Er was eens Binnenkort drievoudig jubileum in IJlst IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT van de gemeenten S N E E K, en Officieel Orgaan r O hHHHmI 112e jaargang no. 83 Donderdag 17 okt. 1957 Redakteur: L. KIEZEBRINK Russische kunstmaan Klopgeest Geslaagd In Amsterdam altijd verse paling gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUT* NIEUWSBLAD 200.000ste t.v, toestel geregistreerd Het auto-ongeval bij Schoorldam Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Het Sneeker Nieuwsblad is een en Europese samenwerking Opbrengst collecte Eén miljoen electrische scheerapparaten Draaiorgel voor Drachten - SNEEKER NIEUWSBLAD 't Lief en leed. een Vanzelfsprekend hebben het koor en de leiding veel lief en leed ondervonden. Tijden van bloei wisselden af met perio den van tegenspoed. Ook nu beleeft het koor een dieptepunt. Het heeft nog maar eenentwintig leden, wat minstens tien te weinig is. Radio, televisie, sport, maar Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K. 5150) Heden donderdag wordt in aanwezigheid van de minister van Verkeer en Water staat Mr. J. Algera het laatste gat in de dijk naar Marken gedicht. Nog een paar weken en de auto’s, motoren en bromfietsen kunnen naar Marken rijden zon der dat een dichtgevroren Gouwzee noodzakelijk is. Bij de Dienst Luister- en Kijkgelden van de PTT is woensdag het 200.000ste televisietoestel geregistreerd. Het bereiken van het eerste honderd- duizendtal televisietoestellen vergde vijf jaar en drie maanden (2 oktober 1951 2 januari 1957), het tweede honderddui- zendtal werd in een tijdvak van negen en een halve maand geregistreerd. Op het ogenblik komen bij de Dienst Luis ter- en kijkgelden per werkdag gemid deld 760 nieuwe aangiften binnen. Ver moedelijk zal de maand oktober een re cord aantal aanmeldingen te zien geven. Verwacht wordt, dat de ingebruikne ming van de steunzenders te Goes (nog voor het eind van dit jaar) en Roer mond (medio 1958) tot een verdere snel le groei van het aantal kijkers zal bij dragen. Dit geldt tevens voor de steun- zender in Markelo, die ongeveer een half jaar na de indienststelling van Roer mond in de lucht zal komen. Men beseft dit in Europa ook wel, en behalve pogingen om daar tot een gro tere eenheid te komen, zodat men ge zamenlijk ook iets op satellietgebied zou kunnen ondernemen,.heeft het daar niet aan waarschuwingen, tot Washington Dr^hten, telt, een Angstaanjagende klopgeluiden kwamen ter ore van een verwarmingsmonteur, die aan het werk was in een flatgebouw te Lyon. Het kloppen kwam, zo te horen, uit een schoorsteen. De monteur waar schuwde de brandweer en met vereende krachten werd de schoorsteen gedeelte lijk afgebroken. Uit de nauwe schacht van ongeveer vijftig centimeter stapte de heer Reveillin Falcoz. „Ik ben slaap wandelaar”, legde de „klopgeest” uit. De avond tevoren had hij op het platte dak van het flatgebouw rondgewandeld en was in de schoorsteen gevallen, zeven verdiepingen naar beneden. (Vrije Volk). een toneel- en ontspanningsclub hier in Sneek, welke de naam „Eendracht” droeg. Ze werd opgericht in ,1886 en gaf in het winterseizoen avondqd, waar toneel en reciteren op het programma stonden. *s Zomers werden boottochten georganiseerd. Vele van onze oudere stadgenoten zullen zich deze avonden en tochten nog kunnen herinneren en hoe populair beide waren, er was steeds grote belangstelling. De bootochten werden op zondag gehouden en als de met vlaggen, groen en verlichte lam pions versierde boot 's avonds terug keerde en de muziek aan boord er lus tig op los blies, liep de burgerij uit naar de kaden om getuige te zijn van de blij de inkomst. Bovenstaande foto werd omstreeks 1900 gemaakt en van links naar rechts komen er op voor: Onderste rij: Jan de Wit, Anne Nuijen, Oets de Wit. Middelste rij: Jacob Boeijsma, Hessel Natuurlijk zal dit heuglijk feit her dacht worden. Dinsdag 5 november hoopt de vereniging het herdenkings feest in „Ons gebouw” te vieren. En niet alleen Euphonia juibleert, ook haar direkteur de heer Tj. J. v. d. Velde ge denkt dan het feit, dat hij vijf en twin tig jaar geleden de leiding van het koor op zich nam. Het was zijn eerste! Koor en leider zal .het zeker niet aan blijken van belangstelling en meeleven ontbre ken. Op 6 oktober 1932 werd de vereniging op initiatief van ds Jansen, de toenma lige N.H. predikant (nu' te Brielle) op gericht. Tot de mede-oprichters be stuursleden behoorden de tegenwoordige leden mej. Teatske Visser en de heren Frans Bakker, Pieter Hoomans en Jan de Haas. Zij vierden dus ook een jubi leum. Wel beschouwd dus drie jubilea: vereniging, direkteur en een viertal leden. Op 16 augustus is bij Schoorldam een auto met een Fries gezin in het Noord- Hollands Kanaal geraakt. Twee inzit tenden, mevrouw J. M.V. en haar dochtertje uit Harlingen verloren daar bij het leven. Vier anderen konden wor den gered. Dinsdag stonden de betrok kenen voor de Alkmaarse rechtbank. De meningen, zowel van degene die het ongeluk zou hebben veroorzaakt, als van de inzittenden, bleken zozeer te verschillen met de eerder afgelegde ver klaringen, dat de zaak is terugverwezen naar de rechter-commissaris. daarbij heel sterk op de anti-Israëlische gezindheid van alle Arabische staten, en nog altijd ontbreekt een ernstige Ame rikaanse waarschuwing aan deze staten en Rusland dat een Arabische aanval op Israël ernstige consekwenties voor de wereldvrede zou hebben. Een waarschu wing welke Washington wel gaf ten op zichte van Turkije, een aanval van Rus land of bijv, vanuit Syrië op dat land zal Washington niet dulden. Men moet het zenden van wat Egyptische troe pen naar Syrië dan ook waarschijnlijk niet opvatten als een direct dreigend gevaar voor Turkije. Het is eerder waar schijnlijk dat Nasser, nu koning Saoed poogt zich het leiderschap van de Ara bische staten toe te eigenen, er de aan dacht op wil vestigen, dat hjj er ook nog is. Maar voor Israël is toch elke ver sterking van de militaire macht in de Arabische buurlanden een groter gevaar. Wat Syrië betreft, een medewerker van de N. Rotterdamsche Courant schrijft in dat blad dat de Syrische politiek aller minst er een is van positief neutralisme zoals de Syrische regering beweert, doch wel degelijk volkomen op Moskou is ge richt. Misschien denkt deze Syrische re gering dat zij, als de Russische bemoei ingen haar te ver gaan, zich zonder meer van Moskou kan losmaken, doch volgens deze medewerker heeft Rusland, ook door zijn economische hulp en zijn grote aantallen deskundigen, zich zoda nig in Syrië vastgebeten dat het niet meer los zal laten. De geldzuivering in Oost Duitsland, welke volgens de re gering bedoelde de ostmarken in de handen van de kapitalisten van W. Duitsland waardeloos te maken, heeft natuurlijk wezenlijk het doel de koop kracht der Oost Duitsers nog verder in te snoeren, de dictatoriale staten zijn met bestrijding der inflatie hardhandiger dan de democratische. Zuid Slavië heeft meegedeeld de Oost-Duitse regering te zullen erkennen en diplomatieke ver tegenwoordigers met haar te zullen uit wisselen. Daarmee is Zuid Slavië het eerste land buiten de Kominform dat Oost Duitsland erkent. Tito marcheert dus op politiek gebied in Europa meer en meer op met de Sovjetunie en haar satellieten en we zijn benieuwd naar de reactie van het Westen, in het bijzon der van W. Duitsland. De regering van dr. Adenauer stond tot nog toe op het standpunt dat ze de diplomatieke be trekkingen met elke staat zou afbre ken, welke Oost Duitsland zou erken nen, ze maakte alleen een uitzondering voor de Sovjetunie. Zal ze het ook doen voor het land van Tito, waarmee de W. Duitsers veel zaken doen? Ferwerda (secretaris), Reinder de Vries (voorzitter), Jacob Bokma (pen ningmeester), Tjalling Beetstra, Andries Mulder, Karei Gildemacher. Achterste rjj: Piet Boomsma, Auke Rienstra, Jan Zuidema, Hendrik Noor denbos, Tiemen van Foeken, Tjeerd Bak ker, Hette Ras, Herre Visser, Ulbe de Wit, Alexis Fleur, Auke Postma, Jelle de Haan, Meindert Koetzier, Gerrit Rienstra. gericht, ontbroken om daar wel te be seffen dat men nu wel met de Russen tot een afspraak zou kunnen komen, maar dat de sfeer van zg. vreedzame coëxistentie waarin we dan zouden gera ken, de grootste gevaren ook voor Amerika zelf zou opleveren. Selwyn Lloyd, de Britse minister van buiten landse zaken heeft de Amerikanen, na dat zijn departement reeds eerder de aandacht van Washington er op had ge vestigd dat Engeland tweezijdige onder- handelingen tussen Rusland en Amerika niet acceptabel achtte, ook in het open baar nog eens gewaarschuwd. Op het congres der conservatieve partij betoog de hij in een rede dat wereldrevolutie nog altijd het einddoel van de politiek van het Kremlin was, en het tracht dat te bereiken langs de weg van infiltreren, omverwerpen, revolutie tegen de wet tige overheid aanwakkeren enz., waar van dan aan het eind de sovjetisering staat. Trouwens het ontbreekt ook in Amerika zelf niet aan soortgelijke waar schuwingen. Kardinaal Spellmann, aarts bisschop van New-York, zei het heel kras: Vreedzame coëxistentie zoals die theorie door de communisten wordt ver kondigd is vrede tussen een moordenaar en zijn aanstaande slachtoffer, slechts durend tot de gelegenheid is gekomen om toe te slaan en te doden. Intussen is het begrijpelijk dat het Westen in zijn aanvankelijk ontwapeningsplan, dat Rusland reeds enige malen verwierp, nu ook heeft opgenomen een voorstel tot het gezamenlijk bestuderen van een con trolesysteem om te verzekeren dat voor werpen welke in de ruimte worden ge lanceerd, niet voor oorlogsdoeleinden worden gebruikt. Het is nauwelijks aan te nemen dat het Westelijk voorstel daardoor voor de Russen aannemelijker wordt. Als ze, zoals ze zeggen, gereed staan om hun tweede satelliet weg te slingeren, zullen ze liever een afwachten de houding aannemen, in de hoop dat deze tweede Russische satelliet de Ame rikanen murw zal maken en bereid met hen alleen te spreken over de ontwape ning. Hopelijk zal Washington rugge- graat behouden en tweezijdige bespre kingen blijven verwerpen opdat het ont- wapeningsvraagstuk daar blijve waar het hoort nl. in de Ver. Naties, waar het voor het forum van de gehele wereld kan worden behandeld, opdat het duide lijk wordt waar de werkelijke schuld ligt aat men niet opschiet met de kwes tie der ontwapening. In Amsterdam wordt volgens statis tische cijfers de meeste aal en paling ge consumeerd, nl. 12 a 13 kg per hoofd per jaar tegen 10 kg in het gehele land. Het is dan ook geen wonder, dat Am sterdam de eerste stad in ons land is, die in de grote vismarkthallen enkele wa terbassins heeft laten aanbrengen voor ’t bewaren van levende aal, met het doel verse aal en paling te waarborgen ook in tijden van geringe aanvoer aldus het Al gemeen Handelsblad. De wethouder voor het marktwezen de heer B. Ram heeft in een der zeven bassins naar paling staan vissen (overi gens niet tevergeefs) waarmee de aal- bakken officieel in gebruik zijn genomen. De bassins worden gevuld met speciaal uit een diepe put geboord bronwater, dat onder een bepaalde druk door de bakken stroomt, zo deelde de directeur van het marktwezen, de heer- H. Bergvelt, mee. De capaciteit van de zeven bassins is 15.000 pond. Gemiddeld anderhalve maand houdt men daarin de vis levend. Terwijl wij dit schrijven draait de kunstmaan nog steeds zijn rondjes om de aarde, het lijkt ons een even ver velende baan voor deze rode satelliet als het vervelend is voor het mensdom naar de commentaren te luisteren, waarmee de Amerikanen en Russen zo vrijgevig zijn. De Amerikanen vertellen al maar wat zij straks zullen doen en de Russen wat zij dan daarna weer zul len plegen. Hetgeen nog eens bewijst dat het geslaagde Russische experiment thans zo volkomen in de propagandis tische sfeer is geraakt dat men nauwe lijks meer wetenschappelijke waarde kan toekennen aan de voorspellingen en beloften welke omtrent de verdere ont wikkeling van de satellietprojecten uit beide landen tot ons komen. Wij weten één ding maar heel zeker en dat is dat wij niet graag de hond zouden zijn die met een volgende satelliet door de Rus sen in het heelal zal worden geslingerd om de rondjes mee te draaien; deze rode hond wacht een bar lot. We weten ei genlijk nog wel iets heel zeker, nl. dat de geweldige plannen welke de Ameri kanen en Russen op het gebied van de ruimtevaart schijnen te koesteren zo enorme bedragen zullen verslinden dat geen ander land in zijn ééntje behoeft te beginnen aan een poging hen in deze ontwikkeling te volgen, het staat nu al vast dat de rest van de wereld in deze hopeloos achterop is. Dat is tenslotte te wijten aan de verdeeldheid van die wereld. Ware dit niet het geval dan had den alle technisch ontwikkelde landen aan één gezamenlijk experiment kunnen werken en was er waarschijnlijk van een voorsprong of achterstand geen sprake geweest. Al is het ook weer waar dat in de zucht om de ruimtevaart dienstbaar te maken aan oorlogsvoorbe reiding, de ontwikkeling van deze appa ratuur veel sneller schijnt te zullen gaan dan anders wel het geval zou zijn ge weest. Zo is het trouwens ook met de vliegtuigen gegaan in de periode tussen eerste en tweede wereldoorlog. Het is intussen begrijpelijk dat men buiten Amerika en Rusland en speciaal in Europa met grote bezorgdheid tot de conclusie komt dat men voorlopig min of meer uitgeschakeld schijnt te zijn op dit gebied. En daarom wordt er de aan drang sterker om door een ver gaande politieke en economische samenwerking van alle vrije landen een zo krachtige eenheid te scheppe^ dat ze ook iets op dit experimenteel gebied kan onder nemen en dus ook zal blijven meetellen. Deze drang wordt gestimuleerd door het feit dat de Russen, nu zij met hun eerste geslaagde experiment sterk staan, hun propagandistische winst daaruit trach ten om te zetten in werkelijke politieke winst. De Sovjetunie is er steeds op uit geweest de wereld in twee invloedsferen te verdelen, tenminste zolang zij niet in staat is de gehele werld te overheersen, nl. een Russische en een Amerikaanse. Nu zij en Amerika monopolisten zijn geworden op het gebied van het ruimte vaart experiment ziet zij haar kans schoon de Ver. Staten opnieuw met dit denkbeeld te benaderen. Gebruik ma kende van het gunstige moment dat zij de Ver. Staten een stap voor is met de kunstmaan, en van de vrees onder de volken der wereld ,dat satellieten verschrikkelijke rol zouden kunnen spe len in een volgende oorlog, heeft zij thans voorgesteld dat Washington en Moskou eens onderling de problemen zouden bespreken en regelen welke ver band houden met het afschieten van sa tellieten en hun eventueel gebruik als oorlogswapen. Dit voorstel was kenne lijk bedoeld als een inleiding tot een tweezijdig regelen van ook andere ont- wapeningsvraagstukken dat betref fende de satellieten is trouwens niet on afhankelijk van die andere te regelen en van daaruit alle politieke kwesties tussen het Westen en Oosten bestaande. Moskou was er dus op uit het Westen te spijten, Washington en Moskou zou den de rest van de wereld dan wel voor- schr.jven hoe zich verder te gedragen. Het schijnt dat minister Dulles, onder de indruk van de Russische voorsprong op satellietgebied en de reacties daarop van de bevolking van zijn eigen land, aanvankelijk iets voor het tweezijdig overleg met de Russen voelde. Maar president Eisenhower heeft gelukkig de Russen laten weten dat de Amerikaanse regering ook over een regeling van de ruimtevaart geen afzonderlijke bespre kingen met de Russen wenste doch dat deze thuis hoorden in de Ver. Naties en dat Washington daar zijn standpunt wel zou bepalen in overleg met zijn bond genoten. Voorlopig is daarmee dus het gevaar voor een splitsing van de Wes telijke wereld afgedreven. Maar er kan nog van alles gebeuren, als de Russen in de naaste toekomst nog meer suc cessen op het gebied der satellieten pro duceren en Amerika daar niet tijdig iets tegenover zou kunnen stellen; in hyste rische vrees voor het Russische gevaar zou het Amerikaanse volk dan wel eens zodanige druk op zijn regering kunnen uitoefenen, dat de Russen toch op dit politieke veld succes zouden kunnen hebben. vooral de steeds hogere eisen die de stu die stelt, remmen de toevoer van jonge leden. Moge het a.s. jubileum daarom een aansporing zijn voor allen die kun nen zingen, de zang een goed hart toe dragen en dinsdagsavonds een paar uur vrjj kunnen maken, om toe te treden als lid. 5 november op de gezellige feestavond is er stellig gelegenheid zich als lid te melden. Gezellige feestavond schreven we. Zijn we goed ingelicht dan zal het programma o.a. bevatten: een zestal zangnummers van het koor, de opvoe ring van een revue en mogelijk een ver loting. De leiding zal berusten bij ds Korporaal. Het actieve tegenwoordige bestuur tracht niet alleen de avonden zo gezellig mogelijk te maken, maar or ganiseert tevens voor de leden veie at tracties. Zo jaarlijks voor leden en ge nodigden een boottocht, die blijkens het elk jaar toenemende aantal deelnemers zeer in de smaak valt. Ook dit jaar is de tocht prachtig geslaagd. Het is een teken des tijds dat alle plaatselijke ver enigingen grote moeite hebben zich te handhaven. Laat jong IJlst nu eens de ban doorbreken en zo ons culturele leven voor verschraling behoeden. Moge „Euphonia” (welluidendheid) nog lang haar naam ere aandoen. Het koor zingt op de bondsconcoursen in de eerste af deling en heeft al vele prijzen gewon nen, zoals een blik op het mooie vaan del leert. Het heeft plaatseljjk steeds zijn medewerking verleend bij zanguit voeringen „op de tent” en bij wijdings- avonden in de kerk. Het is een positief bestanddeel van het Ijlster cultureel leven. Het zou betreurenswaardig zijn, wanneer dit koor door gebrek aan leden moest verdwijnen. De collecte voor de V.H.V heeft te Sneek opgebracht f 705.— bruto. IJLST. De collecte van het Protes tants Interkerkeljjk Thuisfront (P.I.T.) heeft in deze gemeente f 65.35 opge bracht. Deze week zal in Nederland het mil joenste „Phili Shave” Snelscheerappa- raat beter bekend onder de naam „dub- belkop”, worden verkocht. Behalve voor de koper, wie uiteraard een verrassing te wachten staat, betekent deze gebeur tenis ook voor de fabriek in die thans 1700 werknemers belangrijke mijlpaal. Het eerste elektrische scheerapparaat van Philips werd in 1939 geïntroduceerd. Na de oorlog verschenen enkele nieuwe typen, maar het principe van het ronde scheerhoofd bleef gehandhaafd. Oor spronkelijk vond de fabricage in Eind hoven plaats, maar in verband met de doorgevoerde spreiding van het bedrijf werd nu zeven jaar geleden een klein en bescheiden deel van de fabricage over gebracht naar Drachten, waar met 17 werknemers werd begonnen. Al spoedig verrezen er enkele grote fabriekshallen en in 1955 werd er het «nieuwe ontwik- kelingslaboratorium voor scheerappara ten en huishoudelijke apparaten ge opend. In nog geen tien jaar ontwikkelde Philips Drachten zich tot de grootste elektrische scheerapparaten-fabriek ter wereld. Het huidige model, dat zijn weg naar vrijwel alle landen ter wereld vindt, aanschouwde er in 1953 het levenslicht. Nadien kwamen ook in productie een apparaat voor batterijvoeding, alsmede een scheerapparaat voor dames. Het „PhiliShave” apparaat heeft er in belangrijke mate toe bijgedragen om het elektrisch scheren te populariseren. Geleidelijk aan is het aantal „droog scheerders” in ons land gestegen tot on geveer 40 van de mannelijke bevol king, een percentage dat even hoog is als in de Verenigde Staten. In andere Europese landen is dit ongeveer 30 Ter gelegenheid van de verkoop van het miljoenste apparaat in Nederland zal de koper behalve een luxueus uit gevoerde „PhiliShave” ook nog een der nieuwste produkten van de Philipsfa- brieken, een televisietoestel, ontvangen. Bij het te ’s Gravenhage gehouden examen voor adjunct-commies-titulair van 's Rijks belastingen slaagde onze stadgenote mej. T. Mulder, Drakenstr. 5. Zondag 6 oktober was het vijf en twintig jaar geleden, dat de Ulster Hervormde zangvereniging „Euphonia” werd opgericht. Het staat er zo nuchter voor een buitenstaander, maar voor de Ulsters betekent het een stuk cultuur geschiedenis, want in die vjjf en twin tig jaar is Euphonia in voor- en tegen spoed nauw met IJlst verbonden ge weest. Ook de parlementaire vergadering der West Europese Unie, waarbjj W. Duits land, Frankrijk, Italië, de Benelux en Engeland zijn aangesloten, te Straats burg bijeen, heeft zich natuurlijk bezig gehouden met de Russische technische vorderingen op het gebied der bewape ning en dat van de ruimtevaart; men drong er zoals begrijpelijk is aan op zo groot mogelijke samenwerking en uit wisseling van gegevens der Westelijke landen. Overigens zijn al die organen, welke we in Europa kennen, en waar de Europese eenheid theoretisch wordt be pleit, zonder dat ze veel invloed op de praktijk der eenwording hebben, maar verwarrend. De Engelsen pleitten nog eens voor hun idee een Atlantische As semblee te vormen waarin dus ook Amerika zou zijn vertegenwoordigd maar de vastelands-mogendheden voel den daarvoor nog niet zoveel zolang de Europese eenheid nog niet verwezenlijkt is. Er bleek ter vergadering ook onge noegen over het feit dat er nog geen enkel Europees orgaan is dat werkelijk invloed op de politieke gang van zaken heeft, doch slechts een adviserende taak. Bepaald groot nieuws op praktisch politiek gebied is er overigens niet te melden. Misschien zal het staatsiebe- zoek van het Engelse koningspaar aar; Canada en de Ver. Staten de, het paar vergezellende, diplomate gelegenheid geven de onderlinge betrekkingen dezer landen in het licht an de Russische kunstmaan nog eens diepgaand te be spreken. Hoewel de zeer felle kritiek welke een bekend Engels journalist in een Amerikaans weekblad met tien mil- lioen oplaag op koningin Elisabeth oe fent ze wordt er o.a. van beticht een weelderig leven van slechte smaak te leiden en de vleierij van haar hofhouding aan te moedigen, geen goede inleiding vormt tot dit bezoek. Een ander ko ninklijk bezoek viel de Libanon ten deel, koning Saoed van Saoedie Arabië was er; misschien is hij daar verder aan het timmeren geweest aan het herstel van de Arabische eenheid welke zo deerlijk verstoord is sedert Syrië zich op Mos kou oriënteert. Koning Saoed speelt Drachten krijgt een draaiorgel, dat wat uiterlijk betreft, zijn weerga in Friesland en waarschijnlijk in heel Ne derland niet heeft. Het front van dit orgel is zes meter lang en versierd met drie beelden. Het is een echt Frans or gel, ongeveer dertig jaar oud, merk Gavioli, met 76 toetsen en veertien re gisters. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1