Reder anders Indianen in Amerika Reger.ng waakt over de in Indonesië Goede jubileum=ü‘Bering fan it Snitser Frysk Toaniel Geneert Frysk Orkest KI- IJLST I De rondrit van St. Nicolaas van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Ii i Redakteur L. KIEZEBRINK DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Drie was te veel Nieuw Bevorderd Kerknieuws Opbrengst kollekte Kon. Wilhelminafonds De winkels ook ’s avonds Geslaagd Philipslaboratorium in Waalre Toon Hermans met zijn nieuwe one-man-show Prof. G. Wisse overleden open 112e jaargang no. 9ii Journaal Amicitia Theater Brand in Snackbar Eervol ontslag burgemeester mr J. Oppedijk Donderdag 21 nov. 1957 Drachten gaat nieuw zieken huis en verpleeghuis bouwen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en De deblokkering van Grootboekgelden Chr. Hist. Jongerengroep Sneek e.o. Mevr. E. Kanv. d. Horst lid van verdienste provinci ale Nevobo Tentoonstelling Openbare School voor moeilijkierende kinderen Dood door schuld, dood door hulpvaardigheid ik mr- lil’ B- K F a ▼to name by it ek Vergeten groepen. ingang van 1 van De Actie comité-man zoetelijk aan. I meri J. N Kedaktie-adres Kieinzand 7 1 elefoon 2872. Te Doom is op 84-jarige leeftijd plot seling overleden prof. G. Wisse, oud- hoogleraar aan de Cbr. geref. theolo gische school te Apeldoorn. Prof. Wisse is o.a. bekend geworden door zijn vele tijd-redevoerlngen; ook hier ter stede spiak hij menigmaal. Dirigen*: Alfred Salten. Solist: Henry Blackmon, bariton be een tra- en zo OOSTHEM. Bij de Geref. kerk alhier is beroepen de heer W. B. van der Meu- len, candidaat te Amsterdam. De collecte voor de Ver. „Het Zonne huis” (Ver. voor verpleging van chro nische zieken), welke dinsdag en woens dag j.l. is gehouden, heeft het prachtige resultaat opgeleverd van f 650.08. Aan gevers, geefsters en medewerksters onze hartelijke dank. Het pl. comité Sneek. is reeds van zaterdag 23 november af tot aan de vooravond van Sinterklaasdag in de stad om waardebonnen uit te reiken aan hen die hem het bekende driehoekje van het Actie Comité kunnen laten zien. Deze driehoekjes worden door de win keliers aan hun klanten verstrekt De verkoop er van aan de leden-winkeliers begint a.s. zaterdagmorgen. Tijdens de Sinterklaasweek van vrij dag 29 november tot en met woensdag 4 december zullen de winkels in onze stad tct 's avonds 9 uur geopend zijn en vervallen de halve dagsluitingen. ont was Administratie: (x>mh Drijf hoot Kieaebrink Co Kantoor: GR(N>I'ZAND 55 Dleloon 50C5 <K *1*0) Vcmhijnt MAANDAGS en IXiNDERDAGS by de Tadema’s yn ’e keamer steane en yn 1 Wonderlijk land. Amerika is een wonderlijk land, zei mej. Schouten. Men denkt naar die nieuwe wereld te gaan en ontdekt in New Mexico en Arizona, het woestijn bekken van Westelijk Amerika, een heel oude wereld. Hier heeft zich zo'n 20.001 In het nieuwe journaal van het Ami citia Theater zijn oa. opgenomen: de voetbalwedstrijd Nederland België, de aankomst van St. Nicolaas te Amster dam en het bezoek van H. M. de Konin gin aan Friesland. Op woensdag 27 november a.s. en Ze werd in de gelegenheid gesteld dit gebied te bezoeken doordat ze een stu diebeurs verwierf. Ze studeerde een jaai hard, kreeg toen een werkvergunning en trok nog twee jaar door deze streken kijkend, werkend, pratend met de India nen die hier leven. Ze fotografeerde uit stekend, maakte geluidsopnamen van mu ziek en zang en deed een schat van ge gevens op. Zeker genoeg om een boeien de lezing samen te stellen, die ze op een verbulffend gemakkelijke en innemende wijze brengt zulke moeilijke omstandigheden verke ren”. De Kamer moet zich echter reali seren. vervolgde dr. Marga Klompé, dat de regering van de soevereine staat In donesië volgens de regels van het Vol kenrecht „de volle verantwoordelijkhelc draagt” om de bescherming van de in haar land woonachtige buitenlanders, in clusief dus de Nederlanders, effectief te waarborgen. Een splinternieuw huis, dat in Blerik stond te wachten op een jong, gelukkig echtpaar is niet door deze mensen be trokken. In Tegelen zou het jonge paai in de echt worden verbonden. Alles was voor de komende feestelijkheid in ge reedheid gebracht. Op .het laatste ogen blik echter gaf de bruid de wens te ken nen, dat haar moeder ook bij haar zou komen inwonen. De bruidegom verklaar de tegen zijn aanstaande, wel met haar te willen trouwen, maar niet met zijn schoonmoeder. Toen het meisje in haar wens volhardde, maakte de bruidegom rechtsomkeert. Hij is niet meer teruggekomen. (Alg. Handelsblad) Bij resolutie van de Minister van Fi nanciën zijn 'e adjunct-commiezen van 's Rijks belastingen W. v. d. Pas en J. Terpstra te Sneek benoemd tot adjunct- commies le klasse. Gistermiddag, omstreeks 3 uur, dekten voorbijgangers dal brand uitgebroken in de snackbar ,,’t Diske” van de heer P. Faber, staande aan de Het Frysk Orkest had dinsdagavond Ce wind in de zeilen. De aan het concert meaewer Kende neger zanger Henry Black mon bleek voor velen een trekpleister te zijn, want „Amicitia” was tot de laatste plaats bezet. De parlementaire redacteur Nou.uen meldt aan zijn blad: „Ik vraag de Kamer om in het onver hoopte geval, dat zich (in Indonesië' ernstige gebeurtenissen zouden voordoen, vertrouwen te hebben in de regering dat zij het nodige en mogelijke zal doen”. Dit verklaaide minister dr. Marga Klom pé gistermiddag bij de behandeling van de begroting van Maatschappelijk werk. Deze regei ingsverklaring was een reactie op het dringend verzoek van mr. de Graaf (K.V.P.) aan het kabinet, de Ka mer de „uitdrukkelijke verzekering" te geven, dat er niets verzuimd is om het lijf en goed van de in Indonesië woon achtige Nederlanders zo goed mogelijk te beschermen. Minister Klompé zei niet welke maat regelen de regering heeft voorbereid voor het geval de Nieuw Guineacampag- ne van Soekarno c.s. de positie van onze landgenoten m Indonesië nog moeilijke! zou maken. Mr. de Graaf had hier ook niet om gevraagd. Dergelijke mededelin gen kunnen beter niet in het openbaar gedaan worden. De bewindsvrouwe ver zekerde de Kamer dat „de regering niet alleen met de grootste aandacht maai ook met zoig de gebeurtenissen in Indo nesië volgt en zeer meeleeft met d- al- daar wonende Nederlanders, die onder Te Groningen slaagde voor het exa men Vakbekwaamheid Kruideniersbe- drijf de heer S. Nijdam te Oosthem. jaar geleden de oorspronkelijke bevol king, komende uit Oost-Azië, gevestigd Van hen stammen de Indiaanse groepen af die hier nu nog leven in de reserva ten, de afgebakende gebieden welke hun door de Amerikaanse regernig zijn toe gewezen. Ze leven hier onder hun eigen wetten, hebben hun eigen stamhoofd, maar staan onder toezieb' van de Ame rikaanse federale regering, die er voor moet waken dat ze niet weer vervallen in de vele oorlogjes en opstanden rond 1860 1886 toen de Indiaanse stammen zich met hand en tand verdedigden tegen de opdringende blanken. De bedoeling van deze reservaten is de Indianen zo snel mogelijk economisch zelfstandig te ma ken. SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs IS ct per mm Bij contract (handelaadv.) lager Abonnementsprijs t 1.— pet halt laar Franco per poet t MS per hall iaat. Giro 8 507 48 ten Sneeker Nieuwsblad. Oppenhuizerweg te Sneek. De brand weer was zeer spoedig aanwezig, maar kon geen water geven omdat er zich in de electrische bakoven drie potten met totaal 40 liter kokend vet bevonden. Daarom werd het vuur, dat nog geen grote omvang had aangenomen, met kool- zuurbluspoeder uitgedoofd. Hoe groot de schade is, kon nog niet direct worden nagegaan. De heer l aber weet nl. nog niet of de kestbare bak oven al of niet schade heeft opgelopen. De aanwezige voorraad zal echter wel helemaal bedorven zijn door de rook en het bluspoeder. Hoe de brand ontstaan is, is nog onbekend. De heer Faber had een half uur tevoren zijn zaak even ver laten en de thermostaat van de oven in gesteld. Verondersteld wordt, dat deze niet heeft gewerkt en het vet te heet is geworden. De brandschade wordt door verzeke ring gedekt. De heer Faber is echter niet voor bedrijfsschade verzekerd. Maandag is in het Haagse Gemeente Museum de officiële verkoop begonnen van de kindc i- -gels 1957. Na een korte plechtigheid begon Mevr. KuyperSluy ters, dochter van de bekende kunstschilder Jan Sluyters, met de verkoop van de zegels, waarvan de zegel van 8 cent de beeltenis draagt van Mevr. Kuyper Sluyters als kind van 3 jaar. Foto: Mevr. Kuypers Sluyters verkoopt de eerste kinderzegels, geassisteerd door de kleinkinderen van Jan Sluyters, aan de Di- recteur-Generadl van de P.T.T., Ir. J. D. H. van der Toorn. Toon Hermans is, na een succesvol optreden in het Leidse Plein Theater te Amsterdam dat gedurende 6 maan den iedere avond uitverkocht was thans op tournee door Nederland. Zo zal hij op donderdag 28 november a.s. op treden in het Amicitia Theater alhier. In deze „One-Man-Show” houdt Toon Hermans geheel alleen het publiek drie uur lang bezig met geestige en serieuze In de gemeente Waalre ten zuiden van Eindhoven zal Philips in de naaste toe. komst een nieuw laboratorium gaan bouwen en inrichten. Na het gereed ko men hiervan, hetgeen naar verwacht wordt nog enkele jaren zal duren, zullen daar bepaalde afdelingen van het Na tuurkundig Laboratorium worden gehuis vest De eerste activiteiten van dit onder, zoekinglnstituut dateren uit 1914, toen dr. G. Holst bij het bedrijf in dienst trad. Voordien werden reeds wetenschap, pelijke onderzoekingen verricht maar de jonge physicus ging zich uitsluitend met wetenschappelijk speurwerk bezig houden. Spoedig daarna begon ook dr. H. Oosterhuis zich op dit terrein te bewe gen en beide mannen hebben de grond slag gelegd voor het Philips Natuurkun. digLaboratorium, dat onder hun leiding uitgroeide to. een wetenschappelijk cen trum met een wereldreputatie. In 1924 kreeg het laboratorium een eigen behuizing aan de Kastanjelaan in Eindhoven, die sindsdien vérschillende malen werd uitgebreid, het laatst in 1955. Verdere mogelijkheden voor uitbrei dingen zijn er daar niet. Thans werken er bijna 300 academici, die terzijde wor den gestaan door vele assistenten, vak lieden en andere employé’s, tezamen meer dan 1200 mensen. De directie van dit onderzockingsinstituut, dat zich op vrijwel alle gebieden van wetenschap beweegt, wordt gevormd door prof. dr. H. B. G. Casimir, ir. H. Rinia en dr. E. W J. Verwey. 'e binaudheit sitte omdat harren soan lykas Anke en twa oare jongelju noch net thüskommen binne fan in hurdriderlj, kaem harren stille spel tige oan 't gemoed. In ekstra plomke fortsjinje ek Geart- sje, it tjinstfanke en Uulke de chauf feur foar harren flotte en geastige speL De soan Jaep foldie üs it béste yn it heftige toaniel mei syn heit. Sjoerd bie syn rol fan de earme, mar knappe skoal- master hwat mear bllibje moatten. Me- frou Tadema, Eelco fan Wierenga en Nelly (letter frou fan Jaep) si eaten har ren knap by de oaren oan. Allinnich de ftnderwizeres Mary v. d. Meulen wie net hielendal oan 'e mjltte. Oan ’e ein fan de joun brocht foar* sitter P. Lantinga tank (mei in blomke) oan frou Huizinga, dy’t troch sykte de rol fan frou Schuil—Kootje oernommen hie. Ta bislüt fornije wy noch, dat Hamer- sma it kapwurk en ’t Interieur de toa* nieloanklaeijing forsoargen en it orkest fan Johan dounsjen. De minister van volkshuisvesting bouwnijverheid heeft dezer dagen, meldt de voorlichtingsdienst van het mi nisterie, de gemeentebesturen ingelicht over de procedure betreffende de dé- blokkering van op het grootboek wo ningverbetering gestorte gelden. Ook in dien men ontheffing wenst van de ver plichting om gelden op dat grootboek te storten, moet deze procedure worden gevolgd. B. en W. geven hun beslissing binnen zes weken. De goedkeuring mag alleen worden geweigerd, indien de opgave van kosten feitelijk onjuistheden bevat. Voor deze groep sprak maandagavond i het Tweede Kamerlid de heer H. Kik- :ert over „Sociale vraagstukken van deze tijd”. Tot deze vraagstukken behoort vooral de verhouding van mens tot mens zowel individueel als collectief. Wat dit laatste betreft moet de verantwoordelijk heid van de werknemers jegens elkaar worden bevorderd en de verhouding tus sen werkgever en -nemer verbeterd. Be langrijk als sociaal vraagstuk is ook het maatschappelijk werk, en ook is daar de sociale wetgeving, waaromtrent de vraag mag gesteld hoe ver deze kan gaan zon der het evenwicht in het bedrijfsleven te verstoren. Spr. stond voorts stil bij de taak van de overheid ten opzichte der sociale vraagstukken, waarbij problemen als medezeggingschap, bezitsvorming en de welvaartsstaat aan de orde komen. „Onze taak als Christelijk Historische Unie is om naar het richtsnoer van de Heilige Schrift deze welvaartsstaat vorm te geven. Het is niet belangrijk in hoe verre dat lukt Belangrijk is of we gees telijk spankracht hebben om hieraan mee te werken. Als we dat doen, kunnen we zeggen dat we gezegend zijn ten zegen voor anderen”, aldus besloet de heer Kikkert Er volgde op deze rede een zeer leven dige discussie. Foar syn Jubileuni-ütfierings hie it Snitser Frysk Toaniel earst syn sin falie litten op in stik fan Schuitmaker. Hja woene nainmentllk graech in tige fleurich stik spyije en folie kar is dér net yn. Mar letter binne hja foroare en oergien op „Blau Bloed” fan G. Bos ga, in stik dat de earnstige kant fan it libben neist is, mar dér’t dochs ek sa- folle grapkes troch hinne rlnne, dat der sa nou en dan ek ris smaeklik lake wurde kin. den als de prachtige Grand Canyon, waar op de bodem van deze diepe vallei hun schilderachtige huizen staan. Ze heeft op haar zwerftochten uniek mooie kleurenfoto’s gemaakt, die men voor de tweede maal zou willen zien om nog die per in de psyche van deze mensen te kunnen doordringen. Hun dikwijls afwe rend arrogante houding fascineert de toeschouwer en men wil weten welke gedachten en gevoelens zich verbergen achter die prachtige gezichten waarin de lijnen geëtst zijn. Want nog meer dan dc indrukwekkende natuur, waar mej. Schouten vele foto’s van liet zien, inte resseert ons de mens die hier leeft. Mej. Schouten heeft dit verlangen ook volko men begrepen. Zij vertelde over het leven van deze mensen, hun cultuur uitinger en religieuze belevingen en gaf haar ge hoor zeer veel te genieten. Dinsdagavond sprak in zaal Hanen- bujM mej. Lucy Schouten voor het Nut over Indianen in Amerika, die zij opge zocht heeft in de dikwijls moeilijk toe gankelijke reservaten waarin deze men sen leven. Mej. Schout, n was niet het proto-type van de vrouw van wie wij zulke avontuurlijke reizen verwachten. Ze bleek een jong meisje te zijn dat ver bijsterend gemakkelijk sprak over haar zwerftochten door de Zuidwestelijke sta ten van Amerika zoals een leeftijdgenote zou vertellen over een reisje door Zwit serland. Misschien was het jammer, dat ze niet wat meer losliet over haar per soonlijke gedachten en ervaringen. Hoe waren b.v. de Indiaanse kinderen die de prachtige tekeningen maakten voor haar verzameling, welke gesprek ken had zij met de opgroeiende jeugd? Dit is overigens de enige op merking, die geen aanmerking wil zijn, die men over deze zeer boeien de lezing zou willen maken. Op ’e earste ütfiering, justerjoun yn Amicitia (joun is de twadde) hat wol bliken dien dat dy kar net sa min west hat. De groatfolle seal hat mei greate oandacht en folie nocht nei it stik sjoen. It jowt wol gjin problemen dy’t nea earder oer ’e fuotïjochten brocht binne, dochs de aide skiednis fan de jongeman fan rike alden dy’t net mei it earme famke trouwe mei of (en yn dit stik seis „en”) it biswier fan de heit mei jild tsjin in boask fan syn doenter mei in earme jongkeardel, mar it boeit de minsken tige. It lit it bloed nam- mentlik hiel forskillend sprekke. By de heit Hindrik Jabiks Tadema, direkteur fan in greate fabryk foar redens, troch syn greatskens op syn Md aedlik skaei en syn forachtsjén fan de arbeiderslju, by syn soan Jaep, studint to Delft en syn dochter Anke, dy, mei troch it gce- de foarbyld fan Maei, assistente yn ’e hüshaiding fan de Tadema’s, leafde en in goed ynboarst heger achtsje as jild en stén. En dat soks der by Je minsken wol yn wol (op it toaniel alteast) biwiisde wol de oandacht hwer’t it stik mei folge waerd, it ffile hantsjeklappen nei elts fan de trije bidriuwen en nei ófrin üt 'e petearen fan de bisikers ünderinoar. Foar in great part lykwols wie dat mei to tankjen oan it goede spel dat de spilers en spylsters Onder lieding van Jan Muurling joegen, De swiere haed- rollen fan de heit Tadema, Anke en Maei waerden fan de hear Staphorsius en de dames Tr. Dantuma en frou J. Dan- tuma—Schurer fortsjinstlik spile. Anke hie yn it léste bidriuw seis treflike mo- minten. Fan de oare rollen neame wy bl- nammen dy fan Winkelman (G. Frit- sma) en Frou Winkelman (frou Huizin ga). Foaral yn it twadde bidriuw as hja USBRECHTUM. Dinsdagavond hield het Koningin Wilhelminafonds af eling IJsbrechtum op initiatief van de Vrjz. Vrouwenvereniging IJsbrechtum, Tirns en Tjalhuizum een interessante film avond in de consistorie van de Ned. Herv. kerk. De bijeenkomst werd ge opend met een woord van welkom door Mevr. Brink tot de talrijke aanwezigen en met het zingen van het eerste vers van Gezang 180. Daarna werd de avond verder geleid door de heer Ger brandy uit Nijland, die de indeling van de avond meedeelde en het doel er van. Eerst werd een geestig filmpje gedraaid over het kindercircus de Regenboog, wat heel aardig en interessant was. Daarna hield dokter W. A. J. Hoogwater een korte inleiding over „Kanker en kankerbe- «trgding”. waarna de pakkende kanker- bestrijdingsfilm „Er is een tijd van ko men en gaan” vertoond werd. Na 't ge bruiken van een kopje thee werd nog een filmpje vertoond over de haring vangst, waarna de heer Hibma, di- strictsbestuurder van de drie Noorde lijke provincies een opwekkend woordje sprak, waarin hg de aanwezigen, voor zover ze het nog niet waren, uitned’^de donateur te worden van het Koningin Wilhelminafonds, Op de dinsdag 19 november 1957 ge houden Districtsbestuursvergadering der Nevcbo District 1, is met algemene stem men besloten mevrouw E. Kanvan der Horst te Sneek, secretaresse van de af deling Snoek der Nevobo, te benoemen als lid van Verdienste van District 1. Dit is het eerste lid van verdienste van ge noemd Dlstiict. Mevrouw Kan legt haar functie als secretaresse van de afdeling Sneek, met december 1957, noodge dwonsen, neer, wegens vertre’: naar el ders. Van het begin van de volleybal sport, nu tien jaar geleden, r et een kleine ondei breking, heeft zij de volley balsport gediend, georganiseerd en ge leid. Al deze tien jaar heeft zij voor de volleybalsport op de bres gestaan en ’1 is een kroon op haar werk, dit beloonc te zien met de benoeming als lid van verdienste van District 1. Van Den Haag is principiële toestem ming ontvangen voor de bouw van een verpleeghuis met een capaciteit van 10C bedden, aldus wordt meegedeeld door I het bestuur van het prot. ziekenhuis te Drachten. Bovendien kwam er ook toe stemming binnen voor de bouw van een nieuw ziekenhuis, dat een capaciteit van 300 bedden zal bezitten. Het zal evenwel nog wel enige tijd duren voor met de uitvoering der plannen wordt begonnen. In de laatste oorlog is echter wel ge bleken dat deze mensen eigenlijk tot de vergeten groepen behoren, 90 sprak b v. geen Engels, en de regering streeft ei nu naar hun een betere schooloplei ding te geven zodat zij zich, als zij dat wensen, kunnen handhaven in de maat schappij van de blanken. Dikwijls echter wensen de geïsoleerd levende Indianen van New Mexico en Arizona deze aan pi'Ssmg niet. Spreekster toonde de foto van een jonge vrouw met een zeer intelligent ge zicht die een opvoeding in de „beschaaf de” wereld had gehad en teruggekeerd was naar haar stam omdat ze waar schijnlijk toch de oude gebruiken niet kon missen Ook de „schelpen-vrouw”, hoofdpersoon van een religieus puber teitsfeest, een meisje dat een westelijke opvoeding had gehad en oorspronkelijk sceptisch tegenover het ritueel stond, raakte tijdens dit feest in ’n zuiver gods dienstige vervoering en was in deze uren weer èèn met haar volk. Treffende bijzonderheden vertelde mej Schouten over het leven van deze Indi aanse stammen, die hun woongebieden hebben in moeilijk toegankelijke gebie- De voorzitter, mr. Van Bottenburg, sprak zijn grote vreugde uit over de groei met 20 van het departement en dankte de vele leden voor hun aanwe zigheid op deze avond die samenviel met een belangrijk concert zodat de keuze moeilijk was. des middags van 1.30 tot 5 uur en des avonds van 7 tot 9 uur houdt de Open bare School voor Moeilgklerende Kinde ren alhier in de school een tentoonstel ling van door de kinderen gemaakte produkten op het gebied van de vele vormen van handenarbeid en handwer ken. Tevens ligt het schriftelijk werk der kinderen op deze dag ter bezichti ging. De tentoonstelling wordt zo ingericht, dat de produkten der kinderen in hun eigen lokaal werden tentoongesteld, zo dat de bezoekers een beeld krijgen, wat de kinderen van de verschillende leef tijden presteren op de diverse gebieden. Wij wekken een ieder op deze tentoon stelling met een bezoek te vereren. Het „Sylvia-Ballet” van Léo Delibes, dat direct op Sibelius’ opus aan de oeurt kwam, deed als compositie wat bleek en Ook de, overigens goede vertolking was, wat samenspel betreft, hier en daar minder gaaf dan het eerste nummer. De proloog uit de opera „Paljas” van Ruggiero Leoncavallo kon ons als zodanig veel beter voldoen. Bovendien zong Hen ry Blackmon met zijn fraaie stem de solopartij op schier onnavolgbare wijze Het allerbest echter vonden wij hem als vertolker van het eigen lied, nl. in de drie Negro Spirituals. Blackmon be sloot zijn onvergetelijk optreden met de prachtig gezongen aria „I got plentj o’nuttin” uit Porgy and Bess” var Gershwin, welk nummer na de geestdrif tige ovatie door het entoesiaste publiek herhaald werd. De begeleiding (door Salten zelf be werkt) was correct en ad rem, doch meermalen te overheersend. Het Frysk Orkiest besloot met de vier delige ballet-suite „Gayaneh” van Khat chaturian. Deze muziek, welke soms, ook wat de instrumentatie betre-., aan De bussy. en Ravel doet denken, is steed: boeiend, ook in ritmisch opzicht. Daarbi kleurig georkestreerd. De verklanking was in een woord subliem van Ons Te Arnhem is 3 maanden geëist tegen de 30-jarige J. G. te Rijssen, die deze zomer tijdens het baden in de Waal het 18-jarige meisje J. v. d. V. uit Ochten had vastgegrepen en meegenomen naar een dieper gedeelte van de rivier, of schoon noch hjj noch Let meisje kon zwemmen; daar liet hij het meisje, toen hij zelf in gevaar kwam, los en het ver dronk. Hem werd grove schuld ten laste gelegd. Op het stationsplein te Almelo is de 54-jarige H. J. S. uit Vroomshoop ge dood toen hg een chauffeur te hulp schoot bg het starten van zgn auto. S. viel en overleed aan een schedelbasis- fractuur. Het slachtoffer van zijn hulp vaardigheid laat een echtgenote met 8 kinderen achter. Het Actie Comité heeft bericht ont vangen dat St. Nicolaas zaterdag middag om half drie met de Ulster boot bg de Waterpoort aankomt. Daarna maakt hij een rondrit door de stad langs de volgende route Lemmerweg, Hoogend ZZ, Grootzand OZ, Schaapmarktplein, Nauwe Burg straat, Wgde Burgstraat, Oosterdgk, Jousterkade, Kieinzand NZ, Singel (middenbaan), Hoogend NZ, Oude Koemarkt, Oud Kerkhof, Martini- plein, Stationsstraat, Dr Boumaweg, Parkstraat, Wijde Noorderhorne, Kruizebroederstraat, Nauwe Burg straat, Schaapmarktplein, Leeuwen burg, Waagplein, Marktstraat. Om kwart voor vier wordt de Sint door het Gemeentebestuur op het stadhuis ontvangen, waar hij op het bordes eerst weer zal luisteren naar de zang van de schooljeugd. Hst orkestprogramma bestond uit wer ken van Delibes, Leoncavallo, Khatchatu rian en Sibelius. Jean Sibelius, Finlands beroemde com ponist, werd in 1835 geboren en overleed op 20 september j.l. op 91-jarige leeftijd. Reeds als kind kwam zijn groot talent aan het licht. Toen hij 10 jaar war schreef hij zijn eerste compositie. Aan vankelijk studeerde h;' rechten, maar la ter besloot hij zich geheel aan de muziek te wijden. Hij bezocht daartoe het con servatorium te Helsingfors, de toenmali ge naam voor Helsinki. Later studeerde hij nog in Berl'in en Weenen. Sibelius’ typisch Noordse muziek schouwt men in brede kring als voortzetting van de grote klassieke ditie, doch niet overal. In Frankrijk en Italië heeft men er weinig waardering voor, doch in Scandinavië rekent hem tot de grootste componisten. In de belangrijkste werken van deze componist komen zijn grote bewondering voor de natuur en zyn vaderlandsliefde tot uiting. Sibelius schreef meer dan honderd werken, waaronder 7 symfo- nieë.i symfonische gedichten, etc. Een der bekendste symfonische gedich ten is zijn „Finlandia”, waarmee het Frysk Orkest het progrmma opende. Met deze uitnemende inzet wist het orkest, onder Salten’s degelijke leiding, veel eer in te leggen. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is aan mr J. Oppedjjk, burgemeester van Ijlst, met ingang van 1 december eervol ontslag verleend. Ir een op 29 november te houden vergadering zal 's avonds om 8 uur of ficieel afscheid worden genomen. Mr. J. Oppedgk was sinds 1 januari 1947 burgemeester in IJlst. Ook was hg waarnemend kantonrechter in het kan ton Sneek. liedjes, afgewisseld door praatjes en kolder. De critici z(jn unaniem van mening d&t dit de beste voorstelling is, die Toon Hermans tot nu toe gegeven heeft. Alleen reeds zijn parodie op de goochelaar is de moeite van een bezoek ten volle waard. Na de tournee door Ne derland zal een tournee door het bui tenland volgen. Zie voor kaartverkoop en plaatsbe spreking de advertentie In dit blad. kapwurk Bok de mesyk, i c -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1