Alles marcheert best in Linnendam Hennie de Jong voor de derde maal kampioen in de Pampusklasse Johan de Wilde moest in de Regenbogen zijn titel afstaan IJLST WYMBRITS ER ADEEL en van 1 fF w® Hondententoonstelling te Utrecht De strijd om de Noordelijke zeiltitels de gemeenten SNEEK, Officieel Orgaan Wl 112e jaargang no. 62 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Prinses Irene viert heden haar achttiende verjaardag De schoolvakantie in 1958 St. Bonifacius Vakschool Sneek Bioscoopnieuws Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Geslaagd -■ Het Sneeker Nieuwsblad is een Maandag 5 augustus 1957 Weer een motorboot uitgebrand „Sneker Pan’* won eerste wedstrijd Skütsjesilen Aanmeldingsformulieren huurblokkering op postkan toren verkrijgbaar 1 (Foto M. C. Meijboom) nu Overzicht van Linnendam boei £)e Regenbogen bij De man, die nooit bestond. daardoor als eerste geclasseerd werd. Geveke als tweede met 2598, G. W. v. d. Meer, Leeuwarden, derde met 1486 pnt. Verrassend slot. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K. 5150) Het gemeentebestuur van Leeuwarden heeft gehoor gegeven aan het verzoek van het Nederlands Centrum voor Va kantie en Vakantierecreatie om de zo mervakantie voor de scholen volgend jaar op 14 juli te laten beginnen, als be drage tot de vakantiespreiding. Dit geldt voor de openbare lagere scholen en de kleuterscholen; aan de besturen der bij zondere scholen is gevraagd dit voor beeld te volgen. Overweging is mede geweest, dat ook de bouwvakvakantie in 1958 is vervroegd en wel tot de week van 12 tot 21 juli. De scholen zouden, zonder een vervroeging van hun vakan tie, in deze „bouwvakweek” uiteraard met veel verzuim te kampen hebben. Geslaagd voor het hoofdakte-examen onze vroegere stadgenoot, de heer J. S. K. Nauta, onderwijzer te Aiblasserdajn. Verder is het eerste nummer van de krant van Linnendam verschenen. Het nieuwsblad van Linnendam ziet er keu rig uit en er staan veel leuke dingen en aardige artikeltjes in. Koopt U ook een blad. U zult veel plezier van uw dub beltje hebben. Tot slot van ons bezoek aan Linnen dam maakten we de dagsluiting mee. De burgemeester streek langzaam de vlag terwijl de jongens, die op het luiden van de bel kwamen aanlopen, uit volle borst het volkslied van Linnendam zon gen. Een mooi besluit van een prachtige zonnige dag, zoals er naar we hopen nog vele zullen volgen voor de burgers van jongensstad. SNEEKER NIEUWSBLAD Onze stadgenoot Hennie de Jong was de enige Sneker die in de vrijdag, zater dag en zondag gehouden kampioenswedstrijden van de Noord Nederl. Water- sportbond als overwinnaar uit de strijd kwam. In de Pampusklasse onttroonde hij de grjjze, maar nog altijd geduchte, dokter W. B. v. d. Meer uit Grouw, waar door hjj voor de derde maal in vier jaar de blauwe kampioenswimpel in de mast kon hijsen. Vrijdagmiddag gooide hij dadelijk al hoge ogen door beide wedstrij den te winnen, waarna hjj zatendag met twee tweede plaatsen en een derde de kroon op het (zware) werk zette. 572 honden maakten te Utrecht j.I. zondag het op iedere tentoonstelling on vermijdelijke lawaai. De 5 St. Bernards met hun bas-stemmen lieten zich, zo min als de 4 Dwerg-Keesjes met hun piep-stemmetjes, in dezen onbetuigd. De Kyn.club Sneek kwam weer prima „uit de bus”. Mevr. Cloode Vries be haalde met de St. Bernard reu „John ny fan ’t Heitelan” Uitmuntend met de rood-wit-blauwe kampioenschapskaart een fokproduct uit deze kennel, nl. „Kea fan 't Heitelan”, eig. de heer J. C. Tiel- tjes te Halle kreeg eveneens haar kam- pioenskaart; deze teef werd de beste St. Bernard. De St. Bernard-teef Annechien eveneens van Mevr. Cloode Vries ging met de kwalificatie „zeer goed” naar Nijelamer terug. De Airedale-terrier- teef van de heer G. H. Overdiep uit Balk bracht ’t eveneens tot „Zeer Goed”. De Engelse setter-teef Freckles, eig. mevr. Otto alhier had een goede dag. Keur meester Schouten gaf haar vlot de hoog ste kwalificatie, dat werd dus „uitmun tend” met tevens de kampioenstaart. Deze mooie teef is nu definitief kam pioen. Deze leden van de Kyn.club Sneek en omstreken onze hartelijke ge lukwensen. Als bijzonderheid kunnen wij nog melden, dat mevrouw Cloo-de Vries uit Nijelamer, uitgenodigd is voor het concours d’élégance op 3 aug. a.s. in ’t Kurhaus te Scheveningen. Mevr. Cloo de Vries gaat daar heen in oud-Fries costuum met de St. Bernard „Johnny fan ’t Heitelan”. Heel jammer was ’t dat onze mooie Sneker Bouvier van de heer Postma niet in de ring liep bij haar ras genoten. Keurmeesteres mevr. M. Ooms Tiemeyer had haar zeker graaf ge zien. Geslaagd voor diploma coupeuse twee de deel: M. Andringa, Scharnegoutum; F. Dijkstra, Hommerts; A. Beitsma, S. Jansen, Tr. Selva, Sneek. Voor coupeuse eerste deel: M. Beitsma, Sneek; Tj. v. d. Werf, Poppingawier. Aan de St. Gertrudis Vakschool te Workum slaagden voor diploma coupeu se tweede deel: J. Hendriksma en A. Huisman, .Workum; IJ. de Jong, Nijhui- zum; J. de Vries, Assendelft. Voor cou peuse eerste deel: J. de Boer, G. Nijen- huis, J. Dijkstra, allen te Workum. Voor de tweede maal in korte tijd is hier donderdagmiddag een luxe motor boot uitgebrand. Ditmaal trof de „Hei kneuter” van de familie Sanders uit Eerbeek, die met vacantie in Friesland was, dit lot. Toen de heer Sanders, na aan de Bothniakade benzine te hebben ingenomen, de motor startte, volgde een hevige ontploffing en stond de boot in korte tijd in brand. De heer Sanders liep vrij ernstige brandwonden op aan zijn gezicht; zijn dochter sprong met ge schroeide haren in het water, maar be kwam verder geen letsel. Mevr. Sanders, die in de kajuit was, en twee zoontjes van het echtpaar kwamen met de hevige schrik vrij. Hoewel er zeer spoedig een brand weerauto bij de fel brandende boot was, kon deze niet voorkomen dat ze, met uitzondering van de ruimte in de kop die met een waterdicht schot was afge sloten en waarin kleding was opgebor gen, geheel uitbrandde. Nadat dokter v. d. Heuvell genees kundige hulp had verleend, heeft de on fortuinlijke familie haar intrek in Hotel Bonnema genomen. In de 22 m2 klasse zorgde H. Zijlstra Joure, voor een verrassend slot. Ter wijl iedereen Ir. A. Bonnema, met twee overwinningen, een tweede en een derde plaats al als kampioen beschouwde, ging Zijlstra toch nog met de titel strijken. Ze eindigden beide met 3238 punten, maar Zijlstra, die al een keei- eerste was geweest, eenmaal tweede en eenmaal derde, won nl. ook de laatste race waarin Bonnema derde werd en dat gaf de doorslag. Als derde eindigde H. Okke- ma, Grouw, met 2715 punten. Johan de Wilde heeft in de Kegenboog- klasse zijn titel kranig verdedigd, maar moest deze aan C. J. de Jong Jr. te Joure afstaan. Zaterdag, na de derde wedstrijd, had de Jong al met 2410 pnt. tegen de Wilde 2109 de leiding en na de vierde was zijn voorsprong nog groter geworden, zodat toen alleen nog maar een zege van de Wilde en een slechte plaats van de Jong de kans in het voor deel van onze stadgenoot kon keren. Het eerste gebeurde echter niet. De Wilde werd derde. De Jong moest we gens een bakboord-stuurboord kwestie met Vrolijk de baan verlaten, maar be hield toch zijn 3113 punten, waar de Wilde maar 2761 tegenover kon stel len. Die werd dus tweede, Alberda (resp. 4e, 6e, 4e en tweemaal le) derde met 2812 punten. Naar Appelscha. Wat een prachtprogramma hebben de organisatoren van jongensstad opge steld. Donderdag maakte een groep van 56 jongens een bustocht naar Appelscha, vrijdag werden 90 jeugdige burgers van Linnendam in twee bussen geladen om hetzelfde uitstapje te maken. We zagen donderdag de bus terugkomen op het Schaapmarktplein. Zingende en juichen- oe jongens, allen zwaaiend met bossen hei, die ze geplukt hadden in Beetster- zwaag. Of de tocht mooi geweest was? Nou en of Veel geduld hadden de jon gens niet, ze stonden te springen om thuis te vertellen van de rit die over Akkrum, Beetsterzwaag naar Appelscha ging. „Dêr hewwe speult en eten en lopen. Maar het aldermooiste was nog het hunnebed een groot ding, joh”. Eén van de jongens zwaait met een fikse kei, die blijkbaar als souvenir mee genomen is. „Een hunnebed in Appelscha?” „Nee, dat was vanzeis in Drenthe. We bin ok in Drenthe weest, in Havel- te. Fijn man”. Ze waren al weg, naar huis, waar de verhalen wel los zullen komen over Ha- velte, Steenwjjk en wat ze meer hebben gezien. Prachtig geweest en uitgezocht mooi weer ook voor de hengelwed- sarijd die vrijdag- en zaterdagmiddag langs de Zwette gehouden werd. De burgers van Linnendam hebben een onvergetelijke week gehad en er komen nog heel wat mooie dagen 1 Deze film vertelt in een boeiend ver haal dat meesterlijk uitgevoerde mislei- dingscomplot dat de Britse Marine- inlichtingendienst in 1943 smeedde tegen de Duitse staf. De Duitsers, gehandi capt door een zwaar troepentekort ston den voor de vraag waar de geallieer den in Zuid Europa zouden proberen te landen. Zou het Sicilië zijn, Sardinië, Griekenland? Voorlopig hield men het in het Duitse hoofdkwartier op Sicilië, waar dan ook veel Duitse troepen wer den geconcentreerd. Inderdaad had het geallieerd opperbevel zijn keus ook op Sicilië laten vallen, en het kwam er nu op aan de Duitsers in de waan te bren gen dat het elders zou zijn. Daarom krijgen commandant Ewen Montagu en zijn medewerker luitenant George Acres de opdracht een misleidingsplan te ont werpen. En zij maken zo’n plan Het lichaam van een dode zal, in de uniform van een Engels marine-officier aan de Spaanse kust in zee worden geworpen en die dode zal een tas met documen ten bij zich hebben, waaruit zal blijken dat de landing niet in Sicilië doch el ders zal geschieden. De Engelse inlich tingendienst is er zeker van dat het lijk aan de Spaanse kust gevonden zal wor den, waar het wemelt van door de Spaanse regering gedulde Duitse spion nen, en dat deze kennis zullen krijgen van de inhoud der stukken. Zo gaat het inderdaad, maar de Duitse staf twijfelt nog en zend een spion naar Engeland om te controleren of de gevonden dode, wie de Engelsen de naam „William Martin” hebben gegeven een bestaande figuur is geweest. De Engelse contra- spionnagedienst heeft echter alles zo prachtig voorbereid, dat de Duitse spion, na allerlei spannende verwikkelingen er toch van overtuigd raakt dat „William Martin” echt was. Daarop valt in het Duitse hoofdkwartier de beslissing, er zullen troepen van Sicilië naar elders in Zuid Europa worden verplaatst. In juli ’43 volgt de geallieerde invasie op Si cilië Het verhaal van deze geslepen spion- nagestunt is bijna ongelooflijk, maar waar. De film is bijzonder boeiend, de man, die „de man die nooit bestond” creëerde, de Duitse spion, die „de man die nooit bestond” moest ontmaskeren, het meisje, dat „de man die nooit be stond” liefhad, zij allen werden geob serveerd door de missie van „majoor Martin”. Clifton Webb en Gloria Gra hame hebben de hoofdrollen in deze ci nemascope film. de derde maal de snelste in de Pampusklasse kelijk sneller. Jager zelf eindigde als derde achter Visser. De 16 m2 Streepklasse, met 14 deel nemers de grootste, bood ook de meeste spanning. H. Olde Agterhuis, Heeren- veen; M. Veenstra, Joure; Piet Amster dam en Ulbe Bakker gaven Joop Helder te Paterswolde nl. vinnig partij. Onder ling gaven ze elkaar echter ook weinig toe, zodat er onophoudelijk wisseling in de stand kwam. Hoewel Helder na de vierde ontmoeting gedisqualificeerd daarvóór hetzelfde lot had ondergaan, werd na een protest van Veenstra, die ging hij de beslissende wedstrijd toch als leider in. En daar hij ditmaal voor de tweede maal als eerste finishte, maakte hij aan de spanning een einde. Zijn to taal puntental bedroeg 4085. Tweede werd M. Veenstra, Joure met 3131, der de P. Amsterdam met 2885, vierde U. Bakker met 2712, vijfde H. A. Minks, Leeuwarden met 2696, zesde J. W. Sie- brand, Kampen met 2478 punten. A. Wester, Grouw; H. Wester, Hee- renvgen en Fokke Jansma, Grouw vorm den de grote drie in de Valkklasse, hoe wel H. R. Schaap uit Deersum hun ook wel behoorlijk partij gaf. De eindzege belandde tenslotte bij A. Wester, die driemaal won, in de tweede wedstrijd gedisqualificeerd werd en de laatste race als tweede beëindigde, wat hem totaal 3715 punten opleverde. H. Wes ter was met een eerste plaats, drie tweede plaatsen en een derde tweede met 3113, Fokke Jansma (eenmaal le, tweemaal 3e, eenmaal 5e en eenmaal 6e) derde met 2363 punten. Hoofdrolspelers in de 30 m2 klasse waren titelhouder Herman Geveke te Leeuwarden en Albert Vollema te Grouw. Hun duel was zeer spannend en bereikte het hoogtepunt na de vierde wedstrijd waaruit ze beide, na aftrek van hun slechtste wedstrijd wat voor Vollema de derde was, waarin hij ge disqualificeerd werd, met 2099 punten te voorschijn kwamen. In de laatste ont moeting echter moest Herman de vlag strijken. Hij werd tweede en Vollema voor de derde maal eerste, waarmee hij zijn puntenstand op 2899 bracht en De dames kooksters zjjn vertrouwd geraakt met de grote kookpot van 300 liter en koken nu als geroutineerde koks. „Heerlyk eten had”, riepen dinsdag een paar jongens met een welsprekend ge baar over de maag. „Lekkere eerpels, andlevie, jus, gehaktbal en supenbrij na. Lekker joh Het hart van kleine man nen gaat blijkbaar ook door de maag. De rode kool van woensdag was ook zeer in de smaak gevallen. „De jongens zijn lief en zeer behulp zaam”, vertelden de dames ons. „Ze ha len water voor ons en doen gewoonlijk direct wat we zeggen”. We zijn weer eens door de stad ge wandeld en hebben gezien dat alles er keurig uitziet. De tenten zijn netjes op geruimd en op het hele terrein is geen papiertje te zien. De politie houdt zitting in een mooie grote tent en de burgemeester is de hele dag met zijn gemeenteraad aanwezig in het stadhuis. Er zijn al verscheidene boosdoeners bij hem gebracht de bur- gemeéster onderzoekt alles en na over leg met zijn raadslieden geeft hij zijn mening over de zaak. Maar van de 350 jongens komt er maar een heel klein percentage op deze manier in het stad huis terecht. De overgrote meerderheid gedraagt zich keurig en het opgestelde pro gramma wordt in de grootste opge wektheid afgewerkt. „Wij bin de ieuwige laan om weest”, vertelde een jongen ons terwijl hij zijn bord nog cens droog sloeg. „En we hewwe swommen en morgen gaan we met de bus naar Appelscha Een kraan. Een ander vertelde stralend van de sportdag die dinsdag in de stad gehou den is. Winnaars werden nog niet ver meld dat hoort U nog wel eens maar Ane Piet van der Feer schijnt een kraan te zijn. Hij werd winnaar op de 10O meter, behoorde bij het vèrspringen tot de besten en maakt een goede kans op de eindoverwinning. Klaas Aukema wint weer de prijs op een ander gebied; hij is een fijne eter Die moeten er ook zijn. Hennie de ]ong: voor Evenals vorig jaar werd in deze wed strijden ook nu weer een startschip ge bruikt, maar nieuw was ’t tweede schip bij de finish, zodat de starttoren thans ongebruikt bleef. Op deze wijze kon steeds in de wind gestart en gefinisht worden, belangrijke voordelen, wat door de zeilers ook zeer geapprecieerd wordt, maar zeer onaantrekkelijk voor de toe schouwers op het Kolmeersland. Die zagen nl. maar heel weinig van de wed strijden, wat naar onze mening een ver liespost is. Verleden jaar zegde de voor zitter toe, dat een volgende maal ge tracht zou worden hierin verbetering te brengen, maar het was nu nog veel min der. Het (niet talrijke) publiek kreeg nu geen enkele start of finish te zien. Men heeft ons echter nog niet kunnen overtuigen, dat dit met een startschip, niet mogelijk is. Voor de Pampusklasse begonnen de wedstrijden reeds op vrijdagmiddag en werden ze zaterdag beslist. De andere klassen voeren zaterdag drie- en zondag tweemaal. Zoals gezegd won Hennie de Jong vrijdag beide keren. In de eerste had dokter v. d. Meer eerst wel stevig de leiding, maar reeds halver wege de eerste route benutte de Jong de binnenbaan waarna hij steeds verder uitliep en onbedreigd won. In de tweede ontmoeting was zijn tweede zege geen ogenblik in gevaar. Hij won met ruim drie minuten verschil voor mr. Colen- brander en dokter v. d. Meer. Zaterdagmorgen in de derde wedstrijd, weer met een mooie Noordelijke bries, was de Jong tweede, maar in de vierde zag het er in ’t begin niet zo hoopvol uit. Na de eerste route lag zijn Vlerkje nl. op de zesde plaats. In de tweede evenwel wist hij de derde positie te be reiken, waarop hij ook eindigde. Zijn broer Piet, die met twee vijfde en een zesde plaats zwak begonnen was, was nu eerste, Jissink tweede, v. d. Meer vierde. Dokters papieren waren daardoor vrij wat gedaald, maar toch vormde hij nog een bedreiging voor Hennie. Werd hij eerste en de Jong vierde, dan zouden ze beide 3350 punten hebben. De Jong moest in dat geval dus op z’n minst als derde eindigen. Daar leek het in het begin van de beslissende strijd wel niet op, maar opnieuw kwam het Vlerkje onweerstaanbaar naar vo ren en werd tenslotte de tweede plaats bereikt, weer achter broer Piet, die dus wel een heel sterke eindspurt ontwikkel de. Dokter, die na een zeer gunstige start de kop had genomen, viel steeds verder terug. Hij finishte als vijfde en werd toen ook nog wegens hinderen uit gesloten. Na aftrek van zijn slechtste wedstrijd behaalde Hennie de Jong totaal 3182 punten. Dokter v. d. Meer werd tweede met 2404, Piet de Jong derde met 2386 punten. De strijd in de Vrjjheidsklasse was reeds na vier wedstrijden beslist. U. de Jager won ze nl. allemaal zeer overtui gend. Zijn sterkste tegenstanders waren onze stadgenoot H. Visser en de Gronin ger G. R. Kraak, van wie eerstgenoem de met vier tweede plaatsen en een der de 2404 punten behaalde en daardoor de tweede plaats op de ranglijst bezette. Kraak werd derde met 1927 pnt. In de laatste wedstrijd, die niet meetelde voor het kampioenschap, ruilden Jager en Kraak van boot, maar wederom was de Good Luck H van de Lemster aanmer- In de eerste wedstrijd Skütsjesilen, za terdag te Grouw gezeild, was het Sne ker skütsje „Sneker Pan”, gestuurd door schipper KI. v. d. Meulen eerste; „Jonge Jan”, met J. Sietsma aan het roer, werd tweede. De aanmeldingsformulieren voor het grootboek woningverbetering zullen, van maandag 5 augustus a.s. af, koste loos verkrijgbaar zijn bij de postkanto ren. Formulieren voor de aanmelding van veranderingen in de eigendomsver houdingen van bij het grootboek inge schreven of in te schrijven woningen zullen kosteloos verkrijgbaar worden ge steld bij de notarissen. Formulieren, nodig voor aanvragen tot uitbetaling van op het grootboek in geschreven gelden of tot ontheffing van verdere stortingen, w’orden binnenkort kosteloos bjj de gemeentebesturen ver krijgbaar gesteld. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Veel disqualificaties. wedstrijdleiding, die vanaf het startschip en het finishschip de strijd volgde, trad zeer streng tegen over tredingen van het reglement op. Veel deelnemers werden uitgesloten omdat ze zondigden tegen de bakboord-stuurboord regel, ree gingen in het gebied van aan varing of hun tegenstanders op andere wijze hinderden. Het bestuur van de N.N.W.B. hoopt ook op deze wijze de in het Noorden tanende belangstelling voor het wedstrijdzeilen te stimuleren, zoals de voorzitter, de heer H. Visser, bij de prijsuitreiking op het Kolmeersland mededeelde. Verder zal worden over wogen of het niet beter is de kampioens wedstrijden voortaan weer in het laatst van augustus of begin september te houden. een De

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1