Hartelijk afscheid van Burgemeester Oppedijk Verrassende nederlagen van Quick (N.) en Be Quick Toon Hermans in zijn „One Man Show 1957 t IJLST van Prettige vacantie St. Nicolaas was weer in actie en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL L f 112e jaargang no. 96 Ook in 2 A faalden de leiders Kerknieuws - 1 1 Maandag 2 december 1957 Bliksem loterij Stedelijk muziekcorps Sneek Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - a name van Redakteur L. KIEZEBRINK En het comité blijft in actie Bolswarders verloren de l>>' reserves. Doorzetter. Ambtelijke begrafenis. RES valt terug. ZATERDAGVOETBAL. en 2—2. Van rechter tot beklaagde. WT verslagen. VOOI na PHILIA. Kedaktie-adres Kleinzand 7 t elefoon 2872. Met vakantie naar de maan toe Op een 14-daags biljet En voorat bespreken, anders Zijn de maan-kamers bezet. Vroeger zongen we: „We gane Met z’n allen naar de Zaan’ Eén klein lettertje veranderd En: „We gane naar de Maan”.. Veertien dagen naar de maan toe, Schrijven relsbureaux ons aan ’k Wens u ’s avonds volle maan toe, Overdag: zón op de maan...... 4dniim»iratie: Comb Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: (.KOOT7AND 55 Telefoon W05 <K 5150) nam de heer mr. de Raad ai- OOSTHEM. Bij de verkiezing in de Ned. Herv. kerk alhier is in de vacature van de heer D. Hiemstra gekozen tot kerkvoogd de heer Chr. var. Berkum, en tot notabel herkozen de heer D. S. Nij- dam, terwijl in de vacature van de heer C. van Berkum is gekozen de heei' S. J. de Jong. Mogelgk kan binnen tien jaar naar de maan wor den gegaan 10 11 8 9 10 9 8 7 7 7 5 9 9 8 8 8 6 10 16 10 14 10 11 11 11 10 9 9 10 10 9 10 8 9 8 10 9 9 8 9 7 8 6 6 5 5 4 4 3 5 6 4 5 3 4 2 2 0 3 2 2 2 1 1 1 2 0 3 0 4 1 2 0 2 1 3 1 1 2 3 5 4 6 5 8 1 2 1 1 3 6 4 7 6 15 14 12 12 9 9 7 4 2 13 12 12 11 8 8 6 5 3 10 11 8 9 11 12 Nadat met het hield hij SCHARNEGOUTUM. In de Geref. kerk alhier is tot ouderling gekozen de heer Tj. de Jong te Tirns en tot diaken de heer J. Bajema te Rauwerd. Sneek Quick ’20 Hengelo 9 9 S 3 6 5 Vertihiint MAANDAGS en DONDERDAGS WW Zw.w.einde Borne ZAC Achilles Robur Harlingen GRC Friesland FVC Hunsingo Gruno VVT Workum Nijland Dr. Boys QVC Zeerobben DWP Balk HJSC MKV Freno Oldeboom CAB 21— 11 26—21 22— 15 22—10 14—17 20—25 19—15 17—24 9—22 28—15 33-11 21—11 25—23 27—29 23—26 16—23 11—24 11—33 Daarmee werd, zo hoorden wij nu, een oude traditie voortgezet. In de 18e eeuw nl. waren de voorvaderen van mr Oppe- dyk al meerdere malen burgemeester van IJlst en nog in de t-ch tiger janen was zijn overgrootvader burgemeester- wethouder. Sint Nicolaas maakte zaterdagmiddag onder grote belangstelling vrn het pu bliek weer een rondrit door de binnen stad. En een blijde tocht was het waar toe de muziek van Harmonie uiteraard het zijne bijdroeg. We moeten ook nog even vermelden dat de afgezant van de goedheilig man, de actieccmitéman, he den en volgende dagen vóór Sinterklaas niet alleen ’s morgens en ’s middags op stradt is om bonnen uit te reiken, maar ook ’s avonds van 7 tot 9 uur. Men weet hoe men de kans krijgt zo’n bon mach tig te worden. Als de actiecomitéman u aanspreekt moet u in het bezit zijn van de bekende blauwe driehoekjes, welke gratis verkrijgbaar zijn bij de winkeliers, aangesloten bij het actie comité en ken baar aan het blauwe embleem. Enne, nu we het toch ook weer over het actie comité hebben: we kregen een brief aan dat comité ter inzage, waarin een Sneker zich spontaan aanmeldde als donateur, uit waardering voor het werk dat dit comité ten bate van Sneek ver richt. Naar wij hoorden krijgt het co mité meer sympathiebetuigingen, maar voor zijn actie is veel geld nodig en wij mogen dus hierbij de burgerij nog wel eens opwekken ook eens Sinterklaas te spelen voor het actie comité zelf, gedenk het mild, gij doet er ook de stad uwer inwoning een dienst mee. Spr. gaf de verzekering, dat zij als wethouders altijd de prettigste herinne ringen aan de heer Oppedijk zullen be waren en wenste hem en mevrouw Gods onmisbare zegen toe. Moge het hun ge geven ziin nog lang te genieten van de rust in deze gemeente, Ver overtroffen. Hy wie gjin Fries waerd der sein. Mar as der ién in Fries is, dan is it boargercaster Oppsdyk. Fryslan leit him heeeh. LokMch ha jo net op de krityk reagearre. Mar as der noch eat in jou archyf is, skuor it er dan üt. San deroer Rood Geel Appinged. Neptunia Frisia LSC Haren 11 10 11 10 10 10 10 Klazienaveen Lw. Zwaluwen ONS Blauw Wit ’34 Heeg Harkem. Boys 10 Drerthina ACV MJV Jubbega DOG RES Emmeloord WZS Olyphia Uit een volle Amicitiazaal is Toon Hermans donderdagavond door een in vervoering geraakt publieK een ovatie gebracht na zijn „One Man show 1957”. Die show was van een even verbazing en bewondering wekkende verscheiden heid als van een prettig aandoende fris heid, ondanks het feit dat Hermans er nu al voor de bijna 230ste maal mee op trad. Ze was vol geestige vondsten, vol dartelheid en blijheid, al werd al die speelsheid en uitbundigheid een enkele maal onderbroken door een ernstiger toon en zwaarder accent. Zoals in „Ik hou van jou zolang mijn hart zal blij ven kloppen Jacquelien” en in het lied van de clochard „Je te salue mon soleil”. In deze fijnzinnige levensliedjes deed SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentiepriji 15 ct pet mm Bij contract (handelaadv.) lagei Abonnementsprij» l J.— per halt laar Franco per post t M5 per hall iaat. Giro 8 507 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. De heer Frankena, sprekende namens Je cud-raadsleden zei, dat zij de burge meester had leren kennen en waar deren in zijn streven IJlst vooruit te brengen. Hg was big dat zij daar enigs zins aan mochten meehelpen en dankte de heer Oppedijk voor wat zij van hem geleerd hebben. De heer S. O. de Vries sprak als com mandant van de Brandweer en als voor zitter van het bestuur der Kleuterschool. De Brandweer vindt het jammer dat U heengaat en het bestuur van. de kleuter school heeft voor U grote waardering en eerbied, zo getuigde spr. Gedeeltelijk is die reeds in de naam van de school tot uitdrukking gebracht: de Burge meester Oppedijkschool, maar tevens bood spr. nu nog een fraai wandbord van Makkumer aardewerk aan met de school er op als versiering. Namens de Brandweer gaf hij een boek, en daarna sprak hij ook nog waarderende woorden namens de Ulster werkgevers. De heer S. Woudstra vertolkte de dank van de Commissie verdeling woon ruimte voor wat burgemeester Oppedijk voor de woningbouw en woningverbete ring heeft gedaan. Namens de Burgemeestersclub wordt dat we afhankelijk zijn van God. Hij regeert, en de toekomst ligt in Zijn hand. Moge de Raad dat steeds blijven belij den en de gemeente IJlst nog lange jaren een nijvere en gezonde cel van het Koninkrijk der Nederlanden zijn. Prinses Margaret (president? van de KEELE Hall universiteit) presideerde de raad van curatoren van de universiteit Foto: Prinses Margaret verlaat de hal na de vergadering in haar goudbestikte jurk. Toen ik op 2 januari 1947 voor de eerste maal in de Raad stond, voelde ik mij echter als een kat in een vreemd pakhuis, zo vervolgde spr. De overgang van rechter in Batavia naar de Raad was nl. zeer groot. Soms had ik zelfs het gevoel dat ik van rechter beklaagde was geworden. Ik heb echter getracht mij bij de Raad en de democratie aan te passen. De Raad deed dit eveneens en heeft daarbij blijk gegeven de dynamiek van de na-oorlogse tnd goed te hebben verstaan. Als bewijs hiervan wees spr. op het tot stand komen van de nieuwe losplaats, de nieuwe bruggen, de over kluizing, de vernieuwing van de be schoeiingen, de aanleg van nieuwe ka den, de bouw van goede arbeiderswo ningen, de reorganisatie van de Brand weer, de mooie nieuwe kleuterschool enz. Alles in een goede onderlinge samen werking. Ook heb ik getracht de goede verhou dingen in de burgerij te bevorderen, zo ging de burgemeester voort en daarom schenkt het mij ook veel voldoening dat deze nieuwe kleuterschool door kinderen van alle gezindten wordt bezocht. Ik heb getracht mens te zijn onder de men sen en een kypmantsje onder de kyp- mantsies en dank U allen van harte voor Uw medewerking en vriendschap. Spr. dankte ook zijn collega’s dat zij hem hebben willen nemen zoals hij is en vroeg zich daarna af wat de toekomst IJlst zal brengen. Vcor het antwoord daarop verwees hij naar het openingsgebed, waarin erkend Wij verwijzen even naar de advertentie in dit nummer, waarin de uitslag van deze loterij is opgenomen. De loco-burgemeester, wethouder J. Wassenaar, bracht in herinnering hoe bij de installatie van burgemeester Op pedijk de wens werd uitgesproken dat hjj zich spoedig in zijn nieuwe werk kring thuis zou gevoelen. Spr. meende nu wel te mogen zeggen dat hij daarin volkomen is geslaagd. Hij roemde daarbij het doorzettings vermogen en de vasthoudendheid van de heer Oppedijk, die daardoor veel bereik te Wat jaren lang een wens was ge weest. Spr. toonde dit met vele voor beelden aan en constateerde tevens dat ook de industrie, voor IJlst van zo groot belang, steeds zijn volle aandacht had. Verder noemde hij nog de verlichting die in één woord af is waarna hij tot de conclusie kwam dat de scheidende burge meester met grote voldoening op zgn beleid in deze gemeente mag terugzien. De heer Wassenaar sneed ook nog even de taalkwestie aan en de (z.i. on verdiende) critiek welke in verband daarmee op de burgemeester is uitge oefend. In de res. Ie klas A nam Sneek 2 aan de Lemmerweg met 31 revanche op WW 2. De withemden staan nu met elf punten uit zeven wedstrijden op de tweede plaats. Achilles 2, dat in Gronin gen met 41 van GRC 2 won, heeft er vijftien uit tien, zodat onze stadgenoten er relatief beter voor staan. GVAV 3, dat praktisch geen kans meer heeft, ze gevierde in Huizum met 50 over FVC 2 en Harlingen 2 deed door zjjn kleine 21 overwinning op Oosterparkers 3 een flinke sprong naar boven. In de res. 2e klas A troont Friesland 2 nog steeds bovenaan, maar Leeuwar den 4 en Rood Geel 2 zijn geduchte kon- kurrenten. Friesland 2 bleef op eigen terrein met 2—1 de baas over Freno 2 en Rood Geel 2 toonde zich in het plaat- selijk treffen met Frisia 2 met 41 de meerdere. In de res. 3e klas A Is Steenwijk 2 heer en meester. Zijn prestatie in Lem mer (4—1 op Lemmer 2) laat aan dui delijkheid tenminste niets te wensen over. De enige club, die het de rood- witten nog lastig kan maken is eigen lijk Frisia 3, dat gisteren wegens ter- reinafkeuring niet binnen de lijnen kwam. Hermans ons denken aan Pisuisse ciens onovertroffen Franse leermeester Aristide Bruant. Elders in zijn show werden wg weer herinnerd aan andere meesters uit het verleden van de klein kunst. Als hij in die zak van menselijke belachelijkheid, welke we allen op onze beurt zijn, greep voor een kostelijke pa rodie („over fruit en wat dies meer zij...”) en in zijn kolder voelden wij hem verwant aan Buziau en soms ook als hij daar met zijn petje over het toneel hup pelde, aan Maurice Chevalier. Hetgeen niet wil zeggen dat wg in Hermans een navolger van een of meer dezer figuren zouden willen zien. Daarvoor is hij, die zijn eigen teksten en muziek schrijft veel te brillant, te spontaan en te fris in een kunstgenre overrijk van scha kering. Alles tintelt bij hem van leven. Verbijsterend knap was zijn spel met de stoel waarop zgn zuster gezeten had en zgn parodie op een goochelaar. Hermans speelt ook uitermate geestig met de taal en de talen (zingt u Frans, Engels Amerikaans en Italiaans?) en ever meesterlijk met zijn vingers, trouwens naast het gebaar speelt ook de snelle wisseling van gelaatsuitdrukking een grote en aantrekkelijke rol in zgn op treden. Men heeft wel gezegd dat Her mans’ voorkeur thans meer neigt naai het chanson, dan naar de conference we hebben het deze avond niet gemerkt want we vonden zgn conference onge looflijk knap en hartverwarmend. We hebben al geschreven over het uitbundig succes, dat Hermans ook hier ten deel viel; men zal hem in de Nederlandse amusementskunst missen, nu hg voor geruime tgd naar het buitenland gaat. Vermeldden we nog dat Hermans uit stekend werd bijgestaan door zgn bandje en zijn assistente Phyllis Lane. De belangstelling voor deze afscheids bijeenkomst was zeer groot. Behalve de voltallige Raad, verschillende oud-leden, de hoofdambtenaren en het overige ge- meentepersoneel, namen ook de plaatse lijke predikanten, Ds H. B. Kossen, Doopsgez. predikant, voorheen te IJlst, nu te Berlikum, diens collega de con sulent Ds M. v. d. Meulen uit Sneek, vrijwel alle collega’s van de Burgemees- terskring, enkelen vergezeld van hun dame, Majoor Aaldsrs, districtscom mandant van de Rijkspolitie te Heeren- veen, de Adjudanten de Jong en Vene- ma, de plaatselijke- en de reservepolitie, vertegenwoordigers uit het bedi-gfs- en verenigingsleven en nog zeer veel ande re belangstellenden,-» onder wie tal van dames, er aan deel. Het ruime school lokaal, dat door de bloemen en de lange tafels een feestelijke aanblik boed, was dan ook tot in alle hoeken bezet. Oud-v/eth. J. de Jong wees op de ge mengde gevcelens bij dit afscheid. Aan de ene kant is de Raad verheugd zijn dank te kunnen uitspreken voor alles wat gedaan en bereikt is, maar ander zijds is er een gevoel van weemoed. Toen U geïnstalleerd werd, heeft de Raad U een verlanglijstje voorgelegd, aldus dit raadslid. Het was een be scheiden lijstje, maar onze verwachtin gen zgn ver overtroffen. Tussen het IJlst van tien jaar terug en dat van nu is een groot verschil. Deze metamor phose is te danken aan Uw initiatief. Uw helder inzicht en Uw doorzettings vermogen. De Raad wilde zijn waardering echter niet alleen in woorden uitdrukken, zo deelde de heer de Jong mee en daarom bood hg de scheidende burgervader een prachtig in kleuren uitgevoerd Makku mer wandbord aan waarop het gemeen tehuis is afgebeeld. Mevrouw Oppedgk kreeg een fraai bouquet bloemen. Namens het Gemeentepersoneel 10 13 10 12 9 11 10 11 9 10 9 9 sprak de Secretaris J. P. Goelema, die zei dat zij de heer Oppedijk node zien gaan. Hij was een humaan man en kwam steeds voor hun belangen op. Spr. was blij dit afscheid persoonlijk te mogen meemaken, omdat hij inder tijd niet bg de installatie aanwezig kon zijn, en schetste eveneens het doorzet tingsvermogen van de burgemeester. Na een hevige sneeuwval bijv, ging hg zelf voorop met sneeuwruimen. De heei- Goelema besloot spraak met het aanbieden album van oud en nieuw IJlst. Mr Oppedijk dankte uitvoerig alle hulde hem gebracht, en sloot daar- het officiële gedeelte van de avond Nog vele sprekers MSC Bergum Nicator GAVC St.w. Boys Steenwflk MKV’s troon begint te wankelen. 10 18 12 18 11 14 12 12 10 10 10 9 kaem de hear Frankena doe oan it wurd. Hy wiisde der op, hege beammen folie wyn fange. Jubbega handhaafde zich in 3A aan de kop, wat deze keer een verdienste was van zijn verdediging, want die hield in Steenwijk de tegenscore blank, zodat één doelpunt van de roodwitte aanvals lijn voldoende was voor de volle winst. Ook DOG haalde de volle buit binnen (op GAVC met 20), maar Bergum haalde een leljjke streep door de reke ning van RES door de met 4r—0 te kloppen. De overige clubs blijven geregeld punten verspelen. NicatorEmmeloord eindigde in 22 en WZS en Olyphia maakten er 33 van. De wit-zwarten lagen tegen het einde tweemaal in ga wannen positie, maar door minder sterk spel van de achterhoede werd het tel kens geljjk. Met het Steenwijker voetbal blijft het huilen. Ook de boys weer, met 21 van MSC Dat men In de tweede klas A zelfs na enkele nederlagen niet behoeft te wan hopen, bewijst de situatie van LSC. Le ken de kansen van de blauwwitten na enkele minder gunstige resultaten bedor ven, door de nederlagen, welke de beide kopploegen zondag werden toegebracht, staan onze stadgenoten, wier wedstrijd tegen Friesland donderdag was uitge steld, er weer mooi voor. Rood Geel liet zich in Haren met 31 verrassen en Neptunia werd het slachtoffer van Appingedam’s drang naar hoger. Met een 41 nederlaag konden de Delfzijlers hun biezen pakken. Die Appingedam- mers zullen stellig nog wel meer van zich laten horen In één ruk zijn ze uit de lagere regionen naar de tweede plaats opgerukt. Het aantal gegadig den in deze afdeling is nu bijzonder groot Zelfs Friesland, dat met acht punten op de negende plaats staat, heeft nog redelijke kansen. Aan de staart wis selden Hunsingo en Gruno van plaats. De Winsunjers zegevierden met 21 over Harlingen, terwijl Gruno op eigen terrein met 41 ten onder ging tegen plaatsgenoot GRC. In de eerste klas B bleek opnieuw dat de topplaegen niet ongenaakbaar zijn. Lijstaanvoerder Quick (N.) verloor in Oldcnzaal met 42 van Quick *20 eu Be Quick stelde op eigen terrein op nieuw zijn aanhangers teleur door met 31 van Hengelo te verliezen. Daar WVC en Sneek beide wonnen de eerste klopte Zwaagwesteinde met 20 en on ze stadgenoten WW met 32 nam de spanning in deze afdeling toe, al heeït het Nijmeegse Quick nog een be hoorlijke voorsprong. Die van Be Quick echter is verdwenen, want Sneek plaats te zich door zgn overwinning naast de Zutfenaren. Bobur et Velocitas(ZAC werd niet gespeeld, zodat Achilles, dat zijn thuiswedstrijd tegen Borne in winst omzette (21), thans twee volle punten op de Apeidoorners voor staat. Rood Geel en Neptnnla moeten een toontje lager zingen. In de vierde klas A zorgde Dokkum voor de sensatie van de dag door met 32 van MKV te winnen. De ogen schijnlijk beslissende voorsprong van de Leeuwarders op Freno, dat niet in het veld kwam, is nu ingekrompen tot twee punten en het is jammer voor de Frane- kers, dat ze hun lot niet meer in eigen hand hebben. MKV speelt thuis nog tegen Oldeboorn en De Sweach en uit tegen Black Boys en Oldeboorn. Freno moet het thuis tegen CAB opnemen en uit tegen Black Boys, Dokkum en Stiens, CAB verloor voor eigen publiek: met 21 van Oldeboorn, waardoor het de derde plaats aan deze club meest afstaan en Black Boys verloor zeer te leurstellend met 30 van De Sweach. O.N.S.’s fraaie record gebroken. O.i. is de eerste nederlaag van ONS bij Harkem. Boys veel verrassender dan de opmepper, welke koploper Leeuw, Zwaluwen van Blauw Wit moest incas seren. Ook al vielen in dit plaatselijke duel de cijfers 51 wel heer royaal uit. De zo prachtig van start gegane Zwa luwen moesten de eerste plaats afstaan aan Klazienaveen, dat tegen ACV een 01 achterstand in een 21 overwin ning omzette, maar Blauw Wit staat er qua verllespunten beter voor dan de Drentse benjamins. Ook in zijn negende ontmoeting slaag, de MJV er niet in de nul in de kolom „gewonnen wedstrijden” weg te werken. Het werd tegen Drenthlna Quick (N.) 10 16 WVC 12 15 Be Quick Z. 11 14 11 14 11 13 11 12 In de vierde klas A toonde Workum. zfln grote kracht door de ongeslagen leider WT een kolossale 5—1 nederlaag toe te brengen. Weliswaar bleven de Twgzelers op de bovenste plaats, doch alleen vanwege het feit dat ze een wed strijd meer speelden. Ngland blijft door een goede 20 zege op QVC het leidend duo op de vost volgen, maar het pro gramma van de blauwwitten Is nog al wat zwaarder dan dat van de konkur- renten. Zij moeten namelijk nog naar beide toe. Ook Drachtster Boys heeft na zijn 42 overwinning op de Zeerob ben nog een kansje, maar veel naam mag dit niet hebben. DWP distancieerde zich van de on derste plaats door Ealk op eigen veld met 3 -1 te verslaan. De rode lantaarn wordt hier waarschijnlijk een aangele genheid tussen Balk en HJSC. nochris dat Der wurdt nel har opsjoen. Harren dwaen en litten wurdt finder de loepe nom- men. Der wurdt hwat fan har for- wachte en de krityk wurdt har net sparre. Mar doe it birjocht fan dit öf- skfe kaem, wie men it der yn Drylts allegearre oer iens, dat dit net samar foarby gean koe. Alle forienings span den har der foar. Der waerd jild op- roun dêr’t, nel sprekker letter meldiel- de, in nij nylon sell mei fok en genua foar bisteld is. Wy hoopje dat jo nocb mannich moai syltochtsje dêrmei meitsje 1 sille, sei de hear Frankena, en dat de minsken dan sizze sille: „dér giet de man dy syn best foar Drylts dien bat” Mefrou krige ek noch in blomstikje. Majoor Aa'ders prees de samenwer king tussen de Rijkspolitie en burge meester Oppedijk, waarvoor hem in een meer intiem afscheid op 11 december een stof dijk blijk van waardering zal worden aangebeden. De heer R. S. Sipkens, inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Sneek, vertegenwoordigde tevens de Rotary-club en de Friese beweging. De laatste heeft wel eens wat van mr Oppedijk te verduren gehad. Maar ik weet, dat er een oprecht Fries hart m U klopt, aldus de heer Sipkens, die de verzekering gaf dat het beste deel van de Friese beweging deze tegenstander wel waardeert. Tenslotte dankte hij de scheidende voor de prettige samenwer king en het goede hart dat hg alle on derwijs toedreeg. Hierna spraken nog Ds W. Dekker na mens de Geref. Kerk, de Hervormde en de Doopsgez. Gemeente; Ds Kossen als vriend, en tot slot Jelle Hoamans, die namens de Friese Krite „Meiinoar len” uitdrukkel ik verklaarde: „Menear is wol foar de Fryske biweging. Dat de krante dit mar goed sizze mei”. Mr Oppedijk had direct voor elke spreker een toepasselijk dankwoord en zei tenslotte, mede namens mevrouw, dat deze avond voor hen een onvergete lijke was geworden. Wij zgn overladen met geschenken. We worden er stil van. Van de geschenken, maar meer nog van de hartelijke woorden van waardering en de blijken van vriendschap, zo be sloot de nu oud-burgemeester de bijeen komst. Als de kansen doorgang vinden, Gaan we samen naar de maan; Rlchtingsborden geven „Maan” en Kilometer-afstand aan GOENGA. Ds F. Kuiper, Ned. Herv. nredikant alhier, heeft het beroep naar Lemmer aangenomen. Dokkum 9 10 De Sweach 10 9 Black Boys 9 7 Stiens 9 0 kwamen in de hierna volgende niet officiële bijeenkomst aan het woord. mr Oppedijk de vergadering formuliergebed had geopend, op de geestige wijze die men van hem gewend is, een afscheidsrede, die direct in het begin al door gelach onfei broken werd, toen hg zei het ge voel te hebben gehad met zgn vrouw naar zgn eigen begrafenis te gaan, doch dat het gelukkig maar een ambtelijke begrafenis was. Na eerst een van humor tintelend welkomstwoord te hebben gericht tot vele met naam en functie genoemde aanwezigen en daarna tot al de andere belangstellenden, bekende hij dat hij het merkwaardig vond indertijd toch weer naar IJlst te zijn teruggekeerd er dan nog wel als burgemeester. Drie eeuwen lang heeft mijn geslacht hier gewoond als eerzame houthandelaars, doch mijn hart trok naar het Oosten aldus de heer Oppedijk en als men dat als een roeping mocht beschouwen, dan ben ik daar zwaar voor gestraft. Het eindigde nl. in één concentratiekamp. Spr. riep herinneringen op aan zijn ver blijf in dit Jappenkamp waarin zijn ge dachten meermalen naar IJlst uitginger. en stond daarna stil bij zijn terugkeer en zijn benoeming tot burgemeester. zijn toe- van een foto- In fle naar hem genoemde hypermoderne nieuwe Kleuterschool J. Oppedgk vigdagavond in een buitengewone vergadering van sciK.d van het burgemeestersambt, dat hg na zijn terugkeer uit Indonesië ruim tien jaar lang in ons ngvere nabuurstadje IJlst heeft vervuld. En dat hg voor de gemeente een goede burgemeester en voor de Ijlster bevolking een goede burgervader is geweest, kwam duidelijk naar voren in de hartelijke en waarderende woorden welke bjj dit afscheid tot hem werden gesproken en de fraaie cadeaus waarmee deze loftuitingen vergezek. gingen. sprak de heer L. Rasterhoff, burge meester van Sneek, de scheidende col lega in geestige bewoordingen toe. Hg schetste hem als een man die een beetje bot aandoet, maar waarachter een ge voelig mens en een goed hart schuil gaat. De burgemeestersclub zal je mis sen. Je nam een bijzondere plaats in, ook als mens, en we zijn onder de tndruk gekomen van je vitaliteit en activiteit, aldus spr. Voorts hebben wtj je leren kennen als een voortvarend collega, die iets trachtte te bereiken en het dan ook deed, omdat je gedragen werd door je liefde voor je werk, voor het Friese volk en voor IJlst. Onder grote hilariteit bood de heer Rasterhoff zijn collega eerst een cboco- lade-scooter aan (om op naar Sneek te rijden) en daarna als blijk van waar dering de keuze uit een bundel inge lijste etsen van het Friese land. De heer U. Speerstra sprak namens de drie hoofden van scholen, adie uit dankbaarheid en vriendschap een pro duct van Ulster kunstnijverheid schon ken: het Wapen van IJlst, gegraveerd door de heer B. Haringa. Ut namme fan hiel de boargerjj

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1