Rentespaarbrieven 1957 Sint Thomas luiden brok romantiek uit grijs verleden w Mechanisch baanvegen en sneeuwruimen Gerestaureerde kerk van Gaastmeer in gebruik genomen JiI WYM BRITSER A DEEL en van Baanvegers zijn schaars V& laatste nummers in 1957 Officieel Orgaan IJLST de gemeenten SNEEK, g| I 112e jaargang, no. 102 Maandag 23 dec. 1957 Geslaagd en benoemd Weer oliebollen-actie vrijdag 27 december van Het Sneeker Nieuwsblad is DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kersttentoonstelling ,,’t Filter” Het Nieuwjaarsnummer verschijnt DINSDAG 31 DECEMBER inplaats maandag 30 december. een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Dodelijk auto-ongeval B. V. O. L. Sneek en Onistr. Zondagsdienst Dierenartsen Zondawdienst Dokters, Apotheek en Zusters Kerstwijding Heeg -4 SNEEKER NIEUWSBLAD van name Redakteur L. KIEZEBRINK Bestuur uitgebreid Propaganda teren. Dit is de sfeer van de zuidelijke Wouden in de tijd rond Kerstmis, het licht van de dagen kort en de duisternis van de nacht lang duren. Kedaktie adres Kleinzand 7 1 eletoon 2S72. Respect. Zoiets dwingt respect af en iets van dat respect is na de inwijding van de kerk tot uitdrukking gebracht in vele toespraken, onder meer van burgemees ter J, van Hout van Wymbritseradeel, ring van de Provinciale V.V.V. is ge draaid. Administratie: Comb Drijfhout Kieaebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 5X5 (K 5150) Versihijnt MAANDAGS en DONDERDAGS 2e Kerstdag: D. R. Vink, Marktstraat 2, Sneek, Tel. 05150—2714 en F. K. Zandstra, Scharnegoutum, Tel. 5150—3404. In verband met de Kerstdagen van ons blad op Men schrijft ons: Traditiegetrouw organiseert het tam boer- en pijpercorps „Advendo” ook dit jaar weer een oliebollenactie onder het motto: ..Oliebollenslag op Oudejaarsdag”. Door zich te verzekeren van vaklieden hoopt men de fouten die vorig jaar ge beurden niet weer te krijgen. Rekenende op de medewerking van het Sneker pu bliek zet bok dit jaar het tamboer- en pijpercorps zijn beste beentje voor. Advertenties voor dit nummer kan men die dag tot uiterlijk 12 uur opgeven aan ons bureau GROOTZAND 55. met oud-burgemeester Tjaberings tot de vele bezoekers behoorde, en die ook nog wees op het subsidie, dat deze gemeente heeft toegekend, in weerwil van het feit, dat deze kerk geen monu ment in de zin van monumentenveror dening is. Meen overigens niet, dat Gaastmeer zelf niets gedaan heeft. Dit dorp heeft meegewerkt aan de actie en een respectabel bedrag geofferd. Nu de kerk klaar is prijken er bovendien vier koperen kronen in, aangeboden door de Vrouwenvereniging, en de dominee kreeg een vulpenset, ter vervanging van de pen, die hij aan deze actie heeft ver sleten. Bij de officiële ontvangst zijn boven dien meer geschenken aangeboden, on der meer een electrische klok door aan nemer de Groot en zijn mannen en een lessenaar. Gaastmeer’s kerk is klaar, maar domi nee bakt nog koeken om het tekort weg te werken en hij zal daar met veler hulp stellig in slagen, al was het alleen maar omdat zjjn kerk niet op de mo numentenlijst voorkomt, maar omdat hij er een monument van heeft gemaakt, een monument voor wat een kleine ge meenschap uit de kracht van zijn Ge loof weet te presteren. Als men deze tentoonstelling bezoekt, kan men het alleen maar betreuren, dat ze in het Gerechtsgebou .v en niet in een, meer voor haar geeigende omgeving kan worden gehouden. Een omgeving waarin het knappe werk nog heel wat beter tot zijn recht zou kunnen komen. Voor zover dit onder de bestaande om standigheden mogelijk was, heeft deze aktieve vereniging echter haar best ge daan om van een en ander een zo goed mogelijk verzorgde expositie te maken. Dit is haar, afgezien van de genoemde handicap, dan ook, voorzover het de in gezonden werkstukken van haar leden betreft, bizonder goed gelukt. Het geheel is duidelijk en overzichtelijk gerang schikt en lokt, vooral daardoor, uit tot een nadere beschouwing van iedere foto afzonderlijk. Vanzelfsprekend is hier, als bij welke andere tentoonstelling ook, verschil in kwaliteit te bespeuren tussen het oeuvre van beginners en meer ge vorderden, maar de overgang van de ene klasse naar de andere is niet zo storend dat men het geheel daardoor niet zou kunnen waarderen. Al zijn er, hier en daar, nog wat conventionele kieken bij, toch spreekt uit alles de serieuze wil om het werk op een steeds hoger peil te bren gen. Persoonlijk kunnen wij het ook waarderen al is dan vaak in dat geval een foto technisch misschien niet altijd af dat de durf om te experimenteren hier ruim baan wordt gegeven. Naast een knappe compositie, een juiste belich ting enz., is toch ook het uitzonderlijke van een onderwerp een factor van grote betekenis. De kracht van een vereniging als deze, ja de noodzakelijkheid van haar bestaan, schuilt grotendeels in het stre ven om eens en vooral af te rekenen met het eeuwige „kiekjes” maken. Dat het Filter hierin het goede voorbeeld geeft en hierin bovendien in toenemende mate slaagt, bewijst deze tweede Kersttentoon- stelling opnieuw. Uit het vele ingezonden werk deden wij een greep. Niet omdat wij het andere zoveel minder vonden, maar meer ten bewijze van de bovenge noemde, door ons geponeerde stelling. Om onze bedoeling te verduidelijken, zouden wij de bezoekers vooral willen wijzen op de nummers 1, 7, 11, 25, 29, 32, 40,58, 61 en 65. Deze komen o.i. het meest in aanmerking voor een langere beschou wing, omdat hierin het ideaal van iedere fotograaf wel het dichtst wordt bena derd. Enkele kleurendia’s welke men ons toonde, bleken in vergelijking met die van het vorige jaar, te wijzen op een behoorlijke vooruitgang. De kleuren zijn minder hard en de onderwerpen min der gezocht. Een aardige, overzichte lijke stand van Gevaert op het gebied van de rolfilm is, als aanvulling, ook voor leken zeer interessant De ten toonstelling is hedenavond geopend van halfacht tot tien uur en morgen (dins dag) van tien tot twaalf uur ’s morgens van vier tot zes uur ’s middags en even eens van halfacht tot tien. Pogingen tot openstelling op 2e Kerstdag worden nog in het werk gesteld. Rest ons nog om de inrichters een groot bezoek toe te wen sen, zodat mede hierdoor de mogelijk heid geschapen wordt om van deze kerst tentoonstelling een traditie te maken. De toewijding welke hier, naast het werk, wordt ten toon gespreid, is dit alleszins waard. B. verschijnt het volgend nummer Geestenweren anno 1957, bij de klokken stoel van Oudehorne. Niemand gelooft meer in geesten, maar een oud gebruik bleef-neehtans voortbestaan. Het draagt by tot de aparte sfeer van de Wouden in deze donkere dagen voor Kerstmis... dat de kruidkoek door het gehele land wordt verstuurd, krijgt men een idee van de enorme hoeveelheden bloem en wat dies meer zei, die de dominee heeft verwerkt. De heren L. Rasterhoff, P. Kramer, A. H Vis en D. v. d Laan, die periodiek af traden, werden herkozen Daarna werd besloten het bestuur met twee personen uit te breiden. Hiertoe werd burge meester J. van Hout van Wymbritsera deel direct al gekozen, terwijl voor de andere zetel de nieuwe burgemeester van IJlst zal worden uitgenodigd. Bij de rondvraag .werd o.a. nog een be roep gedaan op de burgemeesters om te zorgen voor meer politietoezicht op de afzettingen van wakken e.d. en het vrij houden van de banen tijdens toertochten. De propaganda voor de IJswegencen- trale werd ook druk besproken. Het ver kopen van de kaartjes gaat niet overal even vlot en in de steden zelfs slecht. Dat bleek ook wel uit de mededelingen van de secr. penningmeester. Enkele rayons hadden alle kaartjes al verkocht en verrekend, maar anderen zijn er nog mee bezig. Er zal nu contact gezocht worden met de 18 rayon-centrales en bo vendien werd het houden van contact- vergaderingen voor de rayons onderling en feestavonden aanbevolen op welke laatsten naar verwacht wordt de kaartjes vlugger verkocht zullen yorden. De voor zitter deelde mede, dat ook getracht zal worden óp de eerstvolgende algemene vergadering van alle Centrales de kleu. renfilm over Friesland te laten vertonen, welke film onlangs reeds op de vergade- Hedennacht, omstreeks 12 uur, is een personenauto, bestuurd door de 27-jarige heer A. W. van Schalkwijk uit Laren, vertegenwoordiger van Knors soepfabriek te Amsterdam, komend uit de richting Lemmer nabij de Wellebrug onder Woudsend tegen een boom gereden. De bestuurder werd uit de auto geslingerd en kwam in de bermsloot terecht. Toen men hem vond bleek hij te zijn overle den. Zijn stoffelijk overschot is naar het St. Antonius Ziekenhuis alhier overge bracht. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. De politie stelt een on derzoek in. Het slachtoffer was onge huwd. Advertentieprijs 15 ct pei mm Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs I 5.— per hall laar Franco per post t 5.75 pei halt laar. Giro 8 507 4 8 ten Sneeker Nieuwsblad. le Kerstdag: E. J. S. Bron, Stations straat 19, Sneek, Tel. 05150—2383 en E. A. Oord, Oudega (W.), Tel. 05154 —9470. Het uitzetten en schoonhouden van de banen is voor de IJswegencentrales een groot probleem geworden. Baanvegers zijn bijna niet meer te krijgen en de lonen en sociale lasten zijn hoog. Daarom zijn twee jaar geleden door de IJs- wegencentrale SneekWymbritseradeel en IJlst proeven genomen met een veeg- machine met roulerende bezems, waarmee goede resultaten werden bereikt. Per uur kon tien km. baan met een breedte van een meter worden geveegd. Inzending van advertenties voor dit blad kan uiterlijk MAANDAG 30 DECEMBER geschieden. Dit met het oog op een vlugge verspreiding van de krant op Oudejaarsdag. Vroegtijdige inzending van advertenties en bijdragen voor de redactie is dringend gewenst. Wij vragen hiervoor de mede werking van onze adverteerders en medewerkers. Aan de Utrechtse universiteit slaagde voor het examen dierenarts de heer P. Zandstra, Domp bij Sneek. De heer Zandstra is benoemd tot dierenarts bij de Gezondheidsdienst voor vee in Fries land. In de algemene vergadering van deze Centrale, die hier zaterdagmiddag in Rest. Piso werd gehouden, vertelde de heer J. v. d. Wal, Wymbritseradeels di recteur van Gemeentewerken en tech nisch adviseur van de Centrale er iets meer van. Zo’n veegmachine is voor een beetje sneeuw en wat schrapsel zeer geschikt, maar de kosten bedragen plm. 2500 gul den per stuk. En daar er in het gehele rayon tien nodig zijn, zou daarvoor dus 25000 gulden geinvesteeid moeten wor den. Ze zijn echter ook wel te huur. Komt er meer sneeuw, dan moeten er auto’s of tractoren met sneeuwschuiven komen Maar voor dit materiaal is weer zeer sterk ijs nodig en moeten ook vei ligheidsmaatregelen worden genomen. Mannen en materiaal kunnen echter ver zekerd worden wat, zoals de secretaris penningmeester mededeelde, reeds het geval is met de baanvegers en de baan- controleurs. Voorzitter P. Kramer achte mechanisch baanvegen beslist noodzakelijk, maar een besluit werd nog niet genomen. De Friese IJsbond heeft deze zaak nl. nog in onderzoek. Woensdag 25 december (le Kerstdag) en donderdag 26 december (2e Kerstdag). Van dinsdagmiddag 4 uur tot woensdagavond 10 uur: Dokter H. Ubbens, Stationsstraat 27, Tel. 2555. Van woensdagavond 10 uur tot donderdagavond 10 uur: Dok ter K. v. d. Heuvell, Bothniakade 1, Tel. 2612. APOTHEEK Van dinsdagavond 6 uur tot vrij dagmorgen 8 uur: Postma, Oosterdijk 65. Groene Kruis Wijk- en Kraam- verpleging le Kerstdag: Zuster R. Posma, W. de Zwjjgerstraat 88. 2e Kerstdag: Zuster H. Oppedijk, Jachthavenstraat 10. Oranje-Groene Kruis Wit-Gele Kruis le Kerstdag: Zuster C. Landman, Harinxmakade 8A, Tel, 3257. 2e Kerstdag: Zuster Weijma, 3e N. Selfhelpstraat 8. BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men steeds op no. 2000, Redactie en Administratie SNEEKER NIEUWSBLAD. Het antwoord op deze vraag is niet een voudig. Toch bestaat er voor de meesten van ons een mogelijkheid mee te hel pen om het woningvraagstuk dichter bij zijn oplossing te brengen. Voor het bouwen van woningen is geld nodig. Slechts by uitzondering is de enkeling in staat zelf in zijn woning behoefte te voorzien. Maar wanneer wy er gezamenlijk voor zorgen, dat er geld bijeen wordt gebracht, dan kan de wo ningbouw in Nederland zonder stagnatie doorgaan en kan wederom voor velen in een nijpende woningbehoefte worden voorzien. De Tweede Nationale Woning- bouwlening 1957 kan hier 'het middel zyn. Deze lening wordt uitgegeven in de vorm van rentespaarbrieven, welke te gen een prijs van respectievelijk f 500. f 100.en f 25.by elk bankkantoor verkrijgbaar zijn. Behalve dat de koper van zo’n spaarbrief aan de nationale Nog steeds stellen duizenden zich de Ook onze correspondenten gelieven met het inzenden van kopy met bovenstaande rekening te houden. De kerkdiensten voor Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag worden opgenomen in het nummer van vrijdag 27 december. Ook hiervoor vragen wij aller medewerking. Zend Uw opga ven s.v.p. zo vroeg mogelijk in Er is wellicht geen stuk folklore meer in trek waarvan het voortbestaan zozeer door overheidsmaatregelen is bedreigd en waarover zoveel te doen is geweest als juist het Sint Thomasluiden, een gebruik, dat sinds een overoud verleden in een groot deel van de Friese Wouden een apart stuk wintersfeer geeft in de dagen rond Kerstmis en de jaarwisseling. En ondanks alles zyn er nog ieder jaar stoere mannen en gespierde jonge kerels, die zich iedere dag weer in het zweet trekken aan de klokketouwen in de klokkenstoelen van Katlijk en Oudehorne, terwijl kinderen de klok van Bron- gerga in beweging houden. Het gebeier van de klokken klinkt tot ver in de om trek door, over de verlaten landerijen en door de bossen van Oranjewoud, waar het ruikt naar rottend blad, naar het beetje sterven van bloem en bomen in de herfst. Maar aan de takken van sommige bomen zijn weer duidelijk de knoppen te zien, die boodschappers zijn van een nieuw voorjaar, die nieuw leven profe teren. Dit is de sfeer van de zuidelijke Wouden in de tyd rond Kerstmis, nu het licht van de dagen kort en de duisternis van de nacht lang duren. Het licht en de duisternis, daarmee heeft in z’n oorsprong het aloude gebruik van het Sint Thomasluiden te maken. Op <je avond van de eenentwintigste dec.mber beginnen de mannen van Kat- Irjk en Oudehorne ieder jaar weer aan het vervullen van een voorvaderlijke plicht, en daarmee heeft de bevolking van deze streek ongeweten nog een werkzaam aandeel in de jaariykse worsteling tussen het licht en de duis ternis. Niemand denkt er meer aan, maar dit gebruik stamt uit de tyden van het Germaanse heidendom, net als vroeger de zonnewendefeesten en even als het hier en daar nog gebruikelijke midwinterblazen. Met het luiden van de klokken nam de bevolking deel aan de strijd tegen de geesten, aan de worsteling tussen licht en duisternis. In de twaalf nach ten na Sint Thomas stonden de kwade geesten op, zo geloofde men. Zij zweef den door het luchtruim, zy maakten ak kers en vruchtbomen onvruchtbaar en je poogden de zege van het licht over de W duisternis te bestraden. Al die kwade W geesten waren slechts af te schrikken met veel lawaai en door het luiden van de klokken. Hoe het verder precies ge gaan is, weet niemand, maar in Oude horne en Katlijk is het oude gebruik van het Sint Thomasluiden, van 21 de cember tot nieuwjaarsochtend, blijven voortbestaan, ook al is men nu reeds lang niet meer bevreesd voor de kwade geesten. Overigens is het nog niet zo lang geleden, dat men ook nog in andere plaatsen de klokken liet luiden, maar het is evenmin lang geleden, dat de ge moederen door het klokluiden hevig in beroering raakten. Het Sint Thomas luiden is meerdere malen verboden om dat de vroede vaderen allerlei bezwaren hadden, onder meer dat er te veel by werd gedronken, of omdat de bevolking in haar nachtrust werd gestoord. Maar er was geen kruid tegen gewassen. Als men de klepels uit de klokken haalde, hingen de klokluiders er een byl in als klepel en als men de klokketouwen ver wijderde, werd de draad van afrasterin gen als klokketouw gebruikt, of klom men de luiden in de klokkestoelen om de klokken met hun benen heen en weer te trappen. Dikwyis hebben clandestiene kloklui ders gevochten met veldwachters en in Sonnega moet zelfs eens een klokluider door een veldwachter in de nek zijn ge schoten. Soms kwam zelfs de bereden politie eraan te pas, maar het hielp alle maal niet zoveel. Op 21 december 1841 verbood de grietman van Smallingerland het klokluiden, maar de bevolking nam het niet en nadat het verbod nog meer stringent werd gemaakt, heeft dat zelfs Heeg. Zondagavond werd in de Geref, Kerk een kerstwyding gehouden, waar aan medewerkten de muziekver. Cres cendo, de zangvereniging „Looft den Heere”, het mannenkoor Ons Genoegen en de meisjes-, knapen- en vrouwen verenigingen. Ds Rozendaal leidde, ds mr Schoenmaker, die ook zou optreden, was door omstandigheden verhinderd. De kerk was vol en de aanwezigen heb ben een mooie avond, waar ook gede clameerd werd, gehad. samen met de predikant van Gaastmeer I die „de boer” op gaat om nog wat meer geld byeen te brengen. De kerk van Gaastmeer is nameiyk gereed, dank zij een voorbeeldige en spectaculaire actie onder bezielde aanvoering van dominee J. W. Bruinsma, maar er is nog alty’d een tekort van omstreeks tien duizend gul den, en ook daar moet nog iets aan ge daan worden. Gaastmeer treurt echter niet om dit tekort, want dat is een fractie van wat er aan geldmiddelen voor de restauratie nodig was en tenslotte heeft men nog altijd dominee Bruinsma, die Gaastmeer uit de kringloop van: restauratie is no dig, maar er is geen geld en omdat er geen geld is, kan er niet gerestaureerd worden, haalde. Deze predikant kreeg nameiyk de ingeving om voor het res tauratiefonds sigaren te gaan verkopen en later om Friese kruidkoeken aan de man te gaan brengen. Hij schroomde daarbg niet om de handen uit de mou wen te steken en heeft nu al omstreeks twee jaar regelmatig achter de oven van zyn bakker-buurman gestaan "in zelf die Friese kruidkoeken te bakken. En wanneer men weet, dat hy en zyn hel pers er eens op een dag tienduizend ver kochten op de Dam te Amsterdam, en tot het aftreden van de grietman ge leid. In 1892' besloot de gemeentelyke overheid om een klok van Oudehorne naar Brongerga over te brengen, omdat Oudehorne er twee had terwijl de ene van Brongerga was gebarsten. Maar lo de nacht ging het volk van Oudehorne met een boerenwagen op stap om de klok terug te halen, een reis waarbij zich heel wat afspeelde, met name om dat de bereden politie was gewaar schuwd en meende, dat het volk optrok tegen een van de adeliyke verblijven te Oranjewoud, teneinde daar brood te ei sen. Tenslotte hebben overheid en klok luiders water by de wyn gedaan. Er wordt nu geen overlast meer aan omwo nenden gedaan en het verloopt allemaal in pais en vree. Er is alleen nog een soort wedstrijd gaande tussen de dorpen onderling, een wedstrijd zonder prijzen maar met het harmonisch luiden met de grote en de kleine, de stuurklok, en om op 21 december de eerste te zyn, als in zet. Jammer, dat in vele andere dorpen het Sint Thomasluiden is uitgestorven, jammer om de sfeer. Maar Oudehorne en Katiyk doen ieder jaar nog aan .twaalf dagen geestenweren. Het is bepaald zwaar werk. Wg hebben het gepro- beerd met een klok, nadat een kracht- i patser beide klokken van Katlijk tege- iyk had geluid, maar het brons bleek sterker dan uw penneknecht, Hoe dat ook zij, wy kunnen u wel garanderen, dat op nieuwjaarsochtend, als de klok luiders „de put” er nit hebben, in de Friese Wouden geen enkele geest meer te bespeuren zal zyn....„ Traditiegetrouw hield de B.v.O.L. Sn. en Omstr. dezer dagen haar Kerstmiddag in hotel Hanenburg. De stijlvolle versie ring van de, zaal, de mooie Kerstverhalen en uitstekende declamatie van mevr. SideriusNauta werkten mede tot het scheppen van de juiste sfeer voor de ge voelens, die ons in deze adventstijd be zielen. vraag: Hoe kom ik aan een woning? woningbouw een grote dienst bewyst, heeft hy ook voor zich zelf een zeer aantrekkeiyke wyze van sparen uitge- spaarbrief van f 100.koopt, kan hy daarop bij inlevering op 1 september 1962 f125.terugkrijgen. Degene die wacht tot 3 september 1966 ontvangt f 150.en de spaarder, die zyn inleg van f100.tot 2 januari 1971 laat staan, ontvangt dan zelfs f 200.terug. Nu zal menigeen zeggen, dat is wel heel mooi, maar ik kan voor dit doel zo maar niet even f 500.f 100.of zelfs f 25.in één keer op zy leggen. Dit zal voor velen inderdaad een bezwaar zyn. Maar het kan ook anders. Op de post kantoren zyn nl. Bouwzegels van f 5. te koop. Een spaarkaart, waar u die zegels op kunt plakken, krijgt u er kos teloos by. Voor vyf van deze zegels krijgt u dan een Rentespaarbrief van f 25.—. Ja, zal men nu nog in het midden brengen, nu koop ik wel een Rente spaarbrief, maar ik zou toch maar het liefst willen dat het geld, dat ik be schikbaar stel by voorkeur wordt aan gewend voor de woningbouw in mijn woonplaats, byvoorbeeld Sneek. Ook m dit opzicht kan met uw wens rekening worden gehouden. Aan elke Rentespaar brief is nl. een briefkaart gehecht, waar op u kunt vermelden, voor welke ge meente u voorkeur uitspreekt. Deze kaart moet worden afgescheurd en bin nen acht dagen na de daarop verme.de datum of het poststempel rechtstreeks worden verzonden aan de Bank voor Ne derlandse Gemeenten te ’s-Gravenhage. Wij vermoeden dat het bestuur van de gemeente, voor welke u voorkeur heeft uitgesproken, u voor de verzending van deze briefkaart dankbaar zal zyn. kozen. Wanneer hij bijvoorbeeld nu een In het kleine Gaastmeer heerste in de afgelopen week grote vreugde. De Ne derlands Hervormde kerk, dit jaar nog byna een bouwval, met scheuren in de muren, een lek dak en een scheve toren spits, is opnieuw in gebruik genomen na een ingrijpende restauratie, die dit ge bouw maakte tot een bijzonder stijlvol bedehuis. Daarin kwamen verleden week de ge meente van Gaastmeer met vele geno digden bijeen om de kerk in te wijden en om te getuigen van de grote dankbaar heid, die men hier koestert om alles wat is geschied. En wat er in Gaastmeer ge beurde, is niet weinig, het is zelfs zo veel, dat dokter J. van der Werf er een film van heeft gemaakt, waarmee hij nji z

Sneeker Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1