is een eer voor Sneek deze ten toonstelling gastvrijheid te verlenen. Met de wens dat het publiek in zo grote getale de tentoonstelling zal bezoeken, dat het zelfs in deze grote hal moeilijk zal zijn de stroom te verwerken, ver klaarde wethouder Boonstra de tentoon stelling voor geopend. De melkprijsverhoging met 6 cent per liter zal „onder alle omstandigheden” per 1 juli worden doorgevoerd. Dit ver klaarde minister Mansholt (Landbouw) dinsdagmiddag in de Eerste Kamer tij dens de behandeling van zijn begroting. De verhoging van de melkprijs per 1 juli is „onvermijdelijk”, aldus de minis ter. De prijs van de drinkmelk in Neder land steekt ook na de verhoging nog gunstig af bij de melkprijzen in het bui tenland. De regeringssubsidie op de melk bedraagt straks 4 cent per kilo (vetgehalte: 3.7 percent). (De Volkskrant). „Het Nederlands Zuivel bureau wil in binnen- en buitenland de vlag zwaaien en overal verkondigen dat melk een onontbeerlijk voedsel is voor de mens. Van wlegekind tot in de ouderdom moeten wij melk gebruiken”. Aldus sprak de heer H- Dorlas, directeur van het Ned. Zuivelbureau tot de vele genodigden die dinsdagmorgen in de raadzaal waren samengekomen, de opening van de tentoonstelling „In Zuivelland” mee te maken. De heer Dorlas sprak woorden van welkom tot verschillende burgemeesters en loco-burgemeesters, Gedeputeerde H. M. Gerbrandij en de raadsleden, als mede tot de vertegenwoordigers uit alle industriële, zakelijke en ambtelijke, krin gen, onderwijsmensen en vertegenwoor digsters uit de vrouwenverenigingen, die de lezingen hebben georganiseerd. Spre ker wilde speciaal de heer J. Nauta, voorzitter van het werkcomité, hartelijk dank zeggen voor het vele werk dat hij, vooral voor de optocht, verricht heeft. In Harlingen zijn tot dusver negen gevallen van typhus geconstateerd. Deze gevallen hebben zich voorgedaan in ver schillende delen van de stad. Door de Geneeskundige Inspectie voor de Volks gezondheid wordt momenteel een onder zoek naar de oorzaak ingesteld. Naar verluidt zou het niet uitgesloten zijn dat de besmetting zou zijn veroorzaakt door het eten van eendeneieren. Van de patiënten in de verschillende leeftijdsgroepen zijn er acht in het St. Joseph Ziekenhuis en één in het Alge meen Ziekenhuis te Harlingen opgeno men. Er bestaat vooralsnog geen reden tot ernstige bezorgdheid. De toestand van de patiënten liet zich niet ongunstig aanzien. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat hier sprake zou zijn van het begin van een epidemie. Alle gevallen staan volkomen op zichzelf, en geven geen aanleiding om te veronder stellen dat de ziekte zich in sterke I mate nog verder zal uitbreiden. (Friesch Dagblad). beste melkproducten is, zeer licht ver teerbaar en met een hoog voedingsge- halte Aan de stand zullen ze het l' vertellen en waarschijnlijk ook bij het aardige vraag- en antwoordspel een eindje verder op, dat een nieuwe attrac tie is op deze uitgebreide tentoonstel ling. Naast de keuken is een stand waarbij velen op de rondgang een poosje zullen blijven staan men kan er kaashapjes proeven. Hier laat men de moderne huis vrouw zien en proeven wat ze met een smakelijke kaas fondue kan bereiken. Dat het resultaat gehemeltestrelend is kunt U al aan de gezichten van de proe vers zien als U zelf nog niet aan de beurt bent. Dit is dan de praktische, smakelijke, zeker niet onbelangrijkste kant van de tentoonstelling. De Regenboogklasse bestaat deze maand 40 jaar. Op 10 juni 1917 debuteerden deze mooie schepen, een ontwerp van Gerardus de Vries Lentsch, tijdens de wedstrijden van Hollandia op het Brasemenneer. Is het op zichzelf al een bij zonderheid dat een wedstrijdklasse zo lang bestaat, nog merkwaardiger is, dat er in al die 40 jaar niets aan het schip of de tuigage veranderd is, en dat het, hoewel geenszins modern meer, nog altijd een grote populariteit in de zell- wereld geniet. Mevr. Rasterhoff, weth. Boonstra en de de tentoonstelling. boter, kaas, op zeer smakelijke uitgestald onder grote kleurendia's de verschillende gerechten die er van te maken zijn. Deze gerechten zelf ziet U door twee demonstratrices maken in de ruime keuken die achter in het gebouw is. Als U tijdens grote drukte geen plaats meer kunt krijgen aan de ronde toonbank, zult U alles duidelijk in spie gels kunnen volgen. Wij zagen tomaten soep met kaas klaarmaken waar nog wel iets van te leren viel en yoghurt pudding, gegarneerd met franse vrucht jes, die heerlijk was en er zeer smakelijk uitzag. Verichijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Regenboog in Sneek liet niet lang op zich wachten. Het was no. 5, de Snip, het eigendom van een combinatie in Hol land waarvan ook wijlen de heer Hib- ma deel uitmaakte. Spoedig daarna echter stapte de heer Hibma over in de 6 [meter klasse en kwam de Snip in han dt'’ hoort U hier al ze vertelt U aller liefst hoeveel zusjes ze heeft en welke kleur ze bij voorkeur voor haar mantel kiest. Echte vrouwelijke antwoorden, op vrouwelijke vragen. De weegschaal zou ik geen kijkspel durven noemen... leer zaam en aardig is het wel. De stereo- kijkers zullen zich zeker in een druk bezoek verheugen en de weide maquette met vogels is wel bijzonder mooi en at tractief. Zo is dus deze tentoonstelling in de tails verzorgd en de bezoekers zullen zeker tevreden zijn. de mannetje van „met melk meer mans” de hoofdrol speelde. Met dergelyke filmpjes slaat het Zuivelbureau op ten toonstellingen in het buitenland een uit stekend figuurEen demonstratrice hield hierna nog een praatje, met een demonstratie over het universele voe dingsmiddel melk. Melk die we tot slot proefden bjj de melkbar in de vorm van een onvol prezen milk-shake Verkrijgbaar in verschillende vruchtensmaken, of met chocola, en die U geproefd moet heb ben om er over mee te kunnen praten en er van na te genieten. Wist U dat yoghurt een van de aller- die .i ar weer verkocht naar Heeren- veen Toen evenwel kochten de heren Olij en v. d. Weij de 7 en de 11 en later ook nog de 20. De eerste werd in 1923 de we mogen wel zeggen beroemde Windekind van Dirk Oppenhuizen, de 20 net Waterzonnetje van wijlen de heer Joh. Zwart. Een jaar later verschenen hier de eveneens zeer snelle en ver maarde Waterrot van Sijbren Kuipers en de Swalker (later omgedoopt in Hen- nie) van Marten Hendriks, waarmee deze bekwame zeilers eveneens vele en fraaie suksessen hebben geboekt. Zowel op de Friese als op de Hollandse wed strijdbanen. In diezelfde tijd bracht Op penhuizen ook zijn eerste (en triumfale) bezoek aan de Kaag, waarmee de grond- slag gelegd werd voor de Holland Friesland wedstrijden waarvoor aan beide zijden van het IJselmeer nog al tijd veel belangstelling bestaat. In de afgelopen maand mei telde de Leeszaal 1580 bezoekers onder wie 146 vrouwen, en bedroeg het aantal uitge leende banden 8564. HEEG. De heer B. Nauta, afkomstig van Bozum, thans onderwijzer aan de Geref. school alhier, heeft een benoe ming aangenomen naar de C. N. School te Noordbergum. De uitkeringen krachtens de algemene ouderdomsverzekering zullen verhoogd moeten worden: van 1404 gulden tot 1512 gulden voor gehuwden en van 846 gulden tot 930 gulden voor ongehuwden. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft hierover advies ge vraagd aan de Sociaal Economische Raad. Voor de verhoging worden drie rede nen opgegeven: [1. Bij het invoeren van de Algemene (Ouderdomswet is uitgegaan van voor lopige gegevens. Nu men over de defi nitieve cijfers beschikt, blijkt het nodig, dat er verbeteringen worden aange bracht. De verhoging zou een terugwer kende kracht moeten hebben vanaf 1 januari 1957; 2. De uitkeringen moeten verder ver hoogd worden omdat de loonindex is ge stegen. Deze verhoging zal moeten in gaan op 1 juli a.s.; 3. De derde verhoging wordt veroor zaakt door een stijging van de huurprij zen. Deze zal per 1 augustus a.s. in gaan, wanneer de huurwetten door het parlement zijn aangenomen, aldus meldt de correspondent van De Volkskrant aan zijn blad. Normandia met een aanlokkelijk kam- peertafereeltje aan het meer, waarbij zelfs de zeilboot en het riet niet ontbra ken, de twee van de K.N.M. waarvan de ene de voedzame yoghurt onder de aan dacht bracht en de andere de export van haar artikelen over de gehele wereld voorstelde. De vreemde en verre landen werden hiei- op suggestieve wijze voor gesteld door kinderen in de klederdrach ten en met de huidskleur van de bewo ners dier werelddelen. En dan tenslotte maar niet in de laatste plaats nog de auto van de Fa. Halbertsma aan de Geeuw alhier met een aanlokkelijke uitstalling Pegasuskaas, waarvoor ook reclame gemaakt werd met de beide rij- Advert mtieprijt 15 ct per mm. Bij contract (bandelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 85C748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De melktappers en hun der leveranciers stonden dinsdagavond in het middelpunt belangstelling. Hoe groot die was laat deze foto duidelijk zien. delijke Rijvereniging „De Waterpoor- ters” en geopend door een groot aantal jeugdige gymnasten met blauwe span doeken, trokken uiteraard de grote praalwagens de meeste aandacht, maar ook de feestelijk en kleurig versierde karren en driewielers vap de melktap- pers kregen de belangstelling welke ze verdienden. En menige melkboer tevens een waarderend woord of joviale groet mee van de bewoners der wjjken welke iedere dag zo trouw door deze nijvere werkers van zuivelproducten worden voorzien. De best geslaagde wagens waren naar onze mening die van de Friese Vlag en de Frico, voorstellende de hoorn des overvloeds in dit geval een rijke sor tering Frico producten de auto van Export en reclame. Vervolgens zette de heer Dorlas uit een welk een groot economisch belang Nederland heeft bij de export van zijn enorm grote zuivelproductie. De export bestaat tegenwoordig uit handelsverdra- gen, het heeft iets precairs en het is een van de belangrijkste taken van het Ned. Zuivelbureau deze export tot stand te brengen. Daarnaast is het noodzakelijk ook reclame te maken in het binnenland; de Nederlandse consu ment is zeer belanrijk voor bet bestaar van de zuivelhandel. Ten einde de omzet nog hoger op te voeren brengt het bu reau de bekende slogans, werkt het mee op jaarbeurzen en. organiseert het de tentoonstelling „In Zuivelland”, die dan vandaag geopend zal worden in Sneek, Met genoegen maakte spreker bekend dat in Sneek 36 en in Bolsward 10 zui- velverkopende middenstanders mee doen aan de etalage-wedstrijd. Bij de overige prijzen heeft de Federatie afd. Noord nog een mooie zilveren beker gevoegd. Moge Sneek een zuivelstad bij uitne mendheid zijn. De Grouwster commissie skütsjesilen heeft het skutsje van Bouke de Vries (Grouw) aangekocht, zodat ook dit schip voorlopig bewaard is voor deze mooie Friese zeilsport. Dat onze stad deze en een gedeelte van de volgende week in het teken van de zuivel staat, hebben de zuivelfabrieken, kaashandelaren en melktappers nog eens extra onderstreept met de mooie op tocht waarmee ze dinsdagavond de stad doorkruisten. En niet alleen het centrum maar ook de buitenwijken, die gewoon lijk van dergelijke festiviteiten versto ken blijven. Allen hadden zichtbaar hun best ge daan goed voor de dag te komen, en dat dit gewaardeerd is, bleek wel uit de enorme belangstelling welke de burgerij voor dit ongewone schouwspel toonde. In de lange stoet, die voorafgegaan werd door ruiters te paard van de Lan- Toetreding van de nieuwe ver eniging „DE VLAG IN TOP” te Amsterdam met ruim 2000 leden. Onmiddellijk nadat in den lande met medewerking van de 300 afdelingen van het Verbond en die van de consuls en politie aan de ca. 190.000 leerlingen van het lager onderwijs het Jeugdverkeers- examen werd afgenomen, is het Verbond gestart met een reeks van activiteiten, die van allure zijn. Als de voornaamste moet gezien wor den de actie „KRUISPUNT”, welke als een nieuwe actie-Bergers erop gericht is om er zorg voor te dragen, dat door het Nederlandse volk aan het Verbond het landgoed „DE CLOESE” bij Lochem wordt aangeboden. Het zal ingericht worden als een nationaal voorlichtings centrum op verkeersgebied in de ruimste zin van het woord. Een halt millioen folders inhakende op de actie „Kruispunt” zal met het oog op de komende zomervacantie worden verspreid. Een nieuw orgaan „Wegwijs” van het Verbond voor de weggebruikers zal re gelmatig via de afdelingen en op andere wijze worden uitgereikt. De schriftelijke verkeerscursus van het Verbond voor de weggebruikers wordt op nieuwe aantrekkelijke voorwaarden gepresenteerd. Wedstrijden in Veilig Rijden wordt nieuw leven ingeblazen. Het houden van bromfietscursussen door de afdelingen, consuls en politie zal krachtdadig worden uitgebouwd. Met de voorbereiding van de bewer king van de provincie Utrecht, gevolgd door die van Noord Holland, met een drietal propaganda-autos met filmuit- rusting is reeds een begin gemaakt. Nieuwe verkeersfilms en strips zijn reeds voor projectie gereed en ter be schikking van de afdelingen. Voor het najaar worden verdere plan nen voorbereid. De één jaar oude vereniging voor Vei lig Verkeer „De Vlag in Top" te Am sterdam is met ruim 2000 leden als 300ste afdeling van het Verbond toege laten. Het zal duidelijk zijn, dat enkele in de laatste tijd opgedoken geruchten om trent moeilijkheden in bestuurskringen van het Verbond voor Veilig Verkeer door al deze activiteiten op afdoende wijze zijn gelogenstraft. De Stichting Hervormd Jeugd- Vormingscentrum Friesland heeft, i aanbesteding, de verbouwing van „De Oorsprong” gegund aan de fa. wed. H. v. Solkema Zn. te St. Nicolaasga en het schilderwerk aan de fa. H. Kampen te Langweer. Ook voor de aanleg van electriciteit, sanitair en centrale verwar ming is opdracht gegeven. De cijfers der begroting behoefden bij dit alles niet te worden overschreden. De eerste fase van het streven tot op richting van dit centrum is nu achter de rug: de opening en ingebruikneming er van is nu nog slechts een kwestie van tijd. Een inrichtingscommissie werkt de plannen voor meubilering' en stoffering van het gebouw uit, terwijl een andere commissie een werkplan voor 1958 op stelt. Acties tot financiering van de in richting worden nog over de gehele provincie gevoerd, waarbij de gewaar deerde steun van vooraanstaande figuren in Friesland ondervonden wordt. Het bestuur wekt alle lezers op tot bijdragen aan dit werk. Dinsdagmiddag omstreeks één uur is op de Rijksstraatweg, tegenover het badpaviljoen „de Kleine Wielen” te Leeuwarden een volkswagen in volle vaart tegen een boom gebotst, waarbij de bestuurder, de vertegenwoordiger de heer E. Faber uit Sneek ernstig werd gewond. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder van een Vedette, komende uit de richting Leeuwarden, afsloeg om aan de linkerzijde een parkeergelegen heid op te rijden, aldus het Friesch j Dagblad. De heer Faber, die eveneens uit de richting van de stad kwam, wilde nog juist de Vedette passeren, met het ge volg evenwel dat beide wagens elkaar raakten. De Volkswagen maakte een zwaai en smakte met een hevige klap tegen een boom, waarbij de wagen zeer zwaai' beschadigd werd. De heer Faber is per ziekenauto naar het St. Antonius-ziekenhuis te Sneek overgebracht, waar zijn toestand zich gisteren vrij redelijk liet aanzien. Hij had het stuur tegen zijn borstkas ge kregen en liep verder enige verwondin gen aan het hoofd op. De andere wa gen werd slechts in zeer geringe mate beschadigd. Ook in onze stad hebben zowel de zei lers als de niet zeilende toeschouwers bij de wedstrijden altijd een grote voor liefde voor de Regenbogen aan de dag gelegd, die hun naam ontlenen aan de kleuren van de Regenboog waarin ze oorspronkelijk geschilderd zouden wor den. Later is hiervan afgeweken en wer den de nieuwe schepen meestal blank gelakt. Weldra stonden ze hier zelfs zó hoog in aanzien, dat ze wel de Konin ginnen van het Sneekermeer genoemd werden, een onderscheiding welke nog nimmer aan een andere klasse ten deel was gevallen. Maar wij hadden ook het grote voorrecht dat hier kwatne bemanningen gereed stonden in deze vrij grote schepen te zeilen, een privilege dat we nog heden ten dage genieten nu een jongere generatie al voor een deel de plaats van de ouderen heeft ingenomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1