in tegen de in Indonesië Sinterklaas was goed en mild voor de ouden van dagen De actie Nederlanders Minister mr. Helders sprak voor de C. H. Jongeren over de rijksdelen overzee „Kier en maken de man” het Amicitia Theater Piet zaa ’t flöid... >4 E van IJLST en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Donderdag 5 dec. 1957 112e jaargang no. 97j Redakteur; L. KIEZEBRINK DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geschenkzendingen De heer E. Smit overleden Sinterklaas bij Tjallema Veemarkt Sneek Commandant Rijkspolitie groep Wymbritseradeel met pensioen Verplaatst Instituut voor Arbeiders ontwikkeling Netto opbrengst speelavond Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Burgemeester Krijger van Lemsterland verongelukt 347.000 leerlingen bij het nijverheidsonderwijs L r - T-* .xaèR k SNEEKER NIEUWSBLAD name van te Aanvoer 1768 stuks. f 118, Rijk de Gooijer en Kees Brusse in „Kleren maken de man” Goed werk. en L 1 Redaktie-adres Kleinzand 7 t elefoon 2872. Administratie: Comb Drijfhout Kierehrink Co Kantoon GROOTZAND 55 Telefoon 10C5 (K 5150) De heer Molenmaker werd hier on derbroken door een hartelijk applaus en vertelde dan hoe gezellig de leden hier spelletjes doen op hun wekelijkse soos- middag. „En maandags wordt hier door een groep liefhebbers heel rustig gekaart. De wachtmeester van de Rijkspolitie Van der Meer wordt met Ingang van 1 januari 1958 verplaatst van den Burg (Texel) naar Hommerts. over Wjj Op 67-jarige leeftijd is hier overleden de heer E. Smit. De heer Smit heeft in vroeger jaren een plaats van betekenis ingenomen in het verenigingsleven te dezer stede. Hij is o.a. vele jaren be stuurslid van V.V.V. en van Het Nut ge weest. Landschapsschoon in een dicht bevolkt land Vcrwhi|Dt MAANDAGS en DONDERDAGS uitbrei De niet hjj OGSx.inJM. De netto opbrengst van de zaterdag j.l. gehouden speelavond be droeg f375. Ze waren nog dat avondje Zo graag in huis geweest, De pakjes dan- en uitgepakt Op 't 5 decemberfeest. Ze hadden graag verrassingen Ontvangen en bereid (Is deze 5 december„dienst” Soms géén dienstplichtigheid?) Al was de goede Sint op komst De opkomst ging toch vóór En dus gaf men de oproep van Minister Staf gehoor. ’t Was jammer, maar niets aan doen, Foppakjes in ’t gezin Tegen Minister Staf legde De staf van Sint het af; „Daar konden we niet tegen op”, Sprak Piet, „STAF” contra staf...” PHILIA. Ze „zitten d’r al in” (Thuis was dat trouwens óók ge weest Zaterdag heeft de Goede Sint ook weer een bezoekje gebracht bij de FleXa fa brieken. Het bijzondere was dit jaar, dat het bestuur van de Personeelsvereni ging de Sint niet in een gehuurd zaaltje maar in zijn eigen nieuwe cantine kon verwelkomen. Ook St. Nicolaas vond dit een prima lokaliteit. „Als ik dit gewe ten had, dan had ik ook mijn schimmel in de lift mee naar boven genomen en aan de goede zorgen van de heer Poiesz overgedragen inplaats van hem achter te laten in de boerderij achter de fabriek”, zei hij. Na nog enkele waarderende woorden te hebben gesproken tot het personeel en de „Tjallema-jeugd” en alle kinderen bij hem waren geweest ging hij over tot het uitreiken van de mooie cadeaus: trams .poppen, puzzles, borduurdozen en voor elk twee zakjes snoep. Voor de sportafdeling had hij een mooie medaille- kast meegebracht die direct een goede plaats in de cantine kreeg. De heer Poi esz, die, zoals ook St. Nicolaas wel wist, altijd voor iedereen klaar staat, kreeg een fijne doos sigaren. Omdat er nog enkele zieken te bezoe ken waren en er ook weer een rondgang door de stad moest worden gemaakt, kon de Sint onmogelijk langer blijven. Het „daag Sinterklaasje” klonk uit alle kelen en de Sint vertrok. Tot volgend jaarl In verband met het bereiken van de pe "'oengerechtigde leeftijd is aan de adjudant der rijkspolitie, commandant van de groep Wymbritseradeel, de heer J. Venema, met ingang van 1 januari a.s. eervol ontsl&g verleend. Als zijn op volger is aangewezen de adjudant der rijkspolitie P. Heystra, thans groeps commandant te Wolvega. Minister Staf was niet bereid de datum van opkomst (3 de cember) voor eerste oefening van dienstplichtigen zodanig I op te schuiven, dat het Sinter klaasfeest thuis nog kon wor den gevierd. Naar wij vernemen zal de heer ir. Vlieger, bosbouwconsulent voor Friesland van het Staatsbosbeheer op maandag 9 december voor de afd. Sneek van het I.v.A.O. in het Piter Jelles Hüs alhier een lezing verzorgen over dit onderwerp. In ons dichtbevolkt landje, waarin zo veel landschaps- en natuurschoon wordt geofferd aan de uitbreiding van de wo ningbouw, aanleg van grote verkeerswe gen en waterwegen, aan nieuwe ontgin ningen en verkavelingen, aanleg van vliegvelden, militaire oefenterreinen, van nieuwe havencomplexen, b.v. het Botlek- plan van Rotterdam, waardoor het prach tige natuurreservaat „De Beer” zal ver dwijnen, is het onderwerp, dat ir. Vlie ger zal behandelen, iets dat ons allen raakt. Velen zullen ongetwijfeld deze le zing willen bezoeken. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende ad vertentie. Advertentieprijs 15 ct per mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs I J.— per hall laar Franco per post t 3J5 per hall taar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. Uit volle borst werden de aloude Sint- liedjes gezongen bij de piano die kun dig bespeeld werd door Kees Silvius. Geen wonder dat Sinterklaas door dit gezellige gezang aangetrokken werd. Gevolgd door zijn trouwe zwarte Piet betrad hij de zaal, waar zijn zetel al klaar stond en hij begroet werd door de voorzitster, mevrouw Jorna, die blij was d t Sinterklaas ook een zonnetje wilde brengen in het leven van onze ouden van dagen. Sinterklaas, zeer eerwaardig en zeer innemend, verheugde er zich over in dit rustige gezelschap te mogen zijn. Hij sprak over het in aan bouw zijnde bejaar dencentrum aan de Leeuwarderweg en bewoog zich vriendelijk tussen de be jaarden met wie hij zich op dat moment ongetwijfeld één voelde. Twee krasse oude heren. Ernstig sprak de goede Sint met de gezusters Visser, maar met uitgestoken hand liep hij toe op de oude heer de Vries, die elke week ondanks zjjn 85 jaren naar Sneek loopt om de sociëteit te bezoeken. Twee krasse oude heren spraken bier samen; de witgebaardc heilige en het stevig gebouwde oude heertje met zijn geestig rond blozend gezicht, waarin de ogen straalden toen hij vertelde dat hjj liever liep, dan van Niemand is ooit boos om zjjn verlies en alles verloopt altijd in de grootste harmonie. We zjjn werkelijk één, en passen goed bijelkaar”. de auto gebruik maakte die Sint hem aanbood. „Tante Geertje” moest weer een lich te vermaning in ontvangst nemen. Sint maakte zich ernstig bezorgd over haar gezondheid. De reden daartoe houden we geheim. Ach, hoe goed, hoe mild waren de woorden van Sinterklaas tegen het echt paar de Ruiter hoe belangstellend vroeg hij naar de gezondheid van de heer Molenmaker die pas geopereerd is. „Het was een hele troost voor mij", zei de heer Molenmaker, „toen ik voor het eerst na mijn ziekte weer naar de soos mocht gaan. Wij vinden hier ontspanning, en daar hebben we zo’n behoefte aan. Anders wordt het leven zo eentonig. De dames die hier altjjd zijn en alles voor ons doen, maker het hier zo gezellig voor ons. Wij zijn dan óók met hen „metelkaar één”. Als zij jarig zijn zingen we en dat zin gen komt uit ons hart”. Men krijgt uit de laatste berichten de indruk dat de actie door de Indonesische regering ontketend tegen de Nederlan ders bezig is haar uit de hand te lopen door het optreden van de communis tische vakbonden. Deze adviseren hun leden gebouwen van Nederlandse be drijven te bezetten. Daardoor worden de werkzaamheden bij deze bedrijven ont redderd en vooral als het banken be treft, wordt het direct voelbaar in de Indonesische economie. Bovendien maakt dit optreden der vakbonden el ders in de wereld een zeer ongunstige indruk. De Indonesische regering tracht nu haar gezag tegenover de vakbonden te herstellen, maar gemakkelijk schijnt dat haar niet te vallen, ook al omdat de ministers tegenstrijdige orders geven en de militaire leiding eigenlijk geheel onafhankelijk van haar optreedt. In de Tweede Kamer heeft minister president dr Drees dinsdagmiddag een verklaring afgelegd over de toestand. Hij zeide o.m. dat de regering alles zal doen wat in haar vermogen ligt om de belangen van de Nederlanders in Indo nesië te beschermen. Na de gebeurtenissen van de afgelo pen dagen te hebben opgenoemd, zei dr Drees, dat het duidelijk was welke ge voelens ons nu bezielen. Deze handel- wijze van de Indonesische regering is niet alleen in strijd met het volken recht, maar ook met de gewone mense lijkheid. Dr Drees wilde niets zeggen over wat de regering nu kan en moet doen. Bovendien is het de vraag of wij Dinsdag- op woensdagnacht is de burgemeester van Lemsterland, mr M. Krijger, van een vergadering te Leeu warden op weg naar huis zjjnde, bjj rcllega met zjjn auto, die slipte, tegen een boom gebotst en gedood. De heer Krijger was bijna 54 jaar en werd in 1935 ourgemeester van Lem- stenand. Hjj was voorheen C.H., maar j na de bevryumg werd hjj lid van de1 P.v.d.A. Vv oeusdag zou te Lemmer de Rien- j ->mis omcioel woruen geopend, doen in veruand met ue dood van ue nurgemees- <.er werd dit uitgesteld. De heer krijger was Krnigi-eiumissaris van het j.\ed. Kouue ixruis. Minister Helders sprak over „Wij en de gebiedsdelen overzee”. Spr. betoogde o.m. dat de overzeese rijksdelen de belangstel ling van heel Nederland waard zijn, en wat de jeugd betreft ook daadwerkelijk, want er ligt een taak voor haar daai overzee. Spr. heeft nog in de laatste maanden een reis door Nieuw Guinea gemaakt en zal dus voornamelijk van de ervaringen op die reis opgedaan ver tellen. Hij zal niet stilstaan bij de hui dige spanning tussen Nederland en In donesië, omdat de minister-president daarover in een verklaring heden in de Tweede Kamer afgelegd, alles gezegd heeft wat er ogenblikkelijk kan en moet worden gezegd. De taak van spie kers departement is tweeërlei: Vcor die in Nieuw Guinea verricht draagt spr de verantwoordelijkheid, omdat Nieuw Gi inea onder Nederlandse souvere*niteit staat, de Antillen en Suriname zijn echter autonome gebieden, door het statuut van 15 december 1954, een gou verneur vertegenwoordigt er de konin gin. Spr. gaat daarna over tot zijn reis ervaringen in Nieuw Guinea. In twee maal 24 uur is men per vliegtuig van Nederland op Biak, dus in Nieuw Guinea met zijn naar schatting 700.000 inwo ners, van wie er zeker 300.000 nog nim mer contact met een blanke hebben ge had, en die nog in kleine gemeenschap pen leven, welke elkaar bestrijden. Het Traditiegetrouw kwam de ring Sneek van de Chr. Hist. Jongeren Sint Nicolaas „Tiisdei” bijeen in Ons Gebouw. De zaal was propvol toen de vergadering na gemeenschappelijke zang en gebed, door voorzitter C. Franke-na met een woord van welkom, in het bijzonder ook tot de spreker van de avond de minister van Zaken Overzee mr. G. Ph. Helders en dims echtgenote werd geopend. Van vrjjdag af kunnen we hier ken-1 het verdere gezelschap o.a. nog nis maken met de nieuwste Nederland- ivrimi se film „Kleren maken de man”, welke Georg Jacoby regisseerde terwijl als productieleider optrad Carl Opitz. Velen zullen wel weten, dat ook deze film, ver geleken met het internationale repertoi re volgens bevoegde critici er nog niet een van de allerhoogste kwaliteit is, noch wat scenario noch wat camera werk betreft. Maar als we haar verge lijken met vroegere Nederlandse films wordt er vooruitgang geconstateerd. Het is een gezellige film, waarin luim en sensatie dooreen zijn gemengd en er is ook charme en vaart, zodat men haar overal waar ze tot no toe was, graag zag. Wat het verhaal betreft, dat draait geheel om een rokcostuum van een con sul, dat gestolen wordt. Die consul looft, omdat zich in de achterzak van de rok voor hem kostbare documenten bevin den, f3000.uit voor de eerlijke vin der. Door een toeval wordt zekere Hans Korenbeek drager van die rok en daar door het middelpunt van de belangstel ling zowel van een detective als van de dieven van de rok, die toen ze hem ver kochten niet wisten van de uitgeloofde grote beloning. En dan beginnen de avonturen van Hans Korenbeek langs een pad dat hem naar de vreemdste si tuaties en ook naar menige liefdesver warring voert. We vertellen van de in houd hier niet meer, maar als men weet dat Kees Brusse Hans Korenbeek is, Jo han Kaart de detective en dat we in Geen wonder dat Sinterklaas straalde bij zoveel tevredenheid. Misschien straal de hij ook wel omdat hij met zjjn warm hart voelde welk goed werk hier nu ai vijf jaren wordt verricht opgewekt en met een ware liefde voor de bejaar de medemens. Sint had nog woorden van lof, welke hjj vergezeld liet gaan van cadeautjes voor mej. Tamminga, de nieuwe con cierge, de pianist Kees Silvius, en de heer Lassche en zjjn filmoperateur die tot slot van deze prachtige Sinterklaas middag een heel mooie film draaiden van het trotse schip de Oranje, waarop de heer Lassche jarenlang als gezag- voerdei- heeft gevaren. Sinterklaas liet gezellige pakjes met speculaas en borstplaat voor de leden van de sociëteit achter en beloofde hun op 28 januari, als het 5-jarig bestaan wordt gevierd, een mooi feest. Onnodig te zeggen dat er op deze middag extra werd gesmuld van chocolade, speculaas en borstplaat. j Hans Tiemeyer, Mimi Boesnach, Annet Nieu- wenhuyzen, Jan Retèl, Rijk de Gooijer, Andrea Domburg, Cees Laseur en Cruys Voorbergh en vele andere beken de artisten ontmoeten, dan weet men dat het toch wel heel gezellig in deze film moet toegaan. Van Wood compo neerde drie schlagers voor deze film, nl. „Kleren maken de man”, „Ober, Ober!” en „Afraid to sleep”. Zjjn kwar tet én Dolf v. d. Linden en zjjn Metro pole orkest spelen er ook in. De Sneker bejaarden sociëteit „Metelkaar één” heeft in de vjjf jaren van haar bestaan de harten gewonnen van vele oudere stadgenoten. Ruim honderd be jaarde mannen en vrouwen vinden ’s maandags- en donderdagsmiddags hun weg naar het Gerechtsgebouw waar ze „metelkaar” dammen, domineren, kie nen en sjoelen. Hoe prettig de sfeer is op die middagen en hoe hartelijk en vriendschappelijk de omgang is, merkten de enkele gasten maandagmiddag toen de leden opgewekt en feestelijk het Sinterklaasfeest vierden. Met de KLM machine „Tilburg” arriveerden maandagavond op Schiphol de laat ste passagiers uit Djakarta. Foto: Mevr. Alard met haar twee kinderen Monika en Paul bij haar aankomst in het koude moederland. koppensnellen is er nog gewoonte. Het is een zware taak voor de bestuurs ambtenaren met dergelijke mensen een eerste contact te leggen, daarna ze on der bestuur te brengen om vervolgens door ziekenzorg, onderwjjs enz. hun ver trouwen te winnen. Dat vraagt van onze jonge bestuursambtenaren veel ge duld en tact, een enkele onvoorzichtig heid kan het contact voor geruime tijd verbreken. Toch vervullen ze hun taak met blijmoedigheid en Nederland be hoeft zich bepaald niet te schamen voor wat de Nederlanders in de laatste jaren in Nieuw Guinea hebben verricht. Spr. wijst op het unieke werk bjj Merauke, waar de machinale rjjstbouw op arme lijke grond met behulp van kunstmest wordt beoefend. Het product er mee ver kregen is uitstekend en als de oogst ook dit jaar slaagt is er kans dat over heel Ned. Nieuw Guinea deze cultuur op armelijke grond, waarvan het land honderdduizenden hectaren telt, zal wor den toegepast. Dan behoeft geen rijst meer ingevoerd en is iets gedaan voor de Papoea; er is dan werk, waaraan deze mens, zo uit de kampong en het stenen tijdperk geplukt, kan meedoen. Dat is ook voor de gezondheidszorg van belang, want al gaat het met de fram- boesia- en malariabestrjjding uitstekend met de t.b.c.-bestrjjding gaat het neg niet best, omdat de levenswijze van de papoea geen weerstand tegen deze ziek te kweekt; maar als de rjjstbouw slaagt is dat ook een grote stap vooruit bjj de t.b.c.-bestrjjding. In de sfeer van de kleine economie ligt ook de cacao-aan- nlant in het noorden door één jonge Ne derlander, in Deventer opgeleid, ter hand genomen en op diens voorbeeld en aan drang door de papoea’s overgenomen. Cacao is een product voor de wereld markt en door de uitvoer van dit pro duct komen deze papoea’s in aanraking met de geldeconomie; in het door spr. genoemde geval werden voor het ont vangen geld door de papoea’s naaima chines gekocht, daardoor leerden de vrojiwen naaien en deed een behoorlijke kleding haar intrede. Nederland legt per jaar thans een 70 miljoen aan Nieuw Guinea ten koste, de kleine eco nomie begint echter vruchten af te wer- De Centrale Dienst voor In- en Uit voer deelt mede, dat met ingang van 9 december a.s. voor de uitvoer van groente en bloemzaden alsmede van sier-«en gebruiksvoorwerpen van edel metaal, als geschenk- of tceristenzen- ding, tot een waarde van f 200.geen vergunning meer is vereist. De aandacht wordt er op gevestigd dat vergunningvrjje geschenkzendingen geen bloembollen alsmede bloem- en kwekerjjproducten mogen inhouden en evenmin postzegels, goud en andere me talen voorzover niet in sier- of gebruiks voorwerpen verwerkt, benevens betaal middelen en geldswaardige papieren. nog in het stadium verkeren van op zichzelf staande activiteiten of dat dit het begin is van een actie, om het lever van de Nederlanders In Indonesië geheel onmogeljjk te maken. Daarom beperkte de minister-president zich tot het uiten van de ernstige bezorgdheid van de re gering en van het gehele Nederlandse volk. Tenslotte zei hjj, dat de regering niet zonder hoop is, dat de Indonesische regering zal inzien, dat het verbreken van alle betrekkingen niet alleen ons land maar ook Indonesië zal schaden. Uit de zo juist verschenen en door hef Centraal Bureau voor de Statistiek sa mengestelde Statistiek van het nijver heidsonderwijs 1957 blijkt, dat op 1 ja nuari j.l. 347.000 leerlingen vakondei wjjs genoten tegen 322.000 een jaar te voren (stijging 8%). Hiervan bezochte? er 81.000 (71.000) een lagere technische dag- of vakschool, 50,000 (52.000) eer avondnjjverheidsschool en 9.300 (9.300) een hogere technische school. Nijverheidsonderwijs voor meisjes werd door 174.000 (158.000) leerlinge? gevolgd, van wie 89.010 (78.000) eer korte cursus volgden. Bloedige zonsondergang. De titel klink al veelbelovend voor deze film van de zondagmatinee. Dat kan ook niet anders want het scenario is getrokken uit de roman „Back Trail” van Lewis B. Patten. En daarin is de hoofdpersoon Alec Longmire, die zo om streeks 1880 een beruchte naam had in Texas, maar ook een faam als revolver- schutter. En die handigheid, welke hem. een slechte reputatie bezorgde blijft hem bjj als hjj de kant van het recht kiest en ook dan zjjn tegenstanders en die zjjn vele in dat laatste tjjdperk van woest geweld in het Verre Westen met zijn schietijzer te woord staat. Als assistent sheriff gaat hij betaalde moordenaars te Ijjf dat het een lieve lust is en de liefde van een aardig meisje wint hjj er ook mee. De film is in technicolor en wie zou de rol van Alec in dit verhaal vol actie beter kun en spelen dan Rory Cal houn? Martha Hyer speelt het meisje. pen, de uitvoer der bevolking bedraagt chans al 8 miljoen, drie jaar geleden was het nog maar 2 miljoen; ook de grote economie gaat geleidelijk wat opieve- ren; boringen leveren al olie, het depar tement ontwikkelt een houtbedrjjf In verband met het enorme bosbestand, er is ook al een sleephelling op Nieuw Guinea. Dat alles is belangrjjk, want als Nieuw Guinea selfsupporting is kan de bevolking, zoals Nederland beeft be loofd, over de status van haar land be slissen, dan is het immers ook econo misch onafhankelijk van welk land ook. Tot de snelle ontwikkeling van de eco nomische toestand zal ook de ding van het onderwjjs bijdragen, papoea is gelukkig leergierig en alleen op technisch gebied, maar voelt er ook voor kennis te verwerven om deze door te geven, dus voor het zelf geven van onderwjjs. Dat neemt niet weg dat er ook nog vele onderwijs krachten uit Nederland ncd’g zijn, om deze bevolking van 700.000 zielen tot beschaving te brengen. Nadat spr. even de ontwikkeling van het geschil tussen Nederland en Indo nesië had geschetst, wees hij er op dat Nederland ten opzichte van dit gebieds deel verantwoordelijkheid jegens de Ver. Naties op zich heeft genomen; op basis van het Handvest brengt het ieder jaar verslag over de gang van zaken uit aan de gemeenschap der volken. Nieuw Gui nea staat in de verhouding van een niet zelfbesturend gebied tot Nederland en wel zolang tot de bevolking genoegzaam ontwikkeld is om zelf een beslissing te nemen over de status van haar land. Als men vraagt of er toekomst is voor jonge Nederlanders in Nieuw Guinea, antwoordt spr. volmondig ja. Spr. noem de al de behoefte aan onderwijzers, maar bovenal moet het aantal jonge bestuursambtenaren snel worden uitge breid, terwijl er straks ongetwjjteld plaats is in de grote economie. Als chris tenen hebben we een taak ten opzichte van onze rjjksdelen overzee. In de loop der geschiedenis is ook de hoede Nieuw Guinea ons toevertrouwd, geloven niet dat de loop der geschiede nis een toevallige is. God leidt alles en God gaf ons een roeping ook ten op zichte van Nieuw Guinea. Het grote probleem is dat bjj de ontwikkeling der economie, het inheemse cultuurpatroon te gronde zal gaan; dat is niet te be treuren, want het is er een geladen met angst, maar wil men catastrofale ge volgen voorkomen, dan moet men de Papoea’s een nieuwe levensvulling geven. Dat kan het Christendom doen, de zen ding die er al 100 en de missie die er al 50 jaar werkt, brengen er het evange lie en aan beide dient onderwijs en zie kenzorg zoveel mogelijk te worden over gelaten; de overheid neme ten opzichte van beide een houding aan van actieve neutraliteit in en verlene bijstand en steun. Als christen gelooft spr. dat God ons niet alleen opdraagt Nieuw Guinea het evangelie te brengen, maar ook een hoger levenspeil aan de papoea’s als beelddragers Gods, te verschaffen. Spreker treedt op deze avond voor het eerst op voor een bijeenkomst van C.H. jongeren, als het hem gelukt is in deze kring belangstelling, ook daadwerkelij ke, te wekken voor Nieuw Guinea, zal hjj zijn reis hierheen rijkelijk beloond achten. Voorzitter Frankena dankte de spre ker voor zijn betoog en deze dank, welke met daverend applaus door het gehoor werd onderstreept, kreeg ook stoffeljjke vorm door aanbieding door dames in Fries costuum van ’n Fries pro duct, een kaasje, aan de minister bloemen aan mevrouw Helders. Con Spirito uit Bolsward vulde ver der de avond met muziek terwjjl een toneelgroep van de korfbalclub uit Wyckel het toneelstuk „Misrekken” op voerde. Ook werd er gemeenschappelijk gezongen, o.a. twee coupletten van het Wilhelmus en van het Fries Volkslied Aan het einde ging minister Helders in gebed voor, waarna on zjjn verzoek nog gemeenschappelijk de Avondzang werd gezongen. 51 Melk- en Kalfkoeien f 575 f 980. 82 Vette Kceien f 1.82—f2.05, f2.30 f2.50, f2.74—f3.05 geslacht. 68 Pinken f365—f575. 45 Graskalveren f195f375. 300 Nuchtere kalveren f34—f59. 674 Schapen en Lammeren f 85 f 65—f 105. 10 Bokken en Geiten. 154 Varkens en Vette Biggen fl.39- fl.51, f 1.55—f 1.59 levend. 246 Zouters f 1.57—f 1.60. 83—88 kg levend. 138 Lopers en Kleine Biggen f 75f 95, f 30—f 45. Stemming: Gebruiksvee kleine aan voer, stille handel, nauwelijks prijshou dend. Vette koeien hoge vraagprijs, iets lager in de notering, handel stug. Pin ken nog goed gevraagd, staande prijzen. Graskalveren duur, slepende handel. Nuchtere kalveren handel als vorige week, notering gelijk. Schapen en lam meren luie handel, hoge vraagprijs. Var kens en vette biggen goede inzet van de handel met staande prijzen, afloop iets lager. Zouters prijshoudend, vlugge han del, zware dieren korting. Lopers prijs houdend, meer vraag. Kleine biggen goed gevraagd met meer handel en ruim prijshoudend. 3 is ai»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1