Motorkruiser uitgebrand „Het huis van de bruid”in de ware zin van het woord een woonhuis IJLST Wymbritseradeel leent van de in gezetenen voor woningbouw en een nieuwe Chr. kleuterschool te Hommerts van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Goede start festival der lichte muze iiiaandag 15 juli 1957 112e jaargang na 56 Redakteur: L. KIEZEBRINK Geslaagd Geslaagd I Benoemd - Hei Sneeker Nieuwsblad is Bliksem sloeg in toren Geref. Kerk te Woudsend Bioscoopnieuws Weer avondconcerten op het Carillon («MiUnMiae «Hgm om NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT «n DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Stadgenoot exposeert in Bolsward Stadgenoot zal ons land vertegenwoordigen SNEEKER NIEUWSBLAD Programma voor woensdagavond. 1. Französische Ouverture zetenen. tevens Benoemd tot De zitkamer. Vol verwachting gingen wij de zitkamer Bandieten van de autobaan. Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Vroling geplaatst der politie biedt een subsidie van het Rijk, daarom wat vreemd, dat Het voorstel van B. en W. om in ver band met het opmaken van de rekening 1956 een aantal bedragen oninbaar te verklaren wordt z. h. s. aangenomen. Te Deventer slaagde' voor het examen wijkverpleegster onze stadgenote mej. zr. C. A. Werkman. Oninbaarverklaring diverse be lastingen. Aainbieding Gemeenterekening over 1956. (lerares mej. P. Vertchijnt: MAANDAGS «n DONDERDAGS Administratie! 3omb Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND M Telefoon 3005 (K 5150) Bij de in de huishoudschool te Sneek gehouden examens slaagden voor het getuigschrift bejaardenhelpster vanwege de Nederlandse federatie voor bejaarden zorg de volgende dames: Fr. Bakker, A. Falkena, L. Goudberg, J. E. Potma, H. Rinia. Gr. Wouda en Tj. v. Wijngaarden, allen te Sneek, G. Drijfhout, H. Ebeling, R. de Jong, allen te Heerenveen, W. de Jong, A. Lanting, Th. Lanting, A. Schaap, allen te Joure, J. Poepjes, W. A. Tel te Oudeschoot, A. Woudwijk te Makkum, M. Sijtsma te Workum. le ambtenaar administrateur van ’t woningbedrijf ter secretarie van IJlst de heer P. de Boer, adjunct-commies A ter secretarie van Doniawerstal. Naar wij verneihen is onze stadgenoot, de heer J. F. Henstra, lid van de bond van Friese Kunstenaars, van wie onlangs enige schilderijen op de tentoonstelling te Gent zijn geexposeerd, thans hiermede vertegenwoordigd op de tentoonstelling „5 eeuwen Friese Schilderkunst” in het stadhuis te Bolsward. Geslaagd voor de akte Na naald vakken) te Rotterdam Douma, Oppenhuizen. Onderhoud grafmonumenten. B. en W. adviseren Van het bestuur van de begrafenis vereniging ,,De Laatste Eer” te Wouds end is een verzoek ingekomen in over weging te willen nemen het onderhoud van de grafstenen op de algemene be graafplaats te Ypecolsga van gemeente wege terdoen geschieden, omdat dit on derhoud om verschillende redenen van particuliere zijde nog al eens te wensen overlaat. Een slechte staat van onder houd van de grafmonumenten komt naar onze mening het aanzien van een be graafplaats niet ten goede, zodat het ons gewenst voorkomt in dezen een re-1 beperking tot een later tijdstip te wor- Te Arnhem slaagde voor het staats examen le gedeelte N III onze oud-stad- genoot de heer W. de Dood, thans te Voorburg. den verschoven, omdat er geen vaste financieringsmiddelen beschikbaar wa ren. Wij kunnen U thans mededelen, dat door bemiddeling van het belang hebbende schoolbestuur een geldlening kan worden aangegaan met enkele in gezetenen in Hommerts en Jutrijp tot een bedrag van f 27.500.rente 4 aflossing na 5 jaren ineens, stortings- data 1 augustus en 1 januari a.s. Voor de goede orde delen wij U voorts mede, dat de bouw van een chr. kleuterschool in Hommerts thans definitief doorgang zal kunnen vinden. De verklaring van geen bezwaar van Gedeputeerde Staten dezer provincie, welke nodig is in verband met de bestedingsbeperking, hebben wij ontvangen en wij menen aan het verzoek van dit college om geen uitgaven voor dit bouwplan te doen al vorens vaste financieringsmiddelen zijn aangetrokken te hebben voldaan. De te storten waarborgsom van 20 der stichtingskosten, welke ook al door de ingezetenen ter plaatse is bijeenge bracht, kan nl, eveneens voor de finan ciering van dit bouwplan worden aange wend. Z. h. s. wordt tot het aangaan van de lening besloten. De bovenverdieping is wel zeer praktisch ingedeeld en inge richt. Heel handig is bijv, het luik in de zoldering van de overloop. Als men het open trekt kan men een laddertje uit trekken en de vliering bestijgen, waarop men rechtop kan staan. Deze verdieping bevat vier kamers. De aar dige babykamer vervalt in die huizen welke volgens een ander plan gebouwd zijn. De heer Tromp zou met z'n beide jon gens gaan varen en had 120 liter benzine ingenomen. 80 in de tank en 40 in twee jerrycans. In de punt van het voorschip stond een. nog nieuwe fles butagas. De boot lag nog in het schiphuis vast toen, op het moment dat de heer Tromp de motor wilde starten, de ontploffing zich voordeed. Vermoedelijk bevonden er zich benzinedampen onderin de boot. Door de luchtdruk werd de heer Tromp tegen het dak van de cockpit geslagen en op hetzelfde ogenblik vloog de boot in brand. Hij en zijn beide zoontjes liepen daarbij min of meer ernstige brandwon den op aan ’t gezicht, armen en benen. De zesjarige Maarten zelfs zo ernstige, dat hij op advies van dokter Gerlach uit Sprang Capelle, die juist de haven bin nenvoer en dooi’ de heer Jan Kuipers werd aangeroepen, naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De brandende boot, leverde ernstig ge vaar op voor de schiphuizen langs de Oudvaart. De heer Buitenpost kwam snel met een schuimblusser uit de Bruiser aandragen, maar de deur was al aan de binnenkant op slot gedraaid. In het naast gelegen schiphuis echter was mej. H. Kuipers in een bootje bezig haar 16 kwadrater schoon te maken. Zij voer di rect naar het rampschip toe en hielp mee de touwen los te maken. Inmiddels waren ook de havenmeester Douma en een in de haven aanwezige zeiler te hulp gesneld. Zij sneden de achtertouwen stuk, waarna het met veel moeite en niet zonder gevaar, omdat de fles buta gas en de jerrycans elk ogenblik ook konden ontploffen, gelukte de boot uit het schiphuis te duwen, waarbij ook mej. Kuipers dapper meehielp. Eerst bleef het ijzeren mastje nog haken, maar Douma slaagde er in dit naar beneden te rukken. Door dit kordate optreden werd het gevaar dat de schiphuizen in brand zouden raken, bezworen. Was dit niet tijdig gelukt, dan zou het er met de vrij harde wind lelijk hebben uitgezien. De beide toegangsdeuren van het schip huis waren al zwart geblakerd. De heren Ids Hospes en Slotboom sleepten met een roeiboot het als een fakkel brandende jacht aan de anker ketting naar de wal aan het einde van de schiphuizen. maar omdat het ook daar nog gevaar opleverde voor de schiphui- Practische snufjes. Hoe ziet nu dit huis van de bruid er uit’ In de entree, behoorlijk ruim en ht erlijk licht doordat de deur en het raam er naast van „gestreept” glas zijn, vallen al direct verschillende practische snufjes op. De wanden zijn beplakt met lichtkleurig afwasbaar wandbekledings- materiaal Balacuire, aan de ene houten wand is plaats voor kapstokhaken, waarbjj dan een kapstokkleed overbo dig is. De brievenbus heeft een omtim- mering die handig als kastje en tafeltje gebruikt kan worden. De w.c., naast de voordeur, heeft een opgang van enkele treedjes gekregen waardoor ook al weer ruimte gewonnen is. De traptreden zijn bedekt met zwart granité linoleum, af gewerkt met zwarte plastic banden. Een prachtige oplossing van het loperpro- bleem dat op een betrekkelijk smalle trap heus heel moeilijk kan zijn. B. en W. adviseren Zoals U bekend is hebben wij ons per ’circulaire tot een aantal ingezetenen, die naar onze mening hiervoor in aanmer king kwamen, gewend, met het verzoek deel te nemen in een door de gemeente te sluiten obligatielening, waarvan de opbrengst bestemd is voor de woning bouw. Hoewel wij in de toegezonden cir culaire de grote behoefte aan een vaste geldlening duidelijk uiteen hebben gezet, is het resultaat van de gevoerde „aktie” ver beneden onze verwachting gebleven. Totaal is thans ingeschreven voor een bedrag groot f 75.000, terwijl f 600.000 als het voor woningbouw benodigd be drag was genoemd. Hoewel de uitslag teleurstellend is, hetgeen wellicht voor een deel ook geweten moet worden aan de lange looptijd van de lening, is het ingeschreven bedrag van f 75.000 ons niettemin zeer welkom, omdat het weer enige verlichting betekent van onze vlottende schuld. Wij stellen U dan ook voor per 1 augustus a.s. ten laste van de gemeente een obligatielening aan te gaan tot een bedrag van f 75.000 tegen parikoers, rentende 4%% in het jaar en af te lossen in 30 jaren, te weten in elk der jaren 1958 t/m 1987 f 2500.— p. jaar. Z. h. s. wordt aldus besloten. De zomeravondconcerten op het ca rillon in de Martinitoren waarmee enige jaren geleden met medewerking van de „Vrienden van de Sneker beiaard” en de gemeente werd begonnen en die een stijgende belangstelling trokken, worden ook dit jaar weer gegeven. Het eerste, met onze stadsbeiaardier Flucie van Bergen aan de speeltafel, zal men a.s. woensdag kunnen beluisteren. Woensdag 24 juli speelt zijn collega, An ton van Ooik uit Zeist, 31 juli Aria Pe ters, stadsbeiaardier van Nijmegen en Haarlem, 7 augustus de Rotterdamse beiaardier Fred. Timmermans die in dertijd de eerste bespeling gaf op on» nieuwe carillon waarna de heer van Bergen, die zoals men weet ook beiaar dier is in Joure en in Bolsward, de serie op vrijdag 30 augustus zal besluiten. Evenals de vorige malen brengt Ge meentewerken ook nu weer (gratis) zit plaatsen aan op het Oud Kerkhof, waar tevens voor de aanvang der concerten aan ieder belangstellende een program ma wordt uitgereikt. Het is te hopen, dat deze concerten ook nu weer de belangstelling zullen ge nieten welke ze verdienen. Om de ani mo onder de jeugd te bevorderen is on langs in Joure een luisterwedstrjjd ge houden. Dit werd zo’n succes, dat het zeker aanbeveling verdient zo mogelijk ook hier eens zo’n wedstrijd te organi seren. Deze rekening wordt voor onderzoek in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heren Kornelis, Schen- genga en Osinga, die in een volgende vergadering rapport zal uitbrengen. Onze stadgenoot de heer R. F. Tjajle- ma is door het International Research Fund gekozen ons land deze zomer te vertegenwoordigen. Hij zal gedurende 2% maand de gast zijn van de Rotary Club in Jenkintown bij Philadelphia (Pennsylvania U.S.A.). Bijzondere zitting. Tot besluit deelt de Voorzitter mede dat op woensdag 31 juli a.s. 's na middags 2 uur een bijzondere raadszit ting zal worden gehouden, waarin hij afscheid van de Raad en de Gemeente zal nemen. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten. binnen. De eerste indruk van deze ka mer is: ruimte, zeer goede kleurencom binatie, mooie moderne lampen en een kachel die inderdaad 's winters het mid delpunt van de kamer zal zijn en een indruk maakt van een heerlijke, dege lijke warmtebron. Het is een Vroling hete lucht kachel en werd door de firma Rijpkema. De ruime kamer met voor en achter grote ramen, heeft een zit- en een eet- hoek en werd ingericht door firma Brenninkmeijer met Ums Pastoe meu belen. In de zithoek staan drie Zweedse fauteuils, met kleurige jute vlechtwerk- zittingen rond een lage beukentafel. Tegen de witte muur een prachtige zit- slaapbank in rood en zwart, die uitste kend past bij de andere meubels en de blauw granité linoleum vloerbedekking. Over het String wandrek aan de andere wand moet men wel in verrukking ra ken wat een combinatiemogelijkhe den, wat een opbergruimte voor boeken, radio, gramofoonplaten, enz. Zuiver van vorm, rustig van kleur in zwart of blank kunnen deze wandrekken in alle kamers van het huis gebruikt worden. Ook in de kamers van de bovenverdie ping zijn ze aangebracht. Ze zijn steeds verantwoord en hebben een functie en dat vragen wij toch van onze moderne meubels. De eethoek in de kamer bestaat uit vier eerlijke Zweedse stoelen in zwart, rond een stevige eettafel waarop het Fris eetservies van Yme Bakker het uitstekend doet. Een handig Pastoe- dressoir boeit door vorm en afwerking. Een verrukking in deze kamer is de kleurencombinatie van de Ploeg gor dijnen, de wanden (in twee zachte tin ten), de Luxaflex aluminium jalou- zieën en de vloerbedekking. Ook als ’s avonds de lampen branden moet dit een harmonieus geheel zijn waarin het goed wonen is. De Bruynzeel-keuken is voorzien van een prachtig roestvrij stalen aanrecht en een gasgeyser. Verder een wasmachine en een koelkast, in de meterkast in de gang een stofzuiger, alles geleverd door firma Troelstra. In de keuken een prak tische kast met een „achtér”deur die in de kamer uitkomt. Firma Yme Bakker leverde de Tornado- en andere artikelen die in een moderne keuken niet gemist kunnen worden. WOUDSEND. 15 juli. Vannacht is tij dens een kort onweer de bliksem in de toren van de Geref. kerk alhier geslagen, waardoor vrij ernstige schade werd ver oorzaakt o.a. aan licht- en waterleidin- dingen. Er ontstond geen brand. Enige naburige huizen kregen even eens schade aan de leidingen van licht en water. B. en W. adviseren Bij besluit van 27 december j.l. hebt U medewerking verleend voor de bouw van een chr. kleuterschool te Hommerts. De Realisering van dit urgente plan dreigde aanvankelijk door de bestedings- De meisjeskamer heeft een opvallend aardige ingebouwde open kast, waarvan een blad uitgeklapt kan worden als er theevisite komt. Het is een kamer vol kleur en sfeer, blauw, wit, een oranje toets de mooie overgordijnen laten het gehele raam vrg doordat de rails tot op de muur is doorgetrokken. De slaapkamer van de ouders is een z.g. uitwijkkamer. Als de huiskamer be zet is kan moeder hier zitten naaien of vader z’n schrijfwerk verrichten. Hier zijn twin-bedden geplaatst, het ene ver dwijnt op rails onder het andere. Er is een sico-vloerbedekking die bestaat uit 70 cocos en 30 sisal. De Indoor- lamp boven het wandrek met toilet kastje en schrijfblad is weer een vondst, zoals men in dit huis er vele aantreft. Ziet U eens naar de klokken de aller aardigste keukenklok, het wekkertje geleverd door firma Repko. De inrichting van de jongenskamer zou men „stoer” kunnen noemen. Twee flinke bedden die haaks boven elkaar ge plaatst zijn, een onverwoestbare tafel met statiefpoten, stalen stoelen met af- wasbare bekleding. In dit „huis van de bruid” is ruimte en mogelijkheden voor elke bewoner. Het is in de ware zin van het woord een woonhuis. Mogen zeer velen dit huis en de mooie, doelmatige Inrichting gaan bekyken en er van leren Donderdagmiddag heeft burgemeester Rasterhoff aan de Dr. Bosstraat „Het huis van de bruid” geopend in tegenwoordigheid van mevrouw Rasterhoff, de wethouders, enkele raadsleden, gemeen te-ambtenaren en andere genodigden. Tegelijkertijd werden in 40 andere plaatsen in Nederland dergeljjke woningen ter bezichtiging voor het publiek opengesteld. De N.V. Bouwfonds Nederland se Gemeenten, die de woningen liet bouwen, wil met deze exposities het feit vieren dat in deze dagen de 10.000ste Bouwfondswoning gereed komt. De burgemeester vond de benaming van de woningen zeer poëtisch, maar dat neemt de brandende kwestie van het woningprobleem niet weg. Men zal moe ten trachten de mensen voor een eigen woning te winnen en hen van het feit doordringen dat dit ideaal in vele geval len alleen maar bereikbaar is door spa ren. De bouwkas wilde dit sparen be vorderen, de gemeenten hebben het be lang van dit streven ingezien en zjjn er achter gaan staan, terwijl de naam bouwkas is veranderd in Bouwfonds. Thans is het dan een feestdag voor het bouwfonds. Spreker wilde de „voogd”, wethouder Blok, en de vertegenwoordi ger van het bouwfonds gelukwensen met de 10.000ste woning en hij sprak de wens uit dat de minister dit tempo van bouwnijverheid zal kunnen volhou den. In het hart is echter zorg en we zul len zeker alleen nog meer huizen kun nen bouwen als wjj als volk gaan be sparen. Het is te vrezen dat de bouw nijverheid ook hier in Sneek enigszins zal moeten worden beperkt. Maar spr. hoopt dat de regering maatregelen zal kunnen nemen om de moeilijkheden op te lossen. Na deze toespraak luisterde het ge zelschap naar de radio-uitzending uit Baarn, waar „het Huis van de Bruid” geopend werd met korte redevoeringen van minister Ir. H. B. J. Witte en Staatssecretaris Drs. W. K. P. Schmel zer. Nadat de bruid van dit landelijke naar haar genoemde huis over de drem pel haar woning was binnengedragen, werd hier de woning bezichtigd, die iets anders gebouwd is, maar toch eenzelfde inrichting kreeg als de andere huizen van de bruid. De bezoekers en omwonenden van de Jachthaven werden zaterdagmiddag om streeks half drie opgeschrikt door een hevige knal. Sommigen dachten aan het doorbreken van de geluidsbarrière door een vliegtuig, maar de oorzaak was een ontploffing in de motorkruiser Bestevaer van de heer Alb. Tromp. Het fraaie stalen jacht, dat nog maar enige jaren oud was en dit voorjaar door de heer Tromp werd aangekocht, is geheel uitgebrand en waarschijnlijk onherstelbaar. De schade wordt echter door verzekering gedekt. zen en de loodsen op de werf van de heer Hospes, vandaar naar de overzijde van de Oudvaart. De brandweer, die intussen met de autospuit in de haven gearriveerd was, moest toen naar het Eiland rijden, waardoor nog enige tijd verloren ging. De boot was echter toch niet meer te redden geweest. Toen de spuit met twee stralen water gaf, was hij al helemaal uitgebrand en het fraaie jacht, een der mooisten van de Sneker vloot, in een verwoest en zwart geblakerd wrak ver anderd Door toevallige omstandigheden was mevrouw Tromp niet meegegaan, zoals anders altijd het geval is. Dat heeft haar waarschijnlijk het leven gered. Zij zou zich dan nl. stellig in de kajuit hebben bevonden toen de brand uitbrak. De toestand van de kleine Maarten liet zich gisteravond goed aanzien, maar men weet nog niet hoe lang hij in het zieken huis moet blijven. c. Roeijersliet 6. a. Sarabande b. Menuett 7. Variaties over „Daar zaten zeven kikkertjes” Fl. van Bergen Ag. Steffani 2. Gavotte Dr. Th. Arne 2. a. Ik zag Caecilia komen b. Pierlala c De Scheresliep 4. Suite H. Purcell Prelude, Sarabande, Gavotte, Menuet, Riggadoon, Intrada, Marche 5. a. Oan de kant fan de mar G. Rodwell b. Dokter Eeltsje Sankje P. J. Troelstra Finske folkswize G. Lully W. Mozart Vrijdagmiddag bracht de Gouvemeur-Generaal van Canada, Z.E. Vincent Mas sey, in gezelschap van de Canadese ambassadeur en zoon en schoondochter, een bezoek aan H. M. de Ka. ningin op Paleis Soestdijk. Foto: v.l.n.r. Mevr. Stone, Z.E. Thomas Stone, ambas sadeur van Canada, H. M. Koningin Juliana, Z.E. Vin cent Massey, Gouverneur. Generaal van Canada, Z. K. H. Prins Bernhard, mevr. Massey (schoonddthter van de Gouv.-Gen.) en de heer Massey jr. geval aan de gemeente over te dragen. De overname door de gemeente draagt dus een facultatief karakter en ware aan ons ter beoordeling over te laten. Hiertoe zal dan door belanghebbende een verzoek aan ons moeten worden gericht. De beoordeling van de staat van onder houd en de bepaling van de grootte van het monument in verband met de te be talen vergoeding berust eveneens bij ons. Bij betaling ineens van een bepaalde som zal de duur van de onderhoudsplicht der gemeente maximaal 50 jaar bedra gen of gelden tot het tijdstip, waarop de begraafplaats wordt gesloten. In ver band hiermede dient in de betreffende verordening o.a. het navolgende artikel te worden ingevoegd Artikel 8a. Het onderhoud van graf monumenten, voor zover in goede staat van onderhoud, kan aan de gemeente worden overgedragen tegen betaling van een recht 1. van f 5.per jaar of 2^-™,elen,ng °nf er de ,nge' i f 125.— ineens voor een monument met -T z-. y* r~» - een oppervlakte kleiner dan 1 m2; 2. van f 7.50 per jaar of f 200.ineens voor een monument met een oppervlak te van 1 tot 5 m2; 3. van f 10.per jaar of f 250.ineens voor een monument met een oppervlakte groter dan 5 m2. De heer A b m a vraagt hoe de ge meente er toe komt deze graven te wil len onderhouden als de eigenaren daar in nalatig zijn. Hoe kan de gemeente een ereplicht van de nabestaanden overne men? Bovendien vindt spr. de vergoe dingen ook wat te laag. De Voorzitter zegt, dat het ver zoek hiertoe al enige jaren geleden aan de gemeente is gedaan. In verschillende gemeenten is het al zo. De gemeenten hebben er nl. belang bij, dat de stenen en de graven er netjes uitzien. De be dragen zijn uitgerekend door gemeente werken. De heer A b m a Zijn ze daarvoor wel dermate te onderhouden dat ze toonbaar zijn? Hierop antwoordt de Voorzitter, dat deze bedragen ook in andere ge meenten worden betaald. Daar kan men er ook van komen. Hierna wordt z.h.s. conform het voor stel van B. en W. besloten. Deze film, welke in de hoofdrollen Eva Ingeborg Scholz, Hans Christian Beech, Paul Hörbiger, Caret Ludwig Diehl en Charles Regnier brengt, is een boeiend verhaal uit deze eeuw van ben- zinemotoreri en machinepistolen. Van die pistolen bedienen zich de bandie ten, die op de grote internationale auto wegen overvallen plegen en de politie, die deze bandieten onvervaard te lijf gaat. Een zeker documentair karakter kan men deze film hier en daar niet ont zeggen, ze is uitstekend opgezet en be paald sensationeel als tegen de verbluf fende methoden der moderne rovers de grimmige tegenmaatregelen worden toegepast. Het slot heel spannende ontknoping. niet geheel bevredigt en zelfs bepaalde weerstanden kan oproepen toch het voorstel te doen het verzoek in te willi gen. Daarbij heeft mede de overdenking gegolden dat het bezwaarlijk gaat om ons eigen provinciaal orkest, dat nu zo flink op gang is gekomen en zich een geheel eigen plaats in het Friese mu ziekleven, ook ten plattelande, heeft ver worven, thans midden in zijn ontwikke ling de middelen te ontzeggen om tot een volwaardig orkest, op de voet van de rrjkssubsidievoorwaarden, uit te groeien. En waar het meerdere bedrag dat gevraagd wordt, voor de gemeente financieel niet onoverkomelijk is, zelfs met de geboden uitgavenversobering voor ogen, hebben B. en W. gemeend zich met de gevraagde verhoging te moeten verzoenen. Dit betreft dan in de eerste plaats de subsidieverhoging o\er 1957. maar ook voor 1958 ware nu reeds in beginsel door de raad een beslissing te nemen, opdat deze zaak niet opnieuw bij de be groting voor 1958 in discussie behoeft te worden gesteld en B. en W. bij het samenstellen dezer begroting met de thans te nemen beslissing al vast reke ning kunnen houden. De heer O. N a u t a merkt op, dat in de Raad al verscheidene keren over deze subsidie gesproken is. Persoonlijk is spr. op deze verhoging tegen. Het is hem nl. niet helder hoe het geld besteed j geling te treffen en de mogelijkheid te wordt. Het orkest krijgt nu de volledige I scheppen dit onderhoud van geval tot subsidie van het Rijk. Spr. vindt het nu nog een hogere subsidie van de gemeenten ge vraagd wordt. Hij had graag eerst na dere inlichtingen gehad. In de tweede plaats zijn we zo stadigaan gekomen op een subsidie van 25 cent per inwoner. Volgens spr. is dit een te zware belas ting voor de gemeente. Met 12 cent per inwoner doet ze z.i. al genoeg en het be drag voor 1957 is al hoger. Spr. kan zijn stem niet aan dit voorstel geven en vraagt stemming, welk verzoek onder steund wordt door de heer v. d. Goot. Bij deze stemming spreken de heren A. M. Nauta, Kornelis, Westra, Jouw- sma, Gerbrandij, Waltje, Bootsma, Ab- ma en Brouwer zich voor het voorstel van B. en W. uit. Tegen stemmen de heren v. d. Goot, Brandsma, Schengen- ga, O. Nauta en Osinga. Het wordt dus aangenomen met 95 stemmen. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 175 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De inrichting geschiedde evenals in de andere huizen volgens aanwijzingen van de binnenhuis architect S. Aardewerk te Den Haag en werd verzorgd door de firma’s H. Bren- ninkmeijer Zonen, Oosterdijk, Yme Bak ker, M. Troelstra en Repko. Het is niet de bedoeling van de archi tect geweest precies voor te schrijven hoe deze huizen, ingericht moeten wor den, maar hij heeft wel een richtlijn wil len geven aan hen die een wat beperkte ruimte zo goed mogelflk willen gebrui ken en benutten. Of hij er ook in geslaagd is een ge zellig interieur te scheppen zal het pu bliek moeten uitmaken. Natuurlijk speelt hierin ook de persoonlijke smaak een woordje mee. Geldlening ten behoeve van de bouw van een chr. kleuter school te Hommerts. Het openingsprogramma werd zater dagavond verzorgd door het Haagse showorkest ..De Dekzwabbers” o.l.v. Joop Amman met zang van Jane Caps. In het begin konden de artisten niet direct het gewenste contact met het talrijke pu bliek krijgen, maar dit werd gaandeweg beter en nog voor de pauze werd met ei.Jge populaire songs en niet te vergeten Johnny Jordaans „In de Jordaan” het ijs gebroken. Het zwakke punt bleef echter, dat de bezetting voor de buitenlucht aan de kleine kant was. Op deze eerst avond sprak de heer H. Kiaakman. voorzitter van het Actie Co mité een inleidend woord, waarin hij al lereerst wethouder Boonstra en echtge note, de heer de Boer, directeur van Ge meentewerken, de heer Veldhuis, opzich ter der Plantsoenen, het bestuur van V.V.V. en van de Ver. van Sneker Za kenlieden, alsmede de veilingmeester de heer Grondman (die altijd spontaan helpt met het beschikbaar stellen van kisten voor de zitbanken) het welkom toeriep. Daarna wierp hij, waar het Ac tie Comité dit jaar zijn eerste lustrum vi-rde, een korte terugblik op de vele acties welke dit comité in de afgelopen vijf jaar in het belang van Sneek en de neringdoenden heeft gevoerd. Het Actie Comité stelt het zeer op prijs dat daarbij nimmer tevergeefs een beroep op het Gemeentebestuur was ge dram Tijdens de pauze werden de ouden van dagen door de firma Boersma en Rentier en de firma Eppinga getracteerd op chocomel. Het mooie weer hielp er aan mee deze avond te doen slagen. Morgenavond treden het A en B or kest van het Leeuwarder Accordeon Ensemble o.l.v. Piet de Vries op. Voor donderdagavond vermeldt het program ma „Festival a la Wip", d.w.z. van alles wat, o.a .een wedstrijd dubbel of niets voor het publiek. Subsidie Frysk Orkest. Het bestuur van de Stichting Frysk Orkest verzoekt het subsidie voor 1957" suppletoh- met 12 te verhogen en het voor 1958 gevraagde subsidiebedrag eveneens met 12 Een en ander in verband met het feit dat de salarissen in overeenstemming moeten worden ge bracht met die der andere orkesten, nu dit orkest ook het volledige Rjjkssubsi- die krijgt, waarbij nog komen de di verse loonronden enz. B. en W. brengen in herinnering dat laatstelijk bij de behandeling der ge meentebegroting voor 1957 de subsi diëring van het Frysk Orkest in bespre king is geweest, waarop toen het be sluit werd genomen om het subsidie voor 1957 te verhogen tot f 2414.50 over 1956 was het f 2105.12 terwijl voor 1958 volgens de destijds ingediende voorlopige exploitatie-opzet van het Frysk Orkest werd gehoopt op een Sub sidie van f 2715.11. Met inbegrip van de thans gevraagde verhoging zou het sub sidie dus voor 1957 worden een bedrag van f 2704.24 en voor 1958 van f 3040.92. Bij de beoordeling van het adres hebben B. en W. zich gerealiseerd, dat de voor zieningen, waarvan in het verzoek spra ke is en welke tot vergroting van het tekort hebben geleid, moeilijk waren te ontgaan en sociaal gezien, niet anders dan gebillijkt, kunnen worden. Deze overweging heeft B. en W. er toe ge bracht om niettegenstaande zij zich be wust zijn, dat de gang van zaken met deze subsidiëring, op zichzelf genomen,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1