Modeshow Bervoets: leest van lijn en kleur Strijd tegen kinderverlamming neemt een aanvang Er was eens ,nr- Uit de Geschiedenis van hel Chr. Onderwijs IjI'JI te Sneek van IJLST en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 112e jaargang no. 77 Redakteur: L. KIEZEBRINK Opbrengst kollekte n. De inbraak bij de Z.W.H. in Balk Amicitia herschapen in stadion Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Ds J. Hengeveld overleden Ds J. C. van Apeldoorn 45 jaar predikant Ver. Slechthorenden Het winterprogramma van het Nut Arie Schaap werd tijgerman Nederland - Oostenrijk 1-1 Inenting van kinderen, geboren in 1955, op 2 en 9 oktober a.s. in het Gerechtsgebouw Donderdag 26 sept. 1957 Rijdend Bijbelhuis te Hommerts-Jutrijp Het Sneeker Nieuwsblad is een jecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD i reacties voordoen. Wempe, Anton Heinrich Wempe, Auke de Jong, Ze deden aan lektuur-verspreiding; een leesgezelschap bracht velen in aanra- j king met geschriften van Heldring) Groen, Da Costa en De Liefde; ze ijverden Ds. FOCKENS en de foyer Ruiten en hoeden. I i Als grapje werden op de modeshow, die Bervoets maandag in A X X-—t..—zlzx t, iO t lintei/ gelachen, maar toch dat ene charmante zwartje, ken we elkaar nader Franse -fluwelen cock tail japon, pletvrij, wa- De mantels, dikwijls met wijde rug, laag aangezette mouwen, waren doorgaans mooi van lijn een fanfarecorps Moed en Volharding in Sneek, waarin niet minder dan vijf Wem- pe’s speelden. Achterste rij staande van links naar rechts: August Heinrich Wem- pe, Klaas Reitsma, Frederik Wilhelm Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K. 5150) OOSTHEM. Op bijna 70-jarige leeftijd is te Groningen overleden ds. J. Henge veld, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, die van 1929 tot 1933 te Oosthem, Abbega en Folsgare stond. Wegens diefstal van auto’s meerma len gepleegd en inbraak in het kantoor van de Z.W.H. te Balk heeft de Leeu warder rechtbank de gebrs. F. J. Z. en J. Z. uit Amsterdam veroordeeld tot elk 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. Het is zeker een goede gedachte van de heer Miedema geweest, om in zijn theater Amicitia een uitzending te ver zorgen van de voetbalwedstrijd Neder- land-Oostenrijk op televisie-grootscherm- beeld. De plaatsen waren in een mini mum van tijd verkocht. Dit was mede te danken aan de spontane medewerking van enkele bedrijven, die hun personeel dit pleziertje wel gunden, daarom vroe ger begonnen en tussen de middag door werkten. Het Amicitia-theater was stamp, vol, en al spoedig heerste er een echte stadion-sfeer. De ontvangst was uitste kend. en spontaan klonk het applaus op bij een goede safe van de Munck of een goed opgebouwde aanval van de Neder landse voorhoede. Technische op- of aanmerkingen waren natuurlijk niet van de lucht, en toen Lenstra zijn meester lijk doelpunt voor onze Oranjeploeg scoorde, waren we even bang voor het bestaan van Amicitia .Het is dan ook een alleszins geslaagd experiment geworden, dat zeker eens een herhaling waard is. Stampvol theater genoot van NederlandOostenrijk. want het bont bedekt aansluitend kraagje van mantelstof! OUDEGA (W). De gehouden collecte ten bate van Zonnegloren, Zonnevanck en Draagt Elkanders Lasten heeft alhier opgebracht f 273.05. Persoonlijke oproepingen. Een dezer dagen worden de oproepin gen aan de ouders verzonden, om met hun kind, dat geboren is in 1955, op 2 of 9 oktober, op een aangegeven tijdstip in het Gerechtsgebouw aan de Marktstraat te verschijnen. De 2e injectie zal onge veer 4 weken later worden toegediend, en de derde na een periode van ongeveer 6 A 7 maanden. Hoewel reeds enkele weken na de tweede inspuiting de on vatbaarheid op een bevredigende hoog te is gekomen, is evenwel de derde in spuiting, die na ongeveer een half jaar volgt, zeer noodzakelijk om de onvat baarheid voor een langere tijd te hand haven. Begonnen wordt met de kinderen, die in 1955 zijn geboren, omdat deze groep kinderen het meest vatbaar voor de kin- JUTRIJP—HOMMERTS. Zondag 29 sept. a.s. zal het 45 jaar geleden zijn dat ds. J. C. van Apeldoorn te Sebaldeburen als Ned. Herv. predikant werd bevestigd door zijn vader ds. L. J. van Apeldoorn, die toen predikant alhier was. Ds. van Apeldoorn bezocht het gymnasium te Sneek en studeerde te Utrecht. Zijn laatste gemeente was Leiden. In Kol- ham waar hij thans woont, heeft hij nog enige jaren bijstand in het pastoraat ver leend. Dinsdag 24 september nam de afd. Sneek van de ver. v. Slechthorenden haar nieuwe groepstelefooninstallatie in ge bruik. De voorz. de heer A. Visser me moreerde in zijn openingswoord het ver loop van de verlotingsactie. De uitslag daarvan, gevoegd bij de ondervonden me dewerking van het college van B. en W. en de steun van vele industriële instel lingen en particulieren, verschaften ruim schoots de middelen om tot de beoogde vernieuwing te geraken. Op verzoek van de voorz. stelde de heer Polet, adminis trateur van het Centraal Instituut te Amsterdam het apparaat in werking. De afd. Heerenveen en Leeuwarden lieten van hun belangstelling blijken, ter wijl de heer Polet de gelukwensen van Hoofdbestuur en Centraal Inst. over bracht. De vergadering droeg een gezel lig karakter en werd met een komische voordracht van de heer G. Rollema be sloten. Tal van nieuwe leden meldden zich aan. Vooral „moarella” is een stof om te noteren. Prachtige glanzende mantels worden er van gemaakt met een gloed die verkregen wordt doordat de stof in drie kleuren geweven wordt. Vele mantels hadden van de hals af staande bontkragen. De wind kan U toch niet plagen, een t-1 Het jonge meisje, al lerliefst in haar door gaans eenvoudige hoog gesloten japonnetjes, toonde o.a. een schat tige jas van witte shet- landwol dat momenteel wel zeer modieus is. Flatteus waren de ge toonde cocktail- en avondjaponnen, maar in verrukking raakten we over een uitzonder lijk mooie collectie zwart fluwelen Japon nen die stuk voor stuk allure hadden. De shows kenmerkten zich weer door de pret tige sfeer die mevrouw EliasSmit als lady- speaker weet te schep pen. Jaap Daniëls was de vaardige pianist. Samenwerking plaatselyke kruis verenigingen, artsen en gemeente. Voor het organiseren en welslagen van de komende ent-campagne in Sneek verlenen de plaatselijke kruisverenigin gen, de artsen en de gemeente hun me dewerking. Deze organisatie dringt er bij u op aan, wanneer u in de komende maanden de gelegenheid wordt geboden uw kind te laten inenten, deze kans niet te laten voorbijgaan. Besef als ouder uw verantwoordelijkheid ten aanzien van het welzijn van uw kinderen. Voorko men is beter dan genezen Dit geldt vooral bij de kinderverlamming, met haar dikwijls slechte genezingskansen. Indien ouders in onzekerheid ver keren of hun kind de inenting kan ver dragen (bijvoorbeeld in verband met een pas doorstane ziekte) wordt hun aange raden hieromtrent hun huisarts te raad plegen. de koninklijke mantelkraag van ge maakt is. Maar als de mode vraagt om een helgroene hoed bij een felblauwe mantel, zal een artistiek minder stevig staande ontwerper gemakkelijk uitglij den van Amicitia gaf, twee jurkjes getoond in de nieuwste Dior hemdlijn. We hebben Over een poosje spre- Kleurig is de Italiaanse mode en het is plezie rig dat in de collectie van Bervoets veel van dat kleurgevoel te vinden is. Waarom zullen we ’s winters somber gekleed zijn? Mooi zijn de japonnen in een jacquard geweven blauw-groen des sin, allerliefst de doorknoop japon in gebroken wit met 'n fijn groen streepje. Dat onze Nederlandse Haute Couture een goed figuur kan slaan in de inter nationale modewereld, bewees wel het ensemble paarse japon met een hoog- dicht geknoopte 7/8 mantel In een grof geweven tweed. Een mooi materiaal was ook de hand geweven stof van het aubergine kleuri ge jasje dat op een wijde gestreepte rok gedragen werd. Allerliefst staat de gewijzigde Saha- rienne van Dior, die hier goed gebracht werd in verschillende costuumpjes. Wij de korte jasjes, die bijeengehouden worden door een brede ceintuur cn daar door uitstaan op de heupen. Hierbij worden korte nauwe rokjes gedragen. Een enkele japon in de tonneau-lijn ver overde vele harten. voor de Zending èn hielden zich bezig met de vraag: hoe de kinderen in aan raking te brengen met het Evangelie? Dat er iets moest gebeuren stond by de dames Fockens vast; de praktische uitvoering van het „hoe” stuitte op vele moeilijkheden. Ds Fockens was In 1850 gestorven, maar het werk ging door. Zjjn dochters hebben in de geest van hun vader verder gearbeid, tot zegen van de Gemeente. Sneek. Elke dinsdag stond de koffie klaar in het huis van de dames Fockens en vele vrienden kwamen er zo’n dag op bezoek, uit alle delen van Friesland. Ik denk aan Age Wiegers Schoonhoven, wel de Groen van Workum genoemd; aan Solco Tromp met z’n zusters uit Harlingen. Predikanten als Ds Felix van Heeg, Ds Brijce van IJlst en Ds Guldenarm van Oosthem waren ook trouwe bezoekers. Daar werd gesproken over Allerlei Chr. arbeid; de zaken van Kerk en School werden in het gebed aan God opgedragen. In één der kamers van het Sneker Reveilhuis aan de Marktstraat werd op 30 juni 1851 de eerste Chr. naai- en breischool van Friesland geopend, ’t Be gin met elf kinderen was zeer beschei den. ’t Waren kinderen uit de burger stand. Geleidelijk breidde dit werk zich echter uit. Later werd aan arme kinde ren gelegenheid gegeven gratis naai- en breionderricht te ontvangen. Een zon dagsschool werd er geregeld gehouden. Langzamerhand werd het huis te klein. Elke dag kregen ongeveer 180 kinderen les in naaien en breien, terwijl directeur, Diedench Johann Spoelstra, Jan Drijber, Sietse v. d. Zee, Wempe, Klaas Bakker, Julius v. d. Vat, Tjeerd Gros, J. Atsma, Thijs de Jonge. Hendrik Gros, Carl Friedrich Johann Zittende van links naar rechts: Herman Wempe. Voorlopig heeft de mode nog meer pijlen op de boog. We zagen en bewon derden in deze uitstekend samengestelde collectie van Bervoets, mooie en zeer draagbare wevenit japonnen. Gewoonlijk licht van tint, leverkleurig, grijs, beige; soms met een jacquard geweven los hangend gesloten jasje. Alle japonnen in de modieuze soepele lijn: rechtvallend lijfje., ronde schouderlijn, driekwart mouw. Een heerlijk materiaal voor een be haaglijk warme winterjapon is ook .het weer in ere herstelde wollen mousseline. De oudere mannequin toonde een japon van deze stof in warme donkere tinten, mooi van lijn door de strak vallende overrok. Ook deze winter zullen we weer ja ponnen dragen van een wollen ruit. En terecht. Ze zijn flatteus zoals ze hier gebracht werden in tamelijk donkere kleurencom binaties. Een verrukkelijk geheel vormde de japon in een schotse ruit met een hoog wit angora hoedje dat een randje van veertjes had. Een speels gevalletje van Joop Knoppers, die zich weer een mees ter toonde in zjjn creaties van glanzen de en ruige melusine, soms in modieuze combinatie met bont. Prachtig kan hij zijn materiaal om een vrouwenhoofd draperen. Zijn hoeden zijn dikwijls speels en zwierig (als de bruine kabouter punthoed), altijd vrouwelijk charmant en steeds wonderlijk goed harmoniërend met het toilet. Soms lijkt dit effect ge- mn, te bereiken, b.v. door de hoed Vraag in alle steden tussen Bangkok en Amsterdam, waar een vliegveld is, naar „de tijgerman” en men zal U ver wijzen naar Arie Schaap, dierensteward bij de K.L.M. Deze man, met zijn zacht aardige naam, dankt dit krijgshaftige epitheton Aan het volgende voorval, dat zich afspeelde in een verstikkend-hete tropennacht te Damascus. Arie Schaap was van Bangkok op weg naar Amster dam. Met twee tijgers. De cabine van de DC-4 was een oven gelijk. Tot groot on gerief van Arie en de tijgers, die terecht, vonden dat een nachtstop bedoeld was om te slapen. Daarom greep Arie de twee tijgers bij hun halsband, verliet het vliegtuig en legde zich te rusten onder de vleugel. Al spoedig daverde de om geving van zijn gesnurk, waarbij zich nog de geluiden voegden van de twee tijgers, die, dicht tegen hem aangevlijd, eveneens een uiltje knapten. Dit geluid werd opgevangen door een ijverige douane-beambte. Hij speurde naar de oor zaak en wat hij ontdekte, bracht binnen een minuut het hele vliegveld in opper ste paniek. Politie, brandweer en leger rukten uit, om de man, die zich kreu nend verdedigde tegen de gecombineer de aanval van twee tijgers, te hulp te snellen. De DC-4 werd omsingeld en met het geweer in aanslag waagden de dappersten zich naderbij. Óm niets meer of niets minder te zien dan een zeer ver veeld geeuwende Arie, die, door het la waai gewekt, noodgedwongen met zijn twee tijgers maar weer de rust van de cabine opzocht. Sindsdien luistert Ane Schaap naar de bijnaam „de tijger man” Na het heengaan van hun vader moest Titia met haar vijf jaar jongere zuster Henriëtte de pastorie aan de Sin gel verlaten. Nadat ze een jaar in de Wijde Burgstraat hadden gewoond, kochten ze het antieke gebouw aan de Marktstraat, waar nu het Gemeentehuis van Wymbritseradeel staat. „Het was een voormalig gasthuis van de St. Janridders. Oude wapenschilden zaten in de muur, zware balken lagen over gangen en zalen. Daar kreeg de deftige inboedel met z’n familieportret ten en zijn tafelzilver een plaats. En dat kloosterlijk gebouw werd het moederhuis van het Friese Reveil”. (Dr G. A. Wum- kes). Ook toen was dinsdag de marktdag in Chr. liederen werden geleerd en Bijb. Geschiedenissen werden verteld. Er was wel veel tegenstand jeweest, maar on danks de druk was het werk gegroeid. En het zou voortgang vinden Door het bouwen van een telegraaf kantoor, vlak voor de ramen van ka mers die geregeld werden gebruikt, maar nu praktisch onbruikbaar waren ge maakt, werden de plannen tot stichting van een apart schoolgebouw verhaast. Er waren nl. plannen gemaakt om in de tuin achter het Reveilhuis te gaan bou wen. En sinds 1848 was het geven van onderwijs vrij. (Art. 194 van de Grond wet). Het heeft tot 1857 geduurd eer deze e^ondwo.tt el jjke bepaling in een or ganieke wet werd vastgelegd. Er kwam dus meer vrijheid van beweging. Autori satie was niet meer nodig. De publieke kassen bleven echter gesloten. Alles moest uit eigen middelen worden be taald. En dat was, in verband met de economische situatie in die tijd, geen eenvoudige zaak. Voor de bouw werd een beroep ge daan op de voorstanders van het Chr. Onderwas via „Het Kerkelijk Maand- 65000 toeschouwers zijn gisteren in het Olympisch Stadion te Amsterdam ge tuige geweest van het treffen tussen het Nederlandse en het Oostenrijkse elftal. In het laatste was Dienst, wiens ruwe spel bij de op 26 mei te Wenen gespeelde wedstrijd van Nederlandse zijde scherpe kritiek had ontmoet, om tactische rede nen door de Oostenrijkse coach niet op gesteld. De uitslag was 11; het Neder landse doelpunt werd gemaakt door Lenstra. In vrijwel het gehele land zal in het begin van oktober met de inenting van kinderen tegen de zo zeer gevreesde kinderverlamming worden begonnen. Deze ziekte, die reeds onnoemelijk veel leed in vele gezinnen heeft veroorzaakt, kan thans door immunisatle met het bekende Salk-vaccin voor een zeer belangrijk deel worden voorkomen. Het door de Amerikaanse arts Dr. Salk bereide vac cin wordt door de Gezondheidsraad als een DOELTREFFEND en VEILIG mid del beschouwd en de ervaring op uitgebreide schaal heeft geleerd, dat zich bij inenting geen onaangename reacties voordoen. ,blad van de Waarheidsvrienden” „Christelijke Stemmen”. Er werden ren teloze aandelen a f 25 geplaatst. Groen en Capadose namen ieder 4 aandelen voor hun rekening. Het geld kwam er er werden offers gebracht en tot de bouw werd besloten! Reeds op 25 maart 1857 legde een klein zoon van wijlen Ds Fockens de eerste steen van het nieuwe Gebouw „Eben Haëzer”. Op 29 juli d.a.v. had reeds de inwij ding plaats. De feestrede bij die gele genheid werd uitgesproken door Ds Felix van Heeg, naar aanleiding van het woord uit Hebr. 3:4: „Want ieder huis wordt van iemand gebouwd, maar die dit alles gebouwd heeft, is God”. In deze rede, die ook in druk is ver schenen, handelt Ds Felix o.m, over het probleem: Kerk en School. Hij ziet de kerk met zijn hoge muren oprijzen van uit het nieuwe schoolgebouw. Maar zegt hij deze school betekent voor de Kerk geen uitdaging, maar wil een steun zijn om mede te helpen de Kerk te bouwen, door de jeugd in aanraking te brengen met het Evangelie van Jezus Christus. Het Gebouw „Eben Haëzer” deed dienst voor het Lager Onderwijs, waar bij een Hoofdonderwijzer en een hulp onderwijzer waren aangesteld, èn voor naai-, brei- en bewaarschool. Het nieuwe schoolgebouw bestond uit 4 lokalen. De tussenschotten konden, in dien nodig, worden weggenomen, zodat het geheel dan één zaal werd. Deze zaal is gebruikt voor vergaderingen, ook voor godsdienstige samenkomsten. Het Geboqw heeft dienst gedaan tot 1879. In dat jaar wend een groter gebouw betrokken, waaraan de naam van Jan van Nassau werd verbonden. Op de duur werden de lasten voor de dames Fockens te zwaar, vooral ook de financiële lasten. Bovendien, zou hun arbeid, wanneer zij er niet meer zouden SNEEKER NIEUWSBLAD derverlamming wordt geacht. Het is echter de bedoeling om zo spoedig mo gelijk tot een snelle uitbreiding van het aantal jaarklassen te komen. Vrijwillige bjjdrage van max. ƒ1.-. Ter dekking van de kosten, zal op ba sis van vrijwilligheid een bijdrage wor den gevraagd van maximaal f 1.per injectie, welk bedrag men met gepast geld gelieve te betalen. Met het oog op een goede gang van zaken in het inen- tingslokaal worden achter op de oproe pingen nog verschillende aanwijzingen gegeven. Als de ouders deze aanwijzin gen goed in acht nemen, zal daardoor een vlot verloop van de gehele inenting* ten zeerste worden bevorderd. OPPENH.—UITWELLINGERGA. De collecte voor de kankerbestrijding heeft opgebracht f 85550. Het Rijdend Bijbelhuis komt op 7, 8 en 9 oktober te HommertsJutrijp. Van 7 tot 8 uur ’s avonds is het dan voor iedereen te bezichtigen, maandags bij de Ned. Herv. Kerk te Jutrijp, dinsdags bij de Ned. Herv. Kerk te Hommerts, woens dags bij de Geref. Kerk te Hommerts. Het dept. Sneek van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft nu zijn winterprogramma gepubliceerd. Op vrij dag 11 oktober treedt op mevr. Martie Verdenius m.m.v. Jo Spiers, pianist, in een cabaret in zakformaat onder de titel „Leren van het Leven”. Dinsdag 19 no vember komt mej. Lucy Schouten ver tellen van haar ervaringen te midden van de Indianen in Amerika. Vrijdag 13 of 20 december houdt onze stadgenoot de heer Joh. Miedema, voorzitter Ned. Bioscoopbond, een causerie over „de ontwikkeling van de cinematografie”. Dinsdag 14 januari treedt in de grote zaal van Amicitia op mevr. Charlotte Kohier. Het geldt hier een jubileum- optreden ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum van mevr. Kohier als voordrachtskunstenares. Zij geeft de Maupassant’s „Yvette”. Donderdag 20 februari houdt de heer Jul. I. A. Jonge- nelen uit Utrecht by lichtbeelden een lezing over „Moderne stromingen in de schilderkunst. Kunst of... kolder?” Don derdag 20 maart spreekt dr. ir. Mesu over „Het Deltaplan”. In het Amicitia theater zullen onder auspiciën van het Nut dit seizoen weer één of twee films draaien. De cursus Eenvoudig Timmeren voor jongens van ongeveer 12 jaar af wordt ook weer ge geven, evenals die voor meisjes van on geveer 12 jaar af in boetseren en pot tenbakken. Voor beide cursussen kun nen de leerlingen zich t.z.t. op de scho len aanmelden. En nieuwe leden kunnen zich te allen tijde melden aan het secre tariaat van het Nut: Kleinzand 38, telef. 3094. Advertentiepriji 15 ct per mm. Bij contract (handelradv.) lager. Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 507 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. nog kunnen uitbreiden, dan was het no dig een vorm te zoeken, die daarvoor zekerheid zou kunnen geven. Op ver zoek van de dames Fockens kwamen op 18 en 19 juli 1861 enkele heren samen om een voorstel aan te horen, nl. om te komen tot overdracht van haar scho len aan een Vereniging met rechtsper soonlijkheid. Er werd besloten om de zaak in ernstige overweging te nemen en zich om advies te wenden tot Groen van Prinsterer te ’s-Gravenhage, de strijder voor het goed recht van de Chr. School. Op zondag 15 sept. 1861 werd een tweede, zeer belangrijke vergade ring belegd ten huize van de heer A. Miedema. In die vergadering werd het antwoord van Groen gelezen, dat even wel, naar het gevoelen van de verga dering weinig licht en moed gaf. Dit antwoord begint met de verklaring: „Ik reken mij onbevoegd om raad te geven in Uwe zo gewichtige en moeilijke zaak, waarin zo veel van locale en particuliere omstandigheden afhangt”. Verder ver wijst hij hen naar de Vereniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs, opge richt in 1860, die vanuit een centraal punt de belangen wilde behartigen van het Chr. Onderwijs. De brief van Groen eindigt met de bede, dat God, Die de harten bestuurt, geven mag, dat de zwarigheden die in onze schatting onoverkomenlijk zijn, weggevallen. Toen werd, na beraad, eenparig beslo ten om voort te gaan en middelen te beramen om te komen tot overname van de school der gezusters Fockens. Er werd alvast een begroting opgemaakt van de vermcedelijke uitgaven en in komsten, die resp. werden geraamd op f 590.en f 700.Ook werd besloten een request aan de Koning te richten tot verkrijging van rechtspersoonlijk- terajstotend, vlekvry.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1