Het 55=jarig Priesterfeest van Deken J. van Galkom Sneek-week met prachtig zeilweer ingezet J. C. v. d. Velde, Den Haag de vierde Schipper in de Orde van de Sneker Pan I IJLST WYMBRITSERADEEL V. Officiële opening van de Sneek-week van T* en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 112e jaargang no. 66 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Vijfhonderd gulden uit de gemeentekas de beide zeilverenigingen voor Nieuwe banen voldeden de zeilers goed Friesland nam de leiding in groepswedstrijden 16 m2 klasse Geslaagd I Maandag 19 augustus 1957 Wijziging huisvuil-ophaal dienst Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Slotavond „Festival der Lichte Muze” 1 j f - 2 Sf ®Sfi® Mooie start van de Valken. Velen kwamen ter receptie. De nieuwe Schipper De I I Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Burgemeester Rasterhoff riddert de heer J. C. v. d. Velde. De jubilerende Deken neemt, met aan zyn zyde de kapelaans Galama en Dien der, het geschenk der parochie in ontvangst. met heren Geslaagd voor akte N III (bouwkun de) de heer J. Nauta te Sneek. Geslaagd voor sergeant-instructeur bij de infanterie de heer Joh. Tj. Visser, af komstig van Uitwellingerga. I’ Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K. 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Al hoe slecht de vooruitzichten ook waren, hebben de eerste twee dagen van de Sneek-Week toch prachtig zeilweer gebracht. En daar gisteren warempel ook de zon als een welkome gast boven het toneel van de strijd verscheen en het verbljjf van zeilers en de vele toeschouwers op en rondom het meer ver aangenaamde, kan van een goed en hoopvol begin van de zeilweek gesproken werden. Doordat alle schepen nu in het meer bleven was dit doorlopend dicht met witte zeilen bezet, waar tussen de helkleurige van de Finnjollen en de licht blauwe en oranje spinnakers van de Valken schilderachtig afstaken. Zoals uit een advertentie in dit num mer blijkt, wordt het huisvuil dat nor maal op woensdag a.s. (Hardzeildag) zou worden opgehaald, nu donderdag 22 augustus ingezameld. Verrassing. C. de Haas Jr., Breukelen, een trouwe deelnemer aan de Sneek-Week, zorgde gisteren voor de verrassing van de dag. Hij versloeg nl. de noordelijke kampioen U. Jager uit Lemmer die zaterdag eer ste werd en voor velen favoriet is (was?) in de Vrijheidsklasse A met groot verschil. Toch behield de Lemster met een eerste en een tweede plaats de leiding, daar de Haas zaterdag als derde eindigde achter onze stagenoot P. Cnossen. Al had dan de H. E. Deken pastoor Johs. van Galkom het feit, dat het j.l. don derdag 55 jaar geleden was dat hij uit handen van de toenmalige aartsbisschop van Utrecht mgr. Van de Wetering deH. Priesterwijding ontving, aanvankelijk in alle stilte willen laten passeren, terug ziende op de herdenking welke zyn parochianen wensten en op zyn verlangen dan in ieder geval sober werd ge houden, zal de jubilaris toch geen spijt hebben dat er enig openbaar feestbe toon plaats had. Al was het alleen maar omdat het onze Deken pastoor nog eens heeft kunnen doen ervaren de aanhankelijkheid zijner parochianen, de genegen heid zijner kapelaans en oud-kapelaans, de grote waardering van zijn persoon en werk in de hoogste kerkeljjke kringen, uitgedrukt door een hoogtepunt van het feest, nl. het bezoek ’s avonds aan de pastorie van de bisschop van Gronin gen mgr. P. A. Nierman, vergezeld van de vicarls-generaal deken G. van Dijk en zijn secretaris dr. T. Roorda. En ten slotte van de waarlijk grote achting welke de jubilaris geniet in niet-katholieke kringen. dankte in geestige bewoordingen voor de hem verleende onderscheiding. In zijn openingswoord verwelkomde de burgemeester in ’t bijzonder de verte genwoordigers van Wymbritseradeel. Zonder deze gemeente zou er geen Snee- kermeer en zonder Sneekermeer geen Sneek-Week zijn. Verder de comman dant en officieren van Hr. Ms. „Balder”. Wij verheugen ons in Uw komst, zei hij. Sneek heeft altijd veel belangstelling voor de Marine getoond; misschien om dat van oudsher Friesland een van de provincies was die een eigen marine had. Verder riep hij allen die van heinde en verre naar Sneek zijn gekomen het wel kom toe. De uitslag in de 22 m2 klasse werd beide dagen sterk door disqualificaties beïnvloed. Zaterdag verspeelde Ir. Bonnema daardoor de eerste plaats en zondag onderging Zijlstra uit Joure dit lot. Daardoor kwam de eerste prys zaterdag in het bezit van Rademaker, Heerenveen en schoof Ir. Bonnema gisteren van de tweede naar de eerste plaats op. Zijlstra en Knol, Marrum, kregen op die wijze elk een tweede prjjs en onze sportieve Commissaris der Koningin mr. H. P. Linthorst Ho man, die beide dagen als vierde finish te, twee derde prijzen. prijsuitreiking na de laatste Kaag-Week richtte tot de heer Klaas Vrolijk, al bijna 25 jaar een trouwe bezoeker van de Kaag. Aan het slot van zijn dankwoord, dat meermalen grote hilariteit verwekte, bood de heer v. d. Velde het gemeente bestuur en de beide zeilverenigingen namens alle Regenboogzeilers de herin- neringsplaquette aan t.g.v. het jubileum hunner klasse. Warmond was de eerste gemeente welke deze plaquette ontving. Gelukwensen. In de Schouwen eindigden Atsma, Oppenhuizen en Ambrust uit Laren ge lijk. Zaterdag was Atsma nl. eerste en Ambrust tweede, gisteren finishten ze in omgekeerde volgorde. Dat de nieuwe banen in ’t begin nogal eens moeilijkheden opleverden, bleek zaterdag ook in de Jeugdklasse. Vrijwel de gehele kopgroep vergiste zich waar door- de winnaar Caspers uit Haren en nummers twee en drie uitgesloten wer den. De prijs belandde daardoor bij D. H. Bellinga te Almelo, de tweede by J. van Sisseren, Groningen en de derde by onze jeugdige stadgenoot G. de Wolf. G. L. Woortman, Groningen, die als vijfde eveneens gedisqualificeerd werd, deed het gisteren heel wat beter. Toen finishte hy nl. met een overweldigende voorsprong als eerste voor de Rotter dammer De Winkel, zijn gewestgenoten Caspers en van Calcar en Wiersum uit Den Haag. In de 30 m2 klasse nam A. Vollema met een eerste en een tweede plaats de leiding. Gisteren was Rijkmans, Wapen veld, de snelste. Nadat dames in Fries costuum ver versingen hadden rondgediend, dankte de heer Mr. K. H. Mulder als voorzitter van de Kon. Zeilver. Sneek het gemeen tebestuur voor alle medewerking en sympathie nu en in het verleden onder vonden by het organiseren van de wed strijden alsmede voor deze officiële ont vangst, welk onderdeel van het pro gramma zij niet graag weer zouden wil len missen. Het geeft een bijzonder cachet aan de Sneek-Week en verhoogt het aanzien van deze festiviteiten. Spr. wenste daarna de heer v. d. Velde geluk met de hem verleende onderschei ding. Hy heeft deze aan Sneek dubbel en dwars verdiend. Ik kan my geen jaar herinneren dat de heer v. d. Velde niet in Sneek kwam, aldus mr. Mulder, die de nieuwe Schipper niet alleen een pro minent maar ook een sportief zeiler noemde. De heer Mulder memoreerde eveneens het jubileum van de Regenboogklasse, die hy zelf in 1917 voor het eerst heeft zien zeilen en haalde herinneringen op aan vroegere tochten naar de Kaag. Jeze moesten toen geheel zeilende wor den gemaakt, maar hebben hechte ban den tussen de Friese en Hollandse Re genboogzeilers gelegd. De heer H. S. Groenhout, voorzitter van de S.Z.C., besprak het aantal deel nemers aan de wedstrijden en wenste de heer v. d. Velde eveneens geluk met zijn onderscheiding. Verder dankte hij hem voor de aan de zeilverenigingen uit gereikte plaquette, waarna hy met een recent voorbeeld de goede sfeer in de Regenboogklasse schetste en tot besluit de zeilers attent maakte op de gewijzig de banen. De heer Rasterhoff stond vervolgens stil bij hét 40-jarig jubileum van de Regenboogklasse die altijd een spectacu lair beeld aan de wedstrijden geeft en daarom ook in Friesland graag gezien is en node gemist zou kunnen wor den. Spr. noemde in dit verband ook de HollandFriesland wedstrijden en wees er vervolgens op, hoe volgens een eeuwenoude traditie de Sneker kermis ook in werkelijkheid wordt ingeluid door het klokje in de koepel van het stad huis. Enige jaren geleden is daar een hernieuwde traditie aan toegevoegd; de orde van de Sneker Pan, symbool van de zeilsport en het jaarlijks terugkeren de Sneker zeilfestijn. Geen aardigheidje. De onderscheiding „Schipper in de Orde van de Sneker Pan” is geen aar digheidje. De Sneker overheid wil ook op deze wijze haar waardering uiten voor de zeilsport en haar beoefenaren. Nu de Regenboogklasse jubileert noemde spr. het haast vanzelfspre kend, dat dit jaar een zeiler uit deze klasse voor de onderscheiding in aan merking kwam en wel de heer J. C. v. d. Velde uit Den Haag. Spr. schet ste diens vele verdiensten jegens de Regenboogklasse waaraan hij zijn hart heeft verpand en waarvan hij de ge hele opkomst en ontwikkeling heeft meegemaakt. Het is vooral aan hem te danken dat zij voor uitsterven be waard is gebleven. Vijfhonderd gulden voor de belde Zeilverenigingen. De burgemeester bracht daarna dank aan allen die aan de organisatie van de Sneek-Week hebben meegewerkt. Het Gemeentebestuur heeft begrip voor de moeilijkheden welke de zeilverenigingen hierbij ondervinden, zo betoogde hij. Daarom en uit waardering voor hun werk hebben B. en W. besloten aan de beide verenigingen tesamen een bedrag van vijfhonderd gulden uit de gemeente kas beschikbaar te stellen. Spr. las daarna een telegram voor van de Commissaris der Koningin waarin deze zijn beste wensen voor het welsla gen van de Sneek-Week uitsprak, en deed tot besluit de beide verenigingen eveneen zijn beste wensen daarvoor toe komen. schap” noemden de kinderen, die het „orgeltje vol” aanboden dit feest van de deken-pastoor en als deze kinderen Latyn mogen gebruiken waarom zouden wij dan ook geen mondvol mogen ne men en zeggen: „Quid est iucundius se- nectute stipata studiis inventutis” en wy zuigen dat niet uit onze duim maar uit Cicero. Ja, wat is heerlyker dan een ouderdom omgeven van jeugdige be langstelling? Misschien heeft ook de ju bilaris dat wel gedacht en nu we warem- heer v. d. Velde onthulde hoe hij 50 jaar geleden zijn eerste Friese tjottertje kocht, welk scheepje en het water zyn grote liefde waren. Twintig jaar geleden ben ik voor het eerst naar Friesland gekomen en, zei hij, ik heb nimmer spijt van deze tochten naar Sneek gehad. De vriendschap welke ik hier alle jaren ont moette was nl. zo groot, dat dit de moeite om naar Sneek te komen, weer goed maakte. Maar, zo vervolgde spr., wij in Holland zijn ook altijd ontzaglijk blij te vernemen welke tegenstanders uit Friesland wij tegenover ons zullen krijgen. Om dit te illustreren liet hij de toe spraak horen welke de voorzitter van de Kaag, de heer v. d. Steur, tijdens de Muziek in de regen. Het gezelschap begaf zich daarop naar de hall en het bordes voor het aan horen van de muzikale hulde door de beide muziekcorpsen, het Tamboer- en Pijpercorps van Advendo en het Tam- boercorps van T.G.P. Het regende dat het goot, maar toch bliezen en trom melden de muzikanten er lustig op los en was er ook nog veel belangstelling voor deze serenade die met het Fries Volkslied besloten werd. In de hal van Amicitia welke de ju bilerende deken-pastoor betrad langs een haag van gidsen volgde ’s middags een druk bezochte receptie. Het hoogte punt daar werd stellig gevormd door de aanbieding van het feestgeschenk der parochie. Enige kinderen van parochia nen deden dat met een alleraardigste samenspraak en gelukwens en Agnes Hamersma mocht tenslotte het cadeau overhandigen. Dat was een miniatuur- orgeltje waarin een bedrag, door de pa rochianen bijeengebracht als het begin van een fonds voor de restauratie van het kerkorgel. Dit was nl. de wens van de jubilerende deken pastoor geweest, die dit dan ook memoreerde in zijn dank woord, waarin hij ook zijn blijdschap uitte over het feit dat hij dit feest te midden van zijn parochianen en velen met wie hij in de loop der jaren had samen gewerkt mocht vieren. Spr. had al lange tijd de wens gekoesterd dat het zo mooie orgel zou worden gerestaureerd opdat het zyn waarde houdt, want er staat in Friesland nergens zo’n mooi orgel als hier in Sneek, aldus de jubilaris. Spr. was blij dat de parochie haar medewer king aan dit doel heeft willen geven, hij hoopte dat thans binnen afzienbare tijd tot de restauratie kan worden over gegaan en hoopte ook het resultaat nog te beleven. Dankbaar was spr. ook voor de gebeden in de zo schitterend versier de kerk, waar de belichting het ook zo fraai deed en ook de kerkelijke zang was bijzonder goed. Ook de misdienaartjes hadden hun jubilerende pastoor niet vergeten, zij boden enige fraaie ampullen aan. „Causa nostra laetitia”, „oorzaak van onze blijd- pel in de Latijnse sfeer zijn geraakt vermelden we maar direct dat de rector van ons stedelijk gymnasium, de heer A. van Bruggen en de curatoren dr. T. A. Donkersloot en dokter K. van den Heuvell ook kwamen compli menteren, want de Deken is immers ook curator van die aloude inrichting. Alle oud-kapelaans, te weten A. G. L. Golbach, pastoor te Luttenberg; J. M. W. Mengelberg, pastoor te Vasse (O.); J. B. H. Westerman, pastoor te Rijsen- burg; G. M. A. Jansen, pastoor te Velp; J. H. Janning, pastoor te Heeg; W. H. A. Pasman, kapelaan te Arnhem en A. J. J. Mulder, kapelaan te Utrecht, ver schenen ter receptie of in de kerk tijdens het plechtig danklof dat de jubilaris te 5 uur celebreerde met assistentie van pastoor Golbach en pastoor Westerman. Verder was o.a. ter receptie aanwezig de heer T. van der Zee uit Bolsward, voorzitter van de Friese Bond der Ka tholieke Volksparty. De dekens van Leeuwarden en van Wolvega, mgr. Th. R. Holtmann en mgr. J. Scholtens hadden in de loop van de dag in de pastorie hun gelukwensen aangeboden. En daarmede hebben wy dan slechts weinigen met name genoemd uit de stroom van belangstellenden ter recep tie. Er waren ook tal van schriftelyke gelukwensen ingekomen, o.a. een zeer waarderend schryven van burgemeester Rasterhoff, die wegens omstandigheden verhinderd was persoonlijk ter receptie te verschijnen. Hoe genadig Pluvius dit Festival in dit seizoen ook heeft behandeld, op de slotavond, j.l. donderdag kwam hy toch even wat stortbuien strooien. Maar toch kon het zeer goede programma nog volledig worden afgewerkt. Het zou ook jammer geweest zijn als dat niet het geval was, want er waren weer enige duizenden rond het podium verzameld en zy hebben genoten van het optreden van het „Majoco zangkoor”, Herman Theunissen met zijn wonderorgel hij bleek ook een zeer goede accordeonist het Kalmar trio met acrobatiek van de bovenste plank, Wikkel en Bros met een komisch cascade nummer en Har ry Bordon, de humoristische conferen cier. In zijn slotwoord bracht de voor zitter van het Actiecomité, de heer Kraakman, allen dank, die tot het wel slagen van het Festival hadden meege werkt. In het bizonder het gemeentebe stuur, de directeur van gemeentewer ken, de opzichter van de gemeenteplant- soenen, korpschef Kooistra met zyn politiemannen, en ook de heren J. Brinksma, Eekma, Wieringa, Bleyenga, Boot enz., die zich avond aan avond ge heel belangloos beschikbaar hadden ge steld, en wie nu ieder een cadeautje werd toegezegd. Voorts aan de heer Grondman die voor kisten had gezorgd voor de zitplaatsen voor de ouden van dagen; „Het Huis met de Notenbalk” (D. de Rapper) dat de piano voor deze avonden had afgestaan en fa. Minkema voor de geluidsinstallatie. Zij allen had den weer het hunne er toe bijgedragen dat ook dit jaar het feest weer slaagde. Spr. hoopte dat velen zich als donateur van het Actiecomité zouden opgeven opdat men ook ’t volgend jaar weer op dezelfde wijze de feesten zal kunnen or ganiseren, als dit de afgelopen jaren het geval is geweest. De eigenlyke herdenking ving aan ’s morgens 10 uur toen de jubilaris, voorafgegaan door een schare bruidjes, het smaakvol met bloemen en tapijten versierde kerkgebouw betrad voor het opdragen van een plechtige hoogmis uit dankbaarheid. De celebrant werd daarbij geassisteerd door father Cl. Stockmann als diaken en pater W. Brouwer als sub diaken, beide zonen van de parochie; kapelaan D. J. Galama was ceremonia- rius. De feestpredikatie werd gehouden door oud-kapelaan J. J. J. Noordman, thans kapelaan te Utrecht. Het jongens- en mannenkoor onder leiding van de heer J. H. Doodkorte, zong de vierstem mige Missa in Honorem S. Theresia a Jesu infante van Jan Nieland. Albert Wester, Noordelijk kampioen in de Valken, toonde zich die titel ook nu weer waardig. Beide dagen won hij onbedreigd. Zaterdag zaten Scherpel Jr. uit Lunteren, onze stadgenoot v.d. Veen, Homme Wester, Heerenveen en U. de Vries, Grouw in de kopgroep, waaruit mr. Reinhard Mulder wegens een bak- boord-stuurboord kwestie verdween, maar gisteren speelde het trio Albert Wester, mr. Mulder en Fokke Jansma (die de eerste maal net buiten de prijzen viel) de eerste viool. Mulder en Jansma kampten fel om de tweede plaats, waar op Mulder zich echter handhaafde. Tweemaal een valse start. Dat er topspanning heerst in de zeer sterk bezette 16 m2 Streepklasse A blijkt wel hieruit, dat gisteren tweemaal het gehele veld teruggeroepen moest worden. Ze startten daardoor opnieuw na de Flying Dutchmanklasse, die toch nog met vijf deelnemers in het program ma is opgenomen. Joop Helder won beide wedstrijden met groot vertoon van macht en schijnt regelrecht op de hoofdprijs af te steve nen. In de Regenbogen kregen de Hollan ders beide dagen klop. Zaterdag won de Jong uit Joure voor Alberda, Ooms, Ir. Bakker uit Rotterdam en Tom Zwart, gisteren zegevierde Alberda met een for midabele voorsprong op v. d. Velde, Den Haag, na wie de Jong als derde, Postma als vierde en Ooms als vyfde volgden. Leen de Wit zakte na een goed begin aan de kop af naar de zesde plaats. Friesland nam leiding in de groepswedstrijden 16 m2 klasse. De eerste wedstrijd, die zondagmor gen gevaren werd, leverde een grote puntenvoorsprong op voor de Friese groep, die de tweede plaats achter Joop Helder, de derde, vierde, zesde en achtste plaats bezette en daarmee 82 pnt. be haalde. De Groningers waren resp. eer ste, zevende, negende, vijftiende en zes tiende wat hen met 57 punten voorlopig op de tweede plaats bracht. Holland werd derde met 36 punten, Overijssel viere met 35 pnt. (Zie voor Uitslagen pagina 2). Temidden van een groot aantal deelnemers aan de wedstrijden onder wie alle Regenboogzeilers, de besturen en wedstrijd-comité’s van de beide Zeilvereni gingen, bestuursleden van V.V.V., de Ver. v. Sneker Zakenlieden, het Actie comité en de Gymnastiekverenigingen, de drie Schippers In de Orde van de Sneker Pan de heren K. Vrolyk, S. v. d. Steeg en Dr. W. B. v. d. Meer Burgemeester en Wethouders van Wymbritseradeel, de commandant en officie ren van Hr. Ms. „Balder”, de nieuwe Zeilkoningin en haar hofdames, en nog vele anderen, opende burgemeester Rasterhoff vrijdagavond in de raadzaal van het Stadhuis de 22e Sneek-Week. In deze bijeenkomst maakte hij tevens de benoeming bekend van de bekende Regenboogzeiler J. C. v. d. Velde uit Den Haag tot Schipper in de Orde van de Sneker Pan, zulks ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum der Regen boogklasse en uit waardering voor het vele dat de heer v. d. Velde, die een trouw bezoeker is van de Sneek-Week, vooral de laatste jaren heeft gedaan om deze mooie klasse voor uitsterven te behoeden. Zaterdagmorgen woel het nog hard. De witte koppen stonden op het meer. Daar vielen toen ook nog een paar fikse buien, maar de westelijke wind die ’s morgens ’n paar slachtoffers gemaakt had in de Larken, de Schouwen en bij de Finnjollen, zakte geleidelijk af tot een stevige bries en de regen liet verder ver stek gaan. Zo werd het dus prachtig zeilweer, heel wat anders dan de mees ten gevreesd hadden. De nieuwe banen hebben ook veel tot dit goede begin bij gedragen. Er zijn twee van gevaren, C en D, beide in omgekeerde richting, en de wedstrijdzeilers waren allen enthou siast over de mooie kruisrakken, aan- de-windse, half-windse en voor-de-windse rakken welke ze bevatten. Grote voor delen dus boven de vorigen. Naar onze en anderer mening zyn ze echter iets te lang. De Regenbogen bijv, voeren bij deze stevige bries nog vijf kwartier over één route en vele andere klassen deden er nog langer over. Voor de zeilers zelf ly'kt ons dat niet prettig en de belang stelling van het publiek daalt er door wat vooral gistermiddag duidelijk merk baar was. De wedstrijden hebben beide dagen ook veel moois te zien gegeven. Vooral de starts van de dichtbezette klassen en dan in ’t bijzonder de voor-de-windse waren soms fantastisch. De prestaties welke het meest opvie len, waren die van W. Postma, Steen- wijk in de Larken, A. v. d. Klooster, Groningen, in de B.M.-klasse, van Wie ren, Nijhuizum in de 16 m2 Streepklasse B I, Hennie de Jong in de Pampusklasse, Robijns in de 16 m2 Streepklasse B II, Albert Wester in de Valken A en Joop Helder in de Streepklasse A. Deze wer den nl. allen beide dagen eerste en daar door leiders in de run naar de hoofd prijzen. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 507 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. W N f I 'Mal i 1 l Hm

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1