ld van De Kempenaar in haar element Drukke receptie van de jubi- lerende Kon. Ned. Mij. Kaas- en Roomboterfabrieken „Die Drei von der Tankstelle” nu in kleur in het Amicitia Theater II Bil- IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van rd w Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, w t l is i If it.z 11 I S 4 Maandag 8 juli 1957 112e jaargang uo. 54 6 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Het huls van de bruid Zeven Skütsjes Geslaagd V.V.V. Gids 1957 Bevorderd tot arts Zuivelschool Eindexamen Middelbare De heer Justus Buma overleden Samenwerking Zuivelfabriek Lankhorst N.V. en Hollandia sa! <7 W Benoemd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Eervol ontslag burgemeester Openluchtdemonstratie vier F. Tjaberings plaatselijke gymn.veren. Het V.G.L.O. sleuteldiploma Opbrengst kollekte SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Vertrouwen waardig. r A4 IJLST. de Redaktie-adres Kleinzand 7 - Telefoon 2872 Aan de Rijksuniversiteit te Groningen werd tot arts bevorderd de heer S. Boon stra uit Sneek. de goede samenwerking tussen de direc tie en het personeel tot in lengte van jaren bestendigd mag blyven. Verichijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: 'omb Drijfhout-Kiezebnnk Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De heer H. M. Gerbrandij bracht de zeer prettige relaties naar voren welke er steeds hebben bestaan tussen de directie en de beheerders der fabrieken en de Ned. Vereniging Melkcontróle en de Friese Zuivelvereniging, waarvoor hy de com plimenten aanbood. De heer Gerbrandij legde er vooral de nadruk op, dat de K.N.M. het vertrouwen van de boeren nimmer heeft beschaamd. Zij heeft zich het praedicaat Koninklijke waardig ge toond en spr. hoopte dat ook de komen de weg een koninklijke weg zal zijn. De heer G. Gerbrandy, de laatste spre ker, vertolkte de waardering van de le- leveranciers voor de vlotte samenwer king tussen hen en de Maatschappij. De directeur, de heer J. Nauta, dankte alle sprekers persoonlijk voor hun goe de woorden en wénsen. De hem toege zwaaide lof wilde spr. wel in alle be scheidenheid aanvaarden, maar hij be leed daarbij veel van de ouderen te heb ben geleerd, o.a. van zijn voorganger wijlen de heer Haagsma. Nieuwe opdracht. Op de vrijgekomen helling zal dezer dagen de kiel worden gelegd voor een 300 tons dubbelschroef motorlichter voor India. De heer W. Ziengs. eerste ambtenaar ter secretarie alhier, is be noemd tot hoofdcommies ter secretarie van De Wijk. De heer C. J. Berkhout, voorzitter van de Ver. van Sneker Zakenlieden opende de ry. Hij wees er op dat er een tijd ge weest is, dat de coöperatie als het hoog ste goed werd beschouwd en daarom noemde hij het een geluk dat het vrije bedrijf thans nog zoveel vrijheid in een gepaste gebondenheid geniet. En juist mede om die reden is spr. vereniging ook blij, dat de K.N.M. in onze stad ge vestigd is. Hij hoopte dat allen, achter de tafel en hun medewerkers getuige mogen zijn van het honderdjarig jubi leum. Ter gelegenheid van het 7' Roomboterfabrieken recipieerden directie foyer van Amicitia. De zaal was rijk versierd met bloemstukken? een gedeelte Wij ontvingen ter aankondiging officiële V.V.V.-Gids 1957 voor Sneek en omstreken en Bolsward en omstreken, samengesteld door de heer G. v. d. Pij- pekamp, secretaris V.V.V. Sneek en uit gegeven door de fa. B. Weissenbach Zn., Sneek in samenwerking met de ver enigingen voor Vreemdelingenverkeer. Het boekje is een oude bekende maar wordt telken jare aangevuld met de nieuwste gegevens voor toeristen van belang, zodat het voor hen een betrouw bare en onmisbare gids blijft. Samen steller zowel als uitgever de laatste voor de keurige typografische verzor ging hulde Een commissie van acht watersport liefhebbers te Heerenveen heeft besloten een skütsje aan te kopen dat heeft toe behoord aan Pieter Bakker te Sneek en thans eigendom is van de heer Ak kerman te Heerenveen. Het meet 43 ton. Heerenveen vergroot hiermee het aantal skütsjes dat dit seizoen in de vaart zal komen, tot zeven. Het scheepje moet nog wel wedstrijdklaar worden ge maakt, doch allen die daarbij betrokken zijn, hebben reeds hun medewerking toe gezegd om het op drie augustus, de dag van de eerste wedstrijd in Grouw, klaar te hebben. Bij K. B. van 5 juli is aan de heer F. Tjaberings op zyn verzoek, met in gang van 1 augustus 1957 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Wymbritseradeel, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. heidspensioen nog geen sprake was, be stond bij de Maatschappij al een goede pensioenregeling voor het personeel. Spr. roemde ook nog de houding van de di rectie en de commissarissen tijdens de oorlogsjaren, en bood daarna als blijvend geschenk van het gehele personeel een tegeltableau van Makkumer fabrikaat aan dat de prettige verhoudingen in het bedrijf symboliseert en in het directie- kantoor geplaatst zal worden. Thans toonde hij de werktekening, waarop hij een uitvoerige toelichting gaf. HET HUWELIJK VAN HET JAAR... Prins Henri van Frankrijk en de Her. togin Marie Therèse van Wurtemberg zijn vrijdag 5 juli in het huwelijk ge. treden. Het paar groet na de kerkelijke voltrekking van het huwelijk de be zoekers die bij het huwelijk aanwezig waren. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde de heer L. J. Wijnja van Uit- wellingerga. WOUDSEND. Onze plaatsgenoot de heer B. Kouwenhoven is te Utrecht ge slaagd voor het le gedeelte candidaats- examen Veeartsenijkunde. 75-jarig bestaan der Kon. Nedcrl. Mij. van Kaas- en en commissarissen vrijdagmiddag in de Zaterdag is alhier in het St. Antonius- ziekenhuis nog vrij onverwacht overle den de heer J. Buma, oud-ontvanger der belastingen. De heer Buma, die ruim 75 jaar werd, genoot tijdens zijn loop baan grote waardering zowel in de kringen van de rijksbelastingdienst als in die der contribuabelen. dat bleek des tijds ondubbelzinnig bij zijn afscheids receptie. De overledene was een groot minnaar van de kaatssport, hij is o.a. geruime tijd bestuurslid van de Kaats- vereniging Sneek geweest. De crematie heeft morgen, dinsdag, te Dieren plaats. Geslaagd voor het eindexamen van de Rijks Middelbare Zuivelschool te Bols ward de heren D. J. Adamse, Den Haag; G. van Assenbergh, Lunteren; N. H. de Boer, Nijelamer; J. H. Boverhof, Norg; J. Brinksma, Lollum; A. Dijkstra, Mars- sum; J. Dijkstra, Luinjeberd; J. H. Harmsen, Vorden; D. van Hoepen, Den Haag; R. de Jong, Leimuiden; R. Knol, Tuk bij Steenwijk; J. Kolthoff, Sloten; A. v. d. Meer, Witmarsum; D. v. d. Meulen, Marrum; L. Oostra, Gasselte; N. G. Santema, Roordahuizum; H. Schu- rink. Glanerbrug; T. R. Talman, Ure- terp. heer Nauta dankte voor alles wat hij voor de club geweest is. Verder schetste hy hem als een man die steeds zijn eigen weg gaat en door zijn persoonlijke vor ming altijd een grote kracht geweest is voor de jubilerende Maatschappij. Namens het personeel van alle fabrieken en kantoren voerde de heer IJ. Seffinga uit Oosterlittens het woord. Deze spreker roemde vooral de menselijke verhoudingen welke in de loop der jaren tussen het personeel en de leiding van het bedrijf gegroeid zyn. Vele bedrijven kunnen daar jaloers op zyn. De Maatschappij telt dan ook velen onder haar personeel die al meer dan 40 dienstjaren hebben en toen er van over- slechts van de vele welke waren aangeboden. De anderen stonden in de boven hall opgesteld, zodat ook die een feestelyk aanzien had. Zeer velen boden hun gelukwensen aan by dit zeldzame jubileum in de zuivel- wereld, onder wie zich ook burgemeester Tjaberings van Wymbritseradeel, ver gezeld van de secretaris, de nieuwe burgemeester van Bolsward, mr Geulkers en zyn echtgenote, mr. Boelens, burgemeester van Baarderadeel, de heer Cath, directeur van de Lyempf, de heer Spariers, oud-directeur van Hollandia, de directeuren van alle vijf fabrieken der Maatschappij en alle leden van het omvangrijke personeel bevonden. Ook de oude heer Tj. Kramer uit Wolsum, wiens vader reeds in 1898 de melk aan de K.N.M. leverde, gaf door zyn aan wezigheid blyk, dat hij nog steeds met haar meeleeft. Tal van sprekers getuigden deze middag in woorden en met geschenken van hun grote waardering voor het werk van de K.N.M. en haar directie en legio was het aantal goede wensen dat daarbij voor de toekomst werd uitgesproken. Manifestatie op het gebied van het moderne wonen (11 t/m 20 juli 1957). Van 11 juli t/m 20 juli zal Nederland in het teken staan van „Het Huis van de Bruid”, een grote manifestatie op het gebied van het moderne wonen. Op plm. 40 plaatsen, door heel Nederland ver spreid, zal dan tegelijkertijd eenzelfde tentoonstelling worden gehouden. De modelwoning (te Sneek, Dr. Bos straat) welke een belangrijk onderdeel van de expositie vormt, wordt over al ingericht volgens een inrichtingsplan dat is ontworpen door binnenhuisarchi tect S. Aardewerk te Den Haag, Plm. 30 vooraanstaande fabrikanten en im porteurs van meubelen, woningtextiel en verder huisraad exposeren in „Het Huis van de Bruid”; voor de inrichting zelf werd de medewerking verkregen van de detaillisten in de verschillende branches, in Sneek verzorgt H.B.Z. de woningin richting, M. Troelstra de verlichting, de potterie is van fa. IJme Bakker, de uur werken van fa. Repko. Architect J. J. Vriend te Amsterdam schreef een toelichting op de expositie; deze toelichting wordt in de vorm van een met foto’s van de Amsterdamse fotograaf Jan Versnel geïllustreerde brochure, aan alle bezoekers gratis uit gereikt. De woningen waarin de exposities plaatsvinden (en de woningen ernaast, welke niet ingericht zijn maar wèl voor het publiek worden opengesteld) zijn ge bouwd met medewerking van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten (voorheen Bouwkas Nederlandse Ge meenten). Het Bouwfonds heeft het ini tiatief tot „Het Huis van de Bruid” ge nomen om daarmee het feit te vieren, dat in juli de 10.000ste Bouwfondswo ning gereed komt. Óp alle 40 plaatsen zal „Het Huis van de Bruid” tegelijkertijd worden geopend, in het algemeen door de burgemeester van de desbetreffende gemeente. Te Baarn zal „Het Huis van de Bruid” wor den geopend met een toespraak door Z.Exc. de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte en door de Staatssecretaris voor Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O., drs. W. K. N. Schmelzer. (De Minister zal bij de opening niet zelf aan wezig kunnen zijn, zijn toespraak is ech ter op de band opgenomen). De Baamse openingsplechtigheid zal door de AVRO worden uitgezonden (donderdagmiddag 11 juli van 2.55 tot 3.15 uur); deze uit zending zal op zijn beurt een onderdeel vormen van de openingsplechtigheid in „Het Huis van de Bruid” op de andere plaatsen. „Het Huis van de Bruid” zal voor het publiek geopend zyn alle werkdagen van 3 tot 6 uur en van 7 tot 9 uur. De entree bedraagt f 0.25. De opbrengst der entreegelden zal worden aangewend ten bate van blinde kinderen. De landbouwmedewerker van de Leeu warder Courant meldt aan zijn blad dat er tussen de Hollandia Melkfabrieken te Vlaardingen en de n.v. A. Lankhorst te Osingahuizen een vorm van samenwer king is gevonden. Laatstgenoemde n.v. zal als zelfstandige zuivelfabriek blij ven bestaan, doch er is administratief, commercieel en technisch aansluiting gezocht en gevonden bij de Hollandia- fabrieken. In particuliere zuivelkringen beschouwt men deze overgang als een waarborg voor het voortbestaan van de Lankhorst fabriek als particuliere fa briek. Donderdagavond gaven de Sneker turnsters en turners in het Sportpark aan de Leeuwarderweg hun jaarlijkse openluchtuitvoering. Begunstigd door het mooie zomerweer marcheerden de gymnasten onder aanvoering van tam boer- en pijperkorpsen van verschillende punten in de stad naar het sportpark. Na een massaal défilé en gezamenlij ke vaandelgroet werd de avond door de voorzitter der commissie van vier, de heer C. Wester, met een enkel woord ge opend, waarna in een vlot tempo onder leiding van de heer C. Kan het program ma werd afgewerkt. Als resultaat ,van een goede samenwerking voerden alle dames en meisjes der verenigingen een door de heer C. Kan opgestelde vrije oefening uit. Het springnummer der vier verenigingen ontlokte ook nu weer veel bijval aan het publiek, vooral Advendo op de lange mat kreeg veel applaus. Na een uitvoering van de turnkring- oefening door de meisjes van S.G.V. en T.G.P. kwamen de dames en heren resp. aan ringen en brug in actie. Met een ei genlijk te klein aantal werd de oefenstof over ’t algemeen niet zo beheerst, dat men van een geheel correcte afwerking kon spreken, ’t Was jammer dat dit onderdeel daarom iets onder de ver wachtingen bleef. Volgde een goed afge werkte damesoefening aan brug onge- lyk en een nummer rekstok voor de heren. Na een vrije oefening van jon geren en heren S.G.V. en T.G.P., knotsoefening der dames S.G.V, T.G.P. en een aardig uitgevoerd nummer de sleepboot Friesland die al zijn paar- dekrachten in de strijd wierp waardoor bij de eerste pogingen een zware staal draad kapot getrokken werd, gleed de Lelystad om vijf minuten over half vier cnder applaus van de toeschouwers in haar element. Hedenmorgen is men met de verdere afbouw begonnen en op 1 september moet het kant en klaar aan de op drachtgevers: de heren Kok Zn. te Groningen, Groeneveld te Garmerwolde en de firma Warmelo v. d. Drift te Vlaardingen, worden opgeleverd. Het schip is speciaal gebouwd voor de vaart op de Rijn, en daarom met een zware Deutz Dieselmotor van 310 P.K. uitgerust, zodat het op eigen kracht tot Bazel kan komen. Op het achterschip bevindt zich een grote salonroef voor de kapitein en zijn gezin; de woning voor de gehuwde knecht is in het voorschip aangebracht. de en vry van de dames van V. en L., werd besloten met een springnummer van T.G.P. (lange mat), Advendo (hoge bok) en S.G.V. (kast), waarbij verschil lende leden van T.G.P. en Advendo staaltjes van een goede lichaamsbeheer- sing demonstreerden. Na een kort slotwoord van de voor zitter toog een vrij talrijk publiek plm. half tien huiswaarts. ly Fritsch als de heer Kossmann, Gaby’s vader, in gezelschap o.a van Oskar Sima als de compagnon, Dr. Calmus. Voor Willy Fritsch betekent deze film boven dien een jubileum: het is zijn honderdste vertolking De Vereniging van Zuivel industrie en melkhygiëne te Den Haag was vertegenwoordigd door haar voorzitter, de heer Blink, die de K.N.M. door haar functie in de maat schappij en in de zuivelindustrie van grote betekenis achtte. Spr. zeide det zijn vereniging de groei van de jubila- resse, die als een eenvoudige vereniging werd opgericht, maar in de loop der ja ren zeer gecompliceerd is geworden, al tijd met grote belangstelling heeft ge- gevolgd, maar dat er ook nog andere banden tussen hun beiden bestaan. In de persoon van wijlen de heer Hibma was de K.N.M. de voornaamste oprichter van een der beide verenigingen waaruit de tegenwoordige is ontstaan. De heer Hibma heeft zijn beste krachten aan onze vereniging gegeven, en ook per soonlijk bewaar ik de beste herinnerin gen aan hem, aldus de heer- Blink, die daarna ook nog de heer Nauta noemde als een dergenen van wiens grote des kundigheid de vereniging meermalen heeft geprofiteerd. Hij sprak de hoop uit dat ze nog lang op zijn medewerking zullen kunnen rekenen en wenste de ju bilerende Maatschappij nog vele jaren toe waarin ze dan tevens haai- goede naam moge handhaven. Als geschenk stelde de heer Blink een bureaulamp voor het directiekantoor in het vooruit zicht, waarvan hij de tekening aan de heer Nauta overhandigde. De heer A. Anenia bood de gelukwen sen aan van het Departement Sneek der Mij. van Nijverheid en Handel, de heer B. H. Lampe van de Kamer van Koop handel. en de heer B. Engelsma van de Rotaryclub, die in ’t bijzonder ook de Mede daardoor bestond er grote be langstelling voor deze te waterlating. Zowel op de werf als aan de overzijde van de Houkesloot stonden zeer velen verlangend uit te zien naar het grote moment waarop het 50 meter lange, 6.60 m. brede en 2.40 m. diepe casco, dat met de Nationale en Friese vlag getooid was, van de dwarshelling waar op het gebouwd is, in het water zou glijden. Dat zou om 2 uur geschieden en inderdaad begon het gevaarte, nadat mevrouw A. v. d. DriftNiemöller de traditionele doopplechtigheid had ver richt, en de laatste beletselen waren verwijderd, op dat tijdstip ook over de met zeep glad gemaakte balken naar het water te glijden. Hèt grote moment: de zware plons en de hoge vloedgolf, waarnaar ieder in de tropische hitte reikhalzend stond uit te zien, kwam echter niet. Het schip werd nl. plotseling in zyn vaart gestuit en bleef in de wal steken. Dat was een kleine tegenslag. Zowel voor de bouwers als voor de toekomsti ge eigenaren die ook aanwezig waren. Maar met behulp van een aantal dom mekrachten, twee zware kraanwagens die langszy duwden en niet het minst Zaterdagmiddag Is de motor Kempenaar „Lelystad”, het eerste schip dat de nieuwe Sneker Scheepsbouw Onderneming van de heer A. Nugteren op haar werf op het Industrie-eiland bouwde, te water gelaten. Voor onze stad was dat een bijzondere gebeurtenis. Deze 530 tonner is nl. het grootste schip dat tot nu op een Sneker werf werd gebouwd. Evenals de heer Lampe ziet spr. de K.N.M. als een Fries bedrijf. Het merkwaardige is evenwel, dat onder de zeer vele,.oprichters van de Maat schappij geen enkele Fries was. Het oprichten van een zuivelfabriek was hen blijkbaar té riskant. De heer Seffinga was volgens de heer Nauta de aangewezen man het cadeau van het personeel aan te bieden. Zyn vader en zijn grootvader werkten nl. ook al in het bedrijf. In het feit dat het personeel samen één cadeau aanbood, ziet spr. een symbool van de eenheid, Van l.n.r. de heren G. van Dusseldorp, en met de heer Seffinga hoopte^ hij, dat Rotterdam, commissaris; Mr. P. J. van Ommeren, Parijs, pres, commissaris; J. Nauta, directeur; W. G. H. van Seben, Den Haag, commissaris. Van school gaan zonder een schrifte lijk bewys of diploma, dat raakt een beetje uit de mode. Een diploma te be halen waar vier tot zes jaar voor ge werkt moet worden is voor velen öf geestelijk öf financieel niet bereikbaar. Daarom heeft het I.V.I.O. een diploma ingesteld dat bij haar de „sleutel” vormt voor verdere studie in alle mogelijke richtingen, en waarbij het geen vereiste is dat een bepaalde school gevolgd wordt. Thuis kan men deze lessen in zijn vrije^tijd volgen en door aanvullen de examens het sleuteldiploma zodanig uitbreiden, dat het een waardevol bezit vormt. De V.G.L.O.-scholen hebben met het I.V.I.O een overeenkomst aangegaan, waardoor het mogelijk is, dat leerlingen van die scholen dat examen in hun eigen leslokaal kunnen afleggen onder toe zicht van een gedelegeerde. 14 juni was de grote dag en vrijdag j.l. kregen tien van de twaalf leerlingen van de school aan de Kerkgracht bericht dat ze ge klaagd waren. Dit waren: Eke de Jong, Grietje Schuil, Douwe Veenstra, Sipkje Wiersma. Johannes v. d. Horst, Haije Kleefstra. Klaasje Niezen. Wiepkje Vis ser. Johannes Nota en Hendrikje Djoudi. IJLST, 5 juli. De collecte voor het Anjerfonds bracht in deze gemeente •f 64.20 op. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Dikwijls is een schlager die een enor me opgang maakt, maar een kort leven beschoren. Zij wordt door iedereen ge zongen, geneuried en gefloten en plotse ling is zij verdwenen. Er zijn er maar enkele, die zich jarenlang handhaven en die men zelfs daarna telkens opnieuw wil horen. Daartoe behoren zonder eni ge twyfel de liedjes, die Werner R. Hey- mann in het jaar 1930 voor de film „Die Drei von der Tankstelle” op teksten van Robert Gilbert schreef. Waaraan dankte deze film, de eerste Duitse operette-film, haar spreekwoor delijk succes? Niet ten laatste door de muziek die haar zo ongemeen populair maakte. Twee van de bijna onsterflijke melodieën uit deze film waren: „Ein Freund, ein guter Freund” en „Lieb- ling, mein Herz lasst Dich grüssen”. Op welhaast overrompelende wijze omlijstten deze twee liedjes de atmosfeer van hart verwarmend optimisme die de film „Der Drei von der Tankstelle” ademde. Toen deze film, 25 jaar later en nu in kleur, onder regie van Hans Wolff tot stand kwam, kreeg Werner R. Heymann de opdracht aan zijn ook ditmaal ge handhaafde melodieën nog enkele nieu we toe te voegen. Opnieuw zijn het dus enkele schlager-meiodieën die de muzi kale, temperamentvolle basis vormen van deze op en top optimistische film. De namen van hen die de drie onaf scheidelijke vrienden op het doek bren gen, zijn nieuw: het zijn nu de acteurs Adrian Hoven, Walter Müller en Walter Giller; het jonge bekoorlijke meisje wordt ditmaal gespeeld door Germaine Damar, die dus de plaats inneemt van Lilian Harvey. Maar één oude bekende van de „Tankstelle” zien we terug: Wil- ■-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1