De verdere ontwikkeling van de Leeszaal Orgelconcert Feike Asma De „Machinist" in het Amicitia Theater Met beurt» en vrachtschepen om de hoogste schipperseer i ■nf- IJLST I en a ■r' - "-. l van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Wv IS g| W 112e jaargang no. 57 Donderdag 18 juli 1957 r Begrafenis T. J. Nooitgedagt Oud kampioenselftal van Heerenvecn naar Sneek „Skütsjesilen” goed Friese traditie (vrijwel) voor ondergang behoed Jan Zwart-herdenking 19371957 Leden van „J. C. Visser hadden weer sukses Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd De Wip-feesten Nieuwe fruitsoort 5 SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK „Skütsjes”, vroeger en nu De Jeugduitlening MS l op- Energieke bestuurders. 1 van f de grote publieksprijs. hoofdakte. Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. niet omstandlg- Ook nadat Dr. Hertzberger zijn func tie in 1923 moest neerleggen wegens zijn vertrek naar Amsterdam, heeft de lees- de het sterk het middel om bepaalde gevoelens en associaties op te roepen, dat men gerust van een meesterwerk mag spre ken. Een meesterwerk dat ondanks een tragisch gegeven toch allerminst som ber stemt, het dartele element ontbreekt allerminst. Een uitstekende film. Abbott en Costello in Hollywood. Deze film gaat in de zondagmatinee en verhaalt de uitzonderlijke avonturen van de beide komieken in Hollywood, waar zij als Buzz en Abercrombie resp. kapper en portier in een kapperszaak zijn en de bekendste filmsterren ont moeten. Zij zouden Abbott en Costello niet zijn als ze niet verward geraakten in de intriges waaraan de wereld der filmsterren zo rijk is; ze maken daarbij natuurlijk allerlei dwaze avonturen mee, slaan er zich doorheen en blijken er ten slotte nog beter van te zijn geworden ook. Een daverende film Vrijdag 7 uur speelt in het Zuider- sportpark een oud-L.S.C. elftal tegen het Heeren- om aan Op zaterdag drie augustus beginnen in Grouw de jaarlijkse wedstrijden om een kampioenschap, dat voor een rechtgeaard schipper de hoogste eer betekent, namelijk de wedstrijden om het kampio enschap „skütsjesilen”, dat ieder jaar weer bevochten moet worden in een serie zeilwedstrijden voor beurt- en vracht schepen van zo’n dertig tot vijftig ton. Het „skütsjesilen” is een merkwaardig, typisch Fries bedrijf, merkwaardig, omdat dit een tijd is van B.M.’ers, Valken, Sharpies, Flying Dutchme*' en ettelijke andere typen lichte en sierlijke kleine zeilboten, en typisch Fries om het feit, dat deze zeilerijen nog steeds bestaan en vanwege de oorsprong van deze wedstrijden, die een uniek schouwspel bieden en van jaar tot jaar meer belangstelling krijgen. Wij menen dat de jeugd In de lees zaal gebracht moet worden, omdat zij daar alleen in de speciale sfeer opge voed kan worden tot echte leeszaal- bezoekers. Een kind dat al vroeg ge wend is zelf boeken uit te zoeken, zelf te snuffelen in een catalogus zal als volwassene niet staan te draaien In een bibliotheek, maar onfeilbaar de weg weten in de gevulde kasten, waarbjj hij de hulp van een assistente niet nodig heeft. De nieuwe directrice, mej. P. Atsma, heeft geprobeerd door het wegnemen van een kast wat ruimte te scheppen. Er zijn wat fleurige platen opgehan gen en het is verrassend te zien hoe hier, met geringe middelen en veel goede wil, toch verbeteringen aange bracht zijn. Maar toch blijven er'nog zo veel wen sen over. vids”, waarvan de „sombere muziek over Psalm 103 vers 8” bovendien te lang bleek te zijn om te kunnen boeien. Het koraal op „hele” noten „doet” het heden ten dage niet meer. De romantische meditatie van Zwart over „Rust mijn ziel...” werd dienovereenkomstig, doch wat onbeheerst qua tempo vertolkt. Feike Asma speelde echter zijn hoog ste troeven uit in de prachtige fantasie over het Lutherlied en in de uitgebreide bewerking over „Alle roem is uitgeslo ten” van Jan Zwart, waarmee besloten werd. Feike Asma toonde zich ook nu weer een organist van klasse, voor wie geen technische problemen bestaan, doch die juist door zijn verbluffende techniek de goede verhoudingen in de tempi wel eens vergeet of dreigt te veronachtzamen Niettemin een uitsteken geslaagd con cert. J.N. vroegere kampioenselftal van veen. Een mooie gelegenheid cracks van weleer nog eens i werk te zien. De opstelling luidt als volgt L.S.C. doel L. de Jong; verder van links naar rechts: achter J- A. ten Wol de en G. Stallinga; midden: IJ. Blom, H. Fijlstra, J. Schukking; voor: C. Dijk stra, J. Haga, H. Faber, E. v. d. Veen, T. v. d. Werf Heerenveen: doel B de Boer; achter S. v. d. Laan, J. Lenstra; midden F. Wuyts, U. de Jong, J. Bosscha; voor: G. Hofman, H. Jonkman, M. Brandsma, W. Molenaar, S. Bosscha. In het kader van de Jan Zwart-her denking gaf Feike Asma dinsdagavond een orgelbespeling in de Grote Kerk, waarbij een grote schade bezoekers aan wezig was. Dat er zoveel interesse was is zeker toe te schrijven aan de muziek van Jan Zwart en aan de naam van de concertgever. Ten eerste is de muziek van Zwart, voor het grootste deel be staande uit lied- en koraalbewerkingen, e.d., voor de gemiddelde luisteraar ge- makkeljjk te volgen en te begrijpen door de bekende melodieën, en ten tweede is Feike Asma voor vele orgelliefhebbers een begrip geworden. Feike Asma is in derdaad een alleszins bekwame en vaar dige organist die de kunst verstaat het publiek te boeien, niet alleen door zijn programma-keuze, doch ook door zijn virtuoos spel. Naast twee Bach-werken vermeldde het programma, hoe kon het ook anders, uitsluitend Zwart-bewerkingen. Van deze nummers voldeden ons als compo sitie het Praeliduim en Fuga over Psalm 72 vers 11, de fantasie over het Luther lied en de bewerking over „Alle roem is uitgesloten” het best. In de Dorische Toccata van Bach was Feike Asma uitstekend op dreef. Een duidelijke en transparante interpretatie. Zijn overigens uitstekend spel was wat onevenwichtig en slordig soms in „Wachet auf...” van Bach en in de „Mu- syck over de Voysen der Psalmen Da- Aan de dinsdagavond te Gorredijk ge houden oriënteringsrit, uitgaande van de Zuid Friese Motorclub Gorredijk, namen ook een achttal leden van de Motor- en Autoclub „J. C. Visser” deel. In de mooie, foutloze rit, uitgezet door de heer A. Heida te Gorredijk, zaten vele valstrikken, waardoor heel wat schijn- contróles werden aangedaan. De heren C. Kaspersma en B. Koster wonnen in de autoklasse resp. de le en 2e prijs, terwjjl in de motorklasse de heren D. de Boer en Tj. Stallinga op de le en 2e prijs beslag legden. Alleen vermelden we deze cijfers, die toch wel erg spreken: De eerste volledige jaar-exploitatie (1911) geeft op de rekening een eind cijfer in ontvangsten en uitgaven van f 2611.70. Dit was in 1936 uitgegroeid tot f 11.102,33 en bedroeg in 1956 f37.444,81. Het ledental is ook belangrijk toege- nomen. In 1910 waren 427 mensen lid van de leeszaal, in 1956 waren er 1884 leden, waarbij de jeugdleden niet inbe grepen zijn. Aan de school voor scheepswerktuig- kundigen te Leeuwarden zijn geslaagd voor het eindexamen de heren H. Ament, J. Boot en H. Strikwerda alhier. Een jeugdleeszaal het lijkt een voor Sneek onbereikbaar ideaal, maar wat zouden er veel mensen mee gebaat zijn. In de eerste plaats de kinderen en de ouders, maar ook het leeszaalpersoneel en de volwassen bezoekers die nu soms gehinderd worden door de levenslustige jeugd. Hoe zo’n jeugdleeszaaltje er uit zou moeten zien en aan welke eisen het zou moeten voldoen? Mej. Vonk laat er zich niet over uit, maar wij stellen ons zo voor dat één eenvoudig ingericht lo kaal al wonderen zou kunnen doen. Rondom lage boekenkasten, tafeltjes en stoelen, een vertelhoekje waar de kinde ren meteen verhalen kunnen „spelen” ziet U het boekenparadijsje al voor U? Natuurlijk zijn er voorbeelden van roya ler uitgevoerde jeugdleeszalen, maar ook zo’n klein begin zou al een grote vooruitgang betekenen. Verschillende Friese plaatsen, kleiner dan Sneek, zijn ons op dit gebied al voorgegaan al weer betreurenswaardig nadat we in die jaren van de eerste wereldoorlog zulk baanbrekend werk op het gebied van het leeszaalwezen hebben verricht. Hoe dan ook in 40 jaar is er op dit punt weinig veranderd in onze lees zaal. Natuurlijk kan wel met trots ge wezen worden op het aantal jeugdboe ken, dat in de loop der jaren sterk ge stegen is. Kleine boekenwurmen zijn ook niet meer alleen aangewezen op het schoolbibliotheekje, maar kunnen woens dagsmiddags op speciale jeugdkaarten boeken lenen in de leeszaal. Maar de huisvesting van die boeken daar is niet ideaal. Ze staan op gewone hoge stel lingen en de kinderen, die zelf mogen zoeken, een vooruitgang van de laatste jaren, staan in een nauw gangetje wat niet bevorderlijk is voor een pret tige sfeer. DE RAMP MET DE K.L.M. MACHINE TE BIAK. De leden van de bemanning, die het leven verleren: boven v.l.n.r. R. de Roos, gr-n'roc. der, E. H. Chardon, tweede piloot, J. Oudejans, boo,du':rk, 'g!:u,.dige, H. H. F. Iseke, boordwerk 'gkundige; onder v.l.n.r.: J. G. Machielse, marconist, M. J. Almekinders, purser, P. T. Hooy- boer, telegrafist, K. de Groot, steward. Verichijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: >mb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Een dergelijke opvatting had men in december 1917 toen onze centrale Jeugdbibliotheek geopend werd nog niet, maar wij kunnen toch respect heb ben voor de pioniers die Sneek een Jeugdbibliotheek gaven op een tijdstip dat andere plaatsen daar nog lang niet rijp voor waren. Tijdens het congres Boek en Jeugd, dat enkele jaren geleden in Den Haag gehouden werd, werd Sneek op dit punt met ere genoemd. Kinderleeszaal. Toch heeft Dr. Hertzberger in 1917 al over een kinderleeszaal gedacht, maar in zijn artikel noemt hij geldgebrek de voornaamste reden waarom hij niet heeft kunnen komen tot het stichten van een dergelijke leeszaal en zich moest bepa len bij een Jeugdbibliotheek. Het is echter teleurstellend, dat wy 40 jaar later nog steeds geen kans hebben gezien een Jeugdleeszaal te stichten. Natuurlijk zullen er wel grote, bijna on overkomelijke moeilijkheden zijn, maar zouden mensen als Dr. Hertzberger en zijn metle-oprichters ook niet hebben moeten vechten tegen de heden zaal energieke bestuurders gehad. Velen herinneren zich de heer F. W. C. de Haas, die van juli 1923 tot zijn overlijden op 10 sept. 1944 voorzitter was. Dr. H. de Vos volgde hem op en van 11 sept. 1946 tot heden geeft de heer G. van der Meulen veel van zijn tijd en kennis om de leeszaal tot groter bloei te brengen. Van 19201932 was mej. H. L. Har telust in de leeszaal werkzaam als eerste gediplomeerde bibliothecaresse. Zij werd in 1932 opgevolgd door de heer A. H. de Vries, in wiens plaats daarna mej. G. IJ. Vonk tot directrice werd benoemd. Zij bleef tot 1957 in functie en misschien kunnen we nog in een of twee slot artikelen wat over haar herinneringen schrijven en haar wensen voor de lees zaal in de toekomst. Want ook op dit gebied zullen er wel idealen zijn die mogelijk door de op groeiende generatie verwezenlijkt kun nen worden. Een van die mensen was de heer G. M. van Manen te Drachten. Aan hem en anderen, en sinds enige jaren ook aan het provinciaal bestuur en een aantal gemeentebesturen, is het te danken, dat er anno 1957 nog gestreden zal worden om .het kampioenschap „skütsjesilen” Het moet al jaren geleden zijn, dat er eens een wedstrijd voor deze schepen werd gehouden, en daaruit moet de tra ditie voortgekomen zijn. Maar het is al lemaal niet zo eenvoudig. Het zeil heeft afgedaan en welke schipper zal er nog dure zeilen op na houden wanneer hij die voor het winnen van het dagelijks nat en droog niet nodig heeft? Welke schipper zal zijn schip zeilklaar maken en houden, wanneer hij er nooit meer mee zeilt? Maar er kwam een centrale commissie voor het Skütsjesilen en er kwamen plaatselijke commissies. Een figuur als de heer van Manen heeft in deze orga nisaties een grote rol gespeeld. Er is een kas gekomen om bijzondere, aan dit zei len verbonden, kosten te betalen en on danks alles dreigde het hele „skütsje silen” enkele jaren geleden voorgoed te zullen verdwijnen. Toen zijn er alarme rende berichten in de kranten versche nen en of het daarvan is gekomen of niet, valt moeilijk na te gaan, maar het voortbestaan van deze unieke zeilerijen is voorlopig vrijwel gewaarborgd. Enkele plaatsen, waaronder Sneek, Grouw en Heerenveen, hebben zelf een „skütsje” aangekocht en zullen dit vaarklaar hou den. Zo zullen er ook dit jaar toch weer zeven schepen aan de start verschijnen, op 3 augustus in Grouw, 6 augustus in Eernewoude, 7 augustus op de Veen- hoop, 8 en 9 augustus in Lemmer, 10 of 12 augustus in Staveren, 13 augustus in Langweer, 14 augustus op de Fluessen en 15 augustus in Sneek, waar dan de kampioenswedstrijd wordt gehouden. Het zijn weer allemaal oude getrouwen, die op deze zeven schepen zullen meevaren, het zijn ook weer Bouke de Vries en Lo- dewijk Meter, het zijn Jan van Akker en Berend Mink, die met hun „Twee Ge broeders” hun „Nijverheid”, „Hoop op Welvaart”, of hoe hun schepen maar mo gen heten, zullen strijden om het kam pioenschap, dat de hoogste eer is voor een rechtgeaard Fries schipper. Ze zul len het helmhout omklemmen en ze zul len de zwaarden neertrappen in het wa ter. Ze zullen de oude kneepjes van het vakmanschap gebruiken om hun mede dingers de loef af te steken. Ze zullen weer zeilen, net als vroeger een een tal rijk publiek zal genieten van het schouw spel van het „skütsjesilen”, dat van een aparte sfeer is en dat spannend en ruig kan zijn wanneer er een stevige bries over de Friese wateren staat. Maar, een figuur zal bij dat „skütsjesilen” ontbre ken, een man, die zich steeds heeft af gevraagd hoe de schepen vaarklaar ge houden kunnen worden voor deze wed strijden en die zich mischien nu afvraagt waar men in de toekomst vakbekwame schippers vandaan moet halen, die de schepen naar oude stijl zullen varen. Die man is de heer Van Manen, die dit voorjaar afscheid nam als voorzitter van de centrale commissie, maar wiens naam verbonden blijft aan deze wedstrijden, zolang er schippers om de hoogste eer zullen strijden met vracht- en beurt schepen, die soms in zware slagzij over het water gestuwd worden en die soms met gebogen mast over de meren varen en een ongeëvenaard schouwspel leveren. Onze vroegere stadgenoot de heer D. v. d. Zweep, thans onderwijzer aan de R.K. school te Blauwhuis, slaagde te Leeuwarden voor- het B-gedeelte van de Dinsdagavond traden het A en B- orkest van jiet Leeuwarder Accordeon Ensemble onder leiding 1-an de heer Piet de Vries op. die het publiek een mooie avond bereidden. Jammer dat een re- 'renbuitie wat roet in het eten gooide. De hoofdprijs van de verloting, waarde bon van f 40.viel op lot no. 1007. Het programma van hedenavond brengt vele verrassingen met o.a. de 3 Doppelino’s sn bevat wedstrijden om fraaie prijzen, muziek, zang en humor. Zaterdagavond komen de Snitser Un- getiders met een kolderprogramma van geheel nieuwe nummers zodat het weer lachen geblazen wordt op de Wip. Als speciale attractie: dirigeerwedstrijd om Advertraüeprij* 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Jeugdbliblfotheek. Ja die jeugdleden, Dr. Hertzber ger was een energieke man met een vooruitziende blik. Bij de oprichting van de O.L.B. had hij al begrepen dat men ook de jeugd moest winnen voor de lees zaal. Misschien wel in de allereerste plaats, want wie de jeugd heeft... enz. Het bestuur reikte dan ook al spoedig jeugdleeskaarten uit aan de kinderen van de leden. Voor 50 cent mochten die de jeugdboeken lezen, die overigens niet ruim voorradig waren. In 1915 bracht de heer Sipma rapport uit over de oprichting van een centrale jeugdbibliotheek, waarvan hij een groot voorstander was. Een voorlopige begro ting, waarbij hij rekende op een gemeen telijke subsidie van f 200.vermeldde aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f400.De heer Sipma legde dit rapport voor aan een commissie waarin ook onderwijzers zitting hadden en hier mee was de grondslag gelegd voor een centrale Jeugdbibiliotheek, die half schoolbibliotheek is. Dr. Hertzberger betoogde in een ar tikel dat de oprichting van een jeugd bibliotheek noodzakelijk was om de kin deren betere lectuur te verschaffen dan de Nick Carters, die door de jeugd ver slonden werden. Met de schoolbibliothe ken was het doorgaans niet te best ge steld. De leeszaal bezat plm. 400 jeugd boeken en er was een weg gevonden om dit aantal, dat uitgebreid kon worden, intensief te gebruiken. De voorraad zou worden aangevuld op advies van de on derwijzers, de boekerij werd in de lees zaal beheerd, de uitlening geschiedde in de scholen die geregeld een kist met boeken ontvingen. Dit systeem heeft, volgens Dr. Hertz berger, veel voordelen. O.a. ontlastte het de Leeszaal- van het bezoek der jeugd. Oud-leerlingen waren geen vreemden meer voor de leeszaal omdat zij, op school, onderricht hadden ontvangen in de kunst boeken te kiezen en boeken te lezen. Dr. Hertzberger had een vooruit ziende geest, maar op dit punt kan de moderne mens toch met hem van in zicht verschillen. IJLST. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van de heer T. J. Nooitgedagt, in leven oudste firmant van de familie- n.v. J. Nooitgedagt Zn. en oud-wet- houder van IJlst, onder grote belang stelling ahier ter aarde besteld. Vooraf werd in de Geref. Kerk een druk bezochte rouwdienst gehouden, waarin familie, vrienden, het personeel der fabriek en belangstellenden de over ledene herdachten. „Tiemen-baas” was de laatste van de oude garde. Samen met zijn drie broers Jarig, Jentje en Aaldert, heeft hij jaren lang het bedrijf geleid. Nog lichten dë ogen van de oudste werkers op, wan neer ze over „de bazen” aan de praat komen. Hoewel de overledene de laatste jaren van zijn leven in Den Haag woon de, waar zijn schoonzoon tot voor kort predikant was by de Geref. Kerk, trok zijn hart nog steeds naar Ijlst, het to neel van zijn jeugd en zijn werkzaam leven. De dienst werd geleid, door ds. W. Reeskamp van ’s-Gravenhage-West, die de aanwezigen ps. 84 6 liet zingen en daarna las ps. 84. Hij koos als tekst voor zijn lijkrede dit gedeelte: „Het goede onthoudt Hij niet aan hem, die onberis pelijk wandelt”, en schilderde de over ledene in zijn particulier leven als een oprecht christen, oprecht in handel en wandel, die echter wist dat ook het uit- nemendste mensenwerk gebrekkig en vol fouten is en te licht bevonden wordt op Gods weegschaal. Dit maakte hem tot de humane man, streng in zijn be ginsel, maar zacht en begrijpend bij de tekortkomingen van anderen. Aan het slot van zijn toespraak liet ds. Rees kamp het lievelingslied van de ontsla pene zingen: ps. 68 10, waarna hij de dienst sloot met gebed. Welk een grote plaats „Tiemenbaas” nog altyd in kerkelijk en burgerlijk IJlst innam, bewees de lange stoet die de baar volgde. Hierin merkten we op de burgemeester, verschillende raads leden, ouderlingen der plaatselijke ker ken en vooraanstaande personen uit han del en industrie. Aan de geopende groeve herdacht een kleinzoon en naamgenoot in welgekozen woorden zijn grootvader. „Het sterkst blijft in onze herinnering de rustige vriendelijkheid waarmee hij ons steeds tegemoet kwam”, zei deze spreker, die verder namens de familie allen dankte voor hun bewijs van medeleven. Met een gemeenschappelijk gezongen gezang werd de plechtigheid gesloten. In drie artikelen hebben we U iets kunnen vertellen van de eerste levensjaren van onze leeszaal. Hoe is nu de verdere ontwikkeling geweest? Mej. Vonk heeft een stortvloed van cyfers op deze vraag, maar dat is nu niet precies onze sterkste kant. Wy zullen ons dan ook maar hoofd zakeiyk bij enkele feiten houden. Wat nu een uniek schouwspel is, was nog niet zo heel lang geleden doodge woon. Een groot deel van het goederen vervoer geschiedde met diezelfde beurt en vrachtschepen, met de „skütsjes”, die met hun bruine of witte zeilen, statig als witte vogels langs de Friese wateren en over de meren voeren, als een soort droomschepen en die in elk geval bij de stoffering van het Friese platteland be hoorden, zoals de koeien en de hooiop pers. Edoch, sindsdien heeft zich een evolutie voltrokken en op vervoersge bied zou men zelfs van een revolutie kunnen spreken. De motor kwam, de schepen werden groter, ze werden gro ter gemaakt op de werven door er een stuk tussen te plaatsen, ze werden uit gerust met een motor en zo verdween een stuk romantiek. De motor bracht de opbloei van het wegverkeer teweeg, de motor maakte, dat eigenlijk alleen de giotere schepen nog bestaansrecht had den en dan nog slechts wanneer ze uit gerust waren met een motor. Het werd langzaam maar zeker duidelijk, dat het „skütsje”, misschien behalve voor bieten- vervoer of vervoer van zand, eigenlijk had afgedaan. De skütsjes met de grote witte of bruine zeilen waren ook reeds lang alle maal vertrokken geweest, ware het niet, dat er enkele mensen waren met gevoel voor traditie, voor romantiek en voor het oude vakmanschap van de schippers. Het Instituut voor veredeling Tuinbouwgewassen te Wageningen heeft een nieuwe fruitsoort de Nieuw- Zeelandse banaan Feyoa die een op aardbeien en ananas gelijkende smaak heeft in onderzoek. Indien de smaak van deze nieuwe vrucht aan de verwach tingen beantwoordt en de produktie van de planten redelijk is, zal men onder zoeken of de teelt onder glas voor ons land ook winstgevend kan zijn, zodat de in november geoogste vruchten tegen Kerstmis aan de markt kunnen zijn. Het zijn geen wereldschokkende ge beurtenissen welke deze film van de Italiaanse regisseur Pietro Germi tot een aangrijpende maken. Integendeel, eigen lijk zijn het maar doodgewone dingen van het dagelijkse leven, de problemen van eenvoudige mensen welke er in aan de orde worden gesteld, maar Germi heeft dat met zijn camera met zo sterk beeldende kracht zo gaaf van uitwer king en zo waarachtig gedaan dat deze film werkelijk een gebeurtenis mag wor den genoemd. En toch is het maar een verhaal van de machinist Andrea Mar- cocci (door Pietro Germi zelf gespeeld), wiens oogappel z’n jongste zoontje San dro is; maar zijn oudste zoon Marcello is te lui om te werken, en zijn dochter Giulia geeft hem ook reden tot zorg. Een trouwe steun is hem echter zijn vrouw Sara. Naast zijn zorgen thuis ko men die van zijn verantwoordelijk be roep, welke hem te zwaar worden als de aan hem toevertrouwde sneltrein, buiten zijn schuld, een man overrijdt en hij, diep geschokt, door een onveilig sein rijdt. Gedegradeerd naar een rangeer- locomotief, zich door zijn vakbond ver raden gevoelend, wordt hij een verbit terd man, die ook de huiselijke zorgen niet meer aankan. Als hij tenslotte door zijn vakbond nog als onderkruiper wordt gebrandmerkt ook, geeft hij zijn werk er aan en wordt een trouwe gast der kroe gen. Het is ten slotte Sandro, die hem tot inkeer brengt en plotseling schijnt het geluk, dat Andrea de rug had toege keerd, hem nu weer met gunsten te overladen... Het gegeven is bijna alledaags, maar Germi heeft het zo zuiver en natuurlijk in beeld gebracht en dit beeld is hier zo to

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1