Met Wim Dussel de were.d rond Ook voetballers zonder techniek of conditie kunnen hun hersens gebruiken 24 oktober, dag der Verenigde Naties j IJLST WYMBRITSERADEEL van en Kindervertelmiddag de gemeenten SNEEK, Officieel Orgaan ^2^0 BW 1 I I Dundeidag 24 okt. 1957 112e jaargang no. 85 Redakteur: L. KIEZEBRINK DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Fries Middenstandsforum Bioscoopnieuws Veertig jaar bij „Hoop op Zegen” Stemming voor Staten op 26 maart en voor Raad 28 mei Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Chr. Plattelandsvrouwen- bond, afd. Sneek Het Sneeker Nieuwsblad is een Kostbare aanwinst Fries Scheepvaart Museum Afd. Sneek Chr. Bond Over heidspersoneel Boetebetaling aan de politie Soldaat na oefening overleden Rijkspostspaarbank verhoogt rente tot 2.64% Afd. Snits en Omkriten Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen J g».,‘^V V w liii - I L is 1 SNEEKER NIEUWSBLAD van I drie I Tiroler Blut. Juist daaróm. Op 17 oktober vergaderde ontleent dat De ver- Nederlandse bijdrage aan het Geofysisch jaar. Maandagmiddag vertrokken uit Rotterdam Hr. Ms onderzeeboten „Walrus” en „Zeeleeuw” van de onderzeedienst aan de Waalhaven voor een reis naar de West. Vertrek van Hr. Ms. „Walrus” met aan boord instrumenten voor het verrichten van zwaartekrachtmetingen in het gebied van de Nederlandse Antillen t.b.v. de Rijkscommissie van de Geodesie. Ter gelegenheid van Kinderboekenweek Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K. 5150) te zijn, valt na te gaan, dat 1200 maar een betaalde 1 Dank zij een koninklijke gift van de Edwina van Heek-Stichting heeft het Fries Scheepvaart Museum de hand weten te leggen op een bizonder fraaie huwelijksbeker, in het jaar 1641 door een Sneker zilversmid vervaardigd voor het echtpaar Rinck Gerrits Hoeckema en Gertie Rincks. In een volgend nummer van dit blad zal nog nader op deze belangrijke aan winst voor het stedelgk cultuurbezit worden ingegaan. Op donderdag 31 oktober zal in café- restaurant Piso door de Kon. Ned. Mid denstandsbond voor leden van die bond en andere belangstellende middenstan ders een voorlichtingsavond met mid denstandsforum worden gehouden. In de vorm van dit forum zal de huidige situ atie van de middenstand onder de ogen worden gezien. Het Forum te Sneek wordt gevormd door de volgende dames en heren: Me vrouw K. Sipkensvan der Hoek, lid van de Gemeenteraad van Sneek voor de P. v. d. A.; Mevrouw M. W. van Brug gende Jong, presidente van de Nederl. Ver. van Huisvrouwen, afd. Sneek; Mr. E. R. Zweep, Hoofdinspecteur van 's Rijks Belastingen, district Sneek; Th. Zandstra, lid van het bestuur van de Kamer van Koophandel voor Friesland, district Sneek; H. F. Ament, directeur van de Amsterdamse Bank te Sneek; M. Grevestuk, Secretaris van de Kon. Nederl. Middenstandsbond. Het Forum zal worden geleid door: Mr. F. Port- heine, directeur van het bureau van de K.N.M.B. landse Organisatie voor Internationale Bijstand, waarvan Z.K.H. Prins Bern- hard algemeen voorzitter is. Op 24 oktober, de „Dag der Verenig de Naties", waarop in de gehele wereld de oprichting van de Verenigde Naties wordt herdacht, zal de NOVIB een be roep doen op de vrijgevigheid van het Nederlandse volk ter leniging van de nood in een nog onderontwikkeld gebied. Hier ligt voor ieder van ons persoonlijk een taak van wellicht historische waar de, namelijk de medewerking op hoe bescheiden schaal ook aan de ver breding van de internationale solidari teit en daardoor aan de uiteindelijke totstandkoming van een waarlijke we reldgemeenschap, gelijk onze voorouders hebben gewerkt aan de totstandkoming van onze nationale gemeenschap. In het licht van dit historisch perspectief zou den wij dit jaar de Dag der Verenigde Naties willen stellen. £)e afdeling Sneek van de Chr. Bond van Overheidspersoneel hield maandag avond 21 oktober met haar leden en huisgenoten en belangstellenden een feestelijke familie-avond in zaal Hanen burg. Een Sneker amateurgroep trad op met het bekende stuk „De tante van Charley” van Rosita Peters. Een stuk in drie bedrijven dat keurig werd ge speeld, royaal de avond vulde en de tal rijke aanwezigen zeer vermaakte. T'“ muzikale omlijsting werd keurig zorgd door de heer v. Bekkum. het een wijziging van de kieswet aanvaard, waaardoor voor het vervolg o.a. zal wor den voorkomen, dat de gemeenteraads verkiezingen in de zomermaanden zullen vallen. In verband daarmede worden nu ook de statenverkiezingen vervroegd. Wanneer olk-de Eerste Kamer deze kieswetwijziging aanvaardt, zal het vol gende jaar de kandidaatstelling voor de Provinciale Staten worden gesteld op 11 februari (de tweede dinsdag van fe bruari) en de verkiezingen op woensdag 26 maart. De kandidaatstelling voor de gemeen teraden zal het volgende jaar geschie den op dinsdag 15 april (de derde dins dag van april) en de raadsverkiezingen op woensdag 28 mei. Een andere wijziging is, dat in het vervolg door een kiezer eventueel voor twee personen in plaats van' voor slechts één, bij volmacht zal kunnen worden ge stemd. vinden van buitenlandse afzetmarkten voor onze producten. Wanneer, wij er daarom in zouden slagen, de meer dan anderhalf milliard mensen uit de nu nog onderontwikkelde gebieden een voldoen de koopkracht te helpen verkrijgen, dan zouden ook wij daar op den duur de economische vruchten van plukken. Te vens zou daardoor de ontstellende gees telijke en materiële nood van de Afri kaanse en Aziatische millioenenbevol- kingen kunnen worden gelenigd. Men is dus op allerlei wijze gaan zoe ken naar mogelijkheden om de levens standaard van deze volkeren te verbete ren. De hulpbronnen zijn echter beperkt en de nood is onnoemelijk groot. Op na tionale basis zal dit wereldprobleem nooit tot een oplossing kunnen worden gebracht en daarom hebben de Verenig de Naties ongeveer acht jaar geleden in grote eensgezindheid het initiatief geno men tot een gemeenschappelijke aanpak van dit probleem, waardoor men zou kunnen beschikken over alle kennis en kunde, welke in de wereld op dit gebied aanwezig is. De hulpacties, welke door de Verenigde Naties en de met haar sa menwerkende internationale organisa ties ten aanzien van de opheffing van de nood in de onderontwikkelde gebieden worden gevoerd, vat men samen onder de naam „Technische Bijstand”, een be grip, dat ook in ons land veel weer klank heeft gevonden. Uit de jaarver slagen van de Verenigde Naties en de andere internationale organisaties blijkt telkens, hoezeer ons land tot de meest actieve deelnemers aan deze hulpacties behoort. Naast de internationale hulpacties, die door de regering met volledige me dewerking van onze volksvertegenwoor diging worden gesteund, is in ons land in navolging van Noorwegen en en kele andere landen ook een particu liere organisatie ontstaan waarin alle bevolkingsgroepen zijn vertegenwoor digd en die zich de inschakeling van het particulier initiatief bij de hulp aan de nu nog onderontwikkelde gebieden ten doel stelt. Dit is de NOVIB, de Neder- Op woensdag 16 oktober liet de heer J. Slofstra uit Leeuwarden ons gedeel ten uit de opera „Die Zauberflöte” van Mozart horen aan de hand van gram mofoonplaten. Na een korte inleiding over de opera en een duidelijke uitleg tussen de verschillende gedeelten kon den we genieten van deze mooie opera. Er waren veel dames gekomen en te oordelen naar de aandacht waarmee werd geluisterd, werd deze middag zeer gewaardeerd. De blauwe diamant van de Maharadja. Deze film voor de zondagmatinee brengt twee Franse avonturiers op het witte doek Jean Baptiste Tavernier (Fernando Lamas) en baron Paul de Cabannes (Gilbert Roland) die in de In diase oerwouden op zoek naar diaman ten zijn en de Nepalse koningin Maya (Arlene Dahl) uit handen van een ben de inboorlingen redden. Zij trekken met haar naar Golconda waar zij de Groot- mogol ontmoeten, de eigenaar van een 200 karaats blauwe diamant. En dan worden zij in een wel zeer avontuurlijke strijd gewikkeld met de koningin en de diamant tot inzet; hevige gevechten, list, intrige, bravour wisselen elkaar af in overrompelend tempo. De film is in kleur. De Tweede Kamer heeft naar Alg. Handelsblad meldt, dinsdag de kieswet r~ De Tweede Kamer heeft een wets ontwerp aangenomen waardoor het mo gelijk wordt gemaakt dat kleine ver- keers- en andere overtredingen terstond worden afgedaan door betaling van boe ten aan de politie. Zonder een geboren rekenmeester schriele portie is van 400.000. Het eerste getal slaat op het aantal voetballers in de K.N.V.B., het tweede op het totaal aantal leden. U voelt nog niet, waarheen Ik wil, maar dat komt wel. Het heeft er wel eens de schijn van, dat die 1200 een soort Gideonsbende vormen, die belangrijker is dan de grote massa anderen. In elk geval Is het waar, dat de „betaalden” veel meer „in het nieuws” zjjn zoals dat journalistiek heet dan de meer dan 398.000, die louter voor hun plezier voetballen. Helemaal waar is dat laatste nu ook weer niet, want ten eerste mag men niet aannemen, dat de jongelui, die ’s zondagsmiddags om 4 uur hun hand ophouden tegenover hun penningmeester, elftalleider of manager, geen plezier in hun „werk” hebben en ten tweede weet ik toevallig tamelijk zeker, dat er onder de zogenaamde amateurs ook nog wel een paar zjjn, die maar wat graag geld met voetbal zouden willen verdienen. Tijdens de terugmars naar de kazerne van een avondoefening is de 19-jarige soldaat V. M. Widdershoven uit Nieuw- stad behorend tot het regiment Lim burgse Jagers door een beroerte getrof fen aldus meldt het Alg. Handelsblad. De jongeman overleed enkele ogenblikken daarna. Wie verre reizen doet kan veel ver halen. En Wim Dussel, de bekende journalist die vrijwel de gehele wereld tot zjjn arbeidsveld heeft uitgekozen en nu pas weer terug is van een reis naar Lapland, bevestigde dit oude gezegde toen hg gisteravond voor een groot aan tal leden van Baarda’s Boekenclub en nog vele andere belangstellenden in de toneelzaal van Hanenburg vertelde over de tocht welke hij en zijn Duitse met gezel enige jaren geleden per scooter maakten door Europa, Azië en Noord Amerika. Hij deed dit bovendien op een zeer vlotte en bijzonder prettige wijze, na de pauze toegelicht met een groot aantal prachtige gekleurde foto’s, zodat hij deze eerste avond van Boekhandel Wielenga in het nieuwe seizoen tot een mooi succes maakte. In de geestige inleiding tot zijn ver haal onthulde hij eerst op doodnuchtere wijze waarom zg die lange tocht per scooter gemaakt hebben en dus niet van vliegtuigen en auto’s gebruik maakten. Ze hadden daarvoor geen-geld. Het is nl. niet zo, zoals velen menen, dat de Het ligt in het voornemen de rente van de Rijkspostspaarbank met ingang van 1 oktober j.l. te verhogen tot 2.64% en om het maximum rentegevend tegoed op tienduizend gulden te brengen, aldus meldt de persdienst van P.T.T. Zoals be kend bedroeg de rentevergoeding tot dusver 2.40% en was het rentegevend maximum bedrag f 6000. Ik weet wat U nu zegt. Dit: we voet ballen voor ons plezier. We hebben geen tijd, geen gelegenheid, geen lust in trai ning. We heten geen Lenstra, geen Wil kes, geen De Munck. Het is maar lief- hebberijgedoe. U hebt gelijk. U bent maar amateurs. U hebt, doordat U nooit traint en geen'borrel of sigaret laat staan, nauwelijks iets, dat op conditie lijkt. U hebt dus ook geen snelheid, al thans niet voldoende. En een hoge bal uit de lucht ineens „dood” maken, is heel moeilijk, want zonder training krijgt U technisch natuurlijk evenmin een voet aan de grond. De excuses voor slecht voetbal liggen dus als ’t ware voor ’t grijpen en U begrijpt misschien niet, waarover ik nog durf te praten. Toch durf ik dat. In de eerste plaats zit ik hier vrij veilig achter mijn schrijf machine en vooral waag ik het U alle maal een verwijt te maken, omdat U in één opzicht bij niemand van het semi- profvoetbal ten achter hoeft te staan: U hebt hersens meegekregen. Welnu gebruik ze dan ook Dit laatste nu gebeurt in het lagere voetbal veel te weinig. Ga maar eens na: Open spel is aan de orde van de dag. Lange „halen” van diep uit de achter hoede naar de top van de voorhoede. En onder het motto „zie maar, wat je er van maken kunt”, moeten die arme on geoefende, slecht in conditie zijnde, door gaans van heel matige aanleg voorziene voorhoedespelers, maar proberen er doorheen te komen. Dat zij het dan vaak op een foutieve manier proberen, n.l. door solowerk, is vers twee. Het uitgangspunt de lange „haal” is al fout. U moet eens proberen, liefhebberij- voetballer zijnde, een bal op tien meter afstand zuiver te plaatsen. Met goede wil en enig geluk kunt U dat, ook al Op 17 oktober vergaderde de Chr. Plattelands Vrouwen Bond afd. Sneek in Aere Perennius. De presidente, mevr. Gerbrandij-de Boer, opende met te laten zingen van Ps. 89 1 en 8 en ging voor in gebed. Zij las enkele Schriftgedeelten welke aansloten bij het onderwérp van deze middag. Daarna behandelde zij dit op keurige wijze en sprak zij een har telijk welkom tot allen. Mevr, de Jong las de notulen en de ingekomen stukken werden behandeld. Als spreker trad voor ons op de heer v. d. Houten, goud- en zilversmid te Leeuwarden. Op prettige wijze vertelde spreker van dit kostbare materiaal en zijn bewerking. Het werk, dat geheel met de hand gedaan wordt, geeft grote voldoening aan vervaardi ger en degene die het sieraad in bezit krijgt. Ook deze kunst is een gave van Boven, zoals spr. dit aan toonde. Ver schillende dames hadden kostbare voor werpen meegebracht ter beoordeling en meerdere vragen werden gesteld. Het was al laat geworden toen de presidente de vergadering sloot. Het was een in teressante en mooie middag, waar ieder zeker wat van heeft geleerd. Maar goed, we hebben dus te maken met een enorm aantal voetballers die bij tijd-en-wijle hun doelpuntjes maken, hun goede, matige en vaak slechte wedstrij den spelen en die nooit in de krant, nooit via de radio en helemaal nooit door middel van de TV bekendheid krij gen. Zij hebben immers geen klasse. Hun kwaliteit ontroert ten hoogste hun verloofde, vrouw of oudste zoontje, hun opinie brengt geen pen in beweging. Maar ze zijn er, ze maken, met hun bijna-vierhonderd-duizenden, de KNVB uit. Ze zijn uit een oogpunt van volks gezondheid stukken belangrijker dan die 1200 semi-profs, die ons volk wel ver tier bezorgen, maar alleen in de vorm van ingevulde totoformulientjes en volle of half-volle tribunes. Passieve recreatie heet dat. Maar die 398.000 draven week- in, week-uit, in de wei. Althans de mees ten van hen. En om die wei-dfavers is het begonnen. Ik behoor óók tot hen en van harte gaarne. U, die misschien alleen tot de kijkers behoort en nog niet de leeftijd van aderverkalking, onwillige spieren- stelsels en krakend gebeente hebt be reikt, U zou ik willen adviseren: kom bij ons en vergeet Uw zorgen door ach ter een bal aan te draven. Het hoeft niet persé een voetbal te zijn. Handbal len, korfballen, turnen en zo meer is ook best. Maar DOE wat tegen die vroegtijdige verslapping der buikspie ren. Wanneer U echter al tot de circa 1 miljoen Nederlanders behoort, die zich georganiseerd aan sport wijden, dan bent U toch nog niet met mij klaar. Want met alle waardering voor de pret tige, ontspannen manier, waarop die bij na 400.000 mannen en jongens hun balle tje schoppen, moet ik er toch op wijzen, dat velen het op de verkeerde manier doen. Dat wil zeggen: technisch en tac tisch op de verkeerde manier. Zaterdag wordt in Amsterdam de kin derboekenweek geopend, die dit jaar in het teken zal staan van de middeleeuwen. Kent u die boeken nog als Fulco de minstreel en al die andere heerlijke ridderverhalen, vol romantiek en held haftigheid? Ook uw kinderen genieten er nog van en in de kinderboekenweek zullen ridders, edelvrouwen en minstreels tot leven worden gewekt. Hoe dat mo gelijk is? Woensdag 30 oktober ’s mid dags 3 uur zal er, onder auspiciën van de Openbare Leeszaal, een vertelmiddag voor kinderen van 712 jaar gegeven worden in Fredehiem, Kleinzand. Na tuurlijk zullen er ridderverhalen worden verteld en.... de kinderen mogen zich als ridders en andere kasteelbewoners melden aan de nederige poorten van Fre dehiem ,die wijd voor hen geopend zul len worden als ze in het bezit zijn van een toegangskaart. Zo’n kaartje kunnen de kinderen gratis halen bij de volgende boekhandelaren: G. v. d. Pijpekamp, Kleinzand, v. d. Meulens boekhandel, Hoogend, Wielenga’s boekhandel, Groot- zand en Bertus Hoekstra, Galigastraat. In de studiezaal van de Leeszaal zal van zaterdag af een aardige collectie kinderboeken over de middeleeuwen te zien zijn. Een gedeelte er van is welwil lend beschikbaar gesteld door de plaat selijke boekhandel. zijn er tegenstanders in de buurt. Maar op twintig meter wordt het al moeilij- ker en als U het halve veld ineens wilt overknallen, kunt U op geen vijf meter uitmaken, waar die bal terecht komt. Goede, getrainde voetballers hebben met zo’n verre pass al moeite, laat staan amateurs uit de lagere elftallen. Hardnekkig misverstand. Niettemin wil een hardnekkig mis verstand, dat in dat lagere voetbal voor al lange trappen op hun plaats zgn. Op het gevaar af, voor een voetbaltechnlsch revolutionair te worden gehouden, zeg ik echter: speel kort. Pingel niet, want daarvoor mist U de techniek. Drijf niet te lang met de bal, want daarvoor ont beert U de conditie. Laat de TEGEN STANDERS maar hollen, doch zorgt U ervoor, dat de bal het werk doet, d.w.z.: speel rustig het leer naar de dichtstbij zijnde medespeler. De doelman moet daarmee al beginnen. Geen geweldige doeltrap, ergens in de verre verte be doeld voor links- of rechtsbuiten. U hebt niet de minste zekerheid, zelfs niet de waarschijnlijkheid, dat U die speler bereiken kunt. Maar als U de bal trapt of gooit naar een volkomen vrijstaande halfspeler of back, die op 15 meter van U staat, dan kunt U verwachten, dat hij met gemak een aanval kan gaan op bouwen. Er zijn heel veel voetballers, die als ze de bal bezitten alleen maar dat ronde ding zien, plus een strook gras daaromheen, van hoogstens twee meter doorsnede. Zorg ervoor, dat U daartoe niet behoort, want die spelers zijn waardeloos voor hun ploeg en voet bal is een ploegsport, dus of U dat doel punt maakt is niet belangrijk, als het doelpunt er maar komt. Kijk dus goed uit, waar de medespelers staan en zorg ervoor, als U de bal niet hebt, altijd vrij te staan. Ik doe geen Haarlemmerolie aan de hand, maar als men in het lagere voet bal in deze geest z’n hersens eens wat meer gebruikte, zou er stukken beter gevoetbald worden. En beter voetballen betekent ook prettiger voetballen Herman Kuiphof. In de geschiedenis van literatuur, to neel en film is de travestie altijd een bron van amusement geweest. „Tiroler Blut”, een Willy Forst film zijn charme ook aan het feit dat de „jongen” eigenlijk een meisje is, welk meisje bovendien in beide gedaanten optreedt. De guitige Erika Rem berg, voor het eerst in een hoofdrol, is hier Antonia de kleindochter van een oud- generaal, een meisje dat er in de va- cantie in Tirol heel jongensachtig bij loopt en wier grootvader de comedie tegenover bevrier officieren maar doorvoert, omdat hij nu eenmaal op een kleinzoon gerekend had. Zo zien we dit vrolijke meisje als cadet Toni aan ma noeuvres deelnemen en er ontstaan na tuurlijk allerlei dolle situaties, als de liefde ook een woordje gaat meespre ken. Dan zet een betoverend brutaal meisje een heel leger op stelten. De tegenspeler van Erika Remberg in deze charmante film met kostelijke verras singen is Adrian Hoven, bekend uit „Canaris” en „Carnaval in Wien”. Hij zet een eerste luitenant op het doek, die aller harten wint. kranten alle onkosten betalen en de journalisten terwille van de reclame auto’s e.d. zo maar gratis krijgen aan geboden. Hun reis door de wereld kostte totaal 15000 gulden, waarvan de fabri kant van de scooter welke zij bereden de helft vergoedde. De andere helft moesten ze zelf betalen. Ik kwam met 43 cent in Rotterdam terug en moest toen nog tien gulden lenen om in Gro ningen te komen, bekende de heer Dus sel openhartig maar blijmoedig. En daarmee hielp hij meteen het sprookje van de kapitalen verdienende globetrot- terende journalisten de wereld uit. Daar na deed hij een vermakelgk verhaal over de voorbereidingen voor zo’n lange tocht, de lange weg voor het verkrijgen van de benodigde visa enz. Het weer tijdens de reis bleek al niet veel beter te zjjn dan we in ons eigen landje ge wend zijn. Van de 387 dagen welke de reis duurde hadden ze zeker driehon derd waarop het regende, hagelde, sneeuwde of vroor. In Japan, ’t land van de kersenbloesem, troffen ze zelfs stren ge vorst, bittere koude en bergen sneeuw, zodat in Tokio de trams niet konden rijden en in New York regende het zes weken achterelkaar toen zij er waren. Veel lof had spreker voor de hulp vaardigheid, gastvrijheid en vriendelijk heid van de bevolking der Oosterse landen, over wier levensgewoonten en gebruiken hij ook nog tal van interes sante bijzonderheden vertelde, terwijl hij na de pauze, waarin de boekentafels langs de wanden veel kijkers en kopers trokken, aan de hand van lantaarn plaatjes tevens nog zeer uitvoerig stil stond bij de natuur, de klederdrachten, bouwwerken (waaronder sprookjesach tige tempels, moskeeën, minarets en paleizen) in de landen welke zij bezoch ten. Door de enorme afstanden welke zij aflegden en het vele wat zij beleefden en zagen moest de heer van Dussel zijn publiek deze avond met zevenmijlslaar zen meenemen kon hij lang niet alles vertellen wat hij in zijn boek over deze wereldreis geschreven heeft. Maar het geheel was toch uitermate boeiend en leerzaam bovendien, zodat alle aanwezigen door een luid applaus instemden met de woorden van dank welke de heer Baarda na afloop tot de heer Dussel richtte en zijn wens dat hjj na een volgende reis (die wel niet lang op zich zal laten wachten) nog eens in onze stad terugkomt. HEEG. De heer G. Walinga alhier herdacht j.l. maandag de dag dat hjj 40 jaar geleden in dienst trad van de Coöp. Zuivelfabriek H.O.Z. alhier. Hij begon als monsternemer en werd in april van dit jaar hoofdcontroleur. Toen hij begon waren er nog niet veel fietsen en moest hg soms wel eens een uur lopen voor hij op de plaats van bestemming was. Dat betekende ’s morgens en ’s avonds uren van huis. Ook gebeurde het wel dat ik aan de late kant was en dan ging het op een draf, aldus de heer Wa linga. In de fabriek werkte hg een en kele keer in de kaasmakerij, maar tot de huidige dag lag zijn voornaamste werk in het laboratorium. Wanneer men de geschiedenis der volkeren bestudeert, zal men steeds weer stuiten op de drang van de mensheid om zich van kleinere samenlevingen tot grotere gemeenschappen te ontwikke len. Families vormden stammen en stammen verenigden zich tot volkeren, die zich soms onderling weer tot nog grotere volkeren samenvoegden. In staatkundig opzicht wijst de ge schiedenis in dezelfde richting. Met name in West-Europa is deze ontwikke ling zeer duidelijk aanwijsbaar in het uitgroeien van de stad-staten der Mid deleeuwen met hun eigen bestuurs macht, hun eigen rechtspraak en hun eigen muntwezen, via de vorming van gewesten tot de land-staten van onze tijd. De historische ontwikkeling is echter ook hiermee nog niet ten einde. De economische belangen van min of meer gelijkgerichte staten hebben geleid tot een streven naar douane-unies en econo mische unies, op welk gebied met name de drie Benelux-landen reeds een zeer grote vooruitgang hebben gemaakt. Bo vendien begint in West-Europa de inter nationale tussen-statelgke) samen werking op enkele terreinen reeds plaats te maken voor een supranationale boven-statelijke) vorm van samenwer king, gelijk in de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal en in de in oprichting zijnde Euromarkt en Euro pese Atoomgemeenschap. In deze ge meenschappen hebben de nationale re geringen reeds een deel van haar eigen bevoegdheden overgedragen aan boven nationale organen en autoriteiten. Het is niet moeilijk te voorspellen, dat in het verdere verloop der geschiedenis uit deze kunstmatige samenwerkings vormen uiteindelijk een natuurlijke Eu ropese samenleving ontstaat, zoals uit de Republiek der Zeven Provinciën ook de Staat der Nederlanden is geboren. Ook dan zal de geschiedenis in dit op zicht haar eindpunt echter nog niet heb ben bereikt, want het ligt in de lijn der historie, dat ook de hier en daar reeds langzaam groeiende continentale sa menlevingen zullen uitmonden in een wereldsamenleving van alle volkeren. Een verre voorloper hiervan zou men kunnen zien in de Verenigde Naties. Het is echter onjuist, de Verenigde Naties aan te duiden als een wereldparlement, gelijk soms wel geschiedt. De Verenig de Naties in haar huidige vorm zijn niet anders dan een wereldforum, waar de vertegenwoordigers van meer dan tach tig souvereine nationale staten op een internationale (dus tussen-statelijke) basis tot overeenstemming trachten te komen over de oplossing van bepaalde concrete wereldproblemen, zoals de handhaving van de vrede en de bevorde ring van de welvaart in de wereld. De Verenigde Naties hebben geen enkel supranationaal (of boven-statelgk) ge zag. Zij ontlenen haar gezag niet aan de souvereine uitspraak van de wereld- volkswil doch uitsluitend aan de morele betekenis van een meer of minder grote eensgezindheid tussen de nationale re geringen ten aanzien van een bepaalde kwestie. Ofschoon deze eensgezindheid in het politieke vlak vrijwel geheel ontbreekt, blijkt daarentegen in het sociale en eco nomische vlak een vrij grote mate van eensgezindheid tussen de aangesloten landen te bestaan. Tot op zekere hoog te zou men hierin een parallel kunnen zien met de eeuwenlange ontwikkeling van West-Europa. Vooral sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog is steeds meer het beset doorgebroken, dat de welvaart in de wereld één en ondeelbaar is en dat onze eigen productie, onze eigen werkgelegen heid, onze eigen export en daardoor on ze eigen welvaart afhankelijk is van het Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (bandelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco per post 13.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name Sneeker Nieuwsblad.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1