De tocht van onze ouden van dagen Wymbritseradeel leent van de ingezetenen voor woningbouw en een nieuwe Chr. kleuterschool te Hommerts Zaterdag start het festival der lichte muze op de Wip ■ji Burgemeester van Hout van Hennaarderadeel naar Wymbritseradeel IJLST WYMBRITS ERADEEL en van Subsidie Fiysk Ü;ke4 opnieuw verhoogd Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, Donderdag 11 juli 1957 112e jaargang no. 55 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD - Redakteur: L. KIEZEBRINK Baby verbrand in kinder* Geslaagd Raad Rauwerderhem Volgende week feest in Heeg Zondagdienst Dierenartsen Muziek- en Zangconcours te Rijs Zeer aantrekkelijke programma’s Sclioolsportdag Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Opdracht voor Fries predikant Bijna bevroren in gistkelder wagen Veelbelovend knaapje Waterpoortkaatspartij SNEEKER NIEUWSBLAD Het zou een vraag' kunnen zijn voor een forum: waar genieten de ouden Jansen, „De Dekzwabbers”, Brabants programma. De burgemeester Cliché Leeuwarder Courant door Deze luidde: Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Met ingang van 1 augustus a-s. is tot burgemeester van Wymbritseradeel be noemd de heer Joh. K. van Hout, burge meester van Hennaarderadeel. De heer van Hout, die op 23 januari 1905 te Balk geboren werd en dus 52 jaar oud Is, komt niet als een vreemde in zijn nieuwe gemeente, want hij werd in 1928 benoemd tot tweede ambtenaar a. d. secretarie van Wymbritseradeel, en maakte promotie tot hij in 1935 hoofd commies werd. HU was van mei 1943 april 1945 plaatsvervangend secretaris, omdat secretaris K. Visser door de be zetters werd ontslagen. Hij is gehuwd, heeft drie zoons en is lid van de Ned. Herv. Kerk en van de Chr. Hist. Unie. Aan de Rijksuniversiteit, te Groningen is geslaagd voor het kerkelijk voorbe reidend examen de heer W. J. Burgh- graef te Bozum. benoemd openbare kleuter- 1 Herv. school, Jutrijp, 396,7 punt. 2 Chr. school, Woudsend 384,1 punt. 3 Geref. school, Homme, ts 384 punt. 4 Herv. school, Hommerts 380,8 punt. 5 R.K. school, Woudsend, 334,6 punt. 4 Premier Nehroe van India, op bezoek in Nederland, bezocht het Waterloopkun dig Labrc. torium te Delft. Rondgeleid door Prof. Ir J. Th. Thijsse (rechts) be. zichtigden premier Nehroe (2e v. rechts) en Mevr. Pandit (2e v. links) de ma quettes van het Deltaplan. De ouden van dagen boven de 70 jaar krijgen weer speciaal voor hen gereser veerde zitplaatsen. De kaarten hiervoor kunnen, zo lang de voorraad strekt, a.s. zaterdagavond van 7 uur af worden af gehaald in café Pettinga. Dames van 15 jaar en ouder die mee willen werken aan de verkoop van loten voor de verloting die iedere avond ten bate van de uitzending van zwakke kin deren, het Skütsjesilen en het Actie Co mité zal worden gehopden, moeten zich daar dan eveneens melden en wel van 7—8 uur. Looncompensatie in verband met. a.s. huurverhoging. B. en W. stellen voor ten dele voor het gemeentepersoneel overeenkomstige voorzieningen te treffen als ten behoeve van het rijkspersoneel geschiedt. De heer O. N a u t a acht het tijdstip waarop dit voorstel gedaan wordt zeer ongunstig. Het gaat er van van uit dat er een wet is. Dat is echter niet het ge val. Deze zaak moet nog in de Kamer komen. Het is dus wat voorbarig als de gemeenten nu al voor gaan. Spr. gelooft, dat de minister zijn boekje te buiten gaat door nu reeds een circulaire aan de gemeenten te sturen, terwijl ’t nog twij felachtig is of het een wet zal worden. De Voorzitter antwoordt dat in de circulaire staat „indien het voorstel wordt aangenomen”. De minister maakt dus al een voorbehoud. De raad gaat hierna z. h. s. met bet voorstel accoord. (Vervolg zie pagina 21 WOUDSEND. Begunstigd door mooi zomerweer werd j.l. dinsdag een schoolsportdag gehouden in Woudsend. Na de gemeenschappelijke oefening werd de voorlopige uitslag bekend gemaakt. dan bij de aankoopsom inbegrepen? De V o o r z. ja. De heer A b m a Dan kan de aankoopsom dus beschouwd worden als een vergoeding voor de grond? De V o o r z. antwoordt bevestigend. De heer Brouwer: Kan de gemeente de eige naren niet verplichten dit soort wonin gen af te breken De V o o r z. Dat kan alleen als ze gevaar opleveren. Het voorstel wordt hierna z.h.s. aan genomen. zei in een gemoedelijk speechje, dat hij zich thuis voelde te midden van deze oude mensen, van wie hij zo velen van gezicht kent. Hij wilde graag officieel dank betuigen aan de commissie en wenste dat zij dit mooie werk nog vele jaren zal kunnen doen. Tijdens de maaltijd sprak de oude heer Faber nog een geestig woord. De terugreis ging over Lemmer, Fol- lega en St. Nicolaasga en toen zagen we al spoedig weer het bekende silhouet van Sneek tegen de lichte avondhemel. Te vlug naar de zin van vele tochtge noten. Het programma is als volgt: Dinsdag 16 juli ’s avonds een tippel- tocht door Heeg en omstreke- Woensdag, ’s morgens ringrijden met paard en wagen, auto's, motoren en bromfietsen, 's middags kinderfeesten 's avonds in de grote tent optreden van de Snitser üngetiders en een humorist. Donderdag, 's morgens optocht, ’s middags volksfeesten, ’s avonds in de feesttent het gezelschap Tetman de Vries. Dus burgerij van Heeg, steek volgende week de vlaggen uit en werk mee aan dit feest. Maar de binnenkomst in de .stad met de dichte rijen wuivende mensen, de feestelijk toeterende auto’s, de muziek die opklonk toen de stoet het Martini- plein opreed, was onvergefelijk voor de oude mensen en zeker het hoogtepunt van de hele tocht, die weer in een voor beeldige orde verliep. Stiphoutvan Bokhoven en de Eindho- vense Rolschaatsenclub E.R.C. Beide nummers zijn geheel nieuw voor het Noorden, zodat ook dit een zeer bijzon dere en attractieve avond belooft te worden. De slotavond op donderdag 15 augus tus zal staan in het teken van het sküt sjesilen dat die dag op het Sneeker- meer wordt gehouden. Ook dit program ma wordt door beroepsartisten verzorgd. De uitreiking van de kampioenswim- pel en de andere prijzen geschiedt voor af in het stadhuis. Op verschillende avonden zullen ook weer diverse wedstrijden worden gehou den, o.a. mastklimmen, koppelwedstrijd voor paren enz., waarvoor, evenals voor de verlotingen, fraaie prijzen worden uitgeloofd. Aankoop krotwoningen. B. en W. stellen voor van de diakonie der Ned. Herv. Gemeente te Oppenhui zenUitwellingerga de woningen Uit- wellingerga nr. 32, 33 en 34 aan te ko pen teneinde de opruiming van krotten te bevorderen. De prijs per woning is f300.Hoewel een spoedige ontrui ming en afbraak van deze woningen welke alle nog bewoond zijn, niet te ver wachten is, menen B. en W. dat aan koop thans reeds gewenst is, nu de mo gelijkheid daartoe tegen aanvaardbare prijs bestaat. Op een vraag van de heer A b m a welk belang de gemeente bij deze krot woningen heeft, antwoordt de Voor zitter: om ze t.z.t. op te ruimen. Zodra ze leeg zijn, worden ze afgebro ken. De heer A b m a Kan de diakonie dat zelf niet doen? Waarom moet de de gemeente het doen? De Voorz. De diakonie heeft er geen belang bij. Het gaat er hier om, dat deze krot woningen zo spoedig mogelijk verdwij nen. Dan kunnen op de vrijkomende grond nieuwe woningen gebouwd wor den. De heer A b m a Is het terrein Vergoeding reiskosten. B. en W. stellen voor op zijn verzoek een tegemoetkoming aan J. Rijpma te Nijland 169 te verlenen in de reiskosten die hij moet maken in verband met het bezoeken van een dóchter van de open bare school voor B.L.O. te Sneek. Z. h. s. aldus besloten. 1 van dagen meer van op hun autotocht, van het feit in het middelpunt van de be langstelling te staan of van de mooie tocht zelf Een jury met ervaring zou zich uitspreken voor de belangstelling. RAUWERD. In de vergadering van de raad onzer gemeente is afscheid geno men van de heer W. Nijdam, eerste ambtenaar ter secretarie en gemeente ontvanger, die met pensioen gaat Nadat de Voorzitter, burgemeester v. d. Bent hem had toegesproken werd hem door de heer M. Tjeerdsma namens de raad de schrijfmachine geschonken, welke de heer Nijdam zoveel jaren in ge meentedienst heeft gebruikt. Mej. W. Riemersma werd tot leidster aan de school te Irnsum. Ook de raad dezer gemeente besloot het subsidie over 1957 en 1958 aan het Frysk Orkest met de gevraagde 12 te verhogen. Ten slotte besloot de raad tot aankoop van enige percelen grond te Irnsum. De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr M. de Jonge, Ned. Herv. predikant te Blija, een subsidie verleend voor het bezorgen ener tekstkritische uitgave van „De testamenten der twaalf patri archen”. De opdracht voor deze editie ontving dr de Jonge van de Duitse Aka- demie van Wetenschappen te Berlijn. Het werk van dr de Jonge zal te zijner tijd verschijnen in de z.g. „Berliner Cor pus”. Bovendien zal dr de Jonge voor de „Oxford University Press” een grondige herziening van de vertaling van „De tes tamenten der twaalf patriarchen” door R. H. Charles verrichten. Nauwelijks na de hittegolf is de heer W. Munters te Arcen bijna het slachtof fer geworden van de bevriezingsdood. Slechts aan de bezorgdheid van zijn echtgenote is het te danken, dat hij het avontuur nog kan navertellen, dat hij in de gistkelder van de brouwerij „De Vriendenkring” te Arcen heeft door staan. Rond middernacht is hjj op een contróle-ronde over een verhoging in deze kelder gestruikeld en daarbij zo danig gevallen, dat hij het bewustzijn verloor. Hier heeft hij een tijd lang in een temperatuur van ongeveer 3 graden onder nul gelegen. Inmiddels was zijn echtgenote ongerust geworden over zijn uitblijven en op haar verzoek gingen omwonenden een kijkje nemen. Zij trof fen M. bewusteloos in de koude kelder aan. De ontboden geneesheer constateer de bevriezingsverschijnselen aan het onderlichaam en achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. De gevolgen bleken echter mee te vallen en over enige dagen zal M. weer huis waarts kunnen keren. (Friesch Dagblad). Verichijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: ',omb Drijfhout Kiezebrink Co. Kantoor: GROOT7AND 55 lelefoon 3005 (K 5150) een show-orkest van 12 personen onder leiding van Joop Anman en met zang van Jane Caps, welk excellent gezel schap grote bekendheid kreeg door zijn optreden op de E 55 te Rotterdam, zal het festival zaterdagavond inluiden. Wat er daarna komt, zullen we hier niet al lemaal verklappen. Daarvoor raadplege men het programmaboekje dat van za terdag af tegen een heel zacht prijsje te koop zal zijn. Wij bepalen ons tot het vermelden van nog enkele hoogtepunten. Ten eerste dat op zaterdagavond 27 juli. Op de middag van die dag worden nl. op het Sneekermeer zeilwedstrijden in de 16 m2 klasse, Valkklasse en Vrij- heidsklasse voor de verkiezing van de nieuwe Zeilkoningin gehouden, die ’s avonds met haar hofdames op het po dium aan het publiek zal worden voor gesteld. Deze kennismaking wordt omlijst door het optreden van beroepsartisten. Te vens wordt deze dag dan nog een ster- tocht voor auto’s, scooters, motoren en bromfietsen gehouden, georganiseerd door de M.A.C. „J. C. Visser”. Corrie van der Zande, een meisje van nog geen 1 jaar oud, is dinsdagmorgen in de gang van een woning aan de Oos- tersingeldwarsstraat te Groningen, op zeer tragische wijze door verbranding om het leven gekomen. De baby lag in haar kinderwagen, die in de keuken was geplaatst. Haar ou ders lagen nog in bed, toen omstreeks 7.45 uur een brandlucht tot in de slaap kamer doordrong. De moeder begaf zich onmiddellijk naar de keuken, waar bleek dat de kinderwagen in lichterlaaie stond. Zij heeft dadelijk gehaildeld en getracht het vuur te blussen. Haar dochtertje was toen echter al overdekt met brand wonden. In allerijl is het slachtoffertje naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd, waar het aan de verwondingen is bezweken. De oorzaak van dit tragische ongeval wordt gezocht in het feit dat de twee andere kinderen van het gezin, 2 en 3 jaar oud, vermoedelijk met vuur hebben gespeeld, toen de ouders nog in bed lagen. Het enige wat de gewaar schuwde brandweer nog kon doen was het vuur in de, inmiddels naar buiten gebrachte, kinderwagen blussen, aldus meldt Ons Noorden. 14 juli Tj. Bottema, Marktstraat 2, Sneek, Tel. 05150—2714. Overdracht perceeltjes water te Oppenhuizen. B. en W. stellen voor enige perceeltjes water, die in 1914 bij de overdracht van het onderhoud en beheer van verschil- lenle vaarten aan het waterschap „Op penhuizen c.a.” eigenlijk per abuis niet overgedragen zijn thans aan dat water schap in eigendom over te dragen tegen de formele prijs van f 1. Alsvoren. Vergadering van de raad der gemeen te Wymbritseradeel op woensdag 10 juli 1957, s avonds 7.30 uur. Voorzitter: burgemeester F. Tjabe rings; secre taris de heer K. Visser. Aanwezig 14 leden. Afwezig m.k. de heer Miedema. Nadat de notulen van de vergadering van 29 mei onveranderd zijn vastgesteld worden een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen of ter inzage gelegd voor de leden. Een verzoek van het bestuur der Prot. School te Woudsend om medewerking voor de aanschaffing van schoolbanken en voor uitbreiding van de rijwlelbergpiaats wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Medewerking ex art. 72 der L.O. Wet 1920. B. en W. stellen voor deze medewer king te verlenen aan de R.K. school te Blauwhuis voor aanschaffing van nieu we schoolmeubelen en voor verandering van inrichting van het schoolgebouw. Deze aanvraag vloeit voort uit de om standigheid dat per 1 sept a.s. het zesde lokaal in gebruik moet worden genomen wegens aanzienlijke stijging van het leerlingenaantal. B. en W. stellen voor eveneens mede werking in principe te. verlenen aan het bestuur van de bijzondere school te Nij land voor aanschaffing van schoolmeu belen en leermiddelen en voor verande ring van inrichting van het schoolge bouw. Ook tegen het verzoek van het be stuur van de bijzondere school te Gaast- meer om medewerking voor aanschaf fing van nieuwe leermiddelen hebben B. en W. geen bezwaar, zodat zij voorstel len deze te verlenen. De aanvraag van het bestuur van de Herv. school te Oudega (W.) om mede werking voor aanschaffing van nieuwe leermiddelen (wandplaten die gedeeltelijk Op een twaalfjarig jongetje, dat bij het stelen van geld in een winkel in York (Ver. Staten) was gearresteerd, vond de politie een dagboek, getiteld „Hoe word ik een handige dief?” Er stond ook een „testament voor het geval ik gepakt word” in met een kaartje, waarop nauwkeurig was aangegeven, waar hij zijn buit verborgen had, (Vrije Volk). Zaterdagavond wordt weer een begin gemaakt met de traditionele feestelijk heden, die tot en met 15 augustus iedere dinsdag-, donderdag- en zaterdagavond op het Wippodium zullen worden gehouden. Het Actie Comité Sneek heeft ook nu weer een serie zeer aantrekkelijke pro gramma’s vastgesteld, waarvoor een keur van artisten en gezelschappen is geëngageerd, zodat de zeilersgasten en de eigen burgerij opnieuw vele genoeg lijke avonden te wachten staan. Teneinde dit alles nog beter te doen slagen dan in de voorafgaande jaren, wordt het podium, waaraan thans door gemeentewerken de laatste hand wordt gelegd, opnieuw een halve meter hoger en zal tevens een nieuwe en betere ver lichting worden aangebracht. Op de bevrijdingsdag van Friesland werd de heer van Hout benoemd tot waarnemend burgemeester van Hennaar deradeel, een jaar later werd hij defi nitief tot hoofd van die gemeente be noemd. In Hennaarderadeel werd de tijding van zijn a.s. vertrek met gemengde ge voelens ontvangen. Men gunt de heer van Hout gaarne zijn promotie doch betreurt het vertrek van een bekwaam burgemeester en sympathiek man. De heer van Hout is in Hennaarderadeel consul van de A.N.W.B. en voorzitter van de IJswegencentrale. Verder is hij bestuurslid van de Groninger School voor Maatschappelijk Werk, lid van de Raad van Toezicht van de Lagere Tech nische School te Bolsward, lid van de Prov. Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande, bestuurs lid van het in oprichting zijnde Prot. Chr. Ziekenhuis te Sneek. Natuurlief hebber als hij is, is hij ook lid van het algemeen bestuur van „It Fryske Gea”. Voordat de heer van Hout ter secre tarie van Wymbritseradeel werd be noemd, was hij in 1921 zijn loopbaan be gonnen als volontair ter secretarie van Gaasterland, vanwaar hij in 1922 als derde ambtenaar overging naar de secretarie van Bolsward. ook als wandversiering moeten worden aangemerkt) achten B. en W. iets te royaal opgezet. Zij stellen dus voor in principe medewerking te verlenen, ter wijl de omvang van de aanvraag dan door overleg van B. en W. met het schoolbestuur nader zal worden gepreci seerd. Al deze voorstellen worden z. h. s. aangenomen. Advert :ntieprtjs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850’48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Zaterdag 10 augustus wordt een ge heel Brabants programma uitgevoerd, met medewerking o.a. van de Ballet groep onder leiding van mevr. Van Het is ook prettig eens een keet in het zonnetje gezet te worden en wie hebben meer recht op eerbewijzen dan juist de oude mensen boven de 70 jaar die een leven lang gewerkt hebben voor de gemeenschap? Nu toont die gemeen schap dat ze eerbied voor hen heeft. Als de lange stoet auto’s voorbij trekt staan de mensen in drommen langs de weg en de jeugd brengt met wuiven, roepen en lachen hulde aan de oudjes, die vrolijk terug zwaaien. Dat is een van de heerlijkheden van deze autotocht, een jaarlijks hoogtepunt in het leven van allen de er aan deel nemen. Maar daarnaast genieten ze dan van een mooie tocht, die ditmaal naar Emmeloord ging. De 123 auto’s in een van de eerste reed de burgemeester persoonlijk een paar gelukkige deelnemers zwenkten bij Heerenveen af naar Wolvega. Het regende helaas wat, maar bij Paaslo, waar gestopt werd aan een mooi wegge tje in het bos, was het gelukkig weer droog, zodat de benen even gestrekt konden worden. Natuurlijk moesten sommige oude dames wat van de mooie paarse bloemen plukken dat de bra men nog niet rijp zijn is niet de schuld van het comité Hier werden door de oames-commissieleden zakken koeken uitgereikt. P. Schuil, Harlingen; Joh. Harlingen; J. Pander, Huizum. K. Wassenaar, Baflo; Joh. Zijlstra, Creil; H. Bultje, Harlingen. Joh. Stavinga, Poppingawier; P. Zwart, Warga; W. Vlietstra, Franeker. A. Broersma, Oosterlittens; H. Gjalte- ma, Schalsum; A. Hiemstra, L’warden. S. Bouwsma, Franeker; E. Zijlstra, Amsterdam; A. de Jong, Harlingen. S. Olivier, Harlingen; A. Rinia, Mak- kum; R. Kuiper, Makkum. J. Meijer, Ried; D. Miedema, Berli- kum; A. Veldkamp, Leeuwarden. M. v. d. Weerd, Bolsward; S. v. d. Zee, Leeuwarden; J. Tolsma, Arum. Aangemoedigd door het succes van vorig jaar. heeft de Commissie Riis- Foarüt besloten ook dit jaar midden in de vakantie-tijd een groot Muziek- en Zangconcours uit te schrijven. Dat dit concours thans op een zaterdag (nl. a- terdag 10 aug.) wordt gehouden, zal ze ker de deelname en het bezoek nog doen toenemen. Bekwame toonkunstenaars zijn bereid gevonden in de jury zitting te nemen, nl. de heren J. Nauta van Sneek, M. J. Cerfontaine van Winscho ten en Jac. Broer van Nunspeet. Voor verdere gegevens zie advertentie in dit blad. Na Paaslo ging het naar Kuinre, over de z.g.n. oude zeedijk en toen de pol der in. Ook hier stonden overal groep jes mensen te wuiven, maar de tochtge- nóten hadden nu toch wel veel belang stelling voor dit prachtige nieuwe land met de uitgestrekte vlasvelden, die zo wonderlijk mooi van kleur zijn, en de kapitale boerderijen in grote bloemen tuinen. In Emmeloord werd uitgestapt bij ,,’t Voorhuis”, waar al lange tafels ge dekt waren voor de 500 gasten en een accordeonspeler voor vrolijke muziek zorgde. Er werd lekker gegeten: brood, koffie, gehakt en als verrassing aard beien met slagroom toe Of dit laatste te danken was aan de verjaardag van het commissielid de heer Abma Hij werd hartelijk toege sproken en toegezongen, nadat hij zelf eerst aan het woord was geweest. In de eerste plaats richtte hij zich daarbij tot de burgemeester en dr. v. d. Zijpp, die weer geheel hersteld meereed met drie wijkverpleegsters; daarna bracht hij dank aan de chauffeurs en de auto bezitters. In de meeste andere steden moeten met een dergelijke tocht bussen meerijden, bij ons kan men nog altijd over een voldoend aantal personenwa gens beschikken. Ook dankte hij alle za kenmensen voor het schenken van de versnaperingen, die uitgedeeld werden tijdens de tocht: Kingpepermunt en eau de cologne bij het vertrek, koeken in Paaslo, zuurtjes op de terugweg achter Follega. Verder bracht hij dank aan de gehele burgerij van Sneek voor de fi nanciële steun, aan de voetbalverenigin gen en aan de motorclub, die tijdens de tocht medewerking verleende. Hierna sprak de heer Jan van der Goot in een mooi Fries gedicht de dank van de deelnemers uit. Woensdagavond vergaderde in veer huis Boot het bestuur van de Kaatsver, Sneek, waar o.a. de loting plaats vond voor de parturen welke zaterdagmiddag zullen deelnemen aan bovengenoemde partij. De samenstelling van de drietallen is als volgt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1