IJLST van Onvergefelijke toneelavond Kunst aan A.len ,nr- Uit de Geschiedenis «nr-y iOtJl van het Chr. Onderwijs]|jg| te Sneek i en van een Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Friese koren en corpsen spelen nuttige rol op het platteland 112e jaargang no. 79 Redakteur: L. KIEZEBRINK Theater speelde Dagboek Benoemd Bioscoopnieuws Bekwaamheid tot universi taire studie Nieuwe liederen op het carillon Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Geslaagd Donderdag 3 oktober 1957 Streeksamenkomst C.H.U. Sneek Het Sneeker Nieuwsblad is een Uitreiking Gysbert Japiksprijs Uitslag Verloting Comm. Zomeravondvoetbal 55 jaar dirigent - r gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT an ORUFHOUTS NIEUWSBLAD Afd. Ned. Chr. Kappers patroonsbond opgericht Premiekeuringen twenter- en enterhengsten van Anne Frank” Zure appelen tegen A griep ni. A stand gehouden worden. Droomeiland. zich Het geweten van het Westen. Er en een een ”1 een en en IJLST. Onze vroegere plaatsgenoot de heer H. Frankena, commies ter secre tarie van de Leek, slaagde dezer dagen voor het examen Gemeente-administra- tie II. De bouw van het Rode Kruis Ziekenhuis aan de Segbroeklaan te Den Haag. Het ziekenhuis, dat een capaciteit van 360 bedden zal krijgen, zal in 1960 gereed komen. Administratie: Comb Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS SNEEKER NIEUWSBLAD OUDEGA (W.) Benoemd tot onder wijzer aan de Herv. school alhier de heer T. Boorsma. thans onderwijzer aan de Chr. Nat. school te Hallum. Evenals andere jaren belegt het Ka- merkringbestuur van de C.H.U. in Fries land in samenwerking met de Jongeren organisatie (C.H.J.G.) enkele regionale samenkomsten. De eerste daarvan zal in Sneek worden gehouden voor de gelijk namige Statenkring. Eén der jongere C. H. Kamerleden zal spreken, een forum zal vragen beant woorden, terwfll het toneelstuk van mevr. PostBeuckens handelt over hèt pro bleem, met name van het Friese platte land: de trek naar de stad, het industrie centrum, de ontvolkingDe Wald- spylders te Drachten zullen het op de planken brengen. De avond kan leer zaam zijn èn ontspannend. De uitreiking van deze prijs, ditmaal toegekend aan de Friese dichter D. A. Tamminga, Is nu bepaald op 8 nov. a.s. te Bolsward. Dan zal ook de Friese boe kenweek worden geopend. De stadsbeiaardier Flucie van Bergen is begonnen met het aanbrengen van nieuwe liederen op het automatisch speelwerk van ons carillon. Ze zijn: heel uur: menuet Gottfried Grünewald; half uur: Daar was ’e wuf die spon. Uiteraard is er een belangrijk ver schil in de functie, die het Frysk Orkest vervult en die van de corpsen en koren. Cultureel gezien is er ook een verschil in waardering en de beoordelingsmaat- staf dient ten aanzien van de prestaties tweeërlei te zijn. Maar, degenen, die voor de corpsen en koren min of meer de neus optrekken, die spreken van „knetterkoren” en „hoempamuziekf’, die hebben bepaald ongelijk, al is het «uiten k(jf, dat vele corpsen en koren dóór een betere keuze van uit te voeren werken, veel tot herziening van deze mening zouden kunnen bijdragen. Intussen kan men stellen, dat de corpsen en koren een zeer belangrijke en niet te onderschat ten taak hebben, met name op het plat teland. Het vraagstuk van de ontvol king is in dit jaar vooral in Friesland een actuele zaak geweest, die nog de aandacht heeft. Vrij plotseling is alge meen bekend geworden, dat vele dorpen in Friesland niet zoals men gezien de stijging van de landsbevolking zou ver wachten, hun inwonertal zien groeien, doch dat het zielental gestaag en ook reeds jaren daalt. Logisch is de conclu sie geweest, dat wil men bepaalde dor pen en het platteland in het algemeen, voor afbrokkeling behoeden, dat men dan het platteland meer bewoonbaar zal moeten maken. Die bewoonbaarheid zit niet alleen in de bouw van woningen, aanleg van wegen en plantsoenen, aan sluiten van alle percelen op de open bare nutsvoorzieningen en dergelyke. Bewoonbaarheid van het platteland is meer, dat is ook: aanleg van sportvel den, bouw van lokalen voor het vereni gingsleven en culturele manifestaties door gezelschappen van buiten, voor zo ver dat financieel verantwoord is. Men staat eenvoudig voor de keus om of vele jongeren uit de dorpen te laten ver trekken, samen met vele vaklieden, die elders beter kunnen wonen en meer kunnen verdienen en de bevolking snel te laten verouderen, of ten koste van fi nanciële offers die dorpen voor onder- Maandagavond had in hotel Hanen burg onder politietoezicht de trekking plaats van de verloting, georganiseerd door bovengenoemde commissie. De op brengst komt ten goede aan het Konin gin Wilhelminafonds (Kankerbestrij ding), de T.B.C.-bestrjjding en aan het uitzenden van zwakke kinderen. In to taal waren er 128 prijzen. De hoofdprijs was een rijwiel, dat vi^R op no. 1131. Voor de nummers, waarop de andere prijzen vielen zie men de advertentie in dit blad, waar men ook verdere bijzon derheden vermeld vindt. Dit is de titel van de Technicolor in de zondagmatinee. De film speelt in de wilde jaren der Amerikaanse goudzoe kers, als Andy» Martin (Lex Barker) het stadje Goldfield in Nevada binnen rijdt om een oude rekening te vereffe nen met zijn onbetrouwbaar gebleken ex-compagnon Pete Mario (Howard Duff), En dan wordt het de boeiende geschiedenis van wee sterke kerels, die hun leven inzetten om goud. vrouw (Mala Powers). Erven L. S. Durks, Drachten; de jonge Meint, van fa. Hoogterp, Deersum; een jonge Jan van dezelfde, en een jonge Ewold van J. H. Pasma, Akkrum. Er bestond voor deze keuring grote publieke belangstelling. WOUDSEND, oktober. Dezer dagen was het 55 jaar geleden, dat onze plaats genoot de heer S. Hoekstra Sr. als diri gent van een koor werd aangesteid. Na tuurlijk is er sindsdien veel veranderd wat muziek en zang betreft, want toen was het over het algemeen op het plat teland zeer eenvoudige muziek welke ten gehore werd gebracht. Toen de muziek moeilijker werd moesten de le den meer oefenen en daardoor en mede door oprichting van sportverenigingen, bedankten verschillende leden waardoor de muziekverenigingen veelal wegens gebrek aan belangstelling moesten wor den opgeheven. Evenwel had Hoekstra, wanneer een zijner verenigingen werd opgeheven, direct weer bezoek van het bestuur van een andere, met het ver zoek om als directeur te willen fungeren, wel een bewijs dat hij als leider een goe de naam had, De thans 77-jarige diri gent reist in weer en wind per fiets nog naar verschillende verenigingen om ze op een hoger peil te brengen. dan nog omstreeks tien ongeorganiseer de. Al die corpsen hebben samen rond 5700 leden. Voorts zijn er 211 georgani seerde en 50 ongeorganiseerde koren met in totaal 8000 leden. Hieruit blijkt dus, dat in Friesland bijna veertiendui- zend mensen bij de corpsen en koren be trokken zijn. Voor de Instandhouding van dit alles zijn dirigentencursussen, opleidingsmogelijkheden voor jonge le den en zelfs een breder algemeen mu ziekonderwijs op de scholen even nood zakelijk als een zekere financiële arm slag en ook aan dat laatste mankeert het. Vele gemeenten subsidiëren de corp sen en sommigen de koren, maar feit is, dat nog altijd vele corpsen koren aanzienlijke schulden hebben maar nauwelijks en dan nog via vele plaatselijke acties, de eindjes aan elkaar kunnen knopen. Bij de koren is de situa tie vaak gunstiger omdat die niet over uitgebreide instrumentaria dienen te be schikken. Vele corpsen hebben slechte instrumenten, kunnen bij gebrek aan in strumenten geen nieuwe leden aan nemen. Het staat vast, dat de plaatse lijke inzamelingsacties, die voor corp sen worden ondernomen, tegelijk bijdra gen tot de populariteit van het corps en een graadmeter zijn van die populari teit. Het mag echter geen verbazing wek ken, dat uit kringen van corpsen tij dens de acties voor het Frysk Orkest stemmen opgingen, die met of zonder begrip voor het verschil in taak en functie van orkest en corps, pleitten voor de corpsen, die overigens con amore meewerkten aan de acties voor het or kest. En de vraag is gerechtvaardigd, in hoeverre een aan diverse voorwaar den verbonden ruimer subsidiëring van de Friese corpsen en koren verantwoord is. Wat dan precies de maatstaf voor die financiële steun moet zijn, is een tweede kwestie en dat we leven in een tijd van beperking is een voor koren en corpsen akelige omstandigheid, die ech ter aan de betekenis van een en ander weinig afdoet. Het gereformeerd gymnasium te Leeuwarden is een der drie middelbare scholen, die opnieuw zijn aangewezen aan de afgestudeerde leerlingen het ge tuigschrift van bekwaamheid tot uni versitaire studiën af te geven, dat is gelijkgesteld met het getuigschrift ge noemd in art. 11 van de Hoger Onder wijswet. Aldus een mededeling van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De twee andere scholen zijn het r. k. lyceum in Alkmaar en een christelijk gymnasium in Groningen. Alhier werd opgericht een afd. van de Ned. Chr. Kapperspatroonsbond voor Sneek en omgeving. Het voorlopig be stuur bestaat uit de h.h. S. de Bruin, P. Fokkema, K. Wolthuizen. Het cor- respondentie-adres is bij de heer P. Fokkema. merken was van enige nonchalance welke zo licht optreedt als men avond aan avond met hetzelfde stuk optreedt. Was er ’n hoogtepunt? Misschien het tafreel van het Chanoeka feest Maar gedurende de gehele duur van de opvoe ring was er zowel aan gene als deze zijde van het voetlicht een bewogenheid en ontvankelijkheid, welke deze ope ningsvoorstelling van dit toneelseizoen onder auspiciën van Kunst aan Allen tot een onvergetelijke hebben gemaakt. Onze dankbaarheid gaat ook uit naar regisseur Karl Guttmann en Boris Aron son, de ontwerper van het zeer sugges tieve décor. In deze door Josef von Baky knap ge- enscèneerde nieuwe kleurenfilm ontmoe ten we in een hartverwarmende hoofd rol een verpauperde, maar ondernemen de en verrukkelijk-roekeloze Romy Schneider, die het zich tot taak heeft gesteld de oude en verstoten schrijver Daniël Defoe, door zijn enige zoon straatarm geworden, in zijn recht en eer te herstellen. Een andere Romy Schnei der en toch in dié zin, dat er in wezen aan haar karakteristieke persoonlijk heid niets is veranderd. Deze nieuwe ro mantische film bewijst het opnieuw: Romy blijft Romy. Daarvoor is de fris se, meisjesachtige bekoring, die van haar uitgaat tè levensecht. In „Kitty in de grote wereld” was zjj de spranke lende Kitty, die ons amuseerde en boei de, als „Sissi” bekoorde ze door haar weergaloze gratie, eerst als Beiers prin sesje, later als jonge Keizerin. Maar achter iedere vertolking van dit begaafd sterretje stond Romy, de jonge actrice, die ons nu weer als een moedig, in lompen gehuld meisje mateloos boeit. Wij zeiden het al dat meisje Maud zet er zich toe Daniël Defoe, de schrijver van „Robinson Crusoë”, klassiek zinne beeld van onsterfelijk avontuur en we zenlijke romantiek, recht te verschaf fen. De strijd daarvoor voert haar zo wel in de Londense onderwereld van de 18e eeuw als naar het hof van George II en zij beleeft daar de meest spannen de en wonderlijke avonturen. Daarvan vertellen wij hier niet meer, maar het zij hier nog eens gezegd dat Romy Schnei der in deze grote film en in de barre realiteit van een vroeger-eeuwse ver paupering haar verbazingwekkende veel zijdigheid opnieuw bewijst. Naast haar vervult Horst Buchholz een hoofdrol, voorts is Erich Ponto Daniël Defoe en we zien ook Romy’s moeder Magda Schneider opnieuw op het witte doek. 'w' Enkele jaren geleden heeft Friesland door een grootscheepse actie het voort bestaan van een eigen orkest gewaarborgd door het Frysk Orkest uit de fi nanciële perikelen te halen. Dat was niet alleen een culturele aangelegenheid, het was ook een erezaak en daarom werkte iedereen mee, ook verenigingen en organisaties, die zelf financieel aan de rand van de afgrond stonden. In die tijd gingen er stemmen op, die zeiden: „Wat nu met onze corpsen, eerst het Frysk Orkest uit de nood en dan gaan we voor de corpsen en koren aan de gang”. Maar daar is slechts hier en daar plaatselijk iets van terecht gekomen en het is goed om een en ander even in herinnering te houden. Het Frysk Or kest is gereed, maar hoe staat het nu met de corpsen en koren? Hebben ook die een belangrijke taak in deze tijd van radio en televisie De laatste bleek als sekretaris uit nemend voor zijn taak berekend. De aantekeningen van de gehouden verga deringen (vele in getal zijn keurig ge schreven, goed gesteld en duidelijk uit gewerkt. Uit alles blijkt zijn grote ac curatesse. Met grote toewijding heeft hij gearbeid, door woord en daad, voor de bloei van het Chr. Onderwijs in onze stad. Ook is hij penningmeester geweest; later fungeerde hij als voorzitter. De 19e januari 1900 ontviel hij het Bestuur door de dood. In de notulen van de Bestuursverga dering, gehouden op dinsdag 23 jan. 1900 wordt zijn grote trouw geroemd, waarmee hij 38 jaar het Chr. Onderwijs belangloos heeft gediend. Door het Bestuur werd een commis sie benoemd om te spreken o.a. met Ds Bryce van IJlst en Ds Guldenarm van Oosthem om te vragen, of ze wilden advi seren en helpen. De eerste beloofde zijn hulp en medewerking; de laatste juichte de gemaakte plannen ten zeerste toe en gaf de verzekering geldelijke steun te zullen verlenen en daartoe ook zijn ge meenteleden te zullen opwekken. Inmiddels wendde het Bestuur tot de dames Fockens met ’t verzoek, of, indien de Koninklijke goedkeuring op 1 januari 1862 nog niet zou zijn verkregen, zy genegen zouden zijn de zaken nog drie maanden aan te houden. De dames stemden hierin toe, hoe bezwarend het ook voor ze was. De Kon. goedkeuring werd verkregen op 11 januari 1862. Nu konden de voorwaarden van over dracht worden besproken. De gezusters kwamen met de volgende voorstellen: a. De Vereniging betaalt jaarlijks een huurprijs van f225. b. De Vereniging leent op naam en ten laste van de dames Fockens f 6000,- en betaalt van genoemd bedrag de in terest. Zo blazen bijna 6000 Friezen en Friezin nen in ruim 200 corpsen, die vaak ten koste van grote offers in Op de veemarkt alhier werden dins dag premiekeuringen voor Friese Twen- ter- en Enterhengsten gehouden. Van de 18 aangegeven hengsten waren er 2 niet opgekomen. Bij de Twenters waren en kele zeer goede dieren, een van A. J. Bouma, een jonge Eélke moeder Brecht met uitzonderlijke gang. Vooral in de voorhand was deze formidabel. Ook bij de enters waren een aantal zeer goede dieren, zodat het F.P.S. met dit materi aal in de achterband de toekomst met vertrouwen, voor wat de fokkerij aan gaat, tegemoet kan gaan, aldus Ons Noorden. Bij de Twenters kreeg de Twenter- hengst (jonge Age) van H. R. Algera, Frieschepalen en J. W. ten Hoor, Bak- keveen de IA premie. De 1B premie was voor de jonge Doede van S. B. Woudstra, Gersloot. De Twenter met de uitzonderlijke gangen, een toekomstig tuigpaard, van A. J. Bouma, Oude- schoot, een jonge Eelke kreeg een 2e premie. Het Enter van erven L. S. Durks, Drachten (een jonge Meint) kreeg de 2A premie, de jonge Aize van H. J. de Vries, Oudega (W.) kwam in het bezit van de 2B premie. Derde premies wer den toegekend aan een jonge Age van Een van de beste middelen ter voor koming van Aziatische griep is het eten van appelen, maar dan moeten het ste vige, zure appelen zijn, geen slappe, zoete. Deze raad heeft de bevolking van Canterbury maandag gekregen van het hooft! der gemeentelijke gezondheids dienst in die plaats. (Fr. Dagblad). c. De kosten van dagelijks onderhoud en noodzakelijke reparatiën, benevens belastingen en assurantie-premiën, ko men ten laste der Vereniging. d. De Vereniging voldoet aan de ver plichtingen tegenover de houders van aandelen in de renteloze lening ten laste van het lokaal Eben Haëzer. Dit voorstel werd door het Bestuur met algemene stemmen aangenomen. Bepaald werd, dat de zaken betreffende de scholen en het onderwijs zouden over gaan op de Vereniging met ingang van de eerste april 1862. Besloten werd tot benoeming van een commissie van vrouwen om voorlichting te geven bij de regeling van zaken om trent de naai-, brei- en bewaarschool. De bezoldiging van het onderwijzend personeel werd aldus vastgesteld: f 700.jaarlijks voor de hoofdonder wijzer; f 350.jaarlijks voor de hulp onderwijzer; f 260.jaarlijks voor de be- waarschoolhouderes; f308.jaarlijks voor de hoofdonderwijzeres in de naai school; f 104.jaarlijks voor de hulp- onderwijzeres aldaar. Het Bestuur vond deze salarissen hoog, blijkens een schrijven, waarin de financiële moeilijkheden worden uiteen gezet; daarin wordt gesproken „van de, zoals de tegenwoordige tijd dat mee brengt, hoge salarissen van het perso neel”. Groot waren de moeilijkheden van het Bestuur van jaar tot jaar, daar de ge hele exploitatie uit eigen middelen moest worden gefinancierd. Wel bleef het aan tal leerlingen stijgen, maar de in komsten uit het schoolgeld stegen slechts weinig, daar de meeste leerlingen geheel of bijna geheel kosteloos onder wijs ontvingen. Het was voor zeer velen in die tijd niet mogelijk aan de gestelde normen van het schoolreglement van 1862 te voldoen, waarin was bepaald: „Voor ieder der leerlingen, op deze school geplaatst, zal moeten worden be taald per drie maanden: klasse A f 2. B f 1.50, C f0.90”. In 1862 was er een tekort vein f 154.38, In 1874 zelfs van f 2085,84. Welke middelen heeft het Bestuur aangewend om de nadelige saldi weg te werken en de financiële basis te ver stevigen In de eerste plaats werd aan het Be stuur van de Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs verzocht om het subsi die van f 200.'t welk de gezusters jaarlijks voor haar scholen hadden ont vangen, te mogen behouden. Als op 28 mei 1862 een gunstige beschikking volgt, wordt in een brief dank gezegd voor de „onbekrompen ondersteuning”. Verder werden circulaires verzonden en adver tenties geplaatst, waarin de Vereniging werd aanbevolen in de belangstelling der vrienden van het bizonder onderwijs. Persoonlijk schonken de Bestuursleden belangrijke giften, namen renteloze aan delen, gaven voorschotten. En zo werd, door gezamenlijke inspanning, verder ge werkt in het besef een roeping te ver vullen voor het Koninkrijk Gods. W. Nauta. Het request aan de Koning om rechts persoonlijkheid te verkrijgen, vermeldde de naam, die de Vereniging nóg draagt: „Vereniging voor Chr. Schoolonderwijs te Sneek”. In het verzoekschrift, aan koning Willem III gericht, (ged. 21 okt. 1861) wordt onder meer gezegd, dat de sup plianten „bewust zijn van het belang ener waarlijk Christelijke opvoeding der jeugd en (zij) vervuld zijn van de innige begeerte om in de plaats hunner inwo ning, gelegenheid te geven voor onder wijs, overeenkomende met hunne gods dienstige overtuiging”. Er werd een voorlopig Bestuur ge vormd, dat later in een definitief werd omgezet. De volgende zes heren hadden er zitting in: Tjepke van der Weerdt, boter- en kaashandelaar. Hij werd de eerste voor zitter. De keuze bleek een zeer geluk kige te zijn. Op bekwame wijze heeft hij het zeer moeilijke werk geleid. Hij heeft veel voor de Vereniging gedaan. In 1867 heeft hij om gezondheidsredenen bedankt, maar ook daarna bleef hjj be lang stellen in de arbeid van de Chr. Scholen. Sipke de Vries, beurtschipper van Sneek op Amsterdam. Bonne Jans Wielinga, zeilmaker en touwslager, hoofd van de zondagsschool der dames Fockens. Tot zijn 85ste jaar heeft hij voor de zondagsschool gear beid. Vaak werd hem advies gevraagd, als in Friesland een dergelijke inrich ting zou worden geopend. Hij is de eerste penningmeester der Vereniging geweest en heeft als zodanig met vele moeilijkhden te worstelen gehad, waren geen subsidies Hein Hoekstra, veehouder. Jan Hekman, koopman. Arend Miedema, candidaat-notaris en deurwaarder bjj de arrondissements rechtbank in Sneek. Er werd gisteravond in de volle Ami- citiazaal niet geapplaudisseerd na de op voering van ..Het dagboek van Anne Frank” door een groepje van het “jezeV schap Theater uit Arnhem. Zo had men zich, dank zij het prachtige spel van deze Arnhemmers, verdiept in het ge hoorde en geziene, dat men immers niet mefr aan toneel dacht, maar het mee beleefde als realiteit. Als die verschrik kelijke realiteit van de oorlogsjaren welke voor de meeste van ons narigheid bracht, maar voor tienduizenden joden in Nederland en honderdduizenden in Europa de ondergang betekende. Tot hen behoorde ook Anne Frank, in 1929 in Frankfort geboren, in 1933 met haar familie naar Nederland gevlucht en in Amsterdam in juli 1942 met de haren en hun vrienden in „het Achterhuis” on dergedoken. Op 4 augustus 1944 werden allen door verraad in handen van de Grünen gespeeld. Alleen vader Frank overleefde het concentratiekamp. Maar ergens op zolder in het Achterhuis lagen tussen een hoop oude boeken, tijdschrif ten en kranten nog een paar school schriften: Anne’s dagboek uit de onder duikjaren, de Gestapo had ze bij de huis zoeking niet gevonden. Na de oorlog werd het in vele talen gepubliceerd en met zijn oplaag van bijna een miljoen exemplaren is het toch wel het meest gelezen boek van de na-oorlogse tijd geworden. En zo is de wens van Anne, zij het op door haar onvermoede wijze toch vervuld. Zij wilde immers schrijf ster en journaliste worden. „Ik wil nog voortleven ook na mijn dood”, schrijft ze ergens in haar dagboek, „en daarom ben ik God zo dankbaar dat Hjj me bij mijn geboorte al een mogelijkheid heeft mee gegeven om me te ontwikkelen en om uit te drukken alles wat in me is”. Uitdrukken wat in haar was, dat kon dit jonge vroeg-rijpe meisje inderdaad al. Mevrouw Annie RomeinVerschoor zegt ergens in haar inleiding bij het Dagboek: „in dat dagboek is zo zuiver, zo precies, zo zonder op- of omzien naar wie of wat ook, het ontwaken van een mensenziel getekend als we het maar zelden in het herinneringsbeeld van de zeer groten aantreffen”. Sensa tioneel is het dagboek dan ook aller minst, zelfs niet uitgesproken drama tisch. In de toneelbewerking komt uit de aard der zaak de dramatische kracht sterker naar voren èn in de angst der op geslotenen voor hun ontdekking en in hun beklemmend samenleven daar in het sombere milieu van het Achterhuis, dat aanleiding geeft tot allerlei nerveuze uit barstingen, waardoorheen dan zo nu en dan echter ook even de humor flitst. Nergens zijn de Amerikaanse toneelbe- werkers echter tot het melodramatische vervallen; men moet oprecht bewonde ring hebben voor de fijnzinnigheid en eerbied waarmee zjj, die daar aan de overzijde van de Oceaan niet van huis uit met de situatie op de hoogte waren het dagboek in een zo roerend en aan sprekend toneelwerk hebben herschapen. Met evenveel eerbied en inspiratie heeft het groepje van Theater het hier op het toneel gebracht. Met de zuivere uitbeel ding van Anne door de jonge begaafde actrice Martine Crefcoeur als middel punt, hebben Robert de Vries als Otto Frank, Jenny van Maerlant als zijn echtgenote, Anne Marie Heyligers als Margot Frank, Hans Tiemeyer als van Daan, Enny Molsde Leeuwe als z(jn vrouw, Huib de Vries als hun zoon, Bernhard Droog als Dussel en John de Freese en Mia Goossen resp. als Kraler en Miep Gies, in prachtig samenspel een voorstelling gegeven waarin niets te Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handeisadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. gang te behoeden. Het is buiten kijf, dat de zeer vele verenigingen, die men op het Friese platteland kent, in dit hele proces een belangrijke rol ten gunste van het platteland spelen. Zij vervullen een belangrijke bindende functie en al leen ook al in dit verband is de beteke nis van de corpsen en koren uitermate groot. Er zijn tientallen, dorpen, die een eigen corps of koor hebben. Een onderzoek, dat de Friese Cultuurraad op verzoek van het college van gedeputeerde staten instelde, heeft uitgewezen, dat er in Friesland ruim tweehonderd corpsen zijn en meer dan tweehonderdvijftig ko ren. De betekenis hiervan gaat verder dan de wekelijkse repetities, waarop men probeert de prestaties op te voeren. Die repetities betekenen tevens de we kelijkse ontmoetingsbijeenkomst voor velen, die elkaar daar beter leren ken nen en waarderen. Dat is niet gering, wanneer men nagaat, dat er in totaal 198 corpsen zijn, die ingeschreven staan bij een landelijke of provinciale bond en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1