Abe Lenstra: bewierookt en verguisd ,nr- Uit de Geschiedenis Ml van het Chr. Onderwijs ■Vwl i o i iwwi te Sneek en van Kunstmaan IJLST I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 112e jaargang no. 81 I Redakteur: L. KIEZEBRINK Burgerlijke Stand W. Nauta. De rassen-discriminatie in de V. S. Werkbezoek moderamen generale synode Ned. Herv. Kerk aan Friesland Zestien aanrijdingen in de mist I Redaktie-adres Klelnzand 7 Telefoon 2872. Maar wat is hij nu werkelijk Donderdag 10 oktober 1957 Duizend gulden voor nieuw bouw Fryske Akademy Ds. J. M. Spier 30 jaar predikant J uweliersetalage leeggestolen V ogelvrienden Let op onrustige patiënten met A griep Nog broedende zwaan Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Het t.b.c. sterftecijfer - Uit onze raadzaal we. IV. het begeleiding voor i Subsidie vervanging privaat- tonnen door closets. Sedert die Maartdag in '46 heeft Abe zijn heel-persoonlijke rol in ons top- van op Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K. 5150) tekening van de kunstmaan in het „OGONIOK” SNEEKER NIEUWSBLAD Hoe zingen wij ons loflied straks Voer Sint en Zwarte Piet Nog: „Zie de maan schijnt”, enzovoort, Of: „Zie, de satelliet" PHILIA. De Rotterdamse correspondent het Alg. Handelsblad meldde aan zijn blad Tussen 9 en 12 uur vanmorgen zijn er op de rijksweg van Rotterdam naar Den Haag (Ryksweg no. 13) ten gevolge van de mist niet minder dan 16 aanrijdingen geschied, waaronder enkele kettingbot singen, waarbij 51 automobielen waren betrokken. Alle auto’s liepen schade op. Twee personen moesten naar het zieken huis worden gebracht. De gemeenteraad van Wonseradeel heeft besloten f 1000.beschikbaar te stellen voor de nieuwbouw van de Frys ke Akademy. Als je je Pa of Opa vraagt Hoe hij de kunstmaan ziet, Dan schudt de goeie man het hoofd En verder komt-ie niet Wat weet hij van een satelliet, Wat weet hij van raket? Nooit werd in zijn tijd, in zijn klas Dat op het bord gezet De aarde rond per satelliet, Hoe kan zoiets bestaan Wat heeft Jules Verne indertijd Oae aan de hand gecaan En als de kunstmaan ’s avonds laat Ergens de maan ontmoet. Door wie van hen kunstmaan of maan Wordt dan het éérst gegroet? Als je je Pa of Opa vraagt Naar deze wetenschap, Dan zegt de man en wij met hèm Aan boord van de Amerikaanse torpedobootjager U.S.S. „Huntington” gaven 200 Amerikaanse bemanningsleden spontaan hun bloed ten bate van het Nederl. Rode Kruis. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de bemanningsleden zelf. De bloed- afneming geschiedde onder leiding van Dr. A. W. Mellema, directeur van de Bloedtransfusiedienst. Foto: Geassisteerd door een Rode Kruisverpleegster neemt een ziekenverpleger van de oorlogsbodem bloed af van een der Amerikaanse „Jantjes”. Het Friesch Dagblad meldt: Woensdag was het dertig jaar ge leden dat ds. J. M. Spier, geref. predi kant te Sneek het predikambt aanvaard de. Gedurende de laatste negen jaar is ds Spier verbonden aan zijn gemeente te Sneek, nadat hij gedurende dertien jaar de gemeente van 's-Gravendeel had ge diend. Gisternacht hebben inbrekers ringen en armbanden ter waarde van f 9 mille gestolen uit een juweliersetalage in de Grote Houtstraat te Haarlem. Welis waar bevond zich een tralieraam voor de étalageruit, maar de inbrekers heb ben door de vrij grote mazen met een steen de ruit kunnen verbrijzelen. Daar op staken zij hun handen door de ma zen van het tralieraam en stalen zij wat zij maar grijpen konden. (Alg. Handelsblad). van gisteren De afdeling Sneek van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers hield maandag avond in restaurant Leeuwen voor de eerste maal een zgn. tafelkeuring. Vele leden hadden de gelegenheid aangegre pen om hun diertjes aan een dergelijke keuring te onderwerpen en keurmeester F. K. Niewold uit Leeuwarden kreeg dan ook druk werk. Over het algemeen was de conditie van de diertjes uitste kend, aldus het Vrije Volk. De heer Niewold gaf tevens een toe lichting over de gang van zaken bij der gelijke keuringen en hield daartoe een proefkeuring ten einde het hoe en waar om nader uiteen te zetten. Spreker brak tevens een lans voor meer contact tus sen de Friese verenigingen van vogel liefhebbers. Een Russische tijdschrift „OGONIOK” be reikte ons via een persbureau in Parijs Maar goed Abe is technisch een kraan. Geen trainer, die hem nog iets leren kan in taalbehandeling. Wie van de huidige spelers in onze Eredivisie kan deze bijna 37-jarige (geboortedatum 27 november 1920) overtreffen in balcon- tróle? Wie kan een bal zó kunstig tegen- effect geven, dat het leer via een aller vreemdste boog precies daar komt, waar de speler hem hebben wil? Het is geen wonder dat Abe een verdienstelijk bil jarter is, want hij behandelt een voetbal vaak alsof het een ivoren ding is. „Nor male” voetballers plaatsen hun voet doorgaans recht onder de bal. Abe doet dat zelden. Hij geeft zijdelingse tikjes, kleine strelingen met de buitenkant van de voet en heeft die kunst vervolmaakt tot griezelige hoogte. Zijn carrière is in één woord schitte rend. Veertien jaren „jong” haalde men hem uit Heerenveens juniores, plaatste de schutterige knaap in de hoofdploeg der seniores en met het gemak, alleen de heel-groten eigen, handhaafde het kerel tje zich daar, zodat hij nauwelijks twee jaar later al tot het Noordelijk Elftal doordrong en vijf weken vóór de grote wereldbrand zijn opwachting maakte in het officiële Nederlands Elftal, dat toen tegen Luxemburg speelde en in een won derbaarlijke wedstrijd met 45 verloor, wat minder Abe’s schuld was dan die der defensie. Het is niet tegen te spre ken, dat Wereldoorlog II Abe’s inter- landcarrière ernstig benadeeld heeft. Het duurde zes volle jaren eer de zwartge- kuifde Fries terug was in het milieu waarin hij paste. Merkwaardig genoeg tegen hetzelfde Luxemburg en nóg merkwaardiger met precies hetzelfde binnentrio RijversLenstraWilkes, dat dezer dagen tegen Oostenrijk speelde, on der de bijnaam „gouden trio”. Individualist In één van de grote ziekenhuizen va Amsterdam zijn thans enkele zalen uit sluitend voor patiënten met ernstige A- griep ingericht. Zij blijken hier vaak een onrustige indruk te maken, hetgeen sa menhangt met hun temperatuur. Zij verlaten soms het bed, ijlen en zien vreemde dingen. De voorlopige indruk is, dat deze onrust en andere psychische verschijnselen ernstiger zijn dan bij an dere koortsziekten wel het geval is. Al deze verschijnselen verdwijnen volledig, zodra de koorts verdwijnt. Verpleegt men thuis een grieppatiënt met hoge temperatuur, dan is dus waakzaamheid geboden. Vertoont de patiënt tekenen van onrust, wil hij niet rustig in bed blijven, ijlt hij of zij lang achter een, dan moet men de huisarts hiervan op de hoogte brengen. berichten uit Leeuwarder wordt voor de rijksregeling het alleen vervangen van tonnen door closets niet meer als wo ningverbetering beschouwd. De heer de Boer: Dus de gemeen te verleent nog haar subsidie voor deze vervanging doch het rijkssubsidie van f 100.is vervallen De Voorzit ter antwoordt bevestigend. Het voorstel van B. en W. wordt als- nu z. h. s. aangenomen, waarna de open bare vergadering wordt gesloten. Naar wij vernemen zal het modera men van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk van 21 t/m 23 oktober een werkbezoek brengen aan de kerk provincie Friesland. De bedoeling van dit bezoek, waaraan deelgenomen wordt door Dr A. A. Koolhaas, praeses, Dr E. Emmen, scriba, Ds J. Vink, assessor en Ds F. H. Landsman, secretaris v.a.z., is de provinciale kerkvergadering van Friesland en de verschillende classicale vergaderingen in staat te stellen de vragen, betrekking hebbende op het leven, belijden en werken der Ned. Herv. Kerk, met het moderamen te bespreken, terwijl anderzijds het moderamen in de gelegenheid is zich op de hoogte te stel len van de vragen, die in deze kerk provincie leven méde met het oog op de bepaling van het beleid van de generale synode. Achtereenvolgens zullen wor den bezocht de provinciale kerkverga dering van Friesland op 21 oktober, des morgens te 10 uur, de classicale verga dering van Heerenveen op diezelfde dag om 2 uur, terwijl op 22 oktober 's mor gens de classicale vergadering van Dok- kum en ’s middags die van Franeker worden bezocht. Op de derde dag van het bezoek komt ’s morgens de classicale vergadering van Sneek en ’s middags die van Leeuwarden aan de beurt, terwijl tenslotte nog een nabespreking plaats zal vinden met het breed moderamen van de provinciale kerkvergadering. 4 WOUDSEND, oktober. Dezer dagen vond de heer J. Silvius op de Kruispol len (Fluessen) een zwaan welke nog op 6 eieren zat te broeden, wat zeker wel een bijzonderheid is. Wat is de wereld knap Hij denkt aan ’t meisje in ’t plantsoen De bank, de maneschijn Wat kon toen de gewóne maan Lastig genoeg al zijn Vandaag wil ik eens met U praten over Abe. De meest-besproken voetballer van Nederland, dat zeker en misschien ook wel de beste technicus, die ooit een soepele voet op de Nederlandse voetbalvelden gezet heeft. Dat laatste is iets minder zeker, want tenslotte zijn er in ons landje heel wat goede spelers ge weest (en nóg gelukkig!) en als ik nu even zou willen uitmaken, dat Lenstra de allerbeste van die allen geweest is, dan komen de schimmen van Ir. Lou Ot ten en Law Adam op me af en dan zullen er lezers zijn, die Bok de Korver, Man- nus Francken of Puck van Heel nóg beter vonden. Om dan maar te zwijgen van Harry Denis, die toch ook allesbehalve een kleine jongen was op het ge bied van zuiver balmeesterschap. Trouwens Wim Tap, Wout Buitenweg, Char les Lun endie allen konden er ook weg mee Bij het voorstel van B. en W. tot toe kenning van premies op grond van de „Premieregeling woningverbetering en -splitsing 1953” en de gemeentelijke regeling betreffende het vervangen van faecaliëntonnen door- closets, zegt de heer de Boer dat bij enkele mensen de mening bestaat dat de regeling in zake de vervanging van tonnen door closets niet meer geldt. Is dat een misverstandDe Voorzitter: dat is inderdaad een misverstand. De ge meentelijke regeling voor het vervan gen van privaattonnen door closets be staat nog wel, maar volgens de laatste Geboren: Johanna, d. v. Fokke Lei stra en Jantje Kuperus te Hijlaard; Roelof, z. v. Fokke Jansma en Richt je Harmina van Duinen te Mantgum (geb. te Leeuwarden)Dirk, z. v. Jouke Veen- stra en Minke Feenstra te Wieuwerd. Overleden: Durk Sijbesma 74 jr. te Bozum. De minister van financiën van Ghana heeft zich dinsdagavond op een pers conferentie te New York erover be klaagd, dat een restaurant in Dover in de Amerikaanse staat Delaware hem de toegang had geweigerd, omdat „mensen van gekleurd ras niet het recht hebben hier te eten”, aldus het Alg. Handels blad. „Indien de vice-president der V.S. aan mijn tafel kan eten wanneer hij zich in Ghana bevindt, en indien Adlai Ste venson mijn gast kan zijn, zie ik niet in, waarom ik op een dergelijke manier in een restaurant, dat langs een Ameri kaanse weg ligt, moet worden behan deld”, aldus de minister. over gesteld. Ik lees in de, notulen van de Ledenvergadering van 17 febr. 1898: „Van de juffrouw van de Bewaar school was ingekomen een lijstje met enige namen van ouders, die Inplaats van 10 cent, 5 cent per week voor hun kinderen wensten te betalen. Na eenige deliberatie wordt besloten aan onze fi nancieel® administrateur de regeling de zer zaak over te laten, dewijl Z.Eds. menschenkennis, verstand en overleg goede waarborgen zijn, dat ook deze af faire tot een goed einde zal worden ge bracht”. Het ging steeds om kleine bedragen. De benodigde gelden kwamen van cen ten, dubbeltjes en kwartjes bij elkaar. Om de minst draagkrachtige ouders te steunen waren er suppletiefondsen, die zelfstandig, in samenwerking met de Diaconieën van de Kerken, zorgden voor schoolgeldsteun. Waren er ouders, die niet behoorden tot een kerk, en die on vermogend waren om de gevraagde schoolgelden te betalen, dan trad een apart suppletiefonds op voor deze z.g. D-groep. Dit laatste fonds moest gere geld verslag uitbrengen aan het Bestuur. Op de Ledenverg. van 28 febr. 1910 werd door de heer Dwarshuis verslag uitgebracht van dit suppletiefonds. Hier volgen de gegevens: saldo 1908 f 12.50; gecollecteeerd, waarvoor de stad was verdeeld in 3 wijken, f 16.50; aandeel Unie-collecte f 11.37%; totaal f 40.37%. Uitgegeven aan suppletie: le kwartaal f 15.40; 2e kwartaal f7.55; 3e kwartaal f9.10; 4e kwartaal f7.10; totaal f39.15. Batig saldo fl.22%. De moeilijkheden omtrent het school geld werden nog groter, toen geleidelijk een aanvang werd gemaakt met het Ulo-onderwijs, waarvoor de belangstel ling groeide, sinds de heer Rodenhuis op de Ledenverg. van 2 febr. 1899 het denkbeeld had geopperd om een vervolg- klas voor meer uitgebreid lager onder wijs aan de school te verbinden. Het Bestuur begon geleidelijk met de invoe ring en trok daartoe leerkrachten aan met taalakten en akte wiskunde. Aan vankelijk onder de heer T. de Jong, die per 1 juli 1911 ontslag vroeg wegens pensionnering, later onder leiding van de heer R. J. Praamsma, die op de Le denverg. van 10 maart 1911 met alge mene stemmen was benoemd als Hoofd. Ingaande 1 april 1912 werden de school gelden aldus vastgesteld, per kind en per jaar, voor de verschillende groepen: Lager onderwijs f 10, f12, f 15; Mulo f 15, f 17, f 20. Dikwijls waren er moei lijkheden, omdat de schoolgelden niet op tijd werden betaald of omdat ouders re clameerden, daar ze meenden in te hoge groep te zijn gerangschikt. Het jaar 1889 bracht financieel enige verlichting, omdat toen het subsidie- beginsel in de wet werd vastgelegd. Het ministerie-Mackay (1888—1891) was dienaangaande met voorstellen geko men, die door de Volksvertegenwoordi ging waren goedgekeurd. De eerste stap was gezet op de weg naar de financiële gelijkstelling, die in 1920 is tot stand gekomen Onderwijswet-De Visser). Maar het is nog een moeilijke en lange weg geweest tot het jaar van de Pacl- Vergadering van de raad der gemeen te Sneek op woensdag 9 oktober 1957, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: burge meester L. Rasterhoff; secretaris de heer K. Koster. Aanwezig alle (17) raadsleden. Nadat de notulen van de vergadering van 27 augustus j.l. onveranderd zijn goedgekeurd, worden enige Ingekomen rapporten inzake kasopneming en een aantal jaarverslagen voor kennisgeving aangenomen. Op voordracht van B. en W. wordt met alg. (17) stemmen tot onderwijzer aan de openbare B.L.O.-school benoemd de heer P. Wagenmakers alhier. Herbenoemd worden met ingang van 1 oktober j.l. de voorzitter en vier leden van de commissie van advies bedoeld in art. 8, le lid, der woonruimtewet 1947 nl. de heer H. de Vries, voorzitter met 17 en de leden de h.h. G. Boomsma, H. W. Fijlstra, K. Koster en J. P. de Vries resp. met 16, J6, 17 en 16 st.; mevr. KuipersArema had 1 st. Een door B. en W. voorgestelde wijzi ging van de uitkerings- en pensioenver- ordening wethouders 1956 wordt z. h. s. goedgekeurd; eveneens een wijziging van de begroting 1956 van de gemeente lijke instelling voor sociale zorg en de rekening van deze instelling over 1956. Volgens voorlopige cijfers van de hoofdinspectie voor de volksgezondheid is het reeds lage sterftecijfer voor t.b.c. in ons land van 6.7 per 100.000 inwo ners in 1955, in 1956 verder verminderd tot 5,4. In 1956 stierven 593 patiënten aan tuberculose. In 1952 bedroeg dit aan tal nog 1278, een daling sedertdien dus van bijna 54 pet. Ook het aantal nieuwe gevallen van t.b.c. neemt nog geregeld af. Werden in 1955 nog 8801 nieuwe gevallen vast gesteld, in 1956 bedroeg dit aantal 7684. Deze cijfers ztfn ontleend aan het jaar verslag 1956 van hef N.V.V.-t.b.c.fonds, Zonnestraal. In het verslag wordt ge waarschuwd tegen de gedachte, dat de waakzaamheid nu wel enigszins kan verslappen. „Dat activiteit geboden blijft, bewijzen de onlangs geconstateer de gevallen van besmetting op scholen in verschillende plaatsen”, aldus het jaarverslag. (N.R.Crt.) Andere tijden ander materiaal voor de scholen. Ik lees in de school- archieven van een aanbieding, geda teerd 1882. De ondergeteekende neemt aan te maken drie schoolbanken elk met 14 zitplaatsen, met al de materialen, en arbeidslonen, naar het model dat aanwezig is in de school. Voor één bank f 65. te zamen voor drie banken f 195. Jan Blok. P.S. Van één bank twee te maken, voor ieder bank één gulden hoger. De leermiddelen waren schaars, de lo kalen weinig aantrekkelijk, maar die betrokken waren bij de schoolgemeen schap, werkten met ijver en hadden „hart” voor de zaak. De Penningmeester had wel de moei- lijkste baan in het Bestuur. Hij worstel de voortdurend met tekorten. Het was daarom belangrijk, dat de schoolgelden geregeld werden betaald en daaraan ontbrak nog wel eens het een en ander. Het punt „schoolgelden” kwam o; bijna elke Bestuursvergadering ter sprake en op elke Ledenverg. werden er vragen BAARDERADEEL, van 2228 sep tember 1957. Geboren: Pieter, z. v. Douwe Miede- ma en Hieke Vellinga te Baard; Anne Piet, z. v. Piet Tolsma en Tietje Marij ke Klaversma te Mantgum; Wietske Anke, d. v. Sijbren Koopmans en Wijts- ke van der Veen te Bozum; Hendrikje, d. v. Pieter Klaversma en Grietje Sies- ling te Jorwerd; Marijke, d. v. Harmen Algra en Geertje Oevering te Huins (geb. te Leeuwarden); Klaske, d. v. Kornelis Anema en Dirkje Donia te Oosterlittens. Overleden: Hendrikje van der Velde 70 jr., te Winsum; Jeltje Roorda 55 jr., te Bozum (overt, in Dantumadeel). BAARDERADEEL, van 29 sept.5 ok tober 1957. voetbal gespeeld, zoals van deze ras individualist te verwachten viel. Grote successen, grote bekendheid, maar ook kwesties, ongenoegen en tijdelijke terug val. Hij werd door velen bewierookt, vooral in Friesland, waar hij immers de nationale held was (en nog wel een beetje is). Hij werd door anderen met stenen van critiek bekogeld, eigenwijs genoemd en eigenzinnig, egoïstisch bo vendien. Nog dezer dagen zei mij een befaamd oud-Nederlands Elftalspeler, „dat hij zich altijd een ongeluk ergerde aan Lenstra”. Niet .omdat hij hem geen goed voetballer vond, maar omdat hij „altijd het idee had, dat Abe veel meer had kunnen (en moeten) doen, dan hij deed. Ik heb nog nooit zo’n luie speler gezien als Lenstra.” En hij vertelde er bij dat hij Rath Verlegh groot gelijk had gegeven, toen die voorzitter van de Keuze- Commissie destijds Abe dwingen wilde, linksbuiten te spelen wat Lenstra weigerde, zodat hij uit de nationale ploeg verdween. Is Abe werkelijk een eigenzinnig, ego ïstisch speler? Is het waar, dat hij (zo als sommigen zeggen) heel wat binnen- spelers „stuk gedraaid” heeft? Van der Tuyn, Bosselaar, Bennaars, zelfs Rijvers? Als ik partij moet kiezen in deze, dan ga ik ongeveer halverwege tussen beide partijen, de voor- en tegenstanders in staan. Niet omdat de middenweg altijd de rechtvaardigste is, maar omdat heel die probleemvoetballer Lenstra in zen een veel minder geheimzinnige spe ler is, dan men van hem tegen zijn zin gemaakt heeft. Indien men Abe met rust laat is hij niet eerder voetbal- moe dan ieder ander. En óók niet zo heel veel eigenwijzer. Al moet men na tuurlijk in acht nemen dat hij een Fries is en dus niet snel tot een andere mening dan de zijne over te halen. Aanleg beslist Abe’s manier van voetballen en zijn houding tegenover oefenmeesters en Keuze-Commissieleden wordt hem inge geven door zijn natuurlijke aanleg. Wat zal een man, die voelt hoe hij spelen moet, belangstelling veinzen voor ge leerde beschouwingen, die hij niet nodig heeft? Wist Abe maar niet zo hèèl goed, hoe voetbal gespeeld moet worden, dan zou hij makkelijker voor leermeesters zijn. Maar is dat niet het nadeel in de omgang voor alle mensen, die een geniale inslag hebben? Ik zou niet graag alle onzin bijeengegaard krijgen die men Abe in de loop van vele jaren voetballer- schap heeft voorgezet, vermomd als goede raadgevingen! En het is ook beslist niet waar, dat Abe alleen voor zichzelf zou spelen. Vraag het zijn clubmakkers in Heerenveen en Enschede. Vraag het Brandsma en Hof- ma, de Friese amateurs-van-destijds. Vraag het ook Seemann en Fottner, de Duitse semi-profs, mei wie Lenstra te genwoordig speelt. Er is in Nederland geen speler te vinden, die zó goed zijn medevoorwaartsen van passes voorziet als juist Lenstra. Alleen: hij volgt zijn eigen methode en daarbij moet het elftal waarin hij speelt, zich aanpassen. Dat is het enige verwijt, dat men deze grote voetballer maken kan. Het enige! HERMAN KUIPHOF. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. ficatie. In de notulen van de Bestuurs vergadering van 1897 kunnen we volgende lezen: „Ingekomen is een schrijven van de H.H. Ged. Staten ter begeleiding het K.B., waarbij de Rijkssubsidie f 1300.is bepaald. Wordt besloten de Heer Commissaris te bedanken Z.h.e.g. bemoeiingen in dezen”. Er was nl. eentkwestie geweest, dat het subsidie aanvankelijk was bepaald op f 1200.maar door het hoger be roep van de Commissaris was de beslis sing in gunstige zin voor het Bestuur uitgevallen. Vaak beluisteren we in de Notulen der Bestuursverg. zorgelijke klanken, vooral by de uitbouw van het onderwijs en de huisvesting. Soms komen we een opge wekt verslag tegen en de wijze waarop de vreugde tot uiting wordt gebracht, is soms humoristisch. In een verslag van de Ledenverg. van dinsdag 8 febr. 1898 lezen we het volgende: „Een dertigtal mannen was in één der localen van de school bijeen. Voor een opgewekte stemming des gemoeds was wel eenige rede. Waar toch, nog niet zo- veele jaren geleden, bij eene oproeping ter vergadering hoogstens vier of vijf leden verschenen, was het thans opge komen aantal, bestaande zowel uit vete ranen als recruten, een sprekend bewijs, dat het bekende Fransche spreekwoord „les idéés marchent” (de denkbeelden gaan vooruit) ook van toepassing bleek te zijn ten opzichte van de vrienden van het Chr. onderwijs te dezer plaatse. Dit hoopvol en moedgevend verschijnsel stemde onwillekeurig tot dankbaarheid en wettigde de onuitgesproken, maar toch diepgevoelde gedachte: „Sa swiet- sjes wei komt lytse Pieter wol yn ’e broek”. (Volgen dan de namen der aan wezigen; notulen ondertekend door K. J. P. Dwarshuis). Genoemde secretaris voorzag meest al zijn aantekeningen van een vrolijke noot. Als op 6 januari 1902 afscheid wordt genomen van het Bestuurslid Ph. de Wolf, dan legt hij het afscheid aldus vast: „De Voorzitter spreekt een harteljjk woord van dank tot het afgetreden be stuurslid, de heer De Wolf, voor al zijn bemoeiingen, gedurende een reeks van jaren voor de school verricht. Alle be stuursleden stemden daarmee in en na men alszoodanig afscheid van den man, wiens optreden somtijds deed denken aan den bewoner van woud en steppe, wiens naam hij draagt, doch die echter met al zijn talenten het heil van onze stichting heeft gezocht”. In het jaarverslag van 1912 worden de getallen genoemd van de leerlingen, die in dat jaar de, toen nog ongedeelde school, bezochten: L.O. 249 Mulo 149. Samen 408. Samenvattend zouden we de arbeid voor het Chr. Onderwijs hier in Sneek aldus kunnen typeren: Van zorgen van zegen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1