De Sneek’Week kondigde zich aan De strijd tegen de kinderverlamming 90 jaar Nederlandsche Roode Kruis 1 IJLST en WYM BRITS E RA DEEL van Bezoek van Luchtvaart- cadetten Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 112e jaargang no. 58 Maandag 22 juli 1957 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD X'*-' Kees Deenik in de Martinikerk Geslaagd Sneek Bioscoopnieuws Zwitser het hart Nederlander het brein Geslaagd Vijfeneenhalf procent lening Sint Antonius Ziekenhuis De Wip-feesten Hoof dakte-examcns - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Sneker padvinders naar jubileum-jamboree Schakelactie Beatrixoord Geslaagd Merriekeuring F. S. P. Mg SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK en Lk. zal 16 m2 Terrein. Groeps- en teamwedstrijden. Officiële opening. Inlichtingen. Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. administratie: 'nmb Drijfhout-Kiezebrink Co. 12 m2 Sharpieklasse, Vrijheidsklasse Vliegende Hollander- Streepklasse A en B, eig. Thitza, mej. G. B. Hoekstra, eig. A. Wiersma, De heer K. Tjalsma te Nijland slaag de dezer dagen voor het „Bewijs van al gemene ontwikkeling N.O.”, welk exa men te Leeuwarden werd gehouden. Kantoor: GROOT2AND 55 Itlefoon 3005 (K 5150) Verschijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS mej. A. Fol- J. Hijlkema, Ph. Op 15 juli j.l. stortte Hermann Buhl, die tot de Karakorum-expeditie behoorde in het ravijn. Volgens schatting is hij ongeveer 300 meter diep gevallen. Da genlang zochten uitgestuurde expedities naar de stoffelijke resten van Hermann Buhl, maar alle pogingen bleken tevergeefs. Foto: De laatste opname van Her mann Buhl in gezelschap van zijn vrouw en dochtertje. De Kon. Zeilver. „Sneek” en de Snee- ker Zeiiclub exploiteren ook dit jaar het gehele Starteiland, zodat men slechts éénmaal entrée betaalt. Per dag wordt een entrée geheven van f 0.60, terwijl de prijs van de Weekkaarten f 1.75 be draagt. Deelnemers en hun bemannin gen hebben vrije toegang tot het ter rein op vertoon van e en deelnemers- inslgne. Op alle dagen vangen de wedstrijden aan om half elf (uitgezonderd de Groepswedstrijden en de Holland-Fries land wedstrijden). Het Festival a la Wip op donderdag avond en vooral de Snitser Ungetiders zaterdagavond trokken weer veel be langstellenden naar de Wip. Het optre den van de laatsten werd ook nu weer een daverend sukses. Morgenavond treedt het bekende mu ziekkorps „Oranje’ ’op, afgewisseld met wedstrijden om fraaie prijzen en donder dagavond gaat de eerste ronde van ..Amateurs zetten de boel op stelten”, waarin de beste amateurs uit het Noor den zich zullen laten zien en horen. Geslaagd voor het A-gedeelte van de hoofdakte de h.h. J. Bruinsma, Schar- negoutum; F.. Bakker, Sneek; S. v. d. Bijl, Sneek; K. Huizenga te Nijland, die thans in het bezit zijn de volledige akte. Voor het B-gedeelte slaagde de heer Th. Dijkstra, Oppenhuizen. Geslaagd voor het A-gedeelte van de hoofdakte de h.h. J. Molenaar te Oude- ga (W.) en Th. de Haan te Sneek, die thans beide in het bezit zijn van de volledige akte; geslaagd voor het B-ge- deelte mej. R. Halma te Scharnegoutum. Aan de halfjaarlijkse cursus op de Prinses Maria Louiseschool, chr. op leidingsschool voor gezinsverzorgster te Leeuwarden, verwierf het getuigschrift mej. T. de Vries te Oudega (W.) Onze stadgenoot de heer Ruurd Reit- sma slaagde vorige week voor het eind examen kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam. Steeds méér werd het Rode-Kruiswerk vredeswerk. De moderne oorlogvoering eist een tot het hoogst opgevoerde me dische verzorging van de strijdmacht. In zulk een gespecialiseerd korps is voor vrijwilligers geen plaats meer. Nog altijd is de Rode Kruis Colonne op militaire leest geschoeid, omdat dit het werk in organisatorisch verband zo veel makkelijker maakt. Maar de taken van het Rode Kruis zijn vredestaken. Hoornvliestranplantatie bloedtrans fusie en -plAsma moedermelk-centrale lectuurverspreiding boottochten voor langdurig zieken welfarewerk eerste hulp bij ongevallen, bij grote demonstraties enz. hulpverlening bij rampen, het is slechts een deel van het werk, waarvoor men automatisch de blik richt naar het Rode Kruis. Op het slagveld tot aanzien gekomen, heeft het Rode Kruis thans vrijwel uit sluitend een vredestaak. Aan de Huishoudschool is het getuigschrift van de Vormingsklasse uitgereikt aan Chris- je Holtrop en Rinske Stiksma te Rau- werd, Tine de Jong te Scharnegoutum en Fettje Wiersma te Wieuwerd. Geslaagd voor de hoofdakte de heer E. de Jong alhier. De uitnodigingen aan de wedstryd- zeilers deel te nemen aan de 22e Sneek week, welke dit jaar van 17 t.e.m. 22 augustus wordt gehouden, zjjn weer ver zonden. Voor de nationale wedstrijden kan worden ingeschreven voor de volgende klassen welke alle dagen zeilen, met uit zondering van de dinsdag Regenboog- klasse, 30 m2 klasse, 22 m2 klasse, Pampusklasse, zonder bijzeilen, Valk- klasse A en B, klasse, 16 m2 Puntklasse A en B, Schouwen 4.75 x 1.42 m, B.M. klasse, Vrijheidsklasse A en B, Olympiajollen, 12-voets jollen, Darken, Jeugdklasse (Pluis), Sternklasse, Finn- jollen. Voor de wedstrijden van de S.Z.C. op zaterdag zijn tevens weer de beide ge mengde klassen (open jachten en ka- juitjachten) uitgeschreven. Het programma voor de wedstrijden van de Kon. Zeilver. Sneek zal voor dinsdag weer dameswedstrijden bevatten in de Regenboogklasse, Pampusklasse, Valkklasse, 16 m2 klasse, Vrijheidsklas se, 12-v. Jollenkasse en Jeugdklasse. Deze wedstrijden worden ’s morgens gehouden. ’s Middags starten de heren voor de eenmanswedstrijden in de Regenboog klasse, 30 m2 klasse, 22 m2 klasse, Pam pusklasse, Valkklasse, 16 m2 klasse, Vrijheidsklasse en Jeugdklasse. Al deze wedstrijden zijn eveneens na tionale wedstrijden. Zoals zo langzamerhand iedereen weet, was het de Zwitser Henri Dunant, die diep getroffen door de ellende welke hjj aanschouwde op het slagveld van Solferino, op het denkbeeld kwam een internationale organisatie op te richten voor hulp aan zieke en gewonde solda ten. Het was een revolutionaire gedach te, want tot dan toe had men de lijn, die de combattanten scheidde, ook tot in de hospitalen doorgetrokken. De me dische zorg was niet alleen in hoge mate ontoereikend, ze bepaalde zich ook al leen tot de eigen mensen. Officieren van gezondheid en verplegers van de tegen partij werden krijgsgevangen gemaakt, de zieken en gewonden aan hun lot over gelaten. Deze wantoestand op te heffen ver eiste internationale overeenstemming. Deze zorg te verbeteren maakte een vrijwillige organisatie nodig, die dooi de strijdende partijen als neutraal zou worden gerespecteerd. „Ónmogelijk 1” riepen zowel politici als generaals. Hoe sympathiek men ook stond tegenover de denkbeelden van Du nant, practisch, zo oordeelde men. wa ren ze onuitvoerbaar. Woensdagavond vond in de schouw burg te Heerenveen de trekking plaats van de Schakelactie t.b.v. „Beatrix oord”. Hierbij viel de bromfiets ten deel aan de heer G. W. Goodijk te Sneek. Het rijwiel werd gewonnen door de heer M. Ligthart te Bolsward. De heer J. H. J. Jansen, adj. secreta ris van Beatrixoord deelde mede, dat de actie reeds meer dan f 100.000 heeft op gebracht. De voorzitter van de afd. Heerenveen verhoogde de opbrengst nog met f 2000 (opbrengst van de actie te Heerenveen) alsmede met f 500 als gift van de af deling. Volgens mededeling van burgemeester G. H. Kuperus is voor de bouw van het nieuwe sanatorium meer dan 10 miljoen nodig. prijs”, bestaande uit een zilveren Scheer hout met tuigje; 16 m2 klasse B: De „R.V.S.”-Wissel- beker, aangeboden door de Rotter- damsche Verzekerings Sociëteit; Valkklasse: „De Bols Beker”, zilve ren beker aangeboden door de N.V. Er ven Lucas Bols, Amsterdam; 30 m2-klasse: „Valspar Wisselprijs”, aangeboden door Valspar Lak- en Verf- fabrieken te Winschoten; Pampusklasse: Zilveren bonbonniere, aangeboden door de heer C. J. de Jong Jr„ Joure; Vrijheidsklasse: „Menno Beker”, aan geboden door Drukkerij „Menno”, Sneek. Wisselprijzen K.Z.V.S. Regenboog-klasse Zilveren Beker, aangeboden door de firma C. J. van Houten, Weesp; Valkklasse: Zilveren Beker, aangebo den door de Directie „Amicitia-Theater”, Sneek; Vrijheidsklasse: Beker, aangeboden door de Z.V. „De Meeuwen”, Leeuwar den. Voor de wedstrijden op woensdag en donderdag worden bovendien voor de beste resultaten prestatieprijzen uitge loofd, alsmede bemanningsprijzen voor de bemanning der winnende jachten. Aanvang van de wedstrijden. Gerespecteerd embleem. Het embleem van het Rode Kruis (he laas wel eens misbruikt, helaas niet immer gerespecteerd) heeft wereld wijde betekenis verkregen. Zoals het S.O.S. bekend is geworden als het alge meen noodsignaal, is het Rode Kruis embleem algemeen erkend als het inter nationaal symbool voor menslievend hulpbetoon. „Ónmogelijk”, riepen Dunants tegen standers. En nu bestaat al negentig jaar Het Nederlandsche Roode Kruis en heeft telkens weer de wereld getoond, dat het kleine Nederland vooraan staat als het gaat om hulp aan de lijdende mensheid. Het is een veelomvattende organisa tie geworden en buitenstaanders kijken er wel eens tegen aan en zeggen: is dat allemaal nodig? Maar het Roode Kruis is als de brandweer, die ook kostbaar materiaal het grootste deel van de tijd ongebruikt moet laten... om dadelijk te kunnen ingrijpen als er gevaar is. Want snelle hulp is nog altijd dubbele hulp. En waar hulp geboden moet worden, waar ook ter wereld, staat Het Neder landsche Roode Kruis vóóraan Koning der Manege. Deze film, geregisseerd door Ernst Marischka, brengt Rudolf Schock in de hoofdrol van Fritz Bredle, een van het drietal „Meteoren” dat in het circus een uiterst gewaagd vliegend trapèze- nummer boven een open tijgerkooi uit voert. Dit trio spat echter uiteen als Fritz door een impresario ontdekt wordt als een groot zanger en dan in de opera triomfen gaat vieren. Maar de sfeer van het circus blijft lokken en niet minder de aantrekkelijkheid van het danseresje Susi Brinkmann (Germaine Damar) en zo keert hij dan tot het cir cusleven terug. Waar hij niet alleen Susi weer ontmoet, maar ook de rivali teit van Jack (Hanz Putz) de dans partner van bet meisje. Daaruit ontwik kelt zich dan een zeer spannende en sen sationele geschiedenis. Leeuwarder Industrie- Op de veemarkt werden donderdag merriekeuringen en voerkeuringen van enters en twenters gehouden, uitgaande van de koninklijke vereniging „Het Friesch Paardenstamboek”. Voor „ster” werd goedgekeurd de 3- jarige merrie „Onorla” van fokker-eig. P. Joh. de Jong, Scharnegoutum. In het „stamboek” werden opgeno men: Nicky, eig. gebrs. M. en F. Kra mer, Oosthem; Pandora, eig. P. S. Jan- sma, Lutkewierum; Pauwqurn 53, eig. S. T. Reitsma, IJsbrechtum; Onoria, eig. P. Johs. de Jong, Scharnegoutum; Oentsje, eig. R. G. Landman, Oosthem; Pietertje, eig. A. G. de Boer, Idsega en Oecke, eig. W. J. Attema, Bird o/d Heeg. Reisgeld kregen: Sine, twentermerrie van W. Jorritsma, Heeg; Sep, twenter van P. S. Walstra, Koufurderrige. Reisgeld enters: Trude, eig. Voor het geven van inlichtingen hou den de besturen van de beide verenigin gen vooraf van 67.30 uur zitting in de bovenzaal van „Onder de Linden”, waar bij tevens het programma aan de deel nemers en de terreininsignes zullen wor den uitgereikt. Prjjzen en wlSselprjjzen. In alle klassen worden hoofdprijzen verzeild. Ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de Regenboogklasse zullen de prijzen voor deze klasse zon dags bij de S.Z.C. en woensdags bij de K.Z.V.S. in het teken staan van dit ju bileum. Wisselprjjzen „Sneeker Zeiiclub” Regenboogklasse: „De Sneek Bokaal”, aangeboden door het Gemeentebestuur van Sneek; 16 m2-klasse: „Sneek Beker”, aange boden door het Gemeentebestuur van Sneek; Schouwenklasse: „De Old Hof Wissel- Reisgeld enters: Trude, eig. G. L. Geerligs, Jutrijp; Tryntsje, eig. P. Joh. de Jong, Scharnegoutum; Thetis, eig. P. S. Jansma, Lutkewierum. Voor reserve-reisgeld kwamen in aan merking: Rensie, twenter van Y. Y. T. Stoffelsma, Smallebrugge en de enters: Theresia, Hommerts; Folsgare. De Ned. Credietbank N.V., Lentjes en Drossaerts N.V. en Arnold Gilissen’s Bank stellen de inschrijving open op f500.000 51/2% 25-jarige obligation, in stukken van f 1000 en f 500, ten laste van de stichting Sint Antonius Zieken huis te Sneek, tot de koers van 100 procent. Deze lening dient ter financiering van de kosten verbonden aan de bouw van i het eerste deel van de vernieuwings- en saneringsplannen van het ziekenhuis. Dit eerste deel omvat de bouw van de, apotheek, een klinisch-chemisch labora torium en een centraal behandelhuis. De sanering van de verplegingsafdeling en de bouw van een verpleegstershuis volgen in een later stadium. De aflos sing van de lening geschiedt a pari door middel van jaarlijkse uitlotingen, te be ginnen in 1963. zijn om de ouders aan te sporen hun kinderen te doen inenten. Mevr. Schaapman, kinderarts te Leeu warden, vertelde dat de in St. Anna Parochie gehouden vergadering goed is geslaagd. Er bleek grote bereidheid tot medewerking. Vervolgens besprak zij in kort bestek het ontstaan van de ziekte en de gevolgen daarvan. Men heeft nu een serum ontdekt, dat in staat is de ziekte terug te dringen en te overwin- nqn. Het serum is, zo mag men aanne men, onschadelijk. Nu zijn er meerdere vormen van kinderverlamming en het met goed gevolg doorstaan van een in spuiting geeft nog geen waarborg dat men een andere vorm niet krijgt. Ter geruststelling moge echter dienen, dat gebleken is dat drie-vierde deel van de behandelde personen de ziekte niet krijgen. De voorzitter merkte op, dat het al lereerst nodig is, dat er werkcommissies worden gevormd. Deze zullen de ad ministratie enz. moeten verzorgen. De artsen zullen de inspuitingen moeten verrichten, zo nodig met medewerking van de zusters. De vraag rijst dan waar de behandeling der kinderen zal moeten plaats vinden en onder wiens verant woordelijkheid het serum zal worden be waard. De gemeentebesturen zullen dan moeten zorgen voor de oproepingen. De financiën zullen op dezelfde wijze gere geld worden als bij de doorlichting voor t.b.c. De propaganda zal men plaatselijk moeten bezien. Er moet intensief wor den gewerkt, zodat ieder die kan ko men ook inderdaad komt. Het bestuur wil in oktober met de behandeling een aanvang maken, terwijl men dan in sep tember’ eerst nog een vergadering wil houden, om de instructies nog eens goed door te nemen. Dr. Wartena zeide ten slotte, dat men in ons land aanvankelijk wat schichtig stond tegenover de berichten over ge slaagde proeven. Ten slotte is er een commissie benoemd, doch ook deze heeft nogal lang werk gehad, zodat het aan- De strijd tegen de kinderverlamming heeft in ons land een lange ‘tijd van voorbereiding gevergd. Men is nu zo ver gekomen, dat met kracht deze bestrij ding kan worden ter hand genomen, wa rvoor de Kruisverenigingen, de artsen, de gemeentebesturen en de wijkzusters zich hebben verenigd om deze tak van gezondheidszorg te behartigen. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de internationale padvinders- beweging en de herdenking van de 100ste geboortedag van Lord Baden Powell wordt in Engeland ’n grote Jubileum Jamboree gehouden. Verkenners uit alle delen der wereld ontmoeten elkaar op deze jamboree die van 1-12 aug. te Sutton Park bij Birmingham wordt gehouden. Tot de meer dan 30.000 padvinders die hier aan deelnemen behoren ook 2 ver kenners van de President Rooseveltgroep van de Sneker afdeling der „Neder landse Padvinders”. Patrouilleleiders Wietze Veltman en Adriaan Slob hebben het laatste jaar zich speciaal goed getraind in de ver- kennersvaardigheden, zodat deze maand hun hopman aan hen het le klas insigne kon uitreiken. Want natuurlijk alleen de beste verkenners gaan naar zo’n jambo ree, die voor een verkenner een evene ment is in zijn padvindersloopbaan. Vol verlangen zien zij daarom uit naar de 30e juli wanneer hun vertrek plaats zal vinden naar de jamboree van broeder schap en woudlopersromantiek. Voor de andere verkenners van de Pres. Roose veltgroep staat een Safari-zwerftocht door Nederland op het program, waar eveneens veel te genieten valt op het buitenspoor. Verkenners goed pad en zonnig spoor! Evenals vorig heeft er ook dit jaar een uitwisseling plaats van luchtvaart- kadetten tussen de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart en verschillende buitenland se luchtvaartorganisaties. Met gebruik making van de faciliteiten die de lucht vaartmaatschappijen bieden wordt daar door contact tussen verschillende volken gelegd tot beter wederzijds begrip. Ook ditmaal had onze oud-stadgenoot de heer F. de Wolf, nu ir. F. de Wolf, de organisatie ter hand genomen van een bezoek der 19 buitenlandse lucht- vaartcadetten 19 Nederlandse jonge lui zijn op hun beurt in het buitenland aan Sneek. Zaterdagmiddag arri veerden ze hier per bus van het vlieg veld Valkenburg. Ze werden ontvangen in de bovenzaal van café Onder de Lin den. Nadat ir. de Wolf een inleidend woord had gesproken richtte op zijn ver zoek bij afwezigheid van burgemeester Rasterhoff, de heer J. L a s s c h e, zui ver als particulier, in het Engels een woord van welkom tot de 5 Amerikanen, 2 Canadezen, 2 Engelsen, 2 Fransen, 2 Noren, 2 Zweden en 2 Denen welke het gezelschap vormden. Spr. herinnerde er o.a. aan dat de uitspraak van onze stads naam ongeveer gelijk is aan die van het Engelse woord snake (slang) wat bij onze gasten associaties met gevaar zou kunnen oproepen, maar, aldus spr., de Snekers zijn allerminst gevaarlijk voor vreemdelingen, integendeel de bewoners zijn uitermate vriendelijk gestemd je gens hun bezoekers, ze zien ze hier gaarne, zowel om hun te tonen datgene wat hier nog herinnert aan het grijze verleden van deze oude stad als om hen te doen genieten van wat de roem van Sneek uitmaakt, de waterrijke om geving, waar Snekers en bezoekers re creatie zoeken. Dat onze jonge Snekers uiteraard handig zijn in het zeilen, zul len naar spr. hoopt onze gasten morgen ervaren als zij gelegenheid zullen krij gen in zeilboten het water op te gaan en de talloze witte zeilen van onze jacht- vloot zullen aanschouwen. Spr. hoopt dat ook deze bezoekers zullen genieten niet alleen van dat schouwspel maar van hun gehele verblijf in Sneek. Spr. wenst hen, ten slotte alle goeds op hun verdere reis. Een der gasten sprak daarna een woord van dank. Sedert we landden in Nederland zijn we overal overladen met bewijzen van hartelijkheid, aldus deze spreker. De meesten van ons zijn voor het eerst in Nederland en getroffen door de betuigingen van kameraadschap en niet minder door het feit dat men ons hier overal verstaat, zovelen hier spreken Engels. Ook hier is de ontvangst weei buitengewoon prettig, de gastheren en gastvrouwen, die de groep zullen huis vesten dank zeggend evenals hen, die morgen boten ter beschikking zullen stellen, sprak hij de verwachting uit dat ook hier hij en zijn tochtgenoten zeer zullen genieten. Daarna stelde ir. de Wolf de gasten voor aan de gastvrouwen en gastheren, in wier gezinnen zij gedurende 2 dagen zouden verblijven. Zondag werd een zeiltocht gemaakt, na afloop waarvan men aanzat aan een diner in het paviljoen aan het Sneeker Meer, aangeboden door de Kon. Ned. Ver. v. d. Luchtvaart. Hedenmorgen zijn de gasten weer vertrokken. Vrijdagavond waren in hotel Hanen burg vertegenwoordigers van de ge meentebesturen van Baarderadeel, Rau- werderhem, Sneek, IJlst en Wymbritse- radeel, het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis, een groot aantal artsen en wijkverpleegsters en vertegenwoordigers van besturen van afdelingen samen gekomen om maatregelen te bespreken, welke geno men dienen te worden in verband met de landelijke bestrijding van de kinderver lamming. De heer de Groot, directeur van het Groene Kruis te Leeuwarden, opende de -vergadering met een hartelijk welkom tot de vele aanwezigen, welker opkomst hem tot grote voldoening stemde. Inzon derheid was het spr. een vreugde, dat ook de heer dr. B. Wartena, inspecteur v. d. Volksgezondheid in Friesland, aan wezig was. De reden waarom wij op deze mooie avond hier zijn, is bekend. De hoofdleiding voor de strijd tegen de kinderverlamming heeft overleg ge pleegd met verschillende instanties, o.a. de hoofdbesturen van de Kruisverenigin gen, om in een gezamenlijke aanpak al les te doen wat kan strekken om de ge volgen van deze ziekte zo gering moge lijk te doen zijn. De Kruisverenigingen hebben hun volledige medewerking toe gezegd en op een vergadering in Leeu warden is kort geleden deze toezegging ook door de provinciale verenigingen gedaan. Deze toezeggingen hebben het bestuur van het Groene Kruis moed ge geven om deze zaak aan te pakken. Het werk dat gedaan moet worden, valt in twee delen uiteen. Eerst komt het ge neeskundig deel, dus de medewerking van de doktoren en ten tweede is er het organisatorisch, het administratieve en het registrerende werk. De besturen van de verenigingen en ook de gemeen tebesturen zullen op deze tak zijn aan gewezen. Door de gemeentebesturen zullen de namen van de kinderen, die in 1955 geboren zijn, moeten worden verstrekt. De taak van de zusters zal Advert mtieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs I 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 85C748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. pakken van de mogelijkheden tot voor koming of genezing hier geruime tijd heeft gestagneerd. Nu twijfelt men niet meer aan de goede resultaten van de vaccinatie, waarom men thans de be handeling met kracht wil aanvatten, on der beding dat men niet alles van de menselijke kracht moet verwachten. Een aantal personen stelde daarop vragen, welke door de voorzitter werden beantwoord. Hierbij kreeg hij tevens de gelegenheid er op te wijzen, dat men niet zelfstandig stamkaarten moet aan schaffen, doch deze van de centrale lei ding betrekt welke half augustüs be schikbaar zullen worden gesteld. Spr. sloot de vergadering met op te merken, dat thans alles is gedaan wat van de leiding verwacht mocht worden en dat nu van allen een grote werkzaamheid verwacht wordt om deze belangrijke zaak tot een goed einde te brengen. Spr. uit zijn hartelijke dank voor de medewerking en zeide, dat het Groene Kruis in Leeuwarden gaarne bereid is tot het geven van alle mogelijke inlich tingen, zo deze begeerd worden. Op 18 juli werd door de „Unie” te Sneek een examen gehouden voor steno grafie en blindtypen. Hiervoor slaagden de volgende candidaten, opgeleid door de heer P. de Jong, Inst. „Groote”, Groot- zand 70, Sneek. Stenografie „Groote”: mej. J. v. d. Berg, Oosterzee; mej. K. Wagenmakers, Lemmer. Blindtypen: dames N. Westerhof, Woudsend; R. Adema, Sneek; B. de Jong, Goënga; B. v. d. Zee, IJsbrech tum; C. B. Bosma, IJlst; A. Post, Lem mer. Heren: J. Wolthuizen, Oudega(W.); P. de Jong, Koufurderrige; M. F. Koop- mans, Lemmer. Muloschool Koudum. Dames: R. de Vries, Warns; Gr. Bousma, Warns; Gr. Schilstra, Schart; D. de Vries, Warns; KI. Visser, Warns; Gr. Lootsma, Warns. Heren: E. Koopmans, Hemelum; L. Hoe- kema, Koudum. Muloschool Balk. Dames: Gr. Stegen ga, Wijckel; J. de Jong, Balk; D. Ros kam, Balk; G. de Jong, Harich; W. de Jong, Nijemirdum; Gr. Bijlsma, Wouds end; W. v. d. Weerd, Nijemirdum; T. van Dijk. Nijemirdum; H. A. Vos, Sloten. Heren: W. H. Stegenga, Wjjckel; W. Stegenga, Balk; F. Schilstra, Harich; IJke Roelevink, Oudemirdum; A. Groe- newold, Balk; S. Hoekstra, Woudsend; Jac. Betzema, Harich; KI. Zeldenrust, Oudemirdum. Muloschool Bolsward: kerts, Bolsward. Heren: Tjerkwerd; M. Osinga, Longerhou; H. Bangma, Schettens. Het Nederlandsche Roode Kruis viert zyn negentigjarig bestaan. Op 19 juli 1869 werd door Koning Willem TH besloten dat er zou zjjn een „Nederlandsche Vereeniging tot het verlenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog hetzij Nederland er al of niet bij betrokken is”. Daarmee was Het Nederlandsche Roode Kruis geboren Het festijn zal vrijdag 16 augustus, ’s avonds 8 uur in het stadhuis worden geopend. Daar zal dan tevens de benoe ming van de nieuwe Schipper in de Orde van de Sneker Pan worden bekend ge maakt. Daarna vangt om half tien de deelne- mersavond in de foyer van Amicitia aan, welke balavond alleen toegankelijk is voor deelnemers met hun dames. Kaar ten hiervoor kunnen worden aange vraagd bij de directie van Amicitia en voor zover voorradig ’s avonds aan de zaal. Pionier Basting. Het was een Nederlander, de officier van gezondheid Dr. Basting, die in deze strijd voor de verwerkelijking van zijn ideaal Dunants rechterhand is geweest. Was in het hart van Dunant dit ideaal geboren, in het koele, nuchtere brein van de Nederlander rezen de antwoor den op het „Ónmogelijkder tegen standers. ’t Is dan ook geen wonder, dat de Roode-Kruisgedachte in het vreedzame, sinds lang door geen oorlog geteisterde Nederland zo snel wortel schoot. Ko ning Willem III leende’ het oor aan de voorstellen van Dr Basting en benoemde hem meteen tot erelid van de nieuw op gerichte vereniging-met-de-lange-naam. De FransDuitse oorlog (1870) verschafte het Nederlandsch Roode Kruis de kans, zijn menslievend werk te beginnen. Dr. Basting heeft dit niet mogen beleven. Het werk had zijn krachten verteerd. En sindsdien waren Nederlandse am bulances overal, waar nood was. Op het slagveld, maar ook in d' rampgebieden. Tijdens de eerste wereldoorlog waren ze in St. Petersburg, in Parijs, in Wenen en Boedapest, ze gingen naar Finland en naar Abessinië. En het Nederlandsche Roode Kruis stuurde zijn witte wagens naar Oostenrijk en Hongarije, het Ne derlandsche Roode Kruis bood reeds hulp in Perzië, toen de eerste berichten van de, aardbevingsramp nog maar schaars begonnen te druppelen. Niet militair. In de 16 m2 klasse en B.M.-klasse worden op zondag en maandag weer de traditionele Groepswedstrijden gehou den tussen groepen uit Holland, Over ijssel, Groningen, Gelderland en Fries land. De HollandFriesland wedstrijden in de Regenbogen, Pampusklasse, Valken klasse en Vrijheidsklasse vinden als steeds plaats op woensdag en donder dag. Gezien het grote sukses in de voor gaande jaren hebben de besturen van de beide verenigingen wederom besloten vrachtschepen naar de verschillende wa- tersportcentra in Holland (b.v. Kaag, Loosdrecht, Amsterdam) te zenden om de zeiljachten naar de SneekWeek te vervoeren. Met veel genoegen vernamen we, dat a s. vrijdagavond Kees Deenik weer in ons midden optreedt. Hij zal o.a. liederen zingen van Sibelius en Rahamagi. Het orgel van onze Martinikerk bespeeld worden door de heer J. W. Boeyenga, die naast de begeleiding van de heer Deenik ook nog een paar kora len van Prof. Helmut Walcha zal spelen. Verder wordt de avond gevuld met sa menzang en een korte meditatie van ds. van der Werf. Het lijkt ons zeker de moeite waard om deze avond, welke georganiseerd is door het Interkerkelijk Comité voor het werk onder de vacantiegangers, te be zoeken. S'»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1