De Leeszaal van de toekomst Jongensstad wordt maandag opgebouwd en overgedragen Tour der Verenigde Naties was in Sneek Sneek is goed vertegenwoordigd bij de vierdaagse te Nijmegen r IJLST WYM BRITS ER A DEEL n van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, ii illil Donderdag 25 juli 1957 112e jaargang no. 59 DR! JFHOUTS NIEUWSBLAD Jouke van Wijngaarden burgemeester R. K. Llo-examens Floralia; „BoJwerkschool” De heer J. B. van Rijs overleden Nieuwe rijwielpaden in Friesland Zondagdienst Dierenartsen 1 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en De Fryske leargong op legere skoallen Snekers lopen met goede stemming en spirit Door de bliksem getroffen Royale gift van C. A. voor Fries Scheepvaartmuseum Bekentenis af gelegd Geslaagd H|«F SNEEKER NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK aan De raadsleden knobbeltochten en Défilé. een De heer W. Meerholz en mej. A. Jongejans, beide welgemoed.' De een ’e Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Bijzonder formaat. Een tippelaar van bijzonder formaat Administratie: 'omb Drijfhout-Kiezebrink Co. Er zijn nu alleen nog enkele hulplei- ders (leeftijd 17 jaar en ouder) nodig, maar de organisatoren rekenen er op dat zich daarvoor ook nog wel voldoen de medewerkers zullen aanmelden. Zo zit er dus ook een paedagogieehe waarde in deze schepping van de 33- jarige Arnhemse krantenverkoper Joop Legerstee, populair Ome Joop geheten, die de tocht zelf als leider meemaakt. 28 juliE. J. S. Bron, Stationsstraat 19, Sneek, Tel. 05150—2383. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Verschijnt: MAANDAGS en DONDERDAGS Verder wordt op 2 augustus de aanleg van een 2,5 km lang rijwielpad tussen Hommerts en Woudsend, aan de west zijde van de rijksweg Sneek—Lemmer aanbesteed. theek ingericht. Ook onze Sneker lees zaal heeft tekorten en gebreken, maar aan de andere kant kunnen we met grote trots wijzen op een boekerij die in de loop der jaren aangegroeid is tot een ware boeken,.schat”. Moge deze schat ontdekt worden door steeds meer mensen. Ze zullen er gees telijk door verrijkt worden en daardoor een levensgeluk vinden dat hun niet meer ontnomen kan worden. Omdat het geestelijk geluk is. van tippelaars houden ook enkele dapperen uit hoog. Maandagmorgen, omstreeks half elf, loste de bekende wielrenner Gerrit Schulte in Arnhem het startschot en be gaven de 102 jonge coureurs zestien Nederland heeft nu ook zyn tour. Wel niet zo sensationeel als de grote Tour de France, maar voor de deelnemers stellig veel aantrekkelijker en een gezonde ontspanning. De deelnemers aan deze Tour der Verenigde Naties voorheen Tour de Frats geheten maar nu vanwege de deelname van een Duitse ploeg omgedoopt tot haar tegenwoordige naam zijn allen jongens van vijftien tot zeventien jaar, die bij wijze van vacantietrip een fietstocht van 800 kilometer door ons land maken, dat ze in twaalf dagen zullen doorkruisen. We zuilen hopen dat er ook in Sneek eens voldoende geld voor zal zijn. De goede wil is er wel, gezien de verschil lende verbeteringen van de laatste jaren. En zoals bijgaande foto laat zien, kan men ook nu al gezellig zitten in onze leeszaal. Op de laatste dag 10 augustus wordt ’s middags een optocht door de stad gehouden en zal er een défilé langs het stadhuis in Jongensstad zijn, waar aan iedereen, al of niet gecostumeerd, meedoet. Voor het mooiste geheel zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld. Na de optocht verzamelt iedere bewoner zich bij zijn eigen tent, die dan netjes moet worden opgeruimd. Wanneer dat alles tot in de puntjes is geschied zal burgemeester Rasterhoff de Jongensstad Sneek sluiten. Voor het r. k. mulo examen slaagden te Leeuwarden A. Bleeker, Roodhuis, K. Gerritsma, Sneek, ‘E. Potma, Sneek, R. Rijpma, Tirns, *J. de Boer. H. Douma, *H. v. d. Heide, F. Poiesz, *H. Welter, G. Bok, E. Brandsma, H. Kanon, R. Ligthart, H. Portiek, A. Siemonsma, allen te Sneek, B .Hoogma, Oosterwierum, P .v. d. Werff, St. Nicolaasga. meisjes. Werkers. Wie de weg nagr onze leeszaal ge vonden heeft, zal nu misschien nog eens denken aan haar stichters, die ware pio niers waren. Maar daarnaast zullen we zeker niet de mensen vergeten die jaren lang gewerkt hebben om haar tot groter bloei te brengen. En onder deze werkers neemt de afgetreden directrice mej. G. IJ. Vonk een grote plaats in. Daarom is het zeker in het belang van de leeszaal dat zij nog niet helemaal afscheid van haar werk heeft kunnen nemen. Haar opvolgster, mej. P. Atsma. heeft jarenlang als assistente naast haar ge werkt. Zy heeft genoeg energie en on dernemingsgeest om zo mogelrjk de leeszaal tot nog groter bloei te brengen. Ongetwijfeld zal niemand zich daar meer in verheugen dan mej. Vonk, aan wie de leeezaai zo veel te danken heeft. Geen hoge kasten meer in zo’n biblio theek de boeken staan op iets naar achteren hellende planken, zodat ge- mak'-elyl de titels gelezen kunnen wor den op de fleurige boekbanden, die met plastic overtrokken zjjnGezelliger meubels, ruimte voor een kleurige plaat dat zijn de dingen die een leeszaal- Interieu, kunnen verbeteren”. Daar is allereerst de heer W. Meer holz, de directeur van het rusthuis Tha- bor aan de Bolswarderweg. De heer Meerholz heeft dit jaar al voor de zesde maal de reis van Sneek naar Nijmegen ondernomen. Gistermiddag, aan het eind van de tweede dag dus, kwam hij op gewekt en fit bij de finish aan. ,,Ik voel me uitstekend zei hij, „en het zal dan ook de volgende dagen wel best gaan!” De heer Meerholz loopt mee in de 40 kilometertocht, evenals mejuffrouw Ada Jongejans. Mejuffr. Jongejans, die kleu- teronaerwyzeres is, loopt de tocht al voor de vyfde maal, en ook zij heeft alle moed dat deze ook nu weer naar wens zal verlopen. Na een langdurig lijden is op 49-jarige leeftijd overleden de heer J. B. van Rijs, litt. drs., wonende te Scharnegoutum. in leven leraar Nederlands aan het Chr. Lyceum alhier, waar hij zowel bij be stuur en zijn collega’s, als bij de leerlin gen zeer gezien was. Morgen, vrijdag middag 2 uur wordt in de Ned. Hêrv. kerk te Scharnegoutum de rouwdienst gehouden. een blauwe Voor de 23 Harlingen, die 60 jaar oud is, loopt al voor de zeventiende maal mee, en staat daarmee in Friesland aan de kop. De brievenbesteller R. Ebbendorf uit Bols- ward loopt de tocht van 50 kilometer mee, nu al voor de tweede maal. Zo zijn er velen, en zij allen vinden vrienden in Nijmegen, vrienden, die ieder jaar weer verheugd zijn elkaar te ontmoeten, en altijd vrienden zullen blijven, omdat ze gebonden zijn door één ideaal: hun wan delsport „Een open boekerij” waar het pu bliek zelf naar hartelust fn kan snuffe len „hebben we hier helaas nog niet. Het is het ideaal van de moderne O.L.B. Verder is ei' voor alle dagen en voor alle groepen een ontspanningsprogram- ma vastgesteld, dat zal bestaan uit zwemmen in de Zwemschool, het bezich tigen van Lankhorst Touwfabrieken, volksspelen en voetbaltournooien (met een plastic bal), onderlinge wedstrijden, wandeltochten, viswedstrijden, een reisje naar Appelscha, zwemwedstrijden. Als mej. Vonk over de leeszaal van de toekomst spreekt, krjjgt men eerst een loflied op onze eigen leeszaal te horen. Vanzelfsprekend zouden we zeggen 1 Mej. Vonk heeft immers lang en met veel ambitie in de leeszaal gewerkt en er zo veel goeds tot stand gebracht, al is ze te bescheiden zich hierover uit te laten. Gehoopt wordt dat deze ontspanning voor de jongens ieder jaar tijdens de grote v avail tie kan worden georgani seerd. Thans is daarvoor van alle zijden medewerking ontvangen. De benodigde gelden zijn bijeengebracht door het Be- drjjfsvoetbal, de gemeente, diverse be drijven en door de jongens zelf die voor het deelnemen aan Jongensstad kleine vergoeding moeten betalen. Verder werd veel medewerking onder vonden van de Personeelsvereniging „Samen Een” van Gemeentewerken, de Politie (voor de opleiding van hun jeug dige collega’s), de hoofden der scholen en nog vele anderen, die al dit werk ge heel belangloos en in hun vrije tyd heb ben verricht. De nieuwe rijksweg van Heerenveen naar Groningen wordt gestadig in ooste lijke richting doorgetrokken en zal vol gend voorjaar tot ten zuiden van Drach ten zijn gevorderd. Mede in verband met de industrialisatie van deze streek mag dan een sterke toename zowel van ge motoriseerd als van rijwielverkeer tussen Drachten en de nieuwe rijksweg worden verwacht. De A.N.W.B. noemt ,het verheugend, dat dit deel van rijksweg 43a thans reeds aan de nieuwe toestand zal worden aan gepast. Op 9 augustus wordt de verbe tering van het wegdek en de aanleg van rijwiel- en voetpaden langs deze weg I aanbesteed. Lyk as alle jierren is der ek dit kear Fryske les jown op ’e skoallen yn Snits. It is wenst dat, op forsyk fan de Hae- den, in kommisje der by lans giet om in lyts eksamen óf to nimmen. „Krite Snits” (Selskip 1844) stelt foar eltse skoalle twa berneboeken biskikber, dy’t dan neffens it oardiel fan de kommisje. bisteande üt de hearen Plat en Terpstra, I tawusd wurde oan de béste learlingen. De kommisje hie it net maklik, hwant hja wiene omtrint allegearre like goed. Ut namme fan de eksamenkommisje wurdt hjir tank brocht oan de ünder- wizers foar it wurk dat hja dien hawwe en de kommisje sprekt har tofredenens üt oer it birikte resultaet. De ütslach is Looxmaskoalle 1. Harry Looper; 2. Jenny Makken. Koningin Wilhelminaskoalle: 1. Griet je Wielinga; 2. Jan Speelman. Bolwerkskoalle: 1. Jelle Hof; 2. Gepke Crossen. Sperkhemskoalle: 1. Antje Muurling; 2. Battie de Vos. mag Sneek ook onder z’n inwoners tel len. De heer A. J. Zweere uit de Mast- straat, die 34 jaar oud is, loopt de tocht al voor de dertiende maal, in de 55 kilo- metergroep De heer Zweere is procu ratiehouder- by de Erven Feenstra. „Het is voor hem gewoon een peuleschilletje”, zo wisten de dames van de controle te vertellen. Met het grootste gemak komt hij ’s middags altijd weer binnenwande len. „De heer Zweere”, zo vertelden zij verder, „is- een waardige vertegenwoor diger van Uw stad. Alles is altijd in de puntjes verzorgd. Zijn nummer draagt hij, evenals z’n kaart, in een plastic hoesje, en aan z’n wandelkleding is nooit iets te ontdekken wat minder netjes staat!” Daar mag Sneek trots op zijn! De heer Zweere heeft ook al een jeug dige vriend uit Sneek enthousiast ge maakt voor de Vierdaagse. Het is de zeventienjarige Wijbren Teensma uit de Napjusstraat, die de tocht van 40 kilo meter tot dusver met succes heeft ge lopen Een vierde Sneker ontdekten we tus sen een groep militairen uit Amersfoort. De heer Vine van Hulst loopt met zijn groep de 50 kilometer. Trouwens, heel Friesland mag er zijn. Wat denkt U van Omke Teunis uit Blija, die op z’n fietske nu al elf jaar achter een naar Nijmegen trekt om mee te wandelen Omke is 77 jaar, maar is dus jong van hart, en daarom logeert hij onderweg ook maar het liefst in jeugd herbergen. En de heer W. Galema uit Maandagmorgen zal een begin worden gemaakt met de opbouw van Jongensstad op het IJsbaanterrein aan de Leeuwarderweg, waarin naar verwacht wordt 350 jongens 12 dagen van hun vacantie op een bijzondere en prettige wijze zul len doorbrengen. De 60 tenten zjjn geplaatst volgens het plan van de directeur van gemeente werken en nadat om plm. 11 uur de eerste raadsvergadering in het eigen stad huis is gehouden waarin de namen van de stad en van de straten zullen wor den vastgesteld, draagt burgemeester Rasterhoff ’s middags om half vier de stad aan zjjn jeugdige collega over. In de vergadering met de commissie en de hoofden der scholen die dezer dagen in het gemeentehuis is gehouden, werd daartoe benoemd Jouke van Wijngaarden, die geassisteerd zal worden door de wethouders Ferdinand Flapper, tevens loco-burgemeester en Louis Moedt. Nederlandse ploegen en een Duitse, die allen door de een of andere ondernemi ig geadopteerd zijn en daarvan ook de kleu ren en de naam dragen zich op weg naar de eerste etappeplaats Zwolle, voorafgegaan en gevolgd door een file reclame-auto’s. De eigen krant verschijnt dinsdags, woensdags en vrijdags. Ze wordt door een stadgenoot aangeboden, maar de jongens moeten zelf de inhoud en de redactie verzorgen. In Jongensstad wordt deze krant gratis verspreid. De overblijvende exemplaren worden daar buiten voor tien cent per stuk ver kocht. Wy 'zullen er dan ook niet over schrij ven, alleen dit: alle leeszaalbezoekers kénnen haar fenomenaal geheugen, haar grote boekenkennis, haar interesse voor de speciale wensen van haar „klanten”. Hoeveel bestuurs- en personeelsleden heeft zij in de loop der jaren zien komen en gaan. We noemen o.a. de bekende romanschrijver Theun de Vries, die enige jaren in de leeszaal werkzaam was. Mj. Vonk heeft ook vele leerlingen opgeleid. Volgens Ingewijden heeft ze hiervoor zelfs een speciaal talent en menig gearriveerd directeur of biblio thecaresse denkt met grote waardering aan haar en haar lessen terug. „Onze leeszaal heeft altijd een goede indruk gemaakt in vergelijking met leeszalen van ongeveer dezelfde om vang”, zegt mej. Vonk. Wat de be drijfsresultaten betreft, slaan wij zelfs een bijzonder goed figuur. Dat de Z.W.hoek op onze stad is aangewezen, en dus ook op de leeszaal, werkt een opvoering van de cijfers in de hand. Van bulten en van binnen. „Wat is uw oordeel over het uiterlijk van onze leeszaal”, vragen wij en we denken aan verschillende leeszalen die we zo eens binnenstapten en die heus geen betere indruk maakten dan het ge bouw aan de Marktstraat Mej. Vonk heeft door haar lange lees- zaalervaring wat onderzoekende!- ogen I gekregen en kijkt op dit gebied ook naar het buitenland. „Wat het binnenland be treft”, zegt ze. „is het opmerkelijk dat de meeste leeszalen gevestigd zijn in verbouwde patriciërshuizen, oude scho len of gemeentehuizen. Enkele plaatsen hier in het Noorden hebben nieuw ge stichte leeszalen, b.v. in Drachten, Gor- redijk en Wolvega en deze slaan zeker wat gebouw en inrichting aangaat een beter figuur dan de „oude” leeszalen. We begrijpen wel dat dit ook eigenlijk niet anders kan. Een leeszaalbestuur be schikt gewoonlijk maar over beperkte geldmiddelen. In de eerste plaats moet de boekerij op peil gehouden worden en van wat er dan overblijft moet het ex terieur en het interieur van het gebouw onderhouden worden. En er blijft door gaans zo bitter weinig over! Toch heeft onze leeszaal in de laatste jaren een nieuwer, moderner uiterlijk gekregen en het pleit voor het tegenwoordige bestuur dat het deze vernieuwing tot stand heeft kunnen brengen. „De zalen zijn veel aantrekkelijker geworden, nu ze een nieuw licht verfje hebben gekregen”, consateert mej. Vonk tevreden. „We proberen ook steeds het publiek dichter bij de boeken te bren gen. De tijd van het stille, stijve heilig dom is voorbij. Een leeszaal moet het veelgebruikte culturele middelpunt van een stad zijn”. De oud-directrice komt nu op haar praatstoeltje en wij luisteren met be langstelling. Zondagmiddag zijn een jongeman, de 20-3erige V. en een meisje, de 18-jarige L., beiden uit Eindhoven, door de blik sem getroffen, toen zij voor de zegen onder een berkeboompje schuilden. De jongeman werd dodelijk gewond. Het meisje, dat brandwonden had opgelopen is in het r.k. Binnenziekenhuis opge nomen. (N. R. Crt.) Het wedstryd-element bestaat in de dagelijkse sprints en de strijd om de geel-groene leiderstrui en de blauwe trui welke laatste onderscheiding iedere dag -hem ten deel valt, die zich heeft onder scheiden door orde, netheid, hulpvaardig heid en meer van zulke goede eigen schappen. Het gaat er trouwens in deze gehele tour niet om wie als eerste daar en daar zal arriveren, en behoudens het ene da gelijkse sprintje wordt er niet gejaagd en komen er ook geen uitlooppogingen, flitsende demarages en adembenemende gebeurtenissen bij de eindpunten voor. Het is voor de jonge fietsers renners mogen we ze niet noemen in de al lereerste plaats een prettige vacantie- tocht gedurende welke ze de schoonheid van het land op hun gemak kunnen be kijken en waarin ze naast de sprints de puntjes ook kunnen verdienen door goed gedrag, ijver, netheid, hulpvaardigheid, discipline in het verkeer, het verlenen van vriendendiensten enz., maar verlie zen door het bezigen vap lelijke woor den, egoïsme, onbehoorlijke gedragingen of onsportiviteit. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs 1 3. per halt- jaar. Franco per post f 5.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Naar Sneek. Dinsdagmorgen half tien vertrok de karavaan voor de tweede etappe, die door de N.O. Polder voerde en onze stad als eindpunt had. In Emmeloord, waar gegeten werd, werd ook de sprlntwedstrijd gehouden. Winnaar werd Gerrit Lute uit Castri- cum. Tegen vijven arriveerde de kleurige stoet die slechts één uitvaller telde, die in de „bezemwagen” meereed hier bij de Waterpoort, vanwaar naar de Vee markt werd gereden, en vandaar naar de boerderij van de heer Bosma te Of- fingawier op de hoek van de weg naar het Paviljoen, waar de jongens over nachtten. Hier werd ook bekend gemaakt dat de gele trui was overgegaan van Wim van Driesten uit Dieren op de Arnhem mer Wientjes. Veldhuizen uit Velp behield de blauwe trui welke hem by de aanvang in Arn hem door de 18-jarige miss Tour om de schouders was gehangen als beloning voor zyn hulpvaardigheid by de voorbe reidingen van deze unieke tocht. Gistermorgen werd gestart voor de derde etappe door de Wieringermeerpol- der naar Hypolitushoef. Na keuring van de opgekweekte stek jes kwam de jury, bestaande uit de heren Veldhuis en Schuurmans, tot de volgende beslissing. Kampioensprijs: Hans Niemendal, Badhuisgracht. Klas I: Hebei Aarts en Gerrit Peemstra. Klas II: Tineke Radin en Pieter Boelsma. Klas III: Hans Nie mendal en Wietze de Haan. Klas IV: Theo Walstra. Klas V: Hans Niemendal en Jitske v. Riezen. Klas VI: Gepke Cnossen. „Vossen” in de Leeszaal. i „Van ongeveer 1916 af”, aldus mej. Vonk, „mogen jongelui van hun zes tiende jaar af in de studiezaal hun schoolwerk maken. In de leeszaal is een lijst aanwezig waarop de namen voor komen van hooggeplaatste Nederlanders die in hun jeugd hebben zitten „vossen” in de Sneker leeszaal. Het is goed dat steeds meer jongeren him weg vinden naar onze bibliotheek, waar ook zy een schat van kennis kunnen opdoen. Ook op dit terrein moet de O.L.B. intensief gebruikt worden, wil zy volledig aan het doel beantwoorden en nog beter floreren”. „En hoe staat het nu met de lees zalen in het buitenland?” „In de Angelsaksische landen en in Scandinavië heeft van het begin sff de overheid de teugels in handen genomen. In ons land moest het particulier initia tief de stoot geven en gaf de overheid pas later steun. Daér stichtte ze zelf de openbare bibliotheken. De mensen zien daar de bibliotheek als een openhaar vormingsinstituut waar men recht op heeft, zoals wy‘ in ons land de scholen beschouwen... Zo is het bij ons niet. Over het algemeen kunnen wij niet met veel trots wijzen op grote, moderne ge bouwen, naar de eisen des tyds fonkel nieuw als Openbare Leeszaal en Biblio- Dat de leiding van C. A. Bren- ninkmeyer onze stad, waar dit we- reldbedryf in de eerste helft van de vorige eeuw gesticht werd en van waaruit het zijn opmars door Europa en Amerika begon, nog altijd een goed hart toedraagt, is dezer dagen weer eens gebleken. Het Fries Scheepvaart Museum al hier ontving nl. van de directie een bydrage van tweeduizend gulden in de aankoopkosten van het naast het museum gelegen pand, dat mettertyd het museum zal worden toege voegd. Het totaal bedrag aan giften voor dit doel is hiermede gestegen tot ruim vyf duizend gulden. De 73-jarige W. K. v. d. M. te Wei- dum ,die momenteel in bet Huis van Be waring te Leeuwarden vertoeft als ver dacht van poging tot vergiftiging, maar die aanvankelijk hardnekkig bleef ont kennen, heeft thans tegenover de Offi cier van Justitie een bekentenis afge legd. Verdachte heeft toegegeven de 60- jarige Siebe Starkenburg, een van zijn medebewoners uit het gemeentelijk rust huis te Weidum door middel van ratten- kruid te hebben willen vergiftigen. Als motief voor zijn daad verklaarde verdachte genoeg van het leven te heb ben. nu kortgeleden zijn echtgenote is overleden. Sinds die tijd liep hy met het I plan rond zichzelf met behulp van rot tenkruid van 't leven te beroven, maar j omdat hij niet zeker was van de uitwer king van het vergif, besloot hij Starken- burg als proefkonijn te kiezen. Verdachte had een grondige hekel aan Starkenburg, omdat deze hem enkele i malen zou hebben uitgescholden. Het vergif, dat door Van der M. op geraf fineerde wyze tussen het brood van zyn slachtoffer was gesmeerd, miste even wel zijn uitwerking, voornamelijk door dat Starkenburg, die vond dat het brood naar mosterd smaakte, argwaan kreeg. De politie werd tenslotte in de zaak ge mengd, en trof in de kamer van ver dachte het doosje met het zware vergif aan, dat tenminste zesmaal gebruikt zou zijn, aldus meldt het Fr. Dagblad. Van der M., die sedert enkele weken in 't Huis van Bewaring vertoeft, heeft reeds eerder 16 jaar gevangenisstraf uitgezeten wegens moord op een bejaar de dame uit Den Haag, die hij met een scheermesje van het leven beroofde, ter wijl hy voorts van enkele brandstichtin gen verdacht wordt, die door hem even wel niet zyn toegegeven. In vroeger ja ren was hij werkzaam by de Ned. Spoor wegen, die hem o.m. tot chef van het station te Emmen benoemden. De man geeft volgens de verklaringen niet de in druk in meerdere of mindere mate on toerekeningsvatbaar te zijn. Te Leeuwarden slaagden voor het Mid denstandsdiploma de h.h. T. A. Janssen en J. K. Kuipers te Sneek en W. v. d. Pol te Woudsend. Te Scheveningen slaagde voor de Ny- verheidsakte N VI (Binnenvaartkunde) de heer J. Keuning te Dordrecht, voor heen onderwijzer aan de Willem Lode- wijkschool alhier. zijn ook al benoemd. Het zyn Freddie Faber, Jaap Simon, Jacob Krol, Reinder v. d. Veen, Hendrik IJntema, Dirk Bernhard Plat, Jacob Beswerda en Jan Brink. De stad krijgt ook een eigen politie corps en brandweer. Korpschef van de politie wordt Ate Atsma; de brandweer komt te staan onder leiding van opperbrandmeester Wibertus Poiesz. Het politiecorps zal bestaan uit de korpschef, twee adjudanten, vijf briga diers en 15 agenten, totaal 23 man, die allen ter onderscheiding band om de arm dragen, mannen van de brandweer is deze band rood. Voor het handhaven van orde en net heid in de 60 tenten zyn de tentcom- mandanten verantwoordelijk. Gevarieerde programma’s. Voor alle vijf groepen waarin de deel nemers zijn verdeeld, is voor iedere dag een gevarieerd programma vastgesteld. Elke morgen marcheren de jongens van vijf verschillende punten in de stad on der leiding van hun eigen politie naar de stad, waar ze zich bij hun kampcom mandant moeten melden. Zijn er absen ten dan moet deze die melden bij de bur gemeester en komt de boodschappen dienst in actie. Deze bezoekt nl. de ouders of verzorgers van de'afwezige en vraagt van hen een schriftelyke verkla ring waarom hun zoon of pupil absent bleef. Daarna begint de dag met het hijsen van de nationale vlag, waarbij het „Volkslied” gezongen wordt, dat ge schreven is door de heer J. v. d. Zee en op muziek gezet door de heer Johan Bok. Het schoonhouden van het terrein be hoort tot de taak van de corveeërs, die iedere dag worden aangewezen. Ook zorgen deze voor het schillen van de aardappelen, het schoonmaken van de groente en wat verder tot Het voorbe reiden van de maaltijden toehoort, maaltijden zijn van 12.30 tot 14 uur ge pland. Hebben deze corveeërs tyd over, dan gaan ze hun eigen krant en loten ver kopen waarvan de opbrengst ten goede komt aan de kankerbestrijding, de t.b.c.- bestryding en de uitzending van zwakke kinderen. Het jaarlykse internationale wandelfeest, de Vierdaagse te Nymegen, is weer begonnen. Wandelliefhebbers uit vele delen van de wereld en uit alle delen van ons land zyn daar verenigd. 12051 wandelaars gingen dinsdagmorgen op pad, en dit aantal was woensdagmorgen nog slechts met 89 verminderd. Het deel nemersaantal heeft dit jaar een record bereikt. Tussen dat geweldige legioen Sneek de naam van onze stad Li <4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1