Proefvaart motorschip Lelystad in Produkt viteitsdag voor de Middenstand Fernandel in Vader tegen wil en dank Kaatsvereniging Sneek h eld doorelkaar loten partij School en Jeugd „de goede oude tijd” van en IJLST Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 112e jaargang no. 70 Redakteur: L. KIEZEBRINK Tandartsen werken van fondsen Plak, roe en ongeluksvogel Kerknieuws Burgerlijke Stand Motor- en autosport Er moet veel werk gedaan worden Maandag 2 september 1957 Het Sneeker Nieuwsblad is een weer voor de Plotseling overleden De huwelijkscatechisatie gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIIFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Orgelbespeling i De school. en HENNAARDERADEEL, 7—20 augustus. Kaliproefvelden-oriëteringsrit Veilig Verkeersrit t Redaktie-adres s Kleinzand 7 Telefoon 2872, Gehuwd: Pieter Reitsma te Haarlem en Aafke Bijlsma te Wommels. Het was zaterdag voor de heer A. Nug teren, eigenaar van de Sneker Scheeps bouw Onderneming, en zijn personeel een historische dag. Het 535 ton meten de motorschip „Lelystad”, het eerste schip door hen op deze nieuwe werf ge bouwd, maakte nl. zijn itn alle opzichten geslaagde proefvaart. hun ook hun over Morgen, dinsdag, zal de M.A.C. J. C. Visser deelnemen aan de te Leeuwarden te houden Provinciale competitierit. Er wordt gestart ’s avonds 8 uur van ho tel P. de Jong aan de Veemarkt aldaar. als hier geschiedt. De film is in techni color. Op zijn vergadering van maandag 26 augustus nam het provinciaal bestuur betreffende de gehouden ritten te Dok- kum en Heerenvéen de volgende beslis sing. Deze beide ritten zullen op één avond worden overgereden en wel op 10 sept. a.s. De start voor de eerste rit is om 19.45 uur van de schouwburg te Heerenveen, finish hotel Bouwhuis te St. Nicolaasga. Na een pauze van drie kwar tier volgt de tweede rit. Start bij hotel Bouwhuis te St. Nicolaasga en finish weer bij de schouwburg te Heerenveen. Overleden te Welsrijp: Jantje Brouwer, 80 jr, wv Johannes van der Veer. Geboren te Rien: Aafke, dv Pieter Koezema en Trijntje van der Bij; te Lut- kewierum: Antje, dv Willem Hoekstra en Renske van Duinen. 3e Ijjst. Partuur Post c.s. zat uitstekend in el kaar en won met eindstand 15, 6 -6 plus een voorbijgeslagen kaats van v. d. Werf c.s. Partuur 3 bleef met een te- rugslagbal op 52, 62 baas over het drietal van no. 8. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K. 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Van de zijde van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid is me degedeeld, dat het hoofdbestuur van de Nederlandse maatschappij tot bevorde ring der tandheelkunde heeft besloten zijn leden te adviseren met ingang van woensdag 4 september 1957 de mede werking aan de ziekenfondsen, georga niseerd in het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties te hervatten. 2e omloop. Partuur 13 dat een staand nummer had moest voor partuur 1 het veld rui men op 55, 66 en een zitbal. In de strijd tussen partuur 3 en 6 zat zeer weinig spanning, met 50, 60 werd het drietal van no. 6 van de lijst ge veegd. Partuur 8 bleef met 53, 64 en een kwaadslag de baas over partuur 10. in de gratis Friese Zaterdagmiddag 7 september a.s. wordt weer de reeds haast traditionele Veilig Verkeersrit georganiseerd door de ver eniging Veilig Verkeer in samenwerking met de M.A.C. J. C. Visser. De deelname staat open voor auto’s, motoren en voor het eerst ook voor bromfietsen. Vooral ook de bromfietsers wordt aangeraden deze rit mee te rijden en de andere weg gebruikers te tonen dat zij niet die pi raten van de weg zijn waarvoor ze maar al te vaak worden aangezien. In de door de M.A.C. Zuid Friesland te Heerenveen in samenwerking met WV en Plaatselijk Belang te Wolvega gehouden oriënteringsrit op zaterdag 31 aug. j.l. werd in de bromfietsklasse de 3e prijs gewonnen door de heer E. Geert- sma uit Sneek. 6. J. Punter, Sneek; E. 7. IJs. Rien- A. Fernandel en Giulia Rubini hebben de hoofdrollen in deze film. Ze maken als Paul Verdier, reiziger in bonbons en Maria, een door haar vriend in de steek gelaten meisje dat een baby verwacht kennis in een trein. Pauls vriendelijk heid geeft Maria de moed hem het on gewone verzoek te doen met haar naar haar ouderlijk huis te gaan om daar en kele uren de rol van haar echtgenoot te spelen, zij hoopt dan de toom van haar ouders te ontgaan. Paul die gehuwd is en twee kinderen heeft, voelt er aan vankelijk weinig voor maar goedhartig als hij is, bezwijkt hij ten slotte voor de smeekbeden van Maria. Hoe dat alles afloopt vertelt de film, waarin naast het genoemde tweetal Fosco Giachetti als de pa van Maria en Tina Pica als haar tante Camilla optreden. Men moet een Fernandel zijn om de komische situaties van een film, waarin het sentiment toch een niet geringe rol speelt, uit te buiten De ouderwetse schoolmeesters waren gezeten in een katheder, met een zij deurtje afgesloten. Aan die katheder hingen de strafwerktuigen die de jeugd ontzag moesten Inboezemen. Maakte een der leerlingen het te bont, dan wierp de meester de vogel (met lappen opge stopt) naar de boosdoener, die deze dan zelf terug moest brengen. De naam „on geluksvogel” herinnert nog aan dit dier, dat zeker niet als vredesduif tot de jeugdige delinquent kwam De minimum-straf was „een plak”. De plak bestond uit een soms fraai be werkte stok met aan het uiteinde een platte ronde schijf. Wanneer men daar mee een klap op de uitgestoken vlakke hand kreeg, kon men voorlopig zgn ple zier wel op. Het schijnt dat nóg vroeger sommige schoolmeesters de uitwerking verhoogden door de plak van ijzerdraad te voorzien De maitrea. Een bgzondere positie nam de' school- maitres, de vrouw van de meester, in. Omstreeks halverwege de schooltijd kwam zij het lokaal binnen met een trommel met koekjes of „babbelaars” en de kinderen kochten dan van haar het snoepgoed. Ondanks ’t verbod tot snoe pen stond de meester dit bedrijf, dat een Geref. Kerken. Beroepen te Scharne- goutum, Kandidaat H. J. Koffrie te Ede. Doopsgezinde broederschap. Beroepen te IrnsumPoppingawier en Warga, mej. G. Langbeek te Amsterdam. Het tiende internationale concours hip- pique is te Rotterdam geopend. Begon nen werd met de dressuurproef, waar Z.K.H. Prins Bernhard ook aan deel neemt. Foto: Prins Bernhard op zijn paard Ar- quebuse tijdens de dressuurproef. Aan leder de gelegenheid er het zijne toe bij te dragen. Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding vraagt op donder dag 5 sept. en vrijdag 6 sept. a.s. weder om ons aller aandacht voor de huls-aan- huis-kollekte. Moeten wij U nog wijzen op het grote gezondheidsgevaar, dat nog steeds de kanker voor ons volk betekent? Moeten wij nog spreken over de ellende en zor gen, die deze gevreesde ziekte voor pa tiënt en omgeving brengt? Het is zaak, dat wij ons allen achter de bestrijding van dit kwaad stellen en via het Koningin Wilhelmina Fonds on ze bijdrage leveren, opdat het probleem van de kanker verder opgelost moge worden, opdat in kostbare laboratoria enorm veel werk verzet kan worden en opdat de daarvoor aangewezen zieken huizen van de modernste bestralings- apparaten voorzien kunnen worden. Dit vraagt grote sommen gelds. Hier voor zijn miljoenen nodig. Dat niemand in Sneek de gelegenheid verzuime zijn bijdrage te geven, opdat het vele werk gedaan moge worden. Het Koningin Wilhelmina Fonds rekent op U. De commissie van aanbeveling Burgemeester L. Rasterhoff, Ds. N. Brandsma, Dr J. Dethmers, Not. P. Fed- dema, Deken J. van Galkom, Ds. E. N. van Loo, Ds. M. v. d. Meulen, A. A. Tromp, Mevr. H. A. Urbande Vries, Ds. C. G. Wiegers, Dr J. W. v. d. Zijpp. Het Bestuur der afd Sneek. voor het schip dat de reders in vertrou wen op zijn vakmanschap aan hem heb ben toevertrouwd, maar het komt ons voor dat hij en zijn kwieke jonge stuur man het wel zullen klaren, temeer nog omdat hij zelf ook meermalen verzeker de dat het een prima schip is. Dat was ook de mening van de experts en de opdrachtgevers, zodat de Kempe naar, nadat ze weer voor de werf was teruggekeerd, na een korte nabespre king direct van de bouwer werd overge nomen. Morgen vertrekt ze voor haar eerste reis naar Rotterdam. Een fraai succes voor deze ondernemer en een sti mulans voor zijn jonge bedrijf, waarop bouwnummer 2, een ertsligger voor In dia, inmiddels ook al weer flink op schiet. Zondag hield de Kaatsver. Sneek een door elkaar loten partij waaraan de na volgende 13 parturen deelnamen 1. P. v, d. Werf, St. Nicolaasga; H. Zijlstra, Joure; S. Kuiken, Sneek; 2. Sj. Herrema, Franeker; H. Nijholt, St. Ni colaasga; K. de Haan, Hardegarijp; 3. M. Jorna, Bolsward; Jan v.d. Zee, Leeu warden, D. de Boer, Zurich; 4. W. Mul ler, Emmeloord; W. Wieringa, Baard; R. Brandsma, Sneek; 5. R. Nijholt, Bols ward; Nico de Wolf, St. Nicolaasga; J. v. d. Zee, Leeuwarden; - - Poppingawier; W. Visser, Brandenburg, Bolsward; stra, Sneek; G. Koldijk, Deersum; Radelaar, Leeuwarden; 8. M. Delgrosso, Sneek; Jan Bootsma, Tirns; H. Kam- stra, Sneek; 9. D. Rienstra, Witmar- sum; C. Langerak, Sneek; D. Hoitsma, In de garage van de firma Douwenga en Van der Schoot te Harlingen is vrij dag een vakantieganger, die van het eiland Vlieland was gekomen en zijn auto had af gehaald, in zijn wagen in el kaar gezakt en overleden. Het was jhr. Constantijn C. Roëll uit Oegstgeest. De heer Roëll was juist ingestapt, zat nog met een voet buiten het portier en was bezig een garagebediende de stal ling te betalen, toen hij plotseling ineen zakte. Een arts constateerde, dat hij was overleden. Het stoffelijk overschot werd naar het algemeen protestants ziekenhuis overgebracht. Jhr. Roëll was 74 jaren oud. Zijn fa milieleden verbleven nog op het eiland Vlieland. In het kader van de provinciale kerk vergadering der Ned. Hervormde kerk van Friesland zal er uitgaande van de commissie Vormingswerk en de Provin ciale Catechetische Werkgroep voor deze provincie een gecombineerde pas torieën- en catechesedag worden gehou den op maandag 9 september a.s. in de Prinsentuin te Leeuwarden. Op deze dag zal het onderwerp de huwelijkscatechi satie aan de orde worden gesteld. Professor dr. E. L. Smelik, hoog leraar te Amsterdam, zal er spreken over de vraag waarom huwelijkscate chisatie nodig is en hoe wij er zelf te genover moeten staan. Welke dingen er verdedigd moeten worden en welke niet. Verder zal dr. J. Th. R. Schreuder van Sneek in het licht stellen hoe hg als dokter de taak van de predikant op de huwelijkscatechisatie en het pastorale gesprek voor het huwelijk ziet en wat het terrein van de dokter is en dat van de predikant. Alle hervormde predikanten en voor gangers in Friesland werden met bun echtgenoten tot deze bijeenkomst uitge nodigd. Om le en 2e prijs. De slotpartg tussen de parturen Post c.s. en Jorna c.s. waarvan veel werd verwacht, stelde teleur. Jorna en de zijnen waren overwegend sterker en gunden hun tegenstanders slechts een half spel. Het spelverloop was als volgt: ■2—8—2—2 22 pnt. ■88 52 pnt. standsbedrijven 10.45 uur koffiepau ze; 11.00 uur inleiding door de heer G. S. Scheltema, directeur van het Produk- tiviteitscentrum voor het Midden- en Kleinbedrijf te Den Haag, over: „Wat kunnen wij in ons bedrijf doen ter be vordering van de produktiviteit?” 12.00 uur Ontvangst ten provinciehuize; 13.00 uur Koffiemaaltijd in de Harmonie; 14.15 uur Inleiding door de heer H. van Duyn, accountant, lid n.i.v.a. te Utrecht, over: „Wat moeten wij doen om ons bedrijf goed te kunnen leiden?”; 15.00 uur Theepauze; 15.15 uur Sluiting van de produktiviteitsdag door de voorzitter van de Friese Contactcommissie voor de Produktiviteit, de heer J. E. Benes. Na afloop van deze dag bestaat ge legenheid de ambachtstentoonstelling „Hoe wij werken’ te bezoeken, tegen sterk gereduceerde prijs. Overigens zongen de kinderen ook in die dagen zéker niet van ganser hart „Wat vreugd, het schooluur heeft ge slagen Klassikaal onderwijs bestond niet, ook al luidde een oud voorschrift: „De meyden sullen sitten in een loco alleen Ende die knechten sullen oock sitten byeen”. Jongens en meisjes zaten wel geschei den, maar in één groot klaslokaal. Zij kregen daar onderricht in lezen, schrg- ven en rekenen en godsdienstonderwijs. Terwijl een deel der leerlingen luid-op spelde ,,ab is ab en eb is eb”, kwa men de anderen om beurten naar de meester om hun lessen op te zeggen, hun werk te laten nazien of hun ganze- pen te doen versngden. De jongens hiel den op school hun hoed op en zetten die alleen af tijdens het gebed en wanneer zij voor de meester stonden. Kapstok ken waren er niet, men ging zitten zo als men binnenkwam. Soms stond (in de klas) een „tonneken”, waarvan men bij hoge nood gebruik kon maken. Een ander klasse-attribuut was meermalen des meesters hond, die mede een oogje in ’t zeil hield en waarschuwend blafte wanneer de leerlingen katte- kwaad uithaalden. Overigens werden zg bij de ingang der school al gewaar schuwd voor de tuchtigingen die hun daar wachtten, want het uithangbord toonde gekruist de roede en de plak, de symbolen van meesters gezag „En (zo zegt Ter Gouw) die plakken waren de kommandostaven der helden, die niet meer zgn (de ouderwetse school meesters) maar op wier veelbetekenend wenken zelfs eenmaal de Trompen en De Ruyters gesidderd hebben 1” Bovengenoemde rit zal door de M.A.C. J. C. Visser in samenwerking met het Landbouwkundig Bureau Noord van de N.V. Nederl. Kali Import Mij. te Sneek worden georganiseerd op zaterdag 14 sept. a.s. De start is om 14.30 uur van ’t clubgebouw hotel Hanenburg. Iedereen kan aan deze rit deelnemen. Er wordt ingeschreven in 4 klassen, nl. auto’s ju nioren, auto’s senioren, motoren junioren, motoren senioren. Voor elke klasse is een serie prijzen beschikbaar, terwijl voor de best geklasseerde auto- en idem motorrijder; bovendien een zeer fraaie wisselbeker ter beschikking wordt ge steld. Zachte handplakskens. Schoolmeester Valcooch, in vele op zichten een verlicht man, adviseerde echter zgn collega’s, niet terstond naar de plak te grijpen bg nieuwe leerlingen, die niet dadelijk aan de schooldiscipline konden wennen. Men zal ze eerst door vermaning tot rede moeten brengen en Sneek; 10. P. Elgersma, Witmarsum; P. Aukema, Langweer; G. Tichelaar, Leeuwarden; 11. C. Couperus, Sneek; P. Andela, IJ tens; A. Hoekstra, Sneek; 12. T. Post, Kimswerd; K. Fridsma, Jor- werd; L. de Wagt, Sneek; 13. Jopie Rienstra, K. Andela, S. Breuker, allen te Sneek. Het was een wedstrijd met zeer span nende partijen, vooral in de eerste om loop. Scheidsrechter was de heer R. Rienstra, die in twee perken liet begin nen. Behoudens des middags, toen een flinke regenbui even als spelbreker dreigde op te treden, hield het weer zich best. In de eerste omloop sneuvelde par tuur 2 met eindstand 55, 64 en een kwaadslag; partuur 4 met 55, 64 en een zitbal; partuur 5 met 25, 06 en een niet gepasseerde kaats; partuur 7 met 45, 46 plus kwaadslag; par tuur 9 met 35, 46 plus zitbal; par tuur 11 met 15, 26 en buitenslag. lukt dat niet, dan adviseert hij „sachte handplackxkens ende propere grauwen”. De doorgewinterde bengels echter kwamen er zo makkelijk niet af. Wan neer meester de plak niet voldoende achtte, dan nam hg de roede ter hand (die nóg voortleeft als attribruut van Zwarte Piet), hetzij een garde van bij eengebonden takken of een spaans riet je. Daarmee bewerkte hg het achterdeel van de delinquent zodanig, dat deze ge durende enige tijd moeite had met zit ten. Ook op het schaamtegevoel der leerlingen werd gewerkt. Wie zgn les niet kende, moest voor de klas staan met een bord om de hals waarop een ezel was getekend, of hij moest een kap met twee ezelsoren dragen Voorts bevond zich in de klas een blok met vier gaten. Wanneer twee jon geheren met elkaar aan ’t vechten wa ren geweest, handelde meester wijselijk naar het adagium „waar twee kgven, hebben beide schuld” en sloot de twee kemphanen, broederlijk naast elkaar, met de voeten in het blok, om in die ongemakkelijke houding hun zonden te overdenken en wellicht door gedeelde smart weer nader tot elkander te ko men No. 12: 2-2—4- No. 3: 8—8—8—8—4- De totale uitslag was dus le prijs, ƒ30.plus 3 medailles, par tuur nr. 3: Jorna, Bolsward, v. d. Zee, Leeuwarden en de Boer, Zurich, 2e prgs, ƒ24.partuur nr. 12: Post, Kimswerd, Fridsma, Jorwerd en de Wagt, Sneek. 3e prijs, 15.partuur nr. 8: Del grosso, Sneek, Bootsma, Tirns en Kam- stra, Sneek. 4e prijs, ƒ15.partuur nr. 1: v. d. Werf, St. Nicolaasga, Zijlstra, Joure en Kuiken, Sneek. De prgzen werden na afloop door de waarnemend voorz., de heer D. Hoit sma in ’t restaurant van ’t sporpark met een toepasselijk woord uitgereikt. Op woensdag 11 september a.s. orga niseert de Friese Contactcommissie voor de produktiviteit, met medewerking van de vier middenstandsbonden, de rgks- nijverheidsdienst en de middenstands- consulent voor Friesland, de heer W. Rie- mersma, een produktiviteitsdag Harmonie te Leeuwarden, die toegankelijk zal zijn voor alle middenstanders. De Friese contactcommissie is inder tijd ingesteld om bij de kleine en mid delgrote bedrijven in de industriële sec tor begrip aan te kweken voor de pro- duktiviteitsgedachte, waarbij men dus de mogelijkheden onder ogen ziet om door opvoering van produktiviteit in de bedrijven de winstmarge te verhogen. Dit probleem geldt echter evenzeer voor de middenstandsbedrijven, zij het dat hier sprake is van een geheel ander pa troon. De middenstand heeft recht streeks rekening te houden met de con sument en kampt met een onvergelijk baar personeelsvraagstuk. De mogelijk heden tot opvoering van produktiviteit zijn er geringer en moeilijker vast te stellen. Maar dat het zin heeft, om zich op die mogelijkheden te concentreren, staat buiten kijf en dit zal o.m. op de komende produktiviteitsdag duidelijk worden gemaakt. Het provinciaal be stuur erkent de belangrijkheid van dit onderwerp, hetgeen blijkt uit het voor nemen van de commissaris der Konin gin om de dag te openen en uit dat van het provinciaal bestuur, om de deelne mers officieel op het Provinciehuis te ontvangen. De middenstandsbonden zullen leden (4000 in getal) schriftelijk deze dag berichten, maar de uitnodiging geldt eveneens voor de 16.000 niet geor- ganiseerden. Opgave tot deelneming kan worden gericht aan het secretariaat van de Friese Contactcommissie voor de Produktiviteit, Sophialaan 1, Leeuwar den. Het programma voor de produktivi teitsdag ziet er als volgt uit: 10 uur openingsrede door de Commissaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan; 10.15 Inleiding door de heer H. M. Burghard, directeur Nederlandse Mid denstand te Den Haag, over „Waarom opvoering produktiviteit ook in midden- Geslaagd te Den Haag voor het tweede gedeelte notarieel examen de heer S. Boschma te Offingawier. „Slaat hem vry en spaart hem plak noch roe”, adviseerde de vader uit de Gouden Eeuw de schoolmeester by wie hy zyn zoon ter schole bracht. En die schoolmeesters konden er wat mee. Ze hadden een gans arsenaal van straf werktuigen ter beschikking: de plak, de roede of rotting, de roskam, de vogel, het schandbord en zelfs het blok Met de opdrachtgevers, de combinatie v. d. Drift, Vlaardingen, Kok en Groe neweg te Groningen, en vele van familieleden en vrienden maakten vele andere genodigden, onder wie bur gemeester Rasterhoff, deze eerste feestelijke tocht mee. Met de vlag van de Nederlandse Par ticuliere Rijnvaart Centrale, waarvoor het schip gaat varen, in top, verliet de nieuwe Kempenaar om ruim tien uur de werf en arriveerde na een genoeglijke vaart door het Friese waterland, waar van vele van de gasten bijzonder geno ten, om twaalf uur in de Prinses Mar griet Sluis te Lemmer. De belangrijkste proeven moesten nl. op het IJselmeer worden afgelegd. De sluisdeuren gin gen, nadat de dienstdoende sluiswach ter ter ere van deze dag ook een trac- tatie had gekregen, spoedig open, waar na de eigenlijke proefvaart op het IJsel meer een aanvang nam. Er stond een stevige wind en vrij veel deining, maar de „Lelystad” nam de golven soepel, waarbij het zich een zeer stabiel schip toonde, dat zelfs de zwaarste proeven waaraan het werd onderworpen, glans rijk doorstond. Mede dank zij de als een klok lopende Deutz Dieselmotor van 310 p.k., welke ook tot en met door de experts werd uit geprobeerd, bereikte het schip een snelheid van plm. 19 km. per uur. Deze 8 cylinder Diesel werd in het schip geplaatst door de machinefabriek D. E. Gorter te Hoogezand, waarvan ook twee monteurs aan boord waren, welke fabriek eveneens de 6 pk hulpmotor voor ’t opladen van de lucht en het aandrijven van de dynamo, alsmede de op het voor dek geplaatste 8 pk motor voor de an- kerlier leverde. De inrichting van het schip, dat twee ruimen bevat en met vijf waterdichte schotten is uitgerust, voldeed eveneens aan de verwachtingen, vooral ook van de kapitein de heer Jan Heuker en zijn jonge gezin, waarvoor o~> het achter schip een fraaie en comfortabele salon- roef is aangebracht (de eveneens keu rige verblijven voor een gehuwde knecht bevinden zich in het voorschip) waarin mevrouw Heuker tijdens deze proef vaart reeds als gastvrouw fungeerde. Haar man had op deze voor hem niet gemakkelijke dag natuurlijk meer oog Onze stadgenoot, GezinUs Schrik, be speelt a.s. woensdag (19.1019.30) het orgel in de Martinikerk te Bolsward voor de N.C.R.V.-omroep. Uitgevoerd worden Choral III van César Franck en Thema met variaties van Hendrik Andriessen. zeer behoorlyke winst opleverde, oog luikend toe. Dikwyls maakte hij zelf van deze gelegenheid gebruik om even de inwendige mens te versterken. Meermalen had de jeugd ook vrgaf van school, omdat meester tevens het ambt van klokkeluider, doodgraver, voorzanger en andere functies bekleed de, waarmee hij zgn mager inkomen aanvulde. Voor de verwarming van de school zorgden de leerlingen meestal zelf, door des winters een paar turven mee te nemen Advertentieprijs 15 cl per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 S ten name van Sneeker Nieuwsblad.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1