Eenheid saamhorigheid schonken en Oosthem prachtig dorpshuis een Hij, die sterven moet De heer C. Kan erelid van T.G.P. IJLST W YM BRITS ER A DEEL Ff van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, r Donderdag 19 dec. 1957 112e jaargang no. 101 Hardrijderijen Lijstcollecte P.I.T. Hoeveel luisteraars en kijkers telt Nederland Installatie nieuwe burge meester van Ijlst op 23 dec. Herv. Jeugd- en Vormings centrum „De Oorsprong” geopend Were een Kerst (foto) ten toonstelling van ,,’t Filter SNEEKER NIEUWSBLAD name Redakteur L KIEZEBRINK i» In de Kerk Geschenken. U, De inrichting van het gebouw. de Het derde. Kedak tie adres Kleinzand 7 1 eleloon 2872. Administratie: Comb Drijf hoot Kiezebrinlc Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon I0C5 (R 5150) den. Hij sprak daarbg in het Fries de wens uit, dat het gebouw dienstbaar zal blijven aan het beoogde doel en steeds getuige zal mogen zijn van de eensge zindheid der bevolking. Deze collecte heeft alhier f 1202.35 op gebracht. Het comité dankt de gevers en collectanten (trices) De nieuwe burgemeester van Ijlst, de beer J. C. Cavaljé zal maandag 23 de cember om half drie ’s middags worden geïnstalleerd. De daartoe te houden bij eenkomst zal plaats vinden in de Mr J. Oppedijk-kleuterschool. De heer Ca valjé zal voorlopig zijn intrek nemen in de pastorie van de Doopsgezinde kerk. Vmihqnl MAANDAGS en DONDERDAGS was blij, dat deze kleine ge- Ged. Zoals bijna traditie is had Broek bij Joure dinsdag weer de primeur van de Friese kortebaanwedstrijden voor man nen. Jan Heitbrink uit Huizum won, 2e Geert Dijkstra uit Nijbeets, 3e Piet Wie ling uit Delfstrahuizen, 4e Wiebe Wijnia uit Uitwellingerga. Te Spannenburg kwamen dinsdag de vrouwen aan de start. Martha Wieringa uit Huizum won, 2e Elske van Dam, Hoornsterzwaag, 3e Atje Deelstra, Irn- sum, 4e Hennie v. d. Brug, Frieschepalen. Te Makkum won die dag Sjoukje Sin- nema uit Warga, 2e Nel de Jong, 3e Akke Wiegersma, beide uit Akkerwoude. Dinsdagavond heeft de uitgebreide T.G.P.-familie in een druk bezochte buiten gewone ledenvergadering bjj Hanenburg afscheid genomen van haar eminente technisch leider en voorzitter de heer C. Kan en diens echtgenote, die eerst daags Sneker af worden en naar Bergen vertrekken. Ds Kaastra gaf daarna een opsomming van de al ontvangen geschenken. Een Bijbel van de Geref. Kerk en de Ned. Herv. Gemeente; een katheder van de Muziekvereniging; de keukenuitzet van de Herv. Vrouwenvereniging; de vlag- gestokken van de aannemers Wiersma, de Vries en zoon, Bakker en Annema; de vlaggen van de Oranjevereniging en de IJsclub; de kleedjes op de tafels van de Zangvereniging „Nije Moed” en de asbakken van de Herv. Vrouwenvereni ging. Verder bood een vertegenwoordi ger van de fa. Niermeijer nog een asbak voor de bestuurskamer aan. Na een feestelijke dienst in de Ned. Herv. Kerk te St. Nicolaasga, waarin voorging ds W. J. Fournier van Gou- tum, bijgestaan door ds H. A. Denkers, directeur van het Jeugd- en Vormings centrum De Oorsprong als liturg, werd ciële opening geschiedde door de Com- ciële opening geschiedde door de tCom- missaris der Koningin mr H. P. Lint horst Homan. Ds J. Hoogenkamp, de voorzitter der Stichting en ds Denkers vertelden iets over de inrichting van het gebouw, waarna een rondgang door het gebouw werd gemaakt. Na mr Linthorst Homan, die de wens en bede uitsprak dat „de Oorsprong” voor zeer velen het begin zal zijn van een vernieuwde be zinning op vele, dikwijls moeilijke vra gen, welke het moderne leven ons stelt, spraken nog vele anderen. Zo de burge meester van Donlawerstal mr K. J. van Douwen, ds Jhr. van Eysinga uit Op penhuizen, de heer G. M. Gerbrandg namens de Generale Synode, ds K. Wa- genaar voor de Provinciale Kerkverga dering, de heer S. Fris uit Driebergen namens de federatie van vormingscen tra enz. DE TOPCONFERENTIE VAN DE NATO GEOPEND. Foto: vd.n.r. Hermann Jo. nasson, delegatieleider va.i IJsland, Dr. W. Drees, El.iar GerhatC .i, leider van de Noorse delegatie, (op de rug gezien:) president Eisenhower en de secretaris generaal van de NATO, Paul Henri Spaak. Advcrtentieprti» 15 ct pet mm Bij contract (handrltadv.) lager Abonnement,prij» I per hall jaar Franco per post t 3.75 per half laar. Giro 8 507 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. Bestuur uitgebreid. waar zich onder de talrijke aanwezigen o.a. ook de gedeputeerden H. M. Ger- brandij en J. Brouwer, Burgemeester J. van Hout, de loco-secretaris G. Senne- ma en weth. Jouwsma, de heer J. v. d. Wal, directeur van Gemeentewerken en oud-burgemeester F Tjaberings bevon den, releveerde ds G. Kaastra uitvoerig de financiële medewerking welke voor de bouw van de provincie, de gemeente, het Departement voor Maatschappelijk Werk en het bestuur van de Boerenleen bank werd ondervonden. Ook wijlen secretaris K. Visser heeft er veel toe bijgedragen. Het bestuur betreurt het zeer dat hij hier niet meer aanwezig kon zijn. Verder noemde spr. de bevol king van Oosthem en omgeving en alle verenigingen welke zich tot het uiterste hebben ingespannen. Ze zijn er arm door maar een verenigingsgebouw Op 1 december 1957 bedroeg het aan- :1 aangegeven radiotoestellen 2.352.048 -gen 2.342.080 op 1 november 1957. Op 1 december 1957 waren er 526.537 aangeslotenen op het draadomroepnet .egen 527.391 op 1 november 1957. Het aantal geregistreerde televisie toestellen steeg van 209.458 op 1 novem ber 1957 tot 227.357 op 1 december ’57. De tweede voorzitter, de heer D. Schengenga, verklaarde dat de heer Kan ten opzichte van T.G.P. op een zeer goe de staat van dienst kan terugzien. Daar om konden en wilden wg U niet met stille trom laten vertrekken. Daarvoor is de band „KanT.G.P.” te sterk ge smeed, zei hij. In de bijna 30 jaar dat U de vereni ging heeft geleid, is ze tot grote bloei gekomen. Niet alleen wat het ledental betreft. Ook de prestaties mochten er zijn. De volle medaillekast in het lokaal Westerslngel is daarvan het bewijs. Uw persoon. Uw gaven als organisa tor en Uw stuwende kracht in het ver enigingsleven van T.G.P. zullen wij straks missen, maar vergeten zullen wij U niet, aldus de heer Schengenga. In het huishoudelijk gedeelte dat aan. de huldiging voorafging en voor de laat ste maal onder leiding van de scheiden de voorzitter stond, reikte hij aan een 20-tal senior damesleden die met suc ces de vaardigheidsproeven hebben af gelegd, de turnpag van het K.N.G.V. uit, waarbij hij deze dames aan alle T.G.P.’ers ten voorbeeld stelde. Bij de tussentijdse bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer Joh. de Boer als bestuurslid gekozen de heer S. de Vries en de heer D. Schengenga, tij delijk (tot aan de algemene ledenverga dering) met het voorzitterschap belast. Verder werd het bestuur met twee leden uitgebreid, t.w. mevr. HoekstraRei- dinga en de heer J. Zeilstra, en nog be sloten zo mogelijk deel te nemen aan het Bondsfeest van het K.N.G.V. op Pinkste- ren 1958 te Arnhem. Zowel het uiterlijk van het „Himster hüs” als het interieur zijn te loven. Ar chitectonisch is het gebouw goed bij de landelijke omgeving aangepast en de in richting zal stellig aan de behoeften van het dorpsleven voldoen, De ruime modem uitgevoerde zaal, waar achterin met harmonicadeuren een lokaal voor gymnastiek kan worden af gescheiden, biedt, met behoud van ruime looppaden, plaats aan plm. 300 perso nen. Het toneel, waarvoor de heer A. Roosenstein te Sneek de decors schil derde, is eveneens ruim opgezet en kan tevens voor vergaderingen worden ge bruikt. De wanden zijn nl. behangen. Bezijden dit toneel aan de wegzijde be vindt zich de bestuurskamer, welke bij toneeluitvoeringen meteen als kleedka mer wordt gebruikt. Verder bevat het gebouw een keuken en een ruime gang evenwijdig aan de zaal met aan weers kanten het sanitair, terwijl de ruime hall, een royale entree biedt. X In de behagelijk verwarmde grote zaal voerden, nadat thee en versnape ringen waren aangeboden, ook nog vele sprekers het woord, afgewisseld door muziek van „Hald Moed”. De heer H. Waltje, secretaris van de Stichting, die het een eer noemde de eerste te zijn die op het podium „foar it buordtsje” kwam te staan, legde ook nog eens de nadruk op de grote mede werking welke bij de bouw werd onder vonden. Vooral van Gemeentewerken. Als een klein stoffelijk bilgk van waar dering daarvoor bood hij de directeur een polshorloge met inscriptie aan en aan elk van diens medewerkers een kaasje, gevolgd door een applaus voor alle medewerkers. De heer v. d. Wal was hier zeer er kentelijk voor, zoals uit zgn woorden bleek, maar hij gaf de verzekering dat hij en zijn medewerkers twee jaar met genoegen aan het ontwerpen en uitvoe ren van de plannen (waarvoor alleen al 56 tekeningen gemaakt moesten wor den) hebben gewerkt. Hij hoopte dat de bevolking het Dorpshuis met evenveel genoegen zal gebruiken en gaf de lof, hem toegezwaaid, aan zijn medewerkers en adviseurs door. Deze laatste waren de heren Verburg voor de zeer geslaag de kleuren, Revet, verlichtingsexpert van Philips te Sneek en C. Visser te Leeuwarden voor de (oliestook) verwar ming. De heer v. d. Wal vermeldde vervol gens de namen van de aannemer, onder aannemers en leveranciers. De bouw werd uitgevoerd door de fa. Wiersma te IJlst, de heren Bakker te IJlst en An nema te Folsgare legden de electrische verlichting en het sanitair (met automa- siche verwarming) aan en voerden even eens het lood- en zinkwerk uit. Het schilderwerk is van vader en zoon de Vries *te Oosthem. én het terrein werd opgehóogd door het aannemersbedrijf Dikkerboom te Sneek. Leveranciers wa ren: fa. Tjerk de Jong, Franeker (stof fering) Petrus v. d. Werf, Sneek (meu bilair), fa. Niermeijer, Leeuwarden (ver warming); D. de Rapper, Sneek (orgel) en Rothuizen N.V. te Heelsum (gym- nastiektoestellen) Aan het slot van zijn betoog richtte spreker nog enkele persoonlijke woorden tot ds Kaastra, wiens organisatievermo gen en grote daadkracht hij prees. Als Oosthem ds Kaastra niet had gekend, zou het geen dorpshuis hebben gehad. De heer P. L. Cnossen sprak namens de Ver. „Dorpsbelang” te Folsgare, waarbij hü een uitvoerige beschouwing wijdde aan de naam „Himsterhüs”; de heer Wiersma namens de kerkeraad der Geref. kerk; de heer Schaafsma als da gelijks opzichter bij het werk. geworden, rijker. Het bestuur is dankbaar, dat alles zo vlot is verlopen, ondanks de vele moei lijkheden, maai’ bovenal Gode dankbaar, die ons vertrouwen niet heeft beschaamd en ons veel heeft willen zegenen. Het gebouw wordt thans aan dorpsgenoten, toevertrouwd. Het wil zijn een cultureel centrum voor Oosthem en omgeving. Filmvoorstellingen, bruilof ten en recepties, gymnastiek-, toneel- en muziekuitvoeringen, ja alle festivi teiten kunnen er in gehouden worden Alles is geoorloofd, maar alles is riet nuttig. Ga daarom uit van de vraag: wat bouwt de dorpsgemeenschap op en doe het alles ter ere Gods. Na zijn rede vroeg ds Kaastra zegen over het gebouw. Blijdschap en dankbaarheid. Deze dag is voor Oosthem en om geving, ja voor de gehele gemeenschap, van grote betekenis. Een dag van blijd schap, maar een dag van dankbaarheid tevens, zei burgemeester J. van Hout van Wymbritseradeel, die het zich tot een eer rekende straks de deuren van het nieuwe dorpshuis te mogen ontslui ten. Het past zich wonderwel aan bij de omgeving en kan dus als een dorpsver- fraaiing worden aangemerkt. Maar daarachter zien wij voor ons geestesoog een ander monument verrijzen, dat in belangrijkheid de waarde van het ge bouw nog overtreft: de saamhorigheid, de gemeenschapszin en de samenwer king welke de bevolking van Oosthem en omgeving heeft opgebracht om tot de stichting te komen. En het bedrag van 15000 gulden bewijst eveneens hoe zeer dit gebouw in de harten van allen leeft. Spr. haalde eveneens Ds Kaastra naar voren als de man die met nimmer aflatende ijver voor het gebouw heeft gewerkt en zich niet door moeilijkheden liet ontmoedigen. Hij wenste het bestuur en de gehele gemeenschap geluk met het resultaat. Vandaag is er reden de fanfares te laten klinken en de vlaggen te laten wappe ren. Maar, zo voegde, hij er aan toe, ook na deze dag kan het gebouw het niet zonder Uw voortdurende toewijding stellen. Het moet in stand worden gehouden en daarmee heeft het dorp een niet geringe last op zgn schouders genomen. Dit :s echter gebeurd omdat men wist welke waarden hier op het spel staan en daar om vertrouw ik er op, aldus spr., dat deze gemeenschap het gebouw in stand zal houden tot in lengte van jaren. Moge Gods zegen op Uw arbeid blijven rusten. De heer G. J. van Dam, directeur van de Stichting Friesland voor Maatschap pelijk werk, noemde het dorpshuis een goed hulpmiddel voor het instandhou den van een leefbaar klimaat in de dor pen. Hij sprak daarom de hoop uit. dat door dit Himsterhüs het gemeenschaps leven versterkt zal worden. Lichtend voorbeeld. De consulent voor de lichamelijke op voeding de heer H. A. van Wijlen ver heugde er zich vooral over, dat nu in Oosthem voldaan kan worden aan de ei sen welke de wet stelt aan een behoor lijke lichamelijke opvoeding van de jeugd. Voor hem is het Himsterhüs daarom een lichtend voorbeeld. Hier is bewezen dat, als de dorpsbevolking voorgaat, de gemeentelijke en provin ciale overheid stellig niet achterblijven. Onderwijs en cultuur kunnen in dit huis volledig tot hun recht komen. Tot slot sprak nog de heer H. A. Wind, die als voorzitter van de Boeren leenbank aantoonde waarom ook zij gaarne aan de bouw hebben medege werkt. Daarna schap i— kelingen, die zich aan zijn voeten wier pen? In ieder geval wordt we’ duidelijk, dal de scheiding voor of tegen Christus niet parallel loopt met de grenzen van de kerk. Want, als we zien, hoe de kerk mensen en -leiders zich in de film ge dragen weten we, dat in onze kerken ook heel veel is, dat de toets van de cri- tiek van Jezus niet zou kunnen weer staan. Maar aan de andere kant is het ook alleen door de kerk, dat de figuren uit de bijbel zo radicaal kunnen optre den. Het is van die gebrekkige kerk, dat ze de notie hebben gekregen van naasten liefde en zelfverloochening. Zo laat deze film ons met veel vragen zitten. Toch is hjj zo goed, dat ik een ieder zou willen aanraden: Ga in de ko mende tijd deze film eens zien. U zult er critiek op hebben; dat heb ik ook, met name op het laatste beeld, waar ons ge suggereerd wordt, dat het hier gaat om het goede in de mens, terwijl de hele film door de naam van Christus wordt gebruikt, die juist inzake het goede in de mens niet al te veel verwachtingen heeft gegeven, maar die het heil voor zondaars en slechten he.eft gebracht. We vinden ook in deze film weer een ver schraling van het evangeli dat kan ook haast niet anders. Toch is ei zoveel goeds in te zien, dat we, wanneer er een beetje tijd voor is deze film niet moeten ver zuimen. Op de verschillende verenigin gen en catechisaties kan er dan nog wel eens over worden gesproken. D. van der Werf. Men schrijft ons: De fotoclub „het Filter” houdt zater dag, maandag en dinsdag a.s. weer een kersttentoonstelling in het Gerechtsge bouw. Hier zal wederom een aantal foto’s worden getoond, die een afspiegeling zijn van het werk van de leden in het afgelopen jaar. Wij gelove:- dat een ieder die zich de kwaliteit der foto’s van de vorige tentoonstelling nog herinnert, het na een bezoek aan deze expositie met ons eens zal zijn dat de kwaliteit inmiddels aanmerkelijk is vooruit gegaan. Hiervan getuigt ook het forser formaat waarin de meeste foto’s zijn uitgevoerd, wat al leen mogelijk is, als men over een betere techniek beschikt. Ook zullen er ditmaal weer een aantal kleurendia’s worden ge projecteerd. Bovendien zal er op de maandag- en dinsdagmorgen voor scho lieren een gereduceerde toegangsprijs gelden, terwijl er dan tevens voor een deskundige voorlichting wordt gezorgd. De fotografische industrie „Gevaert” heeft een instructieve stand beschikbaar gesteld. Tenslotte is er voor iedere 50ste bezoeker nog een verrassing; van hem of haar wordt nl. ter plaatse een portret opname gemaakt, welke later wordt toe gezonden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Hg bracht de heer Kan hartelijk dank voor alles wat hg voor T.G.P. geweest is, maar dankte ook mevrouw Kan voor haar actieve en werkzame aandeel en voor de vele opofferingen welke zg zich in het belang van de vereniging heeft getroost. Na de wens te hebben uitgesproken dat het beide in hun nlenwe woon plaats goed moge gaan en de hoop, dat de band met T.G.P. ook voor de toe komst zal bljjven voortbestaan, deelde de heer Schengenga mede, dat de heer Kan op voorstel van het bestuur met al. gemene stemmen tot erelid was be noemd. Daarna bood hjj hem als af scheidscadeau een bandrecorder aan, waarvoor de benodigde gelden door de leden en de ouders van de jeugdige leden bijeen zgn gebracht. De heer B. H. Wempe, leider van het Trommelcorps, bood de heer Kan een foto in Igst van dit corps aan en voorts was er een schrgven binnengekomen van de gymnastiekver. LycurgusWil helmina te Bolsward, waarvan de heer Kan ook leider is geweest, waarin hem, vergezeld van twee lepeltjes met een afbeelding van het Stadhuis, eveneens dank werd gebracht voor wat hg ook voor deze vereniging heeft gedaan. Zichtbaar onder de indruk dankte de heer Kan voor de hulde hem en zgn echtgenote gebracht. Hg zal hier stellig nog lang aan terugdenken, maar om de herinnering aan dit afscheid nog langer levend te houden, werden de toespraken bij dit afscheid reeds op de band, van zgn recorder vastgelegd. wandelde het gehele gezel met het zich ondanks felle koudt dapper werende „Hald Moed” voorop naar het nieuwe culturele centrum waar na het hijsen van de vlaggen bur gemeester van Hout de deuren ontsloot met de sleutel welke hem door het doch tertje van de Directeur van Gemeente werken op een kussentje was aangebo- De Oosthemmers kunnen trots zijn op dit imposante gebouw aan de ingang van hun dorp, zo constateerde de heer A. T. de Jong, hoofd van het Bureau Friesland van het Departement voor Maatschappelijk werk. Het is het derde dorpshuis in Fries land dat met medewerking van het De partement tot stand is gekomen, maar als er één lof toekomt voor de oprich- ing ervan, dan is het wel Ds Kaastra. Hij heeft er tijd noch moeite voor ge spaard. Moge het dienen tot behoud van de innige samenwerking en tot behoud van een krachtige samenleving waaraan in de wereld zo'n grote behoefte be staat, aldus de heer de Jong, maar te vens een belangrijke bijdrage leveren tot de maatschappelijke ontwikkeling van dit dorp. Gedeputeerde J. Brouwer hij de eensgezindheid van d meenschap mee mocht beleven. Staten zijn verheugd dat Oosthem zo’n prachtig voorbeeld van samenwerking heeft gegeven. De gemeenschap heeft zich hier ook financieel van de beste zijde laten zien. Ze bracht 15900 gulden uit eigen mid delen bijeen. Dat is IZ'/j gulden per in woner van baby tot grijsaard. En dat bij een bevolking die hard moet werken om zich staande te houden De heer- Brouwer besloot met de wens, dat dit dorpscentrum steeds dienstbaar zal blijven aan het doel: de eenheid en saamhorigheid te handhaven. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD FANFAREMUZIEK en het hjjsen van de vlaggen aan de masten op het voor terrein, kondigden maandagmiddag het grote moment aan waarop de toegangs deuren door burgemeester van Hout zouden worden ontsloten. Na de eerste-steenlegging op 8 mei door Tineke van Heesen, dochtertje van de Geref. predikant en de kleine Paul Dirk van diens Hervormde collega Kaastra, was deze vlaghjjsing opnieuw een zichtbaar symbool van de grote eensgezind heid en de hechte samenwerking van heel de bevolking van Oosthem en om geving bij het tot stand komen van dit fraaie gebouw. Onder de tonen van het oude Wilhelmus hees nl. Ds Kaastra de nationale driekleur omhoog en daarna ontrolde Ds van Heesen (voor deze blijde dag nog een keer in zijn oude stand plaats teruggekeerd) de Pompeblêdden, waarbg „Hald Moed” het Fries Volks lied ten gehore bracht. Maar ook in de bijeenkomst welke vooraf in de Herv. Kerk werd gehouden, kwam deze eenheid en saamhorigheid voor het nu bereikte doel tot uiting. Alle toespraken getuigden ervan, waarbij Ds Kaastra, de voorzitter van het Stichtingsbestuur, als de grote gangmaker werd geprezen. In het Amicitia-theater draait van vrij dag a.s. af de film: „Hij, die sterven moet’!. Enige weken geleden hebben we met een groot aantal dominees en geestelij ken deze film mogen zien om op de hoogte te zijn van de problematiek, die deze film behandelt en oproept. Daarom durf ik ook op deze plaats iets over deze, in ons land nog nieuwe, film te zeggen. Eerst iets over de inhoud: In een Grieks dorpje heerst omstreeks 1920 een geza pige rust. Elders is het niet zo rustig, omdat men zich daar principieel heeft verzet tegen het Turks-Mohammedaanse gezag. Eén van deze oproerige dorpen is door de Turken verbrand en de overge bleven inwoners komen nu in het rus tige dorpje, waar de bewoners niet al te blij zijn met hun komst. Immers de Turk se gezaghebber zou wel eens maatrege len kunnen treffen a’s men zich te vriendelijk gedroeg jegens deze opstan delingen .Het is in deze tijd, dat men zich net voorbereidt op het uitvoeren van een Passiespel. De mensen, die Jezus, Petx-us, Johannes, Judas en Maria Mag dalena moeten uitbeelden worden door de priester aangewezen. We zien nu, dat deze personen zich gedragen zoals onge veer de door hen uit te beelden perso nen zich zouden hebben gedragen, als ze nu leefden. Dit geeft grote moeilijkhe den. Verder vertel ik over de inhoud niet al te veel, want ook als kijkspel is de film boeiend en ik wil u niet van de spanning beroven. Wie overigens de ro man van de Griekse schrijver: Kazantsa- kis: „Christus wordt weer gekruisigd” heeft gelezen kent de 'iele geschiedenis. Onvermijdelijk rijst bij het zien naar deze film de vraag bij ons op: Wat zou den wij doen, als Christus in onze tijd leefde? Zouden we horen bij de grote schare, die hem verachtte, of bij de en- fc.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1