Aanwinsten Fries Scheepvaart Museum Bestuur van het Groene Kruis De K.N.M. binnenkort 75 jaar Andries Jorritsma kan nu ook „naar buiten” is weer compleet [TH IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, Bedrijfscantine van Gebr. Tjallema geopend 4 112e jaargang no. 51 Donderdag 27 juni 1957 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Nehru komt ook in ons land Vondst in de Geeuw, die later zoek raakte Slotermeer Wandeltocht Afscheid en intree Ds. H. Annema Afsche'd Ds Stap Dr. v. d. Zijpp tot ere-voorzitter benoemd Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Internationaal congres van Bioscoop-exploitanten Benoemd Zeepost t feta SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK be- Nieuwe bestuursleden. Jaarverslagen. H. H. LEGE GEAëN. Koninklijk. Redaktie-adres Kleinzand 7 - Telefoon 2872 Ds. D. C. C. Stap, Herv. predikant te Oppenhuizen c.a. hoopt op zondag 7 juli in de avonddienst afscheid te nemen van de Hervormde Gemeente aldaar en zondag 14 juli zijn intrede te doen te Nieuw-Weerdinge, na des morgens be vestigd te zijn door Ds. J. W. Beere- kamp, Herv. predikant te Hogeveen. Op voorstel van het bestuur werd tot besluit onder applaus besloten de afge treden voorzitter dr. J. W. v. d. Zypp te benoemen tot ere-voorzitter van de Vereniging. en van van Keerzijde. Was dit de gang van zaken in jaartal len uitgedrukt, ook deze medaille heeft een keerzijde. Niet altijd ging alles zo zal zondag 11 augustus a.s. te Irnsum af scheid nemen van de doopsgezinde ge meente van Irnsum-Poppingawier-Warga en zondag 18 augustus d.a.v. te Gorre- dijk en zondag 25 augustus te Boven- knijpe zijn intrede doen als predikant van de doopsgezinde gemeente van Gor- redijk-Bovenknijpe, Hij wordt daar de opvolger van mej. da. T. G. Siccama, die naar Wolvega is vertrokken als pre dikante van de doopsgezinde gemeente van Wolvega-Tjallebert. Het comité van de Slotermeer Wan deltocht uit Balk, Sloten en Woudsend, vergaderde onder voorzitterschap van de heer B. K. Okma in hotel Boonstra te Balk. Tevens waren aanwezig enige be stuursleden van de Noord Nederlandsche Wandelsport Bond. Na een uitvoerige en geanimeerde bespreking werd beslo ten deze 8ste Slotermeer Wandeltocht dit jaar te houden onder toezicht van de N.N.W.B. Dit als propagandatocht. Als datum werd vastgesteld: zaterdag middag 13 juli, start 2 uur. Startplaat- hen: Sloten, hotel de Jong; Balk, hotel Boonstra: Woudsend, hotel Kuipers. Ie dere deelnemer die de tocht volbrengt ontvangt evenals andere jaren ’n mooie herinneringsmedaille. Voor de groepen zijn weer prachtige prijzen beschikbaar gesteld. Tevens is een prachtige wissel- beker aangeboden voor de groep, die de hoogste punten behaalt. De voorzitter hoopte in zijn slotwoord dat deze mooie tocht door bovengenoemd initiatief nog beter tot haar recht zal komen en dat zeer veel groepen zullen meedoen, wat de aantrekkelijkheid nog verhoogt. Het dagblad „De Telegraaf” De Courant „Het Nieuws van de Dag” schonk hem namelijk in het kader van zijn „opera tie T.V.” een nieuwe motor-invalide- wagen, welke hij gisteren verrast en Was 1882 een belangrijk jaar voor Friesland U zult het antwoord op deze vraag tevergeefs in de geschiedenisboekjes zoeken. Toch vond er omstreeks die tijd een revdlutle plaats. De zuivel-export kreeg last van bloedarmoede, hoofdzakelijk tengevolge van de steeds sterkere concurrentie van andere zuivel-exporteren- de landen. De in ons land nog steeds op de boerderij vervaardigde zuivel-pro- ducten konden qua qualiteit niet meer op tegen de Deense en Holsteinse pro ducten, zbdat men genoodzaakt was nieuwe wegen te zoeken. Een tot dit doel benoemde commissie reisde naar Denemarken om daar eens poolshoogte te ne men, en kwam terug met allerlei nieuwigheden op bereidingsgebled. De eerste minister van India, Nehru, die na zijn tocht door Scandinavië mo menteel in Londen deelneemt aan de Commonwealth Prime Minister 'confe rence, zal op 8 juli a.s. voor een twee daags verblijf in ons land aankomen, waarna hij na bezoeken aan Cairo en Khartoen, via Cairo weer naar zijn land zal terügkeren. In de vacatures, ontstaan door het af treden van dr. J. W. v. d. Zijpp en het overlijden van notaris J. Zijlstra werd voorzien door de benoeming resp. tot voorzitter en secretaris, van de heren J. Algra en Drs. P. Aukema. Het benoe men van een afgevaardigde of afgevaar digden naar de algemene vergadering van het Prov. Groene Kruis werd aan het bestuur overgelaten. Bij de rondvraag pleitte de heer J. Noorman voor een nieuw Groene Kruis gebouw. Ziet het bestuur daar ook kans toe door middel van een geldlening en met steun van de gemeente? In vele "kleinere dorpsgemeenten in Friesland is reeds een nieuw gebouw tot stand ge komen en daar mag Sneek als Fries- lands tweede veste toch niet bij achter bljjven. Zowel uit het antwoord van de voor zitter als dat van de penningmeester en het bestuurslid P. Jongejans bleek echter wel, dat er voorlopig niet veel van een nieuw gebouw kan komen. De kwestie van het gebouw heeft echter de aandacht van het bestuur. De heer Eekma adviseerde het be stuur leden boven 70 jaar de halve con tributie te laten betalen of, zo dat niet kan, alle leden hetzelfde bedrag. De voorzitter zegde overweging hiervan toe, Ere-voorzitter. Hoe echter alle boeren te bereiken en te instrueren? Een voorstel om de melk fabriekmatig te gaan verwerken, werd van de hand gewezen. En nog steeds modderde men voort. Het geeft daarom wel blijk van moed en een vooruitzien de blik dat, ondanks de negatieve advie zen welke overal rondgestrooid werden, toch enkele particulieren het initiatief namen een zuivelfabriek op te richten. Moeilijkheden. maakt, en dus nieuwe mogelijkheden gaven voor de Zuivelbereiding. In 1888 kwam de volgende grote stap: twee nieuwe fabrieken te Oosterlittens en te Oudega (W.), terwijl uit de ba lans bleek dat de fabrieken te Bolsward en IJsbrechtum toen al flink waren uit gebouwd.. Zij stonden reeds jaren op de balans voor bedragen boven de f 50.000. Naast de heer Waller kwam een 2e directeur, de heer D. Harmens. Een persoon, die als „zeehandelaar” ten to nele kwam, maar die tijdens zijn loop baan bewezen heeft uit het goede „Zui- velhout” gesneden te zijn. Een bewijs hiervoor is wel, dat toen dooi’ de Friesche Mij. van Landbouw het Boter- contrólestation werd opgericht, hij be noemd werd in de commissie van ad vies. Ondertussen was er in 1892 ook al een vijfde fabriek gesticht en wel te Wommels. De wnd. voorzitter deelde daarna mede, dat in de loop van het jaar wijzi ging is gekomen in de wijkverdeling voor de verpleegsters. Gehoopt wordt dat dit ook een verbetering zal zijn. Zeer verheugd en dankbaar toonde hij zich over het de vorige avond in de ge meenteraad genomen besluit de subsidie aan het Groene Kruis te verhogen, maar minder prettig was het feit dat de voor zitter, dr. v. d. Zijpp, in de loop van dit jaar het bestuur verliet. Dat spijt ons zeer, aldus de heer Nieuwenhuis. Door zijn werk is de afdeling hier opgericht, die hij daarna met bekwame hand steeds heeft geleid, en onder zijn voorzitter schap is veel tot stand gekomen, o.a. het eigen gebouw. Spr. is er dan ook volkomen van overtuigd, dat dr. v. d. Zijpp van grote betekenis voor de ver eniging is geweest. Gelukkig is hij weer hersteld en blijft hij lid. Hopelijk zal hij nog eens in het bestuur terugkeren. Dokter Nieuwenhuis stond daarna stil bij het droeve verlies dat de vereniging leed door het overlijden van haar secre taris, notaris Zijlstra, die deze functie ook vele jaren op uitnemende wijze ver vulde. De vergadering gedacht hem door staande enige ogenblikken stilte te be trachten. fen, smakken, fluiten en galjoten varen plachten te worden. Negatief waren onze nasporingen, in het Rijksmuseum te Amsterdam ver richt, naar de overblijfselen van een zwaard, kort voor het jaar 1873 uit de Geeuw nabij Sneek opgehaald en door toedoen van de Sneker „kunstschilder”, gelijk hij in het desbetreffende jaarver slag genoemd wordt, J. Hofstra, in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden beland. Naderhand moet dit voorwerp met nog andere, uit de middeleeuwen daterende, oudheden naar het Rijksmu seum te Amsterdam zyn overgebracht doch men slaagde er daar niet in het voorwerp terug te vinden, aangezien het onvoldoende beschreven in de Inventaris werd opgenomen. Blijkens de omschrijving van 1873 be trof het de overblijfselen van een ijzeren lemmet, waaraan verbonden de resten van een houten gevest, oorspronkelijk met leder bekleed en versierd met een zilveren band. Op de voorzijde van deze zilveren band was de heilige Anna uit gebeeld, in zittende houding, vóór haar Maria en Jezus. Op de band, die onder en boven met een touwvormige sierrand werd afgesloten, was een fladderend lint ingesneden, waarop de volgende in scriptie te lezen viel: „Help Heilige Moeder St. Anna”. Kennelijk heeft men hier te doen met een wapen uit de 16e eeuw, al blijft het gissen tijdens welk der vele krijgsbe drijven uit dit tijdperk, waaraan Sneek deel had, het wapen in het water kan zijn gevallen. Aan een Watergeus heeft het in ieder geval niet toebehoord 1 Tot een volgende maal. VriMhijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS \dministratie: ornb Drijlhout Riezebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 deloon 5005 (K 5150) Dat men ook in regeringskringen gro te waardering had voor het werk van de Maatschappij bleek wel in 1899. De toen 17-jarige onderneming kreeg de kroon op haai' werk in de vorm van de toekenning van het praedicaat „Konink lijke”. Sedertdien ging de K.N.M. dus ge kroond door het leven. Nadat de heer Waller in 1901 van het toneel was ver dwenen, werd in 1908 tot opvolger van de heer Harmens benoemd de heer J. G. Hibma. die reeds direct bij het begin van zijn loopbaan het initiatief nam tot het oprichten van de Vereniging van Zuivelfabrikanten. Enkele jaren later werd het hoofdkantoor der Maatschap pij overgebracht naar Sneek, waai' het nu nog steeds (aan de Dr Boumaweg) is gevestigd. In 1920 werd een fabriek te Nijega (H.O.) bijgekocht, welke na ge sloopt te zijn, geheel nieuw weid opge bouwd en in 1921 begon te werken. In 1930 werd de heer Hibma opgevolgd door de heer M. Haagsma, tijdens wiens bewind de K.N.M. de zuivelwereld voor ging bij het nu nog zeer actuele pro bleem der concentratie. De fabriek te Wommels werd gesloten en de melk over de dichtstbijliggende fabrieken verdeeld. Toen de heer Haagsma in 1938 bij een auto-ongeluk om het leven kwam, liet hij het bedrijf achter in de handen van de huidige directeur, de heer J. Nauta, kaaskenner bij uitnemendheid, die zjjn bedrijf door de moeilijke oor logsjaren heen bracht en na de oorlog vol energie een nieuwe export opbouw de. De moeilijkheden waren vele. Slechts enkele boeren waren zo vooruitstrevend, dat zij hun melk aan deze fabrieken wil den verkopen. Het gevolg was, dat men een ontzaggelijk uitgebreid melkgebied kreeg, zodat het vervoersprobleem veel van de organisatorische talenten der initiatiefnemers vergde. Personeel was er voldoende, maar uiteraard volkomen ongeschoold, zodat'de directeuren onge twijfeld de eerste tijd alle mogelijke moeite hebben moeten doen om toch nog met een behoorlijk resultaat uit de bus te komen. Ook de eerste Friese fabriek in 1879 door de heer M. Bokma de Boer voor eigen rekening te Veenwouden ge sticht, kreeg het zwaar. Maar ondanks deze teleurstellende resultaten versche nen er op 5 juli 1882 vijf heren voor een notaris in Amsterdam, die zowel hande lende voor eigen verantwoording als in opdracht van anderen verklaarden een N.V. op te willen richten, welke de naam zou dragen „Nederlandsche Maatschap pij van Kaas- en Roomboterfabrieken” en tot doel zou hebben het kopen verkopen van melk, het maken boter en kaas en het verhandelen deze producten. Dit was dan de geboorte van De heer Miedema tot voorzit ter benoemd. Tijdens de jaarvergadering van de In ternationale Unie van Bioscoop-exploi tanten, welke in het Kurhaus te Sche- veningen werd gehouden, is de heer Joh. Miedema, voorzitter van de Nederland se Bioscoopbond, tot president van het nieuwe zittingsjaar benoemd. Naast de behandeling van de jaar stukken kwamen ook enige problemen inhaerent aan de exploitatie van biosco pen aan de orde. De discussie hierover resulteerde in de aanvaarding van een aantal resoluties. De Unie was o.a. van mening dat wettelijke voorschriften op het terrein van de filmkeuring weinig nut hebben, als het toezicht op de naleving daarvan zich uitsluitend beperkt tot bioscoop voorstellingen, maar geen contröle wordt uitgeoefend op vertoning van films door de televisie in openbare gelegenheden als café’s e.d, De Unie besloot het ge vaar voor de jeugd van een zodanige ongecontroleerde filmvertoning onder de aandacht van de desbetreffende regerin gen te brengen. Ook wenste de vergade ring te komen tot een uitbreiding van het aantal jeugdvoorstellingen in de bioscopen, hetgeen onder meer zou kun nen worden bereikt door een grotere productie van films, welke voor de jeugd geschikt zijn. De wnd. secretaris, drs. P. Aukema, begon zjjn jaarverslag met de mede deling, dat de vereniging ook in 1956 haar taak weer naar behoren kon ver vullen. Naast de gewone werkzaamhe den als wijkverpleging, t.b.c.bestrijding, kraamverzorging e.d., werd onder meer ook medewerking verleend aan de moe- dercursus en het bevolkingsonderzoek op tuberculose. Van de 9905 personen welke hier wer den gefotografeerd, bedroeg het aantal actieve tuberculoselijders maar 0.6 %u (6), welk aantal in absolute zin niet hoog is. Het aantal zgn. observatie- patienten bleek aanmerkelijk groter, nl. 110. Dit zjjn de dubieuse gevallen die zowel de goede als de verkeerde kant kuhnen opgaan. Het wijkgebouw was in het afgelopen jaar weer volledig bezet, maar de ex ploitatiekosten wettigen nochtans geen volledig onderhoud in verband met de gestadig toenemende kosten. De vereniging heeft vier wijk>'rpleeg- sters in dienst, die zich allen eer tot van KWf;ten, Ook Hij vertelde oorzaken de iets verlaat waren, maar, zei hy, nu alles klaar is, kunnen wij er trots op zijn. Dankbaar maakte spr. gewag van de medewerking welke bij de bouw en de inrichting van het personeel werd ondervonden. De heer S. de Boer ver vaardigde de (fraaie) muurschilderin gen, anderen hielpen bij het ontwerpen van de bar, het uitzoeken van de kleu ren enz. De cantine is allereerst bedoeld om er tijdens de morgenpauze de koffie te gebruiken waarbij ieder zoals de heer Tjallema met nadruk mededeelde door de cantinebaas (de heer W. Poiesz) op gelijke voet behandeld zal worden. En omdat de consumptie zo goedkoop mogelijk zal zijn, vertrouwde hy dat er ook een druk gebruik van zal worden gemaakt. Met de wens dat zy de band tussen het personeel en de di rectie zal verstevigen, verklaarde de heer Tjallema de cantine daarna voor geopend. Als voorzitter van de Personeelsver eniging bracht de heer S. de Boer de directie dank dat zij deze mooie ruimte voor cantine beschikbaar wilde stellen. Hij had daarna ook nog een verrassing voor het echtpaar Vooistra, dat zondag 12% jaar getrouwd was. De personeels vereniging had daar niets van geweten, maar schonk het koperen bruidspaar nu alsnog een moderne eierkoker en een boeket bloemen speciaal voor mevrouw. Na deze speechjes en het aanbieden van een consumptie bezichtigden de da mes en de andere gasten onder leiding het zeer interessante bedrijf. Gezellig. De cantine maakt door de lichte tin ten waarin ze geschilderd is, het fraai uitgevoerde buffet met luifel, de kleuri ge cretonne gordijnen, het moderne sta len meubilair en de grijs-zwarte colo- vinyl tegelvloer een prettige en gezelli ge indruk, De tafels en stoelen zijn ver vaardigd van zwart gelakte stalen buis en de eersten voorzien van een licht ge kleurde onbrandbare en onkrasbare plastic bekleding. De muurschildering op de linkerwand symboliseert de ont wikkeling van de verftechniek en -fabri cage, die aan de overzijde is een kleu- renfantasie, geïnspireerd op het Friese landschap. De bouw werd onder architectuur van de heer B. Leeman uitgevoerd door het bouwbedrijf G. Doevendans, Landustrie verzorgde de electrische verlichting, H.B.Z. legde de tegelvloer en Buisbank te Bussum leverde het meubilair. Benoemd tot onderwijzeres aan de Brederodeschool te Santpoort Mej. H. T. Dijkstra te Sneek. Dokter W. J. Nieuwenhuis was voldaan over de goede opkomst op de dinsdag avond in Restaurant Piso gehouden en door hem voorgezeten algemeene le denvergadering van het Groene Kruis. Hy concludeerde daaruit dat het zenden van convocaties aan de leden succes heeft opgeleverd en betoogde dat het voor het bestuur prettig is te kunnen constateren dat de leden met de vereniging meeleven. Iedereen in onze stad kent Andries Jorritsma, de ijverige jongeman die in zjjn Invalidewagentje al ruim vyf jaar met matten en borstelwaren voor de Pier de Boer Stichting vent. Hij heeft in die tyd al zo veel aan de huisvrou wen verkocht, dat onze stad, die niet zo groot is, langzamerhand van zijn wa ren verzadigd is geraakt. Die matten van de Pier de Boer Stichting en ook haar borstels zjjn nl. zó sterk, dat ze vele jaren meegaan en dus niet zo vaak vernieuwd behoeven te worden. Daar om was het al lang Andries’ wens zijn werkterrein tot de dorpen in de om geving uit te breiden. Zjjn wagentje was daar echter niet op berekend. Maar gistermiddag is die wens toch vervuld. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Argentina Star (2 juli); Australië: via Engeland (6 juli); Brazilië: m.s. Argentina Star (2 juli); Canada: m.s. Black Hawk (3 juli)s.s. Rijndam (4 juli); s.s. Statendam (6 juli); Chili: via New York (4 juli); In donesië: m.s. Oranje (2 juli); Ned. An tillen: m.s. Oranjestad (2 juli); Ned. Nw. Guinea: m.s. Oranje (2 juli): Nieuw Zeeland: via Engeland (6 juli); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Edinburgh Castle (6 juli); Brits-Oost- Afrika: via. Frankrijk (6 juli). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. een Maatschappij, die zich in de loop der ja ren niet alleen heeft gehandhaafd, maar ook uitgebreid en wier producten thans overal ter wereld bekendheid genieten. Van de jonge maatschappij werd een eerste serie aandelen uitgegeven, groot f 150.000.waarvan f 90.000.werd volgestort. Dit kapitaal werd gebruikt om een fabrieksgebouw te IJsbrechtum aan de grens van Sneek te bouwen voor de somma van f 19.200,82 en een te Bols ward voor de somma van f 18.235,31%, terwijl in elke fabriek een inventaris van f 10.000.— werd aangebracht. Als eerste directeur trad op de heer Th. J. Waller, een der oprichters der maatschappij, die tevens burgemeester van de gemeente Anna Paulowna was. Van stonde af aan werden de zaken flink aangepakt. De Maatschappij legde zich naast de berei ding van boter ook vooral toe op de be reiding van Gouda- en Edammerkaas. Twee kaassoorten, welke voordien in Friesland slechts sporadisch werden ge- onderhoud van het gebouw en de ver betering, eventueel aanvulling van de inventaris en het materiaal worden ge maakt. De penningmeester lichtte de gebre ken aan het gebouw uitvoerig toe en bracht, nadat zijn rekening was goed gekeurd, ook dank aan zijn naamgenoot voor het vele en accurate werk dat hij als administrateur voor de vereniging heeft verricht. vlot en gemakkelijk als het hier werd neergeschreven. Om bij te blijven moes ten er steeds weer interne veranderin gen plaats vinden. Werd in 1882 begon nen met handkracht, thans staan in de fabrieken de modernste machines, waar borgen voor een goed kwaliteitsproduct. De productie op de bedrijven werd in de loop der jaren steeds meer gespeciali seerd. Zo werd de melkinrichting, die thans geheel wordt verbouwd, geconcen treerd in de fabriek te IJsbrechtum, het meest centraal liggende bedrijf. In de loop der jaren zijn ettelijke onderschei dingen aan personeelsleden uitgereikt voor 40-jarige trouwe dienst. Aan So ciale voorzieningen werd ook al vroeg gedacht. Op de balans van 1889 was reeds een post van f 1.000.geplaatst voor een pensioenfonds, welk fonds in 1917 reeds was uitgegroeid tot plm. f 50.000.—. Uit bovenstaande gegevens blijkt wel duidelijk de zeer speciale rol, welke de K.N.M, heeft gespeeld bij het tot stand komen van de fabriekmatige zuivelbe reiding in Nederland en dat zij in de loop der jaren door middel van haar di verse directeuren steeds een stempel heeft gedrukt op de ontwikkeling en de vervolmaking daarvan. dolgelukkig in ontvangst kon nemen. Hij werd daarvoor op het stadhuis ontboden hoewel hij zelf nog niet wist welk groot geluk hem daar wachtte waar behalve twee heren van genoemde krant ook de heer W. Trenning, secre taris van Sociale Zorg en het bestuur van de Pier de Boer Stichting reeds aanwezig waren. In de kleine raadzaal vertelde de heer Trenning hem, wat door samenwerking van heel veel mensen voor hem tot stand was gebracht en dqt hij dus nu voortaan met zijn nieuwe wagen ook „naar buiten” kan. De heer A. van Doorn, bestuurslid van de Pier de Boer Stichting, bracht de ge vers hartelijk dank voor deze sympa thieke en royale geste, wat hij eveneens deed namens ’t bestuur van de afd. der De Verfwarenfabriek Gebr. Tjallema N.V. alhier gaat met zijn tijd mee. Niet alleen bij de fabricage van zijn produc ten, maar ook wat de zorg voor het personeel betreft. Het bewijs hiervan is de nieuwe cantine, die gistermiddag officieel en enigszins feestelijk in ge bruik werd genomen. Bij deze opening waren ook de dames van de werknemers aanwezig, die in ’t bijzonder door de heer G. Tjallema na mens de directie verwelkomd werden, dat door verschillende het gereedkomen van cantine en deze opening A.V.O., die Andries waarschijnlijk op den duur aan een nieuwe wagen had moe ten helpen, wat niet gemakenlijk zou zijn geweest. Uit waardering overhan digde hij de vertegenwoordiger van De Telegraaf een enveloppe met inhoud voor het Televisiefonds. Andries zelf was te zeer onder de in druk om zijn dank direct al onder woor den te brengen. Daarom deed zijn vader het eerst maar voor hem. En toen brak het grote moment aan, dat hij z’n mooie nieuwe wagen, die voor het stadhuis op hem wachtte, mocht zien. Dat greep hem zó aan, dat hij z’n tranen niet kon bedwingen. Maar spoe dig kwam de blijde lach op zijn gezicht terug en zijn geluk kende geen grenzen meer toen hij na enige technische aan wijzingen van de leverancier van de wa gen, een proefritje mocht maken. Daarna reed het gehele gezelschap naar de Pier de Boer Stichting. Andries voor de laatste maal in zijn oude wa gentje, dat door het T.V. fonds opge knapt zal worden om er weer een andere invalide jongen mee te kunnen helpen. Advert -ntieprijs 15 ct pei mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs t 5. per halt jaar Franco per post t 5.75 per balt jaar. Giro 850’48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. volle tevredenheid fan het bestóur hun niet gemakkelijRe ta"“ r=ten. over de concierge was f,er. acnter de tafel zeer tevreden. Aan al deze functionaris sen werd daarvoor dank gebracht. De wykzusters legden totaal 9861 huisbezoeken af, t.w. 9363 normale en 498 ter zake van de tuberculosebe strijding enz. Niet daarbij Inbegrepen zyn de vele bezoeken in verband met praenatale zorg, zuigelingen- en kleu terzorg en de propaganda. Het ledental schommelt rond de 3000. Het materiaal verkeert in vrij goede staat van onderhoud. Een, mogelijke aanvulling of verbetering zal op korte termijn worden onderzocht door een nog in te stellen commissie. De penningmeester de heer J. de Boer bracht vervolgens zijn verslag uit, waar- by hy tevens nog een uitvoerige toe lichting op de diverse posten gaf. De totale ontvangsten w.o. f 14658,10 aan contributie en f 17216,71 aan subsi dies bedroegen f 40.303,71, de uitga ven f 40.512,83, zodat de exploitatiereke ning sloot met een nadelig slot van f209.12. Het totale tekort over de af gelopen jaren is daardoor gestegen tot f 3272,13. De reserve voor het reeds jaren uitge stelde onderhoud van het gebouw be staat nog maar uit f 2727.87. Anderhalf jaar geleden echter werden de kosten voor de noodzakelijkste restauraties, het vërfwerk niet inbegrepen, al begroot op vijfduizend gulden. Pas wanneer de ver hoogde gemeentelijke subsidie is ontvan gen kunnen definitieve plannen voor het Ds. H. Annema Hoewel de stroom van aanwinsten voor het Fries Scheepvaart Museum on- vermjjdelyk de luwende werking zal blij ken te ondergaan van de „bestedings beperking”, welke het Bestuur zich zelf heeft opgelegd nu de eerstvolgende jaren in de allereerste plaats de schuldenlast verminderd moet worden, welke ont staan is door de aankoop van het naast gelegen pand, hebben enige goede gevers er voor gezorgd dat deze stroom toch niet gehéél is gaan stokken Enkele van deze aanwinsten mogen hier weer de revue passeren. Door bemiddeling van de heer G. Ryp- ma te Sneek ontvingen wij een in Mak- kum vervaardigde uit klei gebakken spaarpot, voorzien van de initialen H(lnne) D(ooyes) R(ypma) en het jaar tal 1867. Dit aardige staal van Friese volkskunst werd voor de vader van de bruikleengever gemaakt, toen deze een knaapje van 7 jaren was. In de spaar pot bleken zich nog enige muntjes te bevinden, die er door de jeugdige Hinne waarschijnlijk zelf nog zyn in gestopt, te weten drie centen, voorzien van de W van Willem benevens de jaartallen 1832, 1868 en 1876, alsmede een voor Nederlands Indië geslagen cent met het jaartal 1856, Voorts danken wij de heer Rypma een aardbeikop, gemerkt W. K. 1872 en een pennemes, mét de bijbehorende uit 1949 daterende leren koker en enkele ge bruiksklare ganze-pennen eigendom van de wed. A. Koopmans te Offinga- wier. De heer O. H. Faber te Sneek schonk het Museum een typische wandelstok, tevens maat, indertijd gebruikt door diens grootvader Olphert Cornells Fa ber, koopman en beurtschipper te Rien. Werklieden van de Telefoondienst te Sneek vonden bij 't graven van enige sleuven ten behoeve van telefoonkabels in de Indijk bij Woudsend een kruikje van Duitse herkomst, denkelijk dateren de uit de 17de eeuw, en nabij Witmar- sum een grote zilveren munt, voorzien van het jaartal 1692 en het Groninger wapen. De heer J. van Veen te Heeg verblijd de ons met een puntgaaf graanwegertje, die voorheen door bakkers werden ge bruikt om het gehalte van het door hen te kopen broodgraan te bepalen. Aankopen. Door aankoop werd te Amsterdam verworven een schippersmes, gevat in bewerkte lederen schede en voorzien van een heft, versierd met paarlemoe ren inlegwerk, vertonende onder meer een vissersscheepje. Het mes is afkoms- stig uit Marken en draagt het jaartal 1807, de schede daarentegen prijkt met het jaartal 1798. Eveneens werd te Amsterdam aange kocht een zeer fraaie zeekaart, dateren de uit het einde der 17e eeuw en uitge geven bij Frederik de Wit, kaartteke- naar te Amsterdam. De kaart heeft be trekking op de zuidelijke Noordzee kust, met inbegrip van Friesland en de toegangen naar de Oostzee, welke wa teren voorheen door zovele Friese kof- Dinsdagmorgen ver. trokken Johnny Jor- daan en Willy Aloerti van het Centraal Sta tion te Amsterdam naar het Europafesti- val in Venetië.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1