namen Zuidelijk Toneel speelde „Je kunt ’t Actieve en Reserve Rijkspolitie afscheid van Oud Burgemeester Oppedijk en Adjudant Venema Voorgestelde naam Bejaardentehuis „Nij Nazareth” nooit weten” Speelt voormalige Middelzee de bouwers nu nog parten? Bioscoopnieuws van en De deuren van de Waterpoort-Show gaan vanavond open IJLST Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Nieuwe Burgemeester van Ulst benoemd 1 Donderdag 12 dec. 1957 112e jaargang no. 99 Redakteur; L. KIEZEBRINK Gymnastiek Benoemd J 1 Schaakwedstrijd Schaakclub Sneek Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Met pensioen V - SNEEKER NIEUWSBLAD smaken Dat Het afscheid Geen klippen meer. Redaktie adres Kieinzand 7 t elefoon 2872. uitreiking der diploma’s aan de manschappen die slaagden voor Na een welkomstwoord van de feest leider de heer F. Soetinga uit IJlst en het eerste optreden van het amateur- gezelschap Show Parade, dat met zgn nieuwe revue „Holderdebolder’ ook hier weer veel sukses boekte, volgde de bindende schakel tussen de beroepsman nen en de reservisten en als er al eens moeilijkheden voorkwamen, wist hij ze weer op te lossen. Voorts heeft hg dooi het organiseren van de jaarlijkse bijeen- aomsten van beide groepen de onderlin ge verhouding belangrijk verstevigd. Wij stellen u voor de straat, loodrecht geprojecteerd op de Almastraat en pa rallel lopende aan de Geeuw, te noemen de „David Flud van Giffenstraat”, „Wat poogt Gy Schilder hier? van Giffen af te Malen 't Lykt niet? Want, in dees Man Blixemt Gods Geest zijn stralen: Prent, Taalkund, Godspraak, Deugt en Wysheid op een Ry; En geeft aan Dordregts Kerk, dit Beeld en Schildery”. oud- hun VerKhijot MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drijfhout Kierebrink Co Kantoor: GROOT2AND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De keurmeesters waren vanmorgen al vroeg bezig. Bij de opening (8 uur) van. deze show, georganiseerd door „Sneek en Omstreken” en „Balk en Omstreken” moeten de bekroningen nl. al in het programma vermeld staan. Twee van hen ziet U hier in „Ons Gebouw,, in actie. In de omgeving van het nonnenkloos ter lagen indertijd twee wieren, name lijk Barrawier en Sytsingawier. De wie ren waren kunstmatige hoogten van ge ringe omvar.g, alwaar de bewoners in geval van nood toevlucht zochten. Syt singawier was gelegen bij De Domp en Barrawier is de hoogte, waarop later de Joodse Begraafplaats is aangelegd. Op dat ook deze zeer oude namen niet ver loren zullen gaan, komt het ons wen selijk voor deze namen hu te geven aan de in de nabijheid van het bejaarden centrum gelegen straten. Aan deze stra ten zijn thans in aanbouw een aantal zgn. bejaardenwoningen en 16 midden- standswoningen. Wij stellen u voor, de straat, noordoostelijk van het bejaar dencentrum, welke de verbinding vormt tussen de Leeuwarderweg en het Burge meester de Hooppark, te noemen: „Syt- singawiersterlaan”. Aan het stratenplan dat ontworpen is tussen Sytsingawier- sterlaan en de hertenkamp, zou de naam „Barrawier” kunnen worden verbonden. Dit stratenplan bestaat uit een lood recht op de Sytsingawiersterlaan gepro jecteerde straat en een daaraan gren zend rechthoekig plantsoentje, dat door een straat is om geven. Voor het geheel van straat en plantsoen geven wij aan de naam Barrawier zonder enige toe voeging de voorkeur. Worp Tjaardastraat. Voorts ware een naam te geven aan de straat, welke in de Noorderhoek aan de rand van de huidige bebouwing zal lopen vanf de spoorlijn Sneek—Leeu warden tot de Franekervaart. Van deze De schaakclub „Sneek” houdt nu za terdag haar traditionele schaakwed strijd, waar altijd veel deelname voor be. staat zowel uit de provincie als uit ei gen plaats, De wedstrijd wordt gehou den in café Leeuwen. Advertentieprijs 15 ct pei <nn> Bij contract ihandelsadv.) lager Abonnement.prijs I 3.— per halt jaat Franco pet post t 3.75 pet hall taar. Giro 8 5 0?48 ten Sneeker Nieuwsblad. Geschenken. De heer Soetinga bracht daarna na mens de Reservisten hulde aan adj. Ve- nema voor het vele dat hij hun in de af gelopen negen jaar heeft bijgebracht. U was voor ons het voorbeeld om te ko men op het peil waarop wij thans staan. Het spijt ons, dat U bij ons weg gaat Als blijvende herinnering voegde de heer Soetinga aan deze woorden een boekwerk en een ingelijste foto van de groep toe. Voor mevr. Venema zette tig een mooie bloeiende Azalea op tafel. Daarna dankte de heer Soetinga oud- burgemeester Oppedijk voor de prettige samenwerking en zijn morele en finan ciële steun, waarvoor hij hem ook twee boeken en mevrouw eveneens een plant aanbood. De heren Venema en Oppedijk dank ten aan het eind van de gezellige avond, waarop ook de tractaties niet ontbra ken, maar ter dekking van de kosten een verloting met vele mooie prijzen werd gehouden, voor alle goede woor den tot hen gesproken en de cadeaus waarbij de adjudant nog hulde bracht aan de reservisten die altijd trouw de cursus-avonden bezochten en hun groep gaarne aan de hoede van zijn opvolger overdroeg. Res. Adj. de Jong sloot daarop met dank aan het gezelschap Show-Parade en voor aller aanwezigheid. 1 Het is jammer voor de Rijkspolitie dat I U afscheid moet nemen, zo verzekerde de majoor, die daarna de heer Venema’s opvolger voorstelde. U hebt in uw tegen woordige standplaats ook een goede verhouding tussen de beide groepen weten te scheppen, en ik weet daarom wel zeker, dat de reservisten in deze gemeente het ook wel met U zullen vin den, aldus spreker. Majoor van Dijk deelde vervolgens mede dat adjudant de Jong de res. ad judant Kuipers, die momenteel ernstig ziek in het ziekenhuis te Heerenveeu ligt, zal opvolgen. Hij is voor allen al een goede bekende en spr. feliciteerde de reserve-politie met deze figuur, waarbij de heer Soetinga zich namens de groep aansloot. Nu worden de funderingen tegenwoor dig anders gemaakt dan die welke op betonklippen rusten, vertelde de heer A. Koster ons. Voor die klippen werden dan eerst gaten gegraven, waarin een aan tal palen, soms maar een paar, tot op de eerste zandplaat geslagen werd. Op die plaat, welke plm. 4% meter diep ligt, staan o.a. alle huizen aan de Leeu warderweg. Nu echter graaft men geer gaten meer, en heit men in Sneek prac- tisch alleen nog maar houten palen met gewapende bet-onopzetten tot op de tweede plaat, omdat de eerste te wissel valiig is. Deze opzetten worden met de Een ter dood veroordeelde ontsnapt. De plaats van handeling van deze meesterlijke film van regisseur Bres son, is het Fort Montluc bij Lyon in Frankrijk, waar tijdens de Duitse bezet ting 10.000 mensen gevangen zaten, van wie er 7000 nimmer teruggekeerd zijn. De luitenant André Devigny, op heter daad betrapt bij het bedrijven van sa botage en bovendien in het bezit van een geheime zender, behoorde tot de tien duizend en heeft zijn ervaringen te boek gesteld en Bresson bijgestaan bjj de op namen van de film. Het filmverhaal zelf laat ons de jonge luitenant Fon taine zien, die in Fort Montluc opge sloten, en ter dood veroordeeld, zich in zijn cel met overtuiging, doorzettings vermogen, vastberadenheid, koelbloedig heid en uiterste beheersing zet aan een poging tot ontsnapping. De film is ei genlijk een loflied op de geestkracht van de mens. „Trouw” prees deze film als een van adembenemende spanning. Het Parool noemde haar een evenement dat qua spanning, spel en invloed alles achter zich laat. Opmerkelijk is ook dat in de rolbezetting geen enkel beroeps talent voorkomt en dat Bresson er in slaagt ook een publiek dat vooral op melodrama gesteld is, te ontroeren met een simpel verhaal van een man, die zijn lichaam redt, omdat hij zijn ziel niet wilde verliezen. straat is thans ten behoeve van de stichting van een complex van 84 wo ningen een gedeelte aangelegd. De aan grenzende straten in dit stadsgedeelte zijn alle ontleend aan oud-Friese histo rieschrijvers en aan figuren uit de Frie se letterkunde. Wij achten het dan ook in overeenstemming met de naamgeving van de in de Noorderhoek gelegen stra ten, indien aan deze nieuwe straat de naam van Worp Tjaarda wordt ver bon den. Worp Tjaarda was omstreeks 1500 prior van het nabij Tiras gelegen kloos ter Thabor en is bekend als schrijvei van het Chronicon Frisial, waaruit de latere historici veel materiaal hebben geput. Wg stellen u daarom voor aan bedoelde straat de naam te geven van „Worp Tjaardastraat”. David Flud van Giffenstraat. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente bieden de raad het volgende voorstel aan Op verschillende plaatsen in de ge meente, t.w. ten zuid-oosten van de Leeuwarderweg, in de zgn. Noorderhoek en aan de Lemmerweg zijn complexen woningen in aanbouw, waarvoor nieu we straten zijn of binnenkort zullen worden aangelegd. Aan deze straten zullen nog namen moeten worden ge geven. Ook dient nog een naam te wor den gegeven aan de zijstraat van de Al mastraat, welke toegang geeft tot het nieuwe schoolgebouw van het gemeen telijk gymnasium. Nu evenwel de uit voering van de plannen tot stichting van een bejaardencentrum geleidelijk vordert en het gebouwencomplex reeds enige gestalte krijgt, menen wg boven dien deze gelegenheid te moeten benut ten om u voor te stellen het in aan bouw zg’nde bejaardentehuis een naam te geven. Voor het vinden van een naam voor dit bejaardentehuis hebben wg ons verdiept in de geschiedenis van Sneek. Hierbij bleek, dart in de onmiddellijke na- bgheid van het in aanbouw zgnde rust huis enkele eeuwen geleden een klooster heeft gestaan, en wel een nonnenkloos ter, „Nazareth” geheten. Dit klooster werd in 1463 door toedoen van de Ha- rinxma’s t'.oe Sneek op hun bezittingen aan de Groenedijk, niet ver van de Domp, gesticht. De bewoonsters, joffers uit de Friese adel, volgden de z.g. Derde Regel van St. Franciscus en heetten dan ook Tertiarissen. In 1572 werd het klooster afgebroken. Teneinde de naam van het klooster aan de vergetelheid te ontrukken, ver dient het naar onze mening uit histo risch oogpunt aanbeveling de naam van het klooster te verbinden aan het in aanbouw zijnde bejaardentehuis. Wg stellen u daarom voor aan het gebouw de naam te geven van „Ng Nazareth”. Sytsingawiersterlaan en Barra wier. Voor de derde toneelvoorstelling van dit seizoen onder auspiciën van Kunst aan Allen hadden we hier dinsdagavond in Amicitia „Het Zuidelijk Toneel”. >c hadden eigenlgk verwacht dat het ook hier „Ouders en Kinderen” (The Wooden Dish) van een hedendaags Amerikaans schrijver zou brengen. Enige maanden geleden bracht het daarvan de Neder landse première in Eindhoven. Maar dinsdagavond kwam het hier met het blgspel in vier bedrgven van Shaw „Je kunt ’t nooit weten”. Ook al een spel met als achtergrond de verhouding tus sen ouders en kinderen, met als toegift het conflict van twee jonge mensen tus sen hun liefde voor elkaar en de eerbied voor hun eigen persoonlgkheid en dat alles gezien in het licht van de laat negentiende eeuwse conventioneel En gelse opvattingen en zich baanbrekende nieuwe inzichten. Met zijn meesterschap in de dialoog heeft Shaw daarover in dit stuk allerlei geestige en paradoxale dingen gezegd en er voorts zgn bekende stokpaardjes doorheen laten draven, maar het bleek toch dinsdagavond we: dat die paardjes eigenlgk bg die grote vilder Vader Tgd thuis hoorden. H< stuk is sterk verouderd, ondanks een zeer behoorlgk door het ensemble ge handhaafd tempo vervelen de lange ge sprekken, die niet meer te redden zgn door herhaaldelgk flitsende geestig heden, el kan men daar ook nu nog wel zgn plezier aan hebben en had het pu bliek, dat de zaal weer zo goed als ge heel bezette, het kennelg'k ook wel. De regisseur had het, zoals het programma ons vertelde, „een goede gedachte ge leken om de charme van dit stuk ge heel tot zgn recht te laten komen”, het te laten spelen in laat 19de eeuwse kledij je kunt ’t tenslotte nooit we- erin gegoten en naar buiten stekende ijzeren buis aan de palen vastgeslagen Het gzer wordt later aan de kop uitge peld en verbonden met de funderings balken van gewapend beton, zodat er één onwrikbaar geheel ontstaat, waarop dan het bouwwerk wordt opgetrokken. Tot nu toe werden er, als bleek dat palen van normale lengte geen stuit kregen, meerdere palen bijgeslagen maar voor deze hoogbouw dezelfde als aan de Zwette vertrouwde de di rectie van Friso dat niet en moet steun gezocht worden op de tweede hard, plaat, waarvoor ze de bewuste palen van 16ys meter heeft laten aanrukken. Deze knapen, die in de Ardennen groeien worden geregeld in Amsterdam en Rot terdam gebruikt, en zgn daardoor in ons land uit voorraad leverbaar. Ze zgn echter duurder, zoals te begrgpen valt, „Vuurdoop van een lafaard”. Deze film voor de zondagmatinee brengt weer een verhaal uit het Wilde Westen van weleer, toen revolver en de vuist er regeerden. Drie broers Keogh verkeerden samen in doodsgevaar en bleven elkaar in de hitte van de strgd steeds trouw totdat... een vrouw hen uitelkaar dreef. Gevaar, spanning avontuur en actie. Eastmancolor, Jeffrey Hunter, Fred Mac Murray en Janice Rule in de hoofdrollen. *De heer T. P. de Vries, Hoofd Soc. zorg der gemeente Wymbrltsaradeel, is benoemd tot direkteur van Sociale za ken te Kampen. ten Maar voor ons legde deze kledg, die soms een verkleedpartij leek, slechts een nog wat sterker accent op de ver oudering van dit blijspel. Overigens zgn de bezwaren tegen „You never can teil” niet nieuw, al jaren geleden was de En gelse kritiek allerminst te spreken over de gerekte dialoog. Maar altijd weer verzoent men zich met de inhoud van dit stuk omdat er die prachtcreatie van een levenswijze kellner door heen loopt. Hier in Nederland is deze figuur door tal van onze grootste toneelkunste naars gespeeld, in de laatste jaren nog door de betreurde Jo Sternheim. Dins dagavond zette Sacco van der I ?.Je deze kellner ook voortreffelijk op de planken, iedereen zal daar zgn vreugde aan gehad hebben. Wat de andere op tredenden betreft, er was rijp en groen onder. Natuurlijk deed Lo van Hensber- gen het als Crampton best, waren Lies de Wind als mrs. Clandon en Peter Aryans als Valentine wel acceptabel en Johan van Doorn als notaris heel goed, maar onder de anderen waren er ook, die de amateurschoen nauwelgks ont wassen waren. Niet bepaald een opvoe ring om er een feestneus voor op te zetten, al deed dat artikel rijkelijk op geld op het toneel. De actrices kregen bloemen en het publiek gaf aan het slot toch nog een gul applaus weg. van de heren Oppedijk en Venema werd ingeleid door majoor van Dyk. Deze sprak eerst de oud-burgemeester toe, die hg schetste als een zeer prettig man voor de Rijkspolitie. Hg was ook altgd bij de oefenwedstrgden van de re servisten aanwezig wat zeer op prgs werd gesteld, en steeds bereid daarvoor iets aan te bieden. Voor beide bracht spr. de heer Oppedijk harteigk dank, daarbij de hoop uitsprekend dat zgn op volger de reserve rijkspolitie een zelfde warme hart zal toedragen. Adjudant Venema staat bij de Reserve ook zeer goed in de pas, zo vervolgde de heer van Dgk. Hg was altijd de ver het examen geoefende of buitengewoon geoefende door de districts-comman- dant. Dit waren de heren R. v. d Berg Sneek; A. Hoekstra, IJlst; F. v. d. Pol en C. J. Wüst te Heeg, allen buitenge woon geoefende en E. Diederich te Heeg, geoefende. Majoor van Dijk wees er op dat voor al voor het eerste diploma veel studie nodig is en dat het daarom voor de re servisten zeer moeilgk is het te behalen. Hg dankte de geslaagden dan ook voer de inspanning welke zij zich getroost hebben en hun vrouwen voor de mede werking daarbg'. Tegeigk met de diploma’s reikte hg de mannen namens de Alg. Inspecteur ook een zilveren speldje uit, dat op de bur gerkleding gedragen kan worden. Ad judant Venema en wachtmeester le klas Hoekstra kregen niet alleen dank voor hun prettige en uitstekende opleiding van de geslaagden, maar als een herin nering daaraan tevens elk een doosje sigaren. De Bindingsavond van de groep WynibrtseradeelIJlst der Reserve en Ryks- Het is jammer voor de Rgkspolltle dat politie, die gisteren in de toneelzaal van Hanenburg gehouden werd, stond dit- U afscheid moet nemen, zo verzekerde maal in het teken van een dubbel afscheid. In de eerste plaats van mr. J. Op- pedijk, oud-burgemeester van IJlst, en naast hem van de Groepscommandant adjudant J. Venema, die wegens het bereiken van de 60-jarige leeftijd de ac tieve dienst met pensioen moet verlaten. Dat beide zeer veel waardering ge noten, bleek al vóór de redevoeringen uit het grote bezoek aan deze bgeen- komst. Behalve de districtscommandant Majoor G. van Dgk uit Heerenveen en mevr., waren nl. alle manschappen van de Rijkspolitie voorzover de dienst het toe liet en alle reservisten, beide met hun dames, aanwezig, terwgl <-ok burge meester J. van Hout van Wymbritsera- deel, diens ambtsvoorganger oud-bur gemeester F. Tjaberings, Gedeputeerde H. M. Gerbrandg en de oud-districts- adjudant de heer S. de Jong te Schar- negoutum de avond meemaakten. Ver der behoorden tot de gasten de opvol ger van adjudant Venema, zyn collega P. Heystra, thans groepscommandant te Wolvega, en diens echtgenote. Vaardigheidsproeven K.N.G.V. De gymnastiekvereniging Thusnelda- Greate Pier stelde haar senioren dames- afdeling in de gelegenheid deel te nemen aan de voor haar vastgestelde vaardig heidsproeven. Deze waren geschikt ge maakt voor dames van 3044 jaar en van 45 jaar en ouder. Twee en twintig dames namen aan het examen deel en allen mochten het genoegen voor het diploma te slagen. Onze stadgenoot de heer J. Stoellnga, wonende Joh. W. Frisostraat 711, heeft onlangs wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd zijn medewerking aan de N.V. Vruchten Confgtindustrie „Steen- sma” te Leeuwarden beëindigd. Vóór hg' 20 jaar ;eleden bij deze .J.V. in dienst trad, lad de heer Stoe- inga hier een ban- ■.etbakkerg’ aan iet Grootzand en i rad hg onder de aam Firma L. R, /een tevens op als everancier van onfi turen, welks verpakt waren in de traditionele .leulse potten. Het bereiden van deze banketbakkersbeno- digdheden, thans een vak op Zichzelf, maar vroeger een onderdeel van de ban ketbakkerij, had nl. zgn grote liefde, waarvoor hij in de kersentg’d zg’n ge hele familie te hulp riep om de kersen van de steeltjes te ontdoen en de pitten stuk voor stuk met een pennetje uit de vruchten te halen. Stoelinga dankt zijn gedegen vakken nis op dit terrein aan zijn opleiding og zgn eerste en laatste patroon de heer L. R, Veen, opvolger van de heer Roos winkel, die ook al een bekend vakman op het gebied van de Confiserie blijkt te zgn geweest, getuige de Keulse pot ten met de naam „Rooswinkel” en het jaartal 1830. Met recht kan dan ook gezegd wor den, dat voor het succes van de N.V, Steensma, in welk gespecialiseerd be drijf de heer Stoelinga al zgn vakkennis kon toepassen, de basis gelegd is in de Banketbakkerg, mede dank zg de grote’ vakkennis van de heer Stoelinga. Onze stadgenoot hoopt maandag 30 december a.s., ’s middags om 4 uur, tg- dens een receptie aan het bedrgf, Hui- zumerlaan 121, officieel afscheid te ne men van zijn medewerkers, waarbij het hem zeker ook niet aan belangstelling van vele vrienden en bekenden zal ont breken. Bg de keuze van een naam van de straat, waaraan het schoolgebouw van het gemeenteigk gymnasium zal komen te staan, hebben wg overwogen, dat deze straat de toegang zal geven tot een schoolgebouw, waar aan de leerlingen de kennis zal worden bggebracht, die voor velen de deuren van universiteit of ho geschool zal doen opengaan. Het ligt naar onze mening dan ook in de rede om deze straat te noemen naar een uit de geschiedenis van Sneek bekende ge leerde. In de „Chronyk van Sneek” van de historicus Napjus wordt in het hoofd stuk Van verscheidene geleerde man nen te Sneek” melding gemaakt van David Flud van Giffen, geboren in 1653. Na de scholen in deze gemeente en elders te hebben doorlopen werd David Flud van Giffen in 1674 predikant Burgemeester van Hout stelde vast, dat de groep Wymbritsera- deelIJlst van de Rgkspolitle over een reserve-apparaat beschikt dat er zowel kwantitatief als kwalitatief mag zijn. Een groot aantal manschappen heeft het diploma voor buitengewone geoefend heid behaald, waarop andere groepen van de reserve jaloers, en de plaatseigke overheden trots mogen zgn. Ik zou haast geneigd zg’n het een elite groep of keurkorps te noemen. kwam echter niet vanzelf. Er moest voor gewerkt worden, aldus de burge meester, die daarom gaarne een eresa luut bracht aan hen die dit alles tot stand hebben gebracht. Het moet voor de instructeur adj. Venema en de oud- burgemeester van IJlst een genoegen zgn hun opvolgers zo’n keurig korps te kunnen overdragen, maar dit had niet gekund als ze niet zo’n grote groep mannen bereid hadden gevonden tot de reserve-politie toe te treden om in tg- den van nood het gezag mee te steunen. Spr. bracht hun daarvoor dank en hulde en besloot met de wens dat de uitste kende geest en binding in de groep ook in de toekomst bestendigd zal blijven. Oud-burgemeester Tjaberings zei zich altgd één te hebben gevoeld met de re serve- en de actieve Rgkspolitle en dat dit ook zo zal bigven. Hg heeft nl. aan het samenzgn met hen en de samenwer king de allerprettigste herinneringen. Voor de heren de Jong en Venema had spr. ook zeer veel waardering zoals uit zgn woorden bleek. Mgn verhouding tot adjudant Venema was altgd zeer pret tig, zo bekende de heer Tjaberings. Hg leefde voor zgn vak en was als politie man een heer, een voorbeeld voor zgn ondergeschikten. Ik hoop dat zijn opvol ger zich hier spoedig thuis zal voelen. Hg krijgt hier een pracht groep. Tot slot dankte spreker zijn ambtgenoot van IJlst nog voor prettige nabuurschap. De heer H. M. Gerbrandg sprak na mens de Gemeentel. Commissie Wym britseradeel der Nat. Reserve Steun Wettig Gezag. Hij bracht verder de groeten en de allerbeste wensen van de Commissaris der Koningin over en hao warme hulde voor de daadkracht van de reservisten. De scheidende heren wenste hg het allerbeste toe. Zg kunnen met dankbaarheid en voldoening op hun activiteit in dezen terug zien. Adjudant Heystra zei de voorlopige kennismaking met de groep zeer aange naam te hebben gevonden. Er heerst eensgezindheid en kameraadschap. Spi. hoopt een waardig opvolger van adj. Venema te zullen zijn en bracht deze eveneens dank voor alles wat hg voor de te Wyckel in Gaasterland, in 1678 te Nieuw-Brongerga en op 14 augustus 1681 werd hij beroepen te Sneek. In 1688 vertrok hg als predikant naar Dordrecht, alwaar hg in 1701 is over leden. Niet alleen als predikant genoot van Giffen grote bekendheid, doch ook door de vele geschriften, die hij heeft nagelaten. Hg bezat een beroemde col lectie autografen en stond ook zelf met veel geleerden in briefwisseling. Dat van Giffen een geleerde was, die ook als mens hoog in aanzien stond, moge bigken uit hetgeen een dichter van hem heeft ge zegd waarmee de premieregeling niet volledig rekening houdt. Bovendien moest de gzeren heistei ling verlengd worden en in het midder danig versterkt om het breien van het ophgsen van de palen en het inslaan ervan (met een blok van 1200 kg) te voorkomen. Dat is hoogstwaarschgnlijk wel het geval en de Aanneme.rsmij. Friso ondervindt er de last van. Die meet nl. voor de fundering van haar in aanbouw zgnde flats aan de Berkenlaan en langs de Zwette palen In de grond slaan van 16>/2 meter lengte (de langste houten palen welke ooit in Sneek gebruikt zijn), ter- wyl op 6!/j meter gerekend was, de normale lengte in onze stad. Aan het begin van de Berkenlaan was dit ook nog voldoende, maar naarmate men verder kwam lag de tweede zandplaat waarop de woningen moeten steu nen, steeds dieper. Verondersteld wordt nu, dat men hier te maken heeft met de gevclgen van een doorbraak der voormalige Middelzee, waardoor de bodem op deze plaats en ook nog verder op, tot een grote diepte is uitgeschuurd. Eer, zgn, „slenk”. Deze slenk loopt onder de Zwette en de spoorweg door en via een gedeelte van ae Noorderhoek naar de Hemdgk, wat wel gebleken is bij het bouwen van de woningen aan de Troelstrakade en van diverse blokken in de Noorderhoek alsmede bij de funderingswerken voor het Chr. Lyceum en de Huishoudschool. De heer De Dood, die nu bezig is met de bouw van 84 gemeentewoningen ach ter het Kerkhof, heeft het ook al be merkt. Met ingang van 20 december a.s. is benoemd tot burgemeester van IJlst de heer J. Cavaljé, commies ter secre tarie van de gemeente wghe. De heer Cavaljé, die in Zwolle woont en in Avereest geboren werd, is 43 jaar oud. Hg is gehuwd en heeft vier kinde ren (een jongen en drie meisjes). Na als volontair ter secretarie van Zwollerkerspel te zgn begonnen, was de heer Cavaljé van 1942—1947 werkzaam op het Arbeidsbureau te Zwolle en van 1947 af op de secretarie te wghe. De nieuwe burgemeeester, die aange sloten is bg de Chr. Hist. Unie, zal mor gen zijn eerste oriënterende bezoek aan IJlst brengen. Reserve Rgkspolitie heeft gedaan. Tot slot hoopte hg de medewerking van al len te zullen krggen. name van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1