Doden in Assen, doden in Italië Sneker Ambachtsschool is te klein en voldoet niet meer aan de eisen Q IJLST WYM BRITS ER A DEEL BUITENLANDS OVERZICHT Autotocht Ouden van Dagen op 10 juli 1957 en van Officieel Orgaan I Aan de schande der auto- en motorraces moet een einde komen de gemeenten SNEEK, VlisS BOM 112e Jaargang no. 53 Donderdag 4 juli 1957 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bioscoopnieuws en Redaktie-adres Kleinzand 7 - Telefoon 2872 I - - Het Sneeker Nieuwsblad is een Snitser Skotsploech naar Wales Verrassing uit Moskou Geslaagd gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Frankrijk en Algerije Autotocht ouden van dagen de voetbalsport WW SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK The second tactical Airforce Band bezocht zaterdag onze stad Ji De Commissie Autotocht Ouden van Dagen, Sneek deputatie Bernhard Kruis aan het van een race op het circuit van Monsa heb ben de beroemdste rijders der wereld, onder wie mannen als Fangio en Stirling Moss, niet willen meedoen: zij vonden het circuit te gevaarlijk! In Assen wer den zaterdag routiniers uit dit vak zichtbaar nerveus; zij reden slechter dan normaal, omdat de trainingsdagen zo veel ongelukken hadden veroorzaakt. Reeds enige dagen geleden werd uit de Ver. Staten gemeld dat er in de Sov jetunie belangrijke veranderingen op til waren. Gisteren kreeg dit bericht beves tiging, doordat uit Moskou werd gemeld dat Molotoff, Malenkof, Kaganowitsch en Sjepilow, alle vroegere medewerkers van Stalin, van hun posten waren ontheven, wegens verzet tegen de nieuwe richting in de communistische partij, nl. die van Chroesjtsjew, welke wat het buitenland betreft op vreedzame samenwerking van communistische naast „kapitalistische” landen is gericht, en in het binnenland op decentralisatie, met grotere bevoegd heden voor de afzonderlijke republieken. Het is nog te vroeg voor een diepere be schouwing over de betekenis van dit gebeuren, dat wel wijst op zeer scherpe tegenstellingen in de Russische commu nistische partij en op een sterke positie van Chroesjtsjew. Misschien staat deze Russische „surprise” ook wel in verband met de ontwapeningsbesprekingen te Londen, waar de Russen voor het be slissende moment voor een „ontladen” sfeer zouden hebben willen zorgen. Aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen slaagden voor het prop.examen de h.h. A. Breeuwsma, Sneek; U. B. Hofstra, Rauwerderhem en A. Osinga, Jutrijp. De oudjes, die deze tocht wensen mee te maken, moeten zich melden ZA TERDAGMORGEN 6 JULI a.s. tus sen 10 en 12 uur in Café-Restaurant „Onder de Linden”. Alleen zij die de leeftijd van 70 jaar hebben bereikt, komen voor deze tocht in aanmerking. De Commissie behoudt zich het recht voor de leeftijdsgrens te verhogen, wanneer geen voldoende autoruimte ter beschikking wordt gesteld. Ieder, die de tocht wenst mee te rij den, moet zich persoonlijk melden of laten melden op de zitting. Rijdt men telkenjare met dezelfde chauffeur, dan dus evengoed op de zitting aangeven. Voor controle op de leeftijd moet le gitimatiebewijs of trouwboekje wor den getoond. Na de vastgestelde uren worden geen aangiften meer in behandeling ge nomen. zijn dens de tweede reldoorlog. H.M. Koningin werd gouden broche diamanten aai den. Het Koninklijk Paar, getooid met de onderscheidingen, onderhield Zich daar na op levendige wijze met de gasten. De koppensnellersvallei. Deze film in de zondagmatinée voert de kijkers mee naar een groot avon tuur tussen wilde dieren en barbaarse volksstammen. Johnny Weismuller speelt Jungle Jim, die opdracht krijgt een re. geringsambtenaar, mr. Bradley, te hel pen bij onderhandelingen met inlandse 'hoofden ter verkrijging van mijnrechten. ï)e expeditie telt ook een vrouwelijke boos heeft gemaakt de Egyptische dictator niet langer wensen te volgen in zijn min of meer pro Russische koers en de Amerikaanse politiek voor het Midden Oosten accepteerden. Overigens schijnen achter de schermen, vooral door de V.N.-instanties pogingen gedaan te worden een blijvende verzoening tussen Israël en de Arabische staten in het leven te roepen door een oplossing van het vraagstuk der Arabische vluchtelin gen uit Israël. Zij zouden op een klein deel na, dat als een teken van goede wil van Israëlische zijde naar hun haard steden in de Joodse staat zou mogen te rugkeren, in andere Arabische landen worden opgenomen, welke daarvoor fi nanciële steun van Israëlische, V.N. en Westelijke zijde zouden ontvangen. Doch zolang de haat jegens Israël een factor is in de strijd tussen de diverse Ara bische machthebbers om de leiding in hun wereld, schijnt een oplossing nog niet nabij, daar juist dit vraagstuk een machtige rol speelt in de wederzijdse propaganda, als hoedanig men trouwens ook het gekoketteer van Egypte en Sa- oedie Arabië met verschillende leiders der Algerijnse opstandelingen moet zien. Van het Midden Oosten gaan we nog even naar 't Verre Oosten van waar wordt gemeld de overeenkomst welke de Ja panse minister-president Kisji te Wash ington trof met de Amerikaanse re gering. Hij kreeg niet de Japanse wens ingewilligd dat Okinawa weer onder Ja pans bestuur zou worden gesteld, geen wonder trouwens want dit eiland is de spil van de Amerikaanse defensie in dit deel van de Pacific. Maar wel zullen de Amerikaanse grondtroepen spoedig uit Japan worden teruggetrokken, de lucht strijdkrachten blijven -er. Die grondtroe pen jzullen wel naar Zuid Korea gaan, zowel om het evenwicht tussen de strijd krachten in het Verre Oosten te hand haven als om de V.N.-troepen daar te versterken, omdat ook in Noord Korea meer communistische strijdkrachten van moderne wapenen voorzien, zijn ver zameld. Vóór zijn reis naar Washington bezocht Kisji een aantal Z.O. Aziatische landen om met veel strijkages zijn spijt uit te drukken over hetgeen zijn land deze staten in de oorlog (toen hij zelf minister was had aangedaan en daar na propaganda te maken voor verster king der economische banden met Tokio opdat deze landen de druk van de zijde van het zich snel ontwikkelende com munistische China beter zouden kunnen weerstaan. Te Washington ziet men na tuurlijk met genoegen naar dit optreden van de natuurlijke tegenspeler van het communisme in Azië. Wat communis tisch China betreft, het verschil van mening onder de Westelijke bondgeno ten over de houding ten opzichte van dat rijk aan te nemen, openbaart zich ook bij de ontwapeningsbesprekingen te Londen. De Europese partners menen dat geen overeenkomst mogelijk is zon der er Peking bij te betrekken, waar voor Washington niets schijnt te voelen. Waarheen moet dit alles leiden-? Naar een algeheel verbod van.auto- en mo torraces? Neen, bij voorkeur niet. Naar mijn smaak is het echter dringend ge wenst, de snelheid, die deze raceinonsters ontwikkelen, beperkt te houden tot een nader vast te stellen maximum. De er varing leert immers, dat afdoende be veiligingsmaatregelen op circuits niet mogelijk zijn, zolang de snelheid der mo toren ieder jaar hoger wordt. Maar het nut (voor de industrie) van het tesTep van motoren, banden e.d, bij grote snel heden dan Dat kan ook zónder publiek, zelfs (zegt men) op een draaibank ge beuren. In het laatste geval stelt nie mand zijn leven in de waagschaal. Er moet echter worden ingegrepsn, lijkt mij. De risico’s worden groter en groter. En dit kost voortdurend men senlevens. Zelfs o, ironie op het veiligste circuit van Europa...,.., Herman Kuiphof. Geldlening. Met een hamerslag van de voorzitter, burgemeester Rasterhoff, werd eveneens besloten bij de Bank van Nederl. Ge meenten een geldlening te sluiten, groot f55.000. Van dit bedrag zal f40.000 ge bruikt worden voor aflossing van het rekening-courant-crediet bij deze Bank dat was opgenomen voor aanschaffing van diverse machines en werktuigen, de rest voor het aanschaffen van inventa- ris-artikelen en vernieuwing van loka len. Bij de rondvraag werd het bestuur ge vraagd de mogelijkheid van een Cursus gas- en waterfitter, eventueel ook zink- werker, te willen onderzoeken. Het ant woord hierop luidde evenwel, dat zulks al eerder geprobeerd is, maar dat de be langstelling toen te klein was. Mochten er thans echter 15 leerlingen volgens het leerlingenstelsel zijn, dan kan een ge subsidieerde cursus worden gegeven. Sneek zelf kan dat aantal echter niet leveren. Ze moeten dus ook uit de om geving komen. der bevel van It. Barry (Steven Bitch-), Zij krijgen te doen met een troep zwen delaars, die alles doet om te voorkomen dat de expeditie slaagt en daarbij de hulp geniet van een schurkachtig in lands hoofd. Vele schrikwekkende avon turen beleeft de expeditie in een sensa tionele tocht langs de rivier, waar wilde stammen in opstand zijn. Er zijn vele spannende opnamen van neger-krijgers in deze film. Het geheim van de zwarte tent. Deze film, welke in Noord-Afrika speelt, brengt de Italiaanse ster Anna Maria Sandri in haar eerste Engelse film, die overeenkomstig haar tempera ment er een van hartstochtelijke liefde en opzwepend avontuur is. Sandri speelt hierin het Bedoeïnenmeisje Mabrou- ka, dat een jonge Britse officier David Holland (Anthony Steel), zwaar gewond in een slag tussen Montgomery’s en Rommels troepen, het leven redt en hem huwt. Hij wordt als vermist en vermoe delijk gesneuveld van de legersterkte afgevoerd en thuis erft Charles Holland, zijn jongere broer, zijn uitgebreide bezit tingen. Maar door een toeval ontstaat bij Charles (Donald Sinden) twijfel om trent de dood'van zijn broer en hij ver trekt naar Tripoli om het geheim op te lossen. In de zwarte tenten der Bedoeïnen ontmoet hij Mabrouka en vindt hij een dagboek van David, dat echter abrupt eindigt. Mabrouka voelt echter dat Char, les de waarheid moet weten; zij zet het verhaal voort van daar waar het dag boek eindigt en onthult het geheim van de zwarte tent. Deze boeiende film is in vistavision en technicolor. Vertchijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: jomb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Men moet overigens niet vergeten dat Nasser door een felle anti-Israëlische politiek tracht zijn leidende positie in droeve omstandigheden verleden jaar niet uitgebracht kon worden, en nu te gelijk met dat van 1956 behandeld werd, werd reeds melding gemaakt van de plannen de installatie van de smederij geheel te vernieuwen. Toestemming voor de daarvoor te sluiten lening is thans verkregen, zodat het bestuur verwacht dit jaar nog tot de noodzakelijke ver nieuwing te kunnen overgaan. Tevens kan dan een aanvang worden gemaakt met part-time onderwijs, zoals door de Stichting Landelijke Vakopleiding Schil- Dr. Gerlach reed voor z’n liefhebberij. Maar het is tekenend, dat zich ook in de rijen der beroemde coureurs onge rustheid voordoet. Ongerustheid over hun eigen risico’s, die zij tot voor kort gaarne verduurden, omdat zij bezeten waren van hun sport en natuurlijk ook wel omdat de kansen op goed geld ver dienen het risico verzoetten. Maar nu wordt men ook daar voorzichtig. Aan In het jaarverslag over 1955, dat door dersbedrijf is gevraagd en met een der- -jgelijke opleiding voor timmeren. De VUTO-cursus in subsidieverband draait al van 1 januari af. Aantal leerlingen. Het aantal leerlingen aan de dag school bedroeg op 1 januari 1955 354, op 31 december 421. Voor 1956 waren deze aantallen resp. 421 en 451. De Avondschool telde op 1 januari ’55 £23 leerlingen, op 31 december 239; op 1 janari 1956 239, op 31 december 197. Van deze laatsten waren 88 in het bezit van een leerovereenkomst. Op 31 de cember 1955 bedroeg dit aantal 119. De directeur lichtte beide jaarversla gen uitvoerig toe, waarna ze werden vastgesteld. Hetzelfde geschiedde met de financiële jaarstukken, waarop de penningm. de heer J. H. Wilmink een toe lichting gaf. De tekorten op de exploi tatie worden voor 70% door het Rijk en voor 30% door de gemeente gedekt. Bestuursverkiezing. De heren Joh. Olij en J. H. Wilmink, die periodiek aftraden, werden bij ac clamatie herkozen. het Arabische blok te handhaven welke zeer geleden heeft doordat Saoedie Ara bië en Jordanië dat nu ook wapens van Amerika krijgt wat de Russen weer De Amerikaanse Oud strijders organisatie, „Veterans oj Foreign Wars of the United States” heeft op het paleis Soestdijk door een Prins Gouden deze organisatie laten overhandigen voor verdiensten tij- we- de een met ngebo- Advcrtmtieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Op het congres der Franse socialisten, verklaard hadden dat als W. Duitsland uit de Navo trad niets de hereniging op de basis van vrije verkiezingen meer in de weg zou staan. Maar de Russen zwij gen daarover in alle talen, zij willen om velerlei redenen deze hereniging niet. Zij hebben aan hun afschuw van of liever vrees voor de Navo ook nog eens uiting gegeven door een hevige scheldpartij op generaal Norstad de Atlantische opper bevelhebber, die voor de Amerikaanse senaat verklaard had dat als het nodig was de Sovjetunie van alle windstreken kon worden aangevallen uit meer dan 200 vooruitgeschoven Amerikaanse ba ses en dat de Navo in staat was alles in de Sovjetunie wat van militair belang was te vernietigen. Of het nuttig is dergelijke dingen in het openbaar te zeggen, is twjjfelachtig, maar de Russen hebben zo vaak dreigende taal jegens het Westen geuit, dat er voor hen heus geen aanleiding was Norstad nu een „verstandeloze moordenaar-generaal” te noemen. Dat is een taal die herinnert aan hoogtepunten van de koude oorlog. En men begrijpt niet recht waarom ze wordt gebruikt in deze dagen nu in Lon den in de subcommissie der V.N. voor de ontwapening in een niet onprettige sfeer wordt onderhandeld over de be perking der bewapening. Grote vorde ringen zijn intussen nog niet gemaakt. Wat de atoomwapenen betreft blijkt steeds duidelijker dat het Westen en speciaal West Europa maar heel weinig voelt voor afschaffing van deze wape nen of stopzetting der proefnemingen er mee zolang Rusland geen zeer dras tische beperking van de legers en ge wone wapenen heeft aanvaard en nog te minder nu Engeland zowel als de Ver. Staten in staat blijken „schone” water stofbommen te maken, waarvan de uit werking wel vernietigend zou zijn voor een aangevallen object maar niet de mensen buiten dat gebied, ook tot in hun nageslacht zou schaden. Wat de ge wone wapenen en legers betreft, de Rus sen schijnen op hun beurt daaraan maar moeilijk te wilien, terwijl het Westen te recht eist dat vóór een werkelijk zeer ingrijpende beperking der bewapening wordt doorgevoerd, in ieder geval enige der belangrijkste politieke geschilpun ten, o.a. de hereniging van Duitsland, moeten zijn opgelost. Dr. Adenauer heeft in een verkiezingsrede in Dort mund verklaard dat deze hereniging veel spanning zou wegnemen, en dat Duitsland dan geen bezwaar zou hebben deel uit te maken van een inspectie-zóne voor de ontwapening in Midden Europa. Intussen heeft het een onaangename in druk aan Westelijke zijde gemaakt dat Rusland doorgaat met wapenleveringen aan Arabische staten in het Midden Oosten. Yemen kreeg ze en Nasser heeft 3 Russische duikboten ontvangen, wel ke levering Nasser verdedigt met het betoog dat versterking van de Egyp tische vloot dringend nodig was om de vrijheid van de vaart in de golf van Akaba en in het Suezkanaal te verdedi gen, hetgeen eigenlijk betekent „om Is raël de vaart in deze wateren te be letten”. Niet alleen Israël is door deze Russische leverantie ongerust geworden, ook Washington heeft een waarschu wende vinger opgeheven en verklaard dat de vrijheid van de vaart in de golf van Akaba en het Suezkanaal ook voor Israël verzekerd moest zijn en zelfs Nehroe heeft op de Gemenebest-confe- rentie te Londen, welke er thans de poli tieke problemen bespreekt, gezegd dat Israël vrijheid van doorvaart door het Suezkanaal moest hebben. Hij keek mij stomverbaasd aan. „Een Duitse zijspanrijder op het TT-circuit verongelukt? En Bill Lowas meer dood dan levend op een brancard gelegd en naar het ziekenhuis vervoerd...?” Hjj kon het bijna niet geloven, deze motor- sport-enthousiast. „Assen”, zo mompel de hij, „staat bekend als het veiligste circuit van Europa, misschien wel van de wereld. Hoe kan dat nu?” Tja... hoe kan dat nu? Ik ben geen motorsport- enthousiast, al kan ik op sommige ogen blikken eerlijke bewondering voelen voor de technici, die een klein machien tje van 125 kubieke centimeter inhoud, kunnen opfokken tot het 150, 160 kilo meter snelheid haalt. En bewondering voel ik soms ook voor de coureurs, die zich met doodsverachting door dë boch ten werken, records verpulveren en te genstanders voorbij knetteren. Maar mijn bewondering is niet die van een volwassen man, die zich verant woordelijk weet voor vrouw en kind, voor toeschouwers langs de kant en voor zich zelf in het zadel. Dit soort adoratie is een restant jongensromantiek, da terend uit de verrukkelijke, maar on werkelijke tijd toen we aan de hand van Karl May en Old Shatterhand schur ken gingen doden en heldhaftig doen. Het is helaas waar in onze ogen, dat de organisatoren van sommige auto- en motorraces profiteren van de sensatie zucht van het grote publiek, drukbe zochte wedstrijden uitschrijven, waar steeds huiveringwekkender snelheden worden behaald en steeds riskanter naar de dood wordt gelonkt. Dikke woorden zijn dit. Ik weet het. Maar wie even de moeite doet, een paar weken in zijn geheugen terug te gaan naar Mei-dag van dit jaar, toen in Italië de rampzalige Mille Miglia, de Duizend Mijlenrace, werd gereden, die zal met mij eens zijn, dat de risico’s, die de coureurs bij de grote snelheidswed strijden lopen, voortdurend toenemen. „Er komt een moment in het leven van een coureur, waarop hij niet meer op zijn reactiesnelheid of op de magni fieke constructie van zijn wagen kan vertrouwen, maar alles aan God moet overlaten”. Dat schreef de Spaanse Mar kies de Portago een paar weken gele den, eer hij in de Mille Miglia van dit jaar verongelukte, samen met zijn mede bestuurder. Daarna zijn er aan de lo pende band ernstige ongelukken ge weest: in Engeland, op het Europese vasteland en ook in Amerika. Pas nog bij een simpele sportwagenrace in Zand- voort, waar Dr. Gerlach de dood vond. Coureurs ook ‘bang. dat vorige week te Toulouse is gehou den en waar de kwestie Algerije het voornaamste punt van bespreking vorm de, heeft de gewezen Franse premier Mollet gezegd dat het nationalisme al- lerwege heeft afgedaan en dat thans in tegratie aan de orde is. Dit betekent echter niet dat Mollet, die tijdens zijn premierschap steeds streefde naar *t hou den van Algerije binnen het Franse rijk, dit standpunt nu hij geen regeringsver antwoordelijkheid meer draagt, bereid is te laten varen. Een minderheid zijner partijgenoten zou echter Algerije wel het recht op onafhankelijkheid willen toekennen, opdat het zich, zoals Bourguiba, de Tunesische premier wil, met Tunesië en Marokko zou kunnen verenigen tot een FransNoord Afri- kanse confederatie, onafhankelijk van maar met speciale relaties met Frank rijk. De meerderheid van Mollet’s partij is echter nog niet bekeerd tot dit stand punt, dat op het congres ook fel be streden werd door Lacoste, die nog mi nister van overzeese gebieden is en die Bourguiba de ware leider van de Alge rijnse opstand noemde en hem fel té lijf ging en pleitte voor voortzetting van de huidige politiek jegens Algerije die van het kabinet-Mollet overgenomen is door het kabinet-Bourgès Maunoury, maar vrij uitzichtloos lijkt. Als Washington het verzoek der Arabische landen om bemiddelend in de AlgerijnsFranse kwestie op te treden en een onderzoek in te stellen naar de wreedheden door Franse troepen in Algerije begaan, af wijst, moet men dat waarschijnlijk dan ook minder zien als een goedkeuring van het huidige Franse beleid, dan wel als een onuitgesproken verwachting dat binnen niet te lange tijd de Fransen zelf wel zullen inzien dat hun huidige politiek in Algerije hun land in de af grond dreigt te slepen. Ongetwijfeld wint dat inzicht werkelijk veld in Frankrijk, het is slechts de vraag of men de meerderheid der partijen en de publieke opinie tijdig kan winnen voor een volslagen ommekeer in de Algerijn se politiek. Welke ook wel geboden schjjnt door de economische toestand in Frankrijk zelf. Het kabinet-Bourgès Maunoury heeft met een vrij geringe meerderheid er zijn belastingvoorstellen doorgekregen; zij zullen uit de directe belastingen 48 milliard francs meer op brengen en uit de indirecte 100 milliard, uit welke cijfers blijkt dat de Fransen nog altijd vasthouden aan een onjuiste belastingdruk, die elders in West Eu ropa als zijnde onrechtvaardig allang is opgegeven. Naast deze belastingmaat regelen zal de Franse bank de staat 400 miljard francs aan voorschotten en goud ter beschikking stellen en daardoor kan de staat weer een tijdje voort. Maar dit is natuurlijk geen definitieve oplossing van de problemen. Het Franse volk en de Franse staat leven beiden boven hun stand, daarom is wat het eerste betreft door de regering een algemene crediet- beperking van 10 voorgeschreven en zijn strengere bepalingen voor het kopen op afbetaling ingevoerd, terwijl men ook van de verzwaring der indirecte be lastingen een beperking der consumptie verwacht. Maar het is waarschijnlijk dat de hogere indirecte belastingen ook het prijsniveau zullen omhoogvoeren wat weer loonsverhogingen nodig zal ma ken. Terwijl de grote vraag blijft of het de regering zal gelukken op haar eigen uitgaven ingrijpend te bezuinigen zo lang de oorlog in Algerije voortduurt. In de kringen der landen van de Euro- markt maakt men zich zorgen over de toestand in Frankrijk, omdat men vreest dat deze Parijs zal beletten de verdra gen betreffende deze markt te ratifi ceren. En het wonderlijke feit doet zich voor dat het verslagen W. Duitsland thans door zijn geweldige industriële in spanning zo dik in zijn kapitaal zit dat het overweegt om Parijs de toetreding tot de Euromarkt gemakkelijker te ma ken door het een lening van een miljard mark, dat is 90 miljard francs, toe te staan. Het belangrijkste nieuws uit W. Duits land beweegt zich overigens rond de verkiezingen op 15 september a.s. De leider der Duitse sociaal democraten, Ollenauer. heeft het vroegere stand punt zijner partij inzake socialisatie van het gehele Duitse bedrijfsleven dezer da gen aanzienlijk gematigd, men schrijft dit wel toe aan de veldwinnende mening bij de s.d. dat zij bij de verkiezingen ge»n absolute meerderheid zullen ver werven, doch misschien samen met de liberalen aan het bewind zullen kunnen komen, wat echter alleen mogelijk zal zijn als de meer principieel socialistische eisen niet naar de voorgrond worden ge schoven, anders zouden deze liberalen de voorkeur kunnen geven aan samenwer king met de c.d.u.. de partij van dr. Adenauer. Stellig mede met het oog op deze verkiezingen heeft de Sovjetunie dezer dagen in een nota aan Bonn nog eens verklaard en nu zeer duidelijk dat er geen denken aan is dat de Duitse her eniging zal tot stand komen, zolang W. Duitsland lid is van de Navo, zich her bewapent en bases voor de kernwapen- oorlog op zijn gebied toelaat. Men her innert zich dat de Duitse s.d. tegen het toetreden van W. Duitsland tot de Navo waren omdat dit h.i. de hereniging zou belemmeren. Maar de W, Duitse socia listen zouden toch voor hun verkiezings propaganda meer aan de Russische nota gehad hebben als de Sovjetheren daarin I De Snitser Skotsploech heeft een mooie reis voor de boeg. Ze gaat nl. deelnemen aan het Internationale festi val, dat van 916 juli a.s, in Langollen in Wales gehouden wordt. Haar is de eer te beurt gevallen te mogen optreden op de ere-avond op de eerste dag van de feesten. Het gezelschap reis per boot naar Londen en vandaar met een extra trein naar Langollen. XJ X£.; "Xt ■rwvn 4 Het is een verheugend verschijnsel, dat de belangstelling voor het technisch on derwijs nog steeds toeneemt. Voor de komende nieuwe cursus worden zelfs meer dan 500 aangiften verwacht. Meer kunnen echter niet geplaatst worden, want de school is te klein. We hebben 22 lokalen, maar er zijn 36 nodig, zo deelde de directeur de heer A. Mak maandagavond mede in de ledenvergade ring welke in de bovenzaal van „Onder de Linden” gehouden werd. Daarom kon ook nog geen bakkerscursus worden gegeven wat al jarenlang in het voor nemen ligt. Verder is er geen lerarenkamer, is het gymnastieklokaal afge keurd en wordt het gemis van een montagelokaal voor de electriciens en een stellokaal voor het onderwijs in timmeren sterk gevoeld. Desondanks kan de driejarige cursus dit jaar volledig worden ingevoerd. Er zijn nl. extra lokalen in de stad gehuurd. Er zal t.z.t. echter een nieuw gebouw moeten komen, waarvoor reeds plannen bij de regering zijn ingediend. De opstelling van de Sneker A- en B- elftallen welke zaterdagavond in het sportpark aan de Leeuwarderweg spe len ten bate van de Autotocht Ouden van Dagen, is als volgt: A-elftal (rood shirt, zwarte broek). doel: A. Boot (Sneek); achter: K. v. d. Veen (O.N.S.) en R. v. d. Vliet (Black Boys); midden: P Jaspers (Sneek), H. Stuut (Sneek), P, van Meekeren (L.S.C.)J voor: K. Beswerda (O.N.S.M. van der Laan (Black Boys), J. Hottinga (W.Z.S.), IJ. de Vries (Sneek), J. Walfa (W.Z.S.) B-elftal (blauw shirt, witte broek) doel: G. Bouma (L.S.C»); achter: A. Mosselaar (iL.S-.Ci) en Smit (Sneek); middep: S» Sluis (Speek), A. van der tolk, de charmante Ellen Shaw (Chris- Meer (W.Z.S.) en J. Tmgp (Bl, Boys)}; tine Larsen) en een groep soldaten on- voor; O. Dijkstra, ('L.S.C.j, H Stèen- 4 beek (L.S.C,), B. Bouma (Sneek), J. Steenwfk (O.N.S.J Werkman(W,£.S.) Vit deze opstelling van de 2 elftallen blijkt weer de eensgezindheid van de Sneker voetballende jongeren als ’t gaat voor onze oudjes. Burgers van Sneek, geeft ook U blijk van Uw sympathie door in grote getale zaterdagavond in het Sportpark aan de Leeuwarderweg aanwezig te zijn. X;.. S x.'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1