Kath. zeeverkenners hebben nu hun mijnenveger Echtpaar Kan gaat Sneek binnenkort verlaten Het nije „Himsterhüs” Waardering in woord en daad voor jubilerend Wit-Zwart IJLST en van •i I iff®' Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 112e jaargang no. 100 Redakteur L. KIEZEBRINK De 130.000 werd in Sneek verkocht en gewonnen Leven gewijd aan de gymnastiek V erkeerscursus 1 Afscheid van de Sneker Onderlinge Snitser Skotsploech hat al 81 kear yn en buten Suits dounse Maandag 16 december 1957 Onderlinge wedstrijd van ,,’t Filter” werd een buiten gewoon sukses Raad Wymbritseradeel voor de secretaris-keuze Verbetering Jubileumnummer Wit Zwart Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Vijfhonderd gulden voor het Trainingsfonds en materiaal f van name De voetbalver. „Sneek” Afscheidsbijeenkomsten. ge. de Burgemeester Kedaktie adres s Kleinzand 7 Telefoon 2872. Laatstgenoemde commissie neemt a.s. donderdagmiddag om 4 uur afscheid van de heer Kan in het stadhuis, voor welke LSC en de Sn. Politie Sportvereniging brachten hun gelukwensen over bij mon de van de heer D. Brouwer, die er aan herinnerde hoe LSC en WZS door de ter- reinsomstandigheden dicht bij elkaar zijn gekomen. Wij hebben altijd uitstekend samengewerkt Niet alleen op het groene veld maar ook aan de groene tafel. Spr. dankte hiervoor in ’t bijzonder de heer Ids Silvius, in wie WZS in de jaren dat LSC op het Zuidersportpark speelde, be- lichaamd was. Ik hoop dat deze verstandhouding in de toekomst zo zal blijven en dat ge voor de Sneker Jeugd kunt blijven doen wat ge tot nu toe gedaan hebt, zo besloot de heer Brouwer, welke laatste wens hü door het aanbieden van een voetbal voor de WZS-jeugd (door de voorzitter daar na aan zijn collega van de jeugdafdeling doorgegeven) accentueerde. Administratie: Comh Drijfhout Kiezebrink Co Kantoor: GKDOI/ANI) 55 Telefoon *0C5 (K SISO) Veitihijnl MAANDAGS en DONDERDAGS SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 ct per mm Hij contract (handelsadv.) (agei Abonnementsprijs I 3.— per half laar Franco per post f 3.75 pei halt laar Giro 8 5 0 7 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. HET BESTUUR IN DE BLOEMEN. Van Ln.r.: G. Visser, Ant. Silvius, Kapelaan J. M. Diender (geestelijk adviseur), J. Smit (secretaris), Menno de Vries (voor zitter), Verkooijen (penningm.)A. Langedijk, P. v. d. Werf. WZS heeft nl. de achting verworven van al haar zusterverenigingen en de waardering van allen waartegen zij in het strijdperk is getreden. Dinsdag j.I. hield de fotoclub *t Filter alhier één van de meest geslaagde verga deringen in de drie jaar dat ze bestaat. De avond stond in het teken van de on derlinge wedstrijd naar vrij onderwerp. De inzendingen overtroffen de stoutste verwachtingen: in totaal waren maar liefst 51 foto’s ingezonden, meest op een formaat, groter dan normaal Lieten kwantiteit en afmetingen dus niets te wensen over, ook de kwaliteit was uit stekend. Vooral de B-klasse kwam ver rassend goed voor de dag. Nadat de 4- mans jury tot ruim na middernacht ge worsteld had om de eijfers vast te stellen kwam de volgende uitslag te voorschijn, drié Op de verjaarsvisite van deze jongste telg der Sneker Voetbalfamilie za te: dagmiddao in de door V. en D. smaakvol gestoffeerde en versierde toneelzaal van Hanenburg bleek wel heel duidelijk, dat ze nu met haar 25 jaren als een was vertegenwoordigd door haar voor zitter de heer K. Doevendans. Deze zei dat zijn vereniging en WZS wel niet zo veel contact met elkaar hebben, maar dat de verstandhouding steeds prettig is. Hij wenste dat de goede en prettige geest in WZS zal blijven bestaan en de prettige verhoudihg tussen hun verenigingen eveneens tot in lengte van jaren mag voortduren. In ons artikeltje over de 16% meter lange houten heipalen welke In de Ber kenlaan in de grond worden gedreven, noemden we de heer J. de Dood de bou wer van de 84 wonlngeen voorbij het Kerkhof in de Noorderhoek. Dat was echter een vergissing. Deze woningen worden gebouwd door zijn collega-aan- nemer H. A. Boomsma. De afgekeurde mijnenveger „Terschel ling”, geruime tijd geleden al door de Kon. Marine aan de Katholieke Zeever kenners „Titus Brandsma-groep” alhier toegewezen om als troephuis te worden ingericht, is donderdagmiddag gearri veerd. Twee sleepboten hebben het 35 meter lange vaartuig van Den Helder naar hier gesleept en op de voorlopige ligplaats aan de Pampuskade afgeleverd. Hier moeten nl. eerst de machines er uit verwijderd worden, voordat het zijn definitieve ligplaats in de Geeuw gaat innemen. Woensdagmiddag nam de sleeptocht een aanvang en daar de reis ondanks de vrij ruwe Waddenzee vlot verliep, kwam de sleep 's avonds nog in Franeker. Donderdagmorgen tegen acht uur werd de reis voortgezet. In Terhome werd Later voegde de heer Doevendans aan deze wensen nog een gevulde enveloppe toe, bestemd voor de jeugdafdeling. De sprekers, die na hem nog het woord voerden waren de heren A. v. d- Heide namens de Scheidsrechtersver. Sneek e. o., F. de Boer (v.v. Workum), J. J. Al tenburg (RES, Bolsward en als oud-ge- diende van de Vborm. RKUVB afd. Fries land), P. W. Bil (ONS), B. v. d. Berg (Stichting Zuidersportpark), F. D. Hol lander (Med. Sportkeuring) en Nico Sil vius ,die namens de vrienden van WZS vijfhonderd gulden voor het trainings- fonds en het materiaal op de bestuurs tafel deponeerde. Dat de voorzitter, die alle sprekers di rect bedankte, vooral met deze vorste lijke gift in zijn nopjes was, is te begrij pen. Hij had er bijna geen woorden voor. De jubileumviering werd gistermorgen voortgezet met een plechtige gezongen Hoogmis tot intentie van de leden en de overleden leden in de Parochiekerk van de H. Martinus, gevolgd door een ge zamenlijk ontbijt bij Hanenburg voor de senior-leden en genodigden, ’s Middags werd er een jubileumwedstrijd gespeeld tegen MKV, waarna de feestelijkheden besloten werden met een feestavond, eveneens bij Hanenburg, waarop de R.K. toneelgroep het blijspel „Haar laatste wil” speelde, na afloop waarvan nog ge zellig gedanst werd op muziek van De Beljons. Spreker wenste het bestuur daarmede geluk en wees er toen op hoe vooral in de laatste tijd in de voetbalsport veel aandacht wordt besteed aan de karakter vorming van de jeugd. Onlangs is dit ook nog op de vergadering van de KNVB door sprekers van humanistische en Ka tholieke richting belicht, en daarom dient hier speciaal de aandacht van de verenigingen op te worden gevestigd. De heer de Wolf constateerde vervol gens det WZS een goede staat van dienst heeft en betuigde haar daarvoor namens de KNVB zijn dank door het aanbieden van een plaquette, vermeldende het op richtingsjaar, voor de medaillekast plus een voetbal als practisch geschenk. Na mens de afd. Friesland voegde hij hier nog een wandbord aan toe, bestemd voor de woning van de voorzitter. Die waardering beperkte zich trouwens niet tot de kleine plaatselijke voetbal- kring. Ook de vrinden uit Bolsward en Workum, ja zelfs een van de grote ooms uit de Nederlandse voetbalwereld getuig den daarvan, evenals de vele schrifte lijke en telegrafische gelukwensen van heinde en verre en de talrijke bloem stukken welke achter het bestuur op het toneel pronkten. En dat de jubllaresse bovendien ook nog andere belangen dient, bewees wel de aanwezigheid van Burgemeester en Wethouders en de deputaties van het R. K. Kerkbestuur, dé K.A.B. en het Ste delijk Muziekcorps. Voorzitter Menno de Vries las na zijn openingswoord de lange lijst voor van de personen en verenigingen die bloemen telegrammen, brieven en geschenken hadden gezonden, waaronder enveloppes met inhoud, een beker van de K.R.O. en een voetbal van de familie menburg. Daarna zette Van het bestuur van de Vereniging voor Veilg Verkeer voor Sneek en om geving vernamen wij dat ook dit jaar weer voldoende animo bestaat voor de verkeerscursus voor volwassenen. Over eenkomstig de wensen van de cursisten zal de verkeerscrusus worden gehouden op de dinsdagavonden. Gestart zal wor den op dinsdag 17 december a.s. om 8 uur in de Bolwerkschool aan de Kerk- gracht. De Vereniging voor Veilig Ver keer heeft het voornemen om in de vol gende maand neg een verkeerscursus te houden op de vrijdagavonden ten behoe ve van een tweede groep cursisten. Ge zien de vlotte, bevattelijke en prettige wijze waarop vorig jaar de instructie werd gegeven over de regelen van het verkeer, kunnen wij deze cursissen ten zeerste aanbevelen aan allen, die meer van de verkeersregelen wiilen weten of door vermeerdering of verdieping van de kennis van de regels van de weg willen komen tot een meer verantwoorde deel neming aan het verkeer. Aan het einde van de cursus zal aan allen die het schriftelijke examen met goed gevolg afleggen het verkeersdiploma van het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht worden uitgereikt. Onder de titel „25 jaar R. K. Voetbal in Sneek” heeft de r.k. voetbalver. Wit Zwart een keurig jubileumnummer uit gegeven. Na een inleidend woord van de voorz., de heer Menno de Vries, bevat het gelukwensen van burgemeester Ras- terhoff en Deken-pastoor J. van Gal- kom, van de geestelijk adviseur kape laan J. M. Diender en andere geestelij ken welke hier vroeger verbleven. Voorts komen er tal van functionarissen uit de voetbalwereld in aan het woord. Ook is een vrij uitvoerige kroniek 1932 1957 opgenomen en talrijke illustra ties verluchten de tekst. Ook aan de junioren en welpen is de aandacht be steed welke ze verdienen. Het nummer is ook typografisch uitstekend verzorgd. jaar te verlengen: Oppenhuizen 33 122, Heeg 210 en 209, Hommerts 13 Het „HimsterMis”, 't fraaie 'dorpshuis in Oosthem, is hedenmiddag feestelijk opend. Mej. P. Ringnalda, Marktstraat al hier, heeft vrijdag j.I. voor het eerst in haar tienjarige loopbaan als collectrice van de Ned. Staatsloterij de sensatie beleefd dat op een door haar verkocht lot no. 6138 de honderdduizend viel. En bovenop die ton kwam dan nog de dertigduizend, als premie voor de laatst uitkomende hoge prjjs. We hopen nu maar voor haar en haar talrijke cliënten dat daarmee het hek van de dam is. Het enorme bedrag viej niet op een verkocht heel lot, doch in gedeelten. Bij de overbuur van mej. Ringnalda, de secretarie van onze gemeente, waren vier gelukkigen, die samen een tientje van het lot hadden; ook elf personen van de K.N.M.-fabriek alhier delen een tientje, evenals een loterijclubje van personeel van de timmerfabriek van de fa. Douma te Oosterwierum; 2 tientjes, een vijfje en 6 twintlgjes waren geplaatst bij par ticulieren van wie er één een viertal twintlgjes had. Gemeenschappelijke regeling gebruik terrein gemeentereini- ging Sneek. B. en W. stellen voor de vergoeding van me a.s. bijeenkomst vele uitnodigingen zijn ver zonden. T.G.P. houdt hedenavond haar afscheidsbijeenkomst in de vorm van een buitengewone ledenvergadering. dit terrein te betalen aan de ge- tc Sneek met ingang van 1 januari te bréngen van f 6000 op f 8000. Herverpachting tollnning brug Wolsumerketting. De pachter van deze tollnning E. Smit zal binnenkort vertrekken, waarom het B. en W. gewenst voorkomt, teneinde mogslijke stagnatie in de bediening van de brug te voorkomen, reeds thans tot een nieuwe verpachting, met ingang van een nader door B. en W. vast te stellen datum over te gaan. B. en W. stellen voor de tollnning te verpachten tot 12 mei 1958 aan de gegadigde IJ. Hoekstra te Abbega voor een jaarlijkse vergoeding van f 250 en het genot van vrjj wonen. Vrijdag j.I. is in besloten kring van de bestuursleden der Sneker Onderlinge Brandwaarborg-vereniging en hunne da mes, benevens enige genodigden, door de heer Joht. Schijfsma, tot 1 oktober 1957 directeur-boekhouder van die vereniging, afscheid uit zijn functie genomen. De voorzitter de heer J. Keuning re leveerde in zijn toespraak het feit, dat de heer Schijfsma gedurende ongeveer 24 jaar zijn functie met ambitie heeft vervuld en dat onder zijn leiding in die jaren het verzekerd kapitaal van de Sne ker Onderlinge is gegroeid van 12% mil- lioen tot 70 millioen gulden. Deze groei is stellig niet alleen veroorzaakt door de in die jaren gewijzigde economische om standigheden, doch is zeer zeker mede te danken aan de ijver en toewijding, welke door de scheidende functionaris aan de dag is gelegd. Spreker was er van over tuigd dat wanneer over enige jaren het honderdjarig bestaan van de vereniging zal worden gevierd, de haam van de heer Schijfsma met ere zal worden genoemd in de rij van directeuren-boekhouders. Nadat nog meerdere sprekers woorden van dank en waardering hadden gespro ken, dankte de heer Schijfsma mede na- mens zijn echtgenote voor de vriend schap en welwillendheid, welke hun sa men van de zijde van het bestuur was ten deel gevallen. In de op maandag 23 december a.s. te houden vergadering van de raad der ge meente Wymbritseradeel, waarin de be groting 1958 zal worden behandeld, ko men o.a. ook de volgende voorstellen van B. en W. aan de orde. De heer Kan. die In Am sterdam geboren is, heeft bflna 45 jaar gymnastiek onderwijs gegeven. In 1916 behaalde hij de Mid- delbare acte, maar toen had hij al drie jaar les praktijk in Bodegraven, Bokstel en Utrecht ach ter de rug. In de laatste stad leidde hij later ook nog de bekende vereni ging „Atilla”. In Amsterdam, waar hij tijdens de eerste wereld oorlog gemobiliseerd was, groeide de heer Kan uit tot een turner van klasse en in het laatste oorlogsjaar 1918 werd hü kampioen van de hoofdstad. Daarna ging het nog steeds crescendo: in 1919 kam pioen van Noord-Holland en in 1920 landskampi oen, met de Olympiade van 1928 in het verschiet. Maar die top werd niet bereikt, omdat onze vriend naar Friesland vertrok, waar de moge JÜkheden voor training veel minder waren. Hg vestigde zich in 1921 eerst in Bolsward, maar werd Sneker in 1926 we gens zün benoeming tot gymnastiek leraar aan de openbare lagere scholen en de ulo. Zijn werkzaamheden breidden zich echter spoedig uit, beginnende met kinderklassen in rhythmische gymna stiek, waarbij mevrouw de oefeningen op de piano begeleidde, én cp 1 april 1929 nam zijn leiderschap van het tegen woordige T.G.P. een aan vang, van welke vereniging hü, na het vertrek van de heer Martens, omstreeks 1950, ook nog voorzitter werd. Tevens is hij redacteur van het T.G.P.-orgaan „De Megafoon”. Aan deze belde functies komt nu dus eveneens een einde. Verder beeft de heer Kan ook nog de voormalige N.A.S.B. en de R.K. Gymn. Ver. „Vlug en Lenig” geleid, was hü lid van de Techn. Commissie Turnkring Friesland, voorzitter van de onderafde ling Sneek en secretaris van de Ver. van Gymnastiekleraren en -onderwüzers, en bekleedt hü thans nog de functie van voorzitter der Gem. Commissie voor Lich. Opvoeding. Mevr. Kan maakte zich als secreta resse van de VoVeRo ook nog zeer ver- dienstelü’k voor de volleybalsport. Het leven van de heer en mevrouw Kan Sr. is in de büna 32 jaar dat zjj in onze stad wonen zó met de gymnastiek vergroeid, dat men zich deze sport hier zonder dit echtpaar haast niet kan jndenken. Zij hebben zich schier onmis baar gemaakt. Niet alleen voor hun eigen vereniging T.G.P., maar voor de ge hele Sneker turngemeenschap, die ontzagljjk veel aan hen te danken heeft. En voor het gymnastiekonderwijs aan de scholen ligt het al even zo. Officieel was de heer Kan daar wel alleen bjj betrokken, maar zonder de morele steun en de medewerking achter de schermen van zün echtgenote, had hü dat waar- sch'Jalük ook niet zo kunnen geven als hij het gedaan heeft. Maar nu staan wü zeer binnenkort voor het feit, dat wjj het toch zonder hen moeten doen. Benoeming Gemeentesecretaris. Voer de benoeming van een gemeente secretaris bevelen B. en W, aan 1. de heer G. Sennema, hoofdcommies ter secret-rie van Wymbritseradeel, te vens loco-ge.neentesecretaris 2. de heer J. de Groot, commies-redac- teur ter secretarie van Wymbritsera deel. Verlenging bewoningstermijn onbewoonbaar verklaarde wo ningen- B. en W. stellen voor de ontruimings- teri- jn van de volgende woningen met een jaar te verlengen: Oppenhuizen 33 en 122, Heeg 210 en 209, Hommerts 13 en 16, Sandfirden 3, Wolsum 27, Wouds- end 65 en Tirns 27. waarbij wij voor elke klasse de hoogst genoteerde foto’s noemen. B-klasse: 1 J. C. van Dijke, 79 pt; 2 mej. A. A. Smits, 77 pt; 3 I. Hornstra, 75 pt. A-klasse: 1 J. Koopmans, 82 pt; 2 L. Kooistra, 81 pt; 3 S. Stallinga, 79 pt. Uiteraard kon niet iedereen zich met het oordeel van de jury verenigen, doch waar ook in de fotografie de smaak een geducht woord meespreekt is dit niets bijzonders. Waar hier per inzender drie foto’s werden gevraagd, geloven wij dat wanneer men de totalen van elke inzen ding optelt, het oordeel per collectie van drie stuks wel aardig klopte. Een groot deel van de ingezonden foto’s zal het publiek getoond worden op de expositie die ’t Filter op 21, 23 en 24 december a.s. in het Gerechtsgebouw hoopt te houden. Voor hen die zich de kwaliteit van het werk, dat op de vorige expositie werd getoond, nog herinneren, zal het duidelijk worden, dat die na een jaar van hard werken stukken vooruit is gegaan. Over deze tentoonstelling hopen wij nog nader te berichten. Nei’t de Snitser Skotsploech okkerdeis har tradysjonele Sinterklaesjoun hawnt hie, waerd forline wike de jierlikse ledengearkcmste balden. Hjir bliek, dat it ledental troch forhüzjen fan inkelde leden daeld is. De tastan fan ’e jild- ponge warskóge ta soberheit, met for» oarsake troch de kosten fan de ütstjü- ring nei it ynternasjonale folklorlstyske festival yn Noard-Wales yn july 1.1. Yn it plak fan Abe Brouwer, dy’t fuort- gean is, waerd as foarsitter bineamd de hear G. P. Tjallema, dy’t dizze funk» sje al tydlik waernommen hie. De hear F. C. v. d. Zwaag, technysk lieder fan de ploech, bispriek de wurk» list foar 1958. De archivaris de hear L. Koopman fornijde yn syn oersjoch, dat de forienlng 25 septimber 1.1. ftif jier bistien hie. Yn dit tiidrek hat de ploech 81 kear yn en büten Snits dounse. Foar dit jier wie dit sifer 11, ü.o. yn Delft op it kengres fan it Nederlünsk Boun fan Boekforkeapers, hwêr’t de parse tige goed oei- skreaun hat. Net minder wie dat it gefal nei it opkommen yn in great rêsthüs yn Amsterdam, hwêr’t da- liks in nije ütnoeging op folge. Folie üt- noeglngs nammers fan büten Snits of büten de provinsje binne it gefolch fan it dounsjen fan de ploech yn Snits of earne cars. Inkelde kearen lykwols koe In ütnoeging net oannommen wurde, lyk as dy fan Mierlo dit jier. Troch it delgean fan it ledental kinne der wer nüe leden ynskreaun wqjde. Oanjefte by de skriuwster, Ljouwerter» wei 10, Snits. Oan ’e ein fan de gearkomste tvaer» den troch de hearen Tjallema en A. Poiesz jit Inkelde films draeid oer har ren bisyk oan Kröv en Hameln yn Dütsklün en oan Londen en Noord- Wales. de spraakwaterval in werking. Hij feli citeerde de vereniging eerst met de keuze van haar voorlopfïge voorzitter en zette daarna uiteen waarom dit jubileum hun belangstelling verdiende. Niet omdat WZS al zo oud is of zo’n geweldige plaats op de ranglijst inneemt. De belangstel ling van het gemeentebestuur gaat meer uit naar wat ze voor de vrije tijdsbeste ding van de jeugd in t algemeen doet. Dat is van groot belang voor de gemeen schap. Veel belangrijker misschien dan de promotie naar een hogere klas. U leert de jeugd goede sportbeoefening, ka meraadschap en sportief strijden met als doel de lichamelijke opvoeding en gees telijke rijping voor haar taak in de toe komst Speciaal in ’t belang van de Sne ker jeugd wenste de heer Rasterhoff het bestuur daarom allereerst toe, dat het zijn taak in de toekomst kan voortzetten en daarnaast dat het zich op z’n eervolle plaats in de Sneker sportwereld kan handhaven en de vereniging tot grote bloei zal brengen. Er kunnen wel eens moeilijkheden ko men, maar die kunnen alleen de liefde voor de club en de strijdlust bevorderen. Namens de KNVB en de afd. Friesland sprak de heer S. de Wolf. Een gemakke- lijKe taak naar hij zei. Toen WZS werd opgericht was hij al een oud-gediende in de voetbalsport. Haar verschijning werd niet alom met vreugde begroet. Niet omdat ’t een Katholieke vereniging was, maar omdat de andere verenigingen er •eden door verloren. Thans betreurt echter niemand het meer dat Uw vereniging is opgericht volwaardig lid van de familie wordt beschouwd. Vrijwel alle grot: zusters kwa men nL persoonlijk om haar geluk te wensen en te vertellen hoe flink ze altijd geweest is en hoe haar werk nu gewaardeerd wordt. het convooj opgewacht door de aalmoe zenier, kapelaan D. J. Galama, de schip pers H. F. Ringnalda, G. L. Berkhout en P. de Jong en enige verkenners, die de laatste ruk aan boord van hun toekom stige home meemaakten. By het meren aan de Pampuskade waren ook enige ouders van verkenners aanwezig. Na schooltüd echter volgde er ’n run naar de Pampuskade en was het een haastje repje om ook aan boord te komen. Toen wapperde de vlag van de groep echter al in bet topje van de mast. De jongens zün nu druk bezig het schip schoon te maken, waarvoor een ingezetene hun de nodige attributen, zoals zwabbers en bezems, schonk. J. -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1