Raad van Ijlst behandelde de gemeentebegroting 1958 Rentespaarbrieven van 2 december af verkrijgbaar Interessante tentoonstelling in de Openbare B.L.O. school IJLST WYM BRITS ER A DEEL van en 1 Zaieicaf tucrit Sint Nicolaas 537e NED. STAATSLOTERIJ Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 28 nov. 1957 112e jaargang no. 95 Redakteur: L. KIEZEBRINK DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Verpletterd Geslaagd Auto-ongeluk vergde twee slachtoffers Oostenrijks jongetje verongelukt I Spaarder kan op besteding der gelden invloed oefenen 65 jarig huwelijksfeest Bevestiging en intree ds Stado J. Verveld Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD Middenstands- 11477, 8600, 5781, Subsidies. Huurverhoging. dit 1 zal waarop ƒ15000— 13318. 5000. Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen far macie mej. E. A. Wiegman van Sneek. zonder heer Administratie: Comb Drijfbout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Kedaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 2872. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS VI De Hoge pryzen en uitgelote num mers van te Sneek verkochte loten. Vlak voor de katholieke kerk te Steg- gerda is een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een 12-jarig jongetje het leven heeft gekost. Het jongetje, een Oosten rijks logeetje van de familie Kroon te Peperga, afkomstig uit Innsbrück, fietste zoals elke morgen, van Peperga naar Steggerda, waar hij voor schooltijd de kerk pleegde te bezoeken. Achter hem reed een tractor met aanhangwagen van de heer Nijholt uit Peperga, daarachter reed een bus van de N.T.M. Het jongetje stak de weg over om naar de kerk te gaan, juist op het moment dat de bus de melkwagen zou inhalen. Hg werd door de bus gegrepen en op slag gedood. Zaterdag maakt St. Nicolaas weer een rondrit door de binnenstad. Om 14.30 uur vertrekt de goedheilig man van Hotel Hanenburg en de route welke hij dan volgt luidt: Wijde Noorderhorne, Kruizebroe- derstraat, Nauwe Burgstraat, Schaap- marktplein, Grootzand WZ, Groot- zand OZ, Suupmarkt ZZ, Kleinzand ZZ, Jousterkade, Oosterdijk, Wijde Burgstraat, Nauwe Burgstraat, Schaap- marktplein. Leeuwenburg ZZ, Markt straat, Nauwe Noorderhorne, Wijde Noorderhorne, Hanenburg. Het chr. muziekcorps Harmonie zet de- rit luister bij. Maandag was het feest in Nieuw Frittemahof. De heer en mevr. Vrolijk —van der Ley vierden daar nl. hun 65- jarig huwelijksfeest. De driekleur wap perde aan de vlaggemast in de tuin en in de grote conversatiezaal werd door alle bewoners en bewoonsters dit bijzon dere en heuglijke feit op feestelijke wijze mee gevierd. Een dergelijk jubileum is in Nieuw Frittemahof nog niet eerder voorgekomen. Enige dames bestuurs leden van - echtpaar middag Voor de berekening van de rente over de hoofdsom is uitgegaan: voor rente- spaarbrieven, welke op 1 september 1962, dus na 4 jaren 8 maanden, ter inwisseling worden aangeboden tegen 125 van 5 per jaar; voor de rente- spaarbrleven, welke op 3 januari 1966. dus na 8 jaren, ter inwisseling worden aangeboden tegen 150 van 5% per jaar; voor de rentespaarbrieven, welke op 2 januari 1971, dus na 13 ja ren, ter inwisseling worden aangeboden tegen 200 van 6 per jaar. Voor de berekening van de rente over de rente is van 4 uitgegaan, hetgeen mede in het licht van het historisch ver loop van de rentestand redelijk wordt geacht. Voor de vervroegde aflossing per 1 maart 1968 tegen 175 is de rente over de hoofdsom op 6 gesteld, de rente over de rente op 4 terwijl als ver goeding voor de vervroegde aflossing circa iy2 extra is berekend. Indien de rente over de hoofdsom en de rente over de rente in één percentage worden uitgedrukt, wordt uitgekeerd bg opvraging na 4 jaren 8 maanden on geveer 4.9%; bg opvraging na 8 jaren ongeveer 5.2 bij opvraging na 13 ja ren ongeveer 5.5 tuigde zelfs van een kunstzinnige aan leg van de maker, wat ook in het boet seerwerk van deze nu oud-leerling naar voren kwam. Overigens worden wat de handenarbeid betreft, zoveel mogelijk gebruiksvoorwerpen vervaardigd, niet alleen huishoudelijke, maar ook speel goed, dat eveneens in ruime mate ge ëxposeerd werd. Deze handenarbeid wordt ook be oefend op de Avondschool voor oud- leerlingen en met hen gelijkstaan- den, welke aan de school verbonden is. Alleen voor jongens helaas. Voor de meisjes bestaat die gelegenheid niet meer. De wenselijkheid echter wel. Evenals van een werkinrich ting voor de oud meisjes-Ieerlingen van de afdeling debielen en imbe cielen. De heer Groenveld merkt tijdens de behandeling op: Ik meende dat de wet- houderssalarissen op f400 waren vast gesteld. Is dat nooit goedgekeurd? De Voorz. herinnert zich niet dat het be stuur daarover een brief heeft ontvan gen. Maar we kunnen informeren hoe dat zit. Bg het punt verlichting en verwar ming informeert de heer Jansma naar de verwarming van de kluis. De Voorz. antwoordt dat de kluis nu een droog- apparaat heeft. Kosten per vulling f20. *t Bevalt best. Bij de post straatverlichting merkt de heer Walinga op: De werkelijke uitgave bedroeg ruim f 4000. Nu wordt er f 8000 geraamd. Hoe komt het dat deze post zo belangrijk veel hoger is? De Voorz. ant woordt dat er in de gehele gemeente thans kwikverlichting is aangebracht. Het aantal lampen en nachtbranders is belangrijk uitgebreid en de tarieven van het P.E.B. zgn veel hoger. We weten de werkelijke uitgave nog niet. Dit is het geraamde bedrag. Als de heer Stienstra zegt, dat de straatverlichting nu prima is, zegt de Voorz.: We mogen blij zgn dat we ze hebben. De verlichting is nu heel redelijk. Bg de post subsidie gswegencentrale vraagt de heer Jansma nadere inlichtin gen. De Voorz. is vol lof over het in stituut. Het wordt uitstekend beheerd. Het is heel gewenst dat ze de subsidie elk jaar krijgen, dan kunnen ze wat op zij leggen, wat kapitaal vormen als er geen ijs komt. De heer Walinga wil graag weten of ook de burgerg geregeld bijdraagt. Volgens de Voorz. gaat dat wel. Bij de post onderhoud toren enz. vindt de heer Jansma de geraamde f 200. wel wat weinig. De Voorz.: Er moet dit voorjaar nogal wat uitgevoerd worden, maar we kunnen geen leidekker krijgen. Ook de wijzerplaat moet worden bijge werkt. Bij onderhoud wegen en voetpaden vraagt de heer Stienstra of deze post ad 5750.al uitgevoerd is. De Voorz.: Die moet nog uitgevoerd worden. We kunnen nu niet zulk een grote beurt geven als er nodig is. Het blijft wat oplappen. We 'Zullen echter overleg ple gen. Het kan tegenwoordig wel zo ge maakt worden dat het vooreerst niet meer nodig is. De heer Stienstra: Is het de bedoeling dat op de Stadslaan het as falt blgft? De Voorz.: Ja. Het kan nu ook wel stroef gemaakt worden. Bij de post onderhoud en bediening van klokken, uurwerken e.d. vraagt de heer Jansma naar de verhoging van deze post, waarop de Voorz. zegt: Deze post staat in verband met post 170. We willen ook schilderwerk laten doen en de wijzerplaat onder handen laten ne men. Bg post 192 zegt de heer Jansma: zo zachtjes aan verdwgnt deze post. Volgens de Voorz. wacht dit op de nieu we brug. Maar aan de nieuwe brug moet de nieuwe burgemeester maar eens zijn krachten wijden. Bij de post subsidie en bijdragen aan militaire tehuizen wil de heer Groenveld geacht worden tegen te hebben gestemd. Bg post 343a breekt de Voorz. een lans voor deze instelling. De Fryske Akademy is wel van zoveel belang dat dit verantwoord is. De bijdrage is be doeld voor de noodzakelijke verbouwing. De raad is het hiermee wel eens. Kapitaalsdienst. Bij het punt: kosten krotopruiming die p.m. vermeld is, vraagt de heer Jansma: Is het de bedoeling meer krot ten op te ruimen? Waarop de Voorz. antwoordt: We kunnen dit nog niet overzien. Als er krotten leeg komen, kan tot opruiming worden overgegaan. We hebben in de laatste jaren al heel wat opgeruimd. De heer Stienstra vraagt of er ook een post is uitgetrokken voor het gym- nastiekterrein. De Voorz.: Dit zal bij ontwikkeling I ^andwerkproducten, waarop de maak sters terecht trots mogen zgn. Maar ook hun onderwijzeres voor wie het een -’/rote voldoening moet zijn dat haar pu pillen toch zo iets kunnen presteren, lat geldt trouwens voor het gehele per soneel van deze en alle soortgelijke scholen voor wie het onderwijs aan de geestelük minder begaafde kinderen een roeping is. welke ze met veel toewijding Bij verbouwingswerkzaamheden aan de „Hollandia’’-fabriek in melkproduc ten te Scharsterbrug heeft zich een ern stig ongeval voorgedaan, dat aan de 22- jarige bouwvakarbeider Paulus Alma uit Bolsward het leven heeft gekost. Op een gegeven moment stond Alma onder een buitenlift, die bij deze werk zaamheden werd gebruikt en door hem werd bediend. Een andere arbeider, in de veronderstelling dat de lift op de grond stond en door een vrachtwagen in zijn uitzicht belemmerd, maakte plotseling de lift los, waarmee het gevaarte werd ge hanteerd. De zware lift schoot naar be neden en kwam terecht op Alma, die op slag werd gedood. Het slachtoffer was getrouwd en laat twee kinderen na. SCHARNEGOUTUM. Ds Stado Verveld, voorheen predikant van de doopsgezinde gemeente van Den Hom in Groningen zal zondagmiddag 22 de cember a.s., na ’s morgens te zijn be vestigd door ds P. J. Lambooy van En schedé, zijn intrede doen als predikant van de Gereformeerde Kerk van Schar- negoutum, waar hij de opvolger wordt van ds J. P. Dondorp, die op 27 oktober van dit jaar naar Hattem is vertrokken. Ds Verveld werd op 4 januari 1906 uit een doopsgezind geslacht te Hooge- zand geboren en werd op 1 februari 1929 bevestigd als voorganger van de Belgische Nationale Protestantse Kerk van Leuven. Een jaar later vertrok hij vandaar naar Brugge. Na zgn terugkeer in Nederland deed ds Verveld op 20 ok tober 1935 zijn intrede als predikant van de doopsgezinde gemeente van Blokzijl, vanwaar hij op 1 december 1940 naar Den Horn vertrok. In deze gemeente ging ds Verveld op 1 november van het vorige jaar over naar de Gereformeerde Kerken in Nederland. Nadat hij op 4 september van dit jaar na een colloqui um doctum door de classis Grootegast was beroepbaar gesteld in de Gerefor meerde Kerken in Nederland ontving hij een drietal beroepen, nl. naar Dus- sen in Noord-Brabant, Zoutkamp en naar Scharnegoutum, waarvan het laat ste door hem werd aangenomen. Met een enigszins feestelijk tintje, koffie met koek en een sigaar of siga ret, zette de raad zich maandag aan deze laaste der werkvergaderingen in 1957. Aanwezig zijn de Voorz. Burge meester Oppedijk en vgf van de zeven raadsleden als de Voorzitter op de ge bruikelijke wijze opent. De notulen zul len de volgende vergadering worden vastgelegd. Er zijn een vijftal ingeko men stukken, een viertal goedkeuringen van genomen raadsbesluiten, mededeling van de Voorz. dat ter secretarie tot tij delijk ambtenaar is benoemd in de plaats van R. de Vries de heer K. v. d. Meer van Scharnegoutum en een schrij ven van Ulster ambachtslieden waarin ze de Raad verzoeken in het vervolg eerst te overleggen met de plaatselgke bedrgven vóór verschillende werkzaam heden worden opgedragen aan patroons buiten IJIst. De raad neemt alles voor kennisgeving aan en stelt het laatste adres in handen van B. en W. om advies. Vervroegde aflosbaarstelling van de zijde der vennootschap van alle nog uit staande rentespaarbrieven is alleen toe gestaan per 1 maart 1968 tegen een koers van 175 De rente, ingaande 1 januari 1958, is begrepen in het aflossingsbedrag. De houder kan met inachtneming van een termijn van drie maanden aflossing vorderen en wel per 1 septem ber 1962 en per 3 januari 1966 tegen een koers van 125 resp. 150 De opbrengst van deze lening zal wor- deh uitgeleend aan gemeenten om te wordeii gebruikt voor de financiering van de woningbouw, alsmede van de met de woningbouw in ruime zin samen hangende werken van dringende aard, w.o. mede begrepen de bouw van scho len. Deze leningen zullen voor 13 jaar fix aan de gemeenten worden aangebo den. Een speciale regeling met de Staat kon worden getroffen, welke voorziet in de liquiditeitsmoeilgkheden, welke voor de Bank kunnen voortvloeien uit de omstandigheid, dat houders van de rentespaarbrieven op 1 december 1962 of 3 januari 1966 aflossing vorderen. De stukken zgn verkrijgbaar van 2 december 1957 tot 1 maart 1958 be houdens wijziging van laatstgenoemde datum bij de kantoren van de Rot- terdamsche Bank. De Twentsche Bank, Amsterdamsche Bank, Heldring Fier- son, Incasso-Bank, Lippmann Rosenthal Co., R. Mees en Zoonen, Nationale Handelsbank. Ned. Handel-Mg., H. Oyens Zoon, Pierson Co. en Hope Co; alsmede bij de Ned. bank, de Coöp. Centr. Raiffeisenbank te Utrecht én de Coöp. Cent?. Boeren leenbank te Eindhoven; voorts ten kantore van de Vennoot schap, en bovendien, alleen in stukken Huishoudelijk onderwijs. Het huishoudelijk onderwijs voor de meisjes neemt op deze school ook een belangrijke plaats in. Zij beschikt daar voor ook over een modern ingerichte keuken, waarin geregeld maaltijden voor de leerlingen worden klaar gemaakt. De verschillende groepen eten nl. om beur ten in de school. Verder krijgen de meis jes hier het gebruikelijke handwerk- onderwijs, maar ook voedingsleer en kinderverzorging. Babykleerjes e.d. wa ren dan ook ruim op deze tentoonstel ling vertegenwoordigd. De, afzonderlijke, afdeling voor debie len en imbecielen was ook te bezichti gen. Het spreekt vanzelf dat hier door de leerlingen eenvoudiger werk wordt verricht, maar toch lagen er op enkele tafeltjes fraaie, nauwkeurig uitgevoerde kaart binnen de daarop vermelde ter mijn door de deelnemer rechtstreeks aan de Bank wordt ingezonden, zal met deze voorkeur rekening worden gehouden. van ten goede moet komen. Indien deze brief- Maandag heeft Prof. Mr. J. P. Oud afscheid genomen als hoogleraar in het staats recht aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Foto: De voorzitter van de Tweede Kamer, Mr. L. Kortenhorst en echtgenote drukken Prof. Oud de hqfid tijdens de afscheidsreceptie. Bij de diverse aanvragen om subsidie is de Voorz. van mening, dat de raad dit niet te ver moet uitstrekken. De raad vindt dit juist, alleen bij het ver zoek om subsidie stichting Mil. Teh. van het Humanistisch Thuisfront verklaart de heer Groenveld dat naar zijn inzien de gemeente hier geen taak heeft. Hij is tegen steun aan alle dergelijke instellin gen. en oudere jongens keurige staaltjes handenarbeid te bewonderen, o.a. lectuurstander, boekenplanken en kenkastjes, die de stelling van het Hoof d de heer H. Boomsma bevestigden, dat deze kinderen met hun handen stellig niet minder, ja vaak zelfs beter zijn dan die van de gewone scholen en de ambachtsscholen. En dit geldt ook voor het handwerken, naaien en borduren van de meisjes, waarvan men zich in de daarvoor bestemde lokalen kon overtui gen. Het tempo van de ouiwmn'umj ligt echter veel lager. Natuurlijk heeft men ook op deze scholen de nuances tussen zeer goede goede en minder goede leerlingen, maai doorelkaar genomen zijn de resultaten van het onderwijs, gezien deze tentoon stelling, zeer bevredigend. Dat consta teerden we wel in ’t bgzonder bij het tekenwerk van de oudste groep jongens, roeping is. welke ze Het schilderstukje van het Pikmeer ge- en geduld vervullen. Gemeentebegroting 1958. Aan de orde is nu de gemeentebegro ting dienst 1958. Aan de algemene be schouwingen nemen slechts een paar sprekers deel. De heer Jansma zegt: vroeger stelde men er een eer in de be groting sluitend te maken. Het kwam met dikke letters in de krant. Is dit nog zo, of vindt men het niet zo heel erg als de begroting niet sluit? Vroeger, zegt de Voorz., had je zelf standige gemeenten. Maar door de poli tiek der regering, denk aan Lieftink, is de zelfstandigheid de nek omgedraaid. Het is nu zo, dat je bij de instanties die geld moeten verschaffen, moet zeggen wat je nodig acht. Zo wil men van ho gerhand de initiatieven overnemen. Het ligt nu wel even anders dan toen wg aangewezen waren op wat we zelf aan geld inden. Nu moeten we het gevraag de voor ons zelf degelijk verantwoord achten en ook rekening houden met de stand der algemene rijksfinanciën. We kunnen dus maar niet raak uitgeven. Het is dus zo: dit achten we strikt no dig. Natuurlijk moeten we evengoed trachten een sluitende begroting op te zetten. De heer Groenveld is van mening dat dit niet bij Lieftink is begonnen. Hij draagt aan de sanering der gemeente- financiën geen schuld. De opzet was niet de gemeentelijke autonomie de nek om te draaien, maar het centraliserende systeem leidde hiertoe, zegt de Voorz. Ze zeggen: dit en dat is nodig voor een normaal bestuur. De grotere staatsbe- moeiiing brengt een grotere versmel ting van staat en maatschappij. De heer Stienstra vraagt naar de grootte van IJIst. Hoe staat het met het aanal ge zinnen? De Secr.: We hebben al 1540 inwoners gehad. Het aantal gezinnen is nu plm. 440, vroeger plm. 300. De heer Stienstra: de autonomie der gemeenten is dus zeer beperkt. Ze kunnen feitelijk niet meer op zichzelf bestaan. Ik vind het geen ramp voor de kleine gemeenten, zegt de Voorzitter. De tendens van ho gerhand is: ook de kleine cellen van het organisme moeten krijgen wat ze voor hun gezondheid nodig hebben. Maar de initiatieven blijven hier liggen. Als we niets doen krijgen we niets. We heb ben een andere, maar evengoed belang rijke functie gekregen. Hierna worden de vele hoofdstukken met de ruim 600 posten en de nodige bijlagen in vlot tempo afgehandeld. j niet eerder Enige dames bestuurs- Pro Senectute kwamen het eveneens gelukwensen. De was gereserveerd voor familie leden om het diamanten feest mee te vieren. Van heinde en ver waren ze op gekomen en het was zeer gezellig. Er is nog al heel wat „gezeild” ook, want de oude heer Vrolijk gold in zijn goede jaren voor oen van de beste zeilers in onze stad, die in diverse schepen en klassen, het laatst in de zgn. D-klasse, hij weet zelf niet meer hoeveel prijzen heeft gewonnen. In verband met de hoge leeftijd van het diamanten paar is aan dit feest vooraf geen ruchtbaarheid gegeven. De heer en mevr. Vrolijk zijn beide 89 jaar en hoewel ze nog een goede gezondheid genieten al wordt het lopen minder zou te veel bezoek en feestbetoon voor hen te vermoeiend geweest zijn. van f 25.nominaal, bg alle Postkan toren in Nederland. De rentespaarbrieven kunnen door be middeling van iedere georganiseerde bank, kassier of commissionair in ef fecten in Nederland worden betrokken Bij betaling na 15 januari 1958 zal rente in rekening worden gebracht. Bij alle postkantoren in Nederland worden eveneens geduren de periode, waarin de rentespaarbrieven verkrijg baar zijn, bouwzegels ter waarde van f5.— ten verkoop beschikbaar gesteld, alsmede kosteloos bouwspaarkaarten, waarop de bouwzegels kunnen worden geplakt. Tegen inlevering van een bouwspaarkaart met 5 of 10 bouwzegels kan (kunnen) bij alle postkantoren in Nederland 1 resp. 2 rentespaarbrieven van f 25 worden verkregen. De rente zal bij inwisseling na 15 januari 1958 moe ten worden bijbetaald. Officiële notering wordt aangevraagd Aan de rentespaarbrieven zal een briefkaart zijn gehecht, waarop elke deelnemer kan invullen aan welke ge meente (n) 60 van de opbrengst zijn deelneming naar zijn oordeel Een van de gewonden van het auto- ongeval bg Rottevalle, dat zaterdag avond het leven kostte aan de heer P. de Jong uit Heerenveen, is in het Prot. Ziekenhuis te Drachten overleden. Het is de 45-jarige heer J. v. d. Woude, grossier te Gorredgk. 12946, 17941, 19647. 2000.— 2002, 13136, 16242, 16643, 18923. 1500.— 2327, 8336, 15430, 18816, 19111. 1000.— 3095, 5781, 6521, 7209, 7513, 7651, 8862, 8993, 9457, 9732, 10806, 10821, 13036, 13736, 13782, 15722, 17386, 17541, 17787, 17927, 18876, 21833. 400.— 9126, 9177. 200.— 9170. Eigen geld 1034. 1061, 6115, 6146, 9125, 9134, 9141, 9165, 11471, 11512, 16697, 16698. Nieten 1033 1040, 1050, 1051, 1059, 1070, 1072, 1090, 1091, 6114, 6117, 6120, 6121, 6122, 6126, 6128, 6129, 6140, 6147, 6148, 6152, 6154, 6173, 9132, 9139, 9151, 9152, 9158, 9166, 11470, 11473, 11484, 11500, 11511, 11514, 11516, 15981, 15985, 15991, 16673, 16685, 16686, 16688, 16706, 16711, 16724, 16731. Op uitnodiging van de regering zal de Bank voor Nederlandsche Gemeenten overgaan tot de uitgifte van een tweede nationale woningbouwlening tot een zo danig totaalbedrag als tot 1 maart 1958, behoudens wijziging van deze datum, za. worden geplaatst, bestaande uit Rentespaarbrieven 1957. De stukken groot 500.100.en 25.nominaal worden a pari uitge geven en zgn aflosbaar op 2 januari 1971 tegen een koers van 200 Houders van de rentespaarbrieven kunnen gedurende de looptgd aflossing vorderen en wel per: 1 september 1962 tegen een koers van 125%; 3 januari 1966 tegen een koers van 150 De volgende punten worden veel discussie afgehandeld. De Groenveld stelt een vraag in 't algemeen. Hoe denkt u over de regeling van de minister omtrent een algemene huur verhoging? De Voorz.: We hebben ad vies gevraagd en moeten nu afwachten of de minister er mee accoord gaat. Komt er een wijziging dan wordt later wel verrekend. De heer Stienstra: Van complex woningen komen steeds klachten, hokken verzakken. De Voorz.: Er zijn geen palen geslagen tot het zand. Men meende dat ze het wel zouden houden. Ik geloof niet dat het erger wordt. De heer Wassenaar beaamt dit. Bij het punt straatnamen zegt de Voorz.: We hebben gemeend namen te moeten geven van mensen die in de ge schiedenis van IJIst belangrijk zijn ge weest. We menen dat aan Jan Nooitge- dagt zeker ook een straat toekomt. De familie Nooitgedagt is er zeer op ge steld. De heer Jansma: Ik kan me heel goed verenigen met deze naamgeving. Maar ik zou graag zien, dat we aan de noord, kant van de Stadslaan een andere pro cedure volgden. De Voorz.: dan moet de raad maar met een initiatief komen. Met algemene stemmen wordt beslo ten de nieuwe straat ten westen van de W. M. Oppedgkstraat de Jan Nooitge- dagtstraat te noemen, naai- de stichter van het grootste industriële bedrijf in MIst en verder de naam Jurjen Hoo- mansstraat te geven aan de straat lo pende van de Stadslaan tot het Stoom. Hierna valt de hamer voor het laatst. De afscheidsvergadering zal in ver band met de ruimte, gehouden worden in het speellokaal van de kleuterschool, vrijdagavond 8 uur. bouwterrein worden ondergebraebt, evenals aanleg beplantingen en post 552. Met het oog op renteverlies komt dit niet op de kapitaaldienst maar de ge wone dienst. Anders wordt het te duur. De post reorganisatie van de gemeen- tereiniging verwondert de heer Groen veld. Er blijkt uit dat niets zal worden uitgegeven. De Voorz. licht dit toe. Er is slechts toestemming verkregen om één wagentje aan te schaffen en dit wagen tje wordt betaald uit post vorig jaar. De heer Jansma informeert naar de aanleg riolering langs terrein gemeen- terelniging p.m.) Dit is al gebeurd, zegt de Voorz. En de heer Walinga voegt er aan toe: En het is aanmerke lijk opgeknapt. Het is veel verbeterd! zegt de Voorz. en het heeft niet veel geld gekost. Post 592 over „De Rat” bevredigt mij niet, zegt de heer Groenveld. Die oude molen staat nog altijd renteloos. Er is hier grote behoefte aan bergruimte voor zeilscheepjes. Is het niet mogelijk ze daarvoor te gebruiken? Ze geeft dan inkomsten. De Voorz.: de huur van een paar bootjes zet niet veel zoden aan de dijk. Je krijgt dan repareren enz. met mogelijk brandgevaar. De opzichter is er niet voor. De heer Groenveld: Dus het is in bespreking. De Voorz.: het idee wordt aangehouden. En zo komt het einde van dit om vangrijke werk. De begroting wordt vastgesteld. De heer Walinga geeft zgn voldoening te kennen over de rustige be handeling. De Voorz. is van mening dat het Gemeentepersoneel wel een pluimpje mag hebben. Het is een geweldig stuk werk, dat keurig is uitgevoërd. We moe ten niet vergeten dat voor kleine ge meenten praktisch hetzelfde werk ver zet moet worden als voor grote gemeen ten. Alleen de getallen zijn dan groter. De heer Walinga: Deze begroting was zeer overzichtelijk. De heer Groenveld: Ik spreek zeker namens de raad als ik mij aansluit bg deze woorden en alle hulde breng aan het gemeentepersoneel. De Voorz. zegt: wijzigingen in de be groting komen altijd weer achteraan. De burgemeester moet zich dan weer tot Ged. St. en de minister wenden om op de urgentie te wijzen en op inwilli ging aan te dringen. Zo ook bij de hoofdbrug. Ook in verband met wijzi ging vaarweg naar Staveren. Meer kun nen we niet doen. Ook is er nog de wal- beschoeiing. De heer Walinga: De laat ste kade moet er eigenlijk ook nog ko men. De Voorz.: De brug is eerste nood zaak. Ook de raad acht het uiterst noodzakelijk. De toestand is hoogst ge vaarlijk, zelfs ook voor de voetgangers, zegt de heer Jansma. Het wordt een las tige beweging om er over te komen. Het brugdek moet nodig hersteld wor den. De heer Walinga: Jammer. Dat is dan een onnodige uitgave. De heer Jan sma: Maar het kan zo niet blijven De Voorz.: De nieuwe grote brug kr igt brede paden voor de voetgangers. De heer Groenveld: In verband met het tweede voorstel (aanleg kaden)Zijn de voorerven nu ter beschikking De Voorz.: Gedeeltelijk. We kunnen er wel mee beginnen. De breedte van de straat is geen bezwaar. Advertentiepriji 15 a per mm Bij contract (bandelradv.) lager Abonnementsprijs 1 3.— per halt jaar. Franco per post t 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Dat moeilgk lerende kinderen op hun eigen school, dus in hun eigen milieu, toch heel wat kunnen leren en presteren en in menig opzicht de vergelijking met de leerlingen van de gewone lagere scholen wel kunnen doorstaan, heeft de tentoonstelling van door deze kinderen gemaakte produkten, welke gistermid dag en gisteravond in de school aan de Oude Koemarkt werd gehouden, weer eens overtuigend aangetoond. Maar niet alleen de vele vormen van handenarbeid waarmee men daar kennis kon maken, leverden daarvan het be wijs. Ook het schriftelijk werk en de tekeningen van de leerlingen die voor de ouders en andere belangstellenden ter inzage waren gelegd, demonstreer den het succes van het speciale onder wijs aan de scholen voor moeiljjklerende kinderen, dat geheel aan het intellectu ele peil van deze kinderen is aangepast. In het bijzonder wordt hierbij ge streefd naar de zelfwerkzaamheid en het ontwikkelen van initiatieven, waar van, alle afdelingen, zowel voor jongens als voor meisjes, talrijke voorbeelden lieten zien. Zo waren er in het leslokaal in het handenarbeidlokaal voor de van een boe-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1